H. J. LAMP. Nagekomen Kerkberichfen BERICHTEN UIT DE PROVINCIE UIT LISSE E O. UIT BEVERWIJK UIT ONZE VORIGE OPLAAG DE ENGELSCHE TYRANNIE OVER ONZEN HANDEL. Ernstige gebeurtenissen op til? Verscherping van Engeiand's willekeur ter zee. BURGERLIJKE STAND 13arieBjgOR>issti*asif: !fL 61831 GAS EN ELECTRISCHE LAMPEN SI ACSIilEUWS PATRONATEN. Met een zucht van verlichting Is dit heug lijk nieuws in den kring der broederen ont vangen. Het ergste is dus niet gebeurd. Maar is het meedoen aan het uitstekende raadsdiner op zich zelf al niet bedenkelijk genoegl GEEN UITVOER VAN KAAS MEER I Naar men verneemt heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de Rijks commissie van Toezicht op de beschikbaar stelling en den uitvoer van kaas opgedra gen voorloopig geen consenten voor kaas af te geven. De reden hiervan moet worden gezocht in het feit, dat men ip Friesland in gebreke is gebleven te zorgen, dat tijdig de distri butie in Zuid-Holland werd gesteund door levering van een voldoende hoeveelheid Coudsche kaas gevoegd bij de omstandig heid, dat men in Friesland ten achter is met de distributie tot een hoeveelheid van 1.600.000 Kg. Om België te kunnen verlaten'. Te Tcrneuzen kwam aan liet station aan een gesloten waggon met ledige manden afge zonden uit Temsehe (België). Korten tijd na aankomst hoorde de stationschef geklop in den wj^ggon en bij opening kwam een Belg te voorschijn, die zich bij het inladen der manden liad laten opsluiten. Niettegen staande de waggon in Selzate was nagezien, is de man, eeu mandenfabrikant, niet ont dekt. HAARLEM. DOOlt EEN AUTO AANGEREDEN. Vrijdagavond te half 7 uur is de heer K., machinist bij de spoorwegcompagnie te Utrecht en thans met verlof liier vertoe vende op 't Staten Bolwerk door een auto aangereden. K. die op zijn fiets zat en achter een trum reed had de auto, die niet snel reed, niet zien aankomen. De bestuur der van de auto wist dadelijk te stoppen en daardoor een overrijding te voorkomen. De machinist die van zijn rijwiel was geval len, had echter eenige verwondingen beko men en werd naar 't gesticht St. Joannes de Deo vervoerd. Daar bleken de verwon dingen niet van ernstigen aard te zijn. NED. R. K. VOLKSBOND. Bij enkele eandidaatstellmg ie in de vaca. ture-Vollaerts gekozen als lid van het Hoofd bestuur van den Ned. R. K. Volksbond de heer M. F. Serné. AANBESTEDING. Bij de door den architect J. van den Ban alhier gehouden onderliandsche aanbesteding Van het vergrooten van de kantoor- en de fabrieksgebouwen der caoutehouci'abriek van Gebr. Merens te Haarlem is ingeschreven 'door M. Nederkoorn voor 49,990; B. Hagen voor 48390; A. N. Corneliss'e voor 46666; J. Verhagen vóór 46430; W. A. van Zanten voor 46200; Martens en Zoon voor 46100;- Firma H. London, voor 45319. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. BOND VAN SCHIETVEREENIGINGEN IN HAARLEM EN OMSTREKEN. De stand van den wedstrijd na afloop der laatste ronde is als volgt: Ie vijftal: Voor Vaderland en Koning 250 treffers 4577 punten; Claudius Civilis 250 tref. ïere 4532 punten; Generaal Joubert 248 tref fers 4502 punten; Generaal van Merlen 248 treffers 4496 punten; Bloemendaal Comman- ido 246 treffers 4301 punten. le en 2e vijftal gecombineerd: Gen. Joubert 497 treffers 8999 punten; voor Vaderland en Koning 497 treffers 8964 punten Claudius Ci vilis 495 treffers 8798 punten; Generaal van Merlen 490 treffers 8704 punten Bloemendaal Commando 469 treffers 8033 punten. Hoogste Korpschutter H. J. v. d. Berg 947 -punten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 30 Maart. d. van M. C. J. Miiller van Heerden. d. van A. J. van Zomeren «-Frans. 