Spekslagerij en Vieesclihouwerij Haat lemsche Rijwieltrust Schagchelstraat -24 JAC. ALKEMADE. L E. KARSTENS, Vierkant LtSSE. Groote keuze banden DES ZONDAGS GESLOTEN. VERHEUL'» WAT ANDEREN ZEGGEN ONTVANGEN BOEKEN, enz. HEEREN MO DE-ART IK EL EN I RH Al F Al mANCHETTEli - BOORDEN L. 11 L —fiiMTP—T modellen! HEESEKWEG 11a. lal. 109. wegende 1650 pond 31. O. WASSENAAR, cc co VITRAGE en ALL0VERNETS n re 53 Sctioterweg 54. Telef. 1929. Haarlem. Groote Houtstraat. Onze Kinderkleeding draagt het kenmerk uan solide, doelmatig en chic en is Eigen Fabrikaat. Billijke prijzen. Z*e onze Etalage. Poffertjes en Wafelen. KRUISWEG 53. J. J. HUIBERS, Doelstraat 35 HAARLEM - :j V-'i"i■-;J- ~7 T- aR. van de tentoonstelling te Purme- rend met een EERVOLLE VERMEi-DING. De prijzen van rundvleesch zijn als volgt: VETTE D0URGEH. en MAGERE LAPPEN 60 cent. ROLLAGE en ROSBIEF GS ct. BIEFSTUK 60 eerst. Zii^eyen feeügieuze ÜEDAILLES Groote keuze -s (U 25 K W Waardoor is de verkoop van dit jaar zoo enorm druk het mij in weerwil van de tijdsomstandig heden is gelukt om een buitengewone „pracht- coüectie" samen te stellen. De prijzen in alie qualiteiten bijzonder laag zijn. Het maken en ophangen steeds vlug en netjes geschiedt tegen billijken prijs. Vraagt zichtzendingen en prijsopgaaf. 6682 Ti O re 96 in alie prijzen. 6680 6483 (Bestellingen worden «an he s bezorgd.) 6030 is het goedkoopste adres voor behangselpapieren Speciaal adres Voor H. H. Huiseigenaren Zie Etalage. - Zie Etalage. VRAAGT STAALBOEKEN. Annex Behangerij en Stoffeerderij. 6669 en viuektbaarheidsgudin. We vinden het Pauacliei verder terug op de Paasokweiden in ■teden als Tiel, Wageningen en Arnkem. Op Paaschmaandag werden op de markten eieren met stevigen schaal gekoektze mochten hard gekookt zijn. De jongens en meisjes speelden dan het eierentikken. Wie wil er eens tikken zoo werd gevraagd. „Ik tik." „Spits of bol?" „lii kopperei." En dan werden de eieren tegen elkander gestooten. In den Patriottentijd wa ren deze eieren met de nationale kleuren be schilderd. In Friesland werd geblinddoekt naar onbruikbare eieren geslagen, die op bepaalden afstand op den grond waren neergelegd. Geen enkel ei mocht daar bij worgden stuk getrapt. in tal van streken van ons land werden met Pascben eieren verkocht in speciale eieren- k> aampjes. In 18^5 at men Paasebeieren op bet ijs. Deze eieren waren ter heugelijker gedachte nis beschilderd met bet opschrift: „Gekookt op het ijs, 2-3 Maart 1S45." Wie beeft er niet liever een groene Paasch? DE PERS OVER DE ONDER WIJSBEVRE DIGING. I. Na kennis genomen te hebben van onze be schouwende artikelen aangaande 't Rapport der Bevredigingscommi ssie enonze conclu- siën dienaangaande zullen onze lezers wel eveneens willen vernemen .wat anderen van de voorstellen der commissie zeggen. We willen er daarom eenige pers-overzichten aan wijden. De Tij d geeft een opsomming van de voordcelen van de voorstellen voor het bij zonder onderwijs, doch zet daarnaast uiteen, dat rechts daarvoor eenige offers zal moe ten betalen. En dan betoogt ze, dat in meer dan één opzicht de openbare school in de voorstellen eene bevoorrechte positie be kleedt. Daarbij doet zij uitkomen, dat in flagranten strijd met de financieele gelijk stelling of juister misschien met de gelijk heid van de burgers voor de wet de bepa ling is, dat de salarissen van degenen, die bindende beloften hebben afgelegd, niet in het huwelijk te zullen treden, een zeker bedrag niet zullen mogen overschrijden. Wij weten laat ze daarop volgen trouwens van deze bepaling voorloopig niet of zij een een antipaapsch of een ciericaal karakter draagt. Het laatste zijn wij geneigd aan te nemen, omdat hier wettelijke gevolgen worden verbonden aan geestelijke beloften en door den wetge ver aan die beloften bindende kracht wordt toegekend of