DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND TENNISSCHOENEN. NASSAULAAN 49, HAARLEül DE OORLOG P. W. TWEEHUIJSEN, TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BUITENLAND BINNENLAND Vergaderen met andersdenkenden. Barteljorisstraat 27. Woensdag 12 April 1916 Clste Jaargang Intercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaatuit twee bladen. EERSTE BLAO. HAARUMSCHE ALLEÖAGJES No. 1891 KORTE BERICHTEN KARDINAAL HARTMANN AAN HET FRONT. Berichten in drie regels. De gevaarlijke zee. f 4000 bij levensl. ongeschikfheid lof werken f 500 bij overlijden f 300 bij veriies van een hand of voet f 150 bij verlies van een oog f 100 bij verlies van een duim f 75 bij breuk van een arm of been f 60 bij verlies van een wijsvinger f 25 bij verlies van een anderen vinger TELEFOON 1770. 6316 ABONNEMENTSPRIJS Per s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener-gemeente)/ 1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,~; per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,12s; afzonderlijke nummers 0,05. PRIJS DER ADVEB1ENTIËN: Van l5 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15buitenland per regel 0,20; advertentie» in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels 0,90, elke ïegel meer 0,lo. I ALLE GOEDE DINGEN IN DRIEëN. Een mooie conferentie of lezing, over een leer zaam nuttig onderwerp of over een bij uitstek vroom-godsdienstig gebruik als bijv. de „mtro- nisatie" een conferentie over dergelijke en andere onderwerpen is ongetwijfeld een goed ding. - ..I Welnu: volgens het voorschrift van de geluk je waarheid, die als titel hierboven is geplaatst, ol., dat alle goede dingen in drieën bestaan, moest Haarlem dus na de belangrijke con ferentie van Père Mateo, die een gebeurtenis was in Haarlem, nog twee bijzondere conferen ties erbij hebben. En de tweede liet niet lang op zich wachten. Na Vrijdag 31 Maart volgde de duidelijke pleitrede van de Inhuldiging op Vrijdag 7 April, en het doet ons genoegen, dat we thans met een extra woordje nummer drie kunnen aankondigen -alweer op Vrijdag, welke nuchtere dag tegen woordig het monopolie schijnt te hebben vooi belangrijke lezingen in het katholieke kamp Vrijdag 14 April, overmorgen dus, zal naar iii een paar berichtjes al is aangekondigd een lezing worden gehouden in de zaal van het St. Jozefsgezellenhuis, het nieuwe katholieke vergaderhuis, dat binnen korten tijd terecht zoo populair is geworden. De WelEerw. Heer C. J. van Tongeren, missionaris te Basankusu, in den Belgischen Congo, behandelt daar een belang rijk onderwerp, dat leerzaam en interessant is, en ook uit literair oogpunt een niet alledaagsch feit belooft te worden. Father van Tongeren zal bijzonderheden en Wetenswaardige mededeelingen vertellen over den Mongo-neger. Hij behandelt den man physiek, Psychisch, en de vrouw physiek, psychisch en sociaal. Nu ziet dat er op het oog wel heel geleerd uit, met al die professorale woorden, maar betrouwbare menschen, die het uit onder vinding weten, verklaren het maar het is alles helder en duidelijk, wat father van Tonge- ren vertelt, begrijpelijk voor iedereen, juist door de pakkende manier, waarop deze missionaris spreker zijn toch inderdaad mooi en belangrijk onderwerp behandelt. Zóó zal men zonder twijfel inzien, dat deze missie-voordracht een meer bijzondere wordt, Waar eigenlijk niemand mag ontbreken I Het spreekt vanzelf, dat father van Tongelen nog met een ander doel hier komt. Hij is geen professor in de volkenkunde, die college komt geven! De missie van father van Tongeren is niet rijk een kwaal van meer dergelijke toch zoo heil zame instituten! Welnu, father