DAGBLAD voor MOORD- en ZUID-HOLLAND. L'Seuvre Je i'intronisation du Saeré Ceeur dans les families. groete zeal van St. Batte. Dl IIEUWf GBLLEETI1ST6FFEII NASSAULAAHI 49, H&Ü31LEI1 f4000 fSOO f 300 fISO «100 f75 f60 f25 DE OORLOG Van hedenmorgen dit nummer bestaat TFL^RAMMEN BUITENLAND 8S3KEHLAND THEQD. G. v. DÜSSELDORP 5 Barteljorisstraat 5. - Telefoon 2144. Donderdag 30 JVIaart 1916 40st® Jaargang n° 8998 Bureau van Redactie en Administraties - Intercom rei. Telefoonnummers 1426 en 2741 Alle betalende abonnés op dit Blad, die in het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort De uhkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de »Hoilandsche Algemeens Verzekeringsbank» te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig, Toegangskaarten voor de Conferentie van iPère ïüaieo zijn niet meer disponibel. TWEE BLADEN EERSTE BLAD UIT HAARUWteCHE ALLEüAGJES No. 1880 overzicht. KORTE BERICHTEN Berichten in drie regels» De SiederbindschG Scheep vaart bedreigd. IS CJiüIPLE£T. 4048 EEN UITVOERVERBOD VAN CITROENEN KWE HJUBLEMSCHE MOT ABONNEMENTSPRIJS Pei s maanden ffoor Haarlem en voor de plaatsen waar een agent |evestigd is (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland per post. Per week voor Haarlem en de agentschappen Afzonderlijke nummers 1,60 2,~ 0,12» 0,05 PRIJS DER ADVERTENTIEN i Van 15 regels t 0,75 Iedere regel meer, 0.15 Buitenland per regel0,29 Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regels 0,40 Elke regel meer0,19 bij overlijden. bij verlies van een hand of voet u bij verlies van u een oog a bij verlies van i: een duim a bij breuk var. een u arm of been j: bij verlies van een wijsvinger bij verlies van een k anderen vinper :t bij levenslange onge schiktheid tot werken Wegens den grooten toeloop van belang stellenden zal de vergadering, waarin de REV. PèRE MATEO CRAWLEY BOEVEY in 't Franscli zal spreken over de Intronisa- tie van het H. Hart, Vrijdagavond 8% uur plaats hebben, NIET in de St. Josefsgezellen- Yereeniging, maar in de Daarenboven zal op VRIJDAG 7 APRIL e.v. wederom in de Groote Zaal van St. Bavo een vergadering plaats hebben, waarin over hetzelfde onderwerp IN DE NEDERLAND- SCHE TAAL zal worden gesproken door den welbekenden redenaar KAPELAAN P. VAN DORP, uit Amsterdam. OPGELET. De herijk van maten en gewichten is weer in vollen gang. Een „gewichtige" tijd voor de winkeliers. Maar wij kunnen het ons denken dat zij, bij al hun drukke bezigheden, er zoo weinig gewicht aan hechten. En toch, doen zij het niet, dan doet het 't gerecht. Telken jare ondervinden verschillende winke liers dat tot hun schade Het heeft wel ietwat van een waarschuwing dat juist gisteren voor het kantongerecht tal van overtredingen tegen de IJkwet werden behandeld. De ambtenaar is clement in zijn eisch, omdat het zoo licht werkelijk „vergeten" wordt. Bijna gere geld vraagt hij de minimum-boete van vijftig cent voor elke maat of gewicht, dat het stempel mist. Maar het staartje van het muisje zit 'm in act feit dat het corpus delicti verbeurd wordt verklaard, hetgeen in den regel op veel grootere schade en last voor den winkelier uitdraait. Met kleine moeite kunnen zij zich de onaan genaamheden van een dagvaarding en het aan de overtreding verbonden nadeel besparen. In onze agenda wordt dagelijks het uur en het lokaal opgegeven, waar winkeliers van aan de beurt zijnde straten voor den herijk hunner maten en gewichten terecht kunnen. AGENDA. 