31 Maart. d. van L M. van Ves- 'jBum—Castien. 1 April. z. van 1. Hurkmans van Daalen. Overleden: 81 Maart. T. Barger—Herman, 93 jaar, Tetterodestraat. J. V. Muller— 'Mulders, 84 jaar, Frans-Halsstraat. A., 2 dagen, z. van C. Molenaar, Romolenstraat. jBINNENLAND. Verschillende bladen hebben onze feitelijke mededeelingen over den Engelschen willekeur teil 'opzichte van onzen Nedeilandschen handel over genomen en hunnen lezers voorgelegd. Wij hopen dat mededeeling van soortgelijke of andere feiten moge volgen, opdat aldus de volksopinie ten slotte zal gaan inzien, vanwaar èn voor de vrijheid èn voor den voorspoed van ons land het meeste gevaar dreigt! trDe Nederlanderdie ons artikel geheel over nam, geeft er het volgende commentaar bij „Onzerzijds zij aangeteekend dat onze Regee ring tegen zulke handelingen niets vermag. Zij gaan buiten haar om en houden geenerlei directe rechtsschennis in, hoe onaangenaam en onduld baar voor de betrokkenen ze dan ook mogen wezen. Dit neemt niet weg, dat ze terecht erger nis wekken en het reeds zoo gedaald prestige van Engeland, als het land dat „de rechten der kleine naties" zou beschermen, opnieuw een knak toebrengt. Van eerbiediging dier rechten blijkt hoe langer hoe minder. „Wel zou men kunnen zeggen, dat wanneer de groote Engelsche natie -zulke kleine middelen noodig heeft om het tegen Duitschland vol te houden, daaruit iets anders dan kracht blijkt. „De bekende dr. Dillon heeft' dezer dagen in de „Fortn. Review" op deze soort strijdmiddelen als symptomen van zwakte gewezen. Maar wij vreezen dat men in Engeland nog niet bereid is naar zulke stemmen te luisteren." Wij hebben intusschen nog meer en andere staaltjes van de wijze waarop Engeland onzen handel bemoeilijkt, te vermelden. Een groote machinefabriek in onze onmiddel lijke nabijheid heeft een bestelling onder handen voor onze eigen koloniën. Daarbij zijn ook wie len, ijzeren wielen. Welnu.toen deze wielen in Holland scheep zouden gaan in een Hollandsch schip naar een Hollandsche kolonie, werd vanwege Engeland verklaard, dat dit niet zou. worden toegestaan. Engeland gedoogt niet dat uit Nederland naar een Nederlandsche kolonie door een Neder- Iandsche firma iets wordt verscheept waarvan de grondstof uit Duitschland komt. De betrokken machinefabriek zou éérst moeten <jantoonen dat die wielen niet uit Engeland kónden komen, vóór uitvoerverlof werd gegeven, en of men nu al be wees, dat die wielen uit Engeland precies drie maal zoo duur zouden zijn dat ging den in Nederland contróle-oefenenden Engeischman niet aan Zoodat de machinefabriek gedwongen werd door Engeland, om voor een leverantie aan onze eigen kolonies driemaal te duur en veel moei lijker te verkrijgen materiaal te gebruiken Het laatste middel dat de Engelschen hebben uitgevonden om onzen handel te tyranniseeren is inderdaad hef bewijs eischen dat het betrok ken goed niet kan worden betrokken uit Enge land. Hoe moeilijk het bewijs valt te leveren, hoeveel chicanes er dan nog gemaakt worden, met welk een willekeur de ons in ons eigen land contrólee- rende vreemdelingen optreden, daarvan weten onze fabrikanten mede te