I I i v I m Eerste üoomsch Katholieke Smakelijk Brood m VERüOOPiNGEN AANBESTEDINGEN Allerlei. LETTEREN EN KUNST LEGER EN VLOOT SPORT EN WEDSTRI] DEN i i A. VAMEMIHERIEC, Llectrische Luxe-Broodfabriek HEÜifti J. OARELS. r f f W t Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STERCK—PROÓT. DE E. K. PEOPAGANDACLUB VOOS DEN VOLKSZANG. KATHOLISKëN sluit uiue verzekering bij de Levensverzekering Maatsciiitipij te biJiViëQËk. 4026.1# TE VERKOOPEN. Dinsdag 25 April. HEEMSTEDE Door B. en W. ten Raadhuize het voor afbraak bestemde Tolhuis aan den Bronsteeweg, AAN TE BESTEDEN. Dinsdag 25 April. BEVERWIJK In hotel „De Zon" - des v.m. half 10 door het Best. der Tuindersver. „Kennemerland" het bouwen van een groen ten-, fruit- en exportveiling met pakhuizen, kan toorlokalen, enz. Kweekefïj,, Erica", Ooodweg, SCHUT Etu bij HU AKLLSfS Telefoon ho. 26SS. TUE ü-ll SfciOHIYEOTUUR. EVANGELIE-VERKLARING OP HET HOOGFEEST VAN PASCHEN. HET zouaafke. Bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dor- pen. VERSCHENEN: Prijs 30 cents. Verkrijgb. bij deu Bockhandel en bij de Uit gevers N .V. „Diukkerij De Spaarnesiad", te Haarlem. 6432 bij rechtstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel-van 32y2 ct. in te zenden. «J. S. ±5ach; 1. Concert Ggr.t. G. F. Handel Larghetto, Allegro, Adagio, Andante; 3. Cho ral lil, César branek; 4. a. Offertoire, b. Mareietta, Th. Dubois. A.s. Woensdag geeft onze ijverige afdee- iing van den Dioceeauen Bond voor Voiks- zang wederom een prettigen, gezellige 11 uit voeringsavond voor hare leden, waaromtrent men onder" onze advertentiën in dit nummer bijzonderheden kan vinden. Dat het streven onzer katholieke Volke zang-beweging in goede aarde valt in onze stad, bewijst wel het feit, dat nu ook van niet-katholieke zijde wordt gestreefd naar de oprichting van een Volkszang-bevorderende vereeniging: een feit waarover wij in het be lang der goede zaak niet andere clan ons hartelijk verblijden kunnen. Dat de Volkszang te dezer stede zoo po- puiair wordt en zijn bevordering steeds veld wint, komt ongetwijfeld voor het grootste deel op goede rekening van bet flinke, Ener gieke koor, welks naam wij hierboven plaats ten; de K. K. Propagandaclub voor Volks zang," onder de leiding van deu heer Jae. de Jong, 1 iooesaan secretaris en de ziel der Volkszangbeweging in ons Bisdom. Dit koor werkt dan ook a.s. Woensdag avond wederom op krachtige wijze en ze ker even artistiek als steeds! mede om dc uitvoering voor de led-en van „Volkszang" aantrekkelijk te maken. En in dit verband mag zeker wel eers gewezen worden op den treffelijken staat van dienst, die de Prcpaga'ndaclnb heeft! Zij werd opgericht den 6en October 3910, reeds kort daarop verleende zij hare me dewerking bij de oprichting van de Dioce sane Vereeniging voor Volkszang. Mede met hare hulp zijn opgericht de afdeelingcn Haarlem, Heemstede, Leiden, Lisse (waar in twee propaganda-avoi den circa 300 leden werden geworven!) Be\ jrwijk enz. Zij lm eft medegewerkt op tal van feestavonden, zoo wel hier ter stede als te Halfweg, Heem stede^ en elders, voor de leden van „Volks zang' gegeven, en bovendien staat de - club steeds gereed voor elke katholieke ver- eeniging, die hare medewerking voor den een of anderen feestavond inroept, zooals onlangs nog gebeurde met de feestvergade- ring van c;en K. K. Vrouwenbond hier ter stede, zooals vroeger is geschied met den E. K. Volk'hond enz.... Inderdaad, ziilk een propaganda-ijver moet wel vruchten afwerpen! Het katho lieke Haarlem mag zich clan ook gelukkig prijzen, dat door deze club, waar onder "de leden voortdurend aangename