NIEUWE BUIL niMIT vragenbus Landbouw en Visscherii GELOOFSVERDEDÏGING. PE OORLOG AAN DE STAMTAFEL. SPORT EN WEDSTRIJDEN Wanneer uw gezondheid uegint af fe nemen. BRIEVEN UIT BELGIE Paaschlammeren. 1908 worden gerangschikt onder L.W. 1916a, L.W. 1916b en L.W. 1916c. De landweerlich- tingen gaan met klein verlof met tussehen- poozeu van 40 dagen. De juiste datum van L.W. 1913 is, rneenen wij, nog niet gepubli ceerd, V r. Ik ben mil.-sergeant en ben al in De cember 1915 met periodiek verlof gegaan, maar ben thuis ziek geworden, zoodat ik volgens geneeskundige verklaring niet ver voerd kon worden. Heb ik nu ook recht op mijn menagegeldl Antw. Wendt u tot den administrateur uwer afdeeling. Vr. Ik ben in betrekking geweest en was bij de maand gebuurd. Ook waren^wij afge sproken de betrekking bij de maand op te zeggen. Nu lieb ik 17 Maart mijne betrek king opgezegd tegen 17 April en ben toen ook weggegaan. Heeft mevrouw het recht om nu mijn Nieuwjaarefooi af te houden van het loon? Antw. Ja. Het aannemen der Nieuw jaarsfooi houdt in dat men de betrekking niet vóór Mei zal verlaten. V r. Wanneer moet de landstorm jaar klasse 3916 opkomen? Antw. Nog niet bekend. Vr, van v. d. A. te H. i ntw. Als u niet tot een overeenkomst met mevrouw kunt geraken, dan kunt u den dienst alleen opzeggen met zes Weken tegen Augustus, November, Februari of Mei. Vr. Weet n ook waar ik mij moet ver voegen om mijn dochtertje a.s. zomer in de Vacantiekolonde te Egmond oi Üersel ge plaatst te krijgen? Weet u waar de secre taresse woout? A n t w. Secretaresse van de Haarl. R. K. Vereeniging „Vacautie-Kolonies" is mej. M. L. J. Bijmolt, Schouwtjeslaan 92, Heem stede. V r. Hoe is ketelsteen uit een waterketel te verwijderen? A n't. Wij kennen geen ander middel dan den steen er uit te bikken, doch dat moet zorgvuldig gebeuren. Vr. van H. V. te H. Antw. IJ zult vergeten zijn de huidjes flink te drogen. V r. Kunt u mij ook een ziekeninrichting opgeven, waar ik kan worden opgeleid tot ziekenverpleegster? Zijn de kosten daarvan hoog en bestaat er ook een R. K. inrichting daarvoor? Antw. Wendt n tot den heer Dr. H. v. d. Berg, Spaarne, alhier. V r. Zoudt u mij ook kunnen zeggen waar ik mij moet vervoegen om tot verpleegster te worden opgeleid? Hoe oud moet ik zijn? Moet ik zelf voor de kleeren zorgen? Hoe veel geld kost dit? Antw. Zie antwoord op vorige vraag. V r. Welke is de kortste weg (fietsweg) van T.eimuiden naar Amersfoort? Antw. Leimuïden, Uithoorn, Vinkeveeu, Leenen, Hilversum, Baarn. Amersfoort. Vr. In hoever laat de wet toe de genees kunde, b.v. genezing van kanker door par ticulieren? Hoe mag dit geschieden zonder 'met de wet in strijd te komen? Is het ge oorloofd iemand kosteloos, van uitwendige ziekte te genezen? Antw. De geneeskundige practijk mag nooit door gediplomeerd-bevoegden uit gevoerd worden, maar wanneer iemand kos teloos voor een ander een middel ter be schikking stelt dat bij meent in dat geval nuttig te kunnen werken, kan er geen wets artikel tegen zoo iemand worden ingeroepen. Ï.ITÜRGIE. Bij den heer L. C. G. Malmberg te Nijmegen zal over eenige weken verschijnen een „Volks handboek der Liturgie," door A. J. Koenders, Ord. Carm. Met de uitgave van dit boek, heeft de Eerw. schrijver in verband met wat vroeger van zijn hand verscheen, n.l. het groote, twee- deelige „Handboek der Liturgie" en zijn „Kate- chismus der Liturgie," zijn oorspronkelijk plan voltooid, h.l. de kennis der Liturgie mogelijk maken voor alle rangen van het Katholiek volk. Het hier aangekondigde „Volkshandboek