UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN De Statenverkiezingen. VERSCHENEN: Wat er pleit tegen de beweging roor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STEBCKPROOT. Prijs 30 certis. Verkrijgb. bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaarnestad", te Haarlem. 6432 Bij rechtstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32 Vh ct. in te zenden. Het Enunabloempje is hier goed verkocht. De opbrengst was 36. Geslaagd is voor onderwijzeres van de R. K. Kweekschool te Mook, Mej. M. Kwijken uit Haarlem. MONSEIGNEUR ALLIED. Het feest der 12y2-jarige herdenking der Bisschopsconsecratie van Mgr. Callier werd he den zooals wij al hebben aangekondigd in intiemen kring en zonder eenige plechtigheid ge vierd. Monseigneur, die zich God zij dank in een goede gezondheid mag verheugen, ontving in den loop van den morgen de geiukwensclien der feestelijkheid en van verschillende leeken die D. H. persoonlijk kwamen feliciteereh. Na tuurlijk bracht ook de post stroomen gelukwen- schen. De voorzitter begon met zijn leedwezen te betui gen over de matige opkomst der leden, vooral waar zoo'n belangrijke agenda aan de vergade ring ter behandeling zal worden voorgelegd. In het algemeen den komenden strijd bespre kende, meent de voorzitter te mogen concludee- ren, dat vooral in ons gewest winst kan, en ook moet behaald worden. Waar in Haarlem verleden jaar zoo schitte rend gestreden en gewonnen is, dank de nooit genoeg te prijzen activiteit der Propaganda- club, daar kan ook niets anders dan zege het resultaat zijn van den komenden stembusstrijd. De voorzitter hoopt dan ook, dat deze vergade ring de belangrijke agenda zal afwerken met alle mogelijke nauwgezetheid in het belang der aan staande Statenverkiezing. Hierna geeft de voorzitter het woord aan den secretaris,^ die de notulen der vorige vergadering' leest. Zonder op- of aanmerkingen worden de notulen onder applaus der vergadering gearres teerd. Alsdan komt aan de orde punt drie der agenda: „benoeming eener comm*. tot het nazien der boeken van den penningmeester." Op voorstel van den voorzitter worden hiertoe benoemd zon der hoofdelijke stemming de heeren Brinkman cn Bodenstaff, die zich" deze benoeming lieten welgevallen. Punt 4 der agenda was een bestuursvoorstel: Het bestuur stelde voor te benoemen als eere leden der R. K. Kiesvereeniging de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssea, J. W. A. Beijnes «n Th. Janzen. Het warme, langaangehouden applaus der vergadering was het zeer duidelijke antwoord op dit bestuursvoorstel] Punt 5 'der agenda was: „Bespreking candi-" daten Provinciale Statenverkiezing". Hieromtrent deelt dc voorzitter mede, dat na gepleegd overleg tussclien de besturen dér Recht sehe Kiesver. als candidaten worden voorgesteld een katholiek, een anti-rev. en een Chr.-Hist. en wel de heeren Mr. J. B. Bornans, Mr. J. H. Monnik en Jhr. D. E. van Lennep (Aftr.). Een onbedaarlijk applaus bewees hier ten duidelijkste dat de vergadering zich ten opzichte der keuze van het bestuur één gevoplde met het bestuur. gs- rn het bestuur een gevoelde met het besti Bij de bespreking van ciit punt werd hulde bracht aan den heer Th. Janzeu, wien ter vol doening eener eere-schuld, eene candidatuur was aangeboden, doch die op de meest ridderlijke wijze voor deze candidatuur meende te moeten bedanken, in het belang der Rechtsehe zaak, waar de candidaat Mr. Bcmans naar zijne vaste overtuiging