DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, OE NIEUWE CILLECTIE STGFFEI NASSAULAAN 49, HAARLEM f4000 f soo f300 f 150 f 100 f75 160 f25 DE OORLOG "fTv "T08" 5 Barleljorissiraat 5. - leieicon 2144. Aan HH. Adverteerders. THEOD. G. v. DUSSELDORP doof Donderdag 6 April 1916 pend» Sioi Ir f Hol-r iwlea Mjic® vat penen uirfl artl irecw wa,c jaargang n° 9004 ABONNEMENTSPRIJS i Bureau van Redactie en Administratie i Intercom*». Telefoonnummers 1426 en 2741 PRIJS DER ADVERTENT1EN t Alle betalende abonnés op dit Blad, die in het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voori bi] verüe» van n een oog bij verlies van u een duim a bij breuk van een tt arm of been it bij verlies van een wijsvinger bij verlies van een u anderen vinper :i bij levenslange onge- bli overliiden. bij verlies van een schiktheid tot werken bl| overlijden. hand of voet B <t ,j- De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door ds »HoIIandsche Algemeene Verzekeringsbank4 te Schiedam. (De voor 1 October 1911 uitgegeven poiissen zijn met geldicj, Met het oog op de negen-uurs-sluiting ver- boeken onzen Adverteerders ten drin gendste, de advertentiën voor het Zaterdag- nummer Vrijdag reeds in den loop van den dag in te zenden of voor onze reizigers ge reed te leggen. In ieder geval moeten wij verzoeken, de advertentiën des Vrijdagsavonds óór negen uur ter onzer beschikking te stel len, opdat niet de orders pas Zaterdagmor- 'gen in onze handen komen. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit twee bladen- StstK»T£ BLAH. HAARUftbCKE ALLEuAGJES No. 1886 Agenda. t april. Vi?fR<P°TE ZAAL gebouw st. bavo - Conferentie door den Zeereerw. Pa- ®r Joachim, over: „De intronisatie van het a'. vf in «ie Hulsgezinnen". Paleis van Justitie Jansstraat half twee Bureau van consultatie. Meisjespatronaat St. Roe a Nasaeulaan 50 7K—8K uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jansetraat 78 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Lokaal Ged. Voldersgracht 22 (vroe- Igere Rijksleerschool) Herijk van 812 jan van 1)4 uur voor Zijlstraat en Korte Houtstraat. OVERZICHT. ïilitaire nieuwtjes vap heden worden op KhMde red. van den Dnitochffi riikskanselier. Trouwens: er is op militair gebied nog zoo goed *ls geen verandering: Havas geeft lange tele grammen over den heldenmoed der Franschen bij Verdun, waaraan inderdaad alle eer moet wor- dien gegeven, maar dit neemt niet weg, dat de Fransche verde; ingslinie aan Noord- en Oost kant voortdurend afbrokkelt In een officieel Fransch bericht wordt uitvoerig betoogd, dat de £>uitschers bij Verdun al hun beschikbare reser- Ves hebben opgesteld en dadrom alleen eenig ®ucces behalen, terwijl hun overige linies in Frankrijk en België zeer dun zijn bezet. Als dit is, zal bij menig Franschman de eedachte oprijzen, waarom dan de Engelschen maar niet eens probeeren, die dunbezette linies te door breken!. In het Oosten is de toestand eveneens onver anderd. Zooals gezegd is het groote nieuws van den dag: von Bethmann Hollweg's interessante rede, die wij hieronder in uittreksel, doch zoo uitvoerig mogelijk, hebben opgenomen. Inderdaad: sedert het begin van den oorlog heeft nog geen der leidende staatslieden zulk een belangwekkende rede uitgesproken. Hier wordt nu eens klaar en onomwonden gezegd hoe het er mede staat, hoe de toestand is, enwat Duitschland's stemming en voornemens zijn. Men ontkomt niet aan den indruk, dat dit betoog den ernstigen Duitscben geest van dit oogenblik vol komen helder weergeeft. Tegenover de holle beweringen over Duitschland's veroveringszucht en oorlogsstemming staan hier duidelijk bewijzen van het tegendeel, zelfbewust, met vertrouwen op eigen volkskracht en op eigen hulpbronnen. Is het altijd belangwekkend, kennis te nemen van hetgeen de leidende staatsman van een groot