UIT DE PROVINCIE STATEN-GENERAAL LEGER EN VLOOT NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS Moeder en maakten des middags van 13 uur .een rijtoer door <3e stad, hoofdzakelijk door de volksbuurten, waar de Koninklijke Familie door het publiek werd toegejuicht. Mr. TROELSTHA. Dezer dagen is gemeld, dat de volgende week de terugkeer te verwachten is van mr. Trocl- stra uit Zwitserland, waar hij een langdurige kuur doormaakte. Maar „De Tijd" nader verneemt, wordt deze terugkeer niet ondernomen, omdat mr. Troel stra niet als hersteld mag worden beschouwd. In tegendeel moet de toestand van den soeiaal- democralisehen leider nog zeer bedenkelijk zijn en moet de kans op volledig herstel nagenoeg zijn uitgesloten ONVERSTANDIG. Minister Lely heeft meegedeeld, dat, vol gens de statistiek, in Duitschlaud negentig proeent arbeiders van de invaliditeitsrente trekken, tegen slechts tien percent vair het ouderdomspensioen. Met andere woorden, dat van de honderd arbeiders slechts tien den zeventigjarigen leeftijd bereiken, en negentig lang voor dien tijd invaliedc worden. De „Nieuwe Haagsche Crt." zegt nu: „Er is geen reden om aan de juistheid van deze statistiek te twijfelen. Maar dan is zij een bewijs temeer, hoe onverstandig het was de gezonde, aan het leven zich passende invaliditeitsverzeke ring te laten varen, en in dc plaats daar van een op niets steunende, in de lucht hangende ouderdomsrente te improvisCe- ren, waarvan tenslotte slechts tien rueu- schen van de honderd profiteeren. En het dan nog te willen doen voor komen, alsof dit een bedoeling van hoo- gere orde zou zijnl Het is onverstandig." Maar de Juni-verkiezingen zijn in het ver schiet, en dan doen verstandige menscben wel eens heel onverstandige dingen. Dingen, die zij zelf dan heel verstandig vinden, eigenlijk heel „slim" met het oog op die verkiezingen, maar het zijn dingen, die later leelijk opbreken. BETEUGELING VAN TABAKSGEBRUIK DOOR KINDEREN. De Commissie voor de Strafverordeningen Ic Leiden heeft bij den gemeenteraad aldaar een ontwerpverordening aanhangig gemaakt tot beteugeling van het gebruik van tabak door kindereu. Zij gaat uit van de meening dat het gebruiken van tabak door kinderen een euvel is, dat ernstig dient bestreden te worden. Maatregelen daartegen van moree- len aard, hoe goed bedoeld ook, acht zij voor een afdoende bestrijding niet voldoende en daarom moest zij tot strafrechterlijke be palingen haar toevlucht nemen. Het rocken de kind zelf strafbaar te stellen, acht zij niet oorhaar. Beter kwam het haar voor 't kwaad in zijn bron aan te tasten en ieder strafbaar te stellen door wiens toedoen een kind aan tabak komt. De nieuwe verordening wil dan ook straffen stellen met een boete van hoog stens f 10 of 3 dagen hechtenis, ieder die aan jeugdige personen beneden 14 jaar tabak of sigaretten op eenigerlei wijze verstrekt. DE „ATLAS". (Officieel). Het Departement van Marine deelt mede, dat het reddingsschip „Atlas" voor enkele dagen het station bij den Noord- Hinder zal verlaten om te Willemsoord te verversehen. Bij ongeluk doodgeschoten. Ten huize van Baronesse Olifford aan de Princessegracht te 's-Gravenhage had Zaterdagavond een noodlot tig ongeval plaats. Een 34-jarige eerste-knecht, die reeds gerui men tijd bij de baronesse in dienst was, richtte bü wijze van scherts, op een 48-jarige werkmeid, eveneens in langdurigen dienst aldaar, een buks dio geladen was met een losse, patroon, terwijl in plaats van een kogel, er zich een propje doek in bevond om op vogels te schieten. Het schot ging af en trof de dienstbode in den schouder, met gevolg, dat eene inwendige verbloeding ontstond, zoodat de in allerijl ont boden geneesheer slechts den dood kon eousta- teeren. De huisknecht, die diep onder den indruk van het gebeurde was, is in het politiebureau aan de Nieuwe Haven door de Justitie verhoord, terwijl het lijk ter gerechtelijke schouwing naar het daarvoor bestemde gebouw op de Alge- meene Begraafplaats is overgebracht. Het schijnt, dat door het schot dc groole bloedvaten in de borstholte zijn gesprongen. OVER VEEN. Hel Witte Kruis. De afd. Bloemendaal der