BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK UIT BEVERWIJK HOLLAND'S NOORDEN UIT ÜE PROVINCIE STADSNIEUWS VERSCHENEN: Wit p'?ii e? tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht? door M. STERCK—PROOT. UIT ONZE VORIGE OPLAAG Jhr. Mr. D. E. VAN LENNEP. VAN ONZE RtCHIÖANK Het onderzoek inzake deTubantia. zaandam. Prijs 30 cents. Verkrijgt», bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaamestad", te Haarlem. 6432 Bij rechtstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32% ct, in te zenden. riWBBg—ItPHII mili——gat HET MENINGITTS-GEVAAR. Nu vele gevallen van besmettelijke nek kramp op onderscheidene plaatsen in het - land voorkomen, zal men w.el iets meer van i.eze ziekte wiilen vernemen. Wij vonden er eenige mededeelingen over in het U. D. waaraan wij het volgende ontleenen: Do smetstof der meningitis zetelt in de keel van veelal volkomen gezonde men- scheu en blijft (laar in den regel een week of- drie aanwezig; of zij verdwijnt^ of zij wordt door hoesten of niezen overgebracht op andere personen en aldus verspreid. Bui ten het uienschelijk lichaam gekomen, is do smetstoi spoedig afgestorven. Kinderen zijn vatbaarder voor de ziekte dan volwassenen; nog onlangs zijn in een ijrabantsche gemeente 3 kinderen uit éóu gezin door meuingitis aangetast, ai weder een bewys dat de ziekte volstrekt niet uit sluitend onder do militairen voorkomt. Het meest treedt de meningitis op in Maart, April en Mei. Onder bepaalde, voor een deel nog on bekende omstandigheden, dringt (le smet stof van de keel door naar de hersenvlie zen en veroorzaakt dan de meningitis. De naam van de ziekte (nekkramp) heeft be trekking op de eigenaardige houding van den patient; het hoofd buigt zich sterk naar achteren en iedere, poging, om het hoofd ui den gewonen stand terug te bren gen, wordt verhinderd door de pijn, die de patiënt hierdoor lijdt. Men tracht de ziekte te bestrijden door inspuiting van de patiëüten met een serum in net ru6gcmergskauaal, in den rug en hals; m ons ianu wordt dit serum bereid door professor öpronck, Utrecht, in diens bacte- i'iOiogisch-tnerapeutisch instituut. JL)ank zij de scruuibehandeling is de sterfte onder do meningitislijders verminderd. Hoe men de ziekte krijgt is niet te zeg gen, evenmin als precies te peggen is hoe uien influenza en longontsteking oploopt; de meningitis komt volstrekt niet in groo- ter getale voor dan 'a andere ziekte, maar het is een ziekte ,<lie verbazend imponeert en waarvap schier ieder geval bekend wordt gemaakt. Ter voorkoming van de ziekte is vóór alles noodig groote reinheid in acht te ne men en zindelijkheid in de omgeving. Jbij pt rsonea in wier kringen meningitis is voor gekomen en die dus aan besmettingsge vaar hebben blootgestaan, wordt zooveel mo gelijk bacteriologisch onderzoek in de keel verricht, om te coustatecren in hoeverre zich daarin smetstof bevindt. Een vrceseljjk ongeluk. He 20-jarige stoker N. U., wonende te Rotterdam, was Dinsdagmor gen in de stokerij van de glasfabriek der firma Hasekamp, aan den Havendy'k te Schiedam bezig met het smeren der machine, toen zijn kleeren door een as werden gegrepen en opge rold, waardoor de man werd geworgd. Toen men toesnelde om hem te bevrijden, was de on gelukkige reeds dood. Onweer. Een buitengewoon zwaar ouwe- der, gepaard gaande met zwaren regen ontlastte zich Woensdagavond boven Katwijk. De