spreken. Wij kennen er verscheidene voorbeelden van Dat daarenboven een Nederlandsche firma niet vrij is, om aan Nederlanders in onze eigen Nederlandsche kolonies volkomen uitvoervrije materialen te leveren, omdat de vreemdeling op onze eigen Nederlandsche schepen het Neder landsche eigendom niet duldt, dat is een nieuw staaltje van den duldeloozen willekeur van Engeland, dien wij ons maar moeten getroosten. Dr. Dillon schreef: „Oordeelende naar de jongste uitlatingen van onze openbare troosters, hebben wij het nog in onze macht den vijand te verslaan door zijn levensmiddelen- en schietvoorraad uit te putten en zijn menschenmateriaal af te slijten. Deze frazen vinden een toejuichend publiek, maar zij zullen de proef van de causaliteitswet nauwelijks kunnen doorstaan. Het wijst op een doffe vrees voor de concrete feiten om voor waar aan te nemen, dat de op het oogenblik door dergelijke methodes te bereiken resultaten van meer dan ondergeschikten aard kunnen zijn DE „GELRIA" BINNENGEKOMEN. Het stoomschip „Gelria" vair den Kon. Holl. Lioyd is Vrijdagavond 8 uur te IJmuiden binnengekomen en daarna naar Amsterdam opgevaren. De kapitein, de beer P. Kikkert deelde aangaande de reis o.m. aan liet Hbld. mede Ten Noorden van den Noordhimler had de „Gelria" een tragische ontmoeting. Daar voer zo midden tusschen het wrakhout van de „lubantia." Ook sloepen dreven er nog rond. De heeJe zee was er als 't ware vol van, vertelde de kapitein. Ook veel mijnen was de „Gelria" gepasseerd; het krioelde er van. Tusschen den F oord hinder en het, Maasvuur schip word plotseling een wittestreep in liet water ontdekt; 't kwam recht op de „Gelria" aan. Kapitein Kikkert verklaarde beslist, dat het een onderzeeër was. Het leek wel, voegde hij erbij, alsof hij op ons had liggen wachten. „We hebben hem de achtersteven toegedraaid en zijn maar een tien minuten of een kwartier om de Noord gestoomd; zoo raakten wij hem kwijt." Even voor IJmuiden was een onderzeeër op gedoken; het bleek gelukkig een Nederland sche te zfjn. DE MILITAIRE VERLOVEN. Uit Den Haag seint men ons: Ter kennis wordt gebracht: Ten eerste: dat zowel de door den Minister van Oorlog, als de dooi de compagnies- (bat terij, escadrons, fort-detachements) commandan ten, op grond van het gestelde in punt 3 van de legerorder 1915 - B 305, verleende onafge broken en met tusschenpoozen toegestane bij zondere verloven moeten doorgaan en eventueel toegekend worden, met inachtneming van punt 7 dier legerorder. Ten tweede: dat overeenkomstig het bepaalde, in punt 14 van bovengenoemde legerorder, in dringende gevallen overeenkomstig de door den opperbevelhebber van L. en Z. gestelde regeling verlof behoort te worden verleend. HET COMITE-GENERAAL. Verder wordt ons nog uit Den Haag geseind: Thans staat vast, dat het Comité-Generaal der Tweede Kamer as. Dinsdag, voormiddag, bij den aanvang der gewone zitting zal worden ge houden. BUITENLAND. ENGELANDS OORLOGVOERING. KOPENHAGEN, 1 April. De „Berlinsko Tidende" zegt, naar aanleiding der ophef fing van art. 19 der Londenscbe Conventie door Engeland: „Door deze jongste EngcLsehe verordening keeren wij dus terug tot de regels van de minder beschaafde tijden, zonder eenig be grip van volkerenrecht. De praetische uitwer king ervan is voor de neutralen mogelijker wijs zeer ernstig." LONDEN, 31 Maart. De „London Gazette" bevat, volgens Reuter een „order in