meer kans zou hebben van sla gen dan hij. De vergadering bleek zeer getroffen bij deze mededeeiing door den voorzitter. Medegedeeld wordt, dat Mr. Bomans ook candidaat zou wor den gesteld in den Helder, welke mededeeiing een der leden de vraag ontlokt, of Mr. Bomans, voor het geval hij ook eens mocht gekozen wor den in Den Helder, toch voor Haarlem zou op- teeren. Doch hierover scheen noch bij het bestuur, noch bij de vergadering eenigen twijfel te bestaan. Bij de rondvraag stelt de heer Klein den voor zitter een paar vragen omtrent het siellen van nen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, welke vragen door den voorzitter worden beantwoord, door den voorzitter worden beantwoord. Na eenige mededeelingen over de nog altijd treurigen toestand der kas, waarbij de voorzitter hoopte, dat de een of andere vriend der R. K. Kiesvereeniging die eens zal gedenken, werd een afscheiaswoord gericht, namens het bestuur en de vergadering tot den heer Lambert, die onze strijdersrijen gaat verlaten, door vestiging elders De vergadering bewees door haar applaus, dat zij met deze woorden ien volle instemde. Het scheidende bestuurslid, de heer Lambert richtte eenige woorden van dank tot bestuur en vergadering voor de welgemeende afscheidswoor den, de verzekering gevende, dat hij zou blijven meeleven met den Rechtschen strijd in Haarlem en omliggende gewesten. De voorzitter sloot daarna de vergadering met gebed. NlUZSEiC. EEN BEETHOVENCONCERT. De heer K. H. Kerkhoff heeft met het ge mengd koor Polyhymnia en Haarlem's Muziek korps een uitvoering gegeven van Beethoven's Oratorium, „Christus am Oelberge". Het is een werk uit Beethoven's eerste periode; het is in Haydn's stijl geschreven en heeft met den late- ren, echten Beethoven niets te maken. Vóór dat de „Eroïca" ontstond heeft zelfs Beethoven meegedaan aan het componeeren van onwezen lijke, amuseerende oratoriums. Maar ook géén individualiteit heeft zich ooit zóó heroiek los gemaakt van alle klassicisme als hij. Bij hem Heeft het eerst de menschelijkheid in de muziek met geweldige dramatiek gesproken. In dit oude orjiorium is er nog geen sprake van; het is daarenboven ten opzichte der vocale compositie veel minder „vocaal" dan die oude werken plegen te zijn. Het is de meest-absolute en positieve muziek, die men zich denken kan: om. beurten sierlijke dansrythmen in allegro tempo en vormelijke recitatieven, die niets zeg gen. De tekst is leelijk, al is deze een aaneen schakeling van vrome woorden, die sentimenteel gerangschikt zijn. De afstand die er ligt tus- schen dit werk en Beethoven's Missa Solemnis, niet alleen muzikaal maar ook geestelijk, is zóó groot en zóó merkwaardig, dat deze als ontwik kelingsweg in heel de muziekgeschiedenis zijn weêrga niet vindt. Het is intusschen niet geheel verkeerd een enkele maal zoo'n werk uit te voeren.'We kun nen er onmiddellijk bijvoegen dat een uitvoering als die van gisteren onder leiding van den heer Kerkhoff, er in alle opzichten wezen mag, op zichzelf zeer zeker reden van bestaan heeft. En de vooruitstrevende dirigent, die in alles zoo serieus te werk gaat, mocht wel zeer zijn moeite beloond zien. Er is muzikaal gezongen en ge speeld: het klonk frisch en meestal zuiver en dat we ons toch meermalen verveelden, lag niet aan de uitvoering, maar aan de leuterende reci tatieven en de kleurlooze tonaliteit. Van de solisten zong de tenor Louis van Tulder (Christus-partij) het meest met artis