DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOG LUXE EN OAGELfJKSOH SCHOEISEL. P. W. TWEEHUIJSEN, Nabij en vèraf. BINNENLAND TELEGRAMMEN BUITENLAND Vrijdag 28 April 1916 4jste Jaargaric abonnementsprijs i Per S maanden voor-Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.80» voor de overige plaatsen tn Nederland per post f 2,- j per week voor Haarlem en de agentschappen 0.125! afzonderlijke nummers f 0,05. Isitercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20| advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van l5 regels f 0,40, alk» regel meer 0,10. Dit nummer bestaat uit twee biadan EERSTE BLAD. HAARLEMSCKE ALLEDAG!ES N« 1904 tuberculosebloempjes. Wij hebben met het grootste genoegen medege werkt, om üen „bloempjesdag'' van ne Ned. ver. tot bestrijding der tuoercuiose te doen slagen. En met voldoening hebben we gisteren in onze courant het benen t gebracht, dat de opbrengst van dien bloemverkoop weoerom een belangrijke was Nu echter de dag voorbij is, moet ons een op merking van het hart. Net heeft ons getroffen, dat in verschillende oproepingen vóór en tot den „bloempjesdag" telkens ue medewerking werd aangetroifen, dat deze dag nu eindelijk „de" bloemendag was, die voor iedereen" zou wezen. Ziet wij' zouden er volstrekt met voor zijn, het aantal van zulke „bloeiapjesdagen" nog uit te breiden, en maar voor ieder doei zulk een pu blieke inzameling te doen houden Maar van den anaeren kant heeft toen de Ned. Ver tot bestrijding der tuberculose, hoe voortref felijk ze ook werkt, géén monopolie! Men mag gerust, naast den „bloempjesdag" dier Vereeni- ging, ook wat gunnen b.v. aan het katholieke fonds „Herwonnen Levenskracht". En nu zal het wel niet de uitdrukkelijke bedoeling zijn geweest, maar op ons en anderen heeft het wel den indruk gemaakt, als zouden sommigen in de Ned. Ver. zich ietwat verstoord gevoelen, dat b.v. „Her wonnen Levenskracht" voor katholieke verpleging in een katholiek sanatorium óók haar „bloemen dag" wil hebben. Er is plaats genoeg voor die twee, het voor beeld van den burgemeester van Bloemendaal, de éénige in heel onze streek! die bekrom pen genoeg aan het Roomsche fonds den bloe mendag niet gunt, lijkt nu juist niet zoo heel navolgenswaardig! AGENDA. 29 APRIL. Gebouw St. Bavo Smedeetraat 23 Gewone agenda. LI. „DE DUITSCHE ORDE". Dit opstel is niet over politiek, en niet over den oorlog, al lijkt het opschrift ertoe te zullen leiden „De Duitsche Orde" oftewel de „Balye van Utrecht", die een overblijfsel is van de vroegere Johanniter-Ridders, die in de Middeleeuwen met vromen zin en godsdienstigen ijver zichzelf en hun bezittingen in den dienst stelden der Kerk en der katholieke Charitas, deze „Duitsche Orde" is nü in ons vaderland een kringetje exclusief-Protestantsche hoogadelijken, die van den geest en de bedoeling en het werk hunner katholieke voorbeelden uit vroeger tijden niets hebben overgehouden dflnde rijke bezittin- gen, waarvan ze nu, zonder er iets voor te doen, ue renten opstrijken. Men weet, hoe wijlen Jhr. Victor de Stuers tegen deze nuttelooze en daarenboven door haar uitsluitend-Protestanisch cachet nog volmaakt onrechtvaardige instelling fulmineerde.... Welnu, op andere wijze maar even krachtig, in satyrisch-spottenden toon, heeft een stadge noot, de heer J. F. Nuijens, die als geestig schrijver in stad en lande welbekend is, de „Katholieke Illustratie" nam menig stuk van hem op! van de „Duitsche Orde" de belache lijkheid en dwaasheid geteekend: in een „histo- risch-satyrisch spel van zelfopoffering en naas tenliefde" geeft hij in vier bedrijven een geestige charge met een ondergrond van waarheid I van de „werkzaamheid" der Orde, en het is mij een genoegen, hier eens wat uitvoerig op dit werkje de aandacht te