van Tongeren tracht nu op een prachtige manier wat geld bijeen te brengen, door lezingen te houden. Hij houdt van den stel regel niets voor niets. En als dan het Haarlemsche publiek, voor zoo- /er dat Vrijdag a.s. in het Gezellenhuis kan tvorden geherbergd, een offertje aan de missie geeft, door een kaartje te koopen voor een of iwee kwartjes wat goedkoop! dan krijgt liet een paar mooie, nuttige uurtjes daarvoor in ruil. Daarom wekken we tot slot krachtig op, om bij de bekende 'adressen (zie advertentie van gisteren en winkelbiljetten), tijdig een kaartje te koopen. De R. K. Kring, die dappere vereeniging van Haarlemsche katholieke jongelui, heeft belange loos dezen avond voor den missionaris op touw gezet, en verdient nu evenzeer de voldoening van eetl „uitverkocht huis"! AGENDA. 13 APRIL. G e b O u w S t B a vo Smedestraat 23 - .Bloemisten losse arbeiders 8!4 uur. Volkszang 8 uur. Leden Spoor en Tram 8E uur. Teekenzaal Zoetestraat 11 7—9'A uur tentoonstelling van werkstukken der tee- kenscbool van de St. Jozefe-Gezellen-veree- niging. Statenzaal Prins onkof Buitenge wone zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland. Groote Kerk 2—3 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). St. Elisabeths^Gebouw Jansstf. iö van 1—2 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elisabeths-Vereeniging. Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend vaQ 8—9 uur 's avonds. UisscboppeHjk Museum Jansstraat j geopend elkon dag van 19—5 uur tegen VOD 25 oents. Uitgezonderd Zater- rtCT WN R-K fe<i8'dagen. VELSEN - nam. iy, uur gemeenteraad. Lokaal O e d. V o 1 d e r e r a c (vroegere Rijksl.eensahool) Herijk S'A tot 12 uur voor: Gedempte Raamgracht, Ge dempte Voldersgraeht en Sophiastraat. Van 1—4 uur voor: Jaeobstraat, Korte- en Lange Boogaardstraat, Korte- en Lange An- nastraat. Het beginsel der katholieke vakorganisatie en octale vereeniging: organisatie alléén onder de hutse der Kerk en met mede-kathclieken, ^menwerking zoo noodig met andersdenkenden, doch dan op federatieven grondslag, wordt niet altijd in de practijk der katholieke vereenigings- maunen streng gehandhaafd. Het is vreemd. Men ijvert en terecht op de meest_ lof felijke wijze voor eigen Roomsche vakverenigin gen, voor afzonderlijke katholieke organisatie, doch als die er is, belegt men vergaderingen in combinatie met de niet-katholieke vereemgingeu Dat op deze wijze het karakter en het voordeel der eigen organisatie, die op katholieke beginse len rusten moet en de zonen van dezelfde Moeder zooveel mogelijk bijeen moet houden op den duur toch teloor moeten gaan, is duidelijk. <)nze geestelijke Overheid heeft dan ook op net stuk der vaak noodzakelijke en nuttige samen werking van katholieke organisaties met de zus terverecnigingen van andersdenkende niet-katholieken grondslag g^'f^menwer ties als regel voorgeschreven dat die samenwer kin»In-noodzakelijke gevallen natuurlijk gerust mag plaats vinden, mits de organisaties dan als gelijkberechtigd optreden, maar het samen verga deren zich blijft bepalen tot de besturen. De ge- heele vereeniglng-zelve blijft zoo is het voor schrift in eigen kring besloten: het houden van gecombineerde algemeene vergaderingen sa men met niet-katholieke organisaties doet het doel eti het beginsel der katholieke organisatie te niet. In de practijk levert dit bisschoppelijk voor schrift waarlijk niet veel bezwaren op. Noodzakelijk is het gecombineerd vergaderen bijna nimmer te noemende samenspreking der besiuren is in zoo goed als alle gevallen ruim voldoende om de gewenschte practische resulta ten te bereiken. Daarentegen zal, wanneer gecombineerd-ver