tieke expressie; zijn stem is fijn en klankrijk. Annie Lieman zong gemoedelijk en saai de hooge virtuositeiten der Seraph-partij en de heer A. Lampe barytoneerde bescheiden de Petrus partij. Vóór de pauze had het orkest de Prometheus- muziek gespeeld, had Annie Lieman de aria Ah! Perfido gezongen, De violist P. Kramer speelde de twee bekende Romancen (met orkestbegelei ding) .Het ensemble klonk goed, maar de solist, die misschien beïnvloed was door het ontstem men van zijn viool, speelde niet vrij genoeg. De heer Lampe zong nog (met goede klavierbege leiding van mej. A. Pusch) het Busslied en Die Ehre Gottes aas der Natur. Het leek meer dan het was; we houden niet van deze knijpende stem, die aan de voordracht geen mogelijkheid voor muzikale klanken openlaat. H. F. A. „HET ZAL NIET GAAN." monnaie met inhoud; 0. van Horick, O. I. Kade 42, een medaillon; J. Versteeg, L. Raamstraat 40, een halsketting; O. Ie Minje. Sopliiastraat lOrood, een kindertaschje; O. Prins, 6 .Comp. X Inf. Brigade, depot Bat., loods 4, Cavalerieterrein, een portefeuille met zegels; Chr. Bottelier, Klaverstr. 11, een kinderschort; J. Akkerman, Gen. de Wetstraat 72, een kindermauteltje; G. Bos, Brouwersstraat 22, ,een huissleutel, G. Porre, L. Molenstraat 26, een schakelarmband; H. Mossinkoff, Bakeuessergracht ,64rd., behang selpapier. VAN ONZE RECHTBANK (Zitting van gisteren.) Onverklaarbaar. Voor hem, die gaarne vraagt naar het waarom der dingen, die een weinig philosophisch is aan gelegd, biedt het verhandelde in de rechtszaal meer dan eens stof tot overpeinzing aan. Daar valt waar te nemen wat psychologisch een raad sel is! Dat iemand, die in geldgebrek verkeert, steelt, is niet goed te keuren, doch verklaarbaar, dat personen, die liever een lui leventje leiden, dan de handen uit de mouw te steken, op roof en inbraak uitgaan, eveneens, dat de omgang met hen, die op 't pad des verderfs reeds vergevor derd zijn, ook anderen verdorven maakt, t hm zich indenken! Maardat een knaap, die nog minderjarig is, zooals er gisterenmiddag een terechtstond, die een aardigen duit verdien!, wel 10 per week en wien 't aan zakgeld niet ontbreekt, 'n paar schel- visschen steelt, waarvan de verkoop hem maar weinig geld opbracht, is wonderlijk. Daarbij komt men voor iets onverklaarbaars te staan Te meer, daar z'n moeder getuigde nimmer van hem last te hebben en dat hij trouw aan haar zijn weekgeld, afdroeg en zich in alles behoorlijk gedroeg. De houding van den bekl. in de rechts zaal was eene sympathieke en aan z'n verdediger had hij verklaard, dat hij veel berouw had over 't door hem begane misdrijf. Het O. M., dat dit in aanmerking nam, vorderde tegen hem f 15 boete of 1 maand tuchtschool. Z'n medebeklaagde, die beschuldigd was van de opbrengst een deel in ontvangst te hebben ge nomen, wetende dat het van diefstal afkomstig was, ontkende 't laatste geweten te hebben. Ech terbij hem lag de onwaarheid er dik op. Want hij erkende, dat hij tegen den len bekl. had gezegd: „pas op, want ze hebben gezien, dat je de visch wegnam." Tegen hem requireerde het O. M. 10 dagen gevangenisstraf. n Desertie. Een 21-jarige Scheveningsche visscher had zich te verantwoorden, omdat hij op een goeden dag geweigerd had een reis op de Noordzee van ijmuiden uit mede te maken. Als reden gaf hij op 't mijnengevaar en het ruwe weder! Aan den schipper had hij verklaard wel den volgenden dag mede te willen gaan, maar niet op dien bewusten