be schouwt wederom de geheele Liturgie, doch nu meer in de beteekenis van haar onderdeden, waarbij zeer vele aanhalingen uit Liturgische boeken de schoonheid van onzen eeredienst dui- .delijk zullen belichten. Afgaande op de gunstige ontvangst, welke aan de twee vorige liturgische werken van Pater Koenders ten deel viel, twij felen wij niet, of ook het „Volksboek der Litur gie" zal wederom een suoes-werk wordenzulks te meer nog, omdat, naar wij vernemen, het boek, dat ruim 430 blad. groot wordt, voor een waren volksprijs, d.i. spotprijs van 1.50 wordt verkrijgbaar gesteld. Dit is dan ook een der redenen, waarom dit werk zioh bijzonder zal laten leenen, om het aan vrienden ten geschenke te geven en het bij een meer uitgebreid godsdienstonderricht als handboek in te voeren op gleine seminariën, kweekscholen en verdere inrichtingen van mid delbaar onderwijs. Toen we 't dezer dagen over den oorlog bat den, lab ik nog 'n leuken bak gehoord, dien i 1 even wil vertellen Misschien zij» er meer, d; 'm kennen, maar voor wie hem nu kermen, 1 ie nognieuw! 't Moet, naar ik hoor, gebeurd zijn met dri opsnijderige Haagsche heertjes, zonen van hc „oude volk", die in den trein zaten te bluffen. Het praatje van het geselschap-zonen-Israël ging over die „dhure mliou.isaiie". „Nah, zeit er een., ik sie 't maar what goe an m'n beursie? Asaat ik 'n zoo» bij de hinfan trie heb! Die jongen het 'j vèr-gebrach! Ik be tevree overum: van gewoon soldaat is die no hadjudanf. Maar och, die jhoogen krijgt me daa 'n ongeluk en breekt me bij de tneorie 'n gewee en nou mot ik da betalen! Ik seg je: die hinfan trie is 't duurste wapen. „As waht is 't duurste wapen, zegt 'n ander As mijn soon luitnant is bij de feldartillerie. Ei daar heeft hij bij 't laden van 'n kanon zoo'i ding uit mekaar laten springen en nu schrijf hij me, dat ik 't mot betalen. Ik seg je, nee Bram de artillerie is 't duurste wapen!" „Wat praten jullie over het duurste wapen? Mijn zoon is gewoon hadmiraal bij de marine de jong het 't nooit ver kunnen brengen. Maa ik zeg je, de marine is 't duurste wapen!" „Och kom, zeggen Bram. en Moos. wat kan j< .nou op see gebeuren?!" „As wat zou je daar niet gebeuren?.vraag Isaak terug. „Laatst is mijn jongen uitgevaren ei toen ze midden op see waren most ie boven in d<1 mast klimmen; heelemaal bovenin Daar kom 'n wind opzetten en, bij vader Abram, daar tui melt m'n arme jong boven uit die mast, zoo ove boord in liet midden van den seesoiegel en da heele Ging stuk Nou willen ze dat ik dien spiege cj betaal. Ik zeg je: de marine is 't allerduurste wapen!' Wie er.gelijk kreeg weet ik niet, maar dat i: zeker: die laatste troefde z'n stambroeder; prachtig. OOME D1JC. UNIFORMWIJZIGINO Naar men verneemt is de nieuwe veldjas, dit zal worden ingevoerd overeenkomstig de thans bestaande met stijven kraag, alleen zijn de biezei vervallen en is de jas voorzien van met laker overtrokken knoopen, terwijl de officieren doffs sterren hebben. HET WEDSTRIJDPROGRAMMA voor Zondaar 23 April: Competitie: West. Ie klasse D. F. C.Haar lem; SpartaH. F. C.; H. B. S.Hercules, 2t klasse A: S. V. V.Unitas; Neptunu»—Dord recht. 3e klasse E: H. S. V.—Amstel (terreir Haarlem). Oost le klasse: Go aheadBe Quick Z. Pronsotie "West 2e klasse: A'jaxBlauw Wit Beker: H. B. S.Leonidas; D. E. C.Storm vogels; Quick—V. O. C.; R. O. H.