SI nJSlLii# Firma I. S. v. Koningsbruggen Middeistaids-Oredietbank mi Haarlem en Omstreken Kantoor: lansweg, tegenover het station. Iel. 403. Handelscredieten, Incasso's, Rekening-Courant Haarlem. Groote Houtstraat. V m DIENSTBODEN- FOURAGE ANEGANG 7 - HAARLEM. BUITENLAND Broedeieren. Depositorente voor aandeelhouders 31|2 °lo unze Kinderkleeding draagt het kenmerk uan solide, doelmatig en chic en is Eigen Fabrikaat. Billijke prijzen. Zie onze Etalage. 3 VAN MEUBELEN NIET 3 JOH. BRAAKMAN STOOMVAARTLIJNEN VOOR gij u voorziet SPIE R's TELEFOON 6427. Oppervlakte der magazijnen 40C0 vierkante meter. 40 Complete AMEUBLEMENTEN in diverse uitvoering voor directe levering gereed. SPECIALITEIT wan Mahonie gepolitoerde Salon-Ameublementen. BOEKENKAb l Van Wit en Patrijs leghorn. Zw. Mi norca, Hamb. Zilverlaken, WitWijan- dotte, Koek: Plymouth rocks en Buff Orpington 13 ct. van Boerenkippen 11 ct. per stuk franco thuis. Zending onder Remoours. Voor Veisen, I jmuiden, Santpoort en Beverwijk van Raskippen 11 ct. Boerenkippen 9 c-t. per stuk worden thuis bezorgd. Aanbevelend B. v. Geldorp Hoenderpark „Kralenberg" Veisen. 6209. Groofe voorraad. Aanbevelend P. VAN DUIJNH0- VEN, Haarlemmerliede 6050 Borstelwerk, Wit boenders en kwasten, Zeilwrijvers, Zeilvegers, Dweilen, Zeemleder, Sponzen, Zeil- en Meubelwas en Poetsartikelen. Kastpapier met en zonder randen, Kastranden, Punaises, Kunstbloemen en Planten, Bloempot-hulzen, Bloemvazen, Étagère beeldje, Vaasjes, enz. Japansche en Chineesche Waaier, Serre- en Kamer versiering. Goud- en Ziiverhróns. 6276 Portret- en familie-lijsten, Schilderijen. Tevens ontvangen groote keuze in Dames- en kindertaschjes. Dames- en Heeren-Por- temonnaies, Horloge-kettingen enz. enz. Alle artikelen hebben wij in groote verscheidenheid en prijzen. Directeurt B. TEENSMA. 6049 Depositorente voor direct opvraagbaar S1/* pCï. IflEUW!! NIEUW!! Een nieuw Muziekinstrument I Wij ontvingen een nieuw plat soort FLUIT geheel uit hout vervaardigd. Bij het bespelen er van, wat zeer gemakkelijk is> ontwik kelt zien een liet zacht geluid. f RIJS f !,-. Zie Etalage bij Wed. H. H0GENBIJL Oude Groenmarkt k8. JAPONNEN WORDEN BINNEN 12 UUR NAAR MAAT GEMAAKT Bil „DE KROON" 6071 12-13-14 KL. H0UTSTR. 12-13-14 nolianascftae Ur«di8t- eu s*epö»ito-*i«nis BdEKS A ÜITSEMA. .HAARLEM 1JMUIDEN AALSMEER HüüFUUüRP BEVERWIJK Uepoaito.Renta. ^°5 Zoodot opiogging (ohèquo-iokening)j'jopGt. 'l ISZ'52*?'. Prolongatie-koers («ttaimum *3»/.) 1 i*»r optegging- 7. Effecten - Coupon» - Prolongatie» - Vreemd Geld - Wiuels - Digconteormgen - «eUwiMf». op, om üier in een breedte van vier tot vijf kilo meter, door het Duitsche front te kunnen bre ken. Maar nu moest de artillerie helpen. Vier maal in dien nacht moest zij werken, nog vier maal werd de infanterie voorwaarts gezonden en viermaal mislukte de aanval in het vuur der Duitsche troepen. Op een kleine ruimte telde men dien morgen 600 dooden Kussen. Wat de Ru. sische artillerie en infanterie niet vermoch ten, moest nu een gepantserde trein doen. Tegen het aanbreken van den dag kroop de trein tot dicht bij' de Duitsche gevechtslinie nader. Hij kreeg dadelijk zooveel goed gericht vuur, dat hij schielijk terug stoomde. Het was dien dag vies weer. Er viel natte sneeuw, en mist belemmerde het uitzicht. De Russische artillerie werd echter steeds sterker. Ongeveer 0000 schoten werden ,op dien eenen dag geteld in dit kleine gebied. De