H. J. LAMP. BUITENLAND BINNENLAND BERICHTEN HIT DE PROVINCIE UIT BEVERWIJK SCHAGEN EN OMSTREKEN UIT LISSE E.O. STADSNIEUWS VERSCHENEN: Wat pleit er tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht? Berichten in drie regels. Gebrek aan Tarwe. De gevaarlijke zee. Barfeljorissiraat 18. 611 GAS EN ELECTRISCHE LAMPEN UIT ONZE VORIGE OPLAAG Van ons Kantongerecht» BENNEBROEK. door J. M. STERCKPROOT, Prijs 30 cents. Verkrijgt», bij den Boekhandel en bij de Uit- fevers N .V. „Drukkerij De Spaamestad", te laarlem. 6432 Bij rechtstreeksere bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32)4 ct. in te zenden. CHINA. Een opstand tegen den opstand op lianden? Het Uussiscbe blad, de „Nowojc Wremja" meldt dat volgens Japansche bladen de ouderhandelingen tussehen China en Japan zijn afgebroken tengevolge van de aanstaande veranderingen te Peking. De hoofdaanvoerders der monarchistische beweging in de regeering te Peking zyn naar het buitenland vertrokken. De oudste zoon van Yoean-Sji-Kai beeft zich naar Duitsehland begeven. De gouverneurs van Chili, Sjantoeug en Moekden hebben verklaard, dat zij niet tevreden zijn met bet afdanken van Yoean-Sji-kai, doch de wapens zullen opnemen tegen de zuidelijke provincies indien dezo bij hun eisehen blijven. De Chineesche pers over het algemeen ver langt echter het aftreden van Voean-Sji-kai. De U- en mijn oorlog. Het Japansche stoom schip „Wakamatsu Alaru" is gezonken; 105 per sonen zijn daarbij om het leven gekomen. Het Zweedsehes.s. „Murjak" en het Deensehe a.s. „Dorthea" zijn gezonken. De bemanningen zijn gered. Kolonel Driant, lid van de Fransche Ka mer, is naar nu met zekerheid wordt gemeld in de gevechten by Verdun gesneuveld. De opstand in China breidt zich uit. Te Hang-tsjoe is de onafhankelijkheid van Tsje- kiang afgekondigd. Er had geen gevecht plaats. In Turkije is een Duitsch-Turksche ver- eeniging gesticht. Hierbij waren o.a. tegenwoor dig Enver Pasja, Telaat Boy en v. d. Qoltze enz. Naar Je „Times" mededeelt zullen de ge allieerden hun conferentie over de munitie- voorziening in Mei te Home houden. Naar do „Daily Telegr." uit Kopenhagen verneemt zullen de Doêma-leden, op weg naar Engeland, eenige dagen te Stockholm verblijven. Een Amerikaansche in Parijs woonachtig, mrs. Wharton, heeft het Fransche legioen van Eer gekregen voor haar liefdewerken. Na circa 2 jaar, tengevolge); van den oor log, gesloten te zijn geweest, zal 1 Mei a.s. de universiteit te Czarnovitz worden heropend. De staking in de kopermijn „Almasel" in Zevenbruggen si bijgelegd: het werk is hervat. Er zijn 1000 arbeiders aan den arbeid gegaan. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de faculteit der wie- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, tot het geven van ouderwijs in de physisohe chemie, dr. H. R. Kruyt, thans as sistent aan genoemde universiteit. In een „officieel" bericht wordt medege deeld dat als een gevolg van het inzonder heid in den laatsten tijd bezwaarlijke scheepvaartverkeer de aanvoer van tarwe gering geworden is en dat die aanvoer in de e.k. tijden nog grooter bezwaren zal ondervinden. De minister van Landbouw heeft daarom maatregelen genomen om do zuinigheid bij 't tarwegebruik te bevorde ren. Van 14 dezer af zullen de meelfabrikan ten voorloopig geen tarwebloem meer mo gen malen. Zoodra de in den lande bij de fabrikanten en bakkers aanwezige voor raad bloem is verbruikt, doch in ieder ge val uiterlijk van Maandag 24 April af, zal slechts brain tarwebrood (brood van on- gebuild tarwemeel) gebakken mogen wor den» Het Rijksgraanbureau zal echter op ver zoek van de burgemeesters bloem beschik baar stellen ten behoeve van die personen voor wie op medische gronden bet gebruik vau bruin tarwebrood onraadzaam geoor