31 MAART. GROOTE ZAAL GEBOUW ST. BAVO - half 9 Conferentie Pater Mateo Boevey »L'intronisation du Sacré Coeur dans les families". Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 -- Leden Metaalbewerkers 8X uur Rede rijkers 8'A our. Prop. Club Volksbond 8K öur. St. Ludovioa-Vereenigiug Zoetestr. 12rood nam. half 4 algemeen© vergadering. Paleis van Justitie Jansstraat half twee Bureau van consultatie. Meisjespatronaat St. Rosa Nasanulaan 60 7H—8M uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jansetraat 79 geopend eiken dag van 10—6 uur tegen betaling van 26 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Lokaal Ged. Voldersgraoht (vroe gere Rijkaleeneohool) Herijk van 8X12 van 12 uur voor Groot-, Klein- en Nieuw Beiligland; van 24 uur voor Cornelissteeg, «hraakeetraat en Ravelingateeg. Met groote vertraging komen de berich ten over het torpedeeren en zinken van •Miepen toch binnen. Het .Wolff-bureau ont- ze van Reuter en aeint ze op het T'eate land verder. Ook de communiqué's Ml Italië, Rusland en Frankrijk bereiken weer, «y het dan ook langs een omweg flua met eenig oponthoud, terwyl voor de ^ögelsche berichten de Engelsche bladen dienste staan, ïlit deze gegevens te e^men .blijkt, dat alléén aan het Westelijk front eenige wij zigingen in den. toestand zijn gekomen en wel doordat V> Duitschers da.tr teil Zuiden van St. Eloi, in een gevecht met handgranaten, aan de Engelschen den door hen bezette mijn- trechter liebben ontnomen en de gevech ten om Verdun, op den linker Maasoever, weer zijn hervat.'Daar hebben de Duitsche troepen namelijk de verscheidene linies diepe stelling van de Franschen ten Noorden van Malancourt over een breedte van ^000 M. bestormd en zijn ook in het noordwestelijk gedeelte van het dorp bin nengedrongen. De Franschen verloren hierbij 12 officieren 486 man aan ongewonde gevangenen en een kanon en 4 machine-geweren. DE VASTENBRIEF VAN KARDINAAL MERCIER. Dc Vastenbrief van Kardiaal Mercier, waarvan het gevolg is geweest een ernstig- dreigend schrijven van Gouverneur-Generaal von Bissing aan den Kardinaal, is door ka nunnik Bruynzeek te Bergen-op-Zoom, ver tegenwoordiger van dén Kardinaal in Neder land, aan „De Maasbode" medegedeeld. De plaatsruimte ontbreekt ons om het ge- heele stuk op te nemen: het hier volgende is een zoo volledig mogelijk overzicht. De Kardinaal spreekt eerst zijn blijdschap uit over zijn terugkomst in België en over de gezegende reis naar Rome die hij gemaakt heeft. Hij roemt de goedheid van den Heiligen Vader, die hem heeft getroost, verlicht en aangemoedigd, die deelneemt in zijn smart en zijn kommer. ""„Zekeren dag, ging ik, het hart vol erken tenis, aan Zijne Heiligheid zeggen, dat Hij nooit mocht twijfelen aan de onwrikbare liefde van het Belgisch volk jegens Hem, en dat het verlangen in ons was ontstaan Hem daarvan eerlang een nieuw blijk te ge ven. „H. Vader, sprak ik, den eersten Zondag van de maand Mei, zouden wij aan onze ge- loovigen, heel het land door, eene algemeene Communie willen vragen tot de inzichten van Uwe Heiligheid." „En ik", antwoordde onmiddellijk de H. Vader, „ik heb maar één inzicht, en dit inzicht is België!" „Door dit onthaal aangemoedigd, schreef ik aan de Kardinalen van Parijs, Londen, Armagh in Ierland, en aan de Kardinalen in Italië, en ik koester het vertrouwen, dat, uit al de landen onzer verbondenen, op den eersten Zondag in Mei, een