ME iUM. Cllltll BE OORLOG Prinses Juliana. BUITENLAND BINNENLAND Allerlei. STATEN-GENERAAL AAN DE STAMTAFEL. Saterdag 29 April Tweede Blad VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in tfoie regels. Een blijde golf van vreugde mag weder stroo- wtr door aile lagen van ons volk. nu Prinses Jnliana morgen haar zevenden verjaardag zal n' denv.< r n Met haar Koninklijke Ouders deelt heelde ?aff2 m de blijdschap van dien dag. In Juhana toch is aan ons land een njke ze0en geschonken u Wat machtige jubel ging °P bl] l,are geboorie, hoe was toen aller hart met dank vervuld en m onze Kerken werd gebeden, dat God de jeugdige telg uit 't Oranjehuis, wier geboorte zulk eene heerlijke belofte voor de toekomst van Nederland mhie.d, voorspoedig mocht doen opgroeien. Die bede is rot heden genadig vervuld! Prinses Juliana groeide op in voorspoed en werd met lief talligheid gezegend. En menig trekje uit haar leven, dat ons werd vermeld liet ons zien, dat de verstandige opvoeding, die zij van Hare Moeder ontvangt, goede vruchten draagt. Haar karakter wordt uitnemend gevormd. Reeds nu bleek dat 't voorbeeld dat H. M. de Koningin Haar geeft wat aangaat een medeleven met de nooden van het volk op haar eene uitwerking ten goede heeft. Van haar goed hartje gaf zij blijk men zij uit eigen beweging, spontaan, haar ipaarpot ledigde en verzocht den inhoud er van op te zenden voor de slachtoffers van den water snood. Dit alles is Mi-stemmend, doet aanheffen een ,>Te Deum lauciamus" van dankbaarheid tot Hem, Wiens hulp en bijstand ook Prinses Juliana noodig heeft bij de taak, die eenmaal Haar wacht en Haar omringen met liefde, trouw en aanhankelijkheid. Als 't Prinsesje verjaart, dan is 't een jubeldag voor het volk, een nationale feestdag van hooge beteekenis voor 't land, dan verlevendigt 't gevoel, dat zij ons nationale leven rijker maakt dan dan ken wij den Hemelschen Vader, Die Haar voor ons spaarde. Zij is ons een kostelijk bezit En tot Hem, den Allerhoogste, stijgt ons smeek gebed op, dat Hij haar bij voortduring doe op groeien in deugd en kracht, in wijsheid en ver- Jtand, tot vreugde en geluk van Hare Ouders, tot heil van ons land en volk. Hij spare Haar tot tn lengte van dagen. Leve H. K. H. Prinses Juliana! AMERIKA EN DE OORLOG- VOERENDE STATEN. Do „Correspondence politique do l'Europe »emtrale" zegt naar aanleiding van dten toe trad die ontstaan is door de nota van Wil son: Waarom wordt deze zaak niet onder worpen aan een scheidsgerecht'? In de vijfde ritt.ng van de Haagisclie conferentie op 7 September 1907 werd het volgend art. 67 aan genomen; „Het is verboden het eigendom ran onzijd'iger, te beschadigen of in beslag te nemen, indien de eischen van. den oorlog dit niet gebiedend noodzakelijk maken." Indien men dezen zin beschouwt in ver band met den duikbootenoorlog van I>uitweth- land en met de uithoiigeringismethode van Eng-eland, komt n on tot de slotsom, dat En. j-land door de uitbreiding van het begrip „contrabande" zoowel met de internationale v vereenkorusten als met de tot dusver gel dende pract'jk in tegenspraak is. Diiitfeöhlard is gedwongen den duikbootoor- te voeren, want dit is het eenige mididel i paal ea perk te stellen aan Engeland's willekeur, om Engeland te trachten over te halen tot een verzachting van de blokkade- .Ti-cb rif ten. Duitsehland is volkomen in overeenstemming met bedoeld art 67 opge treden. Bovendien beeft Engeland nimmer ondub belzinnig het