IE VILSCHE EIFKIIIK DE OORLOG RIJWIELBANDEN Schagchelstraat 7-9 feuilleton Goedkoopst Adres BUITENLAND UIT DE PROVINCIE Compromissen. Hm Ja Va tSa WÏEERj Adv. VERSPREIDE BERICHTEN OORLOGS-ALLERLE! Age" geeft er bericht van. Per stoomboot „Morinda" is een afdeeling inlandscho politie op het eiland aan wal gebracht met het doel sti attend op te.reden waar dit noodig bleek. Berichten in drie regeSs. n in. ,2) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wij de onderwijebevrediging, en dan ook aan links alle concessies op het stuk van kiesrechthet lijkt meer en meer dat dit de grondtoon wordt van een deel der katho lieke pers. „Het Centrum" sprak al in dien geest, en „Het Huisgezin" zegt het nu bijna woor delijk zoo. Ons kwam dan ook ter oore, dat het zaakje al zo u zijn afgedaan: vrouwenkies recht zou b.v. door de Recht sche, althans de katholieke Karrrerledeu, zonder meer wor den geslikt, wanneer van links aan het Bi- zonder Onderwijs wat. meer recht wordt gc- daan.... Wij willen erop wijzen, dat hij dit politieke „do nt des" de Rechtsehen dan weer aan het kortste einde zouden trekken! Want zcoals JDo Maasbode" Zaterdag, avond in een voortreffelijk hoofdartikel op- nierkte reeds op het stuk van het onder wijs, is de „bevrediging" die ons wacht, niets meer dan een compromis, waarbij wij een deel van hetgeen wij zouden wenschen, opofferen Moeten wij dan vraagt het blad daar tegenover de linksehe kiesrechtvoorstellen in vollen omvang slikken? Immers neen: ook daar moet dan maar een compromis worden gezocht! Wij hopen dat in dezen geest ook door de leiders in de Kamer naar overeenstemming zal worden gezocht, en dat hetgeen ons ter oore kwam: het „slikken" van vrouwenkies recht en al wat dies meer zij, enkel en alleen om de onderwijsbevrediging, onjuist zal we- zen! Ofschoon,... al de moeite die men zich geeft om speciaal dat vrouwenkiesrecht toch maar niet-strijdig met de katholieke begin selen te verklaren, wel wat te denken geeft!.. DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEIT. In dezen oorlog zijn alreeds verschillende malen min of meer spannende momenten ge weest over de vraag of Amerika al dan niet neutraal zou blijven, en Duitschland al of niet den oorlog zou verklaren. jLü Amerika ten slotte zijn neutraliteit op geven, of zich iiever practisch handhaven in de bevoorrechte positie, waarin het zich bevindt? Het is een feit, dat in en door dezen oorlog geen land zóó in economische kracht toeneemt als de Vereenigde Staten van Noord Amerika. De winsten, welke de Amerikanen door den oor log maken, zijn ontzaglijk groot, zoodat Ame rika aan een blijvende neutraliteit veel moet ge legen zijn. Duitschland kan zonder twijfel niets liever wenschen. Het heeft reeds vijanden ge noeg om naar nog een oorlog met de Vereenigde Staten te verlangen. Ook de niet-oorlogvoeren- de Staten zullen Amerika's neutraliteit gaarne Zien gehandhaafd al ware het enkel om den al ge mee n en economischen toestand. Voor Duitschland zou een oorlog met Ame rika beteekenen, dat de Amerikaansche vloot zich onmiddellijk bij de Engelsche zou voegen in zooverre dit voor Amerika met het oog op Japan verstandig zou wezen. Het zou in ieder geval voor Duitschland een nog scherper blok kade met zich brengen. Dat het Amerikaansche leger aanstonds een groote uitbreiding zou ondergaan, is zeker. De vele schepen der Duitsehe handelsvloot, doe in Amerikaansche havens toevlucht hebben ge- zocht, zouden aanstond» voor Duitschland ver loren' gaan. Het grootste gevolg van deze nieuwe oorlogsverklaring zou wezen, dat door het kapitaal-krachtige Amerika de oorlog aan merkelijk zou worden verlengd. Amerika toch zou, voor den oorlog op het vaste land van Europa, in hoofdzaak financieel steunen, wat den strijd tot het uiterste zou kunnen rekken.. en de Europeesclie staten der Entente in een groote financieel© afhankelijkheid van Amerika zou brengen. Bovendien zou Amerika niet meer direct of Indirect naar Europa uitvoeren. Mét anderen druk zouden de kleine neutrale staten ook hier van de gevolgen ondervinden. 