DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Mantelcostuums TENNISSCHOENEN. NASSAULAAN 49, HAAüLEil DE OORLOG P. W. TWEEHUIJSEN, Nabij en vèraf. THEOD. G. v. DÜSSELDORP 5 Barleljorisstraat 5. - leltioon 2144. Barteijorisstraat 27. TELEGRAMMEN Van hedenmorgen ►onderdag 13 April 1916 418te Jaargang Infercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen- EERSTE RLAP. HAARUWISCHE ALLEDAGJES Ho. 1892 XLVIII. nalezing van de RAADSVERGADERING. Een tnooie vergadering voor onze Roomsche fractie gisteren, vruchtbaar en leerend.... zie daar den hoofdindruk, dien wij hebben meegeno men uit de raadsvergadering van gisteren Daar waren de heeren van Liemt en Jonck- bloedt, ondersteund door de heeren Wolzak, Las- schuit en Elffers, die krachtig en welsprekend opkwamen tegèn de weelderige geldverspilling ten behoeve van wat nog altijd 't liberale troetel kind is: het openbaar onderwijs, toen er door den wethouder van onderwijs voor een openbare meisjesschool een gymnastieklokaal werd te bouwen gevraagd, dat maar eventjes in Novem ber f 21,000 zou gekost hebbenen nü nog 10 a 20 procent meer, zooals de heer Jonckbloedt aantoonde. Daar was de heer Klein, die van den burge meester de verklaring uitlokte dat de herziening van het Werkliedenreglement zeer spoedig in den Raad aan de orde zal komen. Daar was de heer van den Berg, die zoo eventjes den heer burgemeester aan het verstand bracht, dat het willen uitsluiten van katholieken als ambtenaren van den burgerlijken stand abso- ten onrechte geschiedt- uaar was de heer Bomans, wiens motie van af keuring van s heeren Modoo's woorden in zake *e eeuwige worst-historie eu de keuringskwestie weliswaar (om partijredenen) géén meerderheid mocht verwerven, doch waarvan de strekking dan toch zelfs door verschillende liberalen en so cialisten werd beaamd in hun redevoeringen! Inderdaad, dót is vruchtbaar en kalm wer ken, in het belang der gemeente, der gemeente- financies, der gemeentelijke instellingen, werklie den en bedienden. Wie vergelijkt hierbij niet de fanfaronnades van een heer Poppe over een paar steenen die kwajongens in de Brouwersvaart hebben ge-, gooid, en een paar potjes van de waterleiding, the ergens zijn zoek geraakt, wat door den inan in hoogdravende taai als „verwaarloozing van gemeentelijk goed" wordt betiteld?.,.. Maar laat ik de zaken elk afzonderlijk eens bespreken. Eerst 't principiëcle vóóraf - een woordje over hetgeen Dr. van den Berg bij de voordracht om een zekeren heer Mr. Kool, waarschijnlijk een advocaat van liberalen huize, en naar het Jaarboekje vermeld mede-diaken van den heer Loosjes bij dé Doopsgezinde gemeente, te benoe men tot'ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Dr. van den Berg haalde hierbij aan de woor den van den burgemeester, tot hem in een gesprek geuit, dat.... volgens diens oordeel een Kottw- lick niet in aanmerking kon komen \ooi deze 56Dafkburgemêcster Sandberg bij het aanhalen dezer woorden, die hij trouwens toch moest beves tigen erg boos Werd en spiak van „paiticulieie gesprekken", toont ons dunkt mij -- dat de burgemeester zich er toch wel een beetje voor schaamt dat hij zóó iets zich heeft laten ontval len! Welnu, dan kunnen wij den heer Sandberg niet anders dan loven. De heer van* den Berg zeide terecht dat de opvatting die de Katholieken van het burgerlijk huwelijk hebben (in verband met hun overtuiging betreffende het H. Sacra ment des huwelijks) absoluut niets heeft te maken met den plicht van elk katholiek om de wet, zoolang die niet met Gods wet strijdig is, te eeren, toe te passen en hoog te houden. En hij wees er op, dat zelfs in Amsterdam jaren lang een katholiek ambtenaar van den B. S. was. Hij had er zoowat alle gemeenten in Brabant en Limburg kunnen bijvoegen! Werkelijk