TWEEDE BLAD PE-OORLOfi BUITENLAND t BINNENLAND Ouderdomsrenten. iets over den Arbeider. i ZATERDAG I APRiL 1916 Met het oog' op de behandeling van het ont- -erp-wijziging der Ouderdonisrêntewet-Talma r '2de Kamer, wijdt het „Handelsblad" van, insdaga'''°nd een artikel aan de bij deze Wijzi- ing door Treub gewilde uitsluiting der bedeel- Sen- Vooraf merkt het blad schamper op, dat art. 69 der Invaliditeitswet zelfstandig, los van de est der wet in werking gesteld werd „vóór de rerkiezingen van dat jaar!" 't Is onze bedoeling liet in dit artikel nochtans de logica hiervan aan e toonen. We wilden terloops slechts op deze veeg lit de pan aan het „Hdhi." van antwoord dienen, :n het toevoegen, dat achter de behandeling der 5uderdomswet-Treub door links zoo'n onzalige raast gezet wordt „vóór de verkiezingen, die op lil zijn Maar ter zake. ;<Het Hbld." 'is vóór uitsluiting van bedeelden, ,nïdat bij niet-uitsluiting de toelage aan dezen jeheel en al staats-armenzorg wordt, en daar :ou het „Hbl." en terecht liever voor willen passen. Het „Hbld." is dan ook met ons en met de door de Liberale Unie in 1905 geuite opinie het eens, dat staatspensionneering óf uitgaat van een 'beginsel van verzorging van allen op staats kosten, hetgeen behoort tot een orde van denk beelden, Waarbij de productiemiddelen geheel worden gebracht in handen van den Staat; welk socialistisch beginsel noch óns, noch den unie-liberalen bekoort; óf, wanneer men dit be ginsel niet wil aanvaarden, „slechts een andere vorm van armenzorg" is. Alle waan dient dus, zegt het liberale orgaan, ./ermeden, dat men, bij niet-uitsluiting der be deelden, buiten het terrein der armenzorg zou zijii. Men zou hier dan ook zeer zeker moeten spreken van: „Staats-armenzorg; Staatsbedee- ling; waarbij de bedeelden dubbel zouden trek- cen: èn van godsdienstige instellingen èn van den Staat. Het liberale blad heeft dan ook, zelfs afge scheiden nog van de kwestie der bedeelden, van den aanvang af de gansche gewijzigde Ouder domswet met gemengde gevoelens tegemoet ge zien, omdat deze „Staatspensionneering (in on echte beteekeniszonder eenig verband met een vrijwillige ouderdomsverzekering is voorgesteld. Het blad vergeet, dat een uitgewerkt geheel nieuw ontwerp, waarin aan zijn verlangen werd tegemoetgekomen niet in één dag in elkaar kan worden getimmerd, ook door geen Treub, en dat links toch met éénig voorstel, hoe teleurstellend voor het liberale blad dan ook, komen moest, offl met goed fatsoen de uitvoering der wet- Talma te kunnen voorkomen. Dat in 't nieuwe ontwerp elk verband met een vrijwillige, ouderdomsverzekering ontbreekt, be treurt het blad te meer, omdat in het concentra- tieprogram te lezen staat, dat verzekering van uitkeeringen boven het minimum dat aan behoef- tigen wordt verstrekt, van Staatswege bevorderd en geldelijk gesteund dient te worden. Maar „noch bevordering, noch geldelijke ,V'e,un t, ™en in het thans .hangende door 't linksen Kabinet gewijzigde ontwerp aangetrof fen, luidt ue liberale klacht, en het Handelsblad ■verwijt den concentratie-partijen en met name den vrij-liberal en, die ruim tien jaar geleden zóó (ijverig voor de vrijwillige verzekering optraden, jdat zij thans voor dat „waarlijk liberale denk beeld" geen voet meer verzetten Omdat het liberale blad voorziet, dat de be deelden ten slotte ook met het „Staatspensioen" zullen bedacht worden, en het „Staatspensioen" geheel op zichzelf, en niet'als aanvulling van vrijwillige verzekering zal