4019 Zoo zou de toestand zijn, als Amerika in den oorlog werd betrokken. Of Amerika zich zelf gemakkelijk in den oorlog mengen zal? Wij laten hier eenige redenen volgen, welke dit niet waarschijnlijk maken. Het is allereerst de vraag of de Amerikaan sche regeering alvorens deze beslissende stap te zetten, niet grondig rekening zal houden met de gemengde samenstelling der bevolking. Niet alle burgers der Vereenigde Staten zijn volbloed Amerikanen. Van 1821 tot 1912 kwamen zich ongeveer 24 millioen landverhuizers in Amerika vestigen. Hiervan waren 8,03 afkomstig uit Groot-Britannië (met inbegrip van Ierland!) 3,43 uit Italië, 2,48 uit Rusland, en 0,49 uit Frankrijk, of totaal uit de landen, die thans de Entente vormen 14,79 millioen. Uit Duitsch land kwamen 5,45, uit Oostenrijk-Hongarije 3,51 en uit Turkije 0,16.' Dit ia totaal uit de landen, die tegen de gealleerden strijden 9,12 millioen. De kinderen dezer landverhuizers zijn wel is waar Amerikanen geworden, maar voe len toch nog sterk me© met de nationaliteit hun ner ouders. In Amerika moet bij een oorlogs- verklaren hiermee rekening worden gehouden. Voor een oorlog zou dan ook een zeer ernstig© reden moeten bestaan. De ,,Lusitania''-kwesti© en die van andere schepen, zou als zoodanige reden kunnen worden aangevoerd, maar eerst zou moeten worden uitgemaakt, dat Duitsch land opzettelijk Amerikaansche burgers heeft willen treffen. Dat Duitschland opzettelijk een oorlog met Amerika zou uitlokken, kan moeilijk worden verondersteld. De Amerikanen zelf echter voelen te gced, dat ook een vernietiging van de Duitsehe macht voor hen uit algemeen politiek oogpunt niet ge- wenscht is, wijl Engeland's macht zich dan nog meer zou uitbreiden en in de toekomst voor Amerika gevaarlijk zou kunnen worden. De tegenwoordige directe winst is voor Amerika veel verkieselijker en bovendien kan het, als over vrede moet worden onderhandeld, wellicht nu op meer voordeden hopen, dan het met bloed kunnen koopen. De neutrale positie heeft 'Ame rika in ieder geval tot nu toe, ontzaglijke win sten bezorgd, wat zich in de toekomst terdege zal doen gelden. De Amerikanen zijn te prac- tische zakenmenschen om zich door een oorlo-g- winsten te laten ontschieten, welke zij door hun „neutraliteit'' zoo rijkelijk kunnen maken. vijand toch reeds heeft" vernomen, dat de „Greif", juist zulk een schip als de „Möwe" vernietigd' is voor het er in slaagde onze patrouille-linie te passeeren." De Duitsehe missionarissen in Engelsch-Indië Volgens een bericht in de „Külnische Volks- zeitung" heeft Z. H. de Paus in den loop der laatste drie maanden van het vorige jaar bij den Engelschen gezant bij het Vaticaan diplomatieke stappen gedaan om voor de te Ahmednagar, in Engelsch-Indië, geïnterneerd de katholieke zendelingen een behandeling overeenkomstig hun stand te verkrijgen. Naar het schijnt heeft de Engelsche re geering zich op die zendelingen gewroken, omdat zij zich ter aangewezen plaatse had den beklaagd. Onder het voorwendsel, dat de Duitsehe xegeering alle weerbare mannen tot den leeftijd van 55 jaar had opgeroepen, werden alle katholieke zendelingen uit het burgerlkamp in de erbarmelijkste barakken van bet soldatenkamp opgesloten. Twee pa ters verkeeren zelfs in strenge hechtenis. Een sprong in liet luchtruim. Er zijn volgens de „Times''-correspondent te Parjjs, verscheiden gevallen voorgekomen, dat kabelballons, die bij alle legers worden gebruikt voor het doen van waarnemingen, wegdreven over de vijandelijke linies, tengevolge van het breken van den kabel. Ditzelfde