de bedoelde be loften precies luiden, als hier staat, blij- ve buiten beschouwing en ook, omdat hier een zeer menschelijke kniebuiging wordt gemaakt voor het familieloon, in tegenstelling met het loon voor werk. Na nog een paar andere offers, die van ons in ruil van de winst worden gevraagd, te hebben gereleveerd, vraagt ze of men daarom de toegestoken hand moet afwijzen. Op die vraag antwoordt ze: Indien wij geen geloof hadden in het bijzonder onderwijs, dan zouden wij zeg gen: ja. In tegenstelling in dezen met de meening onlangs hier door den Haag'- scheii briefschrijver ontwikkeld komt het ons echter voor, dat, juist omdat te genwoordig de wind blaast in her zeif van de bijzondere school, .wij toegevend kun nen zijn en op de nieuwe voorwaarden het nieuwe tijdperk met een gerust gemoed kunnen beginnen. Wij willen daarbij ook niet vergeten, dat wij op dit oogenblik zij liet tijdelijk in de minderheid zijn en dat dientengevolge het compromis te onzen nadeele moet uitvallen. Eén ding staat echter voor ons vast: de tegemoetkoming, ons gedaan, betalen wij ruim en goed bij de voorgestelde re geling. Er kan noch mag sprake van zijn, dat men ons ooit ten tweede m&le de quitantio presenteert. Indien bijv. bij art. 80 naar een vergelijk moet worden ge streefd, dan zal dit nergens anders kun nen gevonden worden dan in art. 80 zelf. Bij het onderwijs hebben wij al afgere kend. De Standaard is teleurgesteld dat de concept-wetten zich alleen tot het l.o. met insluiting van het bewaarscHoolonderwijs be palen, zet uiteen, dat echter wat wordt voorgesteld in velerlei opzicht hoogelijk valt te waardeeren, doch voegt daaraan toe, dat men in liet teederste puntje blijft staan voor sombere vragen. ,Wat aangaat dat laat ste schrijft ze o.rn.: Ideëel komt 't nog geenszins tot nobel recht. Immers het .Openbaar Onderwijs blijft eerste klasse in titel en rang. De gelijkstelling bereikt ge nog alleen in de geldzaak. Het Openbaar Onderwijs zal veel ster ker dan nu concurrentie aan de Christe lijke school kunnen aandoen, in zooverre de absolute neutraliteit der Openb. school wegvalt. Iets wat in onderscheidene dee- len van het land te eer tot een gereedma- kiiig van de Openbare school voor do vrienden der Bijzondere zal leiden, omdat de Gemeentebesturen hier belang bij heb ben, en meer nog belang krijgen, nu aan haar de last .wordt opgelegd, om de Bij zondere schooi van de noodige gebouwen te voorzien. Al begrijpen we toch uitnemend wel, lioe men tot die laatste, zeer zonderlinge bepaling gekomen is, het ligt toch in den aard der zaak, dat juist hierin een dei- zwakste plekken van het rapport is gele gen, zóó zelfs, dat we reeds nu twijfelen, of deze voorslag ten s,lotte aannemelijk zal blijken. Strikt en stipt uitgevoerd naar de bedoe ling, zou er een rijke gedachte in liggen; maar wie zich inbeeldt dat dit Van zelf goe-d zal loopen, vergeet te rekenen met den geest die vaak in onze Gemeentebe sturen voorzit. Voor artikel 102 is natuurlijk geen for mule gevonden, die geeft wat principieel volstrekt recht zou zijn, en met name niet wat door ons steeds begeerd Werd; maar daajvoor blijft de Schoolkwestie dan open staan. Dit .euvel kan iu een latere periode worden weggenomen. Doch ook afgescheiden hiervan zal de geldkwestie voor geen gering deel heel het vraagstuk blijven beheerschen. Van de drie trappen: Hooger, Middel baar en Lager .Onderwijs, wordt ons hier een schema van oplossing eigenlijk alleen voor den eersten trap geboden, en toch zal dit reeds tot ernstige financieele ge volgen van aanbelang leiden. Ten eerste zal het Rijk aanstonds 16 millioen 's jaars hebben bij te passen, een bedrag dat allicht vrij spoedig tot 20 millioen zal oploopen. Ten tweede zullen de Gemeentebestu ren voor allen bouw van sclioollokaliteit hebben in te staan; wat ook hun op