tele foon van het station der eiectrisehe tram werd door den bliksem getroffen en beschadigd, ter wijl vele ruiten eveneens door den bliksem wer den vernield. Een meisje verloor door een elec- triscben schok haar bewustzijn. Een laffe aardigheid. Twee knechts van de firma Buyvoets, worstfabrikante te Almelo aldus meldt men aan de „Tel." stopten den 14-jarigen alagersleerling J. tegen wil en dank in een om een spil draaienden ijzeren pot. Daarop brachten zij den pot in een. snel-draaien de beweging, zoodat de knaap weldra l^w us te- loos werd. De daders staakten nu hun gevaar lijk spel en legden den armen jongen in een soort rookkast, om bij te komen, maar na een uur was de jongen nog niet tot bewustzijn te ruggekeerd. De patroon werd met het geval in kennis gesteld. Onmiddellijk ontbood deze ge neeskundige hulp en ontsloeg op Btaanden voet de knechts. De knaap is herstellende, maar het zal nog wel eenigen tijd duren vóór hij zijn be zigheden kan hervatten. b srfr - i i i'i'm.— li i HAAHLEJl. Zooals in dit blad werd medegedeld, is gister, met Mr. M. Slingenberg, Jhr. Mr. D. E. van Lennep tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gekozen. Terwijl wij ons gewest gelukkig prijzen inet zulk een bestuurder, wiens energie, be kwaamheid, vastberadenheid, wilskracht en edel karakter algemeen bekend zijn, moeten wij het voor de gemeente Heemstede een ge voelig verlies noemen, dat Jhr. van Lennep die pas tot burgemeester was herbenoemd, nu dit ambt zal nederleggen. Wij hebben indertijd, toen Jhr. David Elize van Lennep onze rechtsche candidaat waB voor den Baarlemschen Kamerzetel, over zijn werk en zijn persoon veel geschreven; voor onzo lezers is bet dus niet noodig, in levensbizonderheden te treden over onzen jaieuwen Gedeputeerde: wij volstaan derhalve met den nieuwbenoemde onze gelukwensehen ie brengen en de hoop uit te spreken dat hij onder Gods zegen lange jaren nog zal kun nen medewerken aan den bloei en den voor uitgang van ons gewest. DE'.BELGISCHE MINISTER POULLET IN DE STAD. ZJSxc. minister Poullet, minister van on- derwÜB van België, bracht heden een offi cieel bezoek aan Haarlem. Hij arriveerde omstreeks tien uur alhier, en werd ten huize van den heer Stinis ontvangen door ae voor zitters van de verschillende onder-oomité's, die hier voor de Belgische uitgewekenen zoo heilzaam hebben gewerkt. Nadat Z.Exc. aan de aanwezigen was voorgesteld, werd de tentoonstelling bezichtigd, die in een der de partementen van 'sbeeren Stinis' woning, (tegenwoordig bureau van bet Vluchtelingen comité), waar de ontvangst plaats had, was georganiseerd. Deze expositie betrof 't heer lijke werk, dat het comité van de B. V., de sub- en 'buurt-comité's enz. voor de uitwijke lingen hebben gedaan in enze stad. Groot en weldig was de uitstalling niet; maar in al haar kleinheid gaf ze toch een duidelijk beeld van het geweldig-vele goeds, dat ver richt is, van de uitgebreide werkzaamheid, de grooteclie breede weldadigheid, die door Haarlem in dien tijd hierin is ten toon ge- gespreidl Daar waren uitgestald de versla gen van het hoofd-comité, van de sub-com- missies, als die van arbeid, huisvesting, klee ding, voeding, geestelijke verzorging enz. Dan waren er de verseagen van 13 straat- comite's. Het is bier goed, eens even te laten hooron wat er aan geld is omgezet. Het koofdcomité en de sub-comité's gaven ruim f 81,000 