begrip „contrabande" willen vaststellen, zooals alle andere geciviliseerde staten, welke levensmiddelen en mondvoor raad niet onder dit begrip laten vallen. DMtsehland oefent derhalve een volkomen geoorloofde represaille uit en de klachten van de neutralen moesten zich eerder rich ten tegen Engeland, dat de neutralen belet om goederen uit te voeren naar Duiteohland. Do Duitsche regeering zou dan ook in liaar antwoord aan Amerika erop kunnen wijzen, dat het Engeland's plicht is om te beginnen met de onmenschelijke wijze van oorlogvoe ren af te schaffen. Men kan aannemen, dat tie goede diensten van de Vereenigde Staten door lofwaardige meneehelijke gevoelens zijn ingegeven en zij zouden een goed resultaat kunnen hebben, daar hier voor een scheids gerecht plaats is. Bovendien zijn de vereenigde Staten er altijd voor geweest om internationale con flicten door een scheidsgerecht te laten op- ossen; indien nu thans zou wordten voorge steld om deze kwesties door een scheidsge recht van neutralen te laten behandelen, dan zou een rechtvaardige oplossing van het eon- 'lict tusecken Duitsehland en Amerika kun- uen worden verkregen en zou het niet on mogelijk zijn, dat meu zou kunnen komen tot ie vaststelling van het zuivere begrip con trabande. Ter,©lotte kan men dus zeggen, dat de op lossing niet zoozeer te Warhington ligt, dan te Londen, maar zoolang deze oplossing iet gevonden is, kan Duitsehland geen af tand doen van het duikbootenwapen. HET ENGELSCHE DIENST- PLICHT VRAAGSTUK. Engelsche peis wijdt uitvoerige be schouwingen nnn d6 gebeurtenis, dat het nieuw e w sontwerp op den jpilitairen dienst plicht, flat Donderdag aanhangig wa8 g0_ door Asquitn, na ©en beraad&laginff van twee uur, weer werd ingetrokken, we gens het verzet clat er van allo kanten in het Lagerhuis tegen gevoerd werd. De „Times" zegt in oen hoofdartikel: Wei nig» wetsontwerpen, zoo zij er zijn geweest, zullen ooit zulk een korten en smadelijken levensduur gelind hebben. Toch is or nooit een wetsontwerp met zulk omslachtig cere monieel en plecktigen ophef aangekondigd. Er is iets lachwekkends in te tegenstelling tu»*ehen het lot vnn dit wetsontwerp en de gebeurtenissen die ®r toe geleid hebben, als «e kabinetscrisis, de geheime vergadering en de ree^ beteekent echter dat 3e ge- «rotfen schikking in duigen is gevallen en alles over gedaan zal moeten worden. De „Dailv News" meent dan ook, dat de regee- rxng en het land tegenover do ernstigste crisis sedert de oorlog begonnen is, staan. Het wetsontwerp stelde dienstplicht voor, voor jongelieden van achttien jaar en voor manschappen wier diensttijd om is, maar voor n-ebuwde mannen alleen, indien zich te gen 27 Mei geen 50,000 vrijwilligers hadden aangemeld. Verschillende sprekers als Car- sou en zijn volgers, unionisten en liberalen van de coalitie en de volgelingen van Simon keurden dit als een onbillijkheid af. De conservatieve pers komt tot de slotsom dat de regeering nu geen andere keuze heeft dan onverwijld tot den algemeenen dienst plicht over te gaan. De parlementaire berichtgever van de „Daily News" erkent dan ook, dat de eerste indruk in het parlement was -dat de voor standers van den algemeenen dienstplicht de overwinning hadden behaald. Maar na een tijdje lieten zich andere overwegingen gel den, zegt het blad, vooral deze, dat het wets ontwerp een schikking met dé arbeiderspar tij belichaamde. Zelfs na de geheime verga dering van het parlement hebben ministers