—W. S Voor Maandag 24 April: Competitie: West le klasse: Quick—V. O. C. 2e klasse A. 11. F. C.S. V. V.; Oost le klasse U. D.Vitesse. Van de geboorte tot den dood stroomt 't bloed onophoudelijk door de nieren om gefiltreerd tt worden. Indien de nieren echter zwak of ziek worden, kunnen zij het bloed niet behoorlijk fil- treeren en de onzuiverheden in het bloed ver spreiden dan ziekte door uw geheeie gestel. De patiënt begint zich onnatuurlijk vermoeid, zwaar en dof te gevoelen, hij wordt prikkelbaar en ellendig. Hij voelt zich zwak in den rug, ter wijl de onzuiverheden zich ook nestelen kunnen in de spieren en gewrichten en rheumatische pijnen veroorzaken. Waterzuchtige zwellingen en waterstoornissen vertoonen zich dikwijls. Het hart schijnt niet goed te werken, de handen en voeten zijn dikwijls koud en de patiënt kan aan vallen van duizeligheid hebben. Nierziekten zijn dikwijls lastig te genezen, om dat zij zoo vaak ongestoord zich verder kunnen ontwikkelen. En noodlottige ziekten zullen onge twijfeld volgen, indien zij nog verder verwaar loosd worden. Begint daarom reeds bij het eerste optreden van de bovengenoemde verschijnselen met het gebruik van roster's Rugpijn Nieren Pillen, die, doordat zij de nieren wederom tof werking brengen, uw kwalen doen verdwijnen. Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 3d, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fran- co na ontvangst van A postwissel k I 1,75 voor één, of f 10,— voor zes rïoozen. Eischt de echte jRjfflWfBSsL Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien Is van nevenstaand haudelsmerk Zaterdag 22 April Vierde Biad (Van onzen eigen correspondent) Antwerpen, IQ April 1916. Er is door mij wel eens gesproken over de „po litiek", welke aoor de verscmiiende partijen, on danks den ooriog, gevoerd worat. Een allergrappigst voorbeeld naartoe is de ge meente EtiCiüeck, ten voorstad van Brussel. De katholieken hadden er sedert eenige jaren de meeroerheid, zij het dan de kleinst mogende. Bij het uitbreken van den oorlog werd de Uods- vreae gesloten, maar het was niet van lange duur het spreekwoord van den vos die zijne ha ren alleen verliest, werd bewaarheid. Een lid der oppositie kwam teverdwijnen en een lid der meer derheid wilde de „Godsvrede" handhaven en liep met links mede. Gevolg dat de partijen in geiijke macht tegenover elkander staan. Onder het tnotief van partijdigheid verwerpt de linksche partij alles wat door rechts wordt voorgesteld. De gemeentewet zegt nu eenmaal dat hij staken van stemmen het voorstel als ver worpen beschouwd wordt en dit middel wordt Goor de iibcraien en socialisten met behulp van den „Godsvrede-man" toegepast. De gemeenteraadszittingen geven dan ook stof tot allerhande tooneelen. De meest gewilde uit drukkingen zijn dié der vischmarkimen raast en tiert, vloekt en scheldt en da; alles terwille der rechtvaardigheid. De katholieken worden beschuldigd van partij digheid bij de ondersteuningen en aangezien „partijdigheid" in de linksche grammatica niet voorkomt, zijn deze heeren, zeer tegen hunne denkbeelden, verplicht alles te verwerpen wat er door Burgemeester en Schepenen wordt, voorge steld. Het dagelijksch bestuur der gemeente verkeert hierdoor in moeilijke omstandigheden temeer om dat de nood dwingt tot het aangaan van g. - leeningen en het voteeren van eremeten, iets Wc.t regelmatig door den Raad geweigerd woiot. Men heeft hierover reeds gecorrespondeerd met de militaire overheid, maar toen waren de pop pen heeiemaal aan het dansen. De oppositie verweet de tegenstanders niets meer, maar ook niets minder, dan landverraad. Excusez du neu. Hoe dat kluchtspel zal eindigen is niet te voor zien. De raad vergadert en vergadert en blijft vergaderen, zonder eenig besluit