jammer^ dat Jhr. Sandberg zich bp dat moment niet zóo royaal toonde te zeggen, dat die ongelukkige en onjuiste bewering door hem toch niet mocht worden volgehouden Bij wijze van verrassing werd inlussclicn. dooi den Raad nu met meerderheid tot ambtenaar van den B. S. benoemd: niet de voorgedragen liberale advocaat, maar.... de heef Schram, die de benoeming dankbaar aannam. Een volgende maal dus een Roomsche?...... Over het dure gymnastieklokaal aan de Meis jesschool in de Prins Hendrikstraat sprak ik reeds. Een slordige f 21,000 was de begrooting, en dan nog een f 10,000 voor meubilair en kachelsoch, als je nu eenmaal aan 't ver bouwen bent, clan maak je het meteen niaar heelemadl in orde, zeide de wethouder Loosjes. De heer Wolzak wees er op dat die school het al zóólang zonder gymnastieklokaal heeft ge daan, dat ze nü wel wat wachten kan, en de heer Jonckbloedt herinnerde aan de voortdurend stijgende prijzen der materialen: zelfs al was het nóódigdan zou men nóg huiveren in dezen- tijd, om te gaan bouwen! De burgemeester en wethouder Loosjes praat ten er wat omheen. Waarom zijn de heeren niet eerder met die bezwaren gekomen, zeiden ze: daar is nu al zooveel voorbereidend werk ver richt! Maar de heer Andreae zeker wel een der pittigste en meest-onafhankelijke leden dei- linkerzijdewees er op, dat zulke overwegingen toch niet mogen gelden voor den Raad. Als 't bouwen werkelijk zóó duur zal zijn als de heer Jonckbloedt, een deskundige, zegt, dan moeten we althans uitstellen Of nu ook de heer Loosjes al een venijnigheidje probeerde te plaatsen tegen den heer Jonckbloedt, door te vertellen dat als 't zoo was, de Directeur van O. W., die voor hèm „de deskundige" is, het wel zou rapporteeren, en of burgemeester Sandberg den storm poogde te bezweren door op gemoedelijken toon te verklaren dat als de mate rialen zoo duur waren, men tóch niet bouwen zou (alsof er nooit met „aanvulliugs-credieten" wordt gewerkt!) of de heer Nagtzaam ook met een stalen gezicht beweerde „de wethouder heeft aangetoond dat de gymnastiekschool nood zakelijk is...." terwijl iedereen in den Raad wist dat de wethouder er maar wat omheen uad gepraat en niets had aangetoond, de meerdeiheid van den Raad heeft, op initiatief onzer rechtsche raadsleden, getoond te willen zorgen voor de gemeentefinanciën en te waken tegen onnoodige geldverspilling, en met één stem meerderheid een motie aangenomen, om de gelden niet toe të staan. Bravo. Dat ook wethouder Modoo vóór de motie stem de, bewijst wederom dat deze onafhankelijke man van links, evenals de heer Andreae, zelfs het linksche troetelkindje aandurft als hij het noodig acht. Trouwens: pas een kwartier te voren had de heer Andreae op nadrukkelijke wijs, vreemd ge noeg volstrekt niet vanwege B. en W. gesteund, gewezen op den zeer ernstigen toestand der gemeentefinanciën. Naar aanleiding van een berichtje in een der bladen, dat de gasprijs niet verhoogd zou worden, wees hij er op, dat de opbrengst (winst) van de gasfabriek wel 3 a,4 ton minder zal blijken dan vorige jaren, en dat een verhooging van de gemeentebelasting met drie procent noodig zal wezen om dit tekort te dekken, ofwel andere belastingen tot een gelijk bedrag! Verontrustender kan het al niet! Gaarne hadden wij van B. en W. vernomen, of deze beschouwingen juist zijn en zoo ja, wat zij ui dit geval denken voor te stellen, Tot een reor ganisatie en uitbreiding van ons belastingstelsel zal het in ieder geval -motten komen, en dat de nieuwe wethouder van finantiën nieuwe wegen op wil, is ons niet onbekend. Met spanning ver wachten wij den tijd, dat Mr. Heerkens Thijssen zijn nieuwe plannen zal ontvouwen: iutusschen moet die.allerernstigste toestand onzer financiën den Raad tot de grootste zuinigheid