gebeurde on langs met een Franscho kabelballon in de buurt van Verdun, waar ongeveer twintig van dit soort in gebruik zijn. De ballon zwaaide plotse ling hevig en steeg daarop tot een groote hoog te, ondertusschen wegdrijvend naar den vijand. Een. jonge onder-luitenant, die zich aan boord bevond, trachtte de klep te openen, maar het touw bleek verward. Toen verscheurde hij al zijn papieren en na zich te hebben vastgemaakt aan een parachute, voor zulke gelegenheid mee gevoerd, sprong hij overboord. Hij viel 150 voet, Voordat de parachute openging, en kwam veilig op den grond, 300 ellen van de vijandelijke loop graven. Op zijn verzoek is zijn naam niet door de bladen genoemd, omdat zijn moeder meent, dat hij geen gevaarlijken dienst verricht. De scheuring ln de Duitsehe Soe.-üem. part)]. De „Vörwarte" schrijft: De scheuring die reeds lang in den boezem van de sociaal democratische partij bestond, is thans ooik naar buiten een feit geworden. Intnsechen gelooven wij nog niet aan een volkomen scheuring. Reeds hij het uitbreken van den oorlog waren er veertien leden, die tegen alle oorlogsuitgaven stemden, doch slechts hij stemming in de fractie zelf. De tegenstellin gen werden steeds grooter en het aantal leden der minderheid steeg tenslotte tot 44 in December, waarvan er 20 in het openhaar tegen de oorlogscredieten stemden. Met be trekking tot den Kijksdagzitting van Vrijdag deelt het blad nog mede, dat de minderheid eerst kort vóór den aanvang van de zitting aan Scheidemann, den voorzitter van de fractie, mededeelde, dat zij voornemens was, haar standpunt door een spreker (Haase) te doen toelichten, aangezien zij alle reden had om aan te nemen, dat hij vroegere gelegen- beden de meerderheid steeds getracht heeft tè verijdelen, dat de minderheid haar stand punt duidelijk maakt. De Engelsche lezing over het gevecht met de „Greif. In 'n communiqué van 11. Zaterdag doet de Engelsche admiraliteit eindelijk mededeeling van het gevecht, dat 29 Februari plaats had in de Noordzee tusschen den „gewap enden Duitschen „raider" (hulpkruiser) „Greif' die als Noorsch handelsvaartuig zich voordeed" en den Britsohen hulpkruiser „Alcantara". „Het gevecht had het verlies van heide schepen ten gevolge. De Duitsehe bodem werd door geschutvuur in den grond gehoord, de „Alcantara" waarschijnlijk door een torpedo. Vijf Duitsehe officieren en 115 man werden gered en gevangen genomen. Men meent dat de geheele Duitsehe -bemanning 800 koppen telde. De Britsche verliezen bedragen 5 officie ren, 69 manschappen. „Hierbij wordt opgemerkt, dat op zijde van het schip de Noorsche kleuren waren ge schilderd en de vijand dus boven die kleu ren vuurde. „Dit nieuws zoo luidt het slot der mede deeling wordt eerst nu gepuiblieeOxl, nu uit de Duitsehe berichten is gebleken, dat de IETS OVER DE ZEPPELINS. Naar bekend is, werd onlangs bij Regnéville door de Fransche afweerkanonnen een zeppe lin, de „L. Z.. 77," binnen de Fransche linie naar beneden geschoten. Het in bezit nemen van dit luchtschip, heeft den Franschen deskundige George Prade in staat gesteld een onderzoek te doen naar de in richting er van en deze publiceert nu in de „Times" een artikel over zijn bevindingen en over eenige bijzonderheden van de zeppelin- vloot, waaraan het volgende is ontleend: De zeppelin ,,L. Z. 77" was ongetwijfeld een van de nieuwste constructies, voorzien van de modernste verbeteringen en toegerust met vijf motoren en vijf schroeven. Ook de kubieke in houd was grooter dan van vroeger® luchtsche pen. De nummering. L. Z. 77 alleen reeds be wijst dat Duitschland sinds het uitbreken van den oorlog dus 18 maanden tijd op zijn minst 52 zeppelings lieeft gebouwd. In het laat st© kwartaal van 1914 werd er alle drie weken een voltooid, op het oogenblik komt er naar uit de cijfers