samenwerking en prettige verhoudingen bestaan, zóó ijverig wordt gewerkt, en als bewüs daarvoor is Haarlem belangstelling verschuldigd aan dit dappere koortje, dat nimmer aarzelt, tijd en moeite beschikbaar te stellen, als zijn mede werking wordt gevraagd! Wij hebben dit, bij de aankondiging van den Volkszangavond van aé. Woensdag, eens in het bijzonder willen zeggen, mede om te maken, dat geen enkel lid onzer mooie Volkszangafdeeling Woensdagavond verzui men zal, die uitvoering bij te wonen, die in derdaad iets bizonders belooft te worden! EENE MOOIE AANHOUDING. De rechercheur van politie B. heeft op den Nieuwendyk te Amsterdam aangehouden de 19-jarige losse werkman J. v. d. P., die ver- dackt is den winkelier J. N. H. in de Paar- laarsteeg voor 5 codbertcostmuns en den winkelier P. W. in de Zijlstraat voor niet minder dan 19 parapluies te hebben opge licht. Daar v. d. P. bovendien verdacht wordt te Alkmaar een rijwiel te hebben verduisterd* is hij daarheen op transport gesteld. AANGEREDEN. Donderdagmiddag is op de Amsterdamsche Vaart een 7-jarig knaapje door een wagen der E. S. M. aangereden. Het jongetje, dat met 't hoofd tegen de treeplank aankwam, verkreeg eene hoofdwonde, geraakte buiten kennis en is daarna naar het St. Elisabethsgasthuis ver voerd. DE GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De gemeentelijke vischverkoop begint Woensdag a.s. op de vischmarkt. Op de vischkaart kan men 2 maal per week tot een minimum van 40 cent bokking beko men en twee maal per week andere viscb tot een manimum van 1 pond per persoon. Om viseh te kunnen bekomen moet men de kaart mede nemen, en die op de vischmarkt laten stempelen. Men betaalt dan de hoeveel heid viscli, die men verlangt en ontvangt daarvoor een contract briefje, op vertoon waarvan de viscli wordt afgeleverd. De prijzen der viseh vindt men onder de annoneen vermeld.dat er niet minder dan 5600 dier kaarten werden uitgereikt!.... Verdér herinneren w ij er aan dat de visch markt open is iederen dag van 104 uur en verder nog des Zaterdagsavonds van 910 uur. NED REIS VEREENIG ING. Men schrijft ons: Ter afwisseling van de gewone en leerrijke voordracht-avonden had het bestuur der afdee- liug Haarlem van. de Ned. Eeisvereeniging Donderdagavond een niet minder leerzame bios coopvoorstelling voor de leden georganiseerd in de bovenzaal der sociëteit Vereeniging. Mooie uitstapjes werden gemaakt naar Rus land, Zweden, den Mont-Blanc, naar het prach tige eiland Ceylon, het Panamakanaal; een zee reisje van Amsterdam naar Genua enz. .Zooals men ziet, verscheidenheid genoeg. Dat de altijd reislustige leden van deze reis- vereeuiging van de heerlijke reisjes op het doek genoten, spreekt vanzelf. Algemeen bewonderden en waardeerden zy het door het bestuur gekozen bioscoop-program- ma, dat ook nog eenige humoristische nummers bevatte. Want, nietwaar, de vroolijkheid mag op reis niet ontbreken. De directie van bet bioscoop-theater op de Groote Markt had de leiding van dezen welge slaagden avond, waarop ook nog eene collecte Werd gehouden voor het huldeblijk, het Hoofd bestuur aan te bieden bij de festiviteiten in de volgende maand te Amsterdam. De collecte bracht ruim 14 op. BLOEMISTEN-VEREENIG ING HAARLEM". In verband met het voorstel van B. en W. om op de terreinen van den nieuwen aanleg" van de algemeene begraafplaats de graven van gemeen tewege te laten onderhouden, hield gisteravond de Béeemisten-vereeniging „Haerlem" eene druk bezochte vergadering. Dat bedoeld voorstel van B. en W. niet in den smaak van de leden viel, bleek wel uit de woorden door verschillende hee- ren gesproken. Ten slotte werd er besloten een request in te dienen aan den Gemeenteraad, waarin zal worden aangetoond, dat de bloemis ten zich door dit voorstel ten zeerste in hun be drijf geschaad achten. JUBILEA. Den 27en April zijn een kwart-eeuw in dienst bij de H. IJ. S. M. dt ..:eren B. Warmer, maga zijnknecht aan de C. W. S., en J. 