avond. De jongen, groen als hij was, had niet ingezien, dat hij daarmede zich aan een strafbaar feit schuldig maakte. Het O. M. kon in dezen, daar de wet het niet toelaat, geene geldboete vorderen, maar moest gevangenisstraf eischen.,Het nam echter aan, dat bekl. in jeugdige onbezonnenheid had gehandeld en vroeg zijne veroordeeling tot 2 dagen gevan genisstraf. Voor den jeugdigen bekl. eene heele teleurstel-' lmg. De president had medelijden met hem en- raadde hem aan, indien iiij mocht worden veroor-, ueeld, aan H. M, de Koningin een request om gratie te zenden. - Mishandeling. n Ruwe kwant is J. D. te Wijk a. Zee en Duin. ten van hen, die gaarne andereu bang maakt en die de schrik van de bmtrf is. Tal van iieden had hij t reeds lastig gemaakt. Ter terechtzitting was zijn optredm in hooge mate onhebbelijk. Hij was beschuldigd vannen oud man 'te heb ben mishandeld met een hark en hem geweld dadig te hebben aangepakt. Om Item wiens optreden van dien aard is, dat de veldwachter ais getuige gehoord, zeide. dat hij zich wel cen3 afvroeg of de man wel goed snik was z'n onheb belijkheden af te leeren, vorderde het 6. M te^en hem 6 maanden gevangenisstraf. Verzet. H. v. B., een machinist ie Ijmuiden, had zich verzet tegen de inbeslagneming van een geweer, waarmede een veldwachter hem had aangetroffen en dezen toegevoegd: „Al hak je mij de vingers at, mijn geweei krijg je niet!" De eisdi luidde 20 boete of 20 dagen hechtenis. t De hondendooder. In de zaak van B., die een hond had mede genomen en t ener daarna getracht te dooden om aan hondenvet voor een tuberculoselijder te komen, werd gevorderd bekrachtiging van 't bij straft Sewezeü vonais: 2 maanden gevangenis- BURGERLIjKE STAND INGEZONDEN. Voor den inhond dezer rubriek stelt de Re dactie sicb niet aansprakelijk. -a.r to beniger tijd ia de toekomst, wanneer, zoowel xiollaud als Groot-Brittunnië hebben te vechten voor hun bezit in het Oosten, beide landen zijde aan zijde en schouder aan- schouder staan ia de verdediging van nun geu!een*cii;i;4>elijKe idealen en gemeen- schappelijke beschaving?" Onze ised.-Indische Heli-Courant toekende hierbij aan: „Ook zonder dat men snel gevleid is door mooie "woorden, zal inen erkennen, dat er een diepe beteekeuis in die uitspraak ligt. Allereerst wat betreft de behandeling van Holland al3 neutrale staat, maar verder ook 'wat betreft den komenden strijd in het Oos ten. Ook in Britsehe kringen schijnt uien ,ue waarschijnlijkheid daarvan te erkennen. Voor de werkelijkheid is het dan inderdaad vau belang .te weten, dat we het Britsch wereluryK. d m nici als vijand zouden hebbeu tegemoet te zien. Ook dit wijst er op, dat do verhouding van Engeland .tot Japan niet zoo bizonder vnenuaonappeiyk is." De L. li. kuuttceüeut hierbij: Deze uiting bevestigt, wat we reeds vroe ger iy .een artikel schreven: dat op den ouur de Japausehe en de Engelsehe belan gen op. het hoekpunt ötiiie zuidzeeIndi sche Oceaan ju botsing zullen komen, en dat onze Oost hun net stootbiok zal zijn. Een doodelük ongeluk. De beer L. van YeggeJ, schoenwinkelier te Arnhem, die Woensdagmorgen op zijn motorrijwiel was uitgereden naar Kaatsheuvel om inkoopen te doen, is ter hoogte van bet dorpje Scliaik bij het rijden door een kuil in den weg, ter- wijl hü één hand aan het 6tuur had met zün fiets omgeslagen. Hü werd een tiental me ters weggeslingerd en is overleden tenge volge van schedelbreuk binnen eeuige oogen- blikken. HAARLEMMERMEER