Russische infanterie hield zich echter rustig, ook in den daarop vol genden nacht. Daarentegen ging de Duitsche divisie voorwaarts eu nam twee Russische loop graven. En Duitsche pioniers waagden zich c.p den spoordijk verder dan de Duitsche linie en vernielden in het. donker de rails. Het duurde niet lang nf de kolos van den pantsertrein kroop weer nader, heel voorzichtig. Ploseling zit hij vast. De machine snuift en proest, wil achter uit Het gaat. niet. Tusschen de vernielde rails zit de pantsertrein geklemd en de Duitsche ar tillerie beschiet hem. De bezetting verlaat de verplaatsbare vesting. Slechts een gedeelte komt levend terug. l)e pantsertrein blijft op zijn plaats, die hein door de Duitsche genie is aan gewezen. Nog krachtiger artillerievuur moet ten slotte het Duitsche front aan het wankelen brengen. Den 23en Maart offerden do Russen meer dan 11,000 projectielen; 110,000 projectielen in oen gehïed van niet 25 kilometer ten volle. Alleen in het gebied van een enkele Dnitsche oompag- m'et regende het 275 28-centimet.er granaten. De uitwerking was, dat zelfs de wachtposten niet van hun plaats weken. Nogmaals verander den de Russen hun aanvalstaktiek. Den 24en Maart zonden zij opnieuw, zonder artillerist!- eehe voorbereiding, infanterie in dichte colon nes tegen de Dnitsche verdedigingsstelling. Zij werden weer met een vernietigend vuur ont vangen en moesten wederom terugtrekken, tal rijke dooden achterlatende. Maar nog steeds gaven de Russen het niet op. Nogmaals sloegen de granaten dicht in de Duitsche stellingen. Van half negen 'a morgens tot twaalf uur 't middags vuurde de vijand 30.000 projectielen. Tijdens deze beschieting zag een Duitsche waar nemer in een niet diepe ravijn een dichte schut- terslinie. Hij meende, 'dat het de stormeolonne was, die klaar lag. Bijna tegelijkertijd met het ophouden van het Russische roffelvuur, begint de Duitsche batterij haar werk en op hetzelfde oogenblik rukken, precies waar de Duitsche granaten insloegen, de Russische stormtroepen op. Maar niet de ach utters] in ie, waarop men het vuur gericht had. Deze linie 'was, zooals later bleek, stom en stil. Dooden van de vorige bestormingen. De werkelijke stormeolonne kwam juist uit de loopgraven, op het oogen blik dat de Dnitsohe kanonnen donderden. En de projectielen vielen in hun gelederen, deci meerden hen en dreven de rest op de vluoht. Den nacht daarop, het waa helder weer, trachtten de aanvallers een Duitsche stelling links van de spoorlijn bij Lokunowek te nemen, waar de stellingen slechts dertig tot veertig meter van elkaar liggen. Weer mislukte deze poging. Een wal van lijken lag voor het front. Na herhaalde pogingen waren de Russen ge dwongen hier de wachtposten terug te nemen; zij hadden geen succes met hun offensief. EEN STORMAANVAL OP HET BOSCH VAN AVOCOURT. Colin Ross schrijft in de „Vossische Zei- tung": Om acht uur in den morgen begon het roffelvuur op het bosch van Avocourt en prompt antwoordde de Fransche artillerie. Zij wisten, dat wij zouden aanvallen. Nu woelen en spitten de beiderzijdsche zware batterijen de stellingen van vriend en vijand om, zoodat mén gelooven zou,, dat in deze zóne des doods geen levende ziel meer gevonden kon worden. Het bosoh sebijnt zieli geheel in rook en stof op te lossen. Een stuk aarde verdwijnt. Hoe dichter men bij het bosch komt, des te erger wordt het vuren. De Franschen weten niet precies