gaderen de regel zou worden, daar de katholieke organisatie over het algemeen als de zwakkere is ie beschouwen, het katholieke element als zoo danig in zelfstandigheid en kracht verliezen, zal de katholieke vereeniging zelve haar recht van bestaan op het spel zetten en hare kracht ver spelen. Vooral naar buiten zal de invloed der katho lieke organisatie in beteekenis verminderen, wan neer ze in gecombineerde ledenvergadering als het ware verscholen gaat onder de niet katholieke organisaties. Terwijl het groote gevaar altijd blijft bestaan, vooral in samenwerkende werkïiedènvereenigin- gen, dat de leider9 der niet-katholieke organisa ties door hun taal en optreden het gif der mate rialistische organisatieredenen meer of min onge merkt doen indruppelen in de geesten der arge- loos-medè-opgeroepen katholieken. -# Wij zullen hier geen voorbeelden uit het leven geven, hoewel ze voor het grijpen zijn. Er werd en wordt intusschen tegen het Bis schoppelijk verbod voortdurend gezondigd intra muros et extra: zoowel in onze stad als daar buiten. Wij zijn er zeker van, "dat dit te goeder trouw geschiedt. Daar het in zulke gevallen zuiver- vakkundige, meest afgeronde kwesties geldt, denkt men er niet aan. En het is duidelijk: in negen van de tien gevallen zal het samen ver gaderen volstrekt niet zulke gevolgen hebben als wii hierboven als mogelijk hebben uiteengezet. Toch dacht het ons goed, weer eens aan het .voorschrift der Bisschoppen ie herinneren. Op het stuk der katholieke vakorganisatie, der Roomsche vereenigingen, is elk verslappen in dezen tijd van strijd uit den booze. En waar wij hl onze krachten inspannen om zoowel in patroons- als in arbeiderskringen de Roomsche vakorganisatie, en deze alléén, voor katholieken als de eenig-goede aar te prijzen eii ingang te doen vinden, daar kunnen wij niet toelaten dat door verslapping der fundamenfeele regelen die de Roomsche vakorganisatie moeten beheerschen, achter den rug om het bestaande zou gevaar loopen ineen te zinken i OVERZICHT. Voorloopig geen vrede I Dat is t, wat spreekt uit de rede van den Engclschen minister Asquith, gehouden bij het feestmaal, Zondag LI. den Franschen parlementairen gedelegeerden aangeboden, van weiKe rede .wij in dit nummer een uitvoerig verslag hebben opgenomen. Immers daarin heeft de Engelsche pre mier, onder bijvalsbetuigingen van de Fran- sche parlementsleden nog weer eens uit drukkelijk herhaald, dat de geallieerden geen vrede wensehen, zonder dat het doel der Entente de vernietiging van het Duitsche militairisme zal zijn bereikt. En gelet .op "de resultaten der krijgsbe drijven is 't voor ieder duidelijk, dat het doel waarvoor de geallieerden dan vech ten in alzienbaren itjjd no£ n*et to berei ken zal zijn; integendeel: geraken de ge allieerden daarvan steeds meer verwijderd. De meening, dat de oorlog naar alle waar schijnlijkheid nog zeer lang zal duren, wordt ook gedeeld door den nieuwen Eussischen minister van oorlog, Sjoewajef, volgens wiep men zich vooraL geen onmogelijke illusies over een spoedigen vrede moet maken. Ook in andere berichten wordt melding gemaakt over een langen duur nog van dwi .oorlog; ten eerste: Asquith zou dié verwachting ook hebben uitgesproken tegen over Z. H. den Paus, en ten tweede zjjn er beschouwingen over don slag bij Verdun/ welke nog een langen, duur van den oorlog in hét vooruitzicht stellen. Het zou namelijk als de Duitsehers steeds even traag vooruit blijven komen bij Verdun, volgens Gustave Hervé in „La .Victoirc", alleen al 6 jaren duren eer zij Verdun «uilen hebben ver overd; en ongeveer eenzelfde oordeel geeft de „Temps in g,en bespreking over" den