uit"de provincTïT stadsnieuws Landbouw en Visscherij VRAGENBUS UIT BEVERWIJK UIT DE ZAANSTREEK SOCIALE BERICHTEN STATEN-OENERAAL KERKNIEUWS LETTEREN EN KUNS1 LAATSTE NIEUWS SPORT EN WEDSTRIJDEN FINANCIEELS BERICHTEN MARKTN1EUWS zaandam. acte examens L. O. TELEÖHAFISCH WEERBERICHT 'te bestaan, zuilen worden uitgegeven tien 'niillioen zilverbons van een gulden en (wij ziging van art. 2 van het Kon. besluit van 31 Maart 1915) zes millioen zilverbons van twee en een halven gulden. Bruinbrood-misère. In Veendam is de bruinbrood-periode droevig begonnen. Droevig... omdat zij niet begon toen ze „geacht werd te beginnen." De Veendammers zijn Dinsdag broodeloos ge weest. De bakkers hadden nog een meelvoorraad om wittebrood te bakken, de burgemeester had na tuurlijk gedecreteerd, dat dit niet mocht, dat 'r bruinbrood gebakken moest worden.maar heiaas ontbrak één noodwendige factor om den nieuwen toestand in te doen treden. Er w as geen regeeringstarwemeel! Een doodkist gevonden. Een dezer nach ten vond 'n militaire patrouille op den rijksweg tusschen Valkenhuizen en Spekliolzerheide eendoodkist. De militairen, die vermoed den met een nieuw soort van smokkeltrue te doen te hebben, brachten de zeldzame vondst naar de marechauseekazerne te Spekholzerheide. De mijnwerkers, die van en naar de mijn gin gen, meenden met een militaire begrafenis te doen te hebben 1 In de kazerne zelf was men niet weinig verrast met het „gevonden voorwerp" 'bij opening bleek de kist ledig. Den volgenden ochtend werd het raadsel opgelost. Een voer man uit Heerlen, die de kist in Aken had ge haald, had niet gemerkt, dat ze van zijn vracht wagen was gevallen. Hondentrouw'. Sedert VA jaar vermiste de heer J. M. de Leeuw te Winterswijk een zeer trouwen hond. Het dier was vermoedelijk gesto len en daar de eigenaar veel zaken doet in Duitschland, dacht hij, dat het naar het buiten land was meegenomen .♦'Hoe vreemd keek hij dus op, het dier gisteren voor zich te zien staan. Blijkbaar was het beest zijn gedwongen gevan genschap ontvlucht en had ondanks de lang durige afwezigheid den terugweg naar huis toch nog gevonden. wordt door 21.000 arisen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Vr. Welken datuih kan mijn dienstbode ver trekken? Is 't den ln Mei of den 3n Mei dat zij de betrekking kan verlaten. Ik was van meening op dén 3en Mei. Is dat juist? Antw. Ja, op 3 Mei. V r. Is u misschien bekend wanneer de keuring- der lichting 1917 zal plaats hebben? Antw. Ja, voor Haarlem van 31 Mei tot en met 14 juni. U krijgt nog bericht, wanneer u precies moet; dit komt ook in de courant. Vr. Hoeveel aanmaningen door den Deur- waar worden er gebracht, eer de Wet tot uithuis zetten overgaat? Antw. Éénmaal is voldoende. Vr. Wat beteekenen de woorden: Sociaal, So cialist, Democraat in het Hollandsch? Antw. De drie woorden hebben in het Hol landsch taalgebruik burgerrecht verkregen. So ciaal beteekent feitelijk maatschappelijk. Socialist beteekent aanhanger van het socialisme (dat het Erivate eigendomsrecht bestrijdt) en Demokraat eteekent aanhanger der volksregeeripg (in te genstelling van aristocraat). V r. Mijn vloerzeil is pas nieuw maar vergaat van de paddestoelen. Zou daar ook raad voor zijn? Antw. Is de vloer voldoende doorlucht, wat beslist noodig is? Is het een benedenhuis, dan moeten er randen gelegd worden. Kurkzeil is aan te bevden boven ander. Wendt u intusschen tot een stoffeerder. V r. Wat wordt er gevorderd voor een jong- piensch van 22 jaar (landstonnman) om als po litieagent in dienst van gemeente of rijk, een be trekking te bekomen? Antw. Wendt u tot den commissaris van