HEME uilL RIJWIELBANDEN aam ue stamtafel. Onderwijsbj^iflinfl Schagchelstraat 7-9 bij de iPORT EN WEDSTRIJDEN SOCIALE BERICHTEN Goedkoopst Mdres If. J. v. ei. MEER, eiflüEB^LMüO Allerlei. Heeren-, Jongeheeren en Kindercosfuums Woensdag 19 April - weede Blad BELEMMERING ONZER SCHEEPVAART DOOR ENGELAND. landers zoo waar geweest als thans het; navigare necessa. Nu komt het ei* op aan. I AlioveraeiSj Vitrages, TuB- Ses, VBoerzeïlera, Tafelzeilen, ICsames*- en Deurmatten, Karpetten - Schoopsieenzeiien. Bpeestraat I5S C. MEEKER li. Overwerkte Frachtkeuze HOEDEN PETTEN lELFBiNDERS - BUSSEN enz. enz. Brseslraat 156, BEVERWIJK. C. BLEEÜER Lz. bieren. In de tweede pA komt: de Tyde man in züne not\de eif;nen R,f ei eld voor d*> i V Ai bijzondere scholen voor H« d«< d;e eischen d wij' 111 een onzer vorige aiti- uL oreerdm veel te gemakkelijk zijn en 'Hoogt dat ze „de oprichting van gewon bijzondere scholen zoo goed als niet beupKen en tevens een krach tigen prikkel «deppen, om het voortbestaan der bijzon dere school, waar die eenmaal opgericht is, te verzekeren." En van dat laatste moet deze oud-liberaal niets hebben. Het bijzonder onderwijs is er nu eenmaal met leede oogen ziet bij het ,;an tegenhouden kan bij het niet meer. Dochdat „ieder ouder eerie school kan eischen op Overheidskosten, die aan zijne godsdienstige begrippen beant woordt" dat gaat hem te ver! En met aplomb verklaart bij dat aan dien eisch niet kan worden voldaan! Hij wil beperken, m. a. w. tegenhouden de oprichting van bijzon dere scholen, waar dat maar kan.... Uit zijn verder betoog blijkt, dat hij ver vuld ie, met vrees en daarin is gelegen de kern van zijn verzet dat op vele plaatsen de openbare school zal verdwijnen! Hij wil geenszins 't oog sluiten voor de „pogingen in de wetsvoorstellen belichaamd, om eeni- gcrmate tegemoet te komen aan het dreigen de gevaar van het geheel of grootendeels verdwijnen der openbare school in gemeen ten en geheele streken des lands"; de waar de van sommige der voorgestelde maatre gelen niet .wegcijferen, maar hii acht die maatregelen als waarborgen onvoldoende en vermeent dat zij ten deele zelfs in verkeerde richting zullen werken! Ten opzichte hiervan ziet, naar het ons voorkomt, .de heer Tydeman niets dan spo ken. Dat doen trouwens de vrije liberalen meer! Het schijnt aan het vrij-liberglisme mhaereut te zijn. In zijne verbeelding aan schouwt hij liet al; de laatste openbare school voorzien van een bordje „gesloten" als een gevolg van den groei van het bijzonder on derwijs! En hij zoekt naar iets dat remmend ten aanzien daarvan kan werken. Een rem mende bepaling meent hij hierin te hebben gevonden: de .Opheffing yan de laatste open bare school in eene gemeente afhankelijk te maken van regelen bij de wet te stellen! Ook bij de beoordeeling van de voorge stelde redactie van art 392 G. W. die de Regeering in baar W.O. overnam laat de heer Tydeman zich alleen door vrees leiden Hij concludeert „lat gemeentebesturen in de nieuwe redactie aanleiding, wellicht een prikkel zullen vinden om te trachten in de- gelegenheid te ge ven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen^ vormend lagea* onderwijs op andere wijze dan door instand houding der openbar school te voorzien." En. zegt Lij, is eenmaal de openbare school ter Plaatse verdwenen, dan zal voor eene zicb openbarende behoefte aan openbaar onder wijs waarschijnlijk naar elke andere gelegen heid dan naar de oprichting eener openbare scli-ool worden gezocht. Van een drang naar bevrediging is dus bij den heer Tydeman in 't allerminst sprake 't wordt boe langer hoe raadselachtiger waarom hij in eene „bevredigings"-oommissie zitting- nam doch alleen van een volhar dend streven om pal te staan voor de open bare school, „de school waaraan de natie ge hecht is," zooals het eenmaal heette, eene uitdrukking die reeds lang onjuist ie geble ken ,te zijn, getuige de strijd die reeds jaren is gestreden door de R.