mil- lioenen zal te staan komen. En ten derde zullen de voorstanders van het Bijzonder .Onderwijs hun bijdrage aan dit onderwijs .wel bijna geheel terug- kunnen houden; doch daartegenover zul len ze fn de belasting, eenigiijk voor de zen tak van het onderwijs, een verhoo ging hebben in te boeten, die hooger zal loopen dan wat ze thans aan het School wezen, uit liefde en belangstelling kweten. Men voelt daarom nu reeds, koevele problemen zich hier opdringen. En dan nog, .wanneer zal dit nieuwe paradijs zijn poorte ontsluiten? Het duurt nog vier jaren minstens, terwijl dan altoos nog de vraag spannen blijft: Hoe zal 't Rijk, als de vrede niet spoedig hersteld wordt, het geld voor deze nieuwe rege ling vinden kunnen? Het gaat niet om een kleinigheid. En toch zou 't zoo hard zijn, zoo schit terende vooruitzichten aan onze onderwij zers te hebben voorgespiegeld, als er ten slotte op neerkwam, dat 't wei in de wet o, zoo prachtig geformuleerd stond, maar dat de Minister .van Financiën impotentie beleed. De Residentiebode neemt op eene vermakelijke manier den heer Tydeman ér tusschen. Ze doet opmerken: De heer Tydeman is bang, dat de deug delijkheid van liet bijzonder onderwijs bij die van het openbaar zal achterblijven. Hij kan niet aanvaarden, „dat den wet gever de verplichting wordt opgelegd een regeling te treffen, .waarbij het bijzonder onderwijs naar denzelfden maatstaf als het openbaar uit de openbare kas wordt be kostigd en nochtans de vrijheid wordt gelaten,, om voor het bijzonder onder wijs niet de eischen van deugdelijkheid te stellen, welke voor het openbaar wor den gesteld." Dit bezwaar is vooral zoo eigenaardig, als men zicli te binnen brengt, dat de vrijzinnigen de vrije concurrehtie tusschen openbaar en bijzonder onderwijs nooit heb ben aangedurfd. Als van rechts .gezegd werd: zet de beide takken van onderwijs onder dezelfde voorwaarden, wat de finan ciën betreft en laat ze dan verder vrij op groeien, bedankten de liberalen steeds gracieuselijk. Zij vreesden, dat dan de leuze, door rechts vaak aangeheven: bij zonder onderwijs regel, openbaar onder- -\wijs aanvulling, maar al te spoedig in ver vulling zou gaan. Eu nu komt de heer Tydeman met be zorgdheid op voor het gehalte van het bijzonder onderwijs... Kom, laten we ernstig blijven. Overigens, uit het ontwerp-Onderwijswet blijkt, dat de waarborgen voor deugdelijk heid van beide soorten onderwijs belangrijk versterkt worden. De Fakkel, het vrije liberale orgaan, maakt o.a. deze opmerkingen, die nu juist niet bijster vriendelijk zijn en die getuigen van het anti-clericalisme, dat men bij de meesten der vrije liberalen in hoogere mate aantreft dan bij de andere vrijzinnigen: lo. De commissie stelt voor liet bij zonder onderwijs geheel en al uit de publieke kassen te betalen. Naar onze overtuiging komt dit hierop naar dat in groote streken vari ons land nagenoeg het geheele lagere onderwijs feitelijk wordt uitbesteed aan de (Roomsche) kerk. Het beginsel is geheel nieuw. Vindt het in stemming, dan zou men het ook verdere toepassing kunnen geven. Men zou dan onze defensie kunnen uitbesteden, zeg aan den Anti-oorlograad. Onzen .Waterstaat aan b.v. den Boerenbond. De benoeming van burgemeesters aan de Vereeniging van Nederlandsclio gemeenten. De Staatswerkzaamheid zou daarmede belangrijk worden beperkt. Zij zou alleen behoeven te bestaan in controle en het opleggen van belastingen, om het die par ticuliere instellingen mogelijk te maken haar taak te volvoeren. 2o. Er is in de ontworpen wetsvoorstel len geen enkele waarborg geschapen dat de ouders van de kinderen, die de bij zondere scholen bezoeken, ook maar den geringsten invloed op inrichting, en gang van het onderwijs hebben, of althans de samenstelling van de besturen der scholen kunnen bepalen. Het voorgestelde is dus van de leuze „de school aan de ouders" eene bespotting. 