n: I rechtszaken. UIT DE PROVINCIE SOCIALE BERICHTEN LAATSTE NIEUWS SFOBT EN WEDSTKiJDEN VékauOfimmH MAR KT NIÉUWS Aangeboden Adverteniiën. vooral in de tegenwoordige omstandigheden zeer je betreuren zou zijn indien de comm. door ge- brek aan de noodige geldmidedlen hare werk zaamheden zou moeten beperken. Zij merken dienaangaande op: Het instituut der proefvelden kan inzonder- beid in de naaste toekomst voor onze provincie groote waarde hebben. Ligt het overstroomde gedeelte van Noord-Holland weder droog, dan zal de vraag op den voorgrond treden, welke ge wassen met kans op goede uitkomst kunnen, worden geteeld, welke waarde de bodem dan voor alen landbouw hebben zai en of deze reeds spoe- 5<Üg weder voor dc vroegere cultures geschikt Zal zijn. Op vragen van dezen aard zai het antwoord ia de eerste plaats te geven ziju door het nemen Van proeven onder deskundige leiding, waartoe de bedoelde Commissie wel voornamelijk is aan gewezen. Behandeling van geschillen. Ged Staten declen mede, dat door hen in de regeling ter zake van de behandeling van ge schillen voor Ged. Staten zoodanige wijziging is aangebracht, dat wat aangaat vergaderingen ter behandeling van belastingreclames, geen alge- meene bekendheid wordt gegeven; waarmede hunnerzijds wordt hersteld een verzuim, gepleegd bij de vaststelling der regelen. PERSON ALIA. Bij de posterijen en telegrafie zijn verplaatst met ingang-van 16 April, de com miezen-titulair C. Schwarze (o.v.), van IJ- muiden naar Haarlem (bijkantoor „Plein") eu P. van de Polder, van Haarlem (bijkan toor „Plein" naar IJmuiden. MUZItK. CHRISTELIJKE ORATOR1UM- VEREEN1G1NG. De Christelijke Oratoriumvereeniging, een ver- eeniging van protestanten, heeft gisteren de eerste uitvoering gegeven van een Roomscli werk bij uitnemendheid - de „Missa" (in es kl. tvan Willem Andriessen. Het is een schitterende daad Jjeweest en wij hebben den energieken dirigent u^thoonderbeek zéér dankbaar te zijn. Nooit had de componist verwacht dat zijn eenvoudige mu ziek zoo een warme vereering en zooveel enthou siasme zou wekken. Wij kenden hef werk vanal zijn ontstaan en gingen er meer en meer de sdioone blijheid, de innige adoratie en de vurige jubeling in liefhebben. Toen Schoonderbeek in zijn enthousiasme tot den componist zei: jij bent geen Haariemsche droogstoppel, maar een Ita liaan, toen trof hij inderdaad iets van het wezen dezer muziek. Deze Mis onderscheidt zich van vele andere werken niet op de eerste plaats door gecompliceerde moderniteit, het is geen verras sende vertooning; het is eigenlijk een eenvoudig werk, maar het is rijk, rijk aan blijheid, aan Vervoering; uit. heel de compositie spreekt idealisme. Daar zijn in de Italiaansche muziek gelijke schoonheden, en het is wel in dezen geest dat wij ons goede Roomsche kunst kunnen den ken. Want wat aan verreweg de meeste Missen ontbreekt, dat vinden we in dit werk: de jubeling de vreugde, die idiëel is in het Gregoriaanscli. 