w\ DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Ons Zaterdagavondnummer. DE OORLOG TENNISSCHOENEN. NASSAULAAM 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, vlff-en-zeventicj gulden uit. TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BUITENLAND B1ÜNENLAND Barteljorisstraat 27. Vrijdag 14 April 1916 llstö Jaargang Bstiepcomm. Telefoonnummers I42S en 2745 Tengevolge van de onvermijdelijke inkrimping der Haarlemsche dagbladen wegens den buitengewoon hoogen prijs van het courantpapier, zijn enkele vaste rubrieken die anders in ons nummer van Zaterdagavond voorkwamen, vervallen. Zooals onze lezers weien is deze maatregel van tijdeüjken aard, tot het oogenblik waarop de papierprijs bet normale weder nadert. Heden keerden wij aan den heer C. VAN GERVEN te Lisse, die door een ongeval, zijn linkerbeen brak Haarlem, 14 April 1916. De Administratie. Dit nummer bestaat uit twee bladne. EERSTE BLUO. HMRLfcbfóGHE ALLEüAGJES No. 1893 VERSPREÏDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN PORTUGEEZEN IN GRIEKENLAND. Berichten in sirie regels. - 500 bij overlijden - 300 bij veriies van een hand of voet - 150 bij verlies van een oog - IOO bij verlies van een duim 75 bij breuk van een arm of been 60 bij verlies van een wijsvinger 25 bij verlies van een anderen vinger TELEFOGH 1770. 6316 EEN It.K. OIPENBARE LEESZAAL TE DELFT. KfflE HUILEN» COURAHT Per ABONNEMENTSPRIJS t 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige plaatsen ln Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen O,!!!5! afzonderlijke nummers 0,05. -s PRIJS DER ADVERTENTIÈNi Van I 5 regels o,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,2Of aavertentiön in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels f 0.40, elke regel meer 0,10. NOG EEN DAG! Zeker, we hebben er al een enkele maal de K.andacht op gevestigd, doch het kan geen kwaad vanavond nogmaals op hetzelfde aambeeld te hameren. De belangrijke verkiezingen van dit jaar lijken er ons wel reden toe te geven. Welnu dan, het betreft de kiezerslijsten. Tot en met morgen kan men nog verbetering van de kiezerslijst aanvragen, indien men zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. De tijd om de kiezerslijst te contröleeren is nu kort, doch wie meent zich alsnog te moeten overtuigen van het bovenstaande, hij late het niet. Er staan te hooge belangen op het spel. AGENDA 15 APRIL. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Arbeid Adelt zaal 6 boven Spaarbank zaal 7 boven Spaarkas zaal 4 boned. Contri butie betalen zaal 3 bened. Allerlei zaken zaal 2 bened. OVERZICHT. Gisteren noemden wij als eenig belangrijke gebeurtenis op het wereld-oorlogs-tooneel de her overing, door de Portugeezen, van Kionga in Duitsch-Oost-Afrika. In den loop van den dag wij konden er onder de Nagekomen Berichten nog melding van maken ontvingen wij echter al eén Wolff-telegram, waarin wel werd toegege ven dat de Duitschers het plaatsje als onverdedig. baar hadden ontruimd, doch dat zij dit hadden gedaan wegens de overstrooming van de Roe- voema (Rowuma). Van een herneming kon geen sprake zijn, zegt Wolff, aangezien het den Por tugeezen nooit heeft toebehoord en zij het ook tijdens den oorlog nog niet hadden bezet. Concilie; Er waren gisteren dus heel geen belangrijke krijgsverrichtingen te melden. ii zqo is het ook vandaag weer. De twee fron ten, waarop ia den jongsten tijd voornamelijk de aandacht was gevestigd, waren Verdun en het Irak-front. Bij Verdun heerscht weer een opmerkelijke stilte, die evenals bij andere gelegenheden, wel ■weer als een voorbode van nieuwe offensieve bewegingen kan worden beschouwd. Eu in Mesopotamië is het krijgsbedrijf voor de zooveelste maal door het wassen van den Tiger tot staan gebracht. Generaal Lake, die daar met een deel van de ontzettingstroepen ope reert, heeft bericht, dat het weer zeer slecht is; op 12 April was er een orkaan, gepaard met stortregens. De overstrooming aan weerszijden der rivier breidt zich steeds uit. Vermoedelijk zullen de protectionisten in En geland toch hun zin krijgen en zal Hughes, de