3o. In de toelichting tot alinea 5 van het nieuwe grondwetsartikel zegt de com missie: „De eischen, aan de deugdelijk heid te stellen, zullen uiteraard soms gelijk, soms alleen gelijkwaardig zijn, wijl de vrijheid van richting der bijzondere scholen moet worden in acht genomen." In verband daarmede trof ons eene zin snede in do nota van Mr. Tydeman, waar in deze zegt: „Een Grondwetsartikel, waarin de eisch van gelijkheid van deug delijkheid wordt afgewezen, kan door on- dergeteekende niet aanvaard worden, niet alleen voor het heden, maar ook niet voor de toekomst." Dat woord „afwijzen" komt ook even te voren in de nota voor. Wat is daarvan de beteekenis? Wil het alleen zeggen dat de eisch van gelijkheid 'van deugdelijk heid niet in liet ontworpen grondwetsar tikel voorkomt? Of beteekent het dat de rechterzijde der commissie geweigerd heeft dien eisch eene plaats in de Grond wet te geven? Wij meenen dat publieke beantwoording van deze zéér gewichtige vragen niet mag uitblijven. Het „U. D.," ook een orgaan der vrije liberalen, releveert dat jn de Staatscom missie ieder politieke partij door twee leden vertegenwoordigd was en meent derhalve dat wel de heer Tydeman persoonlijk, maar, niet de vrij-liberale partij als zoodanig ge acht kan worden zich tegen den gevonden grondslag te verzetten. Zou mitsdien in de partij der vrije libe ralen ten aanzien van 'deze quaestie geen» homogeniteit worden gevonden? Jvatechetisehe onderrichtingen van M. C. Wermekkirelien, vertaald door L. M. van Pj nvt eren, R.-K. pr. Bij de R.-K. Boekcen- tra le9 Amsterdam. Een uitgebreide katholieke ge- loofs- en zedeleer, op treffende, pakkende wijze bewerkt. (Drie deden, ongeveer 170 onderrich tingen). Voor priesters zoowel ale leeken zéér aan te bevelen, „De dood van Yper," door Caesar Gezelle. Twee deeleu. Bü de R.-K. Boekcentrale te Amsterdam. Een boek vol geweldige tragiek in dikwijls wondermooie taal. 4 De watersnood van 13—14 Januari 1916. Uitgegeven door de Zuiderzee-Vereerriging bij E. J. Brill, Leiden. Verdediging van de droogkS" ging der Zuiderzee aan de baud van nieuwe onderzoekingen en de lessen die de overstroomingien in Noord-Holland hebben opgole- verd. Focus. 10 daagscb fotoblad voor Groot-Ne derland, onder redactie van A. Boer, Bloe- mendaal. (3e jaargang.) Een prachtig tijdschrift (onbe- rispelijk uitgevoerd) voor foto- grafeu en amateurs. Het geeft in derdaad nuttige beschouwingen en lessen, tal van voorbeelden, een fotocursus, handeknieuwe, ver- eenigingsnieuws enz. Op en om liet altaar. Liturgie voor Cathe- ehismuskindereu doar een pater Minderbroe der. Bij L. C. G. Maln.berg. Nijmegen. Met het stempel der Federatie van Liturgbcbe vereenigxingen voorzien: mei goede en leerzame afbeeldingen. Een werkje, uiterst goedkoop, doch hoog-noodig in dezen tijd van liturgische ople ving. Fondscatalogus van nieuwe uitgaven, van L. C. G. Maluiberg te Nijmegen. „Kenncmerlaml," Wandelingen om Wijk aau Zee, met wandelkoart eu plattegrond. Uitgave „Badcoui-ant" Wijk aau Zee. Een praevhtboekje voor ous mooie Kemiemerlaud! Hoewel Wijk aan Zee, de paooie badplaats, er de eerste plaatè in beeft moest eigenlijk niemand die Kennemer- land bezoekt, dit boekje, dat met mooie platen i6 voorzien en er smakelijk uitziet, missen. De ge heele streek tusschen IJmuidén en Heemskerk wordt er in be schreven, niet alleen f ologra ph isoh. maar ook historisch: aller lei aardige bizonderheden in pit- tigen stijl verhaald, geven aan it boekje, dat als een „gids" iö be doeld, een bizonder Aangenaam karakter. De „I3« dcourant" te Wijk aan Zee weet werkelijk dén juisten toon te treffen! De ondergeteekende maakt hier mede bekend dat hij deze week een koe slacht Aanbeve end, 6619 fb514) 0 re

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10