'Het is te hopen, dat het werk, ook in zijn oor spronkelijke bewerking voor gemengd koor.en orgel zal worden uitgevoerd. Schoonderbeek had met zijn enthousiasme het werk schitterend gestudeerd en bijzonderlijk heeft het koor zich voortdurend uitstekend gehouden. De stemmen klonken prachtig. Ook het orkest (Ilaarlemsche Concertverceniging) was meerma len héél goed van klank. We misten zéér een groot orgel: met deze groote kist zou de beste organist niets kunnen beginnen. Nu klonk de in de Credo niet zooals hij is bedoeld Sofisten waren Tilfa Hill, Marie Andriessen— Bies Jac. v. Kempen en Gerard Zalsman. Zij zongen elk hun solopartij naar hun eigen muzi kaliteit met alle toewijding. Het solo-quartet „Benedictus" was ongetwijfeld een der mooiste gedeelten van den avond. Willem Andriessen "Werd in de pauze door het bestuur der C. O. V. gecomplimenteerd en met een groote lauwerkrans gehuldigd. Ook Schoonderbeek had lauweren in ontvangst te nemen. Na de pauze werd de „Osterkantate" van Max Bruch uitgevoerd, een muzikaal werk, dat veel „kolosal-effecten" heeft en dan ook imponeerend werkt. H. F, A. PROTEST TEGEN EEN LICHTRECLAME. Aan den Gemeenteraad is het volgende adres gezonden „Het Bestuur van den Bond Heemschut tot be houd der sdioonheid van Nederland heeft met groot leedwezen vernomen, dat op het dak van een koffiehuis aan de Groote Markt thans een lichtreclame wordt opgericht, die het om zijn schilderachtigheid alom vermaarde plein ten zeerste zal ontsieren. „De groote zorg, die in den laatsten tijd aan deu dag vverd gelegd voor het behoud der schoon er1 van Haarlem en in het bijzonder van zijn voornaamste plein zoo werden de Groote Kerk, het Stadhuis en de Vleeschhal met veel kosten hersteld geeft het bestuur aanleiding, Uwen Raad met den meesten aandrang te ver zoeken, door het vaststellen van een redame-ver- ordening in den geest van die, welke thans in de Provincie Noord-Holland van kracht is, aan de ontsiering van Haarlem een einde te maken. „Daar het de schoonheid der gemeente is, welke de vreemdelingen haar doet bezoeken, is het van liet grootste belang, dat deze aantrek kelijkheid bewaard blijft en niet aan de baatzucht van eenige ingezetenen worde opgeofferd." EEN BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT. Naar wij vernemen wendt de Chr. Besturen- bond pogingen aan om te komen tot de oprich ting van een Bureau voor Arbeidsrecht. j WEDER EEN! Gisterenmiddag tusschen 4% en 5y2 uur is (een heerenrijwiel gestolen uit de gang van het kantoor der Haariemsche Hypotheekbank aan de Ged. Oude Gracht. DE BESTURENBOND. In de bestuursvergadering van den Prov. esturenboml is in de plaats van den heer V. van Eginond, die de secretarisfunctie met langer kan waarnemen, al3 secretaris benoemd de heer J. w. H. Haisema. BENOEMD TOT VAANDRIG. De reserve sergeant K. Hanhart, van Depot X is benoemd tot vaandrig en zal als zoodanig in functie worden gesteld bij het veldleger op 13 April a.s. DE MELKVOOKZIENING. Door den Burgemeester is in zake de melk- Voorziening aan de leveranciers van consumptie- melk eenc circulaire verzonden. Daarin wordt medegedeeld, dat de prijs van de melk, door vee houders franco aan slijters te leveren, bedraagt met inbegrip van den toeslag in April 0% cent, in Mei, Juni, Juli, Augustus en September 9% cent. De prijs der melk, aan de consumenten te levoren, bedraagt 12 eént per liter. Verder wordt opgesomd onder welke voorwaarden een toeslag van 1 cent kan worden verstrekt, MONSEIGNEUR GALLIER IN „DE SPAARNESTAD". Heden höd onze drukkerij en ons gebouw de eer, Z. D. II. Mgr. Callier op bezoek