Aush-aiische minister-president, die nog altijd in uai-1 !,ertoeft. de economische conferentie der 'eer en m Parijs gaau bijwonen. Althans op een vraag van den afgevaardigde der Britsche arbeiderspartij Suowden, of Hughes naar de co„. teren tie zou gaan als vertegenwoordiger van de Australische democratie, iu het Lagerhuis aan Asquith gedaan, heeft deze geantwoord dat Hu ghes, indien hij genegen was te gaan, als een der vertegenwoordigers der Britsche Rijksregee- ving zou gaan. Op zijn vraag aan Asquith, of hij wel wist, dat Hughes gewraakt wordt door ieder arbei dersblad en dat in den laatsfen tijd zijn regee- ring elke tusschentijdsche verkiezing heeft verlo- ten, kreeg de afgevaardigde Saowden blijkbaar £oen antwoord. Kardinaal von Hartmaan iu liet Duiiselie 'hoofdkwartier. Na een'verblijf van acht dagen aan liet Wes telijk front, is Kardinaal von Hartmann gister- namiddag weer naar Zijn diocees Keulen terug gekeerd. Tot besluit van Zijn reis bracht Z.Em. nog een bezoek in 't groote hoofdkwartier, waar hij Woensdag aankwam en gisteren den geliee- len dag verbleef. Gistermorgen droeg Kardinaal v. Hartmann een pontificale H. Mis op voor de Katholieke soldaten, die door den keizer met groot gevolg bijgewoond werd. Z.Em. ontving den keizer aan de kerkdeur, en geleidde Zijne Afajesteit naar het priesterkoor. Na de H. Mis hield de Kardinaal een toe spraak, waarin hij den soldaten de groeten Uit het vaderland overbracht, hen dankte voor de trouwe wacht, die zij voor do achtergeblevenen hielden en hen vermaande trouw te blijven vol houden, in vroomheid, offervaardigheid on toe genegen vaderlandsliefde. Aan het slot van zijne toespraak dankte Z.Em. den keizer voor de deelneming' van den lands vader aan deze godsdienstoefening, en gaf hem de verzekering van de onwrikbare liefde, aanhankelijkheid en trouw der Katholieke soldaten. Soldaten van de keizerlijke lijfwacht dienden bij de H. Mis. Na de H. Mis bezocht de Kardinaal onder leiding van den ohef van den gezondheidsdienst te velde een lazaret en sprak den gewonden troost en moed in. 'a Middags ontving de keizer den Kardinaal en zijn gevolg.in audiëntie. ^.Em. stelde hierbij de opbrengst van- de in de Katholieke kerken van Pruisen gehouden collecte op den geboorte dag van den keizer voor de Duitsche gewonden, ten bedrage van 800.000 Mark, aan den keizer ter hand. De keizer was daarover zichtbaar ver heugd. De U- en mjjnoorlog in vollen gang. De En- gelsohe stoomschepen „Alacrity," „Aufer," „In- ver Lyon" en „Robert Adamson" en het Rus sische zeilschip „Imperator Variga" zijn getor pedeerd en gezonken. De bemanningen zijn bijna alle geheel gered. Het Wolf-bureau meldt officieel uit'Berlijn, dat in de maand Maart tachtig vijandelijke koopvaarders, samen ruim 207.000 bruto inge schreven ton, door Duitsche duikbooten in den grond zijn geboord of tengevolge van het stoo- ten op mijnen verloren gegaan zijn- Huglies toch naar Parijs. Naar Asquith in het Lagerhuis heeft meegedeeld, ia Hughes, de Australische eerste minister, uitgenood igd om als vertegenwoordiger der Engelsche regeering: naar de economische conferentie te Parijs te gaan. Fransche oorlogsweezen. Maurice Bari'ès, van wie men zeker niet kan veronderstellen dat hij overdrijft, zegt in de Echo de Paris dat het ge tal der oorlogweezen. thans reeds 1-iöO.OOO be draagt. UIT PERZIE. STOCKHOLM, 13 April. (Part.) De Rjelsj verneemt uit Teheran, dat de vroegere Perzische gendarmerie is afgeschaft. Op bevel van den minister-president en met toestemming van de Russische overlieden is thans een nieuwe politie gevormd. HONGAARSCII OORDEEL OYER ASQUITH'S REDE. BOEDAPEST, 13 April. (Part.) De „Magyar Hirlap", het orgaan van Graaf Andrassy, zegt van de rede van Asquith; Hij spreekt geen woord over Poten, maakt goene melding van Italië als bondgenoot, maar uit zich wel over België, omtrent hetwelk de rede van den kan selier eenige speelruimte laat, In voorzichtige» vorm heeft hij gesproken van do onafhankelijk heid van Servië en Montenegro, doch hierover zal men met hem van gedachten kunnen wisse len, want uit zijne