heimelijk met die partij overleg gepleegd. De arbeiderspartij was reeds begonnen aan stalten te maken voor een oproep op groote schaal tot vrijwillige dienstneming en zal nu misschien boos zijn, als vóór 27 Mei, den datum waartoe meu zich naar haar meening tegenover haar verbonden heeft, een wets ontwerp nevens algemenen dienstplicht in gediend wordt. De berichtgever van de „Dai ly News" stelt daarom voor, dat de regeering er zioh toe zal bepalen, de wervingspropa- ganda van de arbeiderspartij gedurende de komend© maand te steunen en alleen dan een nieuw wetsontwerp zal indienen, xndaen de uitkomsten onbevredigend blijken. Lr is, zoo voegt hij raan toe, dat de behoefte aan re kruten betreft, geen onmiddellijke crisis, daar er een groot leger in het land is. Tctdusver de berichtgever van de „Daily News". Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat de regeering dien weg zal bewandelen, daar het in duigen valleu van de schikking tot nieuwe oneenigbeid tusseihen de ministers zal leiden, terwijl de smadelijke intrekking van het wetsontwerp verdere afbreuk aan het aanzien van het kabinet heeft gedaan. Een Zweed over den cconomischen toestand van Duitsehland. j Het Zweedsch Tel. Bureau te Stockholm meldt: Prof. Gust-av Cassel, de uitnemende staatshuishoudkundige vau de Stockliolrner hoogeschool, die op een reis door Duitsehland gelegenheid heeft gehad van den econonrisahen toestand napier kennis te nemen, vertelt van zijn indrukken in een boek over „Duitschlands weer standsvermogen," waarvan heden de jZvreed- selie uitgave verschijnt. liet boek, dat volkomen onzijdig is gehouden, zet uiteen, dat de afzonderingspolitiek van de entente Duitsehland economisch niet kan ver nietigen. Betrekkelijk zal Duitsehland even sterk blijven, al duurde de oorlog ook nog een jaar. De bewijzen, dat Duitsehland het economisch kan uithouden, liggen deels hierin, dat het levenspeil, ondanks da beperkingen, niet ge daald is beneden hetgeen het tien of twintig jaar geleden was, anderdeels hierin dat de eco nomische toestand bij het voortduren van den oorlog in de dingen waar het op aankomt beter kan worden of althans niet slechter dan gedu rende den tijd, dien Duitsehland mettertijd reeds heeft doorleefd. Een voortgezette strijd beteekent slechts een gelijkelijk voortschrijden de verzwakking van heel Europa. De Duitsche valuta zijn aan waardevermindering onder hevig, maar dat geldt met zeker verschil van graad voor alle oorlogvoerende landen. Het is voor de economische en financieela mogelijk heid om den oorlog vol te houden van geen be teekenis. Aan het slot zegt de schrijver, zich wel te kunnen voorstellen, dat de tegenstanders van Duitsehland denken, dat in den aanstaanden zomer en op zijn laatst na een jaar de economi sche hulpbronnen van Duitsehland uitgeput moeten zijn, zqodat zijn vijanden, na reeds zoo veel voor den oorlog te hebben geofferd, moeten trachten den betrekkelijk korten tijd, die er overblijft, het nog uit te houden. Een dergelijke onderstelling is, zegt de schrijver, volslagen on gegrond. Indien, vervolgt hij, de toestand op het oor- logstooneel niet al te zeer verandert, zal de eco nomische toestand voor Duitsehland geen reden zijn om toe te geven. Na een jaar zal Duitsch- land's kraolit in hoofdzaak, in hetgeen ter voort zetting van den oorlog belsissend is, er ongeveer zoo voor staan ftls nu. Het boek zal eerlang ook in Duitsche en een Engelsche uitgave