-K. en A.-R. voor vrijheid van onderwijs, voor de bijzondere school!.... Hij adviseea-t in de Grondwet voor te schrij ven, dat „in elke gemeente tenminste ééne openbare school moet worden in stand ge bonden." Voor de groote gemeenten kan, ver klaart hij, zulk een voorschrift overbodig lieeien, maar het behoeft geen betoog, dat 4e vree® voor verdwijning der openbare school niet daar, maar ten platteland© ge voeld wordt, vooral in die gemeenten waar van ouds slechts ééne school, en dan de open- bare school bestond. Dan zullen in ieder ge val niet geheele streken van openbaar school onderwijs verstoken worden. Het blijft mogelijk, dat er in eene gemeen te geen openbaar onderwijs verlangd wordt. OP de? d™*' eene bezoldigen, n°nderw«,7jfs te spoedjge ophefnng van de laatste openbare school ter plaatse worden gewaakt en kun nen bij de wet bindend© regelen daarvoor worden gesteld. Deze gevallen zouden al® uitzonderingen moeten worden behandeld en als zoodanig wettelijk geregeld. Door het stellen van de uitzondering, wordt de regel bevestigd. Ondergeteekenle zou het wenechelijik ach ten, dit in de Grondwet uitdrukkelijk te be palen. Alinea 4 zou dan "gelezen kunnen worden: „In elke gemeente des Rijks wordt van Overheidswege voldoende openbaar lager on derwijs gegeven. Uitzonderingen hierop kun nen, naar regelen bij de wet te stellen, wor den toegelaten." Ten slio-tte. kant de heer Tydeman zich tegen de alinea's 5 en 6 van het voorgestelde art. 192. Hij kan er zich niet mede vereeni gen, dat de bijzondere school, die op bekos tiging uit de openbare kas naar demzelfden maatstaf als de openbare aanspraak ver krijgt, niet aan dezelfde eischen van deug delijkheid als de opeubare zal hebben te Vol doen, maar dat bet genoeg zal zijn, indien die bijzondere school voldoet „aan de bij de wet te stellen voorwaarden." Dit acht hij ontoelaatbaar. Waar de Overheidszorg zich voortaan over het bijzonder onderwijs zal uitstrekken en 'die zorg zich zal uiten in eene mimutieuee gelijkheid van behandeling, daar aldus Pit hij zich is echter plicht van den wet gever den wettelijken waarborg te scheppen, dat de deugdelijkheid van de heide takken Van onderwijs dezelfde zij. Hie,din moge zegt de heer Tydeman tenslotte geen bewijs van wantrouwen in 'bet bijzonder onderwijs gezien worden, maar een eisch van recht tegenover hen die de kosten van het bijzonder onderwijs dragen. d.z. de belastingschuldigen. Die eisch klemt te meer, omdat het bestuur der openbare school is in handen der overheid en als zoo danig de waarborgen oplevert van ambte lijkheid en publieke controle, maar deze waarborgen gemist kunnen worden, waar het bestuur der bijzondere school is toever trouwd aan schoolbesturen niet van Over heidswege, doch door de leden der school vereeniging benoemd of aangewezen. Waar voorts de vrijheid van richting van het bijzonder onderwijs uitdrukkelijk in de Grondwet gewaarborgd wordt volgens on- ondergeteekende onnoodig, omdat die vrij- beid van richting inbaerent aan het bijzon der onderwijs moet geacht worden mag de eisch van gelijke deugdelijkheid van het gehalte van dit onderwijs niet ontbreken. De Grondwet is bestemd om duurzaam lei ding te geven aan do wetgeving en juiste beginselen van wetgeving t.e stellen, welke niet aan gestadige wisseling bootgesteld moe ten zijn. Het geldt, naar ondergeteekenide's overtuiging, hier een zoodanig beginsel. Een Grondwetsartikel, waarin de eisch van ge lijkheid van deugdelijkheid wordt afgewe zen, kan door ondergeteekende niet aanvaard worden, niet alleen voor het heden, maar ook niet voor de toekomst. Alweder dus vrees! Vrees dat bet bijzonder onderwijs, eers minder deugdelijk dan het openbaar- mocht zijn, dat, wat aangaande de deugdelijkheid beide soorten van onder wijs niet over één kam zullen worden ge sehoren. Vrees, die in den grond der zaak voortvloeit uit haat tegen bet bijzonder on derwijs, dat hij eigen lijk liever niet eenige verlichting geeft. Als één roede lijn gaat door heel de nota van den heer Tydeman'® vrees en baat. Vrees doet hem wij zeiden dat reeds spoken zien! Evenwel. wat waarde te hechten aan conclusion, berustende op vrees? Vrees is eene slechte leidsvrouw. Om die reden staat de heer Tydeman in zijn betoog niet sterk. In de peis vond bet nog geen weerklank. Opmerkelijk is in dit verband een artikel in „Het Vad." van gisterenavond, waarop wij nader terugkomen, waarin wordt betoogd, dat door de voorgestelde redactie van art. 192 bet openbaar onderwijs geenszins in on gunstige conditie gebracht wordt en wat aangaat de waarborgen-kwestie „dat bet bij zonder onderwijs er zelf 't allergrootste be lang bij beeft en voortdurend meer zal heb ben om goed te zijn en dat daarin de beste waarborg voor de deugdelijkheid ervan is gelegen"! En in de Kamer? Het zou ons niet ver wonderen indien men óók daar, ook van. den kant der vrijzinnigheid, den heer Tydeman alleen liet staan, behoudens dan eenigen zij ner partijgenooten als de beer Drion, die even als de heer Tydeman fel-antieleficaal en fel anti-papist tevens is (Slot volgt). Adv. 4019 Een van de ernstigste berichten, die wij in den laatsten tijd ontvingen aldus het Hbld. nu haast elke dag ons een voor ons economisch leven ernstig bericht brengt is wel de mededeeling (opgenomen in ons vorig nummer), dat Engeland Duitsche bun kerkolen als contrabande beschouwt. Engeland zelf heeft den uitvoer van ko Ien naar Nederland zeer beperkt. En wan neer wij dan D-uitsché kolen gebruiken om aan onze schepen de toch noodzakelijke beweegkracht te geven, zou Engeland dat willen verhinderen 4oor een uitlegging te geven aan het .woord contrabande, die toch wel met alle recht en billijkheid in strijd is. Bunkerkolen behooren tot de - gereed schappen van het schip: straks zouden zij volgens deze opvatting Duitsche machines uit een Nederlandsch schip kunnen breken'. Het ergerlijkste is, dat de eenige, vol strekt de eenige, die nadeel van den maat regel ondervindt, Nederland js. Immers of wij op onze schepen Duitsche dan wel En gelsche kolen verstoken, Duitschland zal ons steeds juist zooveel kolen kunnen leveren als Duitschland missen .wil. Het is Duitschland .wel volkomen onver schillig, waar het rantsoen kolen, dat het naar Nederland wil laten uitvoeren, ver- smokt wordt. Wij kunnen den maatregel dan ook moeilijk als iets anders beschou wen dan als .een grove en volkomen wille keurige poging om macht uit to oefenen. De maatregel is niet genomen om Duitsch- ;and te bestrijden en tenzij, wat wij niet kunnen aannemen, hij uitsluitend be doeld is om den Nederlandschen reeders te plagen en benadeelen, kan hy alleen do bedoeling hebben de macht, die Enge land ter zee heeft, ons bitter te doen ge voelen. Waartoe? Is een aanwijzing misschien te vinden in de haast .even onverkwikkelijke mede deeling, die ons eenige dagen vroeger ge werd, dat een Nederlandsch schip, bestemd om in La Plata graan voor on3 land te lia- len, in Engeland slechts bunkerkolen kon krijgen indien het zich verbond slechts voor Engeland vracht te .varen? Duitsche kolen worden contrabande, Engelsche kolen in Engeland slechts op bepaalde condities Is dan de verklaring dat Duitsche kolen contrabande zijn niet te beschouwen uit sluitend als een .oorlogsdwang tegen Neder land, waar Duitschland geheel buiten staat? Wachten wij echter af. .Voorloopig zaj de moeilijkheid er ,wel in de eerste plaats een zijn voor het Haagsche distributie-bu reau van kolen dat nu uitsluitend En gelsche kolen voor bunkerkolen kan dis- tribueerenzoolang de voorraad strekt en aangevuld wordt. Wachten wij af, zij het ook met een be klemd hart. Want nooit is voor ons Neder WAARDEERING VAN DE KATHOLIEKE MISSI6N. Aan de Roomsch-Katholieke missie, die werkzaam is in do onderafdeeling Beloe, van de afdeeljng Noord- on Midden-Timor, is vergund haar arbeidsveld uit te breiden tot de onderafdeeling Noord-Midden-Timor dier afdeeling. Tegen eene gelijke .uitbreiding tot de on derafdeeling Zuid-Midden-Timor is door de regeering bezwaar gemaakt, schreef de „Ja- va-Bode" en zij voegde daaraan toe: „Wij hoorden juist dezer dagen veel goeds van de Katholieke zending op Flores. Voor al te Larantoeka .wordt door de zusters en broeders hard gewerkt. Op de meisjesschool van de zusters Fran ciscanessen van Heythuizen bijv. gaan onge veer 200 Inlandsche meisjes, die daar on derwijs ontvangen. Niet bij allen heeft het onderwijs vruchten, maar toch blijft er bij allen wat hangen en zoo gaat het proces ten goede voort. Als een merkwaardigheid vertelde men ons, dat daar te Larantoeka drie pieren bij de haven zijn. pen van het Gouvernement, een van de zusters en een van de broeders, die daar hun scholen hebben. En vaak bij- de aankomst van een boot, ziet men de zusters zelf met pakken sjou wen en vaten voortduwen. Daar wordt goed werk verricht op Timor." Zoo blijkt, dat ook van liberalen kant 't uitnemend werk onzer missiën wordt waardeerd. ge- Een schoenenmis. Eenige groote stooin- schoenlabi'ikanten uit ons land zijn voorne mens in Amsterdarn een schoenenmis (jaar markt) te houden. Alles wat op het gebied van cle ^choenindustrie bier in bet land ver vaardigd wordt, zal worden geëeposeerd. ''en. »Praktisch" geschenk! Volgens een bericht in „The San Francisco Examiner" voet men niet wat aan te vangen met het geschenk van het Nederlandseh 'comité aan de tentoonstelling. Dit bestaat in twee mooie cyelorania-schilderijen, die ongeveer 50,000 dollar kostten, jnaar geplaatst dienen te worden tegen een boogvormigen rand. Er waren tien man noodig om ze te verplaat sen van het Nederlandsche paviljoen naar het auditorium. Het geheele gebouw bevatte echter geen enkel© ronde zaal o.m ze te plaat sen. Een zonderlinge geschiedenis. Den 25en Maart heelt de heer C., hoofdagent van Lo- tisico te Amsterdam, als postpakket een si garenkistje met geld'Swaardigen inhoud naar het hoofdkantoor van Lotisieo in Den Haag gezonden. Hij was, naar hij aan de „Tel." verzekerde, juist naar het postkantoor ge weest om dit pakje' te verzenden, toen hij uit Den Haag werd opgebeld en men hem vroeg, waar zijn afrekening bleef; hij ant woordde, zooeven f 3500 en uitgelote premie- bewijzen, in 't geheel f 4069 aan waarde, te hebben verzonden. Een week lang kreeg de heer C, geen be richt van ontvangst uit Deü Haag. Vrijdag, 31 Maart, werd hem medegedeeld, dat het pakje ongeschonden doch ledig was aange komen. De verzender zeide het pakje niet te heb ben aangeteekend en evenmin de nummers van het verzonden bankpapier te hebben op geschreven; drie getuigen, een bediende, een overbuur en een kennis^ die juist aan het loket stonden, hebben hem echter bet geld in het pakje zien doen. Hij heeft daarop, ge lijk gezegd, zelf liet pakje naar het postkan toor gebracht- Tot nu toe is de zaak niet opgehelderd. uw weerstandsvermogen te bewaren en'uw zenuwkrachten te versterken. Er wordt veel van uw kracht gevergd in dezen zwaren tijd en bij velen komen reeds de verschijnselen van zenuwzwakte, neurasthenie en zenuw achtigheid, Slapeloosheid, vermoeidheid^ moedeloosheid, hoofdpijn, angst zonder be paalde oorzaak, gebrek aan lust en aan energie, zijn zoovele verschijnselen die dik wijls de voorboden zijn van erger. Nu komt bet er dus op aan, in tijds het echte middel te kiezen, dat deze beginnende neurasthenie niet verder laat voortwoekeren. Met vertrou wen raden we U de SANGUINOSE aan, die door honderden, doktoren en leeken, be vonden is een uitnemend versterkingsmid del bij bloedarmoede en algemeen© verslap ping. SANGUINOSE kost f 1.50 de flacon; 6 fl. f •&-, 12 fl. f 15.