uit; met de uitgaven van de buurt- comiteitcn en eenige andere comité's (waar bij het Alf. Holt-comité) kunnen we veilig rekenen, dat in Haarlem f 100,000 is uitge geven voor de uitgewekenen! In de expositie treffen we verder aan een verslag van Vincentiüs, op verzoek van het comité uitgebracht, waaruit o.m. blijkt, dat door de spijskokerjj "van 1 October tot 7 Nov. 1914 30,000 porties eten zijn verstrekt. Vérder is er de volledige administratie en de uitgebreide boekhouding van het kle dingmagazijn, terwijl een groot aantal be langrijke en fraaie fotografieën deze tentoon stelling opluisteren. Minister Poullet bezichtigde eeu en ander met veel belangstelling; de diverse onder voorzitters gaven uitlegging en toelichting bij de verschillende verslagen en bescheiden. Toen ZJ&xc. deze merkwaardige expositie had bezichtigd, begaf het gezelschap zich naar den Harmenjansweg en de Groote Hout straat, om daar de woningen te bezoeken, waar thans nog vluchtelingen zijn gehuis vest. Vervolgens begaf men zich naar het ge bouw Zang en Vriendschap, waar de vlueh- telkigen zich verzameld hadden, te wier aan- hoore Prof. van Puy velde den ministeriee- len bezoeker zou toespreken. DÉ H. V. B. V. „DE TIEN" 25 JAAR. Bij gelegenheid van dit jubileum wordt eeu tentoonstelling georganiseerd op het ge bied van brandweer, speciaal natuurlijk Spuit X. betreffende. Deze wordt Zaterdag 20 Mei, den verjaarsdatum, officieel geopend en is ook den volgenden dag te bezichtigen. Na afloop van de opening en bezichtiging heeft op dien Zaterdag in „de Kroon" éen diner plaats voor de leden van „de Tien". Een week later, op Zaterdag 27 Mei, wordt een feestavond georganiseerd in den Kroon- schonwburg Het is aizoo een meer-intieme viering van dit zilveren vereenigingsjubilenm. (Zitting van gisteren). Op het slechte pad. Natuurlijk heden weder een zaak van zink en looddief staf 1 De beklaagde is een 18-jarige loodgieters knecht, iemand die, naar bleek, liever op an dere manier dan met werken aan den kost komt, die ook wat lui is uitgevallen. Een paar weken was hij bjj den heer Bonarius te Santpoort in dienst geweest, maar in niet een week had hij alle dagen gewerkt.... Hjj nam 't ervan en bleef nu en dan maar eefl.8 een dagje thuis. Eindelijk begon dat z'n patroon te vervelen en den knecht werd de dienst opgezegd. Toen kwam aan den dag, dat bekl. zijn pa troon schandelijk had weten te bestelen. Daar lagen in de rechtszaal zwaren rollen lood en pij pen van wel 60 en 80 K.G. die bekl. kans had gezien te bemachtigen en 't overblijfsel van een zinken bad, dat hij ook had gestolen. Hij had de rollen lood aan een jeugdigen lood gietersknecht alhier verkocht, die naar bekl. in deze zaak zeide, niet een mooie rol heeft ge speeld en die wel eens wegens heling kon wor den vervolgd! Bekl. verklaarde n.l. dat getuige 't lood had gekocht, nadat hij hem had gezegd dat 't van diefstal afkomstig was en dat get. hem zelfs tot diefstal heeft aangezet. Hot O. M. dat get. daarover onderhanden nam verzocht van dit feit acte, zoodat 't best kon gebeuren, dat er voor den getuige nog wat in 't vet zit. Togen den bekl. in alle zaken van diefstal van lood en zink worden zware straffen gevor derd werd 9 maanden geeischt. Kleine oorzaken.... Kleine oorzaken brengen groote gevolgen met zich. Een onschuldige sneeuwbal was aanlei ding tot een mishandeling en gevolg daarvan