HE ViLSCHE ERIEEIUM. RIJWIELBANDEN Centrale R.-K. Kiesvereeniging Katwijk-Leiderdorp. Goedkoopst Adres Scïiagchelstraat 7-9 bij de BE OORLOG BUITENBAND FEUSLLETOïi H. J. v. MEER, Onder leiding "ran den heer O .J. L. -van Her lieer had gisterenavond te Leiden plaats ®eue algemeens vergaderiug der R. K. Cen trale -Kiesvereeniging KatwijkLeiderdorp, Hie druk bezocht was. De opening. Na de opening met den Clir. groet sprak He voorzitter een openingswoord nit, Waarin hij herinnerde aan de as. Statenver kiezingen en gehuldigd werden de U.«tuurs- leden die sinds de laatste vergadering het bestuur hadden verlaten. Inzonderheid werd een woord van waar- deoring gewijd aan den heer dr. Kervel voor al hetgeen deze had gedaan voor de Centrale. Diens opvolger, de heer Alkemade, werd van harte welkom geheeten. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat is opgetreden als wnd. secretaris-penning-^ neester, de lieer Bulter.. Mr. Kerstens bedankt {(ls Statenlid. Nadat daarna de notulen der vorige ver gadering waren gelezen en goedgekeurd, ge schiedde mededeel ing van een ingekomen eehryven van den lieer Kerstens, die meer dan 30 jaren Statenlid was en die niet meer Voor èene herbenoeming in aanmerking Wei.nchte te komen. - tiet eindigde niet de beste wenschen voor den Woei der Kiesvereeniging, 11a een woord van dank voor bet steeds in liem gestelde V'-trouwen. N«ar aanleiding daarvan stelde de voorzit ter in 't Jkht de verdiensten van den keer Kersten». Op zijn,voorstel is onder applaus besloten aan- den Kerstens te zenden een schrijven om hem dank te betuigen voor zijne vertegenwoordiging van 't Staten-diètriet. De jaarverslagen. De secretaris, de beer Paardenkooper, bi acht in ro'n jaarverslag hulde aan 't afge treden bestuurslid den heer dr. Kervel en deelde mede dat de toestand der finantiën niet onbevredigend is. De W'ensch werd ge uit. dat men er in moge slagen te Voorhout eene kiesvereeniging te stichten. Verder wevd medegedeeld dat het Kamei- dktriet tolt 10,813 kiezers, waarvan 4002 ka tholieken en liet Statendistrict 11,138 kiezers, Waarvan 4430 katholieken en dat de Centrale toteal telt 3202 leden. De secretaris eindigde met den wensch dat uien hij de a-s. Statenverkiezing sixcces mocht hebben. - TT't de verdere mededcelingén van den h'^er Paardenkooper in hoedanigheid van Penningmeester, bleak dat de kas van het Kaïnerdietrict sluit met een batig saldo van 1Ö2.25H en die van het Statendistrict met Oen batig saldo van 211.65. Benoemd werd eene commissie tot het na zien van cie rekening en verantwoording van guti penningmeester. Namens de commissie adviseerde de heer v. d. Werft van Noordwijk om den pemning- Jnoester onder dank voor diens n amvkenrig beheer décharge te verleen en. Onder applaus werd daartoe besloten. De heer Banck, van Alkemade, bracht uit een verslag van de vergaderingen van den Provincialen Bond; waarvoor hem onder ap plaus werd dank gebracht. De Nederlandsche Bond. Aan de orde was nu de indiening van eventneele voorsteilen voor de algemeene "vergadering van den Ned. Bond van R. K. Kiosvereenigingen in Nederland. D© vporzitter fl©6ld6 mede, dat de lieer Balvers een voorstel wensch te in te dienen; doem ue beer Balvers zeide dat liet door den heer Van Gils zon geschieden. De heer A. A. van Gi ls, van Zoeterwou- de bracht in'lierinnering de vergadering van de' Centrale te Haarlemmermeer, waarin do wenschelijkbeid is bepleit dat de Kamerle den meer aandacht aan 't rniddenstands- VTaagstuk zullen schenken. Daar de Bond had medegedeeld dat men nog voorstellen kan indienen, stelde spr. voor om in te dienen het navolgende voorstel: „De Bond van RAK. Kiesvereenigingen enz. „tracht het daarheen tè leiden, dat in 't pro- „gram der katholieke leden van de Tweede „Kamer eene afzonderlijke paragraaf wordt „opgenomen die de oplossing van het mid- Adv. 4019 „denstandsvraagstuk bevordert." I)it werd met algemeene stemmen zonder discussie aangenomen. Niemand had verder een voorstel voor do algemeene vergadering van den Ned. Bond. Over de vraag of men al dan niet nog eens zal bijeenkomen ter behandeling der agenda van de algemene vergadering van don Ned. Bond, ontstond eenige gjedaehteuwifisediiig. De meeningen waren dienaangaande ver deeld. De heer Bulten bepleitte de idéé' om wel eene vergadering alsnog te houden, welk idee de heer Banck krachtig ondersteunde. Tenslotte kwam het in rondvraag en is met 16—10 stemmen besloten nog eene afzon derlijke vergadering te honden. Op die vergadering zal dan tevens een af gevaardigde naar den Ned. Bond woi'den ge kozen en een afgevaardigde en een plaats vervanger naar den Prov. Bond. Reglementswijziging. Behandeld werd het voorstel inzake regle mentswijziging. Het'Centraal Bestuur stelde voor:. De 2de alinea van art. 32 vervalt. In plaats daarvan twee nieuwe alinea's: „Is reeds door een vroeger besluit der Alg. Verg. bepaald van welke politieke lichting de eandidaat (candidateu) zal (zullen) zijn, of is aan een ander college een beslissende uit spraak daaromtrent toegekend, dan zendt het C. B. aan de plaatselijke kiesvereenigingen een opgave van den naam (de nameii) van den door liet C. B. aanbevolen eandidaat (de door het C. B. aanbevolen candidateu) en herinnert de plaatselijke vereenigingen aan hare bevoegdheid om tot eeu door het C. B. te bepalen dag voor elke vacature één ean didaat bij den Secretaris van het C. B. op te geven. Moet door de Centrale de politieke rich ting van den eandidaat (de candidateu) nog bepaald worden, clan 'geschiedt zulks door een Alg. Verg. der Centrale bij volstrekte meerderheid van stemmen. Het C. B. schrijft deze vergadering tijdig uit met bekendma king van zijn advies. Na deze Alg. Verg. wordt gehandeld als in d e vorige alinea is omschreven." Medegedeeld werd dat Zoeterwoudo eene redactiewijziging had ingediend in hoofdzaak om de alinea's in andere volgorde te plaatsen en dat Hillegom voorstelde cftn de Ie alinea's aldus te lezen: „Moet door de Centrale Kiesvereeniging „nog bepaald worden tot welke politieke „riehting(en) hare candidateu zullen belioo- „ren, dan heslist daarover eene daartoe door ,,'t Cëntr. Bestuur tijdig en niet bekendma- „king van zijn advies uitgeschreven algem. „vergadering der Centrale Kiesvereeniging. „Het Centraal Bestuur zendt onmiddellijk „na de in de vorige alinea bedoelde alge- „meene vergadering aan de plaatselijke Kies- „vereenigingen eene opgave van den door 't „Centraal Bestuur aanbevolen eandidaat (de „door 't Centraal Bestuur aanbevolen candi- „daten) en herinnert de plaatselijke Kiesver enigingen aan hare bevoegdheden om tot „een door 't Centraal Bestuur te bepalen dag „voor elke vacature één eandidaat bij den „secretaris van 't Centraal Bestuur op te „geven." De heer P a a r d o k o o p ar lichtte nader het voorstel van 't Bestuur toe en deed daar bij uitkomen, dat de .oude redactie van het artikel practisch tot eenige moeilijkheden kan leiden in strijd met de bedoeling van het artikel. Vandaar dat eene wijziging is voor gesteld. De heer Bulten zeide dat men in 't be stuur 'ter over eens was, dat er moet zijn een bepaling van de politieke richting en dat men aan de praetijk eenige concessie moet doen. Hij herinnerde verder aan de geschie denis van 't gebeurde ter zake van eene uit spraak der commissie van 't politiek acooord en deelde mede met 't amendement van Hil legom mede te kunnen gaan. Dr. Taverne van Oegstgeest, daarente gen kantte zich tegen 't amendement van Hillegom. De heer V e r w e y, van Noord wijk, rele veerde eveneens de geschiedenis van de com missie van 't politiek accoord en herinnerde dat de Centrale bijna altijd tegen de uitspra ken van de comm. had gesputterd. Hoe kan men nu zich daaraan wllen binden? Hij meende dat aangaande het besluit ge nomen op „de befaamde" Pinkstervergade ring nn nog ontevredenheid onder de kièzers heerscht en wil schrappen 't eerste gedeelte van het voorstel van 't Centraal Bestuur en daarvoor n de plaats stellen 't amendement- li illegom. De heer Bulten uit zich in eenzelfden geest en zet uiteen dat men met 't besluit van de Pinkstervergadering onder de kie zers geen tevredenheid heeft gewekt. De heer dr. Taverne betoogt dat men al dan niet met de coalitie moet meegaan en al dan niet zich aan de leiders moet onder werpen. Hij voor zich acht, dat men zich aan do leider» moet onderwerpen en dat de plaat selijke Kiesvereenigingen dat aan de kiezers moeten duidelijk maken, alsmede dat een on derwerping aan een besluit, niet in een regle ment moet worden opgenomen. De heer Paard ekoo per meent dat met de gewraakte bepaling men niet wordt ge bonden dan aan een besluit der algemeene vergadering en verdedigt de opneming der bepaling. De heer Bulteü meent dat het niet noo- dig is om de bepaling op to nemen in 't re glement en dat indien men 't wel doet, men is verplicht ter behandeling van iedere agen da eener vergadering waar de Centrale zal worden vertegenwoordigd, een vergadering in pleno te houden. Dan zal men daartoe ook 't reglement moe ten wijzigen. Doet men dat niet, dan ver kracht men de rechten der leden. Eu aldus denkt spr. niet alleen, maar velen doen (lat. De lieer Verwey vindt 't in het alge meen verkeerd, dat deze vereeniging in 't re glement gaat vastleggen dat men zich bindt aan een uitspraak der comm. van acooord. Daarom toch is 't te doen, al ie dat-dan niet met zoovele woorden gezegd! Geven de leiders een advies aangaande een eandidaat, dan is daar niets tegen, dat de plaatselijke kiésvereenigingen dat behande len. Dan hebben ten minste de kiezers daar in medezeggingschap. Maar de kiezers mogen niet door eene be paling in 't reglement hun recht uit handen geven en hun verhaal op 't Centraal Bestuur laten varen. Daarom kant spr. zich ander maal tegen de gewraakte bepaling. De heer Van dor W e r ff wil aan de kie zers meer zeggingschap geven en verwacht daar veel van. als zijnde een democratische- maatregel. De heer Paardek oop or herhaald dat door de bepaling de kiezers niet in hunne rechten worden verkort en dat men eemvou-, dig in het reglement vastlegt wat nu reeds plaats heel't. De