rede blijkt duidelijk dat hij wil onderhandelen; hij is veel meer gematigd dan vroeger. SOCIALISTISCHE OPPGSTIE IN ITALIË. LUGANO, 14 April. (Part,) Gisteren kwa men te Rome een aantal socialisten bijeen die zich tegen den oorlog verklaard hebben en tegen de reactions jre maatregelen der regee ring. De vergadering K0U 00k de kwestie der verdaging van do Kamer behandelen, daar men zegt dat de regeering van plan is de Kamer tot Juni naar liui3 te zenden. BERLIJN, 13 April, (H. N.) De „Tiigi. Rund schau verneemt, uit Woenen, dat volgens de „Nea Athinea, óndanks de door de Qrieksehe regeering. geopperde bezwaren, 't ontschepen van Portugeesche troepen door' de Entente wordt voortgezet. Do Entente deelde mede, dat deze Portugee sche troepen, evenals do andere strijdkrachten het Griekseh gebied slechts tijdelijk zullen be zetten. Indien de oorlogsnoodzaak niet meer van dringende aar<l zal zijn, zal het Griekseh gebied weder worden ontruimd. Het blad voegt hieraan toe, dat, daar de Grieksche kust fei telijk geheel onder Engelsche opperheerschappij staat, niets anders Overblijft dan een hernieuwd scherp protest. GRIEKENLAND EN RE ENTENTE. 'ATHENE, 14 April. Reuter seint: De diplomatieks toestand is hier weer netelig geworden, tengevolge van de met-inschik kelijke houding der Grieksche regeering 'ten aanzien van de maatregelen als. tij delijke bezettingen die de geallieerden voor onontbeerlijk houden, en van liet ver- leenen van voorrechten op de sporen. De houding der regeering is blijkbaar be doeld om het Grieksche volk te bewijzen dat zij niet lijdelijk de eischen der entente aanneemt. De meerderheid dor bevolking blijft den geallieerden intussehen welgezind en heeft hén nooit eenig toeken vau vijand schap gegeven. De .toenemende verbittering tegen Bulgarije vormt ook een ernstige liin- derpaal voor de pogingen der Duitschgo- zinden. Do Hestia-zégt dat de nieuwe toestand tegenover de entente-mogendheden binnen weinige dagen misschien .tot een ministeri eels crisis zal leiden. AMERIKA. De Mexicaansche kwestie. De regeering te Washington heeft van Car ranza,den president der Mexicaansche regeering, een nota ontvangen, waarin verzocht wordt, do Amerikaausche troepen uit het Mëxicaanscli grondgebied te willen terugtrekken en de ver volging van Villa vordor aan het Mexicaansche staande leger over te laten. Door deze nota is in de kwestie zeker geen verbetering ingetreden; integendeel is de toe stand fen orzichte van Mexico daardoor nog meer gecompliceerd. In offieieele kringen wordt verklaard, dat de Amerikaanache troe pen zich niet teruggetrokken hebben en, al thans voor het oogenblik, de vervolging van Villa krachtig wordt voortgezet, terwijl de kwestie met Carranza wordt besproken. OOSTENRIJK~H O N G A R IJ E. Do „Zomertijd." Uit Weenen wordt aan de „N. R. C." geschre ven Op het voorbeeld van 'Duitschland wil men ook in Oostenrijk-Songaiije van 1 Mei tot oinde September door het één uur vooruitzetten van de klok een nieuwen zomertijd invoeren. Onder de bezwaren tegen dien maatregel behoort, in Weenen dat dan de huisdeuren die nu pas om 10 uur toegaan, reeds om 9 uur zullen gesloten worden. Dat is wel wat vroeg voor een groote stad te meer daar men hier geen huissleutel heeft maar do portier moet opbellen, die voor het openen 20 Heller krijgt. Daarenboven is het 's avonds om 9 uur in den zomer nauwelijks donker. ZWITSERLAND. Geen „Zomertijd." De conferentie over de dienstregeling der treinen, .die te Sohaffhausen werd gehouden, besloot den zomertijd in Zwitserland niet in te voeren, zoolang niet behalve door Duitschland, ook door Frankrijk, behalve voor den ge wonen dienst, tot het invoeren van dezen tijd ook bij den spoovsiegdienst, werd overgegaan. De Zwitsers hebben daarentegen wel regelin gen getoffen met de Duitschers die do verbin dingen van Zwitserland met Duitschland betref- fen. Iu hot bijzonder geldt dit voor de verbin dingen over Bingen, Sohaffhausen, Constanz on de Boden Zee. Bij Basel blijft allea bij het oude daar liier ook geen onmiddellijke verbin ding bestaat. In de ijzeriudustrie in Noorwegen