verschijnen. Griekenland en de Entente. De vesting van een steunpunt voor de vloot der Entente in do Soeda-baai op Kreta is thans een voldongen feit geworden. Het regeerings- blad „Neon Asty" bericht in verband hiermede, dat 2 groote Engelsche hulpkruisers met sterke troepenafdeeingen do Sooda-baai zijn binnenge- loopen en 10 andore schepen de haven blokkee- ren. Da Engelsche officieren gingen aan land en reden in automobielen naar Kanea waar zij op het En gel s?oh e consulaat een oonferentie hiel den. De ontscheping van de troepen der Entente wordt ieder uur verwacht. Het Griekschs opper bevel heeft terstond troepen uit Kanea naar Soeda gestuurd. Uit Athene wordt gemeld: De En gelach en hebben het Grieksche telegraafkantoor op Chios bezet. Do prefect van het eiland wilde eerst to- genstand bicden dooh ontving van do regeeri va de opdracht slechts te protesteeren. Minister president Skoeloedis heeft aan een vertegen woordiger van een buitenlandaoh blad verklaard dat zoo de Entente vast blijft houden aan haar eiscli om do Servische troepen over de Griek sche spoorwegen te vervoeren, Griekenland deze spoorwegen zal opblazen. Op verlangen ven Goonarii, den minister van binnenianiache ra ken is er een ministerraad gehouden om de vraag te behandelen of te Athene de staat vau beleg zal worden afgekondigd. Alle ministers waren het er over eens, dat deze maatregel noodzakelijk was. De zitting van den minister raad is daarop onderbroken, waarna Skooloodis zich tot den koning begaf, die zijn toestemming tot dezen maatregel gaf. Duitsche bladen ontleenen aan de (Turijn- ache) Stampa,dat de entente het vervoer van Servische troepen langs de Grieksche spoorlijn PatrasLarissa, ondanks de weigering der Grieksche regeering, zal doorzetten. Van het Fransche front. Warner Allen, de vertegenwoordiger van de Britscho pers op het Fransclie front, schrijft over de prachtige organisatie van den automo biel-transportdienst bij het Fransche leger. On geveer 6000 man zijn in dezen dienst werkzaam, die zóó is ingericht,dat hij geheel zelfstandig kan werken. Zoo hebben bijvoorbeeld de berstel- lingswerkplaatsen hun eigen postdienst en hun eigen kleerendepóts; ook bezitten zij een afzon derlijken dienst om hun materiaal aangevoerd te krijgen. Het geheel functioneert als een groote commercieele onderneming. Om ze te leiden heeft men mannen gekozen, die gewend zijn groote firma's te controleeren of te drijven. Z. H. de Paus en het Amerikaanseh-DiHtsch conflict. Naar de „Informazione" te Milaan meldt, heeft Paus Benedictus XV door bemiddeling van de Amerikaansche kardinalen en van den Aposto- lisehen gedelegeerde te Washington en eveneens te Berlijn en te Weenen, aangedrongen om een vredelievende oplossing voor het Duitsche-Ame- rikaansebe conflict te vinden. De Paus heeft reeds hierom veel belang bij een goede verstand houding tussehen de beide mogendheden, omdat Hij voor verwezenlijking van Zijn vredespro- gramma op de hulp van de Vereenigde Staten rekent. De „Sussex" niet getorpedeerd? De Zwitsersche journalist Niederöst, die be weerde, dat de Sussex niet was getorpedeerd, en dat Hij zelf door de Fransche en Engelsche overheid gedwongen wna een verklaring in strijd met zijn eigen overtuiging af te leggen, liet naar uit Zurich wordt gemeld door het Zwitsersche politieke departement een pro tocol opmaken van zijn bekendmaking van het geen hij den Amerikaansclien gezant te Bern mededeelde. Niederöst beklaagt in