te mogen ontvangeu. Mgr. arriveerde ten balt' elf met de beide secretariseen van het Bis dom eu word begroet door den Directeur, het College van Commissarissen on den hoofd redacteur. Het eerst werd bezocht de diepdruk-rota tie- pars. waar de „Katholieke Illustratie" werd gedrukt. Daarna ging Z. D. H. naar de et- serij, waar eenige diepdruk-kopereylinders gereed lagen eu do verschillende plia&eu van bet diepdruk-proces aan Z. D. H. werden getoond. Met groote belangstelling nam Mgr. van de verschillende bewerkingen ken nis en betuigde Zijn levendige voldoening hierover. Zetterij, drukkerij, de kantoorlo kalen en andere afdeelingen van ons bedrijf werden vervolgeus bezocht, en ten slotte zag Mgr. ook bet stereotypeeren van eoutanteu- voriuen en het ter perse gaan en drukken der eerste oplage van onze Courant. Om twee uur nam. Z. D. II. afscheid, Zijne levendige voldoening uitsprekend over bet bedrijf der N. V. „De Spa a rn est ad." GEMEENTERAAD. Hedenmiddag vergaderde de .Gemeente raad onder presidium van den Burgemeester Jhr. Mr. Sandberg. Afwezig waren de hoeren Bruch en De Braai. M.ededeelingf'ii enz. Medegedeeld wordt dat een voorstel van de heeren Poppe c.s. inzake de saiarieering van 't politiepersoneel in handen van a. en W. om advies is gesteld. -Verdet dat is ingekomen een sclnp ven van den heer JCleijnenberg inzake eene pro gressieve schoolgeldregehng aan do Il.B.S. on Handelsschool enz. Een rapport van (len Directeur van: 't openbaar slachthuis inzake fle keuring van vleesckwaren is voor de leden ter inzage gelegd. Dan wordt medegedeeld .dat de leden der commission de gemeentebedrijven kunnen gaan bezichtigen, mits zij zich aanmelden bij den Directeur en van dezen vergezeld. Eindelijk wordt medegedeeld dat de heer K. F-. van Maas niet meer gemeente geneesheer is, wegens 't eindigen van den termijn van benoe ming. De voorzitter herinnert er aan, dat de heer Van Maas 40 jaar gemeente geneesheer is ge weest en breugt hem dank voort 't geen door hem in die betrekking is gedaan. De worstengeschiedenis.. De heer B' o m a n s zegt, dat hij niet is bevre digd door 't nader rapport van den Directeur van 't openbaar slachthuis in zake de worsten geschiedenis, dat naar zijne meening nergens naar lijkt. Hij meent dat de heer Van Oyen zich aan zijn adres niet behoorlijk uitliet, en dat de heer van Oyen in zijn le rapport aan den wethouder zich vergiste. Andermaal vraagt spr. of dé wethouder Mo- doo handhaaft zijn meening in den raad uitge sproken aangaande de redenen van 't bezwaar dat de handelaren hebben tegen de centrale keu ring. He heer 1LOHOO zegt dat voor hem niet eenige reden is om zijn vroeger gedano ver klaring in te trekken en dat hij integendeel in zijne meening is versterkt. Hem was gebleken dat men bepaald bezwaren heeft tegen het weren der keuring en dat weren is dat de bur gerij zal krijgen deugdelijke waar. Hij acht dat men dus bezwaar tegen de keu ring- heeft, omdat het éigen belang in het spel is. Daarmede zal spr. echter niet zeggen, dat alle handelaars knoeiers zijn. Rij echter is over tuigd, dat de handelaren zich verzetten tegen de keuring omdat zij daarmede belemmerd wor den in den verkoop, van ondeugdelijke waar. Hij handhaaft mitsdien zijn verklaring. (De vergadering duurt