militairen toestand, waar liet blad zegt, dat de Duitsehers, jndion zij hun huidige tak tick blijven volhouden, vermoedelijk ja- reu doende kunnen blijven om hot Fran sche punt to verbreken. Uit Griekenland komt .wcér bericht over nieuwe neuiraliteitssjdiendingen door de ge allieerden. De Entente-gezanten hebben Ie Athene medegedeeld, dat de geallieerdén thans troepen zullen landen op. Kephaloma, een .eiland in do Ionische zee, ten westen van Itkaka. De Grieksche regeering heeft... geprotesteerd. Over de gevechten is niet veel belang rijks mede te deelem de Duitsehers heb ben bij Verdun .weer eenige kleine vorde ringen gemaakt en eenige loopgraven van den Mort-Homme en ten Zuid-Westen van de vesting Douaumont bezet, in de buurt van St. Eloi wordt de strijd tussclien Duitsehers en Engelsclien om het bezit van de reeds meergenoemde mijnrechters voortgezet en in Mesopotamië heeft generaal Gorringe weer eens getracht vooruit te komen, doch heeft daarin naar zijn. eigen mededeeling niet kunnen slagen. De U- en mjjnoorlog. Het Engelscho stoom schip „Ellaston" en hot Italiaansoho stoomschip „Unione" zijn blijkens een Lloydsbericht, getor pedeerd en gezonken. De bemanningen zijn gored. Verplicht taalonderwijs. De Eransche en En gelsche parlementsleden hebben gisteren in het Hoog-erhuis hun. eerste vergadering gehouden onder leiding van lord Bryoo. ZÜ hebben een motie aang-enoruen ten gunste van verplicht on derwijs in de Fransche en do Engrolsohe taal op de scholen van beide landen. De Sussex niet getorpedeerd. Een Griekseh marine-officier-, die de ramp van de „Sussex" meemaakte, zogt dat het schip niet is getorpe deerd, doch op een mijn geloopen. Er waren maar 4 sloepen aan boord. De kapitein werd door de ontploffing op slag gedood, de eerste officier raakte zijn hoofd kwijt en gaf bij de draadlooze hulpseiucn een verkeerde plaatsbe paling op, waardoor de schepen die tot redding uitvoeren, veel later aankwamen. Over de hou ding der bemanning laat deze Griek zich zeer ongunstig uit. te I <m DE DUUR VAN DEN OORLOG. BERLIJN, 11 April. (H. .N.) Uit Zurich wordt aan het „Bqrliner Tageblat" gemeld, dat volgens de „Neue Zürcher Nachrichten" As quith bij zijn audiëntie bjj Z. H. den Paus, Ifem zou hebben verklaard, dat de oorlog nog min stens vijf jaren zou duren. NIEUWE NEUTHAL1TEITS-SCHEN- DINGEN IN GRIEKENLAND. ATHENE, 10 April. Do Engelsche en de Fransche gezant hebben, naar Reuter seint, aan den minister-president meegedeeld dat dringen de redenen hun regeeringen hebben genood zaakt de reéde vaffArgostoli te sluiten. Zij voegden er bij dat maatregelen zouden worden gonomen om den handel op de haven met de minst mogelijke bezwaren te handhaven. De minister-president heeft een zeer krasse houding aangenomen en in krachtige bewoor dingen gezegd dat Griekenland slechts kan pro testeeren tegen deze nieuwe inbreuk op zijn souvereiue rechten. Lr volgde een levendige woordenwisseling. De Engelsche gezant heeft vanochtend een audiëntie bij den koning gehacl. Het Engelsche en het Fransche gezantschap zeggen in een communiqué dat de stichting van een vlootbasis te Argostoli een maatregel van zuiver verdedigenden aard is en niet het karak ter van een bezetting draagt. KEULEN, 11 April- (Part.) De „Kölnisohe Volkszoitung" verneemt'uit St. Quentin: Kar dinaal Von llartmann celebreerde Zondag een plechtigen H. Mi» in de kapel bij Rijssel voor eene divisie uit de Rijnstreek, waarbij ook West- falen, die zich in de nabijheid bevonden in groe ten getale waren verschenen. Het generaal-oom- mando had op zeer tegemoetkomende wijze een deel der troepen door een extra-trein naar de plechtigheid