Noord.H. vereeniging „het Witte Kruis" zal morgen, Dinsdagavond te 8y2 uur, in het Hotel Welgelegen van den heer Baars, haar 40-jarig bestaan herdenking, tot welke buitengewone ver gadering niet alleen de leden met hunne dames zijn uitgenoodigd, doch ook de contribuanten voor de wijkverpleging. In die vergadering zal dr. Bomwater eene rede houden over: „Het Le ven en Streven der afdeeling", terwijl de voorzit ter dr. D. Bakker dan mede zal herdenken het zeldzaam feit van 40 jaar bestuurslid te zijn ge weest dier afdeeling. HEEMSTEDE. Het tolhuis f. Na openbare inschrijving is het sloopen van de voormalige tolgaarders- 'woning aan den Bronsteeweg voor 'n bedrag jA. Zeilmaker te Haarlem voor een bedrag -.van f 200. In bet geheel waren biervoor 9 [aanbiedingen ingekomen. De vrijkomende grond is als tuin verhuurd aan den café houder Van Steenvoorden. Ongeluk. Toen Zaterdagmiddag de bestuur der van een sehillenwagen, komende van Haarlem, wilde uitwijken voor een wagen 'die voor café Oud-Rozendaal stond, kwam juist de stoomtram van tegenovergestelde richting, waardoor eene aanrijding onver mijdelijk was. De sehillenwagen werd op zij geworpen en de bestuurder, N. A. uit Haarlemmermeer, kwam midden in de slqot 'terecht; wonder boven wonder hebben noch paard noch bestuurder ecnig letsel hekomen. GEWISSELDE STUKKEN. Militie, landweer en landstorm. Ingediend zijn wetsontwerpen tot: langer. in dienst Londen van ingclijfden bij de mi litie en van dienstplichtigen bij de landweer en verlenging van den duur van den dienst plicht bij den landstorm; een en ander tot 31 December 1916. Wat de militie betreft, geldt dit hoofdza kelijk hun, die beliooren bij de bereden korp sen tot de lichtingen 1906, 1907 en 1908, de korpsen panteerförtartillerie en torpedisten tot de lichtingen 1906, 1907, 1908 en 1909 en hij zeemilitie tot de lichtingen 1909, 1910 en 1911, deze allen zouden volgens de thans geldende bepalingen op 31 Jnli 1916 uit den dienst bij de militie moeten worden ontslagen. Verdere verlenging van miUtiedienst wordt niet noodig geacht ten aanzien van dienst plichtigen van de lichting 1908 van de on bereden korpsen, die op 1 Aug. 1915 voor overgang naar de landweer aan de beurt waren, doch wier militiediensttijd werd ver lengd tot 31 Juli 1916. Deze dicnstplichtingen en eveneens die der lichting 1909 van de bedoelde korpsen zullen zonder overwegend bezwaar op 1 Aug. 1916 naar de landweer kunnen overgaan. Zij kunnen dan, zoodra de sterkte van de in werkelijken dienst gestelde landstormjaar- klaesen en de geoefendheid van deze het toe laten, in aanmerking komen om met voor- loopig verlof te worden gezonden. Uit den dienst bij de landweer zouden op 31„Juli 1916 moeten worden ontslagen en ver volgens tot den landstorm komen te belmoren de dienstplichtigen van de landweerlichtin- gen 1907, 1908 en 1909 (militielichtingen 1899, 1900 en 1901), wier diensttijd laatstelijk iuge- voJge de wet van 31 Dec. 1915 werd verlengd, zoomede de dienstplichtigen van de land- weerlichting 1910 (militieliehting 1902). Ofschoon bedoelde dienstplichtigen, voor zoover zij het verlangen, in bet algemeen reeds met voorloopig (klein) verlof zijn ge zonden, is het om gelijke reden, welke tot genoemde wet heeft geleid, noodig er voor loopig niet toe over te gaan hen uit den dienst hij de landweer te ontslaan, zoo de heei'schende buitengewone omstandigheden na 31 Juli a.s. nog voortduren. Wat aangaat den dienstplicht bij den land storm wordt opgemerkt, dat die op 31 Juli 1916 zouden moeten eindigen voor de dienst plichtigen, die in het loopende jaar het 40ste levensjaar volbrengen of hebben volbracht. Dit zijn voornamelijk personen, die land- stormplichtig zijn geworden krachtens de wet van 11 Juni 1915 en in 1911 als dienst plichtige van de landweerlichting 1904 (mi litieliehting 1896) uit den dienst zijn ontsla gen. Ofschoon het niet in'het voornemen ligt, deze voor de landstormjaarklasse 189(f inge schreven person entot werkelijken dienst te doen oproepen, zoolang do buitengewone om standigheden voor ons land zich niet in on- gunstigen zin wijzigen, is bet toch noodig, dat zij voorloