f 4687,50; TEVREDEN Onze uitkeeringen in de laatste drie jaren. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE In 1913 keerden wij uit: aan H. v. R. i 15,- c. - 400,— Wed. de B. 400,- v. R. - 10.— Jac. L. 40'),- Totaal f 1225.— In 1914 keerden wij uit: aan J. E. f 300,— G. 30,- de J. - 400,— Ch. K. - 30 400,— Totaal f 1160.— In 1915 keerden wij uit: aan H f 400,- Kr. 400,- C. v. A. i5,- Wed. v W. - 500,- R. H. B - 75,- Mej. M. Z., - 75,— P. Zw. - 75.- W. de J. - 75,— R» - 37,50 *G. B. - 75.- H. - 75 Wed. E. - 125. Totaal f 1927.50 In 1916 keerden wij uit: aan P- Zw. f 75— P. H. - 75.— Th. D. - 75.- 1. M. - 75.- C. v. G. - 75.- Totaal f 375.— In de laatste drie jaren werd door ons een totaal bedra^uitgekeerdvan in het geheet 27 UITKEERINGEN. Berichten in drie regels. ENGELAND, DE STEENKOOL EN DE SCHEEPVAART. HET KOLONIAAL ONDERWIJS- CONGRES. SieunComiti. In de vergadering van het Steun-Comité, 19 dezer onder presidium van den eere-voorzitter Jhr. Mr. D E. van Lennep, werd tot voorzitter benoemd de Heer W. Gaade, en wel in de plaats van Jhr. Dr. C. O. S. Sandberg, die zich, door zijn drukken werkkring buiten de Ge meente genoodzaakt zag voor het voorzitterschap te bedanken. Laatstgenoemd besluit werd betreurd maar ge billijkt en dén heer Sandberg werd voor het vele goede door hem sedert Augustus 1914 voor het Comité en de Gemeente vericht, door diverse Co mité leden, «n in de eerste plaats door den Eere voorzitter, ook als hoofd der gemeente, ln vleien de bewoordingen hulde «n dank gebracht. INGEZONDEN» - VRvAAG EN AANBOD in de Nieuwe Haarlemsche Courant Dagblad voor jtaarlem en Omstreken Bureaux-» Nassautaan 49, Haarlem -«•Ufeea'He» v. St. misehe tijd natuurlijk onveranderd moest blij ven die gaat zijn stillen eeuwigheidsgang, en bij de scheepvaart zal men zich naar den astro- nomischen tijd blijven richten. Maar voor het praktische leven vond hij het een treffelijk iienkbeeld. Verscheiden leden van het Folk'eting spraken er ook hun ingenomenheid mee uit. Het arbeidsgeschil van de zeelieden aan de Clyde is bijgelegd. He regeling is voor den duur van den oorlog aangenomen. He minderheid der Fransohe sociaal-demo cratie heeft onder den naam ,,Le Populaire" een weekblad opgericht, onder redactie van Loguet. In Zwitserland heeft de koude een schade van eenige millioenen aan do wijnstokken en den oogst veroorzaakt. In het Rhone-dal in Zwitserland is groote schade aangericht, tengevolge van buitenge woon groote sneeuwvallen. De toestand van Prins Mirko van Monte negro, die in Weenen wordt verpleegd, is voor uitgaande. Het lichaamsgewicht is toegenomen. Te Wilhelmshaf en moet in een nieuwe tor- pedofabriek bij een zware ontploffing een aan tal menschen gedood en gewond zijn. Het Italiaanscbe prij/enhof heeft volmacht gegeven om weer 19 Oostenrijksehe stooinboo- ten in beslag te nemen. Een bijeenkomst voor den vrede, die Zon dag te Londen op hét Trafalgarplein zou plaats hebben, is door de regeering verboden. Groote schade is aangericht in de zeevaart school te Lissabon. Scheepskaarten en fijne toe stelen zijn vernield. Een onderzoek in ingesteld. He Figaro deelt mede, dat er niet langer gevaar bestaat, dat Gabriele d'Annnnzio het licht van zijn oogen verliest. In heel Oostenrijk-Hongarije zijn, naar Grey in het Lagerhuis mededeelde, slechts 93 Engel sche onderdanen geïnterneerd. DE WERKLOOSHEIDSUITKEERING. Zooals bekend is, zal met ingang vna 1 Mei de poodregeling-Treub, inzake de uitkeering bij .Werkloosheid niet meer van kracht zijn. Naar men meldt, zal er dan, daar de voorbereiding tot 3e nieuwe regelïüg veel bezwaren meebrengt, jfeen tussohenregeling in werking treden, tot het tijdstip, waarop het nieuwe stelsel in gang .wordt gezet. De „Nieuwe Ct." schrijft: De eischen van de Engelsche regeering doen devraag mijnen inLim verre Nederland zelf door zijn mijnen in Lira burg zou kunnen voorzien in de levering van Ico- jen voor onze groote scheepvaart, indien noodig, pant hoe de quaestie zal opgelost worden of welken loop deze nemen aal, valt nog niet te keggen. Intusschen hebben wij, met de mogelijkheid foor oogen, dat onze scheepvaart, niet meer in Staat zijnde Engelsche of Duitsche kolen op te oen, op de Limburgsohe mijnen zou zijn aanga kezen, eens geïnformeerd in hoeverre hiervan ft)rake zou kunnen zijn. De productie der Limburgsche mijnen is voor iet loopende jaar geschat op 2% millioen ton, kelke hoeveelheid vrijwel geheel voor binnen- o-ebtuii; bestemd is. Bijna geen uitvoer heeft meer plaats. Invoer geschiedt uit Duitsch- land en Engeland en voor een zeer kïein deel uit België. Het totale steenkoolverbruïk hier te lande is thans te schatten op 8 4 9 millioen ton. Het aandeel der Limburgsche mijnen hierin is dus betrekkelijk gering. Bovendien zou slechts een gedeelte der Lim burgsche kolenproductie in aanmerking kunnen komen, om door de groote scheepvaart gebruikt te worden, de. z.gv vetkolen. De vraag of deze steenkool ook gebruikt kan worden door sche pen, die gewoon zijn met Engelsche en Duitsche kolen te stoken, valt niet direct bevestigend te beantwoorden. Aangenomen mag worden, dat het voor de meeste gevallen zij 't soms met cenig bezwaar wel gaan zal. De beschikbare hoe veelheid vetkolen zou dan nog voor langen tijd toereikend kunnen zijn, indien deze vemengd met andere kolen gebruikt werd. Echter zijn thans feitelijk geen vetkolen direet beschikbaar, omdat de contraeten voor de eerste helft van het kolenjaar 1916, aangevan gen 1 April jl... reeds afgesloten zijn en de dis tributie-regeling dan-ook reeds tot October as. opgemaakt is. Alleen door annulecring der afgesloten con tracten zou voor de groote scheepvaart de noo- dige vette steenkool uit Limburg beschikbaar kunnen komen. Ons is echter niet bekend, c? en in boeverre de Regeering aanleiding zal vinden een dergelijken maatregel te overwegen. Op het Koloniaal Onderwijs-Oongres, dat op 28. 29 en 30 Augustus te Den Haag zal worden gehouden, zal o.a. het volgende onderwerp wor den behandeld Welke beginselen zijn de leidende bij het on derwijs vanwege de" Christelijke zending ten be hoeve van de niet-Europeesche bevolkingsgroe pen? Welke verhouding behoort tusschen Regee ring en zending te bestaan ten opzichte van het toezicht op het onderwijs? Inleiders: Dr. N. Adriani, H. Colijn en Pater F. G. J. M. van Lith. Dr. KUYPER TE BOEDAPEST. BOEDAPEST. 