council" tot wijziging van de vroegere order, waarbij de be palingen van de Verklaring van Londen be houdens eenige weglatingen en wijzigingen wer- deg aangenomen. Het voornaamste artikel van de heden uitgevaardigde order zegt: „Voortaan zal art. 19 van de Verklaring van Londen niet meer géiden en ten uitvoer worden gelegd. Geen schip of lading zal meer gevrijwaard zijn voor inbeslagneming wegens verbreken der blokkade, alleen op grond, dat zij op weg zijn naar een niet-geblokkeerde haven." De „Times" van 31 Maart zégt omtrent den nieuwen „Order in Council" het volgende: „De „London Gazette" van gisteravond be vatte een „Order in Council", waarin de om standigheden uiteen gezet worden, waaronder de Engelsche regeering besloten heeft haar recht om contrabande aan boord van naar neutrale havens bestemde schepen in beslag te nemen, uit te oefenen." Bfj een vroegeren „Order in Council" (1914) was verklaard, dat conditioneele contrabande aan boord van een naar een neutrale haven be stemd schip aan inbeslagneming blootstaat, wanneer de goederen „aan order" geconsig neerd zfjn of wanneer uit de scheepspapieren niet blijken mocht, aan wien de goederen ge consigneerd zijn- De nieuwe „Order" verklaart dat de vijandelijke bestemming zal geacht wor den aanwezig te zijn, „als de goederen gecon signeerd zfin aan of voor een persoon, die ge durende de huidige vijandelijkheden ingevoer de goederen heeft gezonden naar grondgebied dat behoort aan of bezet is door den yjjand." Dienovereenkomstig zullen goederen, die aan firma's in neutrale landen, welke op de „zwarte lijst" voorkomen, geconsigneerd zijn, geacht worden te zijn goederen, die nam- eene vijandelijke plaats van bestemming zijn gecon signeerd. De „Order" verklaart ook, dat. de Koning ondanks de aanvaarding van artikelen 19 van de Verklaring van Londen, in geen enkel op zicht zijne rechten, voortvloeiende? uit het vol kenrecht, heeft beperkt. Artikel 19 zegt, dat „welke ook de eindbestemming van een vaar tuig of zijne lading moge zijn, het niet wegens verbreking- der blokkade mag genomen worden, als bet zich op bet oogenblik op weg naar eeu niet-geblokkeerde haven bevindt." Er wordt uu op gewezen, dat de aanvaar ding van dit artikel het recht om „goederen te nemen op grond dat zij conditioneele con trabande zijn niet aantast, en evenmin in vloed heeft of gehad heeft op het feit, dat conditioneele contrabande aan inbeslagne ming onderhevig is, onverschillig of 't trans port der goederen direct naar hunne plaats van bee temming plaats heeft of overlading of verder vervoer te land noodig maakt." [De veronderstelling ligt voor de hand, dat de uiterst willekeurige, alle volkerenrecht schendende bepalingen die Engeland hier door maakt en waardoor onze geheele natio nale handel ernstig bedreigd wordt, mede oorzaak zullen zijn van de maatregelen, die van regeeringswege worden genomen in ons land. Red.] L1SSE. DINSDAG, 's avonds 7 uur Lof met Ro zenhoedje. Oefeningen voor de kleinen die zich voor bereiden tot de eerste II. Communie, des n.m. na schooltijd. WOENSDAG, na schooltijd, half 12, biecht- hooren voor de kleinen; 's morgens vooi en na de H.H. Missen en "s middags van 6S uur gelegenheid om te biechten voor ouders en andere belangstellenden. DONDERDAG, de II.H. Missen te half 7, half 8, en halt' 9. Onder de H. Mis van halt 8 de eerste II. Communie der kleinen. VRIJDAG, le