De bloemendag in deze gemeente heeft f 668,48^2 opgebracht. NOORD WIJ KERHOUT. PERSONALIA. Onze stadgenoote Maria J. A. Verheul slaag de te Utrecht voor het examen acte lager onder wijs. Zü genoot haar gpleiding in het pensio naat te Woerden. De Rechtsehe partijen te dezer stede hebben thans hunne houding ten opzichte van de a.s. Statenverkiezingen bepaald. Besloten is dat er drie candidaten gesteld nullen worden, waarvoor aangewezen zijn de heeren Jhr. Mr. D. E. van Lennep, C. H. altre dend lid, Mr. J. H. Monnik A. R. en Mr. J. B. Bo mans R. K. AOTE EXAMENS L. O. Gisteren zjjn alhier geëxamineerd 8 candi daten. Geslaagd zijn de dames: A. Hofer, A. J. Mae Neill en S. C. v. Eijkern, allen alhier. DE R. K. KIESVEREENIGING. De vergadering der Roomsch-Katholieke Kies- vereeniging, in het gebouw St. Bavo gisteren avond gehouden, kenmerkte zich door een aan gename, prettige stemming! Zij werd door den voorzitter met het gebruikelijke „Onze Vader" geopend. Mr. Bomans zal Dinsdag 9 Mei voor een ge combineerde vergadering van verschillende vak- vereenigingen spreken over „Het zal niet gaan" (Talma-Treub), in het gebouw St. Bavo, S mede straat. MR. BOMANS. Naar aanleiding van het verhandelde in de R. IC Kiesvereeniging gisterenavond en de mededeeiing dat Mr. Bomans van Haarlem een candidatuur in Helder zou aannemen, zijn wy eens op informatie uitgegaan. Het blijkt ons echter, dat dit bericht althans voorbarig is daar zell's nog geeu candidatuur is aangeboden. Wel leeft in Den Helder deze gedachte: voor 't eerst zullen de Christen-Demoeraten in de coalitie rangen strijden, zij het dan ook uiteraard ver zwakt. Nu wil men deze achtie ook inderdaad actief voeren en als candidaten werden des wegen genoemd Prof. Diepenhorst en Mr. Bo mans. Deze laatste wijl hij te Huisduinen gele gerd is, reeds herhaalde malen in Helder optrad en inderdaad verdiensten heeft wat aangaat de eindelyke samen werking der christen- demoeraten. Aan deze candidaten zou dan gevraagd worden het uitgebreide district krachtig te bewerken om, in een krachtmeting de .verhouding der ge tallen in dezen nieuwen toestand vast te stel len. Toch kan hier eventueel sleehts sprake zijn van een tel-candidatuur, daar ér schier een wonder zou moeten geschieden om in Helder rechts te doen zegevieren. R. K. KRING. Gisterenavond hield de heer S. Hooy eene lezÏDg over Sport en Gymnastiek, waarin hij, na een flinke historische toelichting, van den tyd der Grieken en Romeinen af, betoogde, hoe sport en gymnatiek beoefend wordt en hoe ze beoefend moet worden. Hotbleek, dat dit laatste hier t<* lande nog veel tc wenschen overlaat. Van regeerings- wege wordt er tc weinig gedaan en het parti culier initiatief heeft te veel vrijheid, 't Ont breekt aan samenwerking en eendracht, en dik wijls aan goede leiding cn systeem. D'r wordt echter nog veel goeds gedaan en d'r kan nog veel gebeuren, zooals 't nu staat. En om in den Kring ook ten spoedigste een goed begin te maken met degelijke sport en gymnastiekbeoefening 0m ook daar de be kende spreuk avn de gezonde zie in 't gezonde lichaam, waar te maken daarom bepleitte de spreker het stichten van een ondcrafdeeling, waaromtrent spoedig' dan ook nadere maatrege len getroffen zullen worden. HAAELEMSCBE VEREENIGING voor HUISVLIJT. Van deze vereeniging gewerden ons eenige mededeelingen over haar wei'k gedurende de jaren 191314 en 1914—15, waaraan wij het volgende ontleenen: Ook onze Vereeniging heeft