worden ingevoerd, dus als ware Staasbedeeling, daarom ziet het zie Ouderdomswet „met lang niet onverdeelde ingenomenheid in aantocht." We hebben hier bepaaldelijk ééne vraag aan meermalen aangehaalde krant. Namelijk, welk- dflmge hare politieke invloed dan toch op haar geestverwanten in de Kamer is. Gezien zijn hypo chondrische beschouwingen zou men veronder stellen; nihil. En voorts een vraag aan de concentratie-par- 1 tijen. Deze wildenovereenkomstig hun program, in tegenstelling met de wet-Talma, dat in de be hoeften, ontstaan door ouderdom, voorzien werd door mtkeeringen uit de Staatskas, onverschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loonarbeiders behooren. Talma sprak enkel van de laatsten. De vraag, welke we hun nu wilden stellen, is aeze: of 2ij dan liever de wet-Talma om zeep ïelpen, welke toch de vrijwillige, ook door hen legeerde^verzekcrinjr zou gebracht hebben; óf hever, niet alleen de vrijwillige verzekering niet bewerkstelligen, maar een Staatspensioen In de wereld helpen, hetgeen, gelijk wij boven zagen, de iLiberale Unie in 1905 afwees?. Wat zij nu zijjlen bereiken, hebben zij zelf tot voor kort nimmer gewild. Hadden zij zonder politick-gedoe, die natuur lijk deze anders onverklaarbare zwenking verkla ren moet, de wetten-Talma tot uitvoering laten komen, gelijk het wettelijk en moreel plicht was, en ziJ nu spoedig de vrije verzekering m^eiknig hebben gezien. keeki!" ije verzekeiin8> ..dal ware liberale denk- Behaive als er een man van rechts, Talma, meti af komt. Dan deugt het niet. Nog liever loopt men dan in het gareel van het socialisme! in. De taak der Gemeenschap. Wij eindigden ons ingeregen betoog over het loon met de opmerking dat aan de loonswaar- deering de waardeering van de plichten des arbei ders moet voorafgaan, maar men kan mij tegen werpen: Zal de werkgever waardeeren? En zoo ja, zal hij, gekomen lot de conclusie dat een huisvader hem meer kost dan een vrijgezel, 1 wederom^ niet egoïstisch zich tot vrijgezellen 4beperken? Indien hij dat kon: misschien. Ja, er I zullen er zijn. Het is hier dan ook juist de plaats om op te merken dat het z.g.n. arbeidersvraag- uk veel te veel nutteloos bekeken wordt in de i i*« der overtuigden, der arbeiders zelf, vaak tot schade van hunne betrekkelijke tevredenheid, b'elke teere zaak merl zoo mogelijk nooit moet Schaden, en er veel te weinig gegaan wordt tot de Patroons, de werkgevers en arbeidsnemers, om tol overtuigden van hun recht, des arbeiders recht, te maken. Helaas te veel ontmoet de ondernemer, waar het om overtuigen gaat, den arbeider in een toestand van haat en strijd, waar uit zelden tets goeds kan geboren worden. En ook liier toont alle organisatie zich lap middel nevens de groote drijfveer die ieder moest bezielen: 't Christelijk bewustzijn, want hoe de Christelijke deugd der rechtvaardigheid plicht matig te betrachten als men den rug tot Christus gewend heeft? Doch, als nuchter feit constateerend: gemis aan rechtvaardigheidsgevoel en anderzijds overvloed van egoïsme, staan wij voor de vraagwat dan En hier koppelt" zich de loonkwestie aan het onderwerp hetwelk wij thans wilden beziendan bestaat er nog eene gemeenschap, een geordende maatschappij met welbewust doel, en met de middelen om dat doel te bereiken; er bestaat nog eene vereeniging van menschen onder één gezag en waarvan wij alle leden zijn en welker hoofd taak is: de handhaving der rechtsorde om het doel te bereiken: tijdelijk welzijn der leden: er bestaat nog een