weder tot een rechtzaak.... Daar liep in de sneeuwdagen te Beverwijk een meisje dat zich met sneeuwballen gooien vermeide en al dan niet bjj ongeluk dit doet nu niet terzake een voorbijganger met een der hallen wierp. De man kou dat niet verdragen, wónd zich op en kreeg 't met 't meisje aan den stok. Daar kwam B. v. L. tusschenbeide, die 't opnam voor 't meisje, een a.s. schoonzus ter van heml 't Eeno lokte het andere uit en 't eind van de zaak was, dat B. v. L. heden moest voorkomen beschuldigd van den met eeu sneeuwbal gegooide inet een bierflesch een bloedende wonde te hebben toegebracht. Om B. v. L. te leeren zjjn kalmte te bewaren, vorderde 't .O. M. tegen hem 3 weken gevangenisstraf. .Wat een betrekke lijk geringe oorzaak al niet met zich kan brengenl.,,, UITSPRAKEN. De Arrondissement» Rechtbank .heeft gis teren de volgende pitspraken gedaan: G. V., koopman te Haarlem, diefstal, een jaar en 6 maanden gev.etraf met aftrek der preventieve hechtenis, J. y. T., G. v. d. P. eu O. P„ zonder be roep te Haarlem, diefstal, ieder. 1 maand tuchtschool. S. v. d. ;W., werkman te Haarlem, diefstal, f 1 boete of 2 dagen hechtenis. M. v. d. G., werkvrouw te Haarlem, dief stal, 2 dagen gev.etraf, J. N. R., werkman ta Haarlem, dief stal, 1 jaar gev.straf. G. V. van D., schipper te Noordwij k- Binnen, verboden uitvoer, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. H. B., tuinder te Heemskerk, vernieling, 7 dagen gev.straf. A. J. M. G., grossiersknecht te Haarlem, poging tot verboden uitvoer, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. E., gezagvoerder te Haarlemmermeer, als voren, f 10 boete of 10 d. gev.straL W. J. J. van Z., te Wormerveer, II. H, van de K., te Uitgeest, werklieden, mish., beleediging en bedreiging ambtenaar, ieder 14 dagen gev.straf. S. van der ,W.t werkman te IJmuiden, diefstal, 14 dagen gev.straf. H. J. V., werkman, te Haarlem, appèl overtr. jachtwet, 2 m. .7. d. hechtenis. FAILLIET, .VERKLAARD. Door do Arr. Rechtbank alhier is bij von nis van gister in staat van faillissement ver klaard: G. J. M. van Dieren Bjj voet, zon der beroep, wonende te Haarlem, Parklaau. Jttechter-commissaris Mr. P. J, G. van der Muelon; curator Mr. p. Tjeenk Willink, BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 13 April. E. J. Spec en A. Smit. P. M. Ducrot en H. Mes. L. Auf- derheijde en E. M. de Heij. J. H. Pleging eu H. M. van Dijk, Geboren: 11 April. z. van M. van Leuven- Krom. 12 April. d. van VV. J. Visser—Ko ning. d. van <J. P. v. d. Graaf—üeeink. Üvèrleden: A. de Boer—Peetoom, 83 jaar, Pijmsenboiwerk. P. Strengel"»—Koning, 73 jaar, Kamperlaan. BINNENLAND. Men seint ons uit DEN HAAG: (Officieel.) Het departement van marine deelt mede, dat het stoomschip „Wodan" Dins dag 11 Aprü namiddags 5 uur te Maassluis is teruggekeerd van 't onderzoek op het wrak van de „iubantia." Het wrak ligt op een afstand van ongeveer 6.2 zeemijlen in de richting Oost ■N.N. Oost 1/8 Noord (Mago.) van het licht schip „iNoordhinder", dat is op ongeveer 61 graden 48 minuten 40 seconden hi. B. en 2 gra den 60 minuten 16 seconde O. L. van Green wich. De gunstige weersgesteldheid en de bij zondere helderheid van het water op Zondag eu Maandag gaven gelegenheid om het wrak nauwkeurig door de duikers te laten onderzoe ken; het schip ligt bijna geheel plat op zijn bakboordzijde, zoodat de stuurboordzijde, waar in door de