I DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. I Mantelcosiuuiïvs I NASSAULAAN 49, HAARLEM «t HE OORLOG LUXE EN DAGELUKSCH SCHOEISEL P. W. TWEEHUIJSEN, korte~bërichten TELEGRAMMEN Van hedenmorgen - sa a bij verlies van een oog Barteljorisstraat 27. BUITENLAND P A S C H E N. THE0D. G. v. DUSSELDORP 5 Barteljorisstraat 5. Telefoon 2144. laferdag 22 April 1916 4fst« Jaargan* Intercomsm Telefoonnummers 1426 en 2741 EERSTE BLAD* HAARUBbCHE ALLEüAGJtS 1900 Barteljorisstr. Hoek Gr. Markt Tel. 998 VERSPREIDE BERICHTEN VOLGENS DE LAATSTE MODE. f 4003 bij levensl. ongeschiktheid tof werkei 500 bij overlijden - 300 bij verlies van een iiaud of voet - IOO bij verlies van een duim 75 bij bréuk van een arm of been 60 bij verlies van een wijsvinger 25 bij verlies van een anderen vinger RUIME SOKTEERING TELEFOON! 1770. 6361 OORLOGSALLERLE! I I i DENEMARKEN. ABONNEMENTSPRIJS t Pet s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,-; per week voor Haarlem en de agentschappen 0.125; afzonderlijke nummers f 0,05. -t PRIJS DER ADVERTENTIËNt Van 1 5 regels/.o,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20| advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—6 regels f 0.40. elks regel meer 0,10. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. VOOR KLEINE KINDEREN IN GROOT LEED/ Pater Stanislaus v. d. Berg onze oud-stad genoot, pastoor van het vluchtoord Nunspeet klopt bij ons aan om een beroep te doen op het gevoelige hart van onze lezers en lezeressen. „Steeds heb ik, schrijft hij ons, op dergelijke ver zoeken veel ontvangen en ik ben overtuigd dat ook nu vele lezers iets zullen bijdragen. We hopen het van harte. Pater Stanislaus van den Berg breekt een lans roor zijne kinderen, die hun eerste H. Communie zullen doen in het vluchtoord, op Zondag 7 Mei. „Weik kind ontvangt niet op dezen plechtigen dag een kerkboekje met een rozenkrans als ge dachtenis aan het heugelijk feit," schrijtt de ijverige pastoor. De meesten zouden dit ook zeker van vadei en moeder oi van andere familieleden ontvangen. Maar door de huidige treurige omstandigheden tan dit nu niet gebeuren Het familieleven is gebroken, van veie kinderen bevinden zich de /aders- aan het front en voor de anderen, die nog het geluk hebben zich te bevinden in den lmise- lijken kring, laten de middelen het niet toe hun een geschenk te geven." Toch zou ik gaarne die kinderen te hulp komen en hen vooral op dien dag zooveel mogelijk hun leed eens doen ver geten. Daarom kiop ik nog eens aan bij de lezers van deze courant, die altijd nog getoond hebben ooveel mogelijk het leed der Belgen te willen .erzachleh. De kinderen, o zij zullen op dezen schoonen dag hunne weldoeners niet vergeten; zij zul.en voor hen bidden en Gods zegen over '■en afsmeeken!" We mogen gerust aan onze lezers overlaten ater Stanislaus de gevraagde voldoening te verschaffen. Adres is welbekend. Wij voor ons ruimen gaarne een extra opval- -cnde piaats in aan het verzoek, dat het goede »art van oen pastoor zoo juist schetst. Mpge het resultaat zijner verwachtingen niet tenecen vorige blijven! Was Kenau Hasselaar nog in leven Zij zou stellig den raad u geven Wat ge doet, dost het goed I Draagt dus aitijd een DONKER's Hoed. Adv. 4027 YGENO-\. 24 APRIL,. Schouwburg- Jnnsweg 2 uur Arn- „terdanisch Sprookjes Operettegezetechap: Jjneèuwwitje" 8 uur N.V. Het Tooneel Mijlpalen. Schouwburg De Kroon 8 uur N.V. Ned. Opera Mignon. HEEMSTEDE R. K. Vereenigingsge- ■>ouw half twee Drankbestrijdersdag '-lei Gew. Prop. Commissie van het Dioc. Kruisverbond. AGENDA. 