'assenberg, hoorder aan diezelfde inrichting; de heer G. van Huissteden, seinhuiswachter H. S. M. en den 11 en Mei de heer R. H. Booltink, vuurwerker -aan de C. W. S. REC1TEERWEDSTRIJDEN VOOR DE MILITAIREN. Op initiatief van commandant Depot X zijn er reciteer-wedstrijden, ernst en luim,, uitgeschre ven voor onderofficieren en minderen van ge noemd depot. De wedstrijden voor de korporaals en solda ten zal plaats vinden op Woensdag 26 April a.s., terwijl voor dat doel geldprijzen beschik baar zijn gesteld tot een bedrag van f 30; de datum waarop de onderofficieren zullen kam pen om de eerepalm zal later worden bekend ge maakt De jury zal bestaan uit 3 officieren, t. w. de kapitein Jhr. v. d. Wijck, de le luit,-adj. Land zaat en de res. 2e luit. Mutters. De wedstrijden zullen worden gehouden in de cantine der onderofficieren en soldaten. VERFRAAIING. De Vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en omliggende gemeenten houdt eene aJgcmeene vergadering op Woensdag 26 April des avonds te 8uur, in de tufin-zaal van Café. Brixxkmann. punten van behande ling zijn o.m.: Jaarverslag van den secre tarie. Jaarverslag van den penningmeester. Verkiezing van 3 bestuursleden wegens pe riodieke aftreding van de heeren W. Dy se rin ek, W. A. J. van die Kamp, beidien her kiesbaar en ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. H. Visser. BADEN. In het douehehadhuis aan het Leklsche plein zijn in de afgeloopen week genomen 950 en in dat aan den Schotersingel 709 ha- den. Speciaal adres voor Adv. 4064 „De Heer is waarlijk verrezen, Alleluja!" Dien jubelzang herhaalt de Kerk in duizen den tongvallen op dezen pleehtigen feestdag. Dat is ook de korte inhoud van het Evan gelie, dat op dezen dag aan onze aandacht wordt voorgesteld. „In dien tijd, op den eersten dag der week," dus op Zondag, den derden dag na het ster ven en de begrafenis des Heeren. Waarom de vrouwen niet eerder dien heiligen plicht om Jesus' Lichaam te balsemen, vervuld heb ben? Omdat de Sabbathdag en nog wel een zeer plechtige Sabbathdag, het hun verbood. Bovendien op den dag zelf van Jesus' ster ven was het te laat daarvoor geworden, daar de Jood se he feestdagen reeds met den vooravond van het feest aanvingen. Zoo spoedig mogelijk dus „zeer vroeg op den eer sten dag der week" kochten zij de noodige speccriien om de heilige taak io vervullen. en begaven zich aanstonds naar de plaats waar Jesus begraven was.'Het heilig Evan gelie noemt ons de namen van die vrome vrouwen, dxe zulk een blijk van Relde en vereering van Jesus gaven: het waren Maria Magxlaieua, do zondares aan wie veel ver geven was omdat zij veel bemind had, Maria van Jacobus, de moeder van de apostelen Jacobus deu mindere en Judas 1 haddeus, en Salome, de moeder van Jacobus den meer dere-en Joannes. Onderweg hadden zij reeds met elkander besproken, hoe zij hun vroom voornemen zou den volbrengen, daar zijwisten, zij hadden het immers zelve gezien, bij de begrafenis, dat het graf met een grooteu steen, te zwaar voor hunne krachten, gesloten was. Groot was dus huune verbazing- toen zij zagen, dat oe steen reeds was afgewenteld. Doch nog giooter werd die, toen zij in het graf een jongeling zagen zitten, bekleed met een lang wit gewaad. Doch hun angst werd weggenomen, toen Je