21 April. <11. N.) De Hol- landwho. minister van Slaat, dr. Kuyper, ie alhier aangekomen om zijne beidé dochters, die hier als ziekenverpleegster werkzaam zijn. te bezoeken. Naar aanleiding hiervan wijden verschei dene BoedepeMer bladen hem een bijzonder warm gesteld artikel. De levensloop van Kuyper wordt uitvoerig beemroken in de „Pesti Hirlap". Kuyper wordt daarin een man met rnime opvattingen genoemd er. als eer van de eersten van onzen tijd geken schetst, een van de meest bekende politieke persoonlijkheden en een der uitstekendste journalisten. Kuyper is begaafd met den encyclopaedische kennis en het is dan ook geen wonder, dat verschillende journalisten hem zijn gaan bezoeken om zijn meening over den oorlog te vernemen. Volgens dr. Kuyper zal Holland neutraal blijven, zoolang het niet wordt gedwongen zijn onzijdigheid op te geven, maar hiertoe zal het wel niet komen, naar zijn meening. Holland is militair uitstekend voorbereid en deze voorbereiding is de zekerste waarborg voor de onzijdigheid van liet land. De ver sterkingen bii Vlissingen zijn van dien aard, zeide de heer Kuyper, dat geen enkele mo gendheid, zelf niet de Enigekolie vloot, deze stelling zou kunnen foreeeren. Ook in econo misch opzicht, is Holland volkomen klaar. De meening, dat Dutiksehland ertoe zou hebben bijgedragen de Hollandsche voorbe reidselen krachtdadiger te doen zijn, is valsch. De Hollanders hebben allee geheel alleen tot stand gebracht en den minister bebben zdit te danken. Het Hollandiséhe leger is uitstekend georga niseerd en de slagvaardigheid van dit leger laat. niets te wenschen over. De stemming in Holland is verdeeld, maar is in den laakten tijd min of meer anti- F.i.gelsch geworden, tengevolge van de voort durende bedreigingen en de bemoeilijking van onze vrijheid van beweging. In het al gemeen kan men zeggen, dat men er in Holland vast van ovrtuigd is, d'at de vrede meer naderbij is dan ooit. Dr. Kuyper is hedenmorgen vroeg naar buiten gegaan, maar zal voor de Paascli- dagen naar Boedapest terugkeeren. De turf blijft duur! In weerwil van 's mi nisters bemoeiingen van 1.1. winter in zaké de turfprijzen, is er geen kijk op aldus wordt uit Ter Apel geschreven dat deze voor het nieuwe fabrikaat dat nu wordt aangemaakt lager dan verleden jaar zullen zijn: integen deel: zoowel de verliooging van koop- en huur prijzen van veen in dezen winter met 60 tot 100 pCt. alsook de enorme stijging van het veenarbeidsloon doen veeleer hooger prijzen verwachten dan in 1915. In den eigenlijken graaftijd MiaartJuli was een 'dagloon van 8 tot 4 verleden jaar al zoo wat gebruikelijk ge worden thans moet de vervener op 6 reke nen, terwijl sommigen bij het machine-baggeren 7 kunnen bereiken. Deze abnormale loonstan- daard wellicht mede veroorzaakt door hier en daar te weinig werkvolk en de veel hoogere kosten van de grondstof ('t veen) zijn dus 'de reden, dat men de hoop op goedkooper turf moet laten varen. Een consulaat-generaal te koop! In een der bladen kwam dezer dagen een annonce voor, waarin een te Amsterdam gevestigd consulaat- generaal van een Europeesehe mogendheid ter overname werd aangeboden tegen nader overeen te komen condities. Alleen le klasse personen kwamen voor de affaire in aanmerking. Voor zoover ons heugt, schrijft de „Tijd", is een der gelijke aanbieding nog nooit voorgekomen. Op smokkelaars geschoten. De grenswacht te Losser heeft gisterenmorgen op een 5-tal smokkelaars mannen en vrouwen die op aanroepen niet bleven staan, geschoten. Een hunner, de arbeider B. aldaar, werd in den arm getroffen, dïe geheel verbrijzeld werd. Hoe een belangjjke diefstal nitkwam. Wij hebben dezer dagen meegedeeld, dat bij een groote bankinstelling te Amsterdam een enve loppe gestolen was inhoudend 4500 aan bank papier. De dader van dezen diefstal een beambte der bank, is gisterenmiddag aangehouden. Hij heeft zijn misdrijf reeds bekend. Een groot deel van het gestolene ia teruggevonden. ;j Omtrent deze aanhouding meldt het „Hbld." Een week geleden, op 12 April, deed de diretcie van de Rotterdamsche Bankvereeniging op het Rokin bij de politie aangifte, dat een enveloppe, inhoudende 4500 aan bankpapier, welke op 3 April 's middags tegen drie uur aan het loket voor ingekomen brieven in het bankgebouw was afgegeven, verdwenen was. De gegevens, ver schaft door de bankadministratie, wezen reeds dadelijk uit, dat de schuldige zich moest bevin den onder het 350 man tellende bankpersoneel. De inspecteur J. F. van Slobbe werd met het onderzoek belast. Hij stelde in het bankgebouw een omstandig onderzoek in en deed huiszoeking bij een tiental iemployé's der bank. Een hunner, een jongmenseh van ongeveer 25 jaar, die werk zaam was in de nabijheid van het loket voor de ingekomen brieven, had een bedrag van onge veer tweehonderd"gulden in zijn bezit. Ook werd in zijn woning een spaarbankboekje gevonden met een vrij aanzienlijk bedrag. Gevraagd, hoe hij aan dit geld kwam, zei hij, dit overgespaard te hebben. Dit kwam den inspecteur niet zeer aannemelijk voor, gezien het feit, dat de beamb te,.die ongeveer twee jaar bij de bank in betrek king was, niet meer dan 55 gulden per maand verdiende. Maar bij gebrek aan verdere aanwijzingen kon de inspecteur niet tegen dezen beambte optre den. Hij zette echter zijn nasporingen in deze richting ijverig voort en meende ten slotte vol doende aanwijzingen tegen den jongen man te hebben. Deze werd gisterenmiddag op het bu reau St. Pietershal ontboden, doch hield zijn onschuld vol. Tegen een nieuwe huiszoeking had hij geen bezwaar en hij overhandigde dan ook aan den inspecteur zijn sleutels. De heer Yan Slobbe ging weer overal in de woning aan het snuffelen eu voncl in den koffer van den jongen man een wandtekst in lijst met het op- sohrift: „Vrede zü met u" in geborduurde let ters. Terwijl hij dit voorwerp in de hand nam en het, betastte, sprong het stuk karton, dat de achterkant vormde, los en voor de verbaasde oogen van den inspecteur vertoonde zich, ver borgen tusschen den voor- en achterzijde van deu wandtekst, een pakje „roode ruggetje^" bonkbiljetteu van duizend gulden! Zo te voor schijn lialen was liet werk van een oogenblik: het waren vier bankbiljetten van duizend gol den; de nummers stemden overeen met die der vermiste biljetten. Toen inspecteur Van Slobbe met zijn vondst terugkam op het bureau, legde de bankbeanlb- tc een volledige bekentenis af. Bij fouilleering werd nog ruim 17-0 gulden in zijn bezit gevon den. SCHOTEN. Candidaat voor de Prov. Staten. Donderdag avond is door den Centralen Bond van V. D. Kies- vereenigingen, voor dfi as. verkiezing van een lid voor de Prov. Staten, roet 1 <5 van de 22 stem men geeandideerd de heer li. van Leeuwen, hoofd van school A. alhier. Wittebrood voor zieken enz. Naar we verne men, hebben zich tot het bekomen van wittebrood, onder overlegging van een geneeskundig attest, ruim honderd personen aangemeld. Op dezelfde wijze als het regeeringsbruinbrood wordt ver strekt, zal eveneens aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, witbrood worden verstrekt, doch slechts niet meer dan y2 K.G. per dag per persoon. SPAARNDAM. Slecht gas. De gasverlichting alhier was Vrijdagavond van dien aard, dat men er niet bij lezen, noch bij werken kon. Het is meer dan treurig dat mien herhaaldelijk moet kla gen en er niets aan wordt gedaan. Men schijnt te Schoten doof voor particuliere