Po litie der gemeente, waar u in dienst wilt treden. Of tot den Minister vaa Justitie. V r. Is u. bekend, wanneer de piano ten bate van de Ver. tot bestrijding van tuberculose ver loot wordt? Antw. Datum is nog niet vastgesteld, doch denkelijk zal zij begin Mei plaats hebben. V r. Ik heb een dochter, die zich per drie maanden heeft verhuurd als dienstbode. Nu wil zij haar betrekking verlaten en wil 6 weken na Mei vgrtrekken. Kan zij dit doen? Antw. Neen; alleen tegen Augustus. I V r. Bestaat er nog gelegenheid voor iemand 'die lijdende is aan tuberculose en onvermogend is, om in een gesticht of iets dergelijks te worden opgenomen? A n t w. Wendt u tot den heer P. J. J. Haaze- voet, Spreeuwenpark 10, Amsterdam. V r. van R. te H. 1 Antw. Uwe vraag is in deze rubriek niet Voor beantwoording vatbaar. Het antwoord is te uitgebreid en we willen op deze manier zelfs de aandacht niet op de anti-militairistische propa ganda vestigen. U kunt er met genoegen eens over komen praten. V r. Waarom wordt Witte Donderdag juist Witte Donderdag genoemd, waar komt dat woordje witte oorspronkelijk vandaan? Wat voor beteekenis heeft het? Antw. De Donderdag in de Goede Week is few ij d aan de gedachtenis van het instellen van et H. Sacrament des Altaars. Hierom zijn altaar, kruis, priestergewaad in de witte kleur. Vandaar de benaming. V r. Is het geoorloofd in tijd van nood bij een Jansenisten geestelijke te biechten? Antw. In alleruitersteu nood, wanneer bovendien geen katholiek priester meer tijdig aanwezig kan zijn, is het geoorloofd, vooropge steld dat de door u bedoelde priester inderdaad Ipriester is. Vr. van J. P. te H. over ouderdomsrente. Antw. Wendt u tot den heer J. P. J. van Rijn, Tempeliersstraat 51, Haarlem. Deze zal u alle inlichtingen verstrekken. V r. Wanneer hebben de Provinciale Staten verkiezingen plaats in Zuid-Holland; in Noord- Hollandin Zeeland en wanneer in Utrecht? 1 .Antw. Voor Zuid-Holland .stemming op .15». herstemming op 23 Juni; voor Noord-Holland zijn deze data resp. 14 en 2b Juni; Zeeland 16 en 28 Juni, en Utrecht 15 en 27 Juni. R.K. Tuinders vereeniging Kennemerland De Bpoedeischende ledenvergadering, door de voorloopige commissie saamgeroepen, was gisteravond druk bezocht. De heer Pirovano leidde wederom op uitstekende wijze deze bijeenkomst, welke zich bijzonder kenmerk te door een goeden geest van samenwerking en eensgezindheid. Men kan zoo in alle dee- len bespeuren dat Kennemerland, door hare omzetting in een R.K. organisatie, een ver jongingskuur heeft ondergaan. Na eenige piededeeiingen van den voor zitter, waarbij o.a. bleek dat de vereeniging thans 289 leden telt, besloot de vergadering een telegram van gelukwensch te zenden aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat Z. D. H. 12Va jaar geleden als Bis schop werd gewijd. Het behoeft niet ge zegd, dat déze betuiging van eerbied en verknochtheid aan den Bissehop, spontaan door de vergadering werd goedgekeurd, die daarmede een mooi bewijs gaf van groote aanhankelijkheid aan haren beminden Bis schop, wiens bevelen en wenken zij zoo gaarne opvolgt. Het verdere deel van den avond werd vrijwel in beslag genomen door de verschil lende s temmingen, .waarvan de uitslag hier onder volgt: In het bestuur werden geko zen de heeren: J. v. Eerde met 135 st., ,W. Schoiteu 114, P. Stam 108, J. Steenvoor- deu 85, J. Metselaar 152, G. Baltus 66, A. Meijiand 125, G. de Buijter 56, IJsb. Schuijt 134. Als voorzitter .wees de vergadering aan den beer J. v. Eerde Az., tot secretaris den heer IJ. Schuijt eu pehningnieestei- den heer A. Meijiand, die allen deze benoeming aan