blijkt iedere 10 dagen een ge reed. Prade kwam tot de slotsom dat de L. Z. 77 een inhoud had 30.000 M3. Ook wordt tegen woordig een wat andere metaal-legieeriog ge bruikt dan vroeger, n.l. een legeering van in hoofdzaak aluminium, dat grooter stevigheid heeft gekregen door een geringe toevoeging van koper en zink. De vorm van de zeppelins is ook gewijzigd. Alle vroegere zeppelins waren sym metrisch, d.w.z. de beide uiteinden waren gelijk van vorm. Daarentegen was de L. Z. 77, even als de Britscke en Fransche luchtschepen aan den voorkant veel dikker en naar den achter kant toe spits afloopend. Zij had minder weer stand te overwinnen en kon dus bij gelijke drijf kracht grooter snelheid ontwikkelen. Do lijken, of liever de overblijfselen van de lijken, die ge vonden zijn hebben bewezen dat er een beman ning van 23 koppen aan boord van het lucht schip was geweest.De zeppelins,model 1914,had den 1000 K.G. aan bommen aan boord en kon den een afstand van 400 zeemijlen afleggen. De L. Z. 77 had 1500 K.G. bommen (n.l. 20 pro jectielen van onderscheidenlijk 50, 80 of 100 K.G.) aan boord. Elke bom werd in een speciale bomwerper geplaatst, bestaande uit een haak, die door 't aanzetten van den electrischen stroom kon worden geopend. Do bom viel dan door het eigen gewicht. De opening en sluiting van de haak kon met een drukknop van uit de kajuit worden geregeld. Het luchtschip had geen revolverkanon aan boord, zelfs niet een van klein kaliber. Enkel waren er zes machine geweren, n.l. twee boven op het luchtschip, twee vóór in .het schuitje en twee achterin. Duitschland beschikt over ongeveer 40 zep pelins, van welke de meeste bestemd zijn voor patirouillevaarten boven de Noordzee en de Oostzee en in voortdurende gemeenschap zijn met zijn vloot en onderzeebooten. De zee onder observatie te houden en de han delsschepen te observeeren is de voornaamste taak van de zeppelin#. IN EEN DUIKBOOT. Een Balkan-correspondent van het „BerL Tagebl." heeft een tocht gemaakt in een onder zeeboot en vertelt daarvan: Dag en nacht gaat dezelfde zenuwmoordende jacht op den vijand, van wien het draadlooze toestel, dat de booten aan boord hebben, slechte zelden iets betrouwbaars meldt, door. Weken lang geniet de bemanning geen behoorlijk slaap of goede voeding. Toch maakt men zioh gewoonlijk een verkeerde voorstelling van het leven in een duikboot. "Van de vreeselijke hitte, waarvan zooveel verteld is, merkt men niets. In den winter is het zelfs hevig kond in de boot, bet is de koude van het zeewater rondom, dia de stalen wanden spoedig naar het binnen ste van de boot geleiden. Ook de lucht wordt eerst na buitengewoon lange vaarten werkelijk slecht en ongeschikt om in te ademen. In het algemeen kan elke duikboot 's nachts, dus na ten hoogste zestien uren, voor den dag komen en de slecht geworden lucht met zijn zuig- en pomp- toestel vervorschen. Op langere tochten wordt de lucht door kali-patronen heen geperst, die de koolstof van de met koolzuur overladen at mosfeer vasthouden. In het ergste geval is een druk op een kleinen hefboom voldoend. Dan stijgen door buizen uit zuurstof-flessclien bla zen door een klein, met water gevuld glas aan den binnenwand van 't schip. Een tweede hef boom regelt de hoeveelheid. Men kan deze zet ten naar het getal menschen, die behoefte aan zuurstof hebben. De bemanning kan drie of vier dagen lang van kunstmatige zuurstof leven. Menige duikbootmatroos, die zich reeds verloren had gewaand, heeft daardoor het licht van de zon terug gezien. AUSTRALIË. Een kannibalen-partU. Eenige maanden geleden hebben de Papoe's op Yule-island, in straat Torres, die de noorde lijks-te punt van Australië scheidt van Nieuw- Gumea duchtig1 gevochten. De „Melbourne Er werd een gestreng onderzoek inve-te'd eu daarbij kwam aan het licht, dat een van de