zelfde eucharis tisch gebed ten Hemel zal stijgen: Gode, door de eerbiedwaardige handen van het Hoofd dér katholieke wereld aangeboden, zal dit gebed de heerlijke heropbeuring van ons ge liefde België bespoedigen. Zijne Heiligheid vergunt aan al de pastoors in heel het land de macht den Pauselijken zegen aan hunne parochianen op dien dag te schenken, met eenen vollen aflaat toevoogelijk aan de zie len der soldaten op bet eereveld gesneuveld." Vervolgens gaat de Kardinaal over tot de politiek. „Voor de beschaving en de geschiedenis zegt hij staat één feit vast: de zedelijke zegepraal van België, dat alles opgeofferd heeft om zijn woord gestand te doen. „De vurigste uitdrukkingen van den eer bied, de bewondering, de vereering voor de zedelijke grootheid,, voor den zielenadel, voor het kalme eiï vastberaden geduld van het Belgische volk, kwamen tot ons uit steden en dorpen, van Zwitserland, Italië, Spanje, Frankrijk en Engeland, en klommen, door de geestdrift gedragen, tot hen in wie de vader landeliefde wordt belichaamd, onze vor sten, de regeering, de geestelijkheid, ons dap per leger. „Wat ons betreft, wij hebben steeds alle huldebetoog, welke ons te beurt viel, ep u overgebracht, want eene inwendige stem her haalde ons gedurig, dat gij het zijt, die, door uwe taaie lijdzaamheid, het verdiendét en het ons hadt verworven." Zoo gaat de zedelijke roem de stoffelijke schade verre te boven, zegt Z.Em. O ja, de Kardinaal weet dat er rouw ie, dat er velen zijn gevallen en de toestand van het land zeer ellendig is. Maar wat is dit tegenover de eeuwigheid? „Een dag zal aanbreken, dat' wij niet lan ger meer weenen, niet langer meer geschei den zijn, dat het huisgezin opnieuw zal wor den vereenigd om nimmer uiteen te gaan. Laten wij nog meer aan den hemel dan aan de aarde denken. Laten wij alreeds naar den geest dahr leven, volgens het woord van den H. Paulus tot de Christenen van Philippi: „Nostra autem oonversatio in coelo est": De Christen is een reiziger en zijne haardstede is de HemeL" De Kardinaal gaat vervolgens aan het spreken over den vermoedeiijken uitslag van den tegenwoordigen oorlog. Naar zijn uieeniug zoo heeft hij reeds vroeger gezegd zal de oorlog lang duren, maar de overwinning zijn aan hen die hot taaiste geduld eraan besteden. En die overtuiging wordt bij den kardinaal zegt hij steeds sterker: „Wij zullen de bovenhand hebben; twijfelt er niet aan; maar wij zijn nog niet aan 't eind van ons lijden. „Frankrijk, Engeland, Rusland hebben er zich toe verbenden geenen vrede te sluiten, zoolang België zijn volkomen onafhankelijk heid niet heeft heroverd en ruimschoots wordt schadeloos gesteld. Italië trad op zijne beurt de overeenkomst van Londen bij. „De toekomst) is niet twijfelachtig voor ons. „Maar wij moeten haar voorbereiden." En dat moet gebeuren door geduld, offer vaardigheid, geloof in de Voorzienigheid. De mensoh wikt, maar God beschikt: „Niet een g-root leger is het", zegt de Psalmist, „dat den Koning behoedt; het paard is onmachtig het behoud te verzekeren; zijne kracht is geene waarborg voor onze ont zetting.... Wij hopen in den Eeuwige; Hij is onze hulp en ons schild." „Beeldt u eene oorlogvoerende natie in, verzekerd van hare legerkorpsen, van haren schietvoorraad, van hare bevelvoerders, op weg naar de zegepraal: God late in de gele deren de kiemen cener besmettelijke ziekte zich voortzetten, en op den eigen stond wor den de gunstige