het „Berner Tageblatt" zich erover, dat de gezant het op maken van dit protocol weigerde, op grond dat Niederöst geen Amerikaan was. AMERIKA. De Iersche kwestie in Ameniika De Engelsche gezant te Washington, Sir Cecil Spring Riee, heeft volgens den „Daily Maü"-ccrrespond:ent een ongeteeikemlen brief gekregen, waarin hij met. den dood wordt bedreigd als sir Roger Casement in Enge land anders dan als krijgsgevangene wordt- behandeld. In verhand hiermede wordt nog uit Was hington vernomen, dat politie en justitie een uitvoerig onderzoek instellen in verband met de actie der anti-Engekche Ieren aldaar, naar aanleiding van den aan den Engelschen gezant gewonden bjief. Een 20-tal verdachten worden bewaakt. Men gelooft, dat Iersche vereenigiugen door het zenden van enorme hoeveelheden brieven en telegrammen liet congres willen bewerken om te voorkomen dat de diplomatieke betrek kingen met Duitsehland worden afgebroken. Senator Rusting heeft in den Senaat ver klaard, dat door deze campagne eeu com plot aan het licht is gekomen, dat het land in moeilijkheden zou kunnen brengen. Onder de scheepsbemanningen der Chinee- sche kustscheepvaart heerscht ontevredenheid, wegens te lage loonen. De gewezen onder-koning van India, Lord Hardinge, is door den Engelschen koning be noemd tot ridder van den Kousenband. George Hatto, de Engelsche licht-gowioht kampioen-bokser, heeft zich opgegeven voor het militaire viicgcorps- Te Berlijn is de architect Bruno op 58- Sarigen leeftijd gestorven. Z'n voornaamste werk is 't gedenkteeken van den volkerslag te Leipzig. Generaal Liman von Sanders is uit Kon- stantinopel naar Bagdad vertrokken als opvol ger van Von der Goltz. Wegens de achaarschte aan papier heeft de Parijsche gemeenteraad oude kranten en tijd schriften opgevraagd voor den papiermolen. Eenige omlig£en(i0 gemeenten zijn bij Warschau ingelijfd, waardoor 't getal inwoners van 600.000 tot 050.000 is gestegen. De arbeiders-orisis in Noorwegen breidt zich uit en mén vreest, dat spoedig een algemce- ne werkstaking kan worden verwacht. De Noorscbe haringvisscberij maakte de- zij winter een winst van 40 mill. De winsten der Zweden en Denen zijn nog grootor. Het Turksohe ministerio van posterijen heeft een wetsontwerp uitgewerkt betreffende de oprichting van postspaarbanken. Bij Mariakerke (Vlaanderen) zijn twee Duitscho vliegmachines, in vlammen gehuld, naar benedon gestort. In Frankrijk dreigt tegen 1 Mei een groote staking in de bouwvakken, wegen» 'n looneiaoh. De regoerng neemt maatregelen. Generaal Degiovollina, van het reserveka der, ie benoemd tot opperbevelhebber van de Fransche troepen ia V cst-Alriks. Ook in Lancashire (Engeland) dreigen ide arbeider» om een loonsverhooging in staking te gaan. Men hoopt, «lat 't roever niet zal komen. Vandaag, juist, een week geleden,- heeft de Koning van Engeland voor het eerst sedert zijn ongeval weer paard gereden. DE KAMERVERKIEZING TE WEERT, Een aantal werklieden had voor den va- canten zetel van het Kamerdistrict Weert candidaat gesteld den heer C. J. Kuiper, penningmeester van het R. K. Vak-bureau. De candidatenlijist bevatte echter niet den datum van verkiezing (candidaatstelling) nl. 14 April, doch dien der stemming, 26 April. Op grond daarvan ie de lijst niet aange nomen, zoodat de heer Kuiper niet officieel candidaat geworden is. Door de voorstanders van de candidatuur- Kuiper zal nu, naar men aan het „Centrum" meldt, de ongeldigverklaring van de Woens dag gehouden verkiezing worden aange vraagd. DE MAILDIENST OP INDIE HERVAT. Naar wordt medegedeeld, zullen aanstaan den Dinsdagavond 2 Mei naar NederL-Indië vertrekken van uit Rotteram de „Ophir" en de „Sindoro" vau den Rotterdamschen Lloyd, en van uit Amsterdam de „Koningin der Nederlanden" en de „Grotius" van de Maat schappij Nederland. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Naar men verneemt is H. M. de Koningin- Moeder lijdende aan een aandoening aan de oogen, iritus. De ongesteldheid, hoewel pijn lijk, heeft een normaal verloop en de toe stand is zeer bevredigend. AMERIKA ANSCH. Een van de grooisie violisten maakte een rondreis door Amerika. Daarvoor had hij een progamma gekozen, waaop o.m. de Chaconne van Bach voorkwam. Zooals de gewoonte is in Amerika wordt op de programma's de volgorde der steden, die de kunstenaar op zijn reis bezoekt, afgedrukt. Toen nu de violist bemerkte, dat deu eersten avond, dat hij optrad, de Chaconne van Bacil niet in den smaak scheen te vallen, speelde hij op zijn tweede concert een ander nummer van zijn repertoire. In de pauze verscheen een heer in de solisten kamer, die hem als volgt aansprak: „Mijnheer, u is ongetwijfeld een groot violist, ik bewon der u. Maar wilt u zoo goed zijn, mij de reis en verblijfkosten te betalen van New-York naar Chicago. Ik ben hier gekomen om u de Gha- coune van Bacil te hooren spelen en bemerk, dat u dit niet doet. U vermeldt op uw program ma, dat u dit doen zal, ergo heb ik het recht, die van u te hooren, of schadevergoeding daar voor te eischen De violist, die weinig lust in liet betalen van schadevergoeding gevoelde, trachtte zijn reoht van programma-verandering le bepleiten. Toen hem dit niet gelukte, schoot or niets anders over, dan zijn bezoeker voor te stellen, dan nu voor hem alleen de Chaconne te spelen; de man kent haar waarschijnlijk toch niet, dacht hij, ik speel een gedeelte en de zaak is in orde. Maar hij had buiten den waard, in dit geval buiten den Amerikaan gerekend. Toen hij zou beginnen, haalde deze de muziek uit den zak. zette zich kalm in een stöol en zei, dat hij luisterde. Er schoot dus niets anders over dan de Chaconne van het begin tot het eind te spelen, wat do violist dan ook deed. Toen het slotaeeoord klonk en de kunstenaar mét een zucht van verlichting de viool uit de hand legde, zoi zijn geduldige toehoorder: „Mijnheer, ik dank u, ik bewonder u, u is een violist. Dit ia nu ile tweede keer, dat ik dit stuk hoor, ik vind het enorm vervelend en hoop 't nooit meeir te hooren. Good by." HET LEVENDE LIJK. Mijnwerkers, die naar hun werk gingen, von den in de nabijheid van Staatsmijn „Wilhel- ïriina," op den weg een man; in zijn onmiddel lijke omgeving lag een rijwiel. De man, die be wusteloos wa», werd voor dood opgenomen en per ambulance-wagen naar de verbandkamer der mi,jn overgebracht. Allerlei middelen waren en werden aange wend, doch er weren geen teekenen van leven te bespeuren. Een geneesheer werd gewaarschuwd, en ook dezen gelukte het niet den man tot be wustzijn te brengen. Hij reageerde eohter op een prik met een naald, doch aanstonds trad de staat van verdooving weer in. Toen de dokter weg was, kreeg een der ver plegers een idee: „Als je niet maakt, dat je weg komt," dus dreigde hij met een flinken leeren riem in de hand, „krijg je een pak op je baatje, als ge het nog nooit gehad hebt." Deze bedrei ging hielp klaarblijkelijk, want plotseling sprong het levende lijk ovreeind,. en verdween met een auto-snolhoid. De man was zóó door don drank bevangen goweest, dat. men meende, dat bij niet meer 't bewustzijn zoude herkrijgen. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Staatsbod eeling. Wij krijgen de volgende week weder een naar avndvergoderingen. Zóó wild» hot de Kamerpresident, de heer Borgesius, die gis teren weder tegenwoordig was. Het motief was: de Staatsbedeeling moet af men na dert al aardig den dag dor Statem-veriki®- zingen! en een paar audere W.O. moeten ook noodig worden afgehandeld. Dat kan de Kamer dan en passant in avondzittingen doen, meende de verpolitiekt© Voorzitter, die maar ateeda doet. alsof hij in de Kamer niets arulens dan linibscihe partij belangen heeft te behartigenI Primair ia bij hem d» Staostbodeeling en secundair alle andere arbeid. Echter.... op dou dnur kan dat niet dan tot schade van deu wetgevenden arbeid uitloopcn. Ternau wernood hebben de Kamerleden tijd om de stokken in te zien. Het wordt eene methode vau werken die naar niet» lijkt. Een allear- verderfelijlkst afjakkeringBysteam. Ter wille van de Staatsbedeeling volgen de vrijzinnigen gedwee den Kamerpresident, Te dien opzichte kan men op hen toepassen 't befaamde woord, dat wijlen de heer Rutr Toen ik vanmorgen m'n copie'tje voor het stamtafel-hoekje op het redactie-bureau bracht, kwain ik tot de aangename ontdekking, dat ons kringetje om de stamtafel weer met één gast vermeerderd is. De eerste de beste, dien ik daar tegen het lijf liep natuurlijk niet te hard! zei al aadelijk bij die onimoeting: „Oome -üijc, ik heb goed nieuws voor je! Mijnheer B. K. heeft me gevraagd aan je stamtaiel te mogen aanzitten om ,,'n voorvalletje in den trein" na te vertellen. Hoe vind je dat?" „Die mijnheer B, K. zoo informeerde ik is zeker 'n voetballer?" „Hoe bedoel je dat?" „Wel, omdat hij mij zoo leuk uit m'n hoekje weet te schoppen, terwijl anderen mij er in had den geschopt!" „Och neen," was toen 't antwo ord ,,'t is maar voor zoo'n enkele keer, als een onzer lezers als gast ook eens aan de stamtafel 'n möp wil vertellen." Nou, ik vond liet natuurlijk opperbest, al speet het mij, dat m'n eigen copie'tje naar die groote papiermand moest verhuizen. Zooveel meer zie len, zooveel te meer vreugd en wat de een niet weet, weet 'n ander weer. Zooals gezegd, ik vind het opperbest, dat B. K. die trein-ervaring vertelt en daarom geef ik hem nu het woord De trein zet zich langzaam in beweging, zoo begint hij zijn verhaal. Uit de waschtkamer komt nog op 'n draffie 'n heer aangeloopen, springt er op en verdwijnt in 'n coupé. „Juist nog op tijd juffrouw," zegt-ie tot de dame, die voor 't raampje aan de andere zijde zit. Deze, schijnbaar niet erg gesteld op dit bezoek, doet of ze niets hoort. Hij legt z'n hoed op 't netwerk, gaat zitten, haalt uit z'n binnenzalc 'n krant en zet zich aai; 't lezen. De dame was evenwel niet heelemaal alleen. Naast haar zat heel op z'n gemak 'n allersnoe- zigst keffertje. Van tijd tot tijd liefkoosde en aaide zij 't beetje en intusschen legt mijnheer z'n krant even neer en stopt z'n pijp, steekt ze aan en gaat dan weer door met lezen. hen tijdje gaat alles goedOpeens ver breekt de juffrouw de stilte: „Mag ik mijnheer opmerkzaam maken: 't is hier verboden te rooken." „Gaat uw gang, dame!" En zonder op te kijken gaat-ie door met lezeit enmet rooken. Juffrouw trekt d'r neus al 'ns op en zoekt in d'r taschje naar d'r zakdoekje. Keffertje hoest 'ns en draait onrustig op z'n plaats. „Nog 'ns, mijnheer, u mag hier niet rooken. Wij beiden hebben er last van," en meewarig kijk» zij naar d'r beestje. Geen gevolg! Ze beeft van kwaadheid en wordt bij afwisse ling rood en wit. Ze zint op wraak! Dan werpt ze zich op d'r tegenstander, trekt hem de pijp uit den mond en gooit die vierkant raampje uit. 