ontploffing een gat van ongeveer 12 meter wijdte gesiagen, is naar boven is ge keerd. Het boord ligt ongeveer 10 meter onder de wateroppervlakte. De duikers onderzochten de bovendekken en daalden door de genoemde opening in het schip af. Overblijfselen van een torpedo of mijn. werden niet gevonden en er werden ook geene bijzonderheden ontdekt, die eenig licht in deze zaak zouden kunnen ver spreiden. Uit andere bronnen zijn echter zeer be langrijke aanwijzingen omtrent de vermoe delijke oorzaak van de ramp verkregen. Behalve de reeds in de mededeelingen van Zaterdag 25 Maart genoemde stukben me taal, welke gevonden zijn in twee sloepen van de „Tubantia" en waarvan één stuk met vrij groote zekerheid als een deel van de bronzen luchtkamer van een torpedo werd herkend, zijn ook in. een andere sloep van de „Tubantia", die op 1 April j.l. dooi de Ne- deriandsche torpedoboot „G 3" op Terschel ling is aangebracht, stukjes metaal gevon den. Eén daarvan is een stuk van een onder, deel van het mechanisme van een torpedo, en gemerkt met een ingeslagen nummer, waar door, in verband met het feit, dat, voor zoo ver torpedo's met bronzen luchtkamers al leen door de firma Schwartzkopf worden ge maakt, vermoedelijk de identiteit van do tor pedo, die de „Tubantia" trof, zal zijn vast te stellen. De medewerking der Duitsche Regeering is daartoe ingeroepen. Zaanlandsche zcilvereenig'nf?- In het „Wapen van Amsterdam" alhier, werd Woensdagavond, onder voorzitterschap van den heer M. Grootes Jr., (Westzaan) de 34ste algemeene jaarverga dering gehouden van de „Zaanlandscko Zeil- vereeniging". Van den heer Grootes, dio sedert de oprich ting der verecniging (30 Juni 1882) het voor zitterschap had bekleed, w: 1 c'n schrijven inge komen, waarin hij mededeelde als bestuurslid ontslag te nemen. -De secretaris, de heer H. Velthuis (£aandijk) bracht naar aanleiding hiervan in zjjn jaarver slag, onder algemeene instemming der leden, hulde aan de verdiensten van don scheidenden voorzitter, die gedurende al dio jaren met veel toewijding zijn tijd en arbeid aan het belang van de Z. Z. V. heeft gegeven. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat het le dental stationair was gebleven; de Verecniging telt 227 gewone en 5 eereleden. Het vefslag van den penningmeester den heer T. Duyvis F. G.z., dat over 19141915 liep, ver meldde een nadeelig saldo van 26.64%. Tot bestuursleden werden in do plaats van de beeren M. Grootes Jr., (Westzaan), Evert Honig, (Koog a.d. Zaan) en T. Duyvis E. G.zr, die allen bedankt hadden, gekozen do heeren G'. A. W. Pauw, (Zaandam,) A. Latenstein van Voorst, (Westzaan) en H. K. Fust, (JZaandfjk.) Ten aanzien van do in dit jaar to houden wedstrijden werd besloten op Zondag 30 Juli nationale en onderlinge wedstrijden te honden op de Alkmaarder Meer en voorts eenige onder linge wedstrijden, op het Noordzeekanaal, de Voor- of Aohterzaan op nader door het bestuur vast te stellen data. Na afhandeling der agenda werd den afgetre den voorzitter, den heer Grootes, op voorstel van het bestuur het éere-voorzitterschap en met een toespraak van den heer Evert Honig als bewijs van vriendschap namens eeu aantal vrienden een prachtig geschenk aangeboden (twee schilderijen „Nort West" en „Sud Oost".) In een, na afloop der vergadering gehouden, bestuursvergadering werden de functiën ver deeld: M. Grootes Jr., (Westzaan), eerevoorzit