deeld wordt. De betrokken personen zullen een verzoek daartoe moeten doen bij den burgemeester hunner gemeente, onder over legging van geneeskundig attest. VVij zullen dus weder allen aan bet eten van bruinbrood moeten geloóven, gelijk dit, naar men zich berinneren zal^kort na het uitbreken van den oorlog ook eenigen tijd bet geval is geweest. GEVOLGEN VAN ENGELSCHE WILLE KEUR. (Officieel.) Naar aanleiding van verschillende vragen over de gevolgen van het vasthouden van de Lode wijk van Nassau", uitsluitend geladen met chilisalpeter, geadresseerd aaii de Neder- landsche regeering in het Engelsche Kanaal, deelt het ministerie van Landbouw. Nijverheid en Handel het volgende mede De sterke regens in den nawinter waardoor de grond veel oplosbare stikstofverbindingen heeft verloren, en het thans beerschende schrale weer zijn oorzaak, dat de rogge dit voorjaar groote behoefte heeft aan een krachtige salpeterbemes ting. Door het niet tijdig aankomen der schepen met chilisalpeter zal deze bemesting echter veel te iwenachen overlaten. Dit zal vrij zeker ten gevol ge hebben, dat de roggeoogst in 1916 zeer onvol- jdoende zal zijn. Laat daarbij de maisaanvoer te jwenscben over, zoo zal meer rogge aan het vee moeten worden gevoederd. En en ander zal leiden tot een sterke verminde ring van de voor brood beschikbare hoeveelheid rogge. HET ENGELSCHE SCHRIKBEWIND OVER ONZEN HANDEL. Men schrijft ons uit Umuiden: De trawlers „Richard" en „Texel" welke altijd Engelsche steenkolen gebruiken, heb ben den ingenomen' voorraad wederom moe ten lossen. De Engelsche Regeering heeft p.l. het bier gevestigde vice-conBulaat doen weten, dat bet de betrokken xeeders er op attent zal maken, .dat, wanneer Hollandscbe trawlers met Engelsche steenkolen ter visch- vangst gaan, de directies dier schepen moe ten garandeer en dat de gevangen visclx uitsluit en d gebruikt moet .worden voor binnenlandsch gebruik, en .wanneer dit niet mogelijk zal zijn, de viscb naar Engeland verkocht moet worden, -doch dat die nim mer ten goede mag komen aan landen wel ke in oorlog piet Engeland zijn. Mochten de reeders hieraan geen gehoor geven, dan zullen zij geen Engelsche kolen voor hunne schepen kunnen betrekken! Zeer nauwlettend zal hierop worden toege zien, vandaar dat de beide bovengenoemde trawlers hun Engelsche kolen ten koste van veel oponthoud en onkosten hebben gelost, daar dezo eisch onmogelijk te ga randeeren is. OPKOMST DER LICHTING 1916 UIT GESTELD. (Officieel). Door het departement van Oorlog wordt medegedeeld, dat in verband met het voor komen van gevallen van nekkramp in verschil lende gemeenten van ons land, de opkomst van de miliciens der lichting 1916 en landstormman nen, die in het tijdvak van 1620 April e.k, was vastgesteld, tot een later te bepalen tijdvak wordt uitgesteld. (Reeds per bulletin bekend gemaakt.) GEEN ZOMERTIJD BIJ DE SPOOR WEGEN? De „N. R. Ct." verneemt, dat op het voorstel van de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen tot nivoering van den zomertijd van hoogerhand afwijzend is beschikt. De regeering moet nu nog antwoorden op de vragen van 'den heer van Doorn. De mijnen bij onze kust. Wolff vestigt in ten telegram uit Berlijn de aandacht op een berichtje dat in de „Times" van 7 April op een verborgen plekje staat: de duiker, die het wrak der „Tubantja" onderzocht, keerde naar Den Haag terug om rapport uit te brengen. De sleepboot, die hem van het wrak terugbracht, vernielde op (ten terugweg 24 drijvende mijnen. Wolff voegt daaraan toe: Van bevoegde zijde vernemen wij in verband hiermede: de mijnen kunnen alleen aangetrof fen zijn binnen het gebied, dat volgens de ver klaring van den Duitschen admiralen staf van 4 Februari 1915 volstrekt vrij wordt gehouden van Duitsche