afdoend te ne men. Een dezer dagen las ik over een hotelcrisis in Zwitserland. Die lieden in bezet België, zeker zij in de Scheldestad, maken niet minder een crisis door. In den aanvang der bezetting waren er énkelen rnder hen die goede zaken maakten, doch dat is loorbij. Het grootst gedeelte weet niet meer van welk hout pijlen te maken Al de levensmiddelen zijn enorm duur, terwijl het bijna onmogelijk is de prijzen te verhoogen. De porties zijn in de eet huizen dan ook zóó klein geworden dat men wel twee middagmalen voor één middag mag ge- buiken. Tal van maatregelen worden en zijn er, evenals verleden jaar, genomen om den oogst van levens middelen zoo groot mogelijk te -doen zijn. De landbouwers zien dit met leede oogen aan, temeer omdat zij beangst zijn voor de inbeslag name tenbehoeve der volksvoeding. Verleden jaar had die inbeslagname, voor de aardappelen, veel te laat plaats. Voor enkele an dere artikelen kwam zij laat genoeg. De gerst was op vele plaatsen verkocht voor dat zij rijp was en reeds gedorschen voor de beslagname; bij talrijke brouwers was zij reeds in de mouterij. Het gouvernement is toen buitengewoon loyaal ge weest door die verkoopen, afgesloten voor de be kendmaking der beslagname, goed te keuren. De belanghebbenden vermeenden dat zulks dit jaar wederom zou gaan en daarom waren nu reeds duizenden en duizenden Hectaren aardap pelen verkocht die nog gepoot.... moeten wor den. Er is nu eene bekendmaking verschenen waar bij al die verkoopen vernietigd moeien worden. Bij diezelfde gelegenheid is er bekend gemaakt dat de prijzen voor de vroege aardappelen dit jaar zijn vastgesteld op 18.UÜ en 20.00 Francs per honderd kilo. Op de verschillende buitendorpen loopen nu de soldaten van boer tot boer om vast te stellen hoe veel Tand zij in bewerking hebben en wat er door gezaaid is of zal worden. In het afgeloopen jaar is deze arbeid door de gemeentebesturen gedaan, e °P üu""e beurt dit door de boeren heeft doen opgeven. Men kwam toen tot heele komieke ont dekkingen. Gemeenten die vijfhonderd Hectaren in oppervlakte verkleind waren, waren geen zeld zaamheid. De opgaven der boeren waren meestal niet op waarheid gegrondvest. Wonder iets bij die lieden. Komt er iemand van eigen volk om inlichtin gen, dan kan hij verzekerd zijn van de tien maal, negen maal bij den neus genomente worden; komt Telken jare, tot aan Christus' dood toe, kou men, in den namiddag van den 14den der Joodsche maand Nisan, de wegen naar Jerusalem druk bevolkt zien met Israëli tische mannen uit alle oorden des lands, ja uit alle streken der aarde, waar Joden zich gevestigd hadden. In feestkleeding gesto ken, droegen zij dan ieder op-den schouder een éénjarig, vlekkeloos lammetje, of lieten dit door hun dienaren vóór zich uit dragen. Het blaten dezer dieren was nu en dan duidelijk.hoorbaar te midden van^de vreug- demuziek en 't jubelend psalmgezang, waar onder de stoeten de stad des Heeren bin nentrokken. Bij den .tempel aangekomen, werd dan de menigte in den Voorhof in drie afdeelingen gesplitst. ,Op een vastge steld oogenbiik opende zich de Priester voorhof, en de eerste afdeeling mocht bin nentreden. Daar stonden reeds, vanaf de slachtplaats tot aan het altaar, de priesters geschaard in lange rijen. De eerste van eike rij nam telkens van den dichtstbijstaan- den Israëliet het lam aan, dat éénjarig, zon der smet of gebrek, en vier dagen van te voren afgescheiden moest zijn, om Paasch- lam te kunnen .wezen. Terwijl'nu het dier Werd gedood met een mes, ving de op de er een Duitsch