vooruitzichten teleurge steld!" Stelt dus uw vertrouwen op God, beoefent de boetvaardigheid en bidt met vertrouwen. Ten slotte maant de Kardinaal aan tot veelvuldig kerkbezoek, devotie tot de !H- Maagd en veelvuldige H. Communie. Wij onthouden ons van het maken van kanteekeningen bij 'dit schrijven. Men weet dat de Duitsche Overheid het mengen van de politiek in dezen Herderlij ken Brief wraakt, en sommige passages be schouwt als indirect opzetten tot verderen weerstand tegen het Duitseh gezag in Bel gië. In hoeverre dat juist is, mogen onze lezers zelf beoordeelen. Gratie verleend. Door bemiddeling van Z.H. den Paus is Mile. Renkin, zuster van den Bel gischen minister van koloniën, in vrijheid ge steld. Zij was veroordeeld tot vijf maanden hechtenis wegens de begunstiging van het ont komen van Belgische recruten. Spanje's neutraliteit. Uit Madrid wordt aan de „Voss./Ztg." geseind, dat minister-president Romanones in een verkiezingsrede in de ver eerd ging van liberalen- opnieuw den nadruk gelegd heeft op Spanje's onverzettelijken wil, om neutraal te blijven tot aan bet einde van het Europeesohe conflict, van welke zijde ook invloed mocht worden uitgeoefend. De U- en mjjnoorlog. Volgens de „Secoio'' ving het stoomschip „Porto dii Smyrna" 22 Maart een draadloos telegram op, afgezonden door een Engelsch koopvaardijschip dat door een Duitschen duikboot werd aangevallen en dat op een afstand van 50 mijlen van de „Porto di Smyrna" zinkende was. Via Berlijn wordt uit Harwich gemeld, dat de bemanning van bet Deensche s.s. „Harriet" (1372 ton) aldaar is binngekomen. De kapitein meldt dat bet schip op een mijn is geloopen; het schip moet gezonken zijn. Ook het Engelsche stoomschip „Eagle Point" (5222 ton) is gezonken; de bemanning is gered. Het Italiaansclie front op do Balkan. De „Deutsche Tagesztg." verneemt uit Weenen dat volgens „De Zeit" de Italianen to Valona over 80.000 man beschikken die in 4 divisie's zijn in gedeeld. De moord te Serajewo. Do Weensohe bladen melden, dat Medo Kerovic. een van de voor naamste beschuldigden in het hoogvel raadspro- ces van Serajewo, in het militaire tuchthuis te Loellersdorf aan tering gestorven is. Medo Kerovic was ter dood veroordeeld, maar had genade gekregen, waardoor de doodstraf in 20 jaar tuchthuis met dwangarbeid was veranderd. DE RUSSISCHE MINISTER VAN OORLOG AFGETREDEN. BERLIJN, 20 Maart. Volgens Wolff, meldt het St. Petersburgscho Tel.-Ag., dat generaal Poliwanof, de minister van oorlog, op verzoek van z.ijn ambt is ontheven. Tot zijn opvolger is de genei-aal der infante rie Sjoewajef, chef der intendance, benoemd. SCHILDERIJENDIEFSTAL TE PERUGIA. BERN, 29 Maart. Volgeus een bericht van het agentschap Stcfani, meldt Wolff, zijn in den afgeloopen nacht onbekend gebleven diev-en in de sacristie der Basilika St. Peter te Perugia binnengedrongen en hebben 9 schilderijen van groote waarde gestolen, 4 van Perugino, 1 van Bascano, 2 van Guernino, 1 dat aan Maategua wordt toegeschreven en 1 van Rafael. Er wordt een onderzoek" ingesteld. SCHIPBREUK. KOPENHAGEN, 30 Maart. (Part.) Uit Lon- 'den wordt geseind, dat de Russische bark „Olga" op Mumbleshead schipbreuk geleden heeft en stukgeslagen is. Dé bemanning werd gered. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. BUDAPEST, 30 Maart (H. N.) Volgens een telegram uit Athene bevat het Grieksche blad „Kairi" het bericht dat de Grieksche regee ring nogmaals een nota tot de Entente heeft gericht met het verzoek, de Saloniki-expeditie te doen eindigen. DUITSCHLAND, De scheuring in de Soc.-Dem. Rijksdagfractie. Uit Berlijn wordt gemeld, dat er teekenen zijn, die wijzen op nog een nieuwe scheuring in de oude sociaal-democratische rijksdagfractie, welke op handen is. Een groep van veertien le den heeft zich uitgesproken ten gunste van de minderheid der partij. Op deze wijze zouden er vier groepen van de sociaal-democraten komen, n.l. de meerderheid, van de oude fractie, be staande uit 77 leden, de minderheid dezer frac tie, bestaande uit 14 leden, de nieuwe fractie Ifaase, bestaande uit 18 leden en de afgevaar digden Liebknecht en Lühle. De voorzitters van het sociaal-democratische partijbestuur eu van dan rijksdagsfraetie publi- ceeren in de Vorwarts nu een oproep, waarin zij scherp het optreden der minderheid en het vormen van weer een nieuwe fractie hekelen en den partijgenooten verzoeken, zich te ver zetten tegen de pogingen om de splitsing in de partij zelf nog verder door te voeren. De Cantabrico Spoorweg-maatschappij in Spanje heeft aangekondigd haar dienst te moe ten staken, wegens het gebrek aan kolen. De „Rjetsj" meldt, dat de plaatsvervanger van grootvorst Nikolaai afgezet is. Vorst Manoebin, heeft ook voor 't baantje bedankt. De beroemde ontdekkingsreiziger Roald Amundsen heeft verklaard, dat de Shackleton- expeditie geen gevaar dreigt en proviand heeft. Prins Mirko van Montenegro is lijdende aan buikziekte en longaandoening. Hij gaat naar Weenen om geopereerd te worden. De Fransche scheepvaartdienst van de comp. „Transatlantique," tussehen Bordeaux en New-York wordt 1 April gestaakt. Het St. Petersburgsche agentschap meldt, dat, Nelidof, de Russische gezant bij het Vati- caan, tot gezaut by 't Belgische hof is benoemd. Men verwacht, in Amerika een compromis tusschen mijnwerkers en mijneigenaren, inzake 10 loonsverkooging en 8-urendag. Naar Reuter uit Nice seint, wordt de dood gemeld van prins Bahram van Perzië, den zoon van (Zill-es-Sultan, die te Nice woont. Het Engelsche stoomschip „Spartan" is bij Oock-furnspath gestrand en waarschijnlijk verloren. Sneeuwstormen hebben in Engeland veel schade veroorzaakt. Telegr. en telef. verbindin gen verbroken. Treinverkeer verstoord. Te Troisdorff is in een buskruitfabriek brand uitgebroken awarbjj vele menschenlevens verloren gingen. Materieele schade gering. Een Duitsche iftededecling inzake de Tubantia. Het Wolff-bureau seint uit Berlijn d.d. 29 Maart officieel: Ten aanzien van do door Reuter ver spreide verklaring van de Engelsche admi raliteit omtrent in de Noordzee opgevisck- te, zoogenaamde Duitsche torpedo's en. ge deelten van torpedo's wordt officieel van Duitsche zijde-verklaard: „Zoodra de gevonden metaaldeelen wor den overgelegd, zullen deze in Duitschland aan een nauwkeurig onderzoek worden on derworpen. Zoolang dat onderzoek niet is afgeloopen moet het oordeel omtrent het materiaal worden opgeschort. Adv. „Een officieele verklaring van den chef van den marinestaf constateerde reeds, dat door Duitsche oorlogsvaartuigen geen tor pedo op do Tubantia is afgeschoten." De schepen worden opgelegd. Naar de directie dér Kon. Holl. Lloyd me dedeelt, zullen de schepen dier maatschap pij vooreerst niet uitvaren. Diensvolgens zal do „Gelria", die op de thuisreis is en 27 Maart Dover passeerde, wanneer zij in Am sterdam is teruggekeerd, worden opgelegd. De directie