Rijk in dezen gewichtigen tijd zegt, ditmaal is de ken nisneming van hetgeen de Duitsche kanselier op een waarschijnlijk allergewichtigst moment in dezen oorlog openlijk uitspreekt, voor héél de wereld uiterst belangrijkWat de kanselier zeide over Polen, over België vooral, zal diepen indruk maken: men ziet hieruit duidelijk dat zoo goed als op militair en op volkshuishoudelijk gebied ook op het gebied der politiek-voor-de-toekomst 't Duitsche Rijk volkomen klaar weet wat het wil en vaste lijnen volgt 1 België, vrij van Fransche overheersching en Engeland's voogdij, met het Vlaamsch als volkstaalhier wordt een heer lijk verschiet geopend voor. den Nederlandschen stam Het doel van Duitschland in den wereldoorlog. In den Rijksdag. De Rijksdagzitting van gisteren was hoogst belangrijk. De Rijkskanselier Von Bethmann Hol 1 weg heeft een rede uitgesproken, waarin hij den huidigen toestand duidelijk uiteenzette en het doel van den oorlog en de toekomst van België en Polen uitvoerig gesprak. Reeds lang voor het begin der vergadering waren zaal en tribunes overvol. In de hofloge zaten verscheidene leden der hofhouding; ook het diplomatieke korps was sterk vertegenwoor digd, o. a. waren de Amerikaansche en derSpaan- sciie gezant verschenen. DE REDE VAN DEN RIJKSKANSELIER De militaire toestand. Bij de tweede lezing van de begrooting nam c!e rijkskanselier het woord. In zijn inleiding zeide hij: De gebeurtenissen rechtvaardigen het ver trouwen, waarmede ik drie maanden geleden over den militairen toestand sprak. De Dardanellen- onderneming eindigde met een fiasco. Na den zegevierenden veldtocht tegen Servië, waarin bet Bulgaarsche leger aan onze zijde en aan tie van Oosienrijk-Hongarije onvergetelijken roem oogst te, zijn thans Montenegro en Noord-Albanië in handen van onze bondgenooten. De Engelschen geven zich nog altijd moeite om hun te Koet-eP Amara ingesloten leger të bevrijden. Aan de Rus sen is het weliswaar door een veelvuldige over macht gelukt, zich van Erzeroem meester te ma ken, doch Sterke Turksche strijdkrachten beletten hen, verder voort te rukken. Evenals de Russische stormloopen in Galicië, zijn ook de nieuwe aan vallen der Italianen tegen de Isonzo-stellingen telkens opnieuw afgestuit op" de taaie dapperheid der Oostenrijksch-Hongaarsche troepen. Met bovenmatige inspanning hebben de Russen over een breed front ook tegen onze linies hun storm- kolonnes vooruitgedreven. Den vijandelijken vol ken was door hun regeeringen voorgepraat dat onze militaire kracht ten einde liep, dat wij geen manschappen meer hadden en de geest onzer troepen verslagen was. Ik vermoed dat de slag bij Verdun hen wel anders zal hebben geleerd. De met geniaal beleid voorbereide krijgsverrich tingen worden uitgevoerd door heldhaftige troe pen, die tegen den met opofferende dapperheid strijdenden vijand voordeel na voordeel bevech ten. De toestand is ook thans aan alle fronten zeer gunstig en beantwoordt geheel aan onze ver wachtingen. De ultliongerings-oorlog. De vijanden denken hun .doel thans door uit hongering en afsluiting te bereiken. Ik begrijp met hoe menschen met een koel verstand na de ervaringen van 1915 zich nog aan deze hoop kunnen vastklampen. De graanoogst van 1915 was een der slechtste sedert tientallen van jaren. Desniettemin gaan we hel nieuwe jaar in met een overvloedigen voorraad broodkoren. Thans zijn de berichten over het uitgezaaide gewas zoo gunstig als sedert jaren niet het geval is ge weest: wii gaan met een flinke reserve het nieuwe jaar in. Do economische kracht van Duitschland zal opnieuw de proef schitterend doorstahn. De Engelsche blokkade-bepalingen. Om den oorlog tot het geheele Duitsche volk, met inbegrip van vrouwen en kinderen, te kunnen uitbreiden, zijn Engeland en zijn bondgenooten ten aanzien der rechten van de