in het bosch wonende stammen een uitnoodi- ging voor een dansfeest had gezonden aan een" naburigen stam. Zij werd aangenomen e:i Uide partijen vierden feesten verbroeder den zich onder de gebruikelijke plechtighe den. Maar toen de genoodigden bij het oc'n- trTidkrieken wilden vertrekken, werden zij door hun gastheeren aangevallen met speren, bij:on en knotsen. Deze onverhoedsche aanval had tengevolge dat een kleine dertig' van de gasten werden gedccd. De lijken bracht men naar het strand en die kannibalen smulden terdege van den o slim verschalkten buit. D> aan wal gebrachte politie ging de schul digen zoeken, maar de terreinmoeilijkheden vertraagden hare bewegingen en terwijl zij r.cg bezig was met het opsporen van de on betrouwbare overwinnaars, moest de stoom boot hare dienstreis naar Sydney voortzetten. De onlusten onder de Russische arbeiders nemen toe en krijgen, volgens de „Rusakoje Slowo", weer 't vroegere terroristische karakter. D© gouverneur-generaal van St. Peters burg heeft d© arbeiders bij de oorlogs-industrie bedreigd, bij opstand, ernstig te zullen staffen. Volgens het vakblad „De Sparkasse" is er in Februari bij de Duitsehe spaarbanken 240 millioen Mark meer ingelegd dan terugbetaald. Tot opvolger van wijlen Mgr. Fuzet is door den H. Vader te Rouaan benoemd de 60 jarige aartsbisschop van Rourges, Mgr. L. E. Dubois. Het n 1824 opgerobte Engelsche blad „The Standard''' verschijnt niet meer. Misschien wordt het na den oorlog weer opgericht'. De Zwitser ache generale «taf heeft la<ngB db grens roode vlaggen laten plaatsen om deze beter te doen uitkomen. Door de Duitsehe „Borromeusvereeniging" werden in één jaar 940.252 boeken verzonden waarvan 389.329 alssoldaten lectuur. In Italië zullen in den a-s. Zomer twee minister-zetels vrijkomen voor de reform-socia listen, wijl de ministers Danino en Grippo zullen aftreden. De Londensehe jaarmarkt is Vrijdag geslo ten. Het bedrag der orders die geplaatst zijn, beloopt 1,500,000 pd. st. In den Oranje-Vrijstaat zijn een aantal verkiezingen voor den Provincialen Raad gehou den. De nationalisten wonUeD overal. De koningin van Zweden gaat op aanra den van haar doktere naar Karlsruhe om er. herstel harer gezondheid te vinden. MEERMAN AAN HET WOORD VI. Onze poldermenschen hebben het altijd nog dru' over de laatste wethoudersverkiezing. Wie goed en kalm nadenkt over wat er in Juni en Juli 1915 zooal in deze gemeente van vrijzinnige zijde is geschreven en gewerkt en daarmee vergelijkt, wat er nu in den ra d door de liberale leden is gedaan, staat een voudig versteld over wat. er gebeurd is. In de raadsvergadering van 9 Maart is in de plaats van den wethouder 't Hooft, die het op een loopen zette, zoodra er voor hem werk aan den winkel kwam gekozen de heer Knaap. Do- heer 't Hooft is iemand van anti-revo- lutknairen huize, maar* werd in de laatste aren geregeld bij belangrijke beslissingen iu den liberalen hoek aangetroffenhij werd ook cioor de liberale raadsleden tot hun uitver korene gemaakt en bij het lot tot wethouder houder gekozen. Vroeger was hij een voorman op net ge- fcftd der christelijke actie, doch in later tijd werd dit anders. Als het algemeen verspreide gcii'fht waarheid bevat, stelde hij zelfs bij de laatste geweldig-vinnige verkiezingen in deze gemeente zijn paard en rijtuig ter be schikking van let well liberale propa gandisten om kiezers naar de stembus te rij-n.nl 1 Zco'n man moet natuurlijk eenvoudig tot de iioc.ralen worden gerekend. Daardoor bestond het college van burge- ir« ester en wethouders sedert Februari 1915 int den burgemeester (anti-rev.) en twee libe ralen 't Hooft en Kooij, waarbij nog moet wor de u oi gemerkt, dat de heer 't Hooft door de vrijy.nmge raadsleden was op den voorgrond g-rsi hoven en de heer Kooij candidaat der ïcd fsche leden