jongeling, een Engel inn. eneckeiijke gedaante, hen toesprak en zeide: „weest niet verschrikt, want ik weet dat gij Jesus deu Nazarener, den Gekruisigde zoekt," met een geioovig en minnend kart, en niet" zooals de soldaten met een vijandig en ongel oovig hart, die dan ook van schrik als dooden waren, toen zij Jesus uit Ziju graf hadden zien te voorschijn komen. Maar, Hij is niet meer hier," met omdat men Hem ergens anders gelegd had, gelijk Maria Mag- dalena dacht, (toen zij vroeg aan den-gene dien zij meende dat de hovenier was: „Heer, indien gij Hem hebt weggenomen, zegt mij dan waar gij Hem gelegd hebt maar „Hij is verrezen geiijk Hij het van te voren ge zegd heeft, ziet hier de plaats waar meii Hem nederieg'de," en waar nog als bewijs de doeken te zien zijn, waarin Hij bij Zijn be grafenis gewikkeld was. „Gaat daarom naar Jerusalem, en zegt aan Zijne leerlingen en aan Petrus (die hier bijzonder genoemd wordt omdat hij het hooid der Apostelen was, en ook om hem te troosten en de verzekering te geven, dat hij door zijne verloochening zijne uitverkiezing niet verloren had) dat Hij hen voorgaat naar Galilea, daar zult gij Heüi zien, go Rik Hij u gezegd heeft." Wel zou Jesus ook in Judea en in Jerusalem aan Zijne leerlingen verschijnen, maar het voor naamste tooueel Zijner verschijningen zou in Galilea zijn, omdat daar het grootste getal Zijner leerlingen woonde, en Zijne Apostelen daar bevrijd waren van de vrees voor de Joden, die vooral in Jerusalem hun zeer vijandig gezind waren, en dus kalmer over de werkelijktieid dier v er«toliijni:ngeii konden öorcieblenf -*r En inderdaad, in Galilea is Jesus 40 dagen lang meermalen aan Zijne leerlingen en zelfs aan 500 tegelijk verschenen, en heeft do duidelijkste bewijzen van Zijne Verrijzenis gegeven. Ontwijfelbaar moest de Verrijzenis vast staan, want ware daaraan de minste twijfel mogelijk, dan zou ook twijfel aan Zijné God heid mogelijk zijn, daar Hij Zelf steedis Zijne Verrijzenis als het grootste bewijs Zijner God heid gaf, ware Hij geen God, dan waren wij nog slaven der zonde, want dan zou Zijne Verlossingsdood geen oneindige waarde ge had hebben. Zoo staat en valt dus ons ge- heele geloof met de naarheid der Verrijze nis van Christus, en daarom zegt dan ook de H. Apostel Paulus: «als Christus niet verrezen is, dan is onze prediking ijdel, ijdel ook "ons geloof." De Verrijzenis van Christus is ook het onderpand onzer eigen Verrijzenis en daarom ook juicht en jubelt de Kerk op dezen dag: „dit is de dag dien de Heer gemaakt heeft, loten wij ons daarin verheugen en verblij den." Herinneren wij ons op dezen dag, dat als wij eenmaal met Christus glorievol uit ons graf willen opstaan, wij ook hier op aar de met Hem vernederingen en lijden moeten verdragen, dat ook wij. evenals Hij Zelf, door het Kruis tot de glorie moeten komen. Talrijke katholieke familie8 in Nederland, die een hunner leden in den zouaventijd naar ftome zagen trekken, kennen ongetwijfeld deu oudén zwervenden zouaaf, die van tijd tot tijd in bun dorp of stad verscheen, om de groeten van hun familielid te brengen, allerlei herinneringen op te halen van Mentana, het zouavenkorps, den val van Rome enz., om ten slotte weer verder te trekken, voorzien van wat kjeeren en geld, wat hij den zwerver altijd welaangebracht was. Onlangs vervoegde hij zich bij den Brussel- sehen medewerker van „Het Vad. die de vol gende gevoelige schots van hem schrijft; Op eenmaal stond ie daarniemand had hem gezien of gehoord. En nu veriijnde daar, fel door de zon besehenen, tegen den bruingroenen achtergrond van 't boseh, dat ruwe schaduw beeld 'n kroezige