latèn brengen. De geheele Gene rate Staf van het corps, en vele katholièke of ficieren waren aanwezig. Na de Heilige Mis be steeg zijne Eminentie den kansel, bracht den soldaten den dank en de groeten over van hunne geboortestreek en spoorde hen aan, steeds in het ttreken van het kruis te strijden en daarin kracht en moed te zoeken. In den namiddag bezocht de Kardinaal het groote veldlazaret In het paleis van Justitie te St.' Quentin. AANVULLING VAN 'T ITALIAANSOIIE LEGER. MILAAN, 11 April. (Part.) Volgens Ko ninklijk Besluit zijn alle verlofgangers der lich tingen 1882 tot 1880 en 1890 (cavalerie, artille rie en genio) opgeroepen om 10 April op te komen. GENERAAL SARRIAL VAN ZIJN POST GEZET? BUDAPEST, 12 April. (H. N.) Do „Nouveau Sièele" verneemt uit Saloniki, dat generaal Sar- rail van zijn post ontheven is en dat generaal Simon in zijn plaats benoemd is tot opperbevel hebber der expeditie. ZWEDEN. Een kabiuets-crisis voorkomen. Er heeft in Zweden een ministerieele crisis gedreigd door hot verzet van de linker partijen in den Rijksdag tegen zekere bepalingen in het wetsontwerp op internationale handels- en ver- keers-overeenkomsten. Het gevaar sehjjnt nu voorbij, omdat de regeering zich ten slotte tege moetkomend heeft betoond, zegt men. Dit zou het gevolg hiervwa zijn, dat do rechterzijde zich ongerust maakte, dat van volhouden wel eens het gevolg kon zijn, dat alleen HammerB- kiöld, de eerste minister, misschien met een enkelen anderen, zou aftreden, en de meerder heid van het ministerie zich zou scharen om een nieuwen leider, als hoedanig reeds de gematigde Oud-minister Heliner, werd genoemd. Zeeschuimers maken de Kaspisahe zee on veilig, 2 Russische regeeringsvaartuigen zijn uitgezonden om de zoe van roovers te zuiveren. Spanje zal 't geheeld handelsverkeer met Engeland staken, wegens 't duikbootengevaar. Engeland dreigt Spanje met tegenmaatregelen. Z. H. de Paus heeft van 30 Maart tot 15 April een bid- en boetedienst in de St. Pieters kerk voorgeschreven. Het Japansdie blad „Hozi" meent dat al leen het wegzenden van Yoean-Sji-Kai de rust in China kan herstellen. De St. Petersburgsclie politie heeft allle landweei'plichtigen uit de gevangenissen van de stad en het gouvernement ontslagen. De bevolking in Essen neemt nog gestadig in aantal toe. Den 7dcn April steeg het zielen aantal tot een half millioén. Het bestuur van de Poetiloff-fabrieken in Rusland, heeft ontdekt, dat groote sommen als premies uitbetaald zijn aan de ingenieurs. Met 91 tegen 14 stemmen heeft het Stor ting het wetsontwerp aangenomen, waardoor vrouwen in Noorwegen minister kunnen worden Volgens de „Voss. £tg." zal 22 en 23 Augustus de jaarlijksehe bisschoppelijke confe rentie te Fulda plaats hebben. President Wilson is bedlegerig on daar door moest de ministerraad, dia gisteren zou worden gehouden, worden uitgesteld. Bij Brandenburg is op de Harel het zeil jacht „Fletta" door een windhoos omgeslagen. 2 mannen en 2 vrouwen zijn verdronken. Gelijk te verwachten was, zijn de Duitsohe Rijksdagleden op Paasch-reces gegaan. Den 2den Mei komt de Rijksdag weer bijeen. ij: Engelsche uursohepen verwijderd. Do Msb. verneemt dat 8 kleinere Engel sche vuurschepen, welke lagen tussclien de Galloper en de .Theoms, zijn verwijderd, nadat boeien er voor in de plaats zijn ge legd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot inspecteur der poste rijen en telqgraphió te Zwolle, jhr. A. E. van Foreest, thans adjunct-inspecteur der posterijen en telegraphle te Utrecht. Mr. H. GOEMAN BORGESIUS. De hoer Goeman Borgeeiua was gisteren door eene ongesteldheid van lichten aard verhinderd de vergadering der