klachten. Het is te wenschen dat onze Raad de zaak eens flink aanpakt! IJMLTÏDEN. Handelseursus. Donderdagavond heeft in school A de sluiting van den Handelseursus plaats gehad, uitgaande van de Handelever- eenigimg IJmuiden en omstreken. De voor zitter, de heer O. Gurt-Olio heette den bur gemeester en de leden der oommissie van Toezicht welkom en bracht een woord van dank aan heeren leeraren voer het gegeven onderwijs in den nu ge eindigden cursus. Den leerlingen, die straks hei diploma zullen ont vangen, drukte spreker op het bart het hier bij niet te laten en hunne studies voort te zetten. De Burgemeester zeide namens het ge meentebestuur dauk voor het onderwijs, dat deze vereeuiging den inwoners biedt en noemde dit voor de gemeente, vooral voor IJmuiden, van groot gewicht. De heer J. Denium dankte namens ziiu medeleeraren voor de waardeerende woorden, heu toege sproken. Het dilpoma ontvingen: A. J. van der Wees; A. C. ierman,; O. Rozemeyer; Q. Smit, P. Bertelinik en A. C. van Rooyen. Bevorderd van de 1® naar de 2e klasse: J. Loots ma, H. Rntgers, Corn. Koster, C. Broeze, P. van Leeuwen, D. Gillissen, W. Sehuchart, A. Groeneveld, Alberta Broek, KL Huisman, W. Decider, L- Ernens, B. J. Broe- ke en Klasina Klein. Voorwaardelijk: P. de Pater en Fh. do Koning. Van de 2e naar de Se klasse: KL Tussen, J. Brayn, Lena Buytenhuis, Pietje Boeree, Elizabeth Prins en J. J- Roza. Voorwaarde lijk: P. Groeneveld en P- Bierenbroodspot. Voor don Inbond deser rubriek stelt de Re* dactie zich niet aansprakelijk. Mij'nheer 'de Redacteur. Door alle tijden heen, is het artikel worst geloof ik, door een deel der menschheid aangezien als iets onbegrijpelijks, iets won derlijks, iets raadselachtigs. Juist, daar heb ik het, 't is een raadsel. Wat nu is een raadsel? 't Is een afgeleid woord. Laat eens zien, zaagsel komt van zaag, schepsel staat in verband met de schepping. O, wat wordt het mij helder, raadsel komt van raad. Wat een harmonie. Worst is een raadsel, en raadsel komt van raad. Als nu worst in den raad komt, komt het raadsel in den raad, en dan raadt de raad ernaar, en dan. weet de raad er geen raad mee, en als het dan heel raadselachtig is geworden, komt de wethouder en scheukt klaren wijn, en als de raad daarvan geproefd heeft, gaat hij applaudisseeren, en dan komt de wethouder weer. Niet met een halve gedraaide, maar met een rapport, eu daar mogen de leden dan even aan ruiken, maar niet aankomen, want het rs heel krachtig en nog raadselachtiger dan worst en wordt teu spoedigste wegge moffeld en dan schenkt de wethouder weer wat, maar nu is hot geen klare wijn, maar sommige leden krijgen nu klare oogen en nu gaat de raad onderzoeken waarvoor hij geapplaudisseerd heeft, want ook dit was een raadsel. O, wat is dat mooi, wat prachtig. 't Zijn allemaal raadsels. 'Wij leven als liet ware in raadsels, eten en drinken r aadsels, ademen raadsels. Heerlijk, heerlijk schoon. Nu begin ik zachtjes aan iets van de ver ordening op de toebereide vleeschwaren te begrijpen, en van die rapporten, en van die verdediging in den raad. Allemaal raadsels, omdat het in verbaiid staat met deu raad, en omdat worst een raadsel is, eif als zoodanig zijn oorsprong vindt in den raad. Vandaar dat soms .een houding of een re deneering lijkt óp een raadsel, en dan weer op worst- Zieliier eenige voorbeelden van raadsels, en zelfs raadselachtige raadsels. De voorzitter stelt de bespreking uit, want