namen. R.K. Ziekenfonds. Door de belangrijke stij ging der prijzen van genees- en verband middelen, ziet het bestuur van het R. K. Ziekenfonds alhier, zich genoodzaakt vanaf 1 Mei a.s. een tijdelijke oorlogstoeslag te heffen, bedragende pén cent per week voor ieder lid boven de 18 jaar; dit voor den duur van den Oorlog en voor zoolang duurte blijft bestaap. Dit besluit is genomen naar aan leiding van een schrijven van den Dokter en Apotheker. Het Algemeen Ziekenfonds en het Velserfonds zagen zich eveneens tot dezen maatregel genoodzaakt. Voor het laatstgenoemde fonds is de toeslag van blij - venden aard. Onze gezondheidscommissie. De commisisa- ris der Koningin in de provincie Noord Hol land heeft aan den heer M. J. van Hattum te Beverwijk, met ingang van 1 Juli 1916 op verzoek eervol ontslag verleend ais lid en voorzitter der gezondheidscommissie te Be verwijk. OVEKVEEN. R. K. Volksbond. 10e aid. Qverveen en ver gaderde Vrijdagavond onder presidium van den heer v. Kessel, die in zyn openingswoord niede- deeling deed van een verzonden telegram van gelukwensch aan Mgr. G'allier. Hij deelde voorts mede, dat op 14 Mei een aigemeene H. Commu nie zou wordeu gehouden ter herdenking van de uitvaardiging der „Rerum Novarum" en dat door het bestuur een plaatselijke commissie voor „Herwonnen Levenskracht" is gevormd. De commissie der gehouden bloemententoon stelling bracht verslag uit, den leden der com missie werd voor hun werk een hartelijk dank woord gebracht. In het bestuur der Liefdebeurs werden lier- kozen de heeren Bremer en Zveijen; het jaar verslag dezer onderafd. werd uitgebracht en rekening en verantwoording werd gedaan, die in orde werd bevonden. De vergadering werd besloten' met de uitrei king van liet gedenkboek, uitgegeven ter gele genheid van het 10-jarig bestaan der afdeeling én enkele mededeelingen over en een warme op wekking tot bezoek der Rerum Novarum mee ting op 14 Mei. BLOEMEND AAI» De R. K. Kiesvereciiigiug „Recht eh Plicht" houdt een vergadering op Maandag 1 Mei, 's avonds half negen, in café Jongkees te Overveen. De agenda luidt: Candidaatstelling Provinciale Staten. Verkiezing afgevaardigden R. K. Comité Velsen. NIEU W-VENNEP. Klaas Vestei'. Gister is onzo parochiaan, de heer K. Vester, die ruim 40 jaar op een en de zelfde boerderij heeft gewoond moeten vertrek ken. Het is te begrijpen dat het scheiden hem zeer zwaar valt. De woning is door de gemeente gekocht voor uitbreiding. Ook was hij sinds 1894 armvader der parochie. Dat hem te Hazers- woudé welga, is veler wenscli, - VELSEN. Bloemenverkoop. De verkoop van het Tu- berculosébloempje heeft te Santpoort f 115.53, Veleeroor-d f 41.11%, Wijikeroog f 63.13, Vel sen f 80.12, IJmuiden f 99.46, totaal dus f 399.3514 opgebracht. VElaSEROORD. Wittebrood! Vele huismoeders konden hun gezin deze .week vergastten op wittebrood, dat bij .twee bakkers alhier in beslag Was genomen. De bakkers verontschuldigden zich, dat zij geen officieele kennisgeving van het gemeentebestuur hadden ontvangen. Nu mogen zij weer bakken. Het in beslag genomen brood werd aan het politie-bureau alhier verkocht. IJMUIDEN. De N.V. „De Oceaan Ster" In de gisteren avond te Haarlem gehouden aigemeene ver gadering van aandeelhouders in de N. V. Visscherij Exploitatie Maatschappij De Oce aan Ster", gevestigd te IJmuiden, werden de balans en de verlies- en winstrekening over het tijdstip van 1 September—31 December 1915 (op 1 September 1915 begon deze onder neming haar bedrijf) goedgekeurd en het dividend over deze vier maanden, na af- sehrijving volgens de statuten, vastgesteld op 7 p_et. De Norden. Men maakte zich hier