Staat en deszelfs organen en de taak van dezen willen wij bezien. Stellen wij als doel van den Staat het waar achtig aardsch of tijdelijk welzijn zijner onder danen, in zooverre deze niet als individuen gebaat zijn, maar als deel der gemeenschap en niet tot schade van het geheel, dan volgt daaruit dat de Staat al die voorwaarden moet trachten te vervullen welke bevorderlijk zijn aan dat waar achtig tijdelijk welzijn zijner onderdanen. Deze werkkring van den Staat zoodra zij het econo misch leven raakt brengt ons op het terrein van de sociale vraagstukken, welker beantwoording juist in onze dagen van het allergrootste be lang is. Er heerscht meer dan ooit ontevredenheid in het Staatshuishouden. Wat is de oorzaak? Slecht bestuur, kapïtaalsschaarschte, wetteloosheid, los bandigheid? Neèn, de bij uitstek sociale kwestie is de oorzaakde verdeeling der producten heeft geen gelijken tred gehouden met de productie zelve, die verdeeliug is ongelijk, onbillijk. Ziedaar de hoofdklacht. Ziedaar ook de ware bestaans reden van het Socialisme. De .inmenging van den Staat op sociaal terrein is nooit een vraag geweest en ten onzent zijn de kinderwetten al reeds niet meer van jongen datum. De bescherming der arbeiders, vooral der vrouwen, en van hunne en hare gezondheid, de beperking van kinderarbeid, de Zondagsrust, de maximum-arbeidstijd, de regeling van het arbeidscontract, al deze zuiver sociale onderwer pen zijn reeds door den Staat ter hand genomen. Hiermede zijn de voorwerpen van Staatszorg op sociaal gebied geenszins uitgeput. Want ook het woekerverbod, de Kamers van Arbeid, arbeids beurzen, werkloosheidvoorzieningen, sociale bu- reauen, en last not least de verzekeringsmaat regelen tegen gevolgen van ziekte, ouderdom en invaliditeit zijn sociale onderwerpen, door de Overheid (soms de gemeentelijke) in haar wer- kingsspheer opgenomen. Maar raken al deze maatregelen de verdeeling der goederen? Ten deele niet, soms wel en vaak indirect. Maar heeft de Staat het recht in de verdeeling in te grijpen? Onder voorwaarden, zoo geen recht geschaad wordt: zeker. Zulks volgt uit zijn doel, het tijdelijk welzijn, dat weerstreefd wórdt door een onbillijke verdeeling-, een verdeeling. vaak onrechtvaardig— en tegen deze onbillijkheid moet de Staat, handhaver der rechtsorde, niet passief blijven. Hij doet het ook niet. Dagelijks ais het ware wordt in die verdeeling ingegrepen. Een der minst sympathieke uitingen is wel de Verze- keringswetgéving in zooverre Ouderdomspen sioen, waarin den arbeider als een hulpelooze hulpbehoevenden noodlijder, een aalmoes wordt toegestopt zonder dat hij zijn fier recht erkend ziet en zonder kans op eigen hulp en voorziening. Anderzijds lijkt ons een der meest sympathieke uitingen de progressieve heffing der belastingen met ruimen aftrek voor eerste levensonderhoud. Maar beide, inderdaad reeds werkende of ter hand genomen maatregelen hébben geen ander effect dan herstel van eene onbillijke verdeeling der goederen. Het komt ons voor dat deze, als ik het zoo noemen mag, repressieve methode van verdeeling verre achterstaat bij de preventieve, die onmid dellijk de producten verdeelt volgens recht en billijkheid, welke laatste de ondernemer kan toe passen bij zijn productie, door een tantièmes stelsel, waardoor de arbeider in het bedrijf zal meêleven en waarover wij he t later, als de productiefactoren zullen behandeld wórden, nog eens zullen hebben. Hoe onvolmaakt de Staatshulp bij herstel van verdeeling ons ook