vestigen. „Meester J. F. Nuijens" is een geestig man. Zijn verzen in den trant van „De School meester", dien van Lennep heeft bekend gemaakt zijn in den regel pittig en verrassend door de leuke zetten die er voortdurend in voorkomen. Daarenboven zijn de vondsten der „enscènee- ring" (om te spelen is het stuk natuurlijk niet geschreven) allerkostelijkst; Wat zegt men b.v. van het volgende: Nadat bij den baron Pakkem van Hebikje een zoon is geboren, die sollicitant is naar een revenu uit de fondsen der „Duitsche Orde", zal van zulk een zelfde gebeurtenis verhaald wor- 'den ten huize van Jonkheer Bulder van Basten. In de eerste tooneelen worden opgevoerd de Baron en dokter Pilleman, nu krijgen we den Jonkheer en dokter Engelmaker te zien, maar er tus- srien J3001" komt de Regisseur ten tooneele, om aldus het publiek toe te spreken: „Geachte toehoorders, betalende en niet [betalende gasten, Het volgende tooneel speelt in het huis van [Jhr. Bulder van Basten. Daar ons gezelschap echter in geenerlei [opzicht mat de Balye in betrekking staat, Moeten wij zorgen, dat alles om zoo te [zeggen op een koopje gaat! „De Duitsche Orde", of de Balye van Utrecht. Hisorisch-satyrisch spel van zelfopof fering en mannenliefde in 4 bedrijven, door Mees ter Ji F. Nu Jens, L. T. M. O., Lid der N. V. v T., Lid t'.r Comm. der H. W. B, Aut. der W. v, K. A. - met illustraties van dén schrijver. Bij van Hoi oma en Warendorf. Amsterdam. Wij zullen dus het décor niet veranderen [in deze tooneelen, Maar in dezelfde kamer verder spelen(af)" Van zulke aardige, grappige zetten is het heele boekje voll De „geschiedenis" die verhaald wordt, schetste eerst „de concurrenten" in het eerste bedrijf, zijnde bovengenoemde baron en jonkheer, die precies op denzelfden tijd ieder met een zoon worden gezegend, benevens de baron van Driedochters, dieeen paar minuten vroe ger met een dochter wordt „verblijd'*, en dit feit op een gelaten toon (want voor meisjes keert de „Duitsche Orde" niets uit!) aan het publiek mededeelt: „Wij zijn onze mooi kans en later de moois [centen kwijt! Dat wou ik jullie maar even zeggen. ['t Is heusch niet de moeite waard, Om daarvoor het tooneel te veranderen... [Heere, Heere, 't is hier op aard1 Toch een rare rommel! In het tweede bedrijf treedt de „Landscom- mandeur" op: Graaf van Vergiet tot de Slaem- mer, die begint een dutje te doen, en in zijn droomen de „Geest van de Orde" ziet verschij nen, die hem in verschillende zeer goed geslaagde tooneelen laat zien wat de Orde eigenlijk moest wezen: een religieuze orde, zooals ze in de Mid deleeuwen was! Het derde bedrijf geeft een allerkomiekste „kapittelvergadering" van de Orde te zien, waar de twee knaapjes uit 't eerste bedrijf nu meerderjarig geworden komen solliciteeren om kapittelridder (en dus: deelgenoot aan de flinke renten der Orde) te worden. Er komt echter ook een Duitscher bij, en op het einde van het bedrijf, als 't kapittel in „ge heim comité" is, komt de regisseur vertellen: „Geacht publiek, zoo even is de conclusie [bekend geworden: De Duitscher is aangenomen als lid van [de Orde. Van de 10 commanderijen zijn er nu 8 door [Duitschers bezet Maar dit heeft nooit den grootmeester en [leden belet, Om steeds van een nationale instelling te [spreken!. Dit laatste is nu eens géén fantasie, maar de zuivere waarheid, en de heer Nuijens tikt weer den spijker vlak op den kop 1 In het vierde bedrijf is de fantasie er weer: de Grootmeester deelt mede, dat de Koningin de wet heeft geteekend, waarbij de Balye wordt opgeheven „Onze bezittingen worden staatseigendom, [en de inkomsten van ons goed Worden weer besteed ter plaatse waar dit [wezen moet! De armen, zieken, en ongelukkigen zullen [voortaan weer genieten Van het geld dat wij in overdaad door de [vingers lieten