-. Tweemahl per dag een eetlepel ie vol doende. Probeer liet en gij zult spoedig de gun stige gevolgen bespeuren. Houd', het vol, en de gevreesde, ondermijnenle neurasthenie wordt overwonnen. Gij wordt flink en le venslustig als voorheen! WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., de Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Verkrijgbaar bij apothekers en Drogisten. 6107 dan zal vanzelf naar voren komen de behoefte, om in de nabijheid van de Hembrug ook een tunnel te maken, waardoor de Hembrug kan worden gemist, aangezien voor een spoorweg maatschappij een permanente, ononderbroken verbinding van het grootste belang is. Op grond van do ervaring, met den tunnel nabij Amsterdam opgedaan, zal men zelfs er toe overgaan, aan de Hembrug en willicht bij Velzen de hinderpalen over het kanaal te doen vervan gen door een veel beter geëigende verbinding. Dan zal feitelijk elke belemmering verdwenen ziju op het kostbare Noorzeekanaal, waaraan men nu opnieuw eenige millioenen gaat beste den, en zal Amsterdam hebben een van de beste zeeverbindingen, die denkbaar is. De kostenberekening geeft een eindcijfer van pl.m. 5,000.000. RUtftSiE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Aanbevelend, 6518 EEN STRENGE MAATREGEL. Daar het tijdig gereedkomen met het pro gramma niet meer toelaat, dat wedstrijden we gens afkeuring van terreinen niet doorgaan, worden de heeren consuls van den N. V. B. in de Off. Med. beleefd uitgenoodigd zich voor de nog te spelen wedstrijden van keuring der terreinen te onthouden, terwijl de vereenigirigen attent worden gemaakt op de noodzakelijkheid om voor eiken nog te spelen wedstrijd te zorgen voor een bespeelbaar terrein EEN TUNNEL ONDER HET IJ I De lieer W. Eenenga heeft voor de afd. Bouw en Waterkunde van het Kon. Instituut van In genieurs te 's-Gravenhage een voordracht ge houden over: een tunnel onder het IJ te Am sterdam voor spoarwegverbinding. De bedoeling is, een tunnel onder het IJ aan te leggen, om een permanente verbinding te krijgen met de aan de overzijde van het IJ gele gen uitgestrekte gemeen te terreinen van Am sterdam, die niet via de Hembrug aan het spoor wegnet kunnen worden aangesloten, daar de Hembrug reeds nu te zwaar belast is. Een brug over het IJ zou tot de onmogelijkheden behoo- n. Deze tunnel zou moeten loopen van het noor den, tussehen Scbellingwoude en Durgerdam, van uit de richting Zaandam, dwars over naar den Zuidelijken IJ-oever, om vervolgens over 't Merwedekanaal in c'e f?°wono spoorweglijn aan sluiting te vinden. Deze plannen gaan geheel buiten 't havengebied om. Voor het personen verkeer uit het Noorden naar" het Centraal Sta tion beteckent de tunnel een omweg van onge veer 10 minuten, wat vermoedelijk kan worden ondervangen door een station in de nabijheid van het Tolhuis, waar men met een pont kan worden overgezet. Voor goederen daarentegen is het geen be zwaar, aangezien die langs de voorgestelde baan ongeveer komen in zeer dicht bij het rangeer terrein der spoorweg-maatschappijen, en omdat de meeste goederen juist in het Oosten van Am sterdam worden gerangeerd. Het directe voordeel van de gedachte verbin ding zal dadelijk zijn het verlichten van het ver keer over de Hembrug, die dan op meerdere tijden en langer open kan zijn. Ook is het een verlichting van het verkeer over het Centraal station, want tot nu toe moeten de goederen naar 't Oosten via Hembrug/Centraal Station, wat dan geheel vervalt. Deze beide factoren zijn van groot belang, aangezien niet alleen de Hem brug, maar ook het Centra al-Station geen ruim te biedt voor drukker verkeer. Gaat men over tot uitvoering van dit plan, „ST. RAPHAEL". (Eigen correspondentie.) Zondag 16 dezer vergaderde te Utrecht in 't gebouw der St. Josephsgezellen het personeel der verschillende werkplaatsen van de groote Spoorwegmaatschappijen, ter