mijnen, het moeten dus mijnen van Duitschlands vijanden geweest zijn. Het Engelsche bericht klopt bovendien met de in den jongsten tijd door de Duitsche maritieme strijdkrachten gedane waarnemingen. Volgens deze werden Engelsche mijnen aangetroffen in het gebied tussehen de lichtschepen „Noordhin- der", „Maas" en „Schouwenbank" tot Phompen- bank (Thorntonbank?) dus in het gebied dicht onder de Hollandsche kust, waar geen Duitsche mijnen gelegd worden. De Britsche mijnen zijn bovendien slechts ten deele verankerd en voor een ander deel drijvend. Alleen op 1 en 2 April hebben Duitsche oor logsvaartuigen in het Kanaal 26 drijvende mijnen vernield, die niet buiten werking waren gesteld. NEDERLAND EN DE OORLOG. Eeu verklaring van de Fratri scho Regeering. (Officieel). Het Departement van Buiten- landsche Zaken deelt ons mede, dat de Fransche gezant met machtiging zijner re geering aan den minister van buitenlandsche zaken de verzekering heeft gegeven, dat noch Frankrijk, noch gene van zijne bond- genooten er ooit een oogenblik aan heeft gedacht om rechtstreeks of zijdelings de onzijdigheid van Nederland of de onschend baarheid van zijn grondgebied aan te tasten, onder bijvoeging dat de laatstelijk te Parijs gehouden conferentie der geallieerden zich in het geheel niet met Nederland heeft be zig gehouden. ONGEREGELDHEDEN OP JAVA. Blijkens een uit Nederlandsck-Indië ont vangen telegram zijn op het in het dis trict Meester-Cornelis der residentie Bata via gelegen particuliere land .Tandjoeng-Oost onder de opwonende bevolking onlusten uit gebroken, ten gevolge van de tenuitvoer legging van rechterlijke vonnissen tot vol doening van achterstallige, wettige heffin gen door den landeigenaar. De aanlegger der ongeregeldheden werd gedood, twee in landers werden gewond, terwijl een zestig tal hunner in verzekerde bewaring werd ge steld. De orde is thans teruggekeerd. HAARLEM DE MELK VOORZIENING. Door den Burgemeester is iu zake de melk- voorziening aan de leveranciers van consumptie- melk eene circulaire verzonden. Daarin wordt medegedeeld, dat de prijs van de melk, door vee houders franco aan slijters te leveren, bedraagt met inbegrip van den toeslag in April 9)4 cent, In Mei, Juni, Juli, Augustus en September 9% cent. De prijs der melk, aan de consumenten te leveren, bedraagt 12 cent per liter. Verder wordt opgesomd onder welke voorwaarden een toeslag van 1 cent kan worden verstrekt. MONSEIGNEUR CALLIER IN „DE SPAARNESTAD". Gisteren had onze drukker ij en ons gebouw de eer, Z. D. H. Mgr. Collier op bezoek te mogen ontvangen. Mgr. arriveerde ten half elf met de beide secretarissen van bet Bis dom en werd begroet door den Directeur, het College van Commissarissen en den hoofd redacteur. Het eerst werd bezocht de diepdruk-rotatie pers, waar de „Katholieke Illustratie" werd gedrukt. Daarna ging Z. D. H. naar de et- se rij, waar eenige diepdruk-kopereylinders gereed lagen en do verschillende pliasen van het diepdrnk-procee aan Z. D. H. werden getoond. Met groote belangstelling nam Mgr. van de verschillende bewerkingen kan nis en betuigde Zijn levendige voldoening hierover. Zetterij, drukkerij, de kantoorlo kalen en andere afdeelingen van ons bedrijf werden vervolgens bezocht, en ten slotte zag Mgr. ook het stereotypeeren van couranten- Vormen en het ter perse gaan en dnikken der eerste oplage van onze Courant. Om twee uur nam. Z. D. "H. afscheid, Zijne levendige voldoening uitsprekend over het bedrijf der N. V. „De Spaarncstad." GEMEENTERAAD. Visteremniddag vergaderde de Gemeente raad onder presidium van den Burgemeester Jhr. Mr. Sandberg. Afwezig waren de heeren Bruch en De Braai. Mededeelingien enz. Medegedeeld wordt dat een voorstel van do heeren Poppe c.s. inzake de salarieering