heer Klaver, van Hillegom, acht dat eerst de leden moeten beslissen en daarna het Centraal Bestuur. Anders is men niets dan stemvee en dat gaat niet aan. De heer Pa ar dek oop er zet nog eens uiteen, dat niet in 't voorgestelde artikel staat dat men zich bindt aan eene beslissing van de commissie van accoord. De heer Bulten meent dat er niet de minste schijn mag bestaan, dat 't Bestuur een besluit kan nemen zonder de kiezers te raadplegen. Ander®, kan men van de kiezers tegenwerking ontvangen. De heer dr. T a v e r n e vindt het artikel onlogisch en acht daarom dat het goed is nu in te trekken deze reglementswijziging, om dan in een volgende vergadering met een nieuwe te komen. De heer Paardekooper vindt hel jammer dat men niet is overtuigd dat niét in de wijziging zit, wat men er achter zoekt en is tegen eeu uitstel van behandeling der reglenientewijzigriiiir in verband mot de ko mende Statenverkiezingen. De heer Bulten 7,et nog eens uiteen dat het kan gebeuren, volgens 't artikel naar 't is voorgesteld, dat het Bestuur neemt eene beslissing, zonder dat de kiezers zijn gehoord, hetgeen hij verkeerd blijft achten. Tenslotte neemt het Centraal Bestuur met 9_fi stemmen 't besluit om de voorstellen in te trekken. Tevens is besloten om nu in 't geheel geen reglementswijziging te doen plaats hebben. De geheele zaak is dus van de baan! Rondvraag'. Op een vraag van den heer Bader ant woordt de voorzitter dat er nu kan® is dat tfe Voorschoten eene Kiesvereenging zal wor den opgericht. De heer Lange veld; .beveelt aan te trachten te komen tot eene centralisatie van propagaiidaeliibs. De voorzitter juicht die idéé zeer toe. Daarna wordt de vergadering met den Ohr. groet gesloten. DE VIERDE DUITSCHE OORLOGSLEENING. Bit Berlijn schrijft men ons dd. 25 Maart: Juichend zwaaiden dè voorbijgangers in de Frierir.Vhtstrasse gistorenochtend een extra - blad. Bijna elf milliarden heeft de vierde Duitsche' oorlogsleening opgebracht. Dit is meer dan men verwacht had. 'De derde oor- logsleening met haar twaalf milliard was een record aan welks herhaling men niet dacht. Het hoogste cijfer dat men gedurende den in- achrijvingstijd hiér en daar hoorclo ramen bedroeg acht milliard. En ook te oordealen naar de enkele inschrijvingen van groote in- dustriëele ondernemingen en van allerlei pu blieke lichamen dje in den loop der veertien dagen van den ïnschrijvingstijd bekend wer den, leek het of de verhouding twee tot drie van deze nieuwe tot de derde Leening: zoo ongeveer gehandhaafd zou worden. Dat het eindresultaat met meer dan 2V» milliard' de raming overtreft moet dus wel hoofdzakelijk het werk der zooge naamde kleine spaarders zijn, wier noest i arbeid natuurlijk eerst op het laatst in cijfers uitgedrukt kon worden. De Duit- sehe spaarbanken hebben reeds voor de drie eerste oorlogsleeningen 4i/2 milliard opge bracht en toch bedroegen <je ingelegde som men na dat-tijdstip nog een half milliard meer dan voor het uitbreken van den oorlog. Er is "flink voor gewerkt om dit resultaat te bereiken. Wie voor den oorlog beweerd zou lu bben dat het Duitsche volk in ander half jaar tijds 36 milliard voor oorlogs doeleinden zou opbrengen waro uitgekreten voor een dwaas. En toch is dit cijfer nu be reik.