nopen en het is de eer der Rechterzijde, dat zij dit voort durend in het oog houdt! Op de verklaring, Hen burgemeester door den heer Klein ontlokt, dat liet Werkliedenreglement nu spoedig in herziening zal komen (we zullen den datum onthouden) wees ik reeds. De heer Klein had een gelukkig oogenblik, toen hij ad rem erop wees, dat bij de voordracht om op Zondag de bruggen te sjuiten, nu opeens de brugwachters blijken te wezen nienschen die hun vak grondig móeten-verstaan, terwijl men het bij de bepaling van hun salaris liet voorkomen, alsof de eerste de beste werklooze wel als-brug wachter kon worden aangesteld! Oyengens ging (je zoudagssluiting er onge wijzigd door, wat ons, die ook in het belang der Zondagsheiliging erover schreven, natuurlijk ge noegen deed, - VOLGENS DE LAATSTE MODE. 6044 Adv. °ycr, c'e Mnterpel-latie" van den heer Poppe sprak ik reeds. De Raad amuseerde zich kostelijk met de „wateilcicliogpotjgg" eigenlijk op kosten van den heer Poppe, die vrijwel werd uitgelachen om al oen poeha die hij in het openbaar meende te moeten maken óver dit gevalletje. „Als u nu eens effen naar den betrokken wethouder liad getelcfoneeiu, of de politie had gewaarschuwd, was dat met veel beter geweest?" vroeg de bur- -gemeester gemoedelijk. Och lieve natuurlijk weet de heer Poppe dat óók wel! Maar hij sprak immers niet voor de zaak-zelve: 't was voor de lieve partijgenooten op de tribune, die nu alweer glunderden: wat zeit-ie 't lekker! en die nu m hun jaarverslag of weet-ik-welk overzicht zullen lezen onder 't hoofdje: „wat onze roode raadsleden deden"; „Partijgenoot Poppe; no. zooveeldegelijke zorg voor de goederen der- gemeente, waarbij hij den wethouder en den directeur O. W. die met de gewone kapitalisten- nonchalance die goederen maar verwaarloozen, duchtig op hun nummer zette, zoodat ze geen woorcl meer konden zeggen Met de „interpellatie" over de Concert-Ver. het Haarlemsch Muziekkorps, die door den heer Poppe met de noodig? reclame was voorbereid, liep 't nog treuriger af. Daar lachte men niet eens om. Iedereen wi§t en begreep dat de Con- certvereeniging, die zooveel moeite heeft om haar hoofd boven water te houden, en er, óók in het belang der musici niet op de laatste plaats, toch met energie naar streeft om zich staande te hou den, het met die musici zoo goed meent als maar kan, en dat, als die nienschen 't niet zóó hebben als ze graag zouden wenschen, dit geschiedt tot groot leedwezen der bestuurderen, die echter niet anders kimnen doen. Maar dè heer Poppe heeft voor die musici waarschijnlijk liever een leegen dop dan een half eiWant dóór gaat het heen: die roode pleitbezorgers, die altijd het onderste uit de kan willen hebben, zullen maken dat de musici het deksel op hun neus krijgen, en dat de bestuur ders der C. V. er den brui van geven. Wie zal het ze kwalijk nemen?, OVERZICHT. Juist op. het oogenblik, dat do Portu- sche groepen hun „veldtocht" tegen de Duitschers in Duitsch ,Oost-Afrika beginnen en vandaar de perste overwinning melden, is het in hot Portugeesehe kabinet tot 'eon botsihg gekomen. .Wegens oneenigheden tussohen den pro ndel- on oenige .andere ministers, heeft het kabinet-Affonso Costa aan den President der Republiek zijn collectief ontslag aan geboden. Zooals gezegd: De Portugeesehe expeditietroepen hebben in Duitsch Oo?t- Afrika een overwinning behaald; zij heb ben daar volgens oen telegrafisch bericht uit Port Amalia aan den president te Lis sabon, Kionga ten noorden van Mosamblque „heroverd", dat gedurende #2 jaar onder Duitscho heerschappij stond. Natuurlijk heerschte in Lissabon hierover een goede stemming, doch deze werd nu weer weggevaagd door de binnenlandsche politiek, welke nu jutst op, dit oogenblik het kabinet slachtofferde. En met te