is bot tot een uitsluiting gekomen: 18,000 arbeiders worden door dezen maatregel getroffen. In 1915 hebben 3708 schepen het Suez Kanaal gepasseerd, zijnde 1094 minder dan in 1914 en 1377 minder dan in 1913. In November 1195 zijn in Duitschland 450,000 centenaars aardappelen bevroren, zij kunnen slechts als veevoeder gebruikt werden. De Fransche Kamer heeft de regeering ge machtigd den invoer van vreemde koopwaren to verbieden of het invoerrecht te verhoogen. Bij Amsteg in Zwitserland is nu toch een begin gemaakt met den aanleg van 't eleetrische bedrijf der Gotliard-baau. In Engeland zijn de belastingen aangeno men. Do regeering zag af van belasting op spoor- biljotten en wijzigde'in de lucifersbelasting. Uit Sjanghai wordt geseind, dat de gou verneur van Kiangsi de provincie officieel on afhankelijk verklaard beeft. Bij Nancy is een vliegtuig in de lucht in brand geraakt. De beide inzittende Fransche officieren kwam in de vlammen om. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van deu Minister van Ma rine is aan den liehtwachter bij 's Rijks ku.st- verliclitiug te, Vlieland, C. List, en aaii den liehtwachter bij 's Ilijk» kustverlichting te Tresehelling, J. Furer, respectievelijk met ingang Van 1 October a.s, eir 1 November d.a.v., laatstgenoemde op zijn verzoek, we gens meer dan 55-jarigen leeftijd, eervol ont slag verleend uit 's Rijks dienst. MR. L- A. N, GERRITS. f In deu ouderdom yan 85 jaar is te 's Her- togenbosch overleden mr. LA. N. Gerrits, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant. De overledene was van 1865 tot 1915 lid der Prov. Staten van Noord-Brabant voor het-districfc Breda en van 18631915 lid der Gedeputeerde Staten, PEINS HENDRIK IN HET ZUIDEN. Men meldt ons uit Maastricht: Z. K, II, Prins Hendrik kwam Woensdagavond al hier aan ter bijwoning'van bet ItoodeKruis- oeieningen, tvelke gisteren t'e Valkenburg gehouden werden. Gistermorgen vertrok Z. JC. H. in gesel schap, van den Commissaris der Koningin, Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck en ge- vol g naar Valkenburg .en woonde daar de oefeningen vau het Roode Kruis in Zuid- Limburg bij. De Prins betuigd© zijne inge nomenheid met de prachtige inrichting. Om drie uur vertrok Z. K. II. weder naar Maastricht en bracht daar een bezoek aan het Padvindershuis in het Villapark. Voorts bezocht Prins Hendrik de internationale in richting voor gewonden en krijgsgevangenen waar hij ontvangen .werd door (gravin de Geloes, de presidente pn andere dames van het bestuur. Om 4 uur vertrok Z- K. ,H. Prins Hendrik per auto naar het Loo. HET HAAGSOHE STEUNCOMITÉ ONT BONDEN. In de laatste algemeene vergadering van liet Steuncomité. 1914 Den Haag" Woens dag ten Raadhuize gehouden, is met alge meen© stemmen besloten .tot ontbinding. De overweging die tot deze beslissing leidde, bestoud hierin, dat de werkloosheid, als ge volg van den oorlogstoestand, als geëindigd kan worden beschouwd, dat er zelfs minder werkloosheid in dp bouwvakken heerscht dan in het voorjaar van 1914, toen de Euro- peesche oorlog nog niet was uitgebroken. Aangezien ondersteuning van werkloozen de hoofdtaak van het (Steuncomité was en er thans geen werkloozen zijn, oordeelde men dat voortbestaan van het eomjté in alle op zichten ongeraden zou zijn. NIEUW ENGEL,SCH MACHTSMISBRUIK. Er valt, gelijk jnen gelezen zal hebben, te vreezen voor 'n slechten roggeoogst "dit jaar zoo schrijft het Vad. Engeland houdt de cbilisalpeter vast, die onze land bouwers dringend noodig hebben voor hun- no roggevelden. Eenigo aannemelijke reden voor die han delwijze van Engeland is absoluut niet te bedenken, en dat maakt de zaak dubbel er gerlijk. Men moet ja.l. weten, dat de gan- sche distributie van kunstmest berust in handen van een staatscommissie, de kunst- mest-commissie, die een dusdanige regeling heeft getroffen, dat de landbouwers geen kruimpje kunstmest meer krijgen, dan strikt noodig is en dat de mogelijkheid van ex port openlijk of langs smokkelweg ten oenen male is uitgesloten. Dat weet Engeland even goed als onze .eigen regeering: onze ver tegenwoordiging