voort.) Van ons Kantongerecht. (Zitting van heden.) m Overtreding der ijkwet. Vandaag niet veel bijzonders voor een nale zing. In hoofdzaak werden behandeld eenige over tredingen van de Drankwet en van de Ijkwet. Ten kantongerechte waren vele maten en ge wichten aanwezig, waarvan alle eene verbeurd verklaring werd gevorderd; terwijl tegen de over treders der Ijkwet kleine geldboeten werden geëischt. Sneeuwballen gooien. Een militair uit Zandvoort stond terecht ter zake van het sneeuwballen gooien naar voorbij gangers. „Daar weet ik mij niets van te herinneren. Wel nebben wij onder elkander met sneeuwballen gegooid," zei de beklaagde De eiscli was f 1 boete of 1 dag hechtenis BURGERLIJKE >STAND. Ondertrouwd: N. de Waard eu M. Roest. D. Antonisse en M. Kopjes Niemann. P. Out en D. de Ruiter. H. J. ter Metz en T. M. Gevers. C. van Dijck en C. S. V. d. A'uwera. J. J. Booms en A. D. Helleman. Getrouwd: A. van Niel en C. van Veen. J. H. Waalewijn en E. Calandt. G. H. F. Kruijer en H. C. Hollander. J. D. Smit en H. Wielenga. Geboren: 9 April. d. van M. Kerkhoff— V ijga2. van V. J. NeugebauerMoeeman. d. van E. M. van der Laan—Jansen. 10 April. d. van H. de Vries—Hartlooper. 12 April. z. van M. J. Berkenkamp—Prin- sen. z. van S. J. Hooijberg—de Looper. Overleden: 11 April. H. F. Philippo, 52 j., Raamsteeg. 12 April. P., y mnd., z. van P. Spanjaard, Kamperlaan. A. Kersten— Heemskerk. 75 jaar» Kamperlaan. BLOFMENDAAL. De Raadsverkiezing. Onze candidaat is er nog niet gekomen. „Nog niet", zeggen wij, want hij heeft nog kans! Zoo lang als een candidaat nog niet definitief versla gen is, zoolang als hij zich nog niet geheel heeft moeten terugtrekken uit het strijdperk(zooals de social ist gisteren reeds bij den eersten slag zóólang als de candidaat dus nog in herstem ming komt. zoolang heeft hij nog kans om geko zen te worden. Onze propagandaclub heeft dap per en flink gewerkt; de Kiesvereeniging bleek nu hecht en goed in elkaar en dat geeft moed en vertrouwen voor de toekomst. De cijfers, die onze candidaat verkregen heeft, zijn mooi. Met nog 'n 30 stemmen meer was de heer Verdegaal „d'r in" geweest. De gespecificeerde uitslag is, in de volgorde van Overveen. Bloemendaal en Vogelenzang: de heer de Fouw 143, 69, 16, totaal 228 stemmen; de heer Klomp 105, 38, 8, totaal 151 stemmen; de heer Verdegaal 78, 183, 90, totaal 351 stem men. Aantal geldige stemmen: 326, 290, 114, totaal 730; aantal ongeldige stemmen: 10, 4, 2, totaal 16; totaal uitgebrachte stemmen: 336, 294, 116, samen 746. De volstrekte meerderheid bedroeg 366 st., die dus door geen der candi daten is verkregen. Herstemming moet plaats hebben (op 20 April) tusschen de heeren de Fou,r (lib.) en Verdegaal (R.-K.). HEEMSTEDE. Ma r i ay ereeni ging. De Maria vereeniging hield Dinsdagavond een huishoudelijke ver gadering, waarbij belangrijke mededeelingen en besprekingen gedaan werden. Bijna aile leden waren aanwezig. Aan de rde wag een bespreking over den a.s. groolen propaganda- dag op tweeden I aaechdag*. De presidente weg te de leden op 's mor gens tot de H. Tafel te naderen, om Gods zegen over dien dag af te smeeken, en des middags door aanwezigheid en het dragen van het insigne Propaganda te maken voor de drankbestrijding. Tweo dames zullen kaarten a 10 et. vorkoopen. Hierna werden eenige nummertjes uit de „Leeuwerk" gezongen Volgde lezing door den gees tel. adviseur, den weleerw. kapelaan Goes. Alvorens te beginnen, wekte spr .de leden door een krachtig woord nog eenss op, door cle H. Communie het bijwonen van de Hoogmis en de lezingeu op tweeden Paaseh- dag, flink propaganda te maken voor de Roomsche zaak.