25 APRIL. Schouwburg Jansweg 2 uur Ge zelschap HopmanKwast Roodkapje en de Wolf. K. L. V. ,J- J. Cremer" 8 uur „ünteerd." G rooit* Kerk 1—2 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws) Gebouw St. Marfbavereen, Kleine Houtweg 13 - Betrekkingbureau geopend van 3—4 uur. Ui «en o p p e i ij-k Mufceurn Jansetraat Ik geopend eiken dag vzu 10—5 uur tegen Wtuii, .nu 25 een te Uitgezonderd Zater- "«irni <r H K feestdagen HEEMSTEDE nam. vier uur ge- Ueenteraad. 'Lokaal Oed. Vol de rsgr ach t 22 Vagere Ruksleersehool) - Herijk van 3H12 uux vooi: Eseemtraat, Do Haasetr Burretstraat, De Witetraat, 't Krom, Klerk- steeg, Koksteeg, Wou Wes teeg en Valkesteeg Van 14 uur voor: Korte- en Lauge Bcgijne straat.eu Begijnehof. De groote les van het feest der Opstanding Christi, een feest waarlijk vol Roomsche blijd schap, die zich uitspreekt en haren jubel laat gal men in 't heerlijk Alleluja, in het machtig klok gelui na de stilte der droeve lijdensdagen, in 't schitterend geflonkei der kaarslichten en het sierend groen rond God's altaren, die groote les is wel deze- dat alleen door lijden de zege Van worden behaald. Zonder lijden geen victorie, die ons immers alleen dóór het lijden wordt geschonken! Jezus' lijden heelt ons dat geleerd. Hij, Die de zondige wereld wilde verlossen 'an den dood der zonde door het mysterie van de oneindige Goddelijke levensliefde, welke God ^t mensch deed worden en.de Oneindigheid-zelve toet de eindige, broze menschelijke natuur °mkleedde, mocht de overwinning van het leven ®P den dood 'niet behalen zonder lijden «Heer, als het mogelijk is, laat dezen kelk Mij H>orbijgaan!" zoo bad Hij in doodsangst in den „Maar de wil van den Vader moest geschieden: «n (?n door het liiden kan <te victorie komen, kaa lf(*' d'e fiTiwelijke lijdensweg van Pilafus r Herodes en naar het San-he-drin. van het tribunaal der hoogepriesters naar dat van den Romeinschen landvoogd, van de plaats der geeseling naar den kruisberg van Golgotha door Jeruzalem's nauwe straten naar buitenheel die ontzettende kruisweg van bloed en slagen, van vallen en opstaan, met ten besluite dat vreeselijk staande sterfbed aan het hooggeheven kruis, is er noodig geweest om te komen tot de overwinning van het leven op den dood, die Paaschmorgen bracht! En zóó leerde Jezus ons, met smaad en pijn en foltering en dood, dat de ware victorie, die de ware blijdschap brengt en de ware verlossing en het ware geluk niet kan worden gekocht dan door strijd en lijden De blijde jubel van het Paaschfeest brengt ons die les wel op bijzondere wijze in hei geheugen, en nü als een troost een een opbeuring voor wie wellicht in tijdelijken of geestelijken nood vol wanhoop blikken in zwarte toekomst. L den en smart, naar geest en ziel, naar lichaam of aardsch bezit, gedragen met geduld en over geving aan den wil van Hem, die den kelk des iijdens overzendt, zullen ontwijfelbaar den vrede brengen en het geluk en de verlossing, dat leert ons Jezus' Opstanding uit het graf op den Paaschmorgen En daarom vooral is Paschen zulk een blij feest voor een ieder. Of er droefenis is of gebrek, of de tijden zwaar zijn te dragen en de plagen van den tijd moeielijk en ernstig, of God de wereld straft met rampen en ellende, dat alles is niets, vergeleken bij het oneindig lijden dat onze zon den, ja, óók onze zonden, den God-Mensch heb ben aangedaan, en waarvan wij de herinnering in vrome overpeinzing en gebed hebben gevierd in de voorbije lijdensdagen. Maar al dat lijden is verwonnen door de glorie -der Opstanding, die het verlossingswerk voltooide en ook óns het recht gaf, te overwinnen in den naam vdn den Verlosset, de victorie te behalen over den dood en de zonde, herboren en gelouterd in Zijn