van de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland" heeft ook besloten, hare schepen voorloopig niet te laten varen, in weerwil van de maatregelen, door de Neder- landsche regeering genomen ter bevorde ring der veilige vaart. De maatschappij overweegt, haar schepen om d en Noord te laten varen, wanneer voor die route van de Nederlandsche regeering de verzekering is ontvangen, dat zy haar veilig acht op grond van door onze regee ring bij de betrokken vreemde regeeringen in te winnen inlichtingen. De „Prins der Nedenanden" en de „Tam- bora" zijn in den nacht van Maandag op. Dinsdag van Plymouth vertrokken en uitge klaard naar Amsterdam en Rotterdam. De beide schepen hebben den waarborg gekre gen ,dat zij niet door de Engelsche vloot zullen worden aangehouden. Ooriogsmolestverzckeringswet. Door de Nederlandsche Reedersvereeni- ging js een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin met klem wordt aangedron gen „de spoedige totstandkoming der Oor- logsmoiestverzekeriugswet, met behoud van de daarin neergelegde beginselen, te bevor deren en daardoor een einde te maken aan een'toestand die niet alleen voor de scheep vaart zelve, maar ook voor het nationaal belang onhoudbaar dreigt te worden." UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn bij de directie van de Rijkspostspaar bank: bevorderd met ingang van 1 Juni 1916 tot commies J. P. Switzar aji O. A, F. K. Aué, thans adjunct-commies en be noemd tot assistent: met ingang van 1 Apr. 1916, A. J. Harmsen; met ingang van 16 April 1916, J. C. Meijer en J. C. de Groot, allen thans tijdelijk ambtenaar; is, met .ingang van 1 Mei op verzoek, benoemd tot hoofdcommies der telegraphie, M. Dolhain, thans adjunct-directeur bij den dienst der telegraphie te Rotterdam. Verschenen is een K. B. houdende ver bod van den uitvoer van citroenen. DE WATERSNOOD. Stand der werkzaamheden. Van de zyde van het provinciaal bestuur van Noordholland wordt als vervolg op do mededeeling van de vorige week omtrent den voordgang der werkzaamheden, welko in verband met den watersnood zyn on dernomen het volgende medegedeeld: De hulpdam in "de doorbraak van den Anna Paulownapolder is over de helft tot 2 M. plus N. A. P. en voor de rest tott 1.50 M. plus N. A. P. opgeworpen. Ook by de hoogere zeestanden welke iq. de laatste dagen zijn voorgekomen is geen water nieer in den polder gevloeid. De noodvoorziening langs de binneuzyde van den Oostdijk is over 3500 Meter aange bracht, de werkzaamheden daaraan bepalen zich verder tot het afwerken van hetgeen onder handen was. De noodkeering langs do van Ewycks- vaart is nagenoeg over do volle lengte vol tooid. De voorloopige afsluiting tot 2 Meter -fj N. A. P. zyndo een peil, dat boven de ia dezen tijd van het jaar hoogst bekendq stormvloeden ligt, kwam zoowel bij de door braken in Waterland als - by dio in don polder Katwoude op 23 Maart j.l. gereed. Van den Anna Paulownapolder is de West* polder droog; het bedryf is daar weder be gonnen. De waterstand, welko aldaar op. 20 Maart nog ongeveer 1 Meter N. A. R, bedroeg was op 27 Maart tot 1.97 Meter N. A. P. teruggebracht. Do heifundeeriug voor het hulpgemaal van den Oostpolder is gereed, de daarvoor be stemde Dieselmotor is ter plaatse aanw'ezlg. Op de komst van een dryvenden pers molen, ten dienste der afmaling is orde gesteld. De bemaling van den Zuidpolder by Edam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1