^ N aar aanleiding van een stukje „Lituigie m de Nieuwe Haarl. Crt. hield -de eerw. kapelaan daarna een leerzame, mooie lezing over „d6 Goede Week", voor- namelijk ovei de plechtigheden: a. op Palm zondag; _b. op itten Donderdag; c. op Goe den Vrijdag, die zeker door alle aanwezigen met, aandacht gevolgd werd. Hierna werd de -oS poqoS SutiapuSaoA opautqsoSpojS sloten. Drarikbestnjdingspropaganda-dag 1916.- De Gew. Prop.-Gommissie van het Dioc. Kruisver- bond in het 2e district van het Bisdom Haarlem zal zoo men weet - op den 2en Paaschdag (24 April a.s.) te Heemstede een drankbestrij dersdag organiseeren. De dag zal begonnen worden met een Hoog mis ten 10 uren in de Parochiekerk van Heem stede, waaronder, door den WelEerw. Pater fr. Bofr. de Greeve O. F. M., een predicatie zal worden gehouden. Des namiddags iy2 uur propagandavergade- ring in het R. K. Vereenigingsgebouw (tegen over de kerk), alwaar de WelEerw. Heer B. van Leeuwen, kapelaan te Rotterdam, mej. A. M. C. Mooyman, secretaresse van den Haarlemschen Dioc. Mariabond, en de heer J. Kamerbeek Jr., bestuurslid Haarlemsch Kruisvcrbond, respectie velijk het woord zullen voeren over de onderwer pen: „Een oude historie", toegelicht met platen en teksten, „De Jeugd en de drankbestrijding", en „Waardeering voor de Drankbestrijding". De WelEerw. Pater fr. Borr. de Greeve is op herhaald verzoek bereid gevonden om het slot woord op deze vergadering (e spreken. De dr an kbes trij ders ver een igin gen worden ver zocht door het zeilden van de vereenigingsbanier den dag meer luisterrijk te maken. Nadere bijzonderheden omtrent een en ander zullen nog worden medegedeeld. Bloemisterij „Heemstede". Dc Staatscou rant bevat de Koninklijke bewilliging op de acte van oprichting van de N.V. „Bloemisterij Heemstede", voorheen firma Jansen Hen driks en Zoon, alhier. Het kapitaal der vennootschap wordt be paald op vijf en zeventig duizend gulden, verdeeld in vijf en1 zeventig aandeel en, elk groot één duizend gulden. Als directeuren treden op de heeren J. G. Jansen Hendriks, bloembollenkweeker, al- hiei, en N. Th. Blans, te Bennebroek. Voetbal. Zondagmiddag werd op het Berken rode-terrein een vriendschappelijke match ge speeld tusschen Berkenrode I en H. V. O. van Amsterdam. Met rust was de stand 21, op het einde 81 voor Berkenrode. GEMEENTELIJKE STEUN. Dooi' den Gemeenteraad van Arnhem is inder tijd besloten aan de Gemeente-werklieden geen loonsverhooging in verband met de tijdsomstan digheden toe te kennen. Daarentegen, werd een Raadscommissie ingesteld, die aan hen, die het noodig hebben, finaneieeie steun kan verieenen. In de laatste Raadszitting van Maandag j.l. is het 22 Nov. verleende crediet van 5000 ver hoogd tot 10.