kostbaar bloed. Zoo mogen wij dan, wat lijden ons treffe, ver- trouwvol blikken naar het graf van den zegevie renden Verlosser, Die door geen soldatenwacht noch zware steenen kon worden weêrhouden, over winnend op te rijzen uit het gesteente en het leven te doen zegepralen als eert onderpand van eeuwig leven in eeuwige victorie voor ons! Zeker zijn zülkc gedachten verheffend en ver blijdend op dit Paaschfeest, dat over de wereld onder zoo onzegbaren jammer en vreeselijke plagen is gekomen. Dóór lijden alleen zegepraal: uiets ernstigs kan ons overkomen, hoe vreeselijk het ook lijke in onze aardsche oogen, want Christus' opstan ding heeft ons den waarborg gegeven, dat wie Hem navolgt in Zijn lijden, óók Hem volgen zal in de glorieuze opstanding ten eeuwigen leven, die eeuwig geluk en nooit-eindigende blijdschap brengen zal!. OVERZICHT. Een telegram uit Weenen meldt, dat twee Eransehe transportschepen met Russische troepen liet Suez-kanaal zijn gepasseerd. Hieruit blijkt dus welke weg door de Rus sische expeditie naar Frankrijk is gevolgd. Vermoedelijk echter zullen er wel méér-sche pen zijn geweest; andera zou do versterking niet veel beteekenis hebben en liad 't geen zin voor de Entente-per» om zoo uitbundig hulde te brengen a'an het legerbestuur voor de met zooveel succes verrichte taak. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Arneri- kaansohe nota is ontvangen en dat de inhoud spoedig openbaar zal worden gemaakt; of zij ook spoedig beantwoord zal worden meldt het telegram niet. En toch:, naar Duitschland's antwoord is men op 't ©ogen blik 't meest benieuwd. Daaruit toch zal moeten blijken of de vriendschappelijke be trekkingen tussohen Washington eu Berlijn zullen kunnen worden bestendigd. De toestand op alle fronten is ongewijzigd op bijna alle Europeosche fronten wordt, 't z.ij gestadig of bij tusscbenpoozen, liier wat minder hevig en daar weer metgrootore verwoedheid gevochten, zoodat zoowel van het eene als andere front weldra een wijzi ging kan worden verwacht. De crisis in Engeland opgelost. De Engelsohe pers toont zich, wat zeer begrijpelijk is, zeer voldaan over het ver loop van de mstpllohtkwq&tie, waarvan reeds terecht werd gevreesd, dat zij een ont binding van het kabinet tengevolge zou hebben. Uit de verslagen van gesprekken met de leiders der arbeiders VVardle, Bowermau, Thomas en Abraham blijkt, clat zij hun vol doening betuigden over de tegemoetkoming van de regeering gjj vertrouwen, dat het geheelc vraagstuk iu der minne en voor goed geregeld'zou worden. Men gelooft nu, dat de rede die Asquith Dinsdag zal hodden, de oppositie van de uiterste voorstanders ran het vrijwillige stelsel eu van de voorstanders van den dienstplicht zal ontwapenen. De bladen leggen er nadruk öp, dat op de houding van de militaire overheid geduren de gëheele crisis'niets aan te merken is ge weest. Iu hun uiteenzetting van de nooden van het leger hebben zij in het bijzonder de behoeften vau de vloot, de munitiefabrie ken en de productieve nijverheid van dó natie'aan mannen er kend. Het gevecht om den Col di Lana. Naar de limes uit Milaan verneemt, hebben de Itali anen hun slag op den Col di Lana geslagen na een voorbereiding van drie maanden, waarin zij ender do MontoSief een tunnel boorden ,\an 1000 meter lang. Zij lieten daarmee.een groot stuk van dezen berg in do lucht'springen.' Een aanmerkelijk doel van de Stelling der Oosten rijkers werd vernield. De overige schansen wer den door de Italianen bezet. Zij namen 400 go- vangenen. De U- eu mijnoorlog. De Engélsche stoom schepen „Ravenhill" en „Cairngevvan" zijn ge zonken. De bemanningen zijn gered. Griekeuland