Vrijdag, 's avonds te 7 uur geen Lof maar oefening van den H. Kruis weg ter eere van het lijdend Hart van Jezus, daarna vereering der Relikwie van het H. Kruis. ZATERDAG, na schooltijd komen de jon gens biechten, die niet bij den pastoor op de leering zijn. Van 3—4 uur biechthooren voor de kinderen (jongens en meisjes) die bij den pastoor op de-leering zijn. Van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten voor oudere kinderen en volwassenen. Des avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. SCHOTEN. Geboren: d. vau J. E. Aupers- Schildwacht, z. van H. Phillipo-Jansseus. Overleden: J. J. Wagner, 43 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van J. Huigsloot en A. Robijn. z. van J. Speelmans en C. H. Knook. d. van L. Barendregt en M. van Driel. z. van A. Sweeden en L. Hooger- heide. z. van G. Meulbok en M. Malipaard. d. van N. Stokman en P. Rutte. Ondertrouwd: M. Grauwelman, 22 j. en J. A. Lnasing, 20 j. Getrouwd: W. van Iperen, 29 j. en S. E. Café, 29 j. K. Maarsen, 27 j. en N. Nieuwkoop, 26 j. Overleden: A. P., 1 rnnd., d. van P. Camffer- man en A. Stander. I. Laan, 69 j., geil. met T. Beets. HAARLEMMERLTEDE c.a. Geboren: z. van 0. van Warmerdam-Mesman. SCHAGEN. Getrouwd: A. Lont, 20 j. en T. Poeger, 19 j. O. Kossen, 27 j. en M. Kossen 22 j. J. van Dijk, 24 j- en A. Franzen, 23 j. Politie. Gevonden een glacé handschoen, in lichting ter secretarie. WORMERVEER: Geboren: d. van J. Kaat en C. Kouten. z. van T. Enkhuizen en J. J. Groot. d. Van J. Boon en G. Stam. Ondertrouwd: G. van DiL van Zaandam, en A. C. de Wijn. K. Krom, van Zaandijk, en A. Groot. Overleden: Jakob Smit, 54 jaar, gehuwd met C. Schenk. Teunie, 1 jaar, z. van C. Hu ijsman en V. Waard, overleden te Hoorn. ASSENDELFT. Overleden: Geesje Noë, 85 jaar, wed. van K. Koomen. Algem. Bond van Dorpsslagers. Door het Dag. Bestuur van den Alg. Bond vau Dorpsslagers is in opdracht van de Alg. Verg. met den Min. van Landb. enz. die het daartoe in de gelegenheid stelde geconfe reerd, ter bespreking van de grieven ge noemd, en de wenschen geuit in bedoelde vergadering, in verband met de stagnatie in de distributie van regeeringsvarkens. Hierbij is toen ook ter sprake gebracht de voorgenomen uitvoer van slachtvee, en de daarmede gepaard gaande opdrijving van de rundveeprijzen. Doqr den Minister is er echter toen op gewezen, dat de consenten voor uitvoer nog niet waren verstrekt, en het nog alleen maar een p.lan betrof, waaraan zeker geen uitvoering zou worden gegeven indien er gevaar bestond dat hierdoor gebrek aan slachtvee zou ontstaan. Z. Exc. kon de ver zekering geven, dat als gevolg daarvan, dan ook voor de slagers geen gebrek aan slacht vee was te duchten. IJMUIDEN. De oorlogswinstbelasting. De Vereeniging van Reed ere van Vissckersvaartuigeu alhier heeft zich naar aanleiding van. het ontwerp- vvet tot heffing eener oorlogswinstbelasting, met een adres tot de Tweede Kamer ge wend, waarin adressante verzoekt: a. dat geen ooriogswinstbelasting wordt geheven over afschrijvingen; b. dat geen oorlogswinstbelasting wordt geheven over de buitengewone reserveerin- geri, die noodzakelijk zijn met het oog op de hoogstgevaarlijke en onzekere toestan den, waaronder het bedrijf wordt uitgeoe fend c. dat voor de vergelijking der winsten e.n reserveeringen niet als maatstaf zal worden aangenomen het. voor liet bedrijf abnormale jaar 1913, maar