lijkt, deze schijnt ons nog een zegen, vergeleken bij den eisch van vele zoo niet haast alle socialisten, die de productie zelf willen vergemeenschappen, willen „verstaten", om daar door vanzelf tot betere verdeeling te komenwant tiezp wijze van doen zou de productie zelf ontzag lijk verminderen en een grooter slag is voor den arbeider niet denkbaar. ,Z01!,0 o te.ver v?eren dit te bewijzen, maar ïcdei d 16 ue Staatsproductie met ainbtenarenzorg in eenige bedrijven in onze dagen aanschouwt zal elk bewijs volmaakt overbodig achten. Wij willen deze korte uitweiding over de taak der gemeenschap op sociaal terrein niet besluiten zonder een waarschuwing aan het adres van zeer vele arbeiders, die namelijk meenen dat de sociale kwestie zuiver een arbeiderspuzzle is. Dit zij verre. Hoewel men het niel- zou zien aan de houding der socialistische Kamerleden, toch is het een feit: de Staatstaak, ook op sociaal terrein, strekt zich veel verder uit en moet rekening hou den met de belangen^an alle burgers, niet slechts van een ezkere klasse, hoe voornaam ook; en des wegen beheerscht de sociale vraag bovenal het eigendomsrecht, maar ook het middenstandsfce- Rp fil Landbouwvraagstuk, de zorg voor wereénHp ^dietwezen, ja, door de Staatsomver- rpfisrhe SVÏ1 en.leuzeu 011 pogingen der theo- hJ ziinKf,8t® -s Tr den Staat zijn bestaan, het zijn of niet zijn m de tegenwoordige gedaante een met aileen pohtieke maar ook sociale vraag van de allereerste orde geworden, welke veel vruchtbaren socialen arbeid en speciaal arbei dershulp bemoeilijkt. Elke handeling" immers wordt uitgebuit voor politieke agitatie. Haarlem. Mr. BOMANSi VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ENGELSCIIE KRITIEK V'/< BEKRITISEERD. Do „Westminster Gazette" wydt een hoofd artikel aan den terugkeer van Edward Garson en waarschuwt hem om niet te denken dat hij de man is thans. Er rijtt meer personen verheer lijkt als zijnde de man. Eerst was het Kitehe- aer, dan Lord Fisher, daarop Lloyd George en tenslotte Lord Derby, Nu heet.Oarson.de man, maar de „Westminstei Gazette" geeft hem den raad aan het lot van zijn voorgangers te den ken. I-Hi moet evenals alle vaderlandslievende af gevaardigden de regeering.zoo spoedig mogelijk helpen aan een goede maatregel welke de kwes tie der gehuwde mannen uit de feld ruimt. Er is geen middel te bedenken zegt het blad om een vierde tnillioen man voor het leger te krij gen zonder dat mopperaars gelegenheid zullen krijgen om hun ongenoegen te uiten. Parle mentaire oritiei, gesteund door dagbladen, kun nen reusachtig veel kwaad aanrichten door de grieven en de moeilijkheden te oxploiteeren welke elke soort van militairen dienst met zich brengt. In déze dagen wewaohten wij, zoo gaat het blad voort, clat verantwoordelijke mannen hun medeburgers aan het verstand brengen, dat de plicht allen móet beheerschen en dat zij zullen medewerken met de regeèring. Wij hopen, zegt de „Westminster Gazette,dat Carson, nu hij de oppositie in het parlement weer gaat leiden, dit alles eens in overweging znl nemen. In wer kelijke verantwoordelijke oppositie met een be paalde gedragslijn kou in deze tijden van het grootste nut zijn. Hel; <je administratie scherper maken en ons reden van den schijn een zenuwachtig, opgewonden, decadent volk te zijn, dat is overgeleverd aan fanatiolcen, Indrin gers en personen die voor zichzelf reclame maken. Gelukkig is dezo schijn ver van de waar heid, maai' waar alle verantwoordelijke con trole op onzo kritiek