niettegenstaande het gevlieg van de laatste dagen, waar wij van plan zijn door te brei- En daarom beschieten zij alle loopgraven mi. Malanconrt tot Avocourt. Een réeks van treffer» ligt in de loopgraaf. Borstwering en andere dekkingen zijn met den grond gelijk gemaakt. Men moet over stuk ge schoten rail», balken en ijzeren stangen klim men. De mannen hokken in hun onderaardsehe gangen, rustig, onverschillig, zonder een spoor van opwinding. In de ingangen bukken zich de posten, die van tijd tot tijd even over de borst wering springen om naar den vijand te kijkeD. Hoe toch een menseh zich aan alles gewent. Daar hokken wij in de nauwe ruimte man aan man, in een slechte lucht om te stikken. Onaf- gobroken slaat het in de onmiddellijke nabij heid in. De aarde trilt. En toch, wanneer men het een paar maal heeft meegemakat, kaD men 't heel goed uithouden, kan men er aklm bij pra ten en slapen. Dagen lang al liggen de mannen daar voor in de loopgraven, huizen in de gangen, twintig, dertig man bij elkaar, nauwer dan de dieren in de holen. Zij eten en drinken en slapeD daar in zittende houding. Om te liggen is het daar te nauw. En tooh geen moeheid, geen verdrietelijk heid. Zoodra bun dag er is, zullen zij stormen. Half vier. Kwart voor vier. Het. vijandelijke vuur wordt zwakker. De vijandelijke batterijen denken, dat het gevaar voorbij is, of onze lange kanonnen bewerken het vijandelijke geschut. De laatste minuten voor den stormaanval. De stormtroep treedt aan. De eerste golf ligt voor de eappenhoofdenhet geweer omgehangen, de koppel vol handgranaten, granaten in de han den, klaar om te werpen. Zij loeren, klaar om te springen. Van hun moed hangt alles af. Precies óp de seconde moeten zij voor waarts rennen en dan is het wachtwoord; voor- warts, voorwaarts, Voorwaarts, zonder te letten op den man naast of achter. Voor waarts, door alle vijandelijke linies in één loop, zoodat de vijand in den rug aangevallen wordt, voor hij tijd heeft tot bezinning te komen, voor hij tijd heeft de zorgvuldig voorbereide tweede en dorde stellingen te bezetten. Vier uur. Nu springen de mijnen. Maar het gekraak gaat verloren in 'het algemeen lawaai van het tot het uiterste opgevoerde artillerie- en mijn werpers-vuur. Vier uur. Nu werpen de vlammenwerpers hun vuur op den vijand. En achter den gloed, door den gloed rent de eerste stormgolf voorwaarts. Het hart klopt, niettegenstaande men een vijftigtal dergelijke stormaanvallen heeft mee gemaakt. ,Zal het gelukken Men ziet niets in het dichte kreupelhout, dat met de gevallen stammen een bijna ondoor- dringbaren muur vormt. Een paar bange secou den. Of zjjn bet slechts deeljtes van één soeon- de? Dan geweervuur. De Franschen schieten uit de naburige loopgraven links. Men ziet het slof van de inslaande kogels. Een paar inenschen gaan het bosch binnen. Nu geweervuur hier tn daar. Een machinegeweer: tak, tak, tak. Daarna is het stil. Daar moeten kolven aan het werk zijn. Ons zware vuur ligt nu cp de tweede vijandelijke stelling en gaat systema tisch langs het gebeele bench. De Franschen richten verspemn gsvuur op do stellingen van onze uitgangen. Alle draden rijn rtukgeschoten. Alle verbindingen geetoord. Tusschen de beide versperringszones vecht men, van de buiten wereld afgesloten. Een eerlijke strijd uit den ouden tijd. Man tegen man, oog om oog. Onze reserves zjjn voor het grootste gedeelte reeds door het versperringsvuur. En