vermelden, wat daar in Duitsch Oost-Afrika is geschied, hebben wfj het belangrijkste van alle oorlogsgebeurtenis sen voor dezen dag vermeld: op, alle ove rige gevechtstooneelen had geen verande ring plaats. WM wordt hier en daar en vooral in het We8'611. de Laatste dagen ook weer in d» buurt van Speren nog flink gevochten en kunnen ieder oogenblik belangrijke berichten Worden verwacht, doch de communiqués komen voor heden allen hierin overeen, dat geen wijziging p.Iaats vond. Inzake den, door Duitsch Land gevoerde^, duikbootoorlog, heeft de jDuitsohe regee ring aan den Amerikaansehe gênant te Ber- lijn. op namftg ym de Knie-regeerlng,een f 4000 bij levensl. ongeschiktheid tot werken f 500 bij overlijden f 300 bij veriies van een hand ot voet f 156 bij verlies van een oog f 100 «ij verlies van een duim f 75 bij breuk van een arm or been f 60 bij verlies van een wijsvinger f 25 bij verlies van een anderen vinger f TELEFOON 1770. 6316 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN ONTPLOFFING TE ST. PETERSBURG. UURIEMSCHE GOURJUIT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/ 1.60, voor de overige plaatsen In Nederland per post f 2,- per week voor Haarlem en de agentschappen ƒ0,128; afzonderlijke nummers 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van t5 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20; adverfentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels 0,40, elk» regel meer 0, to. -* DE „ZOMERTIJD™. Zooals in ons „Binnenland" te lezen staat, heeft de regeering (die het bepaald te druk lieeft met den ernstigen toestand buitens lands endo verkieziiigmoorbereiding door de etautsbedeelingslduokt in de Tweede Kamer) geen lust om den „zomertijd in te voeren. Hoewel dat zienderoogen voordeel zou we tten voor een iéder. Hoewel ons volk er een uur daglicht eiken lag mee winnen zou. Hoewel het besparing geeft van kunstlicht, een besparing die in dezen duren tijd menig een welkom zal 'zijn. Hoewel hot de gezondheid bevorderen zou, want „de morgenstond heeft goud in den mond". Hoewel liet logsioh zou wezen, nu andeie landen (Duitsehland, Frankrijk) het ook gaan doen. Maar., weet., u., er., zal., een., wet., voor.. noodig-.. zijn.... Een wet!! Hoe zou men die in een dag of veertien ooit in Ne derland kunnen klaarspelen Intussehen is het een geluk, dat uit Mi nisterie (lach niet, lezer!) immers wezen wil: het Ministerie van den Volkswil (met een groote V.) Welnu, laat het volk dan willen. Laten alle vereen! gingen heel gauw een kort rekestje (meer dan drie zinnen is niet noodig) op ten zegeltje bij de JKamer indie nen. Iaat er een stroom van berichtjes gaan door de kranten: die haudekvereenignig, die Kamer van Koophandel, d i e werklie- denorgauisatie, dat vakverbondze> heb ben allemaal gevraagd om „zomertijd". De „Volkswil" spreekt.,.. Zou het dan nog niet gaun? AGENDA 14 APRIL. St. JozefGezelienhuis Jansstr. 59 Lezing door den weleerw. heer C. J. van Tongoren over: „de Mongoneger." Gebouw St. JJavo Smedestraat 21$ Bioscoop-Commissie 8 uur Rederijkere ur Prop. Club Volksbond 8K uur \eden Gein .-Werklieden S'A uur Bovenzaal Vereeniging —8 uur Doneert Marie Andriessen-Bies,'Jac. v. Kam pen, Hans Goemans. T e e k e n z a a 1 Zoete*traat 11 - 7—9/2 uur tentoonstelling van werkstukken der tee- kenschool van de St. Jozels-Gezel len-voree- niging. Paleis van Justitin «Jansstraat half twee Bureau van consultatie. Meisjespatronaat St. Rosa Na&saulaan 50 - 7K-8K uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jansetraat 79 geopend eiken dag van 10—4 uur tegen betaling van 25 oen te. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Lokaal Ged. Volder&graoht 22 (Vroegere Rijksleersehool) Herijk van 12 uur Anegang eu Warmoesstraat. V au 14 uur voor Lange- en 'Korte Voorstraat, Berkcnro- eteeg en Damstraat, Maar de heer van Liemt zei: in dezen tijd, waarin we elk dubbeltje moeten omdraaien, komt zulk een weelde niet te pas. verklaring overhandigd, bevattende rappor ten over het torpedeeren van de stoomsche pen Sussex, Manchester, Englishman, Bor- windvaio cn Ea'glepoint, waaromtrent een nauwgezet onderzoek was ingesteld. Hot vrijwilligers-systeem, in Engeland is in dezen oorlog; ,nu toch wel volslagen mis lukt gebleken. De recrutceringscumpagtuo van Lord Derby, hoe grootse,h ook ojigezet eu uitgevoerd kon zelfs liet ceuwen-oudo Engelscho systeem niet redden. De dienst plicht werd, niettegenstaande don hevigon en alierwege krachtig georganiseerdon to- enstaful, ingevobrd en... thans wordt in verschil lende" organen Verzekerd, dat die zal moeten worden jiltgebreid tot een „alge- meenen" dienstplicht. Men ziet namelijk geen kans uit do woeieUjkhodcn der „wet telijke vrijstellingen" te komcu, waardoor aan het leger .het noodigc kwantum man schappen wordt onthouden. Natuurlijk ont brandt nii. de strijd opnieuw on is mem benieuwd naar de houding der regoetingj in dezen. Volgens den. parlementairen- mede werker van do „Times" moet het Kabinet van de legerleiding do besliste verklaring hebben ontvangen, dat Jiet léger-manschap pen noodig heeft. Jlij zegt verder, dat er eenigo reden bestaat om aan te nemen, dat Asquith het stelsel van algomeenen dienst plicht zal aanvaarden ,on dat diens uitstel moet worden verklaard ,uit zijn algemeens neiging om het nemen van besluiten op, te schorten. Alle betalende abonnés op dit Blad, die in het bezit zifn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongejukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bédragen wordt gega randeerd door-de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig. Gekken of misdodigers? Do „Kölnische Zeitung-" ontleent aan do „Avanti," het hoofdblad dar J taiiaanseiie sooic- listen, van 6 April eonige uitlatingen over don oorlog dia ongelooflijk klinken. Maar de „Avanti" beweert, ze woordelijk uit de Italiaan- sche oorlogspera te hebben ovorgenomen. ^.io- hier wat de „Kölnische Zoitung" er van ver taalt: „Er was een warm bad in zwart bloed noodig na zooveel vochtige lauwheid van moedermelk en broedertranen. Er was een flinke begieting met bloed noodig. Vooreerst zijn er teveel van .ons. De oorlog haalt een menigte menschen weg, die slechts leefden omdat zij waren gebo ren. Hoevelen zijn pr onder de duizenden kren gen (woordelijk 'carogne'), die in den dood zijn vereenigd en zich nog slechts door de kleur der uniformen onderscheiden, over wie wij behoe ven te weenen of die wij ons ook maar behoeven to herinneren? Ik verwed er mijn hoofd onder, dat men om ze te tellen niet al zijn vingers en toonen noodig hoeft. Men boude ons niet om ons gemoed to roeren do tranen der moeders voor! Waar dienen na eon zekeren leeftijd de moeders nog ander» voor dan om te huilen? De oorlog is bovendien nuttig voor den landbouw en den modernen tijd. De slagvelden geven vele jaren lang een aanzienlijk lioogere opbrengst al» welke andere bemesting ook. Wat een mooie kool zuRen de Franschen niet eten waar de Duitsohe infanteristen zich ophoopeh, en wat een dikke aardappels zal men in de eerste jaren in Qalicië oogsten! Wij willen den oorlog lief hebben en hem als fijnproevers genieten, zoo lang hp' duurt." „Gekken of misdadigers?" schrijft met recht de „Avanti" boven haar artikel. Abessinië in den oorlog. In December 1.1. had de St. Petersburgsche Rjetsj al uit Kairo vernomen, dat de Keizer van Abessinië den geallieerden beloofd had, een leger van 200,000 man tegen Turkije beschik baar te stellen. Nu zegt het Westjerneke Wremja vernomen te hebben, dat' Frankrijk voornemens