van 't politiepersoneel in handen van B. en W. om advies is gesteld. Verder dat is ingekomen een schrijven van den heer Kieijnenberg inzake eene pro gressieve schoolgeldregeling aan de H-B-Ö- en Handelsschool enz. j Een rapport van jlen Directeur van t openbaar slachthuis inzake de keuring van vleeschwaren is voor de leden ter inzage gelegd. Dan wordt medegedeeld dut de léden der commission de gemeentebedrijven kunnen gaan bezichtigen, mits zij zich aanmelden bij den Directeur en van dezen vergezeld. Eindelijk wordt medegedeeld dat de heer K. F. van Maas niet meer gemeente geneesheer is, wegens 't eindigen van den termijn van benoe ming. De voorzitter herinnert er aan, dat de heer Van Maas 40 jaar gemeente geneesheer is ge weest en brengt hem dank voort 't geen door hem in die betrekking is gedaan. De worstengeschiedenis. De heer B o m a n s zegt, dat hij niet is bevre digd door 't nader rapport van den Directeur van 't openbaar slachthuis iu zake de worsten geschiedenis, dat naar zijne meening nergens naar lijkt. Hij meent dat de heer Van Oyen zich aan zijn adres niet behoorlijk uitliet, en dat de heer van Oyen in zijn le rapport aan den wethouder zich vergiste. Andermaal vraagt spr. of de wethouder Mo- doo handhaaft zijn meening in den raad uitge sproken aangaande de redenen van 't bezwaar dat de handelaren hebben tegen de certrale keu ring. De heer MOD O O zegt dat voor hem. niet eenige reden is om zijn vroeger gedane ver klaring in te trekken en dat Hij integendeel in zijne meening is versterkt. Hem was gebleken dat men bepaald bezwaren heeft tegen het weren der keuring en dat weren is dat de bur- gerij zal krijgen deugdelijke waar. Hij acht dat men du3 bezwaar tegen de keu ring heeft, omdat het eigen belang in het spel is. Daarmede zal spr. echter niet zeggen, dat alle handelaars knoeiers zijn. Hij echter iB over tuigd, dat de handelaren zich verzetten tegen de keuring omdat zij daarmede belemmerd wor den in den verkoop van ondeugdelijke waar. Hij handhaaft mitsdien zijn verklaring. (Zie vervolg Tweede Blad). (Zitting van gisteren). Overtreding der ijkwet. Vandaag niet veel bijzonders voor een nale zing. In hoofdzaak werden behandeld eenige over tredingen van de Drankwet en van de Ijkwet. Ten kantongerechte waren vele maten en ge wichten aanwezig, waarvan alle eene verbeurd verklaring werd gevorderdterwijl tegen de over treders der Ijkwet kleine geldboeten werden geëischt. Sneeuwballen gooien. Een militair uit Zandvoort stond terecht ter zake van het sneeuwballen gooien naar voorbij gangers. „Daar weet ik m.'j niets van te herinneren. Wel hebben wij onder elkander met sneeuwballen gegooid," zeide beklaagde De eisch was f 1 boete .of 1 dag hechtenis. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: N. de Waard en M. Roest, D. Antonisse en M. Kopjos-Niemann. P. Out en D. de Ruiter. H. J. ter Hetz en T. M. Gevers. C. van Düok en C. S. V. d. Auwera. J. J. Booms en A. D. Helleman. Getrouwd: A. van Niel en O. van Veen. J. H. Waalewijn en E. Calandt. - G. H. F. Kruijer en H. C. Hollander. J. D. Smit en H. Wielenga. Geboren: 9 April. d. van M. Kerkhoff— Wijga. z. van V. J. Neugobaner—Moseman. d. van E. M. van der Laan—-Jansen. 10 April. d. van H. de Vries—Hartlooper. 12 April. z. van M. J- Berkenkamp—Prin sen. z. van S. J. Hooijbergde Looper. Overleden: 11 April. H. F- Philippo, 52 j., Raamsteeg. 