ter, O. A. W. Pauw, (Westzaan), voorzitter, A. Latenstein van Voorst, (Westzaan), viee-voor- zitter, M. de Wit, (Zaandam), le secretaris, A. Latenstein, (Zaandijk), 2e secretaris, H. Velt- huijs, (Zaandijk), penningmeester, H. K. Fust, (Zaandijk), W. Tip, (Westzaan), G. W. Bloe- mendaal, (Wormerveer) en P. Bon, (Zaandam), commissarissen. Rijwieldiefstallen. Wederom hebben hier rijwieldiefstallen plaats gehad en wel twee in een lialf uur. Van een kantoorbediende der firma Simonsz werd zijn rijwiel gesto len, terwijl hy even in bet kantoor was, en van de dochter van den kruidenier H. in de Stationstraat, terwijl zij even binnenshuis was gegaan. Schouw over de wegen. De jaarlijksche schouw over de wegen binnen deze gemeente zal plaats, hebben op Zaterdag 22 April a.s. BOVENBAItSFEL. Treurig. Dezer dagen geraakte het 10-jarig dochtertje van W. G. in het Westeinde, door dat ze op een in gang zijnde vrachtwagen van Gebr. Stuys wilde klimmen, er onder, en werd zwaar gekneusd opgenomen. BLOEMENDAAL. Personalia. De her J. Zwart thans te Arnhem is benoemd tot agent van politie 2e klas alhier. VELSEN. Gemeenteraad. In de Donderdagavond gehou den raadszitting waren de beeren Sant, Polder man en Schilling afwezig. Een adres der Woningbouwvereeniging Vel- sen om een voorschot van 360ÜU0 voor den bouw van 116 woningen te W ijker oog gaat naar B. en W. om prae-advies. Het verzoek derzelfde vereeniging om een voorschot van 207000 en grond in erfpacht voor den bouw van 71 wo ningen te Velseroord lo-kt, een discussie van 2 uur uit. 1 De heeren Vooren en Sluiters leveren kritiek op de gebouwde woningen te Velseroord. De eerste vooral zeer scherp. Deze wil een ander type woningen bouwen. v ers .rillende leden vragen of do finan- cieële opzet goed is. De heer Vermeulen raadt een weinig ernstig aan, gezien den woningnood en de weinige par ticuliere bouw. De lieer Vermeulen raadt aanneming ernstig nen om de winkelhuizen in gewone huizen te veranderen. De voorzitter zegt dat dit niet kan. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. Goedgekeurd worden de voorstellen tot wijzi ging van eenige verordeningen, de aankoop van grond voor uitbreiding terrein visscherijschool, regeling der .bezoldiging van den concierge- bode in het gemeentehuis. De vaststelling der instructie voor den veri ficateur der gemeente-financiën wordt aange houden! Een adres van K. L. S. Mollevanger inzake weigering eener bouwvergunning lokt een drukke bespreking uit. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken werd echter aangenomen. Benoemd wordt tot lid der Commissie tot We ring van Schoolverzuim, de heer P. Paal, tot ambtenaar van den Burgelijken Stand, de heer E. W- de' Boer. By de benoeming van een onder wijzer aan school D vroeg de heer van Tuyll een geheime zitting. Te elf uur worden de deuren gesloten. Na heropening wordt de heer L. van Hame ien te Paterswolde, met 6 van de 10 stemmen benoemd, zynde No. 1 der voordracht. UITGEEST Polder de Broek. Tot hoofdingeland van den polder „Uitgeester en Heemskerker^ broek zijn herkozen de heeren J, Kooij en H, Reijne Hzn. HEEMSTEDE Personalia. Tot schatter der drankwet ia be noemd de heer C. II. Kemper, alhier. H> \lf! Veiling. Ten overstaan van notaris Bertllng uit Haarlem werd gisteren in Hotel de Beurs te Hoofddorp publiek verkocht, de boerderij „Voor zorg", met schurén en verdere