soldaat, dan is het blaadje ge- kerd, dan durven zij geen onwaarheden neer schrijven. leis eigenaardigs bij die zelfde boeren is, dat zij iedere soldaat voor een officier aanzienkomt zoo'n controleur op de boerderij, dan is het mijn heer de officier voor en na en later in de her berg is het onder elkander: is die officier bij jou ook geweest? De levering van wit brood uit ons land naar hier ik bedoel binnen de versterkte stelling van Antwerpen is slechts een korte vreugde geweest. Het brood voorzag hier inderdaad in de behoeften des volks. Inderdaad heerscht er hier gebrek aan aard appelen en wel het meest onder de arbeidende klasse. Het ingevoerde brood dat hier tegen twee en zestig centiemen per kilo betaald moest wor den, werd hoofdzakelijk gekocht door de mindere menschen. Natuurlijk stonden er oogenblikkelijk lieden gereed om te zeggenzie je wel, het is het armste volk dat het meeste wit brood eet. Eén ding werd dan door die betweters vergeten en dat was: de gegoede lieden zijn in de gelegen heid geweest om tegen bespottelijk hooge prijzen aardappelen te koopen en de minderen haaden daarvoor geen geld. Die menschen moeten toch ook eten en het is niet voor hun genoegen dat zij zooveel geld voor het brood betalen, doch inder daad omdat het de goedkoopste manier was om meer eten te bekomen en nu komt de Jobstijding tot ons over het oorlogsbrood in Nederland! Wij kunnen den toestand in ons vaderland, zeer begrijpelijk niet beoordeelen, doch het is van harte te wenschen, dat ons ministerie toch nog een weg zal vinden om ons hier van brood te blijven voorzien. Het behoeft daarom geen wit te zijn, oorlogsbrood kan men hier ook wel gebiui- ken'en zal zeker billijker in prijs zijn- VERSPREIDE BERICHTEN De neutrale conferentie te Stockholm. De uit do I ord's vredesexpeditie voortgespro ten neutrale conferentie, welke te Stockholm vergaderde en welke was samengesteld uit gede legeerden van 6 onzijdige landen Denemar ken, Nederland, Noorwegen, Zweden, Zwitser land en de Vereenigde Staten van Amerika heeft thans haar manifest openbaar gemaakt, dat aan de regeeringen, parlementen en volke ren der oorlogvoerenden landen is gezonden. Daarin wordt medegedeeeld, dat de volgende beginselen werden aangenomen: A. Recht van zelfbepaling der volkeren. Als uitvloeisel van dit beginsel moet vóór alles ver langd worden: 1. Dat België weer worde her steld. 2. dat de bezette Fransche provinciën worden teruggegeven; 3. dat de Elzas-Lotha- ringsche vraag opnieuw worde overwogen; 4. dat de mogendheden de onafhankelijkheid van Montenegro en Servië waarborgen. 5. de oplos sing der Poolsche quaestie door erkenning van de hereeniging van Polen, in den vorm van een onafhankelijken Staat; 6. grens- en grondge biedswijzigingen tusschen Italië en Oostenrijk, zooveel mogelijk mot inachtneming van het na tionaliteitenbeginsel; 7. de autonomie van Roe menië onder internationale garantie; 8. de oplossing- van verscheidene nationale quaestiën op den Balkan en in Aziatisch Turkije door internationale verdragen. B. Recht van alle landen op vrije econo mische ontwikkeling. Als meest belangrijke stappen in deze richting moeten worden ver langd: 1. de erkenning van het beginsel der open deur, in de koloniën, protectoraten en be langensferen 2. de internationalisatie van zekere waterwegen, b.v. van de Dardanellen en van den Bosporus. 