witte kaarkop boven 't bruin verweerde kreupel-appeltjes gezicht met 't wit te baardje, waarin de nog zuivere kleine tandjes in 'n grijnslach uitblonken en me deden denken aan 't kopje van 'n smoushondje. Het zilve ren krulhaar golfde weelderig over den vetten jaskraag; het bruine hoedje had die arme aard kleur van hoofddeksels, die 'n rijkeren bezitter gekend hebben en die, bij de groote schoonmaak, in 'n kapotte kartonnen doos, in deu vroegen morgen door ed meid met andere prullen ziju op straat gezet. Jas en broek waren ook slechts door 't toeval bij elkaar geraakte vrienden, die onder de leus „eendracht maak macht" vergeef- sche moeite deden om d'een d'ander te helpen hun wedorzijdsche armoede te verbergen. 'n Klein groen kistje bungelde op den gebo gen rug: 't was al zijn have en goed, geldbxuis en provisiekast. De ruigbehaarde hand omknel d6 deu knoestigen stok, steun op vermoeide tochten, wapen in verweer tegen mensch en dier. „Menheer neem 't mij niet kwalijk, dat ik u stoor, ik ben uitgeweken eu kom te voet van H.; hier is mijn pas met 't visa van den consul. Die heeft mij uw adres gegeven met de adressen van nog andere landgenootenJa, in Roermond noemen ze mij „de Wandelende Jood," want ik ben altijd op weg.De beenen willen auders niet hard meer, men wordt lang zaam oudlk ga nu naar de 74zoo ou- geveer de ouderdom van uw vader, daar beu ik mee op school geweest... Wat 'n brave man... Reen, ik woonde niet in dezelfde plaats; maar als ik daar naar school kwam, ging ik aan uws vaders huis 'n boterkarn halen.... Brave men sehen, die lieten nooit 'n behoeftige zonder hulp voorbijgaan. Onwillekeurig of uit berekening, de man wist de rechte snaar te treffen. Hy zocht en vond den weg naar mijn hart. l'oen hij daar zoo zyn lesje had afgedraaid, herinnerde ik mij, dat mij 'vader mij dikwijls van t ventje gesproken had; hij noemde hem „liet Zouaafke." Reeds vijf en veertig jaar was ie op den zwerftocht. Bij den oproep der Roomsche jongelingen tot verdediging van den troon van Paus Pius IX was Karei ook vertrokken in volle geestdrift. en op die reis was ie nog altijd. De geheele wereld had ie rondgereisd, en allerlei werk ge daan, dat niet te zwaar was voor zijne tengere ledematen; liefst was ie op 't schip kok of tolk, want hij sprak verschillende talen en had 'n losse tong. Maar stilzitten kon ie niet: altijd op reis, zoo niet per schip, dan te voet! Zoo weinig mogelijk met den spoorweg; dat was onnoodig geld verteren: 'n paar flinke schoenen, 'n dikke wandelstok, 'n knapzak, 'n goede maag, 'n gulle lach, zóó ging ie op weg! Dwepend met 't vrije leven in de natuur was z'n leus: „Licht, lucht en water!" Bedelen deed ie nietin alle vreemde steden, waar ie kwam ging ie ,-p politiekantoor of con sulaat en liet z'n paspoort teekenen, zocht dan in de woninglijst de namen der Hollanders op en nam inlichtingen over hunne families. Vond ie daartussehen iemand, die ook 'n familielid bij de Pauselijke £ouaven had zien vertrekken, dan was 't een buitenkansje voor 't ophalen van herinneringen. Hjj had 'n kolossaal geheugen en bediende er zich handig van. Hij ging dan in den vreemde bij de Hollan ders, wier adressen hij gevonden had, stelde zich heel netjes voor als landgenoot, praatte zoo lang mogelijk over familie-aangelegenheden, maar vroeg geen centl Doch hij kon aan de conversatie zoo'n aardige wending geven, dat men er onwillekeurig toe komen moest hem 't een of ander te bieden. Die karaktertrek dreef er boven op, zooals ik 't weldra merkte, want z'n schip begon koers te zetten in de richting mijner gevoelssnaren. „Ja, toen ik uw vader