het boekjaar 1912 of zoo hiertegen bezwaren bestaan het gemiddelde van meerdere bedrijfsjaren; d. dat bij de berekening der winst, waar over oorlogswinstbelasting zal worden gehe ven, verrekening zal plaats hebben van de belasting, die reeds is betaald in het af staan van regeeringsvisch in dien zin, dat aan de gemaakte winst wordt toegevoegd het bedrag der kortingen op de regeerings visch geleden, d e heffing over dit gezamen lijk bedrag wordt berekend en verminderd met het bovenbedoeld bedrag der kortingen. Onbestelbare stukken. Lijst van onbestelbare brieven eu briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in do 2e helft der maund Maart. Binnenlan dscbe brieven. Burge meester, Heereveen. Mej. Hendrikse, Amster dam. Binnenlandse li e briefkaarten. J. Bredervekl, t Mej. A. Bruyn, Haarlem. Mej. J. de Doelde, Rotterdam. Mej. Marie van Dome, Mej. L. Drent, Zwolle. K. Driebergen, Amsterdam. Jan Cerssen Jzn. L. H. Mounier, Rotterdam. H. J. de Vries, Enschede. ZANDVOORT. Aangekomeu vreemdelingen. S. Cohen, Am sterdam, Zeestraat 46, 2 p. A. F. Huizinga, Hil versum, Halsstraat 53, 2 p. E. Thibault, Haar lem, ITalstraat 60, 4 p. Aangehouden. Door de politie alhier zijn aan gehouden twee jongens van 12 jaren, T. D. P. en P. S. beiden uit. Amsterdam. P. harl ten na- deelde van zijn zuster 25 ontvreemd. Zij hadden een viool gekocht, en hadden het plan niet meer naar huis te gaan. Beiden zijn door de politie naar Amsterdam teruggebracht. Tegjen de pokken. B. en ,W. stellen dpn Raad voor, een barak te doen bouwen op het ggmeente terrein, benoorden dc epoori baan der H.IJ.S.M. voor evenlueele pokke® lijders. HEEMSTEDE. Visclivereeniging de Morgenstond. Gisteren werd een onderlinge wedstrijd gehouden tus schen Hillegom en Lisse ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan. De wedstrijd is, hoewel de vangst niet groot was, uitstekend geslaagd In het geheel werden gevangen 50 stuks. De hoofdprijzen werden gewonnen door1ste A. Moser, schoorsteenganituur; 2de T. Geuskens, staand klokje; 3de door J. Martin, brons beeld; 4de door B. Zwart, idem; 5de "Warmerdam, 2 koperen bloempotten; 6de N. Leuven, inkstel; 7de H. v. Beiner, idem; 8ste F. Sluyter, idem; 9de W. Driesen, brons beeld; 10de v. Bakel, rookstel. Grootste visch gevangen door N. Leuven. NOORD WIJ KERHOUT. Ongeval. De heer C. van Scliie Hz., had het ongeluk, terwijl hij per fiets van de Pietgijzen- brug afreed, dat zijn pakken-drager tusschen de spaken van het voorwiel in sprong, waardoor hij tuimelde en zicli zoo ernstig aan gelaat en handen bezeerde dat medische hulp moest wor- deu ingeroepen. HILLEGOM. Een m eikoorlóg. De melk was in Hillegom voortdgurend 13 cent per liter, hoewel de Minister be paald hacl dat in het zomerseizoen 1916 de melk hoogstens 2 ct. per liter duurder mocht zijn dan de zomerprijs van 1914 (die 9. ct. bedroeg). Dc meikslijters en boeren weigerden met den burgemeester te onderhandelen, doch daarop hebben de verschillende organisaties de zaak ter hand genomen en een manifest verspreid in 1500 exemplaren waarin werd opgewekt, geen melk te koopen dan voor 11 ct. Dit lieeft krachtig gewerkt I De meik slijters verklaarden dat de verkoop daaldè tot 60 a 50 procent I Zaterdag werd èn door de organisatie èn door de meikslijters het gemeenteraadslid den heer J. H. M. Balvers om tusschenkomst verzocht- Deze liet zich door beide par tijen