schieten!...." Men ziet: de slag is forsch en raak en de schrijver neemt geen blad voor den mond. Maar hij zegt het zóó geestig en aar dig, dat zelfs dunkt me de Balije-hee- ren over de manier zullen moeten lachen. Daarbij heeft de schrijver met zijn vaar dige pen z'n figuren ook in teekening ge schetst, wat het boekje nog vermakelijker maakt. In het geheel: hier is een werkje dat een zeer diepen en beteekenisvollen ondergrond heeft, en dat op een luchtige, ik zou haast zeggen in .ons vaderland zoo goed als on bekende wijs (want sarcasme en satyre zijn voor velen onzer als Grieksch of Sanskriet!) weet te pas te brengen. Men zal zich heusch de lezing van dit vermakelijke boekje niet beklagen: aan „meester Nuijens" m'n gelukweasch! F. S. OVERZICHT. Behalve een zeegevecht bij Doggerebank, waarbij de Duitsohers de overwinners waren, ie er wederom geen enkel krijgsbedrijf te melden. De politieke toestand in Engeland is op nieuw wankelende. Met het dienstplicht- vraagstuk is Engeland op 'n hellend vlak geraakt en dreigt het te moeten vervallen in het voor Duitschland zoo geminachte mi litarisme. Gisteren werd, naar wij reeds op merkten, door minister Long het dienst plicht-wetsontwerp bij het Lagerhuis inge diend. Doch het ontwerp werd door sprekers van alle partijen zoo ernstig beeritiseerd, dat Asquith er weder toe besloot het ontwerp terug te nemen. Er dreigt dus een nieuwe Politieke crisis in Engeland. En dat op een oogonblik dat de regeering toch al met zoo groote moeilijkheden heeft te kampen, ten aanzien, van de gebeurtenissen in Ierland. Want van moer beteekenis, dan alio oorlogs gebeurtenissen vau het oogenblik tezamen, is dat wat zich nu in Ierland afspeelt. De op stand, daar voor eenige weken uitgebroken, heeft een gröoten en een voor het Engelsche bestuur gevaarlijken omvang aangenomen- Het verzet gaat uit van het ultra-nationa- listiseh genootschap „Sinn Fein", dat voL komen afscheiding tueschen Ierland en En geland beoogt en de Engelsehen zijn en bfij- ven voorloopig hierdoor genoodzaakt een aanzienlijke troepenmacht in Ierland vast te houden, om den opstand te onderdrukken tegen herhaling van revolutionnaire bewe gingen te waken. Want, werd al eerder door den minister van Ierland, Birrell, in pot Lagerhuis mede gedeeld, dat de opstand reeds was onder drukt, uit de nadere mededeelingen van Ae- ciuitk en de afkondiging van den staat van beleg in Ierland wijzen er op, dat de toe stand daar nog allesbehalve rustig is. En volgens de gewoonten van het laatste jaar wordt de waardigheid van Z. H. den Paus ook hierbij weer in 't geding gebracht. Vol gens de „Daily MaiT'-correspondent te Rome zou de H. Vader namelijk instructies hebben gezonden aan al de Iersche bisschoppen om de geestelijkheid en de katholieke bevolking aan te sporen stipte trouw jegens Enge land te betrachten. Het lijdt natuurlijk geen twijfel, dat Z. H. de Pans zich buiten deze kwestie houdt, als eone van strikt nationa- len aard. Voor nadere bijzonderheden den opstand betreffende zie men elders wat daarover in 't Lagerhuis en in de Engelsche pers wordt gezegd. De omstandigheid alleen al, dat de Engelsche censor deze berichten laat door gaan, is al een bewijs dat de toestand daar hoogs t-ernstig ie. VERSPREIDE berichten Het stadhuis te Leuven. Men schrijft ons uit Brussel: De ingestelde Commisie van Gebouwen in België heelt advies uitgebracht omtrent de herstellingswerken aan het stadhuis to Leu ven, welke met zeer veel zorg werden on- deruomea 011 tot nu to© gfdiuikki# uitgevoord voor zoover dit in dezen tijd. mogelijk was. De restauratie is thans in zooverre beëin digd, dat enikel nog bet bordes voor den voorgevel moet worden hersteld. Het ont werp hiervoor bevat een centrale hoofdin gang en twee zijing-angen. Met dit werk kan echter eerst dan een aanvang worden ge maakt, wanneer men zich heeft kunnen voor zien van de witte steensoort, waarin dit bor des moet worden opgetrokken. EEN DUITSCH SUCCES TEB ZEE. BERLIJN, 27 ApriL (Officieel.) Vannacht hebben onze voorpost-schepen bij do Doggers- bank een groot Engekoh bewakingsschip ver nietigd en een Engelsclien treilor als prijs opge bracht. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. ATHENE, 27 April. De Grieksclie regeering heeft stellig geweigerd over het verlangen van de diplomatie der geallieerden, om den spoor weg Patras-Larassa ter beschikking te stellen (voor het vervoer van de Servische troepen) in onderhandeling te treden. DE DUITSCH-AMERIKAANSCIIE CRISIS. BERLIJN, 27 April. De „Korrespondenz Nor den" verneemt dat de Amerika ansche gezant Gerard heden naar het Keizerlijk hoofdkwartier zal vertrekken. Naar verluidt, zou het gelukt zijn de formule te vinden, welke in de belangen van beide lan- len tegemoetkomt, zonder aan de nationale waardigheid te kort te doen. In elk geval be schouwt men, zoowel in politieke kringen hier als in de Amerikaanscbo kolonie te Berlijn, den toestand met meer hoop. ENGELAND. De opstand in Ierland. In het Lagerhuis heeft, naar wij reeds hebben gemeld, de Iersche minister Birrell, j.l. Dinsdag eenige mededeelingen gedaan omtrent de gebeurtenissen in Ierland en daarbij verzekerd, dat de regeeringstroepen den opstand hadden onderdrukt en de re geering den toestand meester was. Hij die ten jginzien van Iersche zaken al tijd optimist is, was blijkbaar thans door het nieuws verrast. De „Daily Telegraph" beschrijft Birrell's .uiterlijk, toen hij in het Lagerhuis zijn mededeelingen deed. Zijn ge zicht was vaal en bloedeloos. Het licht was er van verdwenen. Hij was zenuwachtig en zichzelf weinig meester bij het antwoorden op het levendige vuur der vragers. - Vermoedelijk i3 zijn geruststelling over het onderdrukken van den opstand slechts een uiting geweest van wat hij wenschte, want uit hetgeen er later nog van werd gemeld, blijkt .wol, dat de opstand in Ier land ernstiger is geweest, dan de eerste Engelsche berichten .toegaven. Die misleiding, dat de regeering den toe stand meester .was heeft nu tot gevolg ge had, dat lord Midleton in het Lagerhuis do regeering op scherpe wijze ter verant woording heeft geroepen naar aanleiding van do door haar verstrekte mededeeliugeu over het gebeurde te Dublin. „Dinsdag is ons gezegd, zeide hij, dat de overheid baas over den toestand was, maar volgens mijn inlichtingen waren de opstan delingen op. dat oogenblik niet slechts in het bezit van tal van de belangrijkste wij ken der stad, maar was er ook geen poging gedaan om hen vandaar te verjagen." Midleton verweet voorts in het bijzonder de Iersche regeering, dat de beweging te Dublin voor haar gekomen is als een don derslag uit helderen hemel. Hij wilde aan nemen, dat het kabinet te Londen zich met tal van andere kwesties heeft bezig to hou- dea. Maar de Iersche regeering wist zeer wel, dat er te Dublin en niet alleen daar, groote genootschappen van Sinn Feiners bestonden, uitstekend bewapend en uitgerust eu aan houdend geoefend; dat ze aanzienlijke hoe veelheden ontplofbare stoffen bezaten, goed geld hadden eu dat de regeering heel goed wist waar dat vandaan kwam, dat hun be doelingen week na week in tal van te Dublin en elders verschijnende bladen zijn kenbaar gemaakt en dat de Iersche regeering slee-hls zeer zwakke pogingen heeft gedaan om ze te verbieden. „De regeering, betoogde Midleton, was ge waarschuwd; toch gingen alle officieren, die het werschten, met verlof, niettegenstaande zij door de politie gewaarschuwd waren, dat ze hun manschappen iu de kazerne moesten houden, omdat ze to Dublin uoodig zouden kunnen zijn. De