12 April. P-, 1 mud., z. van P. Spanjaard, Kamyerlaan. A. Kersten Heemskerk, 75 jaar, KamPerlaan. HAARLEMMERMEER Vergadering van Hoofd- Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. Onder presidium van 'mr. G. O. Everwijn Lange, Dijkgraaf, is deze vergadering gehouden. Afwezig waren met kennisgeving do hee*>n Jhr. Repelaar van Molenaarsgraaf en J. van Zyverden. De voorzitter deelt o.a. mede dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van 40,000'; dat de levering van klinkerpuin is opgedragen aan de firma P. O. de Rooy tegen 8.50 per kubieke meter; dat tot vaste werkman aan den polder is benoemd E. Doyewierd en dat het verdiepen van de Hoofdvaart vanaf de Lijnden tot aan het Aohterkanaal bij Hoofddorp is gegund aan den laagsten inschrijver, dé ?irma Krikte en Dikke boom voor 69.200. De geloofsbrieven vau cie herkozen Hoofd ingelanden mr. Egbert de Vries; O. Bos en jhr. mr. B. G'. van Merlen, alsmede van den nieuw- gekozen Hoofd-Ingeland J. G'. Reinders Folmer, werden in orde bevonden en tot hunne toelating werd z. h. s. besloten. Besloten wordt op voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om de steigers in de Ringvaart bij het Fort do Liede en bij Ben nebroek geheel te vernieuwen en dezen inplaats van 40 slechts 25 Meter lang te maken. Goedgekeurd wordt eeu voorste], om als voorwaarde tot demping van de Kruistocht van af het Marktplein tot aan de Kagertoeht door het gemeentebestuur, te stellen, een vergoeding van 1000; een be hoorlijke afrastering en rioleering over de ge- heele lengte van pl.ni. 400 M. ten genoegen van het Polderbestuur aan te brengen en de demping binnen drie jaar voltooid te doen zijn. Een voorstel om ter bestrijding van de kosten van de verdieping van de Hoofdvaart, een geld leening aan te gaan vaif 60.000, togen een rente van 5 wordt z. li. g. goedgekeurd. Besloten wordt aan de weduwe van den over leden wegwerker Roza een wekelijksche toe lage toe te kennen van 'f 2. Tot Dijkgraaf wordt met. algemeene stemmen herbenoemd^ mr. G. C. Everwijn LaDge en tot Heemraad jhr. mr. P. ledin^ van Berkhout. Eveneens wordt met algemeene stemmen tot secretaris-penningmeester herkozen, de heer P. van Ouverkerk. Na gebruikelijke rondvraag, die geen bijzon derheden opleverde, wordt de vergadering ge sloten. Huisnummering. Door B. en W. dezer ge meente is besloten om eene nieuwe huisnum- meriug in te -voeren, waardoor vele onbe woonde schuren en dergelijke gebouwen geen nummer zullen krijgen als voorheen. HiLLEGOM. Maria-vereeniging. Dezo vergaderde giste ren. De opkomst was talrijk. De presidente opende met gebed en deelde mede, dat de statuten Bisschoppelijk zijn goedgekeurd en pastoor Schraag tot geestelijk adviseur is benoemd. Spreekster feliciteerde de vergade ring met een en ander. Hierna bracht de Geest. Adv. dank en lof voor hetgeen het voorloopig bestuur reeds voor de vereeniging deed; hij wekte op tot het trouw bezoeken der vergaderingen en het reglement trouw te volgen. Hierna besprekingen van huishou- dolijken aard en sluiting. R. K. Patroonsvereeiriging in 't bloembol- 1 er Ik-drijf. Deze vergaderde in Hotel Sister mans. De voorzitter opende met den Cbr. groet en heette allen welkom. Omtrent punt 2: vaststelling loonst and aard, besloot men 't etandaardloon van 't vorig jaar te handha ven; de critieke toestand maakt het bedrijf niet meer loon end, over het algemeen kost het veel geld, zoodat een liooger loon niet %an gegeven worden; het is hier geen kwes tie van niet willen, doch niet kunnen. Wel werd de wensch geuit dat waar meer dere inkomsten dringend, noodig waren, de patroon zoo mogelijk op de een of andere manier daarin te hulp zou komen. Hierna gaf de voorzitter een nadere toe lichting omtrent een collectief arbeidscon tract, doch wegens de abnormale tijden kon de vergadering het nu niet aannemen; wel werd toegegeven, dat er in normale, tijden wellicht geen bezwaar tegen was. Bij bespre king der aanvrage om 8 vrije dagen tot het houden eener retraite werden verschillende bedenkingen geuit, gebaseerd op de ervaring. Nopens dit punt werd geen besluit genomen. Tot afgevaardigde voor de