3. dat de Duitsche koloniën worden teruggegeven of ruil van koloniën met bevredigende compensatie worden verze kerd; 4. dat de toegang van Duitschland tot hot nabije Oosten gewaarborgd worde. O. Vrijheid der zeeën." (Een internationaal verdrag moet het beginsel van de vrijheid der zee practischen vorm geven.) D. Parlementaire contröle. E. Internationale organisatie. F. Ontwapening. (De principieele toestem ming van de verdragsluitende mogendheden bij den komenden voorloopigen vrede tot de schep ping van een internationale rechtsorde zal den grondslag vormen, waarop door een internatio naal verdrag, het vraagstuk der ontwapening kan worden opgelost.) G. Algemeen Statencongres. (De moeilijk heden welke uit den tegenwoordigen wereld brand te voorschijn komen, raken niet slechts de oorlogvoerende volken, maar doen de geheele wereld mede lijden. De wereld heeft derhalve ook een natuurlijk recht van medespreken hij de oplossing van de door den oorlog acuut ge worden vraagstukken. Het scheppen van een or ganisatie tusschen de Staten is zonder mede werking der neutrale volkeren niet mogelijk. tweed© plaats staande priester in een zil veren of gouden bekken het bloed op, dat langs de geheele rij werd overgereikt, tot aan den priester, die vlak bij het altaar stond, en die dan het bloed aan den yoet des altaars uitgoot. Een waarlijk zeer zicht bare scheiding van .vleesch en bloed des lams. Nu ging de huisvader met zijn lam naar de zuilen, ontdeed het van de huid en van het vet, dat op een altaar verbrand werd. Onderwijl klonk voortdurend het psalmge zang der Levieten, en bij 't begin van eiken psalm bliezen de priesters van de zuil, die bij het altaar stond, driemaal op de trom petten. Met zooveel regelmatige orde en vaar digheid ging men te werk, dat nog vóór het vallen van den avond vele duizendtallen van Paaschlammeren waren geslacht. In feestelijken jubel daalden de huisva ders van Israël met hun geslachte offerdie ren den Tempelberg af. Van het lam mocht geen enkel been worden gebroken; aan twee stokjes, kruisgewijze verbonden, .werd het vastgehecht en op het vuur geroosterd. Staande en eerbiedig aten dan vader, moe der en kinderen van het vleesch, en moch ten daarbij niets anders gebruiken dan onge- deesemde brooden en bittere kruiden. Toen voor de eerste maal, op Gods bevel, in elk huisgezin zulk een lam genuttigd- Daarom moet een algemeen statencongres wor den bijeengeroepen, dat zich intusschen niet alleen met de uit dezen oorlog voortvloeiende vraagstukken zal hebben bezig te houden. Ook problemen als dat van de staatkundige en gees telijke vrijheid, van volkeren van bepaalde na tionaliteit, die met andere volkeren zijn ver- eenigd, hebben voor de toekomstige instandhou- dng van den vrede, hoezeer zij niet in recht- streekschen, jiorzakeiijken samenhang met den tegenwoordigen oorlog staan, fundainenteele beteekenis. Het congres zal daarom ook daarin principieel moeten partijkiezen.) De buitenlandsche Religieuse Congregaties in België. Men schrijft ons: Onlangs werd het gerucht in Frankrijk verbreid, dat al de vreemdelingen uit België zouden verdreven worden. Velen maakten zich zeer ongerust over dit nieuws, en het is njet te verwonderen dat, in de gegeven omstandigheden, de Overste der Zusters van Barmhartigheid, van Bourges, over liet lot der zuster dezer orde die zich in de provincie Luik bevinden bevreesd was. Zij nam haar toe vlucht tot het Vredesbureau, te Bern, dat zoo vriendelijk was zijn bemiddeling bij de overheid ervoor te verleenen. Als gevolg van deze briefwisseling, hebben de Zusters van Barmhartigheid de Overste der oTde doen weten, dat hare bezorgdheid onge grond was. Met een geest van opoffering, welke men niet genoeg zou kunnen