bespreking der ge voerde, en nog te voeren actie in zake het premie stelsel, bij stukwerk, aan de werkplaatsen der vergadering met den Chr. Groet en leidde de S.S. De heer F. R Reijne, voorzitter, opende de agenda in. Deze bevatte o. m.: een verslag van de op 7 Febr. 1.1. plaats gehad hebbendé audiëntie bij Z.Exc. den Minister var Waterstaat. Dit verslag werd uitgebracht door den vrijgestelde, den heer H. Terraalsmede een verslag der op 22 Febr. I.1. plaats gehad hebbende conferentie bij den Directeur-Generaal der S.S. Dit verslag werd uitgebracht door den voor zitter, den heer Reijne. Beide verslagen werden zeer uitvoerig en duidelijk behandeld en hadden beiden dezelfde punten van bespreking gemeen Punt 1. Omtrent willekeur bij het toekennen van promotie. Punt 2. Omtrent den loonstandaard. Punt 3. De wisselvalligheid der te maken overwinst. Punt 4. Omtrent medezeggingsschap in het bepalen der prijzen welke voor het werk moeten worden gegeven. Om in al deze zeer belangrijke zaken niet geheel en al afhankelijk te zijn van de willekeur der betrokken chefs der werkplaatsen, was door de organisaties van Spoor- en Tramwegpersoneel een concept-reglement voor een in te stellen Fa- brieksraad samengesteld en aan de directie ter invoering voorgesteld Dc bespreking van het instituut fabrieksraad was dan ook een der meest gewichtige punten welke de agenda opleverde. Uit het verslag des heeren Reijne was geble ken dat de directie der S.S niet accoord was kunnen gaan met het concept fabrieksraad, zoo als het door de organisaties was ingediend. Zij had echter hiertegenover een eigen concept ge zonden, hetwelk ter vergadering werd besproken. Ofschoon dit concept belangrijk afweek van dat, door de organisaties ingediend, overtrof het echter ruimschoots de verwachting der werklie den, aangezien het zich niet alleen bepaalde, zooals in opzet door de organisaties was ge vraagd, tot beslechting van geschillen in zake 't premiestelsel, doch arbitrage in 't zicht stelde voor alle voorkomende geschillen op elk gebied. Punt voor punt werden de bepalingen van het concept behandeld, doch zeer weinig aanmerkin gen werden gemaakt. Belangrijke wijzigingen werden niet voorgesteld, en omtrent den proeftijd voor dezen fabrieksraad was men het na eenige discussies spoedig eens en werd die bepaald op 2 jaar. Na afhandeling dezer quaestie kwam aan de orde de vraag of het gewenscht ware ook voor het personeel der H. IJ. S. M. der N. C. S. en der N. B. D. S. eene actie te beginnen ter verkrijging van een zeifde fabrieksraad in stede iWij zaten dezer dagen aan onze stami te boomen over politiek, ooriog, sociale nomie en dergelijke hoogdravende dit t meer. Dat is voor mij al heel iets bizond V als men maar .weet, dat ik een a^mgebc afkeer heb van politiek, van oorlog, 'J' socialisme en van draven, vooral wan; het hoogdraven geldt. 't Ging over den oorlog; de één pro-dit, de ander pro-dat; de één mee., dat de geallieerden den vrede nu n moesten aanbieden, dan was 't uit; de ar meende, dat de Duitschers er nu maa: eind aan moesten maken. Ik zeg: „Jullie weten er niks van. Ik neutraal, maar ik zeg: dat het nog uit is, is de schuld van den Paus." ...„Hè, wat?!" De pen keek ai gek op. dan de ander en eindelijk vraagt er een: „Hoe zou 't nu de schuld kun1 ijn van den Paus? De P^ps doet wat kan om het ,uit te krijgen en wou jij 1 nog den Paus .willen beschuldigen, om Hij geen gehoor krijgt van de strijde!: partijen?Maar er zal wel weer - achter zitten 1 Verklaar je nader." Ik zeg: „Goed, ik zal je dat wel dui lijk maken; dat js makkelijk genoeg: als Paus de „P" niet had, was het „aus", beteekent: it: uit." „Zie je wel riepen ze dat er w wat achter stakl" „Welnee zeg ik er sto. 1 juist o vóór: de PI" lk kreeg mijn zin: 't praatje raakte v den ooriog af, want ik maakte er t( maar grapjes mee. „Toch zeide de krantenvriend 1 oome