-, Terwijl langs dezen weg in Engeland ng geen 20, en in Frankrijk zelfs nog geen 12 milliard bijeenkomt toont Duifschlind tel kens weer dat, het ook op dit veld. niet gesla gen, kan worden en dat het geen geldgebrek zal zijn dat hem het voortzetten van den oor log zal verhinderen tot op een tijdstip waarop oen vrede met de waarborgen die het .voor zijn verdere ongestoorde 'ontwikkeling uoo- dig' heeft gesloten kan worden. De door de vijanden telkens weer geprofe teerde doodstrijd duurt nu al zoo lang dat tiet de moeite van het nadenken erover laont. Poch ook bij deze leening is elke recruut, tot den jongste toe, op zijn post geweest. Daarom hebben do scholen nu ook vrijaf óp den 'lag der zegepraal. Be inschrijvingsdagen waren dagen der mobielmaking, de inteekening was 'een twapen loopen van jong en 'oud, mannen t ti vrouwen. Telkens weer dacht men dat nu toch alle propagandamiddelen uitgeput moes ten zijn. Zij waren nooit van opdrkiger.igen aard.'Zij bestonden in hoofdzaak uit een voort durend onderling' herinneren aan dat wat op het spel stond, in. de pers, door het publiek zelf, door de schoolkinderen, en deze taaie volharding, dit geen oogenblik uit het oog verliezen van het doel hoeft het groote succes opgeleverd. Daar de inschrijvingen der troepen en die uit het buitenland waar de daar wonende Duitschers ook ijverig! aan de inschrijvingen plegen deel te nemen nog niet .meegerekend konden worden zal het eind resultaat niet ver beneden 11 miliarden-blij ven. De armste Eerlijnscho schoolkinderen, de Kinderen der volksscholen, hebben te zamen een niUlioen opgebracht. Aan een enkel gym nasium werden 45.000 Mark ingezameld. Deze cijfers zeggen genoeg. Het Duitsche leger is een volksleger, het geld waarmede het 'Jen oorlog voert, is liet goede geld van liet'volk Waar zulke eenheid heerscht kan geen schei ding ontstaan die een catastrophe voor Duitschland zou beduiden. En de jongste schei- dins, voltrokken in den schoot der sociaal democratische partij na een tooneel in Jen rijksdag zooals bet overigens slechts in zui delijker streken van. Europa pleegt voor te komen, wordt eigenlijk meer als verlichting boscnouwd dan als een ramp. Jaren needs broeide het in die partij tus- sclen gematigde en radicale elementen en het kon niet anders of de oorlog moest ook hier de tegengestelde meeningen tot het hoogtepunt eener crisis opvoeren. Voor de par ty zelf, voor de sociaal-democratie, is de schok groot, doch in het groote raderwerk dat Duitschlands levensmaehine loopen doet. beduidt deze gebeurtenis voor het oogenblik niets. I VERSPREIDE BERICHTEN Be Engelsehe luchtaanval op Noord-SIeeswyk. Zoowel van Engelsehe alsj Duitsche zijde wor den nadere bijzonderheden gemeld over den vliegeraanval van Zaterdagmorgen op de West kust van Sk'ea\vijk-IIo 1stein, waaruit blijkt, dat. de verliezen den Duitschers toegebracht verrena, niet halen bij de eerste berichten, welke daar over uit Londen werden gemeld. Het Dutsche bericht, 'beoogt dan ook slechts de öfficieele Engelsehe mededeel!ng over den vliegeraanval, waarin wordt beweerd, dat. d© Engelsohe torpedojagers tien gewapande Duit sche patrouillevaartuigen in den grond hebben gebcord, tegen te spreken. Het Wolff-bureau beeft namelijk te beveegder plaat-ge vernomen, dat deze bewering onjuist is: zooals in het öffi cieele Duitsche bericht is gezegd, zijn twee ge wapende Duitsche stoomtrdilers, d;ie op voor post lagen; verloren gegaau. En deze tegenspraak wint temeer vertrouwen, nu