minister van Ierland ver toefde te Londen, de bevelvoerende generaal had verlof gekregen Vrijdagavond naar En geland over to steken. De huidige toestand ijl Ierland, zoo zeide Midleton ten slotte, is hoogst ernstig wanneer er niet krachtig wordt ingegrepen. De regeering is niet op getreden tegen de samenzweerders dor Sinn Feiners. Nu heeft deze organisatie het tegen de regeering gedaau." Lord Lanedowue beantwoordde lord Midle ton eu zeide o.m., dat Midleton's bewering, dat de oproermakers niét terstond uit de door hen bezette gedeelten van Duiblin ver dreven waren, niet geheel juist was eu na uiteengezet te hebben, wat de overheid na liet uitbreken van den opstand te Dublin ge daan had, zeide hij te meeuen, clat de mede- deeling, dat de overhoid den toestand baas was, waarover Midleton gevallen was, den staat van zaken nauwkeurig weergaf. Lands- downe verdedigde ook de Iersche regeering tegon Midleton'» beschuldiging, dat zij alle .waarschuwingen in den wind geslagen liad. Midleton handhaafde daarop zijn beschuldi ging. Lord Peel vroeg aan Lansdowno, op vork aantal de opstandelingen in Dublin geschat worden. Lansdowne antwoordde: Ik vrees, dat ik daaromtrent geen inlichtingen heb. Ten slotte drong lord Lorehurn er op aan, dat Birrell naar Ierland zou terugkeeren en daar blijven zoolang de rust er verstoord is. Ook de pora eu met name de „Times" klaagt over de spaarzame inlichtingen, die de regeering over den opstand in Ierland heeft gegeven, In een hoofdartikel zegt het blad,^ dat ieder moet gevoelen, dat de regeering niet de ge- heelo waarheid zegt. Ais zulks is om do openbare meening niet te verontrusten, ie het stellig een misrekening, waut nu heeft de fantasie vrij spel. Do „Times" verwijt de Iersche regeering, dat zij een dergelijke beweging onder haar oogen heeft laten groeien tot een uitbar sting. Zij heeft waarschuwingen genoeg ge had, doch Birrell heeft goedgevonden, daar op geen acht te slaan. Ieder, die Ierland kent, heeft het ziQn aankomen en het is niet aan te nemen, dat 's ministers onderge schikten hem zonder inlichtingen hebben ge laten. Lord Lansdowne heeft in het Hooger- hui3 trouwens erkend, dat men algemeen wist, dat er wat broeide. De Sinn Feiners zijn met lie voorbereiding van de» opstand heelemaal niet geheimzinnig geweest. Zij wapenden zich, .werden gedrild, hielden pa rades eu oefenden zich zelfs in straatgevech ten la de hoofdstad. Dat alles heeft de minister toegelaten. Hij heeft zijn ambt zegt de „Times" ais een sinecure opgevat ea was bijna nooit lu Ierland. liet blad raadt hom onomwonden aan, af te troden en plaats .te maken voor oen krachtiger man. De toestand is blijkbaar nu nog verer gerd eu paar aanleiding hiervan heeft As- quith thans in het Lagerhuis zelf ook mee gedeeld, dat de, toestand, in Ierland nog een ernstig aanzien heeft. De opstandelingen houden nog .eenige belangrijke openbare ge bouwen te Dublin bezet en er zijn nog straatgevechten. Er zijn aanduidingen dat do beweging zich uitbreidt, vooral iu het Westen, waar strenge maatregelen zijn ge nomen. Do gezonden troepen zijn voldoende om den .toestand to beheerschen. Do stunt van boleg ml onverwijld over geheel Ier land worden afgekondigd eu generaal Sir John Maxwell heeft volmacht onder den staat van beleg. Do regeering zal een nauwgezet onder zoek instolllen naar <to oorzaken van en de verantwoordelijkheid voor den opstand. RUIME SORTEERING Barte Ij oris straat 27. TELEFOON 1770. 