is, een offioieele uitnoodiging aan de Negus van Abessinië om aan den oorlog deel te nemen, te richten. Naar Je meening van het Russisohe blad, zou Abessinië 300,000, voldoen de met artillerie voorziene manschappen naar Egypte kunnen zenden. Het kortgeleden aange kondigde bezoek van Ras Mikael, den vader van den Negus, naar Egypte zou ten doel hebben, verdere afspraken te maken. ren; 2e do voorziening met levensmiddelen van bet Xurksohe leger in den Kaukasus verhinde ren; 3e de blokkade van de Bulgaarsehe kust. Gesneuvelde Gencranls-zoons. De „Croix" wjjst erop dat talrijke Fransehe generaals veel zoons in den oorlog hebben verloren. Tiet blad noemt o. a. geueraal de Castelnau, drio zoons; generaal Foch 1 zoon en een 1 schoonzoon; genefaal Dessirier drie zoons; generaal Vineent, drie zoons; geueraal Renouard, twee zoons; generaal do Lardemollo, twee zoons; generaal de Maud'liuy 1 zoon; generaal d'Amade, 1 zoon; generaal Oorvisavt, 1 zoon; generaal Dieudonnê 1 zoon, enz. DuUsehlaud-Roenienië. De Duitsche bladen zijn alle zeer ingenomen mot de bekendmaking in de „Norcld-. Allgomeine Ztg." over de met Roemenië afgoaloteu overeenkomst. Want., ai is deze overeenkomst ook voornamelijk van oeconomisehen aard, het ligt toch voor de hand dat zij ook een politieke boteokenis hoeft. Er wordt duidelijk genoeg door aangetoond, hos in den Jaatstou tijd de opvattingen in toonaan gevende P.oemeonsche kringen zich hebben ge wijzigd. n Uitwisseling van zwaar gewonden. Tussohen Ttaliaansolie en ^Zwitserscbe afgevaardigden, waarbii deze optraden als vertegenwoordigers van Oostenrijk, werd in Oomo een verdrag ge-' sloten, overeenkomstig het voorstel van Z. TL don Paus, betreffende de wederkeerigo uitleve-, ring van zwaar gewonden. Het naar hun land, zenden der betrokken soldaten zal in Mei aan vangen. Het uitwisselen van invaliden tussohen Duitsehland en Rusland is ook weer liorvab. 10 April kwamen te Trelleborg uit Dnitscbé krijgsgevangenschap 1 Russische kapitein, 2 militaire dokters en 225 man aan. Ook daar gebrek aan broodkoren. Bit Geneva wordt gemeld, dat vermoedelijk ook In Frank* rijk bot broodverbruik binnenkort, zal worden beperkt en met do invoering van broodkaarten zal worden begonnen. Waarschijnlijk zal hoé gebrek aan broodkoren wel het gevolg zijn van!, de belemmering der scheepvaart op Engeland. De Russische Zwarte-zeevloot. De kapitein ter zee Davin heeft een belangrijk artikel ge publiceerd over de Russische marine in de Zwarte Zee, waaruit de „Oroix" een en ander ontleent. Hf} zegt, dat de Russisohe Zwarte- zeevloot, met hardnekkigheid drie doeleinden in het oog houdt: le Konstantinopel uithoüge- KOPENHAGEN, 12 April, (rart.) VolgetK bericht uit St. Petersburg liad In de machine-: kamer der waterleiding aldaalr eeno hevigd ontploffing plaats dio een brand tengevolgpal had. Verscheidene personen zijn daarbij om go* komen, terwijl vele gewond zijn. UIT SPANJE, DAT OOK NOG WEU EENS EEN „KATHOLIEK" LAND WORDT GENOEMD. 'GENEVE, 12 April. Part.) Volgen* borlolM ten uit Madrid is de uitslag van de verkié* zingen voor het Spaansche parlement al* volgtt Gekozen werden 235 liberalen, 80 oonservatle* ven, 10 aanhangers van Maura, 18 regionall»* ten, 10 reformisten, 8 aanhanger* vnn Li Oierva, 8 Jaimisten, 0 Onhafhankelijken, 4 radii oalen, 8 oonjunctionisten, 8 katholieken, 8 na!* tionalisten en 4 wilden. Van 10 diitriottn ontx breekt de uitslag nog. WAPENSTILSTAND.... IN CHINA! LONDEN, 13 April. (Part.) Dit Pakü^ wordt bericht: De mogelijkheid bestaat, dat «4 een wapenstilstand tussohen de strijdende paW tijen wordt gesloten met het doel onderbande» lingen aan te knoopen. Do Zuidelijke provinciën blijven echter aan hunne eischen vasthouden. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1