natuurlijk den invloed de buitengewone tijden onder vonden en zag dan ook haar aantal leden en donateurs een weinig afnemen. „Weinig" kunnen wij dankbaar eonstateeren, wel een bewijs, dat velen het met ons eene zijn, dat den kinderen zoo min mogelijk de lasten der tijden moeten worden opgelegd. Het aantal leden bedroeg 1 September 1.1. ongeveer 140, bet aantal donateurs 17, bet aantal giften iu eeus daalde van 25 voor het jaar. 1913-14 tot 9 voor 1914-15 en slechts vier voor het vereenigingsjaar 19151G. Het aantal kinderen steeg van 380 tot 430 voor de cursussen van dit jaar. Les werd gegeven in bet Toynbeegébouw, de Rijksleerschool en in een lokaal in het Nutegebouw. De aanvraag om plaatsing van kinderen was even groot als vorige jaren en het nog niet geplaatste aantal wegens gebrek aan middelen nog ruim honderd, allen evenals de geplaatste kinderen varieereud tusschen de 8 en 13 jaar. Ter opwekking van den ijver werden we der tentoonstellingen gebonden en ook door wedstrijden van thuis gemaakt werk wordt getracht de kinderen tot meerdere zelfstan digheid te brengen. Onze clubleidsters en clubleiders vervul den bun taak met den zoo zeer door ons ge- waardeerdien ouden ijver en opgewektheid. De toeloop der kinderen is groot en zal in de toekomst steeds grooter worden. Gaarne zon het Bestuur allen plaatsen, maar daar toe ontbreekt bet npodige ixeld. Met groo- ten aandrang doet bet daarom een beroep op aller medewerking. Penningmeester der Vereeniging is de heer L. van Gendt. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 3 Mei, 'e namiddags ten VA ure, ïu de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde wor den gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W- beschikbaarstelling gelden verbouw H. B. S. 5-jarigen cursus. 3. Idem idem vaststelling verordeningen hef fing en invordering rechten voor bet gebruik van het nieuwe gedeelte der nlgemeene be graafplaats. 4. Idem idem verlenging over eenkomsten verpleging arme zieken. 5. Idem idem wijziging uitbreidingsplan voor gron den tussclien het Kleverpark en de Klever laan. 6. Idem idem wijziging besluiten d.d. 28 Juli 1915 no. 10 en 19 Augustus 1914 no. 14. 7. Nadere voordracht idem benoeming lid be stuur gemeentelijk werkloosheidsfonds. 8. Schrijven idem idem regent bewaarschool voormalig Barb ara-gas thuis. 9. Beuoeming lid Commissie art. 166 gemeentewet (aftre- ding-Mr. Slingenberg). 10. Idem lid Commis sie van bijstand in het beheer der gemeente- financiën (aftreding idem). 11- Idem lid com missie tramplannen (aftr.-id.) 12. ld. plaats vervangend lid Comm. voorbeoriding behan deling bezwaaroshriften inzake vergunnings recht (aftreding idem). 13- Wem lid Commis sie, ingesteld bij raadsbesluit dd. 3 Februari 1916 no. 9 (aftreding idem)* 14. Idem gemeen te heel- en verloskundige. GEMEENTEZAKEN. Contracten met de Maria- stichting en de Deo. B. en W. stellen voor hen te machtigen de contracten betreffende de verpleging van arme zieken met de besturen van <1® Mariastickting en van het Gesticht van de Broeders van Barm hartigheid van St. Joannes de Deo met ingang van 1 Mei 1916 voor een tijd van vijf jaar- te verlengen. Gemeentelijk werkloosheids- fonds. B. en W. bedelen aan voor bestuurslid van het gemeentelijk werkloosheidsfonds do heeren J. W. van Santé en J. W. A. Beynes. CARRé KOMT IN HAARLEM! Voor de liefhebbers van paardendressuur liebben wij goed nieuws! Hot groote Ned. circus Carré komt naar hier