zelfs de „Times" uit Kopenhagen verneemt, dat do berichten uit Esbjerg met elkaar in tegenspraak zijn. Het volgende schijnt vol gens die.,,Times" waar te zijn: Het Engeleche eskader torpedojagers trachtte vier Duitsche torpedojagers tegen te houden, die Vrijdag Sylt verlaten hadden en vier Engelsehe torpedoja gers overvielen de gewapende treilers „Braunschweig" en „Otto Rudolf." De Duit schers riepen vijf kruisers, twintig torpedoja gers, vijf watervliegtuigen en de Zeppelin L. 14 van Helgoland. In den namiddag praaiden Deensohe treilers elf Duitsche kruisers en an dere sokepen en verder westelijk ontmoetten zij een Emgelsch eskader van veertig tob epen, die in westelijke richting koers hielden. De verrich tingen waren moeilijk tengevolge van den hevigen storm en sneeuwvlagen. Vermoedelijk zijn het dus voor de Duitschers alleen de treilers „Braunsch weig" en „Otto Ru- dolf", die in dit gevecht ten offer vielen en is er verder geen sprake van nog 8 Duitsche pa- troel jeschepen Zou 't waiir zijn? De „ïvöln. Yolksz." bevat een schrijven van een schrijven van een Zwitser uit Noord-Dakota in de Yereenigde Staten: Onlangs werd aan de studenten in de geschiedenis aan drie Ameri- kaanselie hoogescholen het volgend stel vragen voorgelegd: Waar ligt. Gallipoli? Hoe heet do hoofdstad van Bulgarije? Welke landen gren zen aan Servië? In welk land ligt,SalonikiAan welke zoe ligt. Montenegro? Wie is opperbevel hebber van het Fransche leger? Wie is eerste minister in Engeland? Wie is Bethnmnn TIoll- vtegf Wie is Poinearé? Venizeios? Briand? Yon Hindenburg? Generaal French? Sir Edward Grey? Yivani? Noem den titel van den regeerenden vorst het. Duitsche Rijk. Noem den naam van den regeerenden vorst in Grieken land. Noem den regeerenden vorst in Turkije; in Italië. Wie regeert in Bulgarije? Wie in Rusland Niet één student beantwoordde alle vragen bevredigend. Gemiddeld werd 58 percent dei VI-agen beantwoord. Onder de gegeven ant woorden kwamen deze voor: Gallnpoli ligt in Berlijn. De Fransche opperbevelhebber - oef Geoffrey. Venizelos is een Mexicanneebe op standeling. Montenegro ligt in den Indischei Oceaan. Poinearé is een Fransche schilder Viviani is een Italiaan. De koning van Italië h Emmanuel de 29ste. De koning van Bulgarije heet Augustus. ,'t Is sterk als heit'waar is. CHINA. De kwesties bijgelegd? De „Times" ontvangt een vertraagd tele gram uit Peking. Hierin wordt medegedeeld, dat Yoean-Sji-Kai's proclamatie, waarin hij zegt a-f te zien van het voornemen de mo narchie te herstellen, mede zou zijn on* derteekend door den vroegeren staatssecre taris' Hsu-Shih-ckang, die dus, wegens Yoean-Sji-Kai's besiuit, genegen is geble ken gijn vroeger ambt weder te aanvaarden. Mogelijk zo-uden ook andere invloedrijke per sonen, Öie zich van Yoean-Sji-Kai hadden afgewend, tengevolge van zijn, besluit zich met hem verzoenen en weder regeerings ambtenaren worden. Men vreest echter, dat van de rebèlleii'zcker velen zich in geen _geval met Yoean-Sji-Kai zullen verzoenen. Berichten in drie regels. In Zuid-Italië heeft een hevige aardbe ving plaats gehad, die veel schrik teweeg bracht, maar weinig schade aanrichtte. De slagero van Korfu willen staken, om dat zij niet tevreden zijn met de verkoopprij zen, door de Fransche overheden vastgesteld- De Weensche architect Ferd. Fellner, lie in Duitschland, Oostenrijk, Roemenië