onge rust. over het uitblijven van het Noorsche stoomschip Norden, dat, volgens telegrafisch bericht, Zondagmorgen te 2 uur van Kris- tiania naar Amsterdam is vertrokken eq Dinsdag te IJmuiden verwacht werd. Thans is bericht ontvangen, dat het schip, naar Cuxhaven is opgebracht. Voor onze militairen'. Door de goede zor gen van den Eerw. Kap., den Dir. der R.K. Militairenvereeniging en het Bestuur, eu met welwillende medewerking van eenige plaatsgenooten, die heel veel voor dc mili tairen over hebben, zijn deze week twee uitvoeringen gegeven .van het blijspel „Do- ris Knoopenschaar", op den eersten avond konden de inwoners toegang verkrijgen te gen een kleine vergoeding tot dekking der kosten, terwijl de tweede avond geheel voor de militairen bestemd was. Beiden avonden was df belangstelling groot, wat aangenaam was voor (ie vertolkers der in het blijspel voorkomende leuke rollen. De Eerw. Direc teur die pa afloop, den spelers een hartelijk woord van dank toezwaaide, voor hun ar beid was zeker de tolk der aanwezigen, die er juist zoo over dachten. Door den Voorzitter werd aan den Regis seur een prachtige krans overhandigd. HAARLEMMERMEER. Gevaarlijke val. Gisterenmorgen viel de 72-jarige korenmolenaar H .E. te Hoofddorp, terwijl hij in de molen bezig was, van een trap en kwam op den omloop van de molen terecht. Door een paar leden van de Roode Kruis brigade te Hoofddorp werd de eenste hulp verleend; het bleek dat E. een dijbreuk had bekomen, zoodat dadelijk een noodver band wer aangelegd, terwijl ondertussciben de hulp van deB geneesheer werd ingeroe pen. Op diens advies E. met de rijwiel- brancard van het Roode Ivruis naar het zie kenhuis te Haarlem overgebracht. Van liet Polderbestuur. Door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder is bet kroo- zen enschoonmaken der verschillende tochten en vaarten in den Polder, gegund aan. de laagste inschrijvers. Tevens is besloten om den öuurtetoéslag, aan dë beambten van den Polder verleend sedert het vorige jaar, voor- loopig nog te doen voortduren. NOORD WIJK. R. K. Volksbond. Gisteravond vergaderde de afdeeling Noordwijik van den R. K. Volks bond in de zaai van den heer P. H. van dei- Voort. Door afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geleid door den viee- voorzitter, den beer G. Heemskerk. Bij de bespreking van het Eneycliekfeest op 14 Mei as. werd aangenomen het bestuurs voorstel om 100 extra exemplaren te bestel len van bet feestnummer van de „Volksba nier" en die te doen verspreiden onder met leden van den Volksbond. Tevens werd besloten om in optocht met ontplooide banier te gaan naar de groote Encycliek-meeting, welke op dien dag te Warmond zal worden gebonden. Hierna kwam in behandeling een schrijven van het R. K. Vakbureau ook omtrent de viering van bet Eneycliekfeest. Het schrijven bevatte tevens een aansporing tot de vakaf- deelingen om minstens .één afgevaardigde tc zenden naar de jaarvergadering van liet K. K. Vakbureau. Tor nffgëvaardigde van ,.St. Hyaciniihus" werd gekozen de heer A. Meijer en tot plaatsvervanger de lieer C. Rietmeijer. Tot plaatsverv. afgevaardigde naar den Centralen Raad werden gekozen de heeren W. de Ridder, S. de Haas en C. Rietmeijer. Eindelijk nog werd besloten op 7 Mei a .6. een extra-vergadering te beleggen ter behan deling der brandstoffen'kwestie. Op die bij eenkomst zal de secretaris-penningmeester vande brandetoffenoommissie rekening en verantwoording doen. NOORDWIJKERHOUT. Coöperatie in den Volksbond. Een groote propaganda-vergadering wordt gehouden op Zondag 30 April 's avonds 7 uur, bij den heer Van Hensborgen, tot bet