van den raad. Deze samenstelling was niet in overeen- stemming met de partij groepeering in den 'raad; vooral niet zooals deze was samenge- si' lv. in de maand September 1915 en er icwam een ongedachte gelegenheid om hierin ver bet* ring te brengen. Dn is gebeurd qpk; want enkele weken g-, den js de heer Knaap (anti-rev.) gekozen, waarbij deze blijde gebeurtenis valt te boek- siav dat Knaap niet enkel de ste mmen Jkeeft geLact van alle aanwezige rechtsche raads loten, maar evenzeer van alle liberale raads- 1-oen op één na, wanneer aangenomen mag Wh j oen dat de lieer Knaap blanco heeft ge stemd. Velen zijn er in onze gemeente, die zich o ver dezen uitslag hartelijk hebben verblijd, lie ft de gegeven omstandigheden deze keu ze -is bet meest in het gemeentebelang zijnde, de beste achten; die zich verheugen, dat alle nchtsche raadsleden zoo eenstemmig één lijn iiebhen getrokken (hoe ellendig verdeeld kwa men zij in vorige jaren dikwijls niet voor den c:ag 1) Van andere zijde heb ik de vier liberale raac leden hooren prijzen over hun royale houding, zij zijn ver in de minderheid, maar hadden toch op "één hunner partijgenooten of blanco kunnen stemmen. Dat zij dat niet heb ben gedaan toont, dat zij zich boven 't „klein gedoe" der slechte politiek weten te plaatsen cn het gemeentebelang laten gaan boven par tij-demonstraties. Uti de dagbladen heb ik evenwel begre pen dat niet alle liberale burgers van Haar lemmermeer er zoo over denken. Vooral bij vele leden van de vrijzinnige kiefvoreeniging te Hoofddorp moet -Ie ont stemming groot wezen; zóó zelfs, dat enkele Ik ken een jong kunstenaar, die om een arm huwelijk op voet van vijandschap met zijn familie kwapi. Hij woont in een ellendige achterbuurt, waar ik bem toevallig eens aan trof. Zijn vrouw zij was vroeger actrice opende de deur in een armoedige morgen japon, en sloffen aan de voeten. Haar man Werkt voor zijn dagelijksch brood, hij schil dert uithangborden en dergelijke. Zij noodig- den mij uit te blijven dineeren, maar de reuk Tan gebraden varkensvleesch en bruine boo tten was weinig aantrekkelijk. Een paar vuile kinderen rolden over de kamervloer en hun "rader zag er uit, of er in zes weken geen •cheermes over zijn gezicht gegaan was." Anny deed onwillekeurig een schrede te- p*g. „Ben je bang, dat ik ook in een versle den morgenjapon en op sloffen zou loopen?" Vr"eg zij, uiterlijk kalm. >-Mijn beste Anny!" '-Anders begrijp ik den zin van je ge- 60 hi eden is niet." "alfovd maakte een ongeduldig gebaar, bent kwaad, naar ik zie," zei hij ge prikkeld. „Natuurlijk, een vrouw wordt altijd kwaad, wanneer men verstandig met haar redeneert. Anny, jij bent nog haast een kind, en ik een ervaren man, die de wereld kent. Ik weet, dat je aan luxe gewoon bent. Moet ik nu zoo egoïstisch zijn om je nit je grootvaders comfortabel huis te halen en te plaatsen in een armoedige woning? Geloof mij, niet voor mij, maar voor jou vrees ik dat de ontbering te zwaar zou zijn." Hij had zich alle moeite gegeven zoo over tuigend mogelijk te spreken en omdat Anny zoo gaarne geloofde aan zijn goede bedoelin gen, gaf zij aan zijn valse he woorden een onverdiende beteekenis. „Ja, ik geloof je, Percy," zei ze in rustig vertrouwen, „anders zou ik sterven van schaamte. Maar je behoeft om mijnentwille niets te vreezen. Ik zal graag naast jou in minder weelderige omstandigheden leven. Je houdt toch van mij, Percy, je bemint mij zonder baatzucht, niet waar?" riep zij, ter wijl zij het antwoord in zijn oogen trachtte te lezen. Tot zijn eer zij gezegd, dat Percy er oen oogenblik aan dacht zijn woord te houden, maar de geddchte aan de ontberingen, die deze „edelmoedigheid" hem opleggen zou, was beslissend. „Beste Anny", zei hij, „aan mijn liefde is niets veranderd, maar ik ver zeker je, dat onze middelen