terwijl voor nog gestreden wordt, graven zij reeds een ver dekte verbinding met do nieuwe stelling. Reeds worden de machinegeweren naar voren ge bracht en reeds komen de eerst gevangenen bin nen. Het wordt donker. Nu tqoet er gebruik ge maakt worden van de laatste minuten licht. Overal koortsachtig werken; Waar het moge lijk is, worden de Franscho stellingen inge richt tot verdediging naar den anderen kant. De graven, die naar den vijand gaan, worden toegeworpen, zandzakken worden gevuld. Machinegeweren opgesteld. En daarbij is het vuren nog aan den gang. Nu knettert het hevig aan den zuidrand van het bosch. Een tegen- aaval. Liclitkogels stijgen als signalen hemel waarts. Het boeeh is nog niet geheel schoon. De achterste stormgolven zijn nog aan het werk. Een afgesneden bezetting in een loopgraaf weert zioh nog. Uit een blokhuis wordt gevuurde Handgranaten er in. Of een straal uit een draagbaren vlammenwerper. Daar komen de blauwmantels reeds aan, de handen omhoog. De vijand is nog steeds sterker dan wjj het geheele bosch is er vol van --'•maar zijn krachten zijn versnipperd, zonder leiding. Ook bjj ons kan er van leiding geen sprake meer zijn in den warwinkel van boech en struik. Al len rennen naar voren, in groepjes of alleeD. Het is reeds bijna geheel donker. Waar staat de vijand? Wie bekommert zich daarom? Voor waarts I Waar nog tegenstand geboden wordt, zal men hem deu baas worden.... BELU1E. Een goed geslaagde 1-Aprii-grap. Een particuliere berichtgever te Luik schrijft ons: Zooals men weet geeft de pers ieder jaar met 1 April, om aan een oud gebruik te voldoen, het een of ander sensationeel onwaar nieuws uit. Dit jaar heeft „Le Télégraphe" van Luik het volgende geschreven; „Onthulling van een Standbeeld. Men zal zich herinneren dat, eenjge maanden vóór de oorlogsverklaring, een lcomiteit in onze stad ge vormd werd om in het Gointe-park een klein standbeeld voor Parmentier, die de aardappelen in de landen van het Westen heeft, ingevoerd, op te richten. Zooals vele andere dingen, werd dit initiatief door deu oorlog onderbroken, en de manifestatie werd tot een onbepaalden datum uitgesteld. Doch toen het Oointe-park door de werkloozen in beslag genomen werd, heeft het Komiteit zich opnieuw aan het werk gezet en heeft de noodige gelden bijeengekregen om het ontwerp ten uitvoer te brengen. Onze sohoone laan zal dus een versiering te meer ont vangen. Het is heden Zaterdag, om 2 uur. dat, het standbeeld onthuld zal worden. De gekozen plaats is het nieuwe gezichtspunt welke de Laveu-wijk overziet. De ceremonie zal precies om 2 uur beginnen en zal door de tegenwoor digheid der Bevoorradings-komiteiten opgeluis terd worden. Er zullen verscheiden toespraken gehouden worden." Deze goede grap heeft weerklank gevonden in een blad der hoofdstads waarvan de bericht gever, die blijkbaar zonder nader onderzoek op het valsche bericht afging, het volgende in het nummer van een volgenden dag schreef: „Eere aan Parmentier. Het is gisteren dat in Gointe de onthulling van het standbeeld, ter eere van Parmentier opgericht, plaats vond. Om 2 uur begaf zich een menigte wandelaars, die, door het cclicone weer en de omstandig heden uitgelokt wa'en, naar de plaats der fees telijkheid heen. Er werden opgemerkt de leden van bot Bevoorradingskomiteit en talrijke aan zienlijke personen der stad. Na eenige leven dige, en hoogdravende improvisaties, werd het standbeeld