den laatsten keer zag, 13 hij nog sterk en. flink wat 'n krasse man voor z'n leeftijd. Hjj heeft me toen nog in 'n oude mannenhuis bezorgd; maar daar ben ik niet lang'gebleven.Het werd me daar te eng; ik mocht er niet op mijn eigen houtje levennu en dan moest ik er met 'n krui wagen loopen.... Voor zulk zwaar werk ben ik te oudk moet lucht hebben.lucht en vrijheid 1" „En zijt ge nogal goed bij kas?" „Och neen, armoede is troefik heb nog maar 'n paar centen, nauwelijks genoeg voor de ge ringste slaapkroeg in de Hoogstraat." „Wel, Zouaafke, wat zou je denken van 'n halven gulden?" „Ik zou u erg dankbaar zijn, meneer, maar als u er nog 'n halve gulden bij deed, dan bad ik ook genoeg om te eten, vanavond en morgen vroeg.... en morgen kunnen we nog altijd zien, wat de dag brengt 1" „En hoe. is het met de kleeding?" „Och, meneer Dhoe zou het zyn Mijn heele bvoel zit in dit kistjehet is één hemd. Als ik me wil verschoonen, doe ik het bij een beekje, dan wasch ik tegelijk het hemd, dat ik afleg." „Zoo? Dan zal ik aan m'n vrouw zeggen, dat ze de kleerkast eens naziet of er soms iets pasends voor je is." „Ja..onderbroeken, die heb ik niet meer..1 'k Moet zorgen voor den naderenden herfst. En 'n warm jasje kan ik ook wel gebruiken".... „Goed, Zouaafke, kom dan morgen vroeg aan mijn hotel, dan zullen we zien, wat we doen kunnen." 's Anderen daags was-ie stipt op 't aangegeven uur present om het bijeengezochte allegaartje af te halen, dat-ie met woordenrijken dank aan nam. Toen zag ik hem 'n heel en tijd niet meer tot dat ie op 'n herfstavond, tegen schenfer-uur plotseling in mijn kantoor stond. Maar wat was ie op dien tijd verouderd en vervallen; de witte, bloedlooze lippen toekenden scherp tegen de nog gave tandjes. De kaakbeenderen beschaduwden zwart de holle wangen; de vroeger zoo glim mende oogjes waren in doffe gaten verzonken. Toch was in kleeding en houding nog diezelfde zorg voor reinheid en orde merkbaar waar men de alleenloopende mannen aan terugkent, die niet aan.den drank verslaafd zij en die gewoon zijn zich, op eigen houtje door alle wisselval ligheden des levens heen te slaan.... Ziekte en ellende stonden op zijn gelaat. toch had ie zijn kleeding opgefriseht. £,ijn stem klonk zwak; maar zonder aarzeling praaide hij mij in zijn vaarwater. „Ja, meneer Dhi..er ben ik weer. Ik kom voor 't iaatst uw raad vragen.het gaat niet meer, meneer D.het gafiat niet meer 1 Het ding is versleten..de raderkast is stuk!... Ziet, de mooie sportpet en de glaeé handschoe nen kreeg ik van uw vriend, meneer R.... die er nog iets klinkends Rijdeed. Uw onderbroek zit me warm..en het jasje was wel wat wijd. U bent veel zwaarder.maar de knoopen heb ik verzet en nu zit het aan mijn lijf gegoten... O ja, draad en naald heb ik altijd bij me; wie zou anders mijn goed verstellen?.... En nu.... zou ik gaarne terug naar mijn Vaderland, want het zwerven gaat niet meer.... Op weg hier heen (hij hijgde en 'n fluitend geluid kwam uit z'n longen) ben ik flauw gevallen.... en toen? Ja, ik kon niet verder.ik ben naar myn lo gement teruggesukkeldDaar heb ik acht dagen ziek gelegen en nu is het geld op. en het gaat niet meer.... het gaat niet meer, meneer Dby al die ellende. Met behulp van eenige vrienden heb ik toen den zwerver over de grenzen kunnen hel pen t Is nu weer lente; de zon en 't frissehe groen roepen mij, naar buiten in 't vryeL... Ik heb het Zouaafke niet meer teruggezien 1.. Zijn lippen zagen zoo witlWat moet ik denken?.... Arm Zouaafke, ge bieldt zooveel van .Licht, luclit en water 1" DE DÜITSCHE MOEDER EN DE FRANSCHE WEDUWE- De „Echo de Paris" publiceert