ÜÜU, terwijl'de leden der commis sie meedeelden, dat de werking der commissie voldeed en men er de voorkeur aan gaf boven duurtetoeslag, - HET VERGAAN VAN DE „TUBANTIA" EN VAN DE „PALEMBANG". De Raad voor de Scheep va a te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake het ver gaan van beide schepen. Hare uitspraak komt overeen met de gedane getuigenver klaringen. Wat aangaat de „Palembang" vestigt de Raad er tenslotte de aandacht op, dat bet schip „Palembang' alle kenteekenen duide lijk zichtbaar vertoonde, waaruit naam, her komst en nationaliteit van het schip blijken, zooüal een vergissing in deze niet wel mo gelijk is. Evenmin heeft eenige waarschu wing plaats gehad vóór de torpedo's werden afgeschoten. Ten slotte valt te vermelden, dat door den kapitein, bijgestaan door officiereu en be manning, allo maatregelen zijn genomen om de opvarenden te redden, waarvoor hun een woord van hulde toekomt. Ten opzichte van de „Tubantia" neemt de Raad aan, dat de verklaringen der getuigen en van deskundigeu in onderling verband en samenhang beschouwd, bewijzen, dat de ontploffing is veroorzaakt, door een torpedo. welke, op ©enigen afstand oude:; een hoek van 6 streken hetzij door een onderzeeër, het zij door een torpedoboot is afgeschoten, zon der eenige voorafgaande waarschuwing. Deze torpedo is gebleken eeu bronzen Schwartzkopf-torpedo te zijn eu was, blijkens de afwezigheid van eenig ander schip in do nabijheid, bestemd de „Tubantia" te treffen. Dat bij deze ramp geen menschenlevens te betreuren zijn, is aldus de Raad verder gedeeltelijk te danken aau bet feit, dat do „Tubantia" is getroffen op een plek waar geen verblijfplaatsen waren voor passagiers of bemanning. Daarnaast is echter 't beleid volle, kalme optreden van kapitein Wijl&wa, op waardige wijze bijgestaan door zijn offi cieren en bemanning oorzaak, dat. maatrege len zijn genomen, welke de redding van alle opvarenden feu gevolge hebben go- bad. Vermelding verdient voorts de handel- wijze van den 4den machinist Wouters, die, zich in den bunker bevindende, waar in de nabijheid de ontploffing plaats had, zijn te genwoordigheid van geest behield en zoo doende zichzelf en den tremmer, die zich met hem in den bunker bevond, wist te_ redden. Aan deze allen mag een erkenning van hun kloekmoedig optreden zeker niet worden Onthouden. BINNENLAND. EEN GOUDEN AMBTSFEEST BIJ 'T R. K. ONDERWIJS. Men seint ons uit Leiden: Onder groote be langstelling vierde heden de heer J. H. Kuy- pers zijn gouden ambtefeeet als hoofd van de R. K. Parochiale jongensscholen. Het Rapport van de Staatscommissie voor de Onderwijsbevrediging. Men seint ons uit DEN HAAG: Verschenen is het verslag van de „Staats commissie voor de Onderwijsbevrediging." Be commissie heeft gemeend, bij het begren zen van bet gebied, over hetwelk zij zou rappor teeren, het vakonderwijs te moeten uitsluiten, voor zoover betreft 't voorbereidende Hooger en Algemeen vormend middelbaar onderwijs. (Hoogere Burgerscholen). Na rijp beraad heeft de commissie gemeend, geen wetsvoorstel te moeten formuleeren. Drie wetsontwerpen worden overgelegd: le. tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeliqg van het lager onderwijs; 2e. betreffende de opleiding van onderwij zers 3e. tot regeling van het Bewaarschoolonder- "wijs. In het voorgestelde artikel 192 van de Grondwet wordt o.m. voorgesteld, dat'van o-i erheidbwege do gelegenheid wordt gegeven tot het ontvangen van voldoende openbaar