om hier eenige voorstol lingen te geven. Op kZaterdag 6 Mei heeft de openingsvoorstelling plaats op een terrein bij de St. Bavo aan de Leidscbevaart. Dit circus is vermaard. Men kan er verzekerd van zijn, dat men iets goeds en iets moois zal te zien krygen. Wie er heengaat zal zich niet beklagen. ZONDAGSRUST IN HET KAPPERS- BEDRIJF. Op oen gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling van den „Ned. Kappers- en Burbiersbond" is met op één na algemeene stem men besloten om, in samenwerking met de afd. van den kappers- en barbiersbedienden-boud, eene aetie te gaan voeren voor een algeheele Zondagssluiting in het bedryf. Bravo! DE POLITIEVERORDENING VAN HAAR- LEMMERLIEDE C A. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van een koffiehuishouder te llaarlemmer- liede, door de Recktbang alhier veroordeeld wegens over!reding van eene gemeenteveror dening van Haarlemmeiliede en Spaarnwoude, waarbij werd verboden tijdens de mobilisatie in tapperijen toe te laten personen meermalen wegens dronkenschap veroordeeld of bekend staande als openbare dronkaards. In deze zaak was in eerste instantie en in booger beroep de onverbindbaarverklaring van de bedoelde verordening gepleit op grond dat deze zou betreffen iets wat roeds in de drank wet is geregeld en in hooger beroep bad de of ficier van justitie de niet-verbindbaarverkla- rmg voorgesteld op grond dat de verordening in strijd met de wet zou zijn met betrekking tot do vraag wie met de uitvoering der verordening moet worden belast. Ambtshalve werd door den Hoogen Raad het vonnis der Rechtbank vernietigd, op grond dat de uitvoering der verordening ten onrechte aan B. en W. inplaats van aan den Burgemeester is opgedragende verordening werd daarom niet verbindend geacht; het ten laste gelegde niet strafbaar verklaard en de requirant van alle rechtsvervolging ontslagen. EEN EIJWIELDIEF OPGESPOORD. Door onze recherche is te Amsterdam opge spoord eene zekere M., als verdacht van de in den laatstcn tijd hier gepleegde rijwieldiefstal len. De man is door verschillende personen her kend en zal in het Huis van Bewaring worden ingesloten. AANBESTEDING. Het Bestuur van de Coöperatieve Woning- vereeniging voor het Gemeente-personeel alhier heeft hedenmorgen in het Volksgebouw Smede- straat aanbesteed: Het opboogen van voor straat hestemden grond op een terrein aan de jZomervaart, Fabri- ciusstraat en lïomolenstraat. Er waren 7 inschrijvingen en wel van de volgende firma's: fa. de Weers, 10.200; M. Joustra, .9.300; J. Barends 6.6S0; W. Weersma, Haarl.liede 8.875; A. Zonneveld, 8.950; Aafjes, Assen delft 7.780; Kraaij Co., 6.825. De begrooting was 7362. Voior zoover niets verder vermeld is, waren de inschrijvers alhier. GEVONDEN .VOORWERPEN. Terug te bekomen bijGroenendaal, Stoof steeg 5, een fluweeleu strik met broche; J. Nederstigt, v. Marumstraat 66rood, een oorbelletj'e; Th. Steman, Casteleijnstraat 16, een retieuLe; J. de Gpoot, Kamperstraat 45rood, een Jioepel; J. M. v. Vliet, Oliesla gerslaan 58, 2 leerboeken; M. H. Spie, Kam pervest 17, een sportriem; J. Stekelenburg, K. Heiligland 25, een zakschaartje; C. Herm- so, Gea. Raamgracht 19e; een zakmes; J. Vernoul, Warmocsstraat ÏO, een medaillon,- W. Schoo, Gen. Joubertstraat 45, oen porte- HAARLEM. Geboren: 27 April: d. van D. Schouten-v. Hatiem z. van B. G. M. Sneekes-v. Wort 28 April d. van J. Mulder-Eijkenaar z. van A. v. Bodegraven-Kolk. Overleden 27 Aril: J. H. Brakel 18 