te Londen heeft haar „fiat" op het plan de campagne der Kuristmest- commissie gevraagd en gekregen alvorens men hier aan den arbeid toog. Welnu, waarom houdt dan fle Engelsche Alle betalende abonnés op dit Blad, die in het bezit zijn van eene Verzekeringspolis zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: f 4ÖÜ3 bij levens!, ongeschiktheid tot werken De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd docr de „Hollandsche Algemeene, Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór X October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig. regeering do ladingen chilis alpeter, welke geconsigneerd zijn aan de Nederlandscho regeeriug een consignatie door de Engel sche regeering uitdrukkelijk aanvaard vast en brengt daardoor Nederland in nood? Engeland werpt zich gaarne op als be schermer van kleine Staten. Tot die rubriek kleine Staten behoort .ook Nederland, doch pleegt het tegenover ons kleine land niet temin iet3 anders als grof machtsmisbruik, wanneer het ons misoogst, en duur graan bezorgt? U NIEUWE SPELLING! In het orgaan der Amsterdamsche afdee- ling van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap komt eén artikel voor over de „Dure Tijden." Het blad wordt geschréven in de spelling van Kollewijn en er doet zich daarbij een curieus verschijnsel voor. Er is o.l. in den .tekst van het artikel sprake van „sclia'nde der bedeling" .en nu acht de schrij ver het noodig, tusschen twee haakjes ach ter dit laatste woord te voegen: „lees dit, zooals ge verkiest I" .Vermoedelijk bedoelt hij te spreken van „schande der bedeeling." Maar Kollewijn verbiedt .te schrijven, wat liij bedoelt, en zoo verschijnt de „bedeling" als een zaak-je voor dubbel gebruik. ZOMERTIJD. Do heer G. L. Reindershoff, leeraar M. O. to 's Gravenhage, heeft zich opnieuw .tot do Regeering gewend met verzoek om, in ver band. met kolennood ,en enorme gasprijzeu, de klok twee .uren te doen vooruitzetten. Ook het gemeentebestuur van Utrecht heeft zich tot de regeering gewend met een verzoek om althans in de a.s. zomérinaan- den, het maatschappelijk leven met één uur te vervroegen. Een dergelijk adres verzond 't Hoofdbo- stuur der Maatschappij van Nijverheid aan den Minister van Binnenlandsche Kaken. Er aan herinnerend dat in 1914 het on derwerp „één uur daglicht meer in de zo mermaanden" in 1914 in de Maatschappij aan de orde is geweest, betoogt het II. B. dat nu door den oorlogstoestand onze inter nationale verbindingen zijn verstoord of al thans tot een minimum zijn teruggebracht, de vroeger geopperde bezwaren zijn te niet gedaan, zooals o.rn. k&n blijken uit het feit dat ook de spoorwegmaatschappijen op hot invoeren van een „zomertijd" hebben aan gedrongen. In de Tuinbouw staat oen artikel aan gaande de „nationale ramp" die de fruit en groententeelt zou treffen indien er niet ten spoedigste maatregelen genomen wor den, om het spoorwegvervoer hier te lande aan de eischen, die een gewijzigde tijdre kening in Duitschland stelt, aan te passen. De conclusie van het blad is: Wordt er geen oplossing gevonden, dan zijn de ver liezen, die zullen worden geleden, niet te becijferen; één uur .te laat aan de gr eng beteekent 24 uur ,te laat op de markt* hetgeen voor de meeste producten van het seizoen, aan welks aanvang wij thans staan, met onverkoopbaar gelijk staat. En wat nu voor deze takken van den] tuinbouw geldt, geldt ongetwijfeld ook voor andere takken van ons volksbestaan eg dan denken wfj aan de visscherij en aan de zuivelindustrie! Woensdagavond werd in de groote concert* zaal van de Stada Doelen een vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter van het opriohitingseomité, den Eeereerw. deken J. J. de Graaf, ter oprichting eenor R. K. openbare leeszaal. De vereeniging werd gesticht met ruim 190 leden. Men hoopt de leeszaal in den loop van den zomer te. openen. KAMERVERKIEZING DISTRICT WEERT Van arbeidenszijde zal, naar het Centrum meldt, candidaat worden gesteld de heer Kuiper, secretaris van den Ned. R. K. Me- ta albe werkersbond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1