een brief, wel ken de echtgenoote van den gesneuvelden kolo nel Driant ontvangen heeft van baronesse Schratter, te Wiesbaden. Den lOden Maart schreef deze dame: Mijn zoon, luitenant van de .artillerie, die tegen uw man gestreden heeft, verzoekt me n te schrijven en u de verzekering te geven, dat kolonel Driant begraven is met alle mogelijke eerbewijzen en dat zijn vijandelijke kameraden zijn graf hébben gegraven en versierd. Ik voeg de betuiging van medegevoel bij die van mijn zoon. Deze laat u verder weten, dat men op den overledene een medaljon met drie hartjes heeft gevonden, dat by om den hals droeg. Dit is ter uwer beschikking. Indien u dit wenseht, zal ik het u toezenden door bemid deling van mevrouw Voy Giüz—Ruchke te Solothurn, die u ook deze regelen zal doen toe komen. Op één der gouden hartjes is gegra veerd: „Herinnering aan de Eerste H. Commu nie van Marie Thérèse, 14 Juni 1902. Kolonel Driant is begraven naast majoor Etienne Renouard van zijn afdeeling, aan den rand van het Cauresbosch, tussehen Beaumont en I'labas. Men zal het graf verzorgen, zoodat u het na herstel van den vrede 'kunt terug vinden. ONEENIGHEID IN DEN MODERNEN KUNSTKRING. Naar „De Tel." verneemt, moet een groeiend meeningsverschil onder de bestuUrderen en ge- nooten van den Modernen Kunstkring reeds tot een splitsing hebben geleid. De heeren H. F. ten Holt, M. ,T. Lau, J. G. Weyand, J. Raedecker, Jakob van Domselaer, Pieter Talma en C. A. Wijnschenk Dom, secr.-penningmeester, moeten reeds uit den „Moderne Kunstkring" zijn ge treden. Blijven dus nog sleehts Conrad Kickert, voorzitter; Pieter Alma en Le Fauconnier. KANT-INDUSTRIE. De kant-industrie begint in ons land tot leven te komen. Op 15 Mei a.s. wordt in het Noordbrabantsche dorp 's Gravenmoer de derde kantwerkschool in Nederland officieel geopend. Zij zal den naam dragen van Brabantia en tot directrice is benoemd mej. M. Waalberg uit 's-Gravenhage, gediplomeerd onderwijzeres in het kantwerk. Van oudsher was 's-Gravenmoer bekend om zijn kant-industrie, die er de laatste tijden ech ter aan het kwijnen was. De vereeniging „Het Kantkloske", die ook gesubsidieerd wordt door de Prov. Staten van Noord-Brabant, spant alles in het werk om deze huis-industrie weer te doen opleven en het kantmaken weer tot eei meer loonend bedrijf op te voeren. Thans wordt de gelegenheid weer geopend voor honderden uit deze omgeving om het vak weer grondig te leeren en tot nieuwen bloei te brengen. EEN BELANGRIJKE AANWINST. Eenige vrienden van het Nederlandsch Mu seum voor Geschiedenis en Knnst te Amster dam hebben aan dat Museum ten geschenke gegeven een in zandsteen gebeeldhouwden kop, vermoedelijk van een apostel, dagteekenénde uit de eerste jaren van de 14de eeuw, een zéei belangrijk stuk, dat nog behandeld is in den grooten stijl van de dertiende eeuw, zooals die zich aan de monumenten in en om Parijs ver toont. De aanwinst van dit beeldhouwwerk ia van groote beteekenis voor de verzameling. Aan de schenkers is de dank der Regeering betuigd. .MILITIES ADERLICHTING 1916. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat van de miliciens der lichting 1916, welke op 12 April j.l. bij het veldleger zijn overgegaan, hoogstens 24 per regiment in aan merking kunnen komen voor bevordering tot sergeant. De bevordering tot korporaal en sergeant van deze titularissen zal kunnen geschieden respec tievelijk'omstreeks 20 Juni en 16 Sept. e. k. Adv. 4004 VOETBAL. Vriendschappelijke wedstrijden. Op Maandag 2de Paasehdag: E.D.O. I—Spartan I, Amsterdam. E.D.O. III—Spartaan III. Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6