ontbreekt, krijgt men toch al te gemakkelijk dezen Indruk. De „Daily News" wijdt een hoofdartikel aan de ojipositle onder aanvoering van Carson en doet haar bittere verwijten. Het is typeerend voor de samenzweerders, zegt het blad, dat ?.ij het oogenblik, dat de Eerste Minister en zijn voornaamste collega's buitenslands zijn voor een belangrijke conferentie, uitkiezen voor de hernieuwing van hun aanvallen" op do regee- ring. ,Zij hopen zoo lang op haar te hakken, tot zij eindelijk voldoende ontevredenheid hebben gewekt om haar omver te werpen, hetgeen het doel is van hun persoonlijke eerzucht. Opbouwende kritiek kan nuttig zijn, maar wij hebben geen behoefte aan brandstichting. Er is in tegendeel behoefte aan bekwaam staatsinansschap en hiervan lieetf Carson nooit Tcaas gegeten. De nieuwe aanval op de regeering heeft zich geconcentreerd op 2 onderwerpen. In de eerste plaats op de kwestie der gheuwde mannon. De gehuwde mannen, die zich opgaven voor den dienst hebben eerst als hefboom gediend o/n dienstplicht te krijgen voor ongehuwden, die zich niet opgaven. Het zijn niet hun werkelijke K-riovon, djo «orden goexploiteerd, maar bun uatuurlfj'ko teleurstelling, dnp zij oorder wor den opgeroepen dan zij hadden verwacht. Ook is de beweging, naar men mag aannemen min der van henzelven uitbegaan dan van degenen, die er belang bij hadden het vuurtje te stoken. De regeering neet thans alle klachten in overweging en het is voldoende te weten, dat Walter Long een schema uitwerkt om een zoo rechtvaardige mogelijke oplossing aan de zaak te geven. Wij mogen niet toestaan, dat degenen, die zich het eerst hebben opgegeven, in slech tere positie komen dan degenen, die zich later hebben opgegeven. Het tweede onderwerp betreft 'de luchtvaart dienst; hier is kritiek heter op haar plaats, zegt het bladdeze dienst was in den aanvang be trekkelijk goed, maar is door de verhoogde eischen ten achter geraakt. De regeering ziet dit in en wijdt haar kracht aan de verbetering van dezen tak van-dienst. Hierteg'enover staan de talrijke voortreffelijke maatregelen op an der gebied, waarvoor de regeering hoogen lof verdient en die haar onmisbaar doen blijken. De Daily News geeft hiervan dan een uitvoerige 'beschouwing. Verlangen naar den vreile. Te Lugano, in Zwitserland is een nieuw en internationaal tijdschrift opgericht, „Coeno- bium" gcheeten, met het doel een bond van neu trale stateu te vormen- Het tijdschrift deed een nieuwen oproep waarin aanbevolen word, dat de neutralen gemeenschappelijk allo oorlogvoeren den er toe moteten brengen een wapenstilstand te sluiten, en tegelijl;ei"tijd bomiddeUnguttsn- bieiiugen te doen De oproep is onderteek sni door bekende personen uit neutrals staten en ook dcor onderdanen vaa oorlogvoerende mo gendheden, waaronder ve.le Italianen. Tien professoren, vier senatoreu, verscheidene afge vaardigden, talrijke schrijver^ geestelijken en rechtelijke ambtenaren en ook de burgemeester' vau Milaan, Caldona, behooren tot de nnder- teekenaar». Het aftreden van den Rnssisohen minister van oorlog. Onder de telegrammen vermeldden wij Don derdag het verrassond berioht van liet aftreden van den Russisohen minister van oorlog Poli- wanof, in vorband waarmee het niet ondienstig is de volgende biizonderheden van zijn optreden zich te herinneren. Het was te midden van de Russische débkcle in den vorigen zomer, dot Grootvorst Nikolaai Nikolajewitz, than» onderkoning en opperbevel hebber in den Kaukasus, er de brui van