en Rus land 50 schouwburgen bouwde, is overleden. Men dringt er in Frankrijk op aan, na den corlog harmonica-fabrieken te bouwen, wijl de harmonica voor 't volk onmisbaar is. In de gewelven van het Engelsehe Parle mentsgebouw is een schietbaan voor de leden van beide Huizen ingericht. Voor het Engelsehe leger zijn sedert, het begin van den oorlog aangekocht 2 millioen gallons rum, ter waarde van §23.000 p. st. Wegens do verscherpte duikbootenoor log lieeft liet Zweedsche comité voor oorlogs- verzekering de premies aanmerkelijk verhoogd Dc federatie van Engelsehe mijnarbei- M) „Dat een man een vrouw kan nemen om haar geld! Het is mij onbegrijpelijk." Lionel kleurde vluchtig. De diepe ernst, waarmee Anny sprak, had het beste getrof fen, dat in hem was de goede kern, die in 't diepst zijner ziel nog leefde, ondanks zijn lichtzinnigheid, welke hem er toe had ge bracht de plaats van een doode in te nemen. Het wa® hem onmogelijk op dit oogenblik tegenover Anny een valsche rol te spelen. „Vergeef me," verzocht hij met zachte stem. „Dtoh wat ik toenmaals ook gedacht of ge daan heb, ik weet, dat alleen een schurk han delen kan, zoohls Walford heeft gehandeld en dat geen echte man een maand in uw nabij heid kan vertoeven. Hij hield op en keek haar aan. „Anny. Dep hij, haar hand vattend, „Anny!" 't Jor.ge meisje wendde het hoofd af, „Neen neen, dat niet", zeide zij, 6chier angstig. „En waarom niet?" ging Lionel voort „Ik wil, ik moet spreken. Laat grootvader buiten ei>el en hoor mij aan, Anny. Ik had mij voor genomen miin zaak niet door overijling te be derven, maar nn ik eenmaal begonnen heb, kan ik niet langer verzwijgen, dat „Wat moet ge wel van mij denken?" vroeg Anny, verward, toen hij een oogenblik talm de. Nauwelijks een maand is voorbijl Zwak, onbestendig! Ik kan piet, ik zou me zeiven moeten verachten en gij gij zcudt mij later wantrouwen." „Dwaasheid!" riep Lionel met overtui ging. „Je lieht heelemaal geen reden om je te schamen. Je dwaalde, zooals zooveel jonge menschen dwalen. Ik vertrouw je, Anny, al® je mij slecht® vertrouwen wilt." Schuchter keek ze hem aan en haar oogen verrieden, wat haar lippen verzwijgen wil den. „Anny, je houdt van mij," jubelde Lionel. Zij sprak het niet tegen. „Ja 't is waar, Lionel," zeide zij na een wijl en het gevoel, dat onbewust met den dag sterker gegroeid 'was, brak fcU-h eindelijk baan. „Ik geloof, dat ik je reed® beminde, toen ik dacht je te haten. Reeds den eersten dag, dat je hier wa®, leek je me zoo verschil lend van andere mannen en dat ik aan Percy vasthield was slechte mijn trot® en eigenzin nigheid. Ik wilde niet zien, ik verafschuwde iederen dwang. Het kwetste mijne ijdelheid, dat anderen me wilden leiden. De bittere er varingen, die ik sinds op deed, hebben me tot andere inzichten gebracht. Je knul mij ver-, trouwen, Lionel, maar je liefde verdien ik niet. Nooit, nooit kan ik vergeten, hoe dwaas ik geweest ben." „Je hecht veel te veel waarde aan zaken, die reeds lang vergeten moesten zijn. Laten wij God danken, dat wij elkander gevonden hebben en laten wij vergeten, dat er een menseh als Percy Walford bestaat." Zij waren 't huis vali sir Elliot genaderd. Anny legde plotseling haar hand op zijn arm. „Lionel", zei zij met diepen ernst, „ik heb een groote teleurstelling ondervonden, mijn eerlijk gevoel werd zwaar geknakt, mijn vertrouwen