prijzen, hebben zij haar verzocht om, in België, hare zending van liefdadigheid te mogen voortzetten, welke de autoriteiten geenszins zoeken te belemmeren. Zij vuegen erbij dat niet het geringste de veiligheid der Zusters bedreigt. De Russische diplomatie. De „Nationalztg." verneemt van de Russische grens, dat de Doema-afgevaardigde Miliutin een heftigen aanval deed in de Doema-zitt.ing op de Russische diplomatie.. Hij beschuldigde deze van grove fouten en noemde haar volko men ongeschikt voot haar arbeid. Het moet een schandaal heeten, zeide hij, dat lieden met zui ver Duitsclie namen de beste posten bekleed en in de Russische diplomatie. De diplomatieke vertegenwoordiging te Boekarest en te Athene is eenvoudig schandelijk. Niemand neemt daar de Russische vertegenwoordigers au serieux. Te Athene heeft de Russische gezant Venizelos niet de noodige hulp verleend en in Roemenië zijn de grootste fouten gemaakt. Filipescu is totaal ontgoocheld teruggekeerd, daar men hem te St.. Petersburg zeer uit de hoogte heeft be handeld, en hem niet die eer heeft bewezen, die hem toch wel toekwam. Ook do vertegen woordiging van Rusland in Zweden, Noorwe gen, Holland, Denemarken, China en Mongolië is eenvoudig jammerlijk z.eide de spreker. Een Turkseh blad over 's Pausen vredes- bemoeiingen. De „Osmanische Lloyd" komt krachtig op te gen de Frattschè' en Italiaansche pers, die van de toekomstige vredesbesprekingen fj. II. den Paus willen weren. Het blad schrijft: „Wij zr van meening, dat Benedietus XV door de vr. despogingen, die hij tor nu toe aanwendde, vól kernen heeft gehandeld in den geest zijner hooge waardigheid. Er zullen wel meer menschen zi„ die onder de huidige omstandigheden van het streven des Pausen weinig gevolg verwachten. Maar even grif zullen zij toegeven, dat Benedie tus XV in dezen moeilijken tijd zijn ambt ver vult op eene wijze, die een Opperpriester waar dig is." Achter het verzet der Franseeuh tegen de toelating van den H. Vader bij de onderhan delingen ziet het Turksche blaf óf een kwaad geweten,'óf het bewustzijn, dat de zaak der Entente niet strookt met de christelijke moraal. Vr. Hoe lang dient men hij de militie? Is dat tien jaar? Antw. Tot nu toe mende men hij de mi litie tot 28 jaar; hij .de landweer tot 35 jaar. Dit wordt nu geleidelijk bij de militie tot 26 jaar; hij de landweer 32 jaar. Vr. Heeft een luitenant het recht aan een sargeant-landfv derplichfige in <iiens$, (die voor vier of vijf weken geleden op zijn ver zoek 24 dagen zaken verlof heeft gekregen, nu deze datum m aangebroken, dat verlof vooralsnog te weigeren of dat verlof te wij zigen? Straf ie buitengesloten. Antw. Do vraag zóó gestekly moet one antwoord ontkennend zijn. We kennen echter de beweegredenen van den chef niet. Wendt u tot den daarvoor aangewzen superieur. Vr. In uw blad las ik een bericht over het vermoedelijk vertrek der landweerlich ting 1916 (lichting nul. 1906), dat moet zeker- zijn L. W. 1914. Kunt n mij zeggen, wanne i de L. W. 1913 (mil- lichting 1905) naar huic gaat? Antw. De milxfoe~llcn tingen 1906, 1907 en werd, zou 't verblijf der Israëlieten in Egyp te nog slechts pén dag duren. Er was geen tempel, er waren geen Levitisehe priesters. Het hoöfd des Jiuïfgezins moest toen eigen handig het lam dooden, en in. het bloed des lams moest een bundel van Jen hysopstruik gedoopt worden, om daarmee dan de boven drempel der huisdeur en hare beide posten te besprenkelen. Daarna mocht niemand meer het huis vexiaten. Want in het midden van den daaropvolgcnden nacht zou do Heer