algemeen-vormend lager onderwijs en ver der o.a. dat het bijzonder algemeen-vormend lager onderwijs, dat aan de bü de wet te stel len voortvaarden voldoet, naar dezelfde mate als liet openbaar onderwijs uit de openbare kas moet worden bekostigd. Verder wordt voorgesteld, dat de wet de voorwaarde^ vaststelt, waarnaar het bijzon der algemeen-vormend middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs bijdragen uit de openbare kas ontvangt, De meerdere kosten, voor het Rijk, ten gevolge van de ontworpen regeling, wor den geraamd op ruim 16 millioen gulden, terwijl de ontworpen opleiding voor onder wijzers ongeveer 4 millioen aan liet Rijk meer zal kosten. Bij het rapport is gevoegd een nota vau het commissie-lid, den heer Tydeman, die uiteenzet de nadeelen voor het openbaar onderwijs, welke, volgens hem, uit de voor gestelde regeling zullen voortvloeien. NAGEKOMEN STOOM V AA KTBERICHTEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Ambon, thuisreis, passeerde 11 April Bevc- zier. Bawean vertrok 11 April van Amsterdam naar New-York. Kambangan vertrok 11 April van Amsterdam naar Java. Krakatau vertrok 11 April van Amsterdam naar Java. Kon. Ned. Stoomboot Mü. Euterpe vertrok 10 April van Swansea Dflar Valencia. Iris vertrok 10 April van Gibraltar naar Swansea. Het stoomschip „Columbia'7 op een mijn geloopen. Men seint ons uit Amsterdam: Bij de Directie van de Kon. West-Ind. Mail dienst is draadloos het volgende telegram ont vangen van het stoomschip „Columbia" dier U aatscliappij van hedenmorgen 5 uur 45. „Waarschijnlijk op mijn geloopen 61 gr. 5lVz min. Noord en 1 gr. 66 min. Oost Galloperboei Noord 161 gr. Oost 3K mijl afstand. Voorpiek en voorruim vol. Stoomen langzaam naar Sunk-vuurschip terug. Niemand gewond. Noor8ch stoomschip „Nauna" vergezelt ons. En- gelsche torpedoboot was bij ons om ingelicht te worden te 6.45 voormiddag." (get.) NIEMAN. (De „Columbia" meet 5000 ton bruto. Kapi tein is de heer Nieman.) Men seint ons uit Hoek van Holland: Op het bericht dat de „Columbia" zich in zinkenden toestand bevindt, zijn sleöpbooten van hier ver trokken. Men seint ons uit Amsterdam: Een tweede radio-telegram van kapitein D. Nieman luidt: „Hebben vertrouwen schip te behouden." De „Columbia" is thans, naar bij den Kon. West. lnd. Maildienst werd medegedeeld op weg naar Londen. Men eeint ons uit Maassluie: Alhier is be richt ontvangen van bet ©tonnuschip „Colum bia" van den West-Indisehen maildienst, dot hef feeliip in zinkenden toestand is nabij den Galloper. Daarna is echter bericht ontvan gen dat het sohip geen assistentie verlangt. De „Columbia" kwam van Baltimore, met eCn lading regeeringsgraan. (Nader wordt gemeld, dat de naam „Co lombia" is, niet Columbia). EEN ERNSTIG ONGELUK. TJit Enschede meldt men ons; Bii het gieten, van een ijzeren ring in de Voop zwakke magen. (Wanneer men de lichaamsdeelen onder scheidt in edele en onedele, dan mag de maag wel in den adelstand worden verhe ven. iW'ant de diensten die zij aan het lichaam bewijst zijn onberekenbaar. Bij ve len heeft de maag meer te doen dan do herseuen; en levert zij vrij wat betei werk. De maag staat met de hersenen, met het hart eu met alle hoofdorganen in nauwe verbinding; zoodat een ziektetoestand van de maag op al die „edele deelen" invloed