in een man, die me zeide te be minnen, werd beschaamd, maar ik voel geen bitterheid daarover. Als jij me je liefde on trok 't zou mijn dood zijn!" Zij stonden aan den'voet van 't terras. An ny keek hem met een uitdrukking van liefde in de oogen, die hem 't bloed naar de wangen joeg. Hij ontweek haar blik en voeldo zich de keel als diehtgesnoerd. „Ik zal altijd goed voor je zijn dat zweer ik je," zei hij met heeschklinkende stem. Anny meende, dat zijn ontroering het ge volg wa» van zijn overgelukkige stemming en voelde zich door zijn antwoord geheel be vredigd. Toen Anny in huis gegaau was bleef Lionel nog een oogenblik met neergeslagen oogen als aan den grond genageld staan. En toeu hij eindelijk zün oogen opsloeg, was zijn gezicht bleek en schemerden tranen tusscben de wim pers. „Mijn God, het is vreeselijk! Zulk een edel meisjel Zij houdt van mij en ik ik vprdiene gegeeseld te worden.... Toen Lionel, later op den dag, aan sir Elliot de vreugdevolle tijding bracht; was er op zijn gelaat geen spoor van opwinding meer. Als een bliksemstraal aan den donkeren hemel was het betere gevoel verdwenen en de oude oppervlakkige luchthartigheid had weer de overhand. Zijn lach klonk vroolijk en wellui dend, alsof geenerlei schuld zijn geweten drukte. Hij "had Anny beloofd goed voor haar te- zijn en hij had zich voorgenomen woord te houden. Overigens was het te laat. om terug te keeren, zelfs wanneer hij het zelf wilde. ,JËn waarom zou ik ook?" vroeg hij zich overmoedig af. „De oude lieei- staat op het huwelijk het zal mijn positie nog vaster maken en Anny zal nooit gewaar wor den, waarom ik haar hand vroeg. Zij is een lief en karaktervol meisje en het zal mij ge makkelijk vallen mijn rol ten einde toe te spelen. Sir Elliot was natuurlij'k uitermate vex^- heugd over de vervulling van zijn liarte- wenseh. Hij wist bijna niet, wat hij al voor Anny doen zou en. bestelde de eerste dagen direct een bruidstooi voor haai-, die een her togin niet zou hebben misstaan. De bruilofts dag was intusscheu nog niet vastgesteld, want Anny verzocht blozend: „Ik moet nog een poosje tijd hebben. Het is alles zoo snel gekomen." Op zekeren dag vergezelde Lionel zijne bruid een eind op weg naar Denelodge, waar zij haar vriendin Mary bezoeken wilde. Toeu) zij op den straatweg met een warme hand druk afscheid van elkander genomen hadden, bleef hij nog eenigien tijd staat en keek haar na. Het schenen aangename gedachten^ tè zijn, die hem bezig hielden, want een glim lachje speelde om zijn lippen. Toen hij zioh eindelijk omwendde en huist- waarts wilde keeren, werd zijn aandacht ge trokken door een boer, die op een aanliggem- den akker stond en luid schreeuwde, als wil de hij hem voor 't een of ander dreigendl gevaaT waarschuwen. Wat zou dit te betee- kenen hebben? In 't volgende oogenblik wist hij het. Een groote, ruigharige hond, den muil met schuim bedekt en met bloed be- loopeu oogen kwam achter hem over dem straatweg aangeloopen en voor de eerste keer van zijn 'leven voelde Lionel zich f 1 cox* een namelooze angst aangegrepen» Het kou* de zweet brak hem uit, maar de gedachte aan vluchten kwam niet in hem op. Kalm. eni vastbesloten bleef hij 6taan, de tanden op elkaar geklemd, die spieren gespannen, klaar om' den aanval af te weren. (Wordi vervolgd.) NIEUWE NflARLENSCNE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5