gebhnfkeeril. Naur de „Oor- riere della Sera uit Athene verneemt, is de blokkade van de Soedabaai op Kreta door Engelsebe sob epen sedert Maandag volko men. De handelsoorlog na den oorlog. Asquith heeft aan het pariomen teJi<l Aneurin -Wil liams medegedeeld, dat het voorbarig zou zijn, eenige verklaring af te leggen of in overweging wordt genomen, dat Engeland met de geallieerden een overeenkomst aan zou gaan om na den oorlog geen handels verdrag met dc centrale mogendheden te sluiten zonder onderlinge goedkeuring. Weer 'n nieuwe Duitsohe vinding. Een St. Petersburgsoh blad meldt, dat de Duit- eehers, wanneer zij beschoten worden met bommen, die slikgaten bevatten, onmiddel- lijn ballons, die een ander gas bevatten, tot ontploffing brengen, waardoor de uitwerking van het eerste gas te niet wordt gedaan. Volgens hetzelfde blad gebruiken de Duit- schers dubbele en driedubbele mitrailleuses, die door één enkelen soldaat werden bediend. Een zonderling span. Be schaarsclite aan trekdieren in Engeland heeft dit merkwaardige gevolg gehad, dat men dezer dagen te Shef field een vrachtwagen kon zien, die door twee kameelen en een olifant getrokken werd. De drie dieren trokken oen last voort, waarvoor anders aohtpaarden zouden noodig geweest zijn. Engeland'» optreden legen do neutralen. Vol gens „Aftenposten" is ftsn een Zweedsche ree- derij te Gothenburg, die in Engeland voor een bedrag van 200.000 kronen ijzeren buizen liad besteld, de voorwaarde gesteld, dat zij al haar schepen ter beschikking van Engelsohe ijzerfir ma's moest stellen. De rederij heeft deze voor waarde niot ingewilligd. DE ONTVANGST DER RUSSISCHE TROE PEN IN MARSEILLE. MARSEILLE, 21 April- flavas meldt: De ontscheping van de Russische troepen is een schitterend, ontroerend schouwspel ge weest. -Heel do Fransche pers is er vol van. Do bevolking juichte de soldaten toe. Er was een allervaderUuidlie'venste geestdrift, waar de tonen van do Marseillaise door klon ken. De doortocht van de Russische troepen door de stad was prachtig. Men heeft de dagorder van generaal Joffre niet ontroe ring gelezen, 's Avonds aan een feestban ket stelde generaal Coquet eon dronk in op de overwinnaars van Erzeroem en Trebi- zonde en op de verdedigers van Verdun. VELDMAARSCHALK VON DER GOLTZ. t BERLIJN, 21 April. Officieel. Ge neraal veldniaanseha Ik baron von der Goltz is na een ziekbed van slechte 10 dagen, den 19 -dezer in het hoofdkwartier van zijn Turksche leger aan vlektyfus bezweken. (Iu 1813 geboren werd Kokuar baron von der Goltz in 1911 tot generaal-vélcLmaanschaIk bevorderd. In 1908 begaf hij zich naar Kon- sta ntinopel. om het Turkse he leger te her vormen, in 1910 en 3911 keerde hij er terug. Iu dezen oorlog werd hij opnieuw naar Tur- 6044 Adv. kije gezonden, waar hij bevel voerde over een Turksch leger. R e d.) DE V EREENIG DE STATEN EN MEXICO. WASHINGTON, 21 April. Het Amerikaan- eclie legerbestuur kan het bericht van den docd van Villa niet bevestigen. Het opge graven lijk is niet van hem. LANGS EEN OMWEG! ZURICH, 22 April. (Part.) Volgens een be richt uit Rome van den correspondent van de „Mcssaegro" te Boekarest maakt Rusland, naar de ltoemeensche pers bericht, voor 1917 een nieuw leger gereed van 7 millioen manschappen. VLIEG AANVAL OP SOFIA. SOFIA, 22 April. (Officieel.) Gistermorgen tegen 8 uur kwam een vijandelijk vliegtuig van uit -Zuid-Oostelijke richting cn wierp van zeer groote hoogte twee bommen op één der voor sleden van Sofia. Eén daarvan viel op een schoolgebouw, de andere op-een kleine woning. De aangerichte schade is onbeteekenend, terwijl er geen slachtoffers te betreuren zijn. Tege