oprichten van een Coöperatieve Onderaf deeling en Spaarkas in de afdeeling van den R. K. Volksbond, om daarmede de noodzakelijke levehsbeihoéf- teu in te koopen langs den voordeeligsten weg. St. Barbara-vereeniging- Ia de vergadering van de St. Barbara-vereemgmg, onderafd. van den Ned. E, K. Volksbond, is het regle ment goedgekeurd en zijn als bestuursleden gekozen de héeren L. van der Inn den voor zitter, en verder J. van Parere, W. Kaptoln, A. Brama en J. Zwaan, die allen hun benoe ming aannamen. LIILLEGOM. Pastoor van Grossel. De toestand van den ZèerEerw. Heer Pastoor vau Grossel is zeer be vredigend. Onmiddellijk gevaar bestaat voor den hoogbejaarden lijder niet meer. Watersport. Naar de „Ned- Sport, meldt is door den heer M. de Wit, alhier, het 75 M. krui- sersjacht „Boreas", een zeer bekend vaartuig, in Duitschland aangekocht. De „Woelwater II" (ex ^.Spphie Elisabeth"), van de heeren Van Haagen en Gescher, zal düs thans een tegenpartij hebben. ASSEN DELFT. De Emmabloèm beeft in deze gemeente opge bracht 134.80. Na aftrek der onkosten cn van dé bijdrage aan de Ned. Centr. Ver. tot bestr. der tuberculose blijft er dus voor de kas iler afd. •Assendelft van het W< E- over het zuivere winstcijfer van 97. Kerkschapen. Door de handigheid van ons kerkbestuur dat zich eerst van een consent van uitvoer van schapen heeft voorzien, hebben de schapen hooge prijzen opgebracht. De totale op brengst beliep ruim 3560zoodat het kerkbe stuur de zeldzame winst van pl. m. 2500 kon boeken. Een mooi resultaat. STEENFABRIEK,SARBEEDERS. Het Bureau voor de K. K. Vakorganisatie heeft den heer M. vaa-de Ven, met ingang van 1 Mei a.s. aangesteld als propagandist voor de R. K. Steenarheidevs met de opdracht om in alle centra van steenindustrie een af- TWEEDE KAMER. De avoudzitting. In de avondzitting werden de duurtetoe- si agent werpen vorder behandeld. Een paar Kamerleden gaven uog van liuune meaning blijk, waaronder de heer FOCK, die bepleitte om de ongehuwde» en weduwnaars gelijke lijk te behandelen. Daarna kwamen de mi nisters VAN GIJN en CORT VAN DER LINDEN aan het woord. De eerste zeide, dat de Regeering van meening is niet verder te kunnen gaan dan in de W.O. is geschied en dc laatste deed opmerken, dat nu de onderwijzers eenmaal iu de regeling zijn opgenomen, er geen reden is om hen anders te behandelen dan de ove rigen; en waren zij niet in de regeling opge nomen, dan was daartoe ook geen reden, daar zij dan gelijk stonden met alle gewone staats burgers. Overigens wilde spr. uog eens er kennen, dat de onderwijzerssalarissen te laag zijn. Na replieken en nadat de heer DUYMAEK VAN TWIST had aangedrongen op een toe slag voor dc onderofficieren, werden de W.O. z.b.s. goedgekeurd. Vervolgens werd goedgekeurd hot wets ontwerp tol verhooging der begrooting van Financiën. O.a. tot aanmaak van zilverbons en guldens, aanstelling van buitengewone kommiezen, premiëu toezicht op uitvoer. Eu daarna, te 12 uur 15, terwijl nog slechts drie leden aanwezig zijn, werd de vergade ring verdaagd 'tót Dinsdagochtend 31 uur. cleeling te stichten van den spoedig op te richten Nederl. R. K. Steenfabrieksarbeiders- bond. Het kantoor van den propagandist zal voorloopig gevestigd zijn: Drift 12, Utrecht. VIEKW EEKSCHE SOCIALE CURSUS VOOR VOORMANNEN IN DE R. K. VAKBEWEGING. De tweede week van dezen cursus zon ge houden wordeu in het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden, in de laatste week van Mei. Op verzoek van eenige deelnemers is de cursus echter, wegens de vele Encycliek-ver gaderingen, verzet naar de eerste volle week van Juni. De cursus zal dus nu plaats heb ben van 5 tot 10 Juni as. MGR. CALLIER. Het weekblad „St. Bavo" van deze week geeft een keurig feestnummer uit, geheel gewijd aan het 12E-jarig Episcopaat van onzen Bisschop. Met een mooi portret van Z. D. H. versierd geeft dit nummer o.m. een gedicht van kap. van den Boogaard, een feestartikel van prof. J. P. Huibers van Ha- geveld en eenige aanteekeningen met foto's van onze Haarlemsehe Kathedraal door kap. C. Nuyen. KERKWIJDING. 