Dijc wei leuk uit den hoek komej En 'n ander viel hem al in de rede en'! er op volgen: „Jongen, ja! Je zou 'm zóó weer in trappeul" Gelukkig deden ze'het niet, want dat me zeker niet goed ziju bekomen; eveni: als 'i dien reeruut verging, toen hij voor c dokter moest komen om, op zijn verze nog wel, opnieuw gekeurd te worden. De man beweerde dat hij zijn rcchtera onmogelijk omhoog kon bewegen tot a den schouder. Hij had zich bezeerd, 1 weerde hij. Hoe hoog kou je hem vroeger* opbc ren?" vroeg de dokter droogweg. De man beurde den arm op tot boven z hoofd. „Goedgekeurd," zei de dokter met e glimlach op 't gelaat over den welgeslaagd' ouden truc. Zoo ik zeide: het praatje over den oc log was uit en we begonnen zooals aan 'n stamtafel past in alle eer en deu^ moppen te tappen. En of ik nu juist op mijn praatstoel z ofwel in 'n lachlioekje, dat weet ik ni meer; maar dit is-er^ia ieder geval het g volg van geweest, dat een kennis van krant er met de redactie over h'eefc g boomd en dat ze mij nu in dit hoekje v; de krant „aan de stamtafel" hebbengestoj om rnaar zoo dikwijls mogelijk „leuk" i den hoek te kunnen komen. Al mijn tegenstribbelen baatte mij niet Ik zei al: „jullie vergissen je"; maar d ontkenden zij stellig. Toen zei ik: ,,'t Z toch niet gaanl" Maardaar kwam de directie met 'n pa denmiddel enliet dubbeltjes zien et kunststukje, dat ik den besten goochela. to doen geef! lk zwichtte en belooft de praatjes van de stamtafel in dit hoek over te vertellen l OOME DIJC. tl! van de thans bestaande groepsvertegenwoorc ging. Alhoewel erkend werd dat de thans bij de S.: voorgestelde fabrieksraad van meerdere waar»1 voor het personeel kan zijn dalnhet instituut di' groepsvertegenwoordiging, was het persone: dier maatschappijen van meening, dat voor hi de omstandigheden niet van dien "aard waren d; zij dezelfde goede werking van een fabrieksraa konden verwachten, ais bij de S.S. en zulks_c gronden dat de macht der organisaties aan d maatschappijen zich nog niet voldoende hee1 ontwikkeld om de leiding van een dergelijk insf tuut in handen te kunnen krijgen. Ten slotte nc' een zeer geanimeerde rondvraag, waarna slui u onder dankzegging op Roomsche wijze in de nieuwste modelSen. in het mooiste en nieuwste op dit gebied. EXTRA V00RDEELIG. Aanbevelend, 6516 Dagelijks wordt door iemand met gezondi nieren een hoeveelheid schadelijke etoffei afgescheiden, die wanneer zij in het liehaan achterbleef, voldoende is om tot een nood lottig einde te leiden. Alleen uw nieren kun nen u redden, want zij-alleen dragen zo ij voor het filtreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overwerkt zijn blijft een gedeelte der schadelijke stoffei in liet bloed achter en dientengevolge ge voelt gü n vermoeid en dof, gij begint last te krijgen van rugpijn, hoofdpijn, stijfheid1 in de spieren en gewrichten, duizeligheid waterzuchtige zwellingen in de enkels of rond de oogen enz. Wanneer bovenstaande verschijnselen ver waarloosd worden, kunnen gevaarlijke erf ongeneeslijke ziekten zich ongestoord ont wikkelen en plotseling, zonder waarschu wing, optreden. Geneest uw nieren terwijl' 1 liet tijd is, leeft zoo rusdig mogelijk, ver mijdt buitensporigheden van welken aard dan ook, houdt u aan een eenvoudig dieet en zet een kunr met Foster'6 "Rugpijn Nie- en Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwaal verdwenen is. Dit geneesmiddel her stelt de goede werking der' nieren, het ver- drijft de onzuiverheden, wolke de oorzaak vormen van lendenjicht, rhenmatiek, nier- 1 steen, enz., en het voert het overtollige wa ter af, waardoor de oorzaak van waterzucht! i wordt weggenomen. j - f Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel t 1,75 voor één, of f 1.0,— voor zes doozen. Elscht de echts Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk 6017.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5