gaf om verder in Europa te veohten dat hij nasr den Kaukasus.gezonden werd. De.Czaar nam toen zelf het opperbevol over mot generaal AJexejef als ohef van den «taf. Toen mankte ook de veelgeprezen minister vam oorlog Soechomlinof, die met den Grootvorst liet oor logsplan had voorbereid en die gi-ooto vordiun- sten had ten aanzien, van de reorganisatie van het Russische leger, plaats voor Poliwanof. Nie mand twijfelde dan ook, of Poliwanof en Alexejef waren van toen af de leiders van den Russische veldtocht in Europa. Eu daar treedt nu, tc-rwijl die veldtocht juist weer begonnen is, de minister van oorlog af en wordt hij opge volgd door een generaal wiens naam tot dusver vrij onbekend was. Het is moeilijk de reden daarvan te achterhalen; de krijgsverrichtingen der Russen gaan toch niet zoo heel ongunstig: het Ivnukasus-leger heeft groote vorderingen gemaakt in de laatste maanden en dat in Europa is den aanval nog maar pas begonnen; het heeft wel is waar nog geen voordeelen be haald en, volgens de Duitsche berichten, wel groote verliezen geleden, maar er was, althans voorloopig niet veel anders te verwachten, ge zien de geducht verdedigde Duitsche loopgra ven-linies, welke in het Oosten zijn aange bracht. Toch meent de Duitsche pers dat liet aftreden van den Russischen minister van oor log Poliwanof samenhangt met het mislukken van de nieuwe Russische offensieve beweging in Europa. Over generaal Sjoewajef, den nieuwen Ru- sichen minister van oorlóg, meldt de „Times": Sjoewajef is in 1S54 geboren. Voor zijn benoe ming tot hoofd van de intendance voerde hij bevel over de 5de divisie infanterie en maakte hij doel uit van den generalen staf te Kief. Hij kwam op 15-jarigen leeftijd bij het leger in dienst, fen werd, na in zijn jonge jaren onder de wapenen gestaan te hebben, tot lector in de krijgskunde benoemd, l'n 1899 werd hy tot gene- raal-niajoor bevorderd. De staking in de Russische munitiefabriek. De staking in de Poetiloff-fabriek te St. Pe tersburg is 1.1. Zaterdag in de Doema met beslo ten deuren behandeld. Reuter heeft mededeeling ontvangeu van de volgende verklaring, afge legd door den minister van oorlog: Op T Februari hebben de werklieden in de electro- technische werkplaatsen een loonsverhooging van 70 procent geeischt. Deze werd, als zijnde buitensporig, geweigerd. Er brak staking uit en de militaire autoriteiten sloten de fabriek. Nadat met de electriciens een schikking was getroffen, werden biljetten aangeplakt melden de dat de werklieden weer zouden worden aan genomen. Het werk word daarop hervat. Op 24 Februari stelden de arbeider» in andere wrkplaatsen dezelfden eisch dio tevoren al was afgewezen, en, niet tevreden met eefl lóonA- vorhooging van 85. procent, die hun was toe gestaan, legden ze eveneens hot work neer. De inrichtingen werden opnieuw gesloten op 7 Maart, en op 12 Maart werden ze onder het departement van oorlog overgebracht. Sedert dien hebben da fabrieken stil gestaan, hoewel er nieuwe biljetten zijn aangeplakt met aanbod om het werkvolk terug te nemen. De Docma heeft met algemeens stemmen een motio Aangenomen, waarin werkgevers on werknemer» tot de uiterste tegemoetkoming' worden aangespoord en tevens oma boroop wordt gedaan op den arbeidenden stand in Rus land om zijn burgerlijken plicht te vervullen en op de werkgevers om rechtmatige einoben van hun werkvolk in te willigen. Het onderzoek inzake de „Sussex" en „Englishman." Korrespondëuz Norden meldt: Hot aang»- kondigde verzoek der