'n Oogenblikje zit-ie verbluft, geeft dan de juffrouw 'n duw, pakt, och arm, 't keffertje bi/ haar en huid en doet het beestje denzelfdeu weg kiezen als de pijp. Onbeschrijfelijke paniek! Woede, schelden en huilen van cle eene, koelbloedige kalmte van den ander. Aan 't eerstvolgend station, in klein plaatsje houdt de trein stil. Mijnheer moet toevallig afstappen, de juffrouw volgt hem op den voet en zal de heele zaak aaxr den stationschef aangeven. De trein stoomt door. Allen hebben 't station al verlaten, alleen de stationschef, mijnheer en de juffrouw zijn nog in een druk gesprek gewikkeld. Opeens onderbreekt de chef het gesprek en wijst de spoorlijn op. Alle drie kijken. Zoo hard als z(n pootjes het toelaten komt daar 't keffertje aan gerend en wat denk je dat-ie in z'n bek heeft, wat denk jedie pijp zegt ge?.... Wel nee.... zijn Tong. OOME DIJQ ffers van Rozenburg in de Kamer zioh liet ontvallen bij de behandeling vau de Kiee- wet-Tak van Poortvliet: stemvee! De vrijzinnigen stemmon vóór aJJe avond vergaderingen. Maar de heer DüYM'AER VAN TWIST releveerde dat in die zit tingen ziet uien hen zelf niet! Wel fraai!.... Bij stemming van links tegen rechts haal- do de voorzitter zijn voorstel ear door. Vrij wat meer had" het in de rede gelegen, om te deen, wat de heer KOOLEN voorstelde, nl. om uit gisteren de behandeling der Staate- bodeeling te schorsen en dan in dagzittingen af te doen de andere urgente W.O.: de mo- lest-rieico en de oorlogs-winstbelastiug. Dat had de behandeling van die W.O. ten goede gekomen. Nu zullen ze door eeu over vermoeide Kamer moeteu worden afgewerkt. Wat moet dus qnalitatief van de wetgeving terecht komen?.... Het is gisteren verder na nog eenige re plieken tot eene stemming over de amende menten op art. 1 gekomen. Alvorens dat plaats had, ze ide minister LELY nog, dat hij trachten zal zoo spoedig mogelijk de in voering van de_ Radonwet voor te bereiden. En nu de stemming over de amendemen ten. Niet minder clan vier werden verwor pen, alle door rechts ingediend. De minis ter nam het amendement v. Idfiinga-Koolen over. Verder werd aangenomen een voorstel van de Commissie van Rapporteur» om het woerd „wekelijtksohe" vóór de uitkeer:ng te schrappen en een van den heer Bos (opne ming der bedeelden). Dit maakte dat de koeten der wet van S tot 11 millioen per jaar zullen worden ver hoogd! Art. 1 luidde daarna: (1) Ieder die den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt of overschreden en aannemelijk! niaukt, dat hü zonder een geregelde uitkeo- riug, boven zijn inkomsten, niet kan voor zien in bet onderhond van zich en zijn gezin, heeft reoht op een uitkeering. S'-rdomsren* te geraamd. (2) Hij die tot bet nereïken vau uen leef* tijd van 70 jaar ingevolge de Iuvaliditeits» wet veixekeringspliclitig en verzekerd was» behoeft niet aannemelijk te raakon, dat hij zonder de rente niet kan voorzien in het onderhoud van zioh en zijn gezin. Aan zoo- danigen persoon wordt echter geen rent» toegekend, indien uit de omstandigheden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5