lijkertijd wierp het vliegtuig een aantal procla mation naar beneden, waarin de vijand don Bul garen den val van Erzeroem aankondigde, het geen belacbtelijk is, aangezien de Bulgaren niet alleen reeds met de inneming van Erzeroem maar ook met die van l'rebizonde bekend waren. Het vliegtuig verdween over den berg Vitosche. Het doel, dat de vijand zich had gesteld met deze pi-oclamaiien ia echter geheel mislukt en bewijst nog eens, dat liet Bulgaarsche volk zich geêii sc-h'rik laat aanjagen, noch zich afbrengen van do nationale bestemmingen. ARM GRIEKENLAND. ROME, 22 April (Part.) Uit Athene wordt aan do „Agenzia Nazionale" bericht, dat de positie van Griekenland met den dag tragischer wordt. De economische toestanden zijn slecht; de financiën zijn uitgeput; het leger lijdt gebrek aan het meest noodige en algemeen heersclit ontevredenheid en ont moediging. De algemeene toestand is ook merkbaar i;i de Kamer, waar feitelijk alle afgevaardigden tegen de Regeering zijn, rnaar dit niet ,ten val durven brengen uit vrees voor verwikkelingen. Griekenland moet duur betalen voor zijne neutraliteit en het schijnt dat er geen uit weg mogelijk is, zelfs wanneer het ophield met neutraal te zijn, zou dit practisch voor de mogendheden der Entente nutteloos zijn, daar het leger geheet gedemoraliseerd is. Do „Concordia" verneemt uit Berlijn, dat de kroonprins van Griekenland thans de gast is van den Keizer van Duitsehlanc! te Potsdam. Bevestigd .wordt, dat hij door Koning Constantijn met een belangrijke zen ding is belast en dat hij ook den Keizer van Oostenrijk zal bezoeken. Alle betalende abonnés op dit Blad, dli In het bezit zijn van eene Verzekeringspolis zijn, volgens de bepalingen op de polisse» vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor' De uifkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsch§ Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór l October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig. WATER IN DE LOOPGRAVEN. Een officier vertelt in de „Kölnische Zeitung" van het Dunafront: Bij het begin van het Rus sisch offensief lagen wij in een vooruitgeschoven punt drie dagen en nachten lang onder een onaf gebroken roffelvuur, dat onze een paar honderd meter lange stelling, nu eens sterker, dan weer zwakker, maar zonder ophouden bewerkte. Wij konden ons niet met de andere dekkingen in verbinding stellen en evenmin met ons reserve regiment, omdat de telefoon al gauw stuk gescho ten was. We hadden voor vier en twintig uur eten en drinken, dat wij voor alle zekerheid reeds in gangen en onderaardsche schuilplaatsen had den verborgen. Als deze tijd voorbij was, wat moesten wij dan doen? Vooral over het water maakte ik'mij bezorgd, want reeds in de eerste uren van de beschieting zag ik hoe onze in een klein wijnvat geborgen voorraad afnam. Voortdurend werd er gedronken, voortdurend moest het droge gehemelte bevochtigd worden. De put was ver weg, wel drie honderd meter van de stellingen verwijderd. En juist dit gedeelte lag in het hevigste vijandelijke vuur. Het was een zekere dood zich naar buiten te wagen. Daarom nam ik niet eens de moeite vrijwilligers op te roepen. Ik nam mij voor in het donker zelf te gaan. De avond kwam, maar het vijandelijk vuur verminderde niet, integendeel, het scheen nog heviger te worden. Ons water was op, er was geen druppel meer. Wij leden hevigen dorst, al wilde ook niemand het bekennen. Water moest er komen. Toen nam ik het vaatje en wilde naar buiten. De mannen zagen mij verbluft aan en toen zij begrepen wat ik wilde, sprongen er twee, drie, vijf tegelijk op, namen mij het vat uit de handen en zonder een woord