as. algemeene vergadering werden gekozen de heeren C. H. Heemskerk en B. van Saaee; sécudi de hee ren Adr, Goemans en K. van Bonrgondiën Sr. Bij de rondvraag werd de wensehelijk- heid geuit, of het Bestuur niet iets zou kun nen of wallen doen, opdat van andersdenken de zijde ook een patroonsvereeniging werd opgericht. Nog werd gevraagd of de afge vaardigden ter A. V. niet een kleine vergoe ding voor reiskosten toekomt, 't Bestuur zal beide vragen in overweging nemen. Hierna 'sluiting met den Chr. groet. VOORHOUT. Kippen- Gisterennacht zijn van den café houder en landbouwer P. v. d. Z. alhier ont vreemd een 18-tal jonge kippen; in dienzelf den nacht vermiste C. v. W. een 4-tal een den. De politie heeft de' zaak in onderzoek. ZANDVOORT. Mijnen. Aan. het strand onder deze gemeente zijn drie mijnen aangespoeld bij palen 63 64, en 71. Onze badplaats. In de vergadering der Ver. tot behartiging der belangen van de Badplaats Zandvoort werd nog besproken het congres van do Vereen, tor Bevordering van het vreemde lingenverkeer in Nederland dat hier wordt ge houden 79 Juli a.s. Een voorloopig program ma werd opgemaakt en goedgekeurd. De E. S. M. en H. IJ. S. M. verleenen vrij vervoer voor do leden met hunne dames tijdens de excursie, terwijl 700 subsidie van particulieren is toe gezegd. Verschillende toezeggingen tot medewer king zijn gedaan, terwijl de,Zandv. Winkel Ver. zal gevraagd worden tot bet houden van een, etalagewedstrijd gedurende dien tijd. SPAARNDAM. De vnilophooging bij de nieuwe gemeen tereiniging is nu bedekt door een flinke laag grond en aan de voorzijde aangevuld met een laag bagger, die spoedig begroeid zal zijn, zoodat van stinken geen sprake! meer is. Overleden. De timmerman, die verleden week op de werf Hollandia. onder een ijzeren plaat terecht kwam, is aan de gevolgen overleden. teerer., 'doch de handel én de eerstgenoemd* die verzekering dus niet kunnen geven, worden de met Engelsche steenkolen bela den schepen leeggehaald en van Duitsche steenkolen voorzien. De bemanning van het Doensclse s.s. „Dop- thoa". Gisteravond omstreeks negen uur ar riveerde in de Visschershaven te Umuiden de «toomtreiler „Johanna Bertha" YM 144» met de geheele bemanning, bestaande uit 14 koppen, van het naby de Doggersbaak vermoedelijk op een mijn gestooten Deensch s.a. „Dorthea", kap. H. Jensen, groot onge veer 12Ü0 ton, thuis behoorende te -Esb- jerg. Beh rive de gezagvoerder die eon schou der had gebroken, .waren allen ongedeerd» Aan boord waren ook twee Nederlandsche matrozen, Dekker uit Umuiden en Ru wart Klaver uit Middelburg. Al.KM AAR. Inzake de doorbraak op de Kaasmarkt zijn B. en[W. thana ook tot overeenstemming gekomen met den heer Zaadnoyrdijk, den eigenaar van het laatste "nog* te verkrijgen perceel, en stellen mitsdien voor dat perceel voor deri prijs van f 12.500 voor de ge meente aan te koopen. Ledenvergadering' Ned. B .K. Volksbond. Een niet zeer belangrijke agenda en daardoor ook een korta vergadering. Medegedeeld werd dat 17 personen zich als lid hadden opgegeven16 daarvan hadden zich alreeds bij de respectieve lijke vakvereenigingen aangesloteu. Hierna gingen do besprekingen hoofdzakelijk over de viering van het Encycliekfeest op 14 Mei a.s. Door de V. P. U. die deze actio leidt, was be sloten het district, zich uitstrekkende van Lisse tot Beverwijk, te Haarlem samen te laten komen, doch onze afdeeling, in overleg met de Bondsafdeelingen uit denonmiddelijken omtrek, liad voorgesteld do districten kleiner te maken en een meeting dan ook te Beverwijk te houden. Mon zou dit. voorstel blijven handhaven of schoon er zeer weinig kans bleek te bestaun dat bet aangenomen werd. Mocht, het echter verworpen worden, dan zou vergunning ge vraagd worden om mat muziek en