ontoereikend zouden zijn voor 'n ©enigszins passend leven. „Dusje rekende op mijn geld, teen je mijn hand vroeg?" „Nu ja, ik loochen het niet. Als mijn tante sterft, zal ik nóg «en kleinigheid erven, mis schien genoeg voor ons heiden. Maar zooals de zaken nu staan, geloof mij, kan er van een huwelijk geen sprake zijn." Bleek als een marmeren beeld leunde An ny tegen de sofa. „Je hebt gelijk," zei ze dof, „een huwelijk is onmogelijk. Het was dwaas van mij, dat ik dat niet dadelijk inzag. Maar u liebt mij de oogen geopend. Ik beu u daarvoor dank ver schuldigd." Zij stak bem de band toe. „Het ga je goed," zei ze. „Wat meen je daarmee, Anny?" vroeg Per cy, zonder de hand aan te nemen. „Je spreekt alsof nu alles uit is. Ik heb natuurlijk niet bet recht van je te eiscken, dat je op mij wacht. maar ik ik zal je 6teeds hoog achten en op betere dagen hopen." „Adieu", herhaalde Anny, ditmaal zonder hem de hand te reiken. Zij scheen met onge duld te wachten op het oogenlblik, dat hij zou heengaan. „Goed, als u het wenscht, vaarwel dan, zei Percy met sombere stem, boog en verliet de kamer. Ontevreden op zichzelf ging hij heen. De waardige houding van Anny had hem doen gevoelen welk een laag karakter hü bezat. Desniettemin was hij blij zijn vrijheid terug te hebben, ofschoon zij hein in vergelijking met de go-uden keten, die hij zich beloofd had, weinig aanlokkelijk toescheen. In ieder ge val zou hij liever in vriendschap van Anny gescheiden zijn. Een openlijke breuk met haar was niet naar zijn smaak. Toen Anny alken was, voelde zij een diepe verontwaardiging in haar opkomen. Haar wangen gloeiden^ haar oogen fonkelden, terwijl ze als een tijgerin heen en weer door de kamer liep .Nog vQor eenige uren had zij op de liefde van dezen man gebouwd als op een rots en toch bad die lieido sleclits be staan in bare verbeelding. En wat liet erg6te was baar grootvader en Lionel zouden merken, wat de man waard was, om wiens wil zij bijna oueenigkeid met ben zon hebben gehad. Misschien hadden zij hem reeds op zijn juiste waarde geschat en*was de onver wachte toestemming van grootvader slechts daaraan toe te schrijven, dat men. hem op de proef wilde stellen.... „Om mijn geld was het dien ellendeling slechts te doenl" riep zij verontwaardigd uit, „Welk een harde bekentenis voor een vrouw en ik had hem lief, o, ik had hem zioo lief!" Op dit oogenblik ging de deur open en kwam Lionel binnen, glimlachend als altijd. „Ik zag Percy Walford heengaan en ben nieuwsgierig wanneer wo bruiloft gaan vie ren. Nu, wanneer zal 't zijn?" „Er zal geen bruiloft zijn," antwoordde zij bits eu voegde er op hartstochtelijken toon aan toe: „U wist het, anders zoudt u het niet vragen. Ik verafschuw u ik verafschuw ui".... Eerst toen ze op haar eigen kamer was, herinnerde zij zich dat zij hem als een wilde kat voorbij gevlogen was dat zij onhoffe lijk, ja, erger nog, dat zij kinderachtig ge weest was. Haar uitbarsting van verontwaar diging bad aan Lionel maar al te duidelijk verraden, hoe zij van Percy was gescheiden. En zonderling genoeg was haar deze gedach te nog onverdaaglijlker, dan alles wat tevo ren bad plaats gegrepen. „Hij weet, dat Per. cy mij niet beminde," dacht zij. „Welk een smaad, welk een smaad! Ik las het in rijn oogen: oen weinig leedvermaak, een weinig geringschatting, een weinig medelijden, zoo als men gevoelt tegenover een kind, dat weent om zijn gebroken speelgoed en det alles zoo weinig opvallend, dat men geer. reden heeft er zich kwaad om te toonen. O, ilc. schaam mij iemand onder de oogen komeu!" Zij gevoelde zich diep gekrenkt. Een oogeu- hlik slechts had haar hart geleden, snel en volkomen waren do illusies ver'wenen. Een zoo laag denkend merisch als 1 ercy was met waard, dat om hem getreurd werd» (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5