te verliezen, waren zij reeds uit de loopgraaf en voor protest was het al te laat. Vreeselijke, eindeloos lange tien minuten bracht ik door in angstige afwachting en ik luis terde bij het inslaan van elke granaat in de na- I T 1 Eén- gedachte maalde in mijn hersensals zt> maar terug komen. Eu ze kwamen terug, Schel dend op de Russen, die te opdringerig waret met hun granaten en die hun modder in hue kostbaar water hadden gespat. Zoo kwamen z< aangestrompeld door de half in elkaar geschoter loopgraaf. Ze brachten niet alleen het vaatj» mee, maar ook nog twee emmers. De hemel weet waar zij ze hadden opgepikt Het water was echter voor een groot gedeelte modder. De mannen vertelden hoe de granaten om hen heen gevlogen waren en één meende, dat het eed schande was voor de Russen, dat zij de pomp niet al lang getroffen hadder. Er zaten twintig granaten in een circel om heen. Nu hadden wij water genoeg tot de Russen eindelijk met hun verwoed schieten ophielden ENGELAND. Londen bekeert zich. Near- de „Times" verneemt, is Woensdag, avond te loonden een Roomsche processie mét het Allerheiligste over straat gegaan. L>e processie ging Lincoln's Inn-Fields rond. Een 350 mer.echeu namen er aan doel. Voor op werd een omfloersd kruis gedragen, daar achter volgdeu misdienaars met flambouwen. Onder een baldakijn, door vier man ge dragen, en door een wierookzwaaier vooraf gegaan, liep een geestelijke met het Aller heiligste. Er werden liederen gezongen. Het doel van do processie was te bidden voor een spoedig en zegevierend eind van den oorlog, de bekeering van de afgescheiden broeders in Engeland en de bekecring van katholieke zondaars. Men herinnert zich, dat eenige jaren ge leden b'ij het Eucharistisch congres te Lon den het plan oin in een processie op straat het Allerheiligste mee te nemen, op hot ver zet der burgerij is gestuit. Wij gaan dus ook hier vooruit! V DU 1TSCI1L AN De scheuring in de Soe.-Dem. Partq. De laatste Phase in den strijd in den boezen» der sociaal-democratie wordt- gekenschetst doof den oproep van. het partijbestuur in de „Vor, warts" van 20 Ap. In den laatsten tijd werd een vlugschrift verbreid, waarin de houding dei- minderheid werd verdedigd en de sociaal-demo eraten werden opgeroepen om 18 leden van deze minderheid te steunen. Verder word hen den raad gegeven, geen gelden meer to doen toeko men aan liet partijbestuur, daar dit geld tocli voor den Moloch van den wereldoorlog werd gebruikt. Het partijbestuur kant zich op heftigs wijze tegen dit vlugschrift en noemt het een bewijs van den vvensch om de scheuring in de> partij tot het uiterste door te voeren nog gedu- rende den oorlog, omdat na den oorlog op geen partijcongres een meerderheid te vinden zal zijn, dio het met de tegenwoordige oppositiq eens is. De redaetio van de „Vorwarts" hceffj onder dezen oproep een klein onderschrift ge plaatst, maar laat niet na om toch haar afkeu ring te kennen te geven over het vlugschrift, daar zü zegt, alles te willen doen om de een heid in de partij te bewaren. Do Zomertijd. Ook in Denemarken werkt men er voor, iu den zomer de klok een uur voor te zetten. Poli- tiken heeft een aantal bekende mannen om hun oordeel gevraagd. Een enkelen liet de zaak koud één was er tegen: de directeur van Tivoli. De menschen zouden wat later komen, meende hij. en een uur vroeger moest de zaak sluiten. Maai alle anderen waren er voor, sommigen mei geestdrift. Zoo de minister van verkeer, dia echter overeenstemming met Zweden en Noor wegen, voor den spoortijd, noodig vond. Prof Strömgren, de astronoom, zei/dat do nst.rono i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1