ontplooide banieren naar Haarlem op te trekken- Een tridum te geven doord en Wel Eer w. Adviseur zal daaraan voorafgaan. Een bijzon dere aansporing ontvingen de leden om straks aan de bedevaart naar Heilo deel to nemen. Ten slotte werd bekend gemaakt, dat de spaarbank St. Antonius de rente van 2,64 op 3 gebracht heeft en dëze nog hooger zal wor den. R. K. Woningbouwvereniging. Vrijdagavond a.s. des avonds 8 uur houdt de Woningbouwver- eeniging wederom een propagandavergadering welke toegankelijk is voor alle Katholieken. Doel en streven der vereeniging zullen dan op beknopte wijze worden uiteengezet. SCHAGEN- Verbetering dor volkslinisvesting. Bij K. B. zijn aan ;le gemeente Schngen verleend voorschotten uit 's Rijks kas, ten einde ge noemde gemeente in staat stellen tot den aankoop van grond voor en den bouw van een 25-tal arbeiderswoningen, en wel een voorschot tot een bedrag van ten hoogste f 3450 voor den aankoop van den grond en een voorschot van ten hoogste 46.550 voor den botnv van 25 arbeiderswoningen. IJMUIDEN. Engelsche willekeur. Volgens order van het Engelsche consulaat alhier, mogen de Ne ier.andsehe stojmvissclierijschepeu al Lr niet met Engelsche steenkolen beladen wor den, tenzij de reederijen er borg voor spre ken, dat de door 111111 treilers gevangen visch niet naar Duitsehland uitgevoerd wordt. Daar niet de reederijen visch expor- Voetbal. Bij gelegenheid van het eerste lustrum onzer voetbalvereeniging zullen serie-wedstrij den worden gehouden op het terrein aan de Schoolstraat. De volgende vereenigingen zul- len daarin.uitkomen: „L. V. V," en „de Sport man", van Leiden, „H. S. V" en „Hercules", van Haarlem; „Amsterdam", van Amsterdam; „Berkenrode", van Heemstede; „Hillegom" en-. „Lisse". Als eersten prijs is uitgeloofd een zilveren eikentak, als 2e prijs een groote verguld-zilveren medaille, terwijl de verliezersprijs een groote zil veren medaille is. De wedstrijden zullen worden gespeeld op 16, 24, 30 April en 7 Mei, zoodat dus aanstaande Zondag de eerste twee series zullen uitkomen. We twijfelen er niet aan, of iedereen uit Lisse en omstreken, die iets voor de sport voelt, zal de serie-wedstrijden komen bijwonen. Op Zondag 7 Mei zal de finale plaats heb ben, waarna eenige athletiek-nummers zullen worden gedemonstreerd. Namelijk: 1. hardloopen 800 M.; 2. hardloopen 400 M.; 3. hoogsprin gen; 4 verspringen. Voor elk nummer zullen 2 medailles beschikbaar gesteld worden. Bovendien zal op dien dag namens de H S. V. van Haarlem, de heer J. J. Petri, een demon stratie geven in 't speer- en discus-werpen. Deze athleet is kampioen van Nederland, speerwer pen en hoogspringen (zonder aanloop), zoodot den bezoekers een niet alledaagsch schouwspel wacht. Moge het feest in alle opzichten slagen, hetgeen de sport in Lisse zeer ten goede zal komen. St. Bonifacius. In de jaarvergadering van de propagandaelub „St. Bonifacius", bracht de se cretaris zijn jaarverslag uit waaruit we aan stippen, dat door die Club 40 leden en 2 adspi- rantleden voor den Volksbond zijn aangeworven behalve de andere werkzaamheden. Het finan- tieel verslag van den penningmeester gaf een nadeelig saldo van 62 cent. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. Salman Jr., en F. Snaar, terwijl in de vaca ture J. Romijn werd gekozen C. v. d. Laan. Een breede bespreking volgde over 't a.s. Encycliek- feest, waarvoor de club zal ijveren de Volksbon- ders tot deelname te bewegen en hiervoor een fietstocht zal organiseeren. Hierna volgde nog eenige besprekingen van huishoudelgken aard- ACTE EXAMENS L. O. Gisteren zijn alhier geëxamineerd 8 Candida* ten. Geslaagd de dames: J. A. J. Hagoort, w- T. Itjeshai-st, G. M. Meeter, C. M. Koppen, J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2