onzijdigen op rechtmatigen handel en verkeer met de middel- Europeesche mogendheden tot de orde van. den dag overgegaan. De Amerikaansche nota van 5 November 1915, die een juist beeld geeft van de inbreuken op het volkenrecht van Engeland, is tot dusver niet door de Engelsche regeering be antwoord Ook de andere protesten der onzijdigen hebben bij onze vijanden geen ander gevolg gehad dan dat' van nieuwe inbreuken op de rechten der onzijdigen. De Engelsche regeering heeft er zelfs geen been in gezien het menschlievende streven van Amerikaansche filanthropen, die o. a. de Duitsche kinderen van melk wilden voorzien, te verbieden. De onlangs uitgevaardigde „order in coun cil" bedreigt den rechtmatigen handel naar on zijdige havens door een nieuwe, met het volken recht in strijd zijnde, verscherping van de blok kade-bepalingen, waartegen de Amerikaansche regeering reeds vóór die verscherping had gepro testeerd. Geen kalm nadenkend onzijdige, hij moge ons welgezind zijn of niet, kan ons het recht betwis ten, ons tegen dezen uithongeringsoorlog te weer te stellen. Niemand kan van ons verlangen, dat wij ons de wapens van afweer, waarover wij beschikken, uit de hand laten slaan. Wij gebrui ken ze en moeten ze gebruiken. Wij eerbiedigen de rechtmatige belangen van de onzijdigen bij den wereldhandel en het wereldverkeer, maar wij mogen verwachten dat zij zullen beseffen, hoe zeer wij hen ontzien, en ons recht en onzen plicht, om met alle middelen het volkenrecht en de een voudigste eischen van menschelijkheid honende uithongeringspolitiek te vergelden, zullen erken nen. Gij hebt gehoord, zoo zeide hij, welk een lange reeks van inbreuken op de onzijdig heid Portugal heeft begaan. Onder saluut schoten heeft het onze schepen geroofd. Dat heeft den bodem uit het vat geslagen. Portugal handelde onder den druk van En geland, dat hier een nieuw bewijs van zijn liefdevolle bescherming der kleine staten gaf 1 Vredesbereid willigheid- Toen ik 9 September verklaarde dat wij bereid waren over vrede te spreken, heb ik gezegd, dat ik bij onze tegenstanders geen spoor zag van een dergelijke bereid willigheid. Dat ik toen gelijk had, blijkt uit alles wat intussclten is gebeurd en wat wij uit den mond der bestuurders van de vijandelijke staten hebben gehoord. De re devoeringen in Londen, Parijs, St. Peters burg en Rome waren zoo ondubbelzinnig, dat ik daarover niet behoef uit te weiden. Voor Asquith blijft de volkomen en af doende vernietiging van de militaire macht van Pruisen een voorwaarde voor alle vre desonderhandelingen. Op zulk een vredes voorwaarde rest ons slechts één antwoord. Dit antwoord geeft ons zwaard. Willen onze vijanden den menschenmoord en de verwoes ting van Europa laten voortgaan, aan heft de schuld. iWij staan onzen map,. o Het doel van den oorlog. Voor ons daarentegen, zoo ging de rijks kanselier voort, is de bcteekenis en het doel van dezen oorlog: Duitschland zoo sterk bevestigd, M.° krachtig beschermd, dat niemand meer iq verzoeking komt ons te willen vernietigen, dat een ieder in do wijde wereld ons recht op vrije ontwikke ling van onze vreedzame krachten moei erkennen. Naar zulk oen DuitscliLuid, niet waar do vernietiging van vreemde volken streven wij Het zal de duurzame redding zijn van het thans op zijn grondvesten sidderende Euro- peesche vasteland. Wat heeft de vijandelijke coalitie Europa te bieden? Rusland het lot vau Polen en Finland; Frankrijk de aanmatiging van een heerschappij, dio op onzen ondergang is gericht; Engeland den toestand van ver- brokke iug en voortdurende prikkelbaarheid, die liet „bet evenwicht op bet vaste land" noemt, en welke de innerlijke oorzaak vormt voor de onuitsprekelijke ellende, die deze oorlp"1 heeft gebracht. Hadden dezo drie mogendheden zich niet tegen ons aaneenge sloten, niet getracht het rad