Amerikaan'sch® regeoring om inlichtingen botreffendö de torpedeering der beide stoomschepen „Sussex" en „English man" is te Berlijn ontvangen. Volgens de „Voss. Ztg." heeft de Amerikaansche gezant, Gerard, beide nota's gisteren, voor elk geval een afzonderlijke, aan de Duitsche regeering bij het ministerie van buitenlandsohe zaken doen aanbieden. Het antwoord dor Duit.3che re geei'ing eischt eenigen tijd, aangezien het ma rine-bestuur eerst de betreffende feiten moet onderzoeken. De toon van beide nota's is vol strekt vriendschappelijk en houdt hot verzoek in om mededeeling, of aan de torpedeering een "Duitsch schip heeft deel gehad. ENGELAND., Shackleton's Zuidpool-expeditio. De officieels vertegenwoordigers te Lon den van Shackleton's expeditie bobben in tegenwoordigheid van Lady Shackleton en mevrouw Mackintosh, do vrouw van dén op de Rosszee-kust achtergebleven comman dant van de „Aurora" (Shackleton's schip) een bijeenkomst gehouden. In dezo confe rentie is besloten, dat onmiddellijk pogingen in het werk moeten worden gesteld om een huip-oxpeditie naar de ttosszee te zenden. Of nog een tweede hulpexpeditie moet worden uitgezonden, naar do .Weddellzee- basls n.l., zal men eerst met zekerheid kun nen uitmaken na do terugkomst van d_e „Endurance", die, gelijk bekend, spoedig te v/achten Is. lntusschen is reeds aan de mogelijkheid gedacht, dat dit schip ^ioor het ijs buiten staat zou zijn geweest naar Zuid-Amorika weer te keeren. Mocht de „Endurance" na eon week of drie niet terug zijn, dan zal hot zenden van een hulp-expeditie naar de Weddollzee zeker wel tn ernstige overwe ging worden genomen. Overigens meldt Reuter dat een van de opvarenden van de „Aurora" een draadloos bericht zond aan een vriend te Londen. Hij deelt mede dat aan boord alles wel ia eu dat hot schip, zijn reis naar Nleuw-Zee- land voortzet. De orkaan en sneeuwstormen. Het noodweer in Engeland heeft te Lon den aan drie menschen het leven gekost en 'in Zuid-Wales aan negen. Op de spoorwegen was liet verkeer geheel in de war, het ergst op- den Middellandschojn spoorweg. Treinen, die Dinsdag in Londen moesten aankomen, kwamen eerst Woendag aan. Langs den spoorweg moesten- op vele plaateen de tr< :- non van seinpost tot seinpost met de liaud aangemeld worden. Onder de boomer, is schromelijk huisgehouden, met name in het Theemsdal. Van de eeuwenoude kastanjes en olmen van Hampton Court zijn er dertig ontworteld. D»;Servische kroonprins is gisteren ia Louden aangekomen cn zal eenigen tijd in Engeland verblijven. -Na zyn bezoek aau Engeland zal do Servischkroonprins in Frankrijk, koning Nikita to Bordeaux bedoeken. Iu Engeland is het zelfs al verbodem zonder toestem»ing van den minister vr.it munitie, nieuwe bouwwerken te ondernemen, In Hongarije organiseeren de dames uit de hoogste kringen, onder gravin Pallavicini, een beweging tegen overdaad en weelde. Rusland heeft in Amerika 850 gasoline- locomotieven besteld voor het vervoer van munitie on proviand in de loopgraven. Volgens Japanscho bladen is de vroe< gere gouverneur van Kiaut-sjau, Meyer Wal' ydeck, ziek. Hij ia te Fuknoka geinterneeni. Uit Madrid wordt een hevige aardt'»- Ving op de Oanarlsche eilanden gemeld. Bij zonderheden ontbreken nog. Een te New-York gel:ouden Duitsche liefdadigheidsbazar braoht aan gezamenlij ke ontvangsten 780000 dollar op. Uit Genéve wordt aan hot Wsansehe blad, „Dia Helt" gemeld, dat alio Fransche havens tot 13 April gesloten rijn. De Servisoh# krooaprin» I» gisteren