Tweede Ka mer te presideeren. ENGELSCHE WILLEKEUR. Pas hebben we vernomen, dat Engeland nifcta andere dan ons welzijn beoogt on na- Alle betalende abonnés op dit Blad, die in het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Holiandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór I October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig. ötreeft; dat het er allee voor over heeft, onze onafhankelijkheid te handhaven en te ver sterken. Wij staan dus bij Engeland wel in bla kende gunst!.... Maar, schrijft het „Huisgezin", op het zelfde oogeniblik ervaren wij, dat geen be lemmering van onzen handel en ons bedrijf ons van dien kant blijft gespaard. Do chilisalpetcr, waaraan onze land bouw zoo bitter behoefte heeft, wil onze oogst niet in gevaar worden gebracht, wordt in Engeland eenvoudig opgehou den. Do schepen hebben geen andere lading dan salpeter, de salpeter ie aan de Ne- derlandsche regeering geadresseerd, hot doet er niet toe, de Engelsehman houdt ze vast. Ook de wol, die onze nijverheid zoo dringend noodig heeft, wordt haar ont houden. Straks wordt dit wellicht tot- andere artikelen uitgebreid. Het gaat' aardig, maar droevig, den weg op, door den heer Holdert in zijn vaderlandlievende stemming reeds eer der den Engelsehman afgebakend: belet den invoer in Nederland, zet ze daar op zwart zaad en ge slaat het land lam. Inderdaad, maar hoe is een dergelijke houding te rijmen met de over-vriende- lijke betuigingen van buitengewone wel willendheid, waarmee men haast verle gen raakt? Wij wensehen met Engeland in goede na buurschap te leven en zijn te nuchter en te verstandig om wrok te koestereu ovor wat Engeland in een vroeger tijdperk ons en de onzen misdeed. Maar aangenamer dan uit woorden en be tuigingen zou het, schrijft het blad terecht, ons zijn, indien uit daden bleek, dat Enge land ons welgezind is en voor ons de oorlogs lasten niét zwaarder maken dan strikt on vermijdelijk is. ONLUSTEN BIJ BATAVIA. Uit Weltevreden werd 10 April aan „De Tel." geseind: Hedennacht had een opstootje plaats, dat, naar het zich aanvankelijk liet aanzien, tot ernstige conflicten zou leiden. Tusscben Batavia en Buitenzorg liepen een tweehonderdtal inlanders, die, onder het zwaaien van de Turkse he vlag, demonstreer den tegen de belastingheffing: Zij namen een wedonno gevangen en joegen de tien politie agenten, die hen tegemoet trokken, op de vlucht. De politie kwam het was toen reeds te gen het morgenuur terug, tot dertig man versterkt en geassisteerd door tachtig man infanterie, die de opstandelingen aanvielen. Een der oproerigen wend gedood, twee zwaar gewond en men slaagde er in zeven tig gevangen te nemen. Langzamerhand werd de rust hersteld. B. K. VACANTIEKOLONIE. Naar wij vernemen zal de R.K. Vacantia* kolonie te Schiermonnikoog bestuurd wor« den door de Eerw. zusters van Liefde t« Tilburg. De eerste ploeg kinderen zal 16 Mei a.s. naar de kolonie vertrekken. BOND VAN R-K. KIESVEREENIGINGEN, De centrale katholieke kiesvereeniging in het district 's Hertogenbosch heeft, naar het Huisgez. meldt, Maandag besloten tot toe- ireding tot den Algemeenen Bond van R.Ê. Kiesvereenigingen in Nederland. OUD-GOUVEBNEUR-GENEUAAL IDEN- BURG. Reuter seint uit Kaapstad: De heer Idenburg, oud-gouverneur-gena» raai van Nederlandsch-Indië, is hier, op zijn terugreis naar het vaderland, door de Nederlandsche kolonie ontvangen. DE KAMER-PRESIDENT. Wij deden reeds herhaaldelijk uitkomen, dal de heer Borgesius in 't geheel niet de geschikte man is om als Kamer-president te fungeeren en dat hii maar beter deed om als zoodanig af te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1