j., Sophia- plein 28 April P. F. Brugman 46 j Hol- steijnstraat. SGIIOIEN. Ondertrouwd: D. Blom en A. de Waart. F. W. J. Kuyken en P. de Graaf. Gerouwd: H. van Donkelaar en R. O. Ooij- man. Geboren: z. van L. Noeli-Pino. z. van M. Tichelaar-Suurland. d. van G. M. Wagema- ker-Heemskerk. z. van M. H. v. d. Berg- Mensinh. Overleden: A. C. v. d. Water echtg. van O. P. Sabel, 52 j. BINNENLAND. DE REDEN VAN HET INHOUDEN DER MILITAIRE VERLOVEN. DEN HAAG, 28 April. (Off.) Het Algem. hoofdkwartier deelt mede: In „Het Centrum" van 26 April, 2de blad, komt een artikel voor over het inhouden der verloven, waar in wordt gezegd, dat de reden van die inhou ding gelegen zou zijn in een strijd tusschen het legerbestuur en de spoorwegmaatschap pijen. Ten einde laatstgenoemden te nopen tot toegeven ten opzichte van een regeling; die bezuiniging op de door het departement van Oorlog te betalen reiskosten voor mi- litairen met verlof ten dool zou hebben, zou de inhouding van verloven tot'een kracht proef moeten dienen. Deze mededeeiing is een verzinsel en is geheel onwaar. De inhouding van verloven houdt alleen verband met den politieken toestand. BUITENGEWONE MINISTERRAAD. Men seint ons uit Den Haag: Hedenmid dag, na de zitting der Tweede Kamer, had weer een buitengewone ministerraad plaaio, nadat gisteren pas de gewone zitting van den ministerraad bad plaats gehad. HUURDERS-WEE. HAARLEM, April 1918, Weled. heer Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende voor dt volgende regelen een weinig plaatsruimte iD uw geëerd blad. Bij voorbaat mijn dank. Er wordt wel eens beweerd, dat woning bouw vereenigingen niet noodig zyn en zelfs dat van particuliere woningverbuurdene een betere behandeling is te verwachten, dan van vereenigingsbesturen, wijl hun privé- belangen daarmee zoo na verband honden. Uit heteen ik met myn gezin, in dezen be narden tyd heb moeten ondervinden, is mij echter gebleken dat er nog wel hardvochtige huisbazen bestaan, die de bovengegeven be waring metterdaad tegensjjreken. Ik woonde reeds gedurende 4 jaren in een perceel in de Raamstraat, dat eigendom was van den heer T., tegen een huurprijs van f 2.75 per week. De heer T. heeft een paar maanden geleden evenwel zijn eigendom on derhands aan zeikeren mijnheer B. verkocht, die door bemiddeling van den heer V. ons liet weten, dat met ingang van den volgen den Maandag de huur i'3.50 moest bedragen! Daartegen maakten wij bezwaar, wyl voor een werkmansgezin met 7 kinderen zoo'n hooge buu? maar dadelijk niet te betalen was en dat in deze tyden. Wij weigerden dan ook om meer te betalen en B. nam achter eenvolgens iedere week, tegen afgifte van hunrkwitantie, de f 2.75 aan. Maar hy zat intusschen niet stil en bewerkte, dat ik tot tweemaal toe gedagvaard werd om voor den kantonrechter te versehyneu. Een allesbe halve vriendelyke uitnoodiging voor n man, die den gebeelen dag noodig heeft om bet brood voor z'n gezin te verdienen. In mijn plaats vervoegde myn vrouw zich voor den kantonrechter, die daar vernam, dat ons de huur was opgezegd. Wy probeerden nog een bemiddeling te vinden bij den heer B. door hem een huur van f 3.50 aan te bieden, mits het huis van voren tot achter eens opgeknapt werd; doch Bi wilde er niet van hooren en beweerde het perceel voor eigen gebruik noodig te hebben, waarvan tot heden nog niets is ge- blok ©li» Yoor ons zat er dus niets anders op, diuj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2