getimmerten, bene vens 10 H.A., 10 A. en 00 c.A. weiland, gele gen aan den Spieringweg bij Vijfhuizen. Kooper werd L. Verhulst te Hoofddorp, voor f 24,325. Stierenkeuring. Te Hoofddorp werd gisteren een locale stierenkeuring gehouden. Goedgekeurd en aangehouden voor centrale keuring, werden de navolgende stieren: Adolf, S. no. 1875, eigen- wed. van Reeuwijk, alhier. Deze stier werd aan gehouden op afstamming. Klaas, R. no. 2111, eigen. P. v. d. Wal, alhier. Klaas II, éénjarige stier, eigen. K. Kistemaker, alhier. De keurings commissie bestond uit de heeren Dr. Bakker, uit Alkmaar; Koster, uit Berkhout en Posch, uit Binnenwijzend. Paardenmarkt. Op de jl. Donderdag te Hoofd dorp gehouden paardenmarkt waien aangevoerd 8 werkpaarden en 6 hitten. Er was bijna geen handel. ZAND VOORT. Gemeenteraad. In de raadsvergadering van Woensdag waren alle leden aanwezig. Tot onderwijzer aan school O. werd be noemd de heer J. 0. v. d. Bildt. Besloten werd tot opschorting der ver hooging van de huur der arbeiderswonin gen aan de Hulsman- en L'Amistraat, tot 1 Juli a s. Aangenomen werd een voorstel, inzake subsidie voor leerlingen pit Zandvoort, aan de winkeliers-Handelsschool te Amsterdam. Goedgekeurd wérd het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het personeel der gemeentelijke secretarie met een klerk, op een salaris van f 500 tot 1 600; de sala rissen der beide andere ambtenaren werden met f 150 verhoogd. Nu de ziekenbarak van het Witte Kruis verkocht is, heeft de gemeente geen zieken barak meer. B. en W. hadden verschillende ideeën om hierin te voorzien, doch aangezien de voorzitter nadere mededeelingen wensch- te te doen in besloten zitting, werd dit punt aangehouden. Heel lang werd er geboomd, over een voorstel van twee sociaal-democraten, in zake een verplichten vrijen dag voor het strandpersoneel en betreffende loonsverhoo- ging voor dat personeel. B. en W. adviseerden het voorstel te ver werpen op grond hiervan, dat een ver plichte vrije dag bij vertrek van badgasten, nadeelig kan zijn voor den belanghebbende, en dat bovendien de voorgestelde loons- wijziging weinig afwijkt van de bestaande regeling, die in enkele gevallen voor de be trokkenen zelfs beter is. De voorstellers, de voorzitter en ver scheidene leden voerden duchtig bet woord, doch het was nu ten minste een vruchtbare discussie. De volgende besluiten werden naar aan leiding van het debat genomen: het voor stel om in het contract in de alinea be treffende het toekennen van vrije dagen, de bepaling: „en die het verlangen" te schrappen werd aangenomen met 65 st. het voorstel oot loonsverhoogiug is goed gekeurd met 6—5 stemmen. een voorstel tot aanstelling van een re serve-badman goedgekeurd; een voorstel, bepalende aan de contrac ten de bepaling to ;c Je bad mannen tegen levensgevaar of levenslange ongeschiktheid verzekerd worden, aangeu. Na kleine gedachtenwia'seaug wordt ten slottei .Oesiutou, over te gaan tot den bouw van 37 arbeiderswoningen, die eerstdaags zullen worden aanbesteed. Ten slotte was er nog „comité-generaal." SUtiOTlfiN. Bestrijding werkloosheid. De Vereeniging lot bestrijding der gevolgen van onvrijwillige werk loosheid, alhier, vergaderde gisteavond in café Vermeulen. Op een voorstel uit den boezem dex vergane- ring, om den gemeenteraad te verzoeken, ne u'et~ tijdgren» voor kindertoeslag van 14 °p laar fe brengen en om de „waclitweek" door een uit- keering vanwege de gemeente te doen vergoeden, zegde het bestuur toe, in de eerstvolgende ver gadering (October) dienaangaande voorstellen ter tafel te brengen. Het royement van den heer A. van Straaten werd na eenige discussie opgeheven. Bij de periodieke bestuursverkiezing, welke nu plaats had werden de heeren Kaltenbach en v. Leven herkozen en de heeren Baas, Valk en Hoeben in de ontstane vacatures gekozen. HiLLEGOM. Pastoor van Grosset. De toestand van den ZeerEerw. Heer van Grosset is niet vooruitgaan de. De hoogbejaarde lijder heeft vrij hooge koort sen, terwijl de eetlust zeer gering is. CA8TKILUM. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer H. A. W. Nysen, leerling der Bisschopp. Kweek school te Beverwük. behaalde gisteren de akto van onderwijzer. Men schrijft ons uit SASSENHEIM: Zondag a.s, staan de bloembollen ui vollen bloei, zoowel Hyacinthen, Narcissen en vroege tulpen en verwacht men in de bollenstreek weer druk bezoek. Die werkelijk wil genieten, neemt de trein tot Piet Gijzenbrug en wandelt in een half uur midden door de bloemvelden langs het slot leijlingen, waar eens Jacoba van Beieren woonde, naar 8as- senheim, waar men zich kan verpoozen m het Hotel ,,'t Bruine Paard", om langs andere mooie wegen weer 't station Piet Gijzenbrug te berei ken en men heeft volop genoten van de bloemen pracht. Men meldt ons uit HILLEGOM: De hyacinthen zullen a». Zondag nog volop in bloei zijn. Gesneden is er hoegenaamd niet en de koude dagen van deze week hebben den bloei iets tegengehouden. Overal staan nog veiden met mooie narcissen en de eerste tulpen vertoonen hun schitterende kleurenpracht, zoodat een bezoek aan de bloemenvelden dezer dagen de moeite nog ten volle loont. FATHER" VAN tojngjeiïEN OVER DE moNGONEGER. Wij vernemen, dat van de- lezing van den Welherw Heer O. J. van Tongeren, die n e d e n- avond in het St. Jozefsgezelienhuis plaats heeft, aan de zaal van avond nog een aantal plaatsbe- wüzen (26 en 60 cents) verkrijgbaar zullen zijn. TUIN BO U W VERLOVEN JEr zijn weder eenige regelen vastgesteld aan gaande verloven voor zomerwerkzaamheden in den tuinbouw. Daaraan ontleenen wjj dat wat aangaat de verloven van bedrijfsleiders zooveel mogelijk hiermede zal moeten rekening gehou den: Bloembollencultuur: ingaande half Juni een aangesloten verlof van 6 weken voor het rpoien en het sorteeren van bloembollen en in gaande 1 Augustus een aaneengesloten verlof van vier weken voor het pakken en verzenden van bloembollen. Beverwük en omstreken, en de streek tu*- schen Haarlem en Alkmaar bovendien een aan eengesloten verlof van 26 Juni tot 1U Juii voor de aardbeiencampagne. En verder dat wat aangaat verlof voor niet- bedrüfsleiders o.a. naar deze gegevens kan wor den gehandeld: Streek tusschen Haarlem en Alkmaar: drie werkdagen per week, van 1 Mei tot 1 Septem ber, voor algemeene cuituurwerkzaambeden en een aaneengesloten verlof van 26 Juni tot 10 Juli tüdens de aardbeien-campagne. Bloembollenstreken: drie werkdagen per week, van half Juni tot 1 Augustus, voor bet rooien en sorteeren van bloembollen en 3 werk dagen per week, van 1 Augustus tot 1 Septem ber, voor het pakken en verzenden van bloem bollen. HAARLEM'S ANNEXATIEPLANNEN. Dat de zaak van „grooter Haarlem", de* nexatie van stukken der omliggende ge mee®*)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2