63(1 Berichten in drie regels. Prins Leopold van Saksen Koburg Gotha, de zoon vau prins Philipp, is te Weenen, waar Hij een operatie onderging, plotseling o vei leden, Prins Friedrieli Sigisniund van Pruisen cn prinses Maria Luise van Seliaumburg Lijpe zijn gisteren in den esht verbonden. Keizer Frans Jozef meent van zichzelf, dut het hem ondanks de gestadige inspanning van al z'n krachten en z'n ouderdom zeer goed gaat. Het lijk vau veldmaarschalk Yon der Golt» zal te Serajna in den tuin van het Duitsche ge zantschap worden bijgezet. - In de kolenmijnen van Communay (Isère in Frankrijk) is brand uitgebroken. Alle brand spuiten van Lyon en Vienne zijn ontboden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd .tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, mr. P. Buys, thans officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Maastricht. is bij het Departement van Laridbouw, Nijverheid, on Hundel, met ingang van i Mei: lo. aan jnr. dr. H. H. A. van Gy bland Oos- terhoff, op verzoek, eervol ontslag verleend als commies; 2o. benoemd tot commies, mr. G. W. Bit ter, thans adjunct-commies bij het Departe ment van Financiën. HET MOLESTIUSIOO DER O.-I.-MA EL- SCHEPEN. Naar het „Hbld." verneemt, zijn de onder handelingen over de deelneming van de Re geering ïn het molestrisico der Ü.-L mail schepen hervat. Het is niet onmogelijk, dat deze week nog overeenstemming wordt ver kregen, waarop dan reeds da volge^jde week een viertaL mailschepen de reis naar Indlë om de poord spaden beginnen. GEEN GRENZEN. In een der artikelen van de nieuwe serie, waarmede „De Telegraaf" thans begonnen ls haar publiek tegen 'de Regeering op te winden, leest men: Het publiek .wéét nu eenmaal dat het Yoor een zeer groot deel aan onze actie tegen de smokkelarij te danken is, dat het er met de voeding in Nederland nog niet net zoo uitziet als in Duitschland, en haalt de schouders op voor de kinderach tige kwade .tróuw van een „Nieuwe Cou rant", die fle gevolgen van smokkelarij en do zoete-winstjes-jacht, die zij steeds heeft in de hand gewerkt et pour cau se 11 op rekening wil schuiven van „De Telegraaf", drie de smokkelarij don kop kop. heeft ingedrukt. De woorden „die zjj steeds henft in ds hand gewerkt" en vooral het: „et pour cause", waaronder het ergste verstaan kan worden, geven, aldus de Nieuwe Ct., eeoig begrip van den graad van gemeenheid waar op de Amsterüamsche redactie zich in weer wil van het vertrok van haar Meester naar het buitenland hoeft gehandhaafd. Toen deze aog aanwezig was, kreeg ons blad herhaaldelijk het verwijt te hoeren, dat het eerst na de anti-smokkel-campagne van „De Telegraaf" wakker geworden en medo begonnen .was de smokkelarij te be strijden en dat o.a. hieruit blijken kon hoe gerechtvaardigd de Telötsr--cai,1Palf110 was. Nog niet lang geleden werd zelfs op eon onzer berichtgevers van wien herhaaldelijk sinokkelberichtcn en opmerkingen In onze couraat verschenen, een Telegraai'-corres- poudent afgestuurd om zijn medewerking ta verkrijgen! Wij sparen, aLs er aanleiding Ls om het publiek voor zijn gevaarlijk drijven te waar schuwen, het Ainsterdamsche blad niet en hebben dus ook zonder overdreven veront waardig 'f-nefoon, togenstooton af te wach ten, zelfs au een soort als wij nimmer aan anderen zouden willen toedienen. Maar vooc do „Telegraaf" schijnen, zooals uit het bo venvermelde staaltje van opzetlelijken las ter blijkt, in dezen geen grenzen te bestaan. En aangezien de strafwet voor dergelijke gevallen geen hulp biedt, moeten wij on a wel bepalen tot een uiting van diepe min- aahtiug voor lieden die bij de beoefouiugj van de journallstiok aan zulke middelen behoefte hebben. ENGELAND EN ONZE OOST. In de „Straits Echo" komt een artikel voor, waariu een zeer opmerkelijk betoog wordt geleverd. Na gewezen te hebben opj Engelami'a sympathiën voor Holland (och! dat we die wat meer in daden dan In woor« den genoten!) laat het blad zich deze merk:» waardige Uiting ontvallen: „Mogen we bovendien niet hopen, dab ffiBIIE HMRLEMSCHE CHRJUrr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1