door het land Egypf® gaan, en al het eerst geborene der Egypfonaren, doen sterven, 't Bloed nu zou een teeken zijn der huizen, waarin geen Egyptenaren, maar Israëlieten woonden, en die huizen zou de Heer voorbij gaan. Zij moesten toen ook bij dien maaltijd ge heel reisvaardig zijnmet opgegorde klce- dcren» met den reisstaf in de hauö, met het schoeisel aan de voeten, motsten zy haastig de spijzen nuttige»; „want, liad God tot Mozes gezegd» „het is des Heei'eu Pasehem" Paschen nu beteekeut „voorbijgang." Toen Mozes de goddelijke voorschriften omtrent deze nuttiging had afgekondigd, eindigde hü aldus: Onderhoud dit woord als wet voor u en uwe kinderen tot in eeuwig heid, En wanneer gij in het land zult zijn, dat de Heer u geven zal, zult gij deze plech tigheden onderhouden. En wanneer uwe kin deren tot u zullen zeggen:, „wat beteekent deze godsdienstviering?" dan zult gij hun zeggen: „Het is het offer van den voorbij gang des Heeren, toen Hij de huizen der kin dieren van Israël in Egypte voorbijging, slaande de Egyptenaren en onze huizen vrij warend." En bet volk boog neder en aanbad God. Ook de bij- en toespijzen hadden hare be teekenis. Het ongedeesemd brood, de reine, met geen zuurdeeg vermengde tarwe, stelde hun de heiligheid van dit avondmaal voor oogen en vermaande beu tevens, met reine harten daaraan deel te nemen; de bittere kruiden herinnerd m hen aan de bittere sla vernij, waaruit zij door God werden verlost. Het Paasehlaxu was de voorafbeelding van Christus. Reeds Isaias had den schuldeloozen Messias aangewezen onder het beeld van een lam, dat geslacht wordt. Joannes de Dooper noemde den Christus: het Lam dat wegneemt de zonden der wereld. De Evangelist Joan- nes wijst er op ,dat de lastgeving aan de Joden: van het lom mag geen boenen wor den verbrijzeld, heen wees op het feit, dat ook van Christus na Zijn dood .de beenen niet zouden worden gebroken. In het Boek der Openbaring van denzielfden Heiligen Joannés wordt Christus voortdurend voorge steld onder 't beeld van een lam. De Heilige Thomas van Aquiuen leert, in navolging der Kerkvaders, dat het Paasehlam de voor naamste der voorafbeeldingen is van het Al lerheiligste Sacrament, waar wij ons voeden met het mystiek-gescheiden Lichaam en Bloed van den vlekkeloozen Jesxis, die ge hecht aan het Krui6, door een wreedaardige scheiding van het bloéd uit Zijn Lichaam, vei-óorzaakt door de tallooze wonden, den dood onderging, en daardoor ons bevrijdde van de slavernij der bel en der zonde. Is het dan wonder, dat de Priester van hot Nieuwe Verbond, telkens vóór hij zelf zich vereenigen gaat met zijn verborgen God, tot driemaal tob herhaalt: „Lam Gods, dat wegneemt de zonden dor wereld? Starend op den blanken broodschijm, die daar neer ligt op de gouden pateen, kent hij ouder alle titels en zoete namen, die de liefde der geloo- venden aan Christus geeft, geen zoefceren en schooneren zin dan dezen: „Lam Gods, dat, wegneemt de »>nden der wereld.' En gaat hij u de H. Communie uitreiken, en heft hij eerst den in broodsehijn verbor gen God uit de gouden ciborie op, dan roept hij n toe: „Zie het Lam Gods, zie, dat weg neemt de zonden der wereld." De katholiek, die dat alles weet en beseft; zal niet haastig wegloopen na de B. Mis, maar nog even blijven knielen, of als hij reedis heengaande is, zich even omkeeren en blijven staan, als 't teeken der schel benxH waarschuwt, dat de Priester de H. Comiuu- niet gaat uitreiken en spreekt: „Zie het Lam; Gods!" J. ZEIJ, S.J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 13