inlichten, en trad toen handelend op bij den burgemeester. Wij vernemen nu Uit goede bron, dat dank zij de bemiddeling van den heer Balvers do burgemeester van den Minister machtiging lieeft ontvangen, den prijs der melk van overheidswege op 11. cent vast te stellen. R. K. Volksbond. Huishoudelijke vergadering op Dinsdag 4 April des avonds om 8 uur. Agenda: Installatie. Begrooting 191617. Oprichting Winterprovisie. Ingekomen stuk ken. Bespreking Sparta. Bespreking Wed. steun. De melkprijs. Men deelt ons mede, dat alhier van Gemeentewege met de melkveeheudesr een regeling is getroffen waardoor de consumenten van de meikslijters de volle melk voor den prijs van 11 cent per liter kunnen blijven betrekken. St. Thomas. Gedurende de Maand Maart is bij. de Spaarkas „St. Thomas van Villanova" in gelegd 67.50 en terugbetaald 351.01)4. Hot laatst uitgegeven boekje draagt 't nummer 250. „De Werkmanskoe." Vrijdagavond hield de R. K. Vereeniging tot .verdeling der Geitenfok kerij „De Werkmanskoe" eeno ledenvergadering in 't ïloudsgebouw. De voorzitter de heer W. Mesman zette in zijn opening uiteen waarom ook deze vereeniging Roomsch Katholiek is e" wel in verband n#t gedane opmerkingen dat deze vereeniging feitelijk neutraal moest zijl'! 'le niet-katholieken aidus de voorzitter kunnen toetreden als liospitant lid en genieten dezelfde voordooien en hebben dezelfde reebten. belioii' deus dat. zij g0en beslissende doch slechts een adviseerende stem hebben en bunnen geen zitting nernen in 't betuur. Tot bestuursleden werden gekozen de beerun: O. Schilder Jr., J. I'- ink, A. rijssen, O. van Leeuwen en Th. van der Vlugt,, W Mesman er .1. Bouman, waar van tot voorzitter door de vergadaring weid ge kozen de heer W Mesman. Besloten werd op <1* Statuten de Koninklij ke Goedkeuring aan te vragen. Ook werd be sloten te trachten een geweatf.ijjkf.il Bond te stichten met de verschillende bunrt.-afdeebnuren en dan Lisse als zetelplaats aan te wijzen. E,in voorstel, om de jonge geiten welke in dit voor jaar nog worden geboren onderling te veil»3- word aangenomen met dien verstande dat me" daar vrij in blijft. Ten slotte werd nog besloten een kleine leening te stuitun tot dekking der Oprichtingskosten. R. K. Bouwvakarbeiders. De/, r l is.-, o biel'l de plaatselijke afdeeling van den R. K. Kalk- eu Steenbewerkersbond een propaganda vergade ring in het R. K. Vereenigingsgebouw. Al» sprekers traden op de heeren A. van Zeeland e.n M. v. d. Ven die beiden het nut van R. K. vak organisatie betoogden. Ook de arbeidsvoor waarden hier ter plaatse werden besproken, waaruit bleek dat deze wel verbetering behoe ven. Na het opwekkend woord van den geeste lijken adviseur gaven 6 personen zich als lid op Het was voor dc talrijke aanwezigen een zeel nuttige avond. HET TRIDUÜM DER HAARLEMSCHË In de a('geloopcu week werd in de St. An toniuekerk aan de Nieuwe Groenmarkt een triduum gehouden, waaraan werd deelgeno men door dè patronaten St. Antonins, St. Joseph, St. Bavo, St. Francieeus van Sales (Schoterkw'artier) en de St. Josephs Am- bachtsleerlingen, die zich eedert ongeveer eén jaar tot eeu Patrnatenibond te dezer ste de hebben vereeuigd. Ongeveer 300 jongens namen ouder leiding van de respectievelijke partonaatsleden hier aan deel. M'oensdagavond werd het triduum geopend met een pleehtig Lof, waaronder de jongens, ook Donderdag en Vrijdagavond, 't Adoro