onder het gejuich der toeschouwers onthuld. Deze feestelijkheid, welke eenigszins treffend was, met het oog op de huidige om standigheden, heeft een diepen indruk gemaakt. De Luikenaars zullen het zich nog lang herin neren." Wij gelooven het ook: de Luikenaars zullen zich nog lang.de goedgeslaagde April-grap her inneren! if II ANKB IJ K. Een juweelendiefstal van frs. 200,066 Eene inbraak, welke een zeldzame durf en een groote bekwaamheid der bedrijvers verraad, werd ia een ju weiiers winkel van de „chaussée d'An tin" te Parijs, gepleegd. Ziehier noe de booswichten, naar bij het rech terlijk onderzoek bleek, te werk gegaan zijn. Na eerst het ijzeren gordijn, voor de uitstalkast, te hebben opgelicht, sneden zij een ruit uit, nadat i zij die eerst met stopverf en lijm bestreken had den, teneinde elk geluid te smoren. In het magazijn gekomen, braken en pi under- den de inbrekers de uitstalkasten, welke voor werpen van waarde bevatten, brillanten. juwee- len in platina vooral en lieten al het andere liggen. Het bedrag van het gestolene kan onge veer op 200,000 francs berekend worden Wijl geen vingerafdrukken zijn gevonden, veronder stelt men dat de dieven met handschoenen te werk gegaan zijn. Hunne onderzoekingen be paalden zich tot het verkoopmagazijn. Vermoede lijk heeft het hun aan tijd ontbroken om ook de brandkast op te zoeken, welke zich in een bijge bouw bevond en welke juweelen en gouden stuk ken van nog grootere waarde bevatte. Stv. My. Ned er bi cd. Karimata, thuisreis, arriveerde 11 April te Gibraltar. Timor vertrok 12 April van Ann stedam naar Java. Roepat, thuisreis, ver- trok 12 April van Gibraltar. Kon. Ned. Stoomb. My. Juuo arriveerde 0 April van Gibraltar té Buenos Ayres. Zeus vertrok 4 April van Lis-i sabon naar Amsterdam. Adonis vertrok 12 April van Huelva naar Savannah. - Baochuo ertrok 12 April van St. Lucia naar Buenog Ayres. Castor vertrok 12 April van Samoa naar Gibraltar. Fortuna, van Santa Fé naar Amsterdam, vertrok 12 April van Las Palmas. a ars vertrok 12 April van Kopenhagen naar Amsterdam. Niobe vertrok 13 April van An»' sterdam naar Kopenhagen. Vuleanus arrV veerde 12 April van Sicilië te New-York. Rolt. Lloyd. Ooentoer, thuisreis, vertrok 12 April vanj Kaapstad. Madioen, thuisreis, vertrok 1$ April van Port-Saïd. Merauke thuisreis, ar riveerde 12 April te Suez. Kon. Koll. Uoyd- Amstellnnd vertrok 12 April van Amsterdam; naar Buenos-Ayres. Gooiland, thuisreis, ver trok 11 April van Bahia. Holland Amerika Lijn. Christian Michelsen vertrok 11 April vait) New-Orleans naar Rotterdam. Maasdijk, vaj| Caleta Ooloso naar Rotterdam, pass. 11 AprUj Finiaterre. Zijldijk vertrok 8 April van Phila delphia naar Rotterdam. Stoomv. My. „Oceaan." Sarpedon, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 7 April te Suez. Alcinous vertrok 4 April van' Batavia naar Londen en Liverpool» Antenor, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 8 April te Suez. Memnon, van Liverpool naar Batavia, arriveerde 8 April te Kaapstad, BEZOEKT DAM EERST MEUBELMAOAZIJN Haarlemmerstraat 77 AMSTERDAM. RUIME SOiVl EEKING SCHRIJFBUREAUX en Alle meubelen worden ge leverd met 2 jaar garantie. Magazijnen zijn vrij te bezich tigen zonder verplichting. Vraagt onze nieuwe Prijscourant. Schoonmaak 1916. Zeer geschikt voor kamermuziek. TELEFOON 18.3. Opgericht 1886. BEWAARIMRICHTINQ LOKETTENKAS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10