19 Juni zal de parochiekerk van O. L. rouw van Lourdes aan de Prins Hendriklaan te Rot terdam door mgr. A. .T. CalKer, bisschop van Haarlem, worden, geconsacreerd. zoover gevorderd, dat Woensdag 17 Mei as. een buitengewone aigemeene vergadering van do IJauk zal worden gehouden, waar jovenbedoelde officieele aansluiting als voor- stel op de agenda staat. Gisteren zijn alhier geëxamineerd 8 candida- ten. Geslaagd zijn de dames: H. B. Kuiper, te Enkhuizen; G. A. Blok, te Medemblik; M. Ver- wey, Noordwijk; A. C. Bruins, A. T. Mautel, A. Querner, P. v. d. Veen en M. Bakker, allen te Hoorn. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen by: H. van Weel, Voortingstraat 50, damesring. 3. Nieuwenliuizen, Z. B. Spaarne 150, lorgnet in étui. J. Serfaas, Turfmarkt 18, paardendeken. G. Vlot, K. Begynestr. 30 rood, kinder muts. J0. Meemvenoord, Dompvloedslaan 19, Bloemen- daal, pakje waschgoed. N. Kerkhof, Tulpen- straat 17 H (bofje), slagersmes. K.. v. Rient, Leidsckevaart 6, armband. P. H. v. Vliet, Sop- hiastraat 7 rood, dameshorloge en polsarmband. H. Wielart, L. Raainslr. 29 D, vloermarkt. J. Dfjkinans, Ursulastraat 5, wagentje-speelgoed. J. Rois, Kennemerstraat 23 zwart, kinder- schoenlje. H. Ploeger, Busken Huëtstr. 12, joekeypet. J. Timmers, Casteleijnstraat 13, R. Iv. leesboek. L. v. Teteringen, Gr. Markt 4, broche. E. Eeijus, Pieter Kiesstraat 73 b rood, ecti kinderbontje. J. v. Melsen, Scheepmakers- dijk 33, een zinken bus. Politiebureau, een kwar- tiormuts, Vrijwillige landstorm. H. J. Duister- liof, A. L. Dyseringstr. 17, een witharig konijn. ST. ALPHONSUS-ORATORIUM. Op, tie jiitvoering yan het St. Alphonsus- Oratorium op 3 Mei a.s. te Amsterdam, zal medewerking worden verleend door de da mes Annie Lieman, sopraan, Leonie Molken- boer, mezzo-sopraan, de heeren JR- Schulze tenor, Joh. Nelissen, bas, 01. Knoop, orgel, een koor van 300 dames en heeren, een 125-tal knapen en het orkest van het Con certgebouw. Het geheel staat onder leiding van den componist, den heer Hubert Cuy- pers. Voor toegangsbewijzen verwijzen wij naar achterstaande advertentie. iWEER EEN FRANS HALS ONTDEKT. De Lóndensche berichtgever van. het Ilbld. seint, dat 1.1. Maandag op een veiling' te-Windsor .een Mansportret, gecatalogiseerd als van een onbekenden mees,teronder den hamer* kwam, 't welk bij nauwkeurig ónder- zoek de naamteekening vau Frans Hals toet het jaartal 1640 bleek te dragen. Het por tret, voorstellend een deftig man, is in zeer goeden staat; liet werd door Evan Thomas te Londen gekocht, voor 4150 guineas. DE L. T. B. Op uone vergadering van het Hoofdbestuur van den R.K, Dioc. Land- en Tuinbouwbond in liet bisdom Haarlem is besloten de werk zaamheden, verbonden aan het Secretariaat op te dragen aan den heer Engels, en den heer A. J. van Benthein t-e benoemen tot Technisch Adviseur in verschillende b:e- drijfsaangelegenheden. Deze functie zal be zoldigd worden. Tot dit laatste werd besloten uit een bil- lijkheidsoagpunt, wijl men van niemand ad vies kan verlangen in technische aangele genheden zonder .vergoeding, en ook, Wh' men de zedelijke verplichting gevóelde den heer van Renthem compensatie te venee- neii, wegens het verlies