heeft. Maagkwalen beginnen geregeld met ge brék aan eetlust; storing ih de spijsverte ring, een gevoel van benauwdheid en op geblazenheid. In dergelijke gevallen is de Sanguines© eeu iniddel.dat snel en afdoen de helpt. De Sauguinose wordt verkocht lu groote groene flacons. Prijs per flacon, mot uitvoe rige gebruiksaanwijzing, f 1.50, 6 II. f 8—, 12 fl. f 15,-. Tweemalen per dag een eetlepel ia in de meeste gevallen voldoende. Neemt er de proef mede. Bij alle Apothekers en voorname Dro gisten. 6107. VAN DAM cn Co., de Riemerstraat 2e/4. Den Haag. machincfabiéeh van de firma P. O. A. Ziimner- inann in de Emrcastraat alhier kregen een vier tal arbeiders het kokende ijzer over hun bee- nen. Twee hunner, K. Protzmann uit Borrté en II. Hesseimau uit Heugelo (O.), kregen ern stige brandwonden en werden per brancard naar 't R. K. Ziekenhuis alhier gebracht, ter wijl de beide anderen H. Mulder en G. van DijI» van hier, die minder ernstig werden gewond naar hun woningen zijn vervoerd. KABLNETS-CR1 SIS IN PORTUGAL. LISSABON, 12 April. (Part.) Het -kabinet heeft ontslag genomen wegens geschillen tus schen den premier en andere ministers. NATIONALE OLYMPISCHE SPELEN. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het voorzitterschap aanvaard van het eere-comité.dei- te Amsterdam van 31 -Augustus tot 3 Septem ber 1916 te houden Nationale Olympische Spelen TE VERKOOPEN Donderdag 13 April. HAARLEM Bank van Leening des v.m, 10 uur Goud en Zilver enz. HAARLEM, 12 April. Veemarkt. N. Kalve ren, aangevoerd 82 stuks, verkocht S2 stuks, hoogste prijs 24, laagste prijs 14. Schapen, aangevoerd 13 stuks, verkocht 13 stuks, hoogste prijs 32, AMSlERDAM, 12 April, Veemarkt van he den. (Per telegraaf). Aangevoerd 284 vette kal veren, le kw. f 1.35 a 1.40, 2e kw. f 1.30. 3e kw. 1.20 per K.G.: 279 nuchtere kalveren, 10 a 20 per stuk; 219 vette varkens, geen handel. TELE6HAFISCH WEERBERICHT Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand: Zuid-Duiteehland nabij 760. .Laagste barometerst.: Chrktiansund 743.4. Verwachting tot Donderdagavond: krach tige, later tijdelijk afnemende zuidwestelijke tot westelijke wind; betrokken of zwaarbe wolkt met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Heden overleed tot onze chepe droefheid, na voorzien te zijn ge weest van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig gelief de Echtgenoot, Vader en Benuwd- vader, W1LLEBRORDUS NICOLAAS HUGO SEIGNETTE, in den ouderdom van 34 jaren. Uit aller naam, Wed. J. SEIGNETTE— 6401 BRANTJES. Heemskerk, 12 April 1916. orplief m hopen aiBMii in Den 4en Mei a.s geliefde Oudere, /OHANNES JACOBUS KEI] ER en JACOB A VAN Et] K, en onze Iden dag fe herdenken dat zij vóór 12y2 jaar in den Echt zijn ver- m bonden. S Dat God hen nog lang moge I sparen is de wensch van B Hunne liefhebbende Kinderen, Z ANTOON en ANNA. I Schoten, Gen. Cronjéstr. 23. 6397 ïlIHHIIHMHHillMilli 1 HEEREN- en 1 DAMESRIJWIEL, beide als nieuw, ieder voor f 45.—. Iste klas merk. Br. fr. No. 6404 Bur. van dit Blad. 1 TE KOOP 1 Prima Heerenrijwiel, prachtig ia moffel en nikkel, voor f 27.50, en een zoo goed als fonkelnieuw Damesnjwiel (prachtmacbine), voor f 42.50 Schoter- vveg 61 rd., 's avonds tusschen 8—9 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 3