Te, Magnificat en Tantum Ergo zon gen eu als slotlied het zoo eclit-mooie „Room- sche blijdschap". Als leider der geestelijke oefeningen trad op de Weleerw. pater P. Nielen uit het kloos ter te Weert. De eenv. leider wees den ongens in zijn eerste predicatie op het doel waartoe zij ge^ schapen zijn en hoe zij dit doel konden he reiken. In zijn volgende predicatie gaf hij hun de middelen aan om tot dit doel te ge raken, o.a. om zuiver te leven, de naaste ge legenheid tot zonden te vluchten, veel te corn- municeeren en een groot vertrouwen te heb ben in de voorspraak der Allerk. Maagd Maria, en die voorspraak steeds in te roepen- Zondag was de sluitingsdag. Reeds om 6 uur werd een H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der Haarlemscke patronaten opgedragen. Onder deze H. Mis gingen de jongens ter H. Tafel. Na de H. Mis vereenig- den de verschillende Patronaten zich in huD eigen Patronaatslokalen om een gemeen schappelijk ontbijt te gebruiken. Des avonds om 5 uur was de sluitingsavond. Bij het plechtig Lof werd de Zeereerw. heer, pastoor Royakkers, geassisteerd door da Eerw. Patronaatsdirecteuren. Winkelman en Caarls resp. ais diaken en subdiaken, in zijn slotpreek wekte de eerw. leider de jongens nog eens op om toch te volharden in de des morgens bij de H. Communie' gemaakte voor nemens en steeds steun en sterkte te zoeken bij Jesus in het H. Sacrament des Altaar» en Zijn lieve Moeder Maria. Na de preek werd de Pauselijke zegen ge geven. Ook nu weer werden door de jongens de kerkelijke gezangen eu „Koomsche blijde schap" gezongen. Na het Lof gingen de jon gens weer naar hunne lokalen om de avond verder aangenaam door te brengen. Het was voor de Patronaatsbesturen, die al het mogelijke in het werk stellen om van de aan hunne zorgen toevertrouwde jongens niet alleen goede burgers doch vooral brave katholieken te maken, een verblijdend ver schijnsel dat zoovele ouders de oefenings- avouden bijwoonden. Doch nog veel grooter kon dit getal zijn. Er zijn helaas nog te veel ouders die er, nu ja, volstrekt niet tegen zijn dat hun kinderen op het Patronaat zijn, doch er nog niet genoeg van doordrongen zijn hoe zeer het noodig is. Men denkt nog te veel; „het behoort er tegenwoordig nu eenmaal bij" en daarom is het hier zeker niet van on pas, de ouders aan te sporen toch zooveel mo gelijk belang te stellen in alles wat op dit gebied voor hun kinderen wordt gedaan» vooral ook dergelijke oefeningen zoo moge lijk bij te wonen; ook voor hen is er mis- schien iets leerrijks in. PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote of Sint Bavokexk op Dinsdag 4 April, 's namiddag» van 1—2 uur door den heer Louis Robert: 1. Fantasia c kl. t., J. S. Bach. 2. 5e otiate, F. Meudelssohn Bartholdy: a. Choral; b. An dante eon moto; c. Allegro Maestoso. 3. Fuge as-moll, Joh. Brahms. 4. Fantaisie C majeur- Cés. Franek. 5. Romanza, H. M. Higgs. 6. Fiat Lux, Th. Dubois. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug to bekomen bijJ. Boogaard^ Spaaruwouderstraat 9, een vrouwenzak met inhoud; O. Uijlenbroek, Ruijsdaeistraat 20, een ledige porteuionnaie; .0. Zwemmer. Parklaan 92, een boek; F. Knave, Jan»' weg 17. een hond; J. Beekman, Wou wet" manstraat 48, een portemonnaie met inhoudi, J. Prins, Zijlweg .46, O verveen, een porte monnaie met inhoudG. v. Gasteren, Jfl*1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2