zegt hij, anders spreken we elke ver gadering over worst. Maar door dat uitstellen werd er juist weer in de volgende vergadering over worst gesproken. Om de wethouder .te redden diende die vreemde redeneering niet, want de heer Modoo zat heelemaal niet in den knel. Raad s e 1. Dc heer Kleijnenberg deelde mede, dat vroeger, voor er te Haarlem slachthuiskeu ring was, hier zoo erg geknoeid werd, dat onze stad bekend stond als de plaats waar de vleeschfabrieken alles konden kwijtra ken. Dit weet dè heer KI. boekdrukker-uit gever, doch de vaklui weten het n i e t. Raadsel. Wat voor gezicht zou de heer ICleijnenberg zetten als wij als vleesclimenschen eens zoo over zijn artikel gingen praten? Of meent hij dat de menschen in zijn vak pientere jongens zijn en in ons vak alle maal ezels? En waarom meent de heer KI. dat er nu in Haarlem niet meer geknoeid wordt? Raadsels. ALs do directeur van het slachthuis een rapport uitbrengt, waarin hij kan vertellen wat hij wil, dan is dat onaantastbare waar heid en dan bewijst liij alles wat hij vertelt. Doch als wij met feiten aankomen waar tegen men zich te pletter loopt, dan is het geen wij beweren .onjuist eu is het onze bedoeling alleen maar om slechte waar te verkoopen. Ofschoon wij den raad de goedgekeurde slechte waar en de afgekeurde goede waar onder den neus houden. Raadsel. Iri alle omstandigheden worden wij ge noemd belanghebbenden, en de directeur is belangeloos en onpartijdig. Ons belang bestaat in een heeleboel last en het betalen van een schreeuwend on rechtvaardige belasting, terwijl de belang- looze directeur aan de zaak zijn brood ver dient. Raadsel. Toen de heer Modoo nog gewoon raadslid was, sprak hij tegen de centrale en voor de huiskeuring. Nu hij al de malligheid en de ellende van de centrale keuring heeft mee gemaakt, en wethouder is, wil hij de cen trale keuring desnoods jnet zijn bloed ver dedigen. Eaadsol. De heer Bartels firma Loomeijer neemt een monster worst van een partij die twee dagen vóór de beroemde raadsvergadering is afgezonden en constateert dat zij in ver gelijking met andere gekeurde worsten een uitstekend figuur maakt .Als nu de fabri kant van November tot Maart knoeit, ia hel toch niet aan te nemen dat hij ineens van systeem zal veranderen. .Van een komende raadszitting wist hij niets en op zijn vraag aan de directeur waarom zijn goed werd af gekeurd kreeg hij een ontwijkend antwoord, waarin zelfs niet op vervalsching werd ge zinspeeld. De voorzitter zegt nu in den raad dat na de afkeuring de worst van bedoelde firm» aanzienlijk is verbeterd. Raadsel. Met^ dat afkeuren bedoelt hijde mail» historie van goed en afkeuren en nog een» af- en goedkeuren van worst die o.a. dool de familie van den heer Peereboom, na dl merkwaardige desinfeetie achter den kachel' uitmuntend bevonden werd en hij heeft den moed dit aan den raad mede te deelen en de raad accepteert dat. Raadsel. De voorzitter is er tegen wat in defl raad hoort in den krant te zetten en be waart het geheim over het rapport van dec directeur, wat toch even goed zijn werking kon doen bij de raadsleden als het werd bekend gemaakt, doch verzet zich niet te,e®F publicatie als er kans is den naam van e®0 of ander door de modder te halen. Raadsel Eindelijk schijnt tot B. en W. het besef tf zijn doorgedrongen, dat onze buitenplaats toch inderdaad ver .weg ligt, en dat worsl stempelen evengoed op de Groote Markt kan gebeuren, althans .wethouder Modoc spreekt over een aanbod in die richting. Maar waarom maken B. en W. dan niet eenvoudig die verandering? Vreczen zij dat de vleeschhandelaren zul len verzoeken weer naar Schalkwijk te mo° gen gaan Raadsel. "Wij hebben van Jiet begin af geprotesteerd tegen hetwezen, het onzinnige wezen var de centrale keuring. De feiten hebben ons in het gelijk gesteld. Het publiek begrijpt het a- een jaar. Nu komt de heer Modoo vertel !en dat liet hem gebleken is dat $e hande laren zich verzetten .tegen, het wezen der keuring. Heeft de lieer Modoo dan niets begrepen van alles wat wij in die jaren hebben ge zegd? Raadsel. Is de voorlezing van het vorige rappor' achteraf misschien gebleken een fout te zijn geweest of geneeren B. en W. zich misschien een beetje en vreezen zij in hun binneüst® binnenste" ook met" dit rapport een flater*® zullen maken? Raadsel. Zoo zou ik nog wel een half uurtje kun* nen doorgaan,- M. de R., maar uw papier is duur eir het mijne w ook zoo goedkoop niet. IJ. wil dan uit een ander vaatje tappen,, en gaarne erkennen dat het met In- panning van alle krachten gelukt is d^ haan van de heeren Modoo en van Ooeijo in. de laatste raadsvergadering te laten ko ning kraaien, maar als het mijn haan was. had ik er allang soep van gegeten. Over het niet publiceeren van het rapport nog een enkel woord, het kan toch niet de bedoeling geweest zijn, den heer Meester of mij tc sparen? Dit is ook heelemaal nigt noodig. Den heer Meester is maar fabrikant en ik slechts winkelier en Haarlemsch bur ger. In elk geval zijn wij geen ambtenaren er allerminst hhhhhoofdambteuaren. Men kan ons dus heel gerust trappen- Ik geloof zelfs d'at de verordening"1 Taai min of meer voor gemaakt is en daarom elk recht voor ons ontbreekt. Er is echter nog een andere k«mt 9A" de zaak, zooals de heer Schram zeer terecht opmerkte. De heer Directeur js door het rapport van de firma Loomeijer, voor sommige dom* me lui misschien, ©enigszins van zijn voetstuk gewipt. Z.Ed. heeft er dus recht op dat zijn rap port wordt bekend gemaakt. M. de R. ik ben geen ondankbare. Ik herinner mij dat de heer Modoo heeft te kennen, gegeven dat eens een partij worst- is goedgekeurd alleen om mij ©en genoegen te doen, welnu ik wil daartegenover ver zoeken, met voorbijzien van mijn belang den directeur weer op zijn hoog voetstuk te plaatsen en zijn rapport te publiceeren. „Wij weten intusschen uit do krant wel dat de directeur volhoudt dat de worst is ver- valscht met 15 pCt. water boven het maxi mum. Nu k an het zijn dat de directeur evenals de heer Modoo meent zich op deze wijze €T liet handigst uit te redden, maar de moge* lijkheid is misschien toch" niet uitgesloten dat de directeur gelijk hoeft. Zie dat zou ik nu uitgemaakt willen heb ben. In het eene geval lijdt het geen twijfel of 'de heer Meester en zjjn personeel, die onder eede willen verklaren dat geen water water ijrordt gebruikt dan bij uitzondering en 'dan nog hoogstens 2Vs pCt. zijn bandieten, en ln het andere geval gebruikt de heer di recteur niettegenstaande zijn hoog voetstuk, het vaak gehanteerde docli daarom niet minder verachtelijke wapen van den laster. Als ik er op aandring om uit tc maken Ié «en leder, dl? edverter.Hën betreffende t Pereoneel. Koop en Verkoop. ffutuC en Verhuur, plaatst onder de rubriek hebben er eueeee tnede» UUlZCnflCn brilden ee dadel||Ke onder t>genrt' -1Mb

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2