zijner betrekking als bezoldigd secretaris van den voornietligeii Prov. N. II. Boerenbond. De zorg voor de totstandkoming van een vereeniging van kaasproducenten werd opge dragen aan den R.K. Boerenbond, aangeslo ten bij den L. T. B. Een commissie, bestaande uit de heeren H. Klaver, A. J. van Benthem, A. H- J- Engels en den heer Mr. A. Tepe, werd inge steld, tot bestudeering van het Landbouw- huishoudkundig onderwijs .voor meisjes ur den Boerenstand. De bedoeling is, zoo moge lijk, dit onderwijs te doen geven geheel zelfstandig uitgaande .van den Li. L. Naar aanleiding van een gerezen arbeids- gechil in een der afdeelingen werd de op richting van een permanent scheidsgerecht aan dé orde gesteld, tot oplossing van meer dergelijke geschillen iu de toekomst. De be doeling' daarvan is: de overeenstemming in dergelijke gevallen, tusschen patroons en ar beiders zonder strijd te verkrijgen. De voorbereidende werkzaamheden voor omzetting van de Centrale Boerenleenbank in ,een Centrale Land- en Tuinbouwbank als officieele instelling in den L.T.B., zijn Thans DE OPSTAND IN IERLAND. LONDEN, 29 April. De opstandelingen heb ben nog eteeds het postkantoor en eenige andere openbare gebouwen in bezit. Voornamelijk is de .buurt van Saekvillestreet grootendeels in hun handen, doch een troepencordon heeft deze buurt, waar de oproerlingen zich achter barri- kaden schuil houden, nauw omsloten. Nog steeds wordt vanuit de huizen op verschillende plaatsen van de stad geschoten. Er zijn vele branden voorgekomen, waardoor groote scHkde aangericht werd. In de Saekvillestreet duurt een brand, welke den 27én was uitgebroken, nog voort. De toestand is op het oogenblik no« steeds zeer ernstig. Ook in andere deelen an Ierland zijn ongeregeldheden voorgekomen. VOETBAL. Het programma voor Zondag a.s. is: Beker competitie 4e ronde. A. Ensched. BoysBe Quik Gr. DoetinchemForward. B. U. V. V.—N. E. C. VoorwaartsWillem II C. Quik Hg.—N. A. Q D V. V.—H. B. S. D. R. C. H.—Helder. Stormvogels—Feyenoord. Competitie. Westelijke Afdeeling. Ie klasse. SpartaQuick. D. F. C.Hercules. Reserve le klasse. Sparta IIA. F. C. 2e klasse A. DordrechtS. V. V. UnitasR. F. C. 3e klasse E. i Amstel—Heemstede. Oostelijke Afdeeling. le klasse. U. D—Vitesse. Kampioenschap van Nederland. Willem 11Go ahead. Promotiewedstrijd."" Westelijke 2e klasse. Haarlem—D. V. S. (Sportpark). BEURS VAN AMSTERDAM. NofVcingeu van 28 April. Staatsleeningen. NEDERL. Ned.WJS. O. 160 5 Ned. WH. O. 200 5 Nedi WB. O. 500 5 Ned. W.S. O. 1000 5 Ned. W.S. O. 100 4A Ned. W.S. O. 500 }A Ned. WA O. 1000 4K Ned. WH. Oblig. \A Ned. W.S. Oblig. 3 Ned. WH. Certif. 3 Ned. W.S. Certif. 2A pet. V. K. L. K. H. K. 101 ks 101'/« - 100?4 101.11/16 100% 101K 101% 101% 101% 98.15/16 98.15/16 9&15/16 98% 99 98.13/16 98.13/16 83% 83% 711/16 71% 71% 70% 71% 61 60% 6015/16 naar waarnemingen verricht in, den morgen V Medegedeeld^oo^het Kek Ned. Meteoro- logibCl' Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand: Skagen 770.6. Laagste barometerstand: Zuidoost-Duit» land onder 765. Verwachting tot Zondagavond: incest ma tige noordoostelijke tot noordelijke wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer; koeler in het Zuiden. ALKMAAR, 28 April. - Enbriekekaa» Kleine f 64.54, boerenkaas f 62, commissie boerenkaas f 63, middelbare boerenkaas f 61. Aangevoerd 460 stapels, wegende 250,000 K.G. Handel vlug. ALKMAAR, 28 ApriL Graanmarkt. Aange voerd 325 H.L. Tarwe f 14-14,75:gerst ebev. f 13-14.25; baver f 8.25-8.50;. buune boonen f 16—30; citroenboonen f 28—32; witte boft. nen f 28—32.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2