e Lcriden aangekomen en t*l eenigen tijd in Engeland verblijven. Er is storing aan de telegrafischs ver binding langa de kabela in den Atlantisohen Oceaan, tuaachen JËngaland en Amerika. Te Schónliausen, aan de Etbe, zijn uit het Bismarck-museum allerlei munten en 8 horloges, waarvan i van 5000 Mk., gestolen, In Japan is Generaal Oka, de minister van Oorlog, afgetreden. De onder-minister, generaal Östem», volgt hem op. HET GEWICHT DER 4-8. STATEN VERKIEZINGEN. De ZeerEerw. heer Góuimy vestigt In def Maasbode de aandaoht op het grooto gewicht der a.2. Statenverkiezingen. Hij sohrijft; De al gemeens verkiezingen voor de Tweed# Kamer mogen op zich zelf genomen meer in druk op de kiezers maken, dan die voor do Staten hoogor van gewioht mogen zij geacht wor den, omdat van die verkiezingen rechtstreeks afhangt, wie in den lande regeeren zal: rechts of link»; d8t neemt nlot weg;, dat het er ten •lotte op aankomt, wie de Eerste Kamer in rijn maolit hooft: reohtm of links. Welnu, het berit der Eerste Kamer hangt af van de Staten «n de Staten hangen wederom ai van de algemeene Statenverkiezingen. Wie dat alles niet mocht vatton, wel de socialisten, die opheffing der Eerste Kamer In hun program opgenomen heb«' hen en bij de aanstaande Grondwetsherziening! dat denkbeeld buitengewoon graag zouden ver wezenlijken. Wanneer nu de socialisten iets met hart en riel willen en trachten te bereiken, moeton wij goed opletten, want dan gaat het over een factor wel in staat, om de eisohen van het socialisme tegA te houden. De tooge beteekenis der Eerste Kamer i» ons meermalen in onze parlementaire hiitorl# proefondervindelijk aangetoond. Het kabfrnet-Mackay en het mlniaterie-Kuy- per hadden met eene linksehe Eerste Kamer té doen, welke in het laatste geval wel, in het eerste nlot door ontbinding om te zetten was; het kabinet-De Meestor en liet minlaterie- Oort, van der Linden hadden en het laatste heeft nog met eene rechtsche Eerste Ka ra et te doen, welke niet om te zetten is, en de uit-' slag bewees telkens en bewijst nog dat of niets in het Staatsblad veraehynr, wat tegoï' do beginselen der Senaats-ineerderheid in* druisebt. De Tweede Kamer kan al willen, de rogeering al wensehen, zonder de mede werking der meerderheid der Eerste Kamer gebourt eT niet». M. a. w. wanneer wij nu in Juni n.s. de moer-i derheid der Eerste Kamer verspelen, doch in Jnni 1917 die der Tweede Kamer winnen en derhalve de regeering aanvaarden, dan hebben wij nog heel weinig, want dan hangen wij ai van do „bienveillance" van links, voor w>ref de Eerste Kamer betreft. Of dio situatie zal geschapen worden, hebben de kiezers dit jaar n.l. in Juni a.s. ia huns# hand. Om dat te voorkomen, bobben wij niets ander» noodig dan eenheid in de coalitie en actio onder de kiezers. Of da! alles er zijn zal, moeten on< deze en de volgende maanden leereu. Hopen wij hot beste. Apoldoorn zij in 'de/s voor alle rechtsche kiesvereenigingon on alle reebtsohe kiezers eene les, waard opgovolgd fa worden. DE BELLENS A AN VAN EEN TORPEDO. Van deskundige zijde vertelr, men aan de „N. Crt." wat onder de bellebann van een torpedo verstaan wordt. De^z.g. vischtorpedo is een viseh- of signflf- vormig liohaam van ruim 5 inctor lengte, dat zich door eigen beweegkracht op esn voorafbo- paalde diepte onder de wateroppervlakte met. groote snelheid voortbeweegt naar hot doel waartegen zij golanceerd is. Do machine van de torpedo wordt gedreven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1