der geschiede nis tot in voor altijd vervlogen tijden terug te wentelen, dan waro de vrede van Europa door de krachten der stille ontwikkeling ge leidelijk gevestigd. Dit te bereiken, was het doel der Duitsche politiek voor den oorlog. Wij konden wat wij wenschten te hebben door vreedzamen arbeid verkrijgen. Onze vijanden verkozen den oorlog. Than3 moet de vrede van Europa verrijzen uit een golf van bloed en tranen, uit de graftomben van milli*3uen. De toekomst van Polen en België. Wij trokken ter verdedigLig ten strijde. Doch wat vroeger was, 'is thans niet meer. De geschiedenis is met ijzeren tred voortge schreden. Er bestaat geen terugkeer. Duitsch land en Oosten rijk-Hongarije waren niet van zins het Poolsche vraagstuk te berde te bren gen. Het lot der veldslagen heeft het nu te berde gebracht. Thans wacht het op een op lossing. Duitschland en Oostenrijk -Hongarije moeten en zullen het oplossen. De geschiedenis kent na zulke ingrijpende gebeurtenissen den status quo ante niet. België zal na den oorlog een nieuw België zijn. Polen, dat de .Russische tsjinownik verliet na nog inderhaast geld te hebben afgeperst, dat de Russische kozak brandend en roovend verliet, bestaat niet iueev. Zelfs leden der Doema hebben openlijk uitgesproken dat zij 'ziob den terugkeer der tsjinownik in het ge bied, waar Duitschers, Oostenrijkere en Po len intussclien eerlijk voor bet ongelukkige land hebben gewerkt, niet kunnen voorstel len. Ook Asquith spreekt van het beginsel der nationaliteiten. Als hij dat doet en zich in de plaats stelt van zijn onoverwonnen en on- overwinnelijkon tegenstander, kan hij «dan werkelijk gelooven dat Duitschland ooit de door de Duitschers en hun bondgenooten be- vriide volkeren tueschen' de Oostzee en de Wolhynische moerassen, het mogen dan Po len, Litauere, Balten of Letten zijn, weer aan de heerschappij van het reactionaire Rusland zou overleveren? Neen, niet ten tweeden male mag Rusland naar de onbeschermde grenzen Van Oost- en West-Pruisen zijn legers doen oprukken, niet nogmaals mag Rusland met Fransch geld het Weiehselland als invals poort naar liet onbeschermde Duitschland in richten. Evenmin. zul iemand gelooven, dat wij in Ihet westen de landen, waarop het bloed van One volk heelt gevloeid, zonder volkomen ■veiligheid voor onze toekomst zullen prijs geven. Wij zullen ons werkelijke waarborgen verschaffen, dat België geen vazalstaat van Frankrijk en Engeland wordt of in militairen «n economischen zin tot een voorpost tegen Duitschland wordt ingericht. Ook hier doet het lot geen stap terug, ook hier kan Duitsoh- fland bijv. den lang onderdrukten Vlaam- ischen volksstam niet weer aan verwaal- 'Schiug prijsgeven, doch zal hem een gezonde," en met zijn rijken aanleg overeenstemmende, ontwikkeling op den grondslag van zijn Ne- derlandsche taal en volksaard verzekeren. Wij willen buren hebben, die zich niet op nieuw tegen ons aaneensluiten om ons te worgen, maar waarmee wij en en die met ons willen werken tot wederzijdsch nut. Waren wij vóór den oorlog vijanden van België? Werkten de vreedzame Duitsche ar beid en vlijt in Antwerpen niet mee aan de welvaart? Hebben wij niet tijdens d.en oorlog er naar gestreefd het land tot nieuw leven op te wekken, voor zoover de oorlog dat mo gelijk maakt? De herinnering aan den oor log zal in het zwaar beproefde land lang natrillen, maar wij zullen in ons beider be lang nooit toelaten dat daaruit nieuwe oor logen voortvloeien. Vrede voor Europa. Het Europa, dat uit deze geweldige crisis zal ontstaan, zal op ve'e punten niet op het oude gelijken. Het vergoten bloed keert nooit terug, het verwoeste goed slechts langzaam. Maar hoe dat ook zij, Europa moet voor alle volken die het bewonen, plaats voor vreedzamen arbeid bieden. De vrede die aan dezen oorlog een einde maakt, moet duurzaam zijn en geen kiem van nieuwe oorlogen bevatten, maar voorgoed vreed- zame orde scheppen De liandelsoorlog na den oorlog. Engeland wil met het sluiten van den vrede den oorlog niet laten ophouden, doch den han delsoorlog tegen ons 'met verdubbelde kracht voortzetten. Eerst moeten wij op militair, dan op economisch gebied worden vernietigd. Overal zien we brutale vernietigings- en vernielings woede en de vermeten begeerte om in teugellooze heerschzucht een volk van 70 tnillioen zielen lam te slaan. Ook deze dreigementen zullen uiteen- spatien, maar de vijandelijke staatslieden mogen bedenken dat hoe heftiger hun woorden zijn, des te heviger zullen onze slagen vallen. De strijd om de koloniën. Buiten Europa hebben onze koloniale troepen en landslieden, afgesneden van alle verbinding met het vaderland, onze koloniën taai verdedigd en bestrijden den vijand nog thans eiken voet grond van Oost-Afrika. Het lot van de koloniën wordt evenwel niet daar, maar gelijk Bis marck heeft gezegd op liet vasteland beslist. Onze overwinnigen op het vasteland zullen ons ons koloniaal bezit hergeven en den onverwoest- baren Duitschen ondernemingsgeest een nieuw, vruchtbaar arbeidsveld in de wiide wereld openen. IS COfflPLEtT. 6044 Adv. Duitschers zün geen barbaren. Wij hebben dezen oorlog niet gewild, zoo ver volgde de rijkskanselier. Wij hadden geen be hoefte onze grenzen Ie wijzigen, toen hij tegen onzen wil begon. Wij bedreigden geen enkel volk met vernietiging van zijn beslaan, met verkrach ting van zijn volksaard. Wat verleent ous de kracht, in het vaderland ondanks de moeilijkheden, verhouden aan de af snijding van onzen overzeeschen handel, buiten het vaderland tegenover een ovennacht van vij anden te volharden, door te vechten en te blijven overwinnen? Wie kan in ernst gelooven dat landhonger onze stormkolonnes bij Verhun heeft bezield en steeds nieuwe heldendaden doen verrichten? Of zou een volk, dat aan de wereld zooveel geestelijke goederen heeft geschonken, dat 44 jaren iiet meest vredelievende aller volkeren was, op slag in Barbaren en Hunnen zijn verkeerd? Neen, dat zijn verzinsels van het kwade gewe ten van hen, die aan den oorlog schuldig siaan en zich ongerust maken over hun macht in het eigen land. Dnitsebland en Amerika. Het nieuwste uitbroedsel van den lust om ons te verpletteren, is de bewering, dat wij ons na het eind van den oorlog op het Amerikaansche vasteland zullen storten- en als eerste provincie daarginds waarschijnlijk Canada zullen trachten te veroveren. Onbewogen voegen wij ook deze allerdwaaste betichting bij de rest. Dit is dezelf de fantastische bewering als dat wij bet gemunt zouden hebben op Braziliaansch of ander Zuid- Amerikaansch gebied. z'ett KUffi HURLEMSCHt CfNRUiï maanden voor Haarlem en voor de plaatsen waar een aaent levestlgd is (Itom der gemeente)MO ^;oor de overige plaatsen in Nederland per post. per week voor Haarlem en de agentschappen 0,12» Afzonderlijke nummers 0,05 Van 15 regels 0,75 Iedere regef meer, ■••••««•••••••0 15 Buitenland per regel o;20 Advertentiën in da rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regels 0,40 Elke regel meer 0il3 DE VRIJWILLIGE LANDSTORM. De dagen vol ernst en zorg die wij doorleven, kebben bewezen dat ons volk, ondanks de «■Telegraaf"-opruierijen, niet oorlogszuchtig is eh alles behalve gaarne zal meevechten in den Voedenden oorlog. Doch tevens óók, dat als er van buiten iemand aan onze vrijheid en onafhankelijkheid i'aakt, wij van ons af zullen bijten. Een rol als Griekenland zal Nederland nooit spelen, zoo stond er, en terecht, in een onzer hoofdartikelen dezer dagen. Met deze stemming van het volk voor oogen is liet wel opmerkelijk dat het instituut van den „vrijwilligren landstorm" niet die mate van populariteit, ja zelfs van bekendheid bezit, die het verdient. Daar loopen nog maar al te veel jongeren en ouderen rond, die tooh eigenlijk .volkomen in staat zijn en geschikt om zich in den wapenhandel te oefenen teneinde als bet vaderland in gevaar komen mocht, voorbe- reid te zijn ter verdediging. Het is allerminst een drang naar „militai- risme" die ons dit doet schrijven, maar een uit vloeisel van logisch denken in deze dagen. Als er werkelijk de nood aan den man mocht komen, dan zullen onze geschikte jongelui, en Vele ouderen zoo goed, niet achterblijven om zichzelf aan te bieden voor de verdediging des vaderlands! Maar.... dan zal het te laat zijnl Aan ongeoefende mannen, hoe goed ook van wil, heeft men niets! Laat men zich dus nu oefenen, ver trouwd maken met de wapens, om in geval van nood daadwerkelijk iets te kunnen doen voor het vaderland. Daartoe geeft de Vrijwillige Landstorm de eenigo goede gelegenheid! Gebouw St Ba vo - Smedestraat 23 - Metaalbewerkers Vertrouwensmannen 8H tuur. Rederijkers S'A uur. Portugal in den oorlog. De rijkskanselier wees er voorts op, dat sedert de laatste maal, dat hij in den Rijks- dag het woord voerde, Duitschland zich ge noodzaakt heeft gezien aan Portugal den oorlog te verklaren. De gevechtsfronten na een jaar. Om ons bestaan, om onze toekomst gaat deze strijd! Voor Duitschland, niet voor een vreemd stuk land bloeden en sterven daarginds Duitsch- land's zonen. Omdat een ieder onzer dit weet, daarom zijn onze harten en onze zenuwen zoo sterk. Toen ik den laatsten keer' in het hoofdkwar tier toefde, stond ik naast den keizer op de plek waarheen ik Zijne Majesteit juist een jaar geleden had vergezeld. De keizer herinnerde liet zich en wees innig bewogen op de geweldige veranderingen, die wij sedert hebben beleefd. Toenmaals stonden de Russen tot den kam der Karpathen. De doorbraak bjj Gorliee «n het machtige offensief van Hindeuburg waren nog niet voltooid. Thans staan wjj tot diep in Rus land. Toenmaals lierenden Engelschen en Fran schen Gallipoli en hoopten den Balkan tegen ons te doen ontbranden. Thans staan de Bulga ren vast aan onze zijde. Toenmaals voerden wjj een moeilijk defensief in Champagne. Thans drong bij de woorden van den keizer het kanon gedonder van Verdun tot ons door. Innige dankbaarheid jegen9 God, leger en vlok vervulde het hart van den keizer. Krachtiger en aangrij pender dan ooit sprak tot mijn gemoed wat dit jaar leger en vloot hebben volbracht. liet besluit. In de ure van den ernst is onze gemeenschap pelijke arbeid dubbel verantwoordelijk. Geen andore gedachte vervult ons dan deze: Hoe hel pen, hoe steunen wij het best onze strijders, die in den vreemde voor het vaderland hun leven veil hebben? Eén geest, écn wil leidt, hen. Deze allen verebnigende geest moet ook ons Jeiden. Hij zal, over den strijd der vaderen heen, onze kinderen en kindskinderen een sterke vrije toe komst tegemoet voeren. De indruk in den Rijksdag. De rede van den rijkskanselier Von Beth mann llollweg, werd met gespannen aandacht gevolgd en herhaaldelijk door bravo-geroep en blijken van instemming onderbroken. Aau het - slot slemden met de luide en langdurige toe juichingen, ook de tribunes in. De rede maakte vooral indruk door de rus tige zekerheid, waarmee de toestand werd ge kenschetst en door de verzekering dat Polen en de Oostzeeprovinciën nooit meer onder Rus sisch bewind zouden terugkeeren. Met diepe aumlacht volgde het huis ook de uitlatingen van den rijkskanselier over Beligë, waarbij het opviel, dat de rijkskanselier herhaaldelijk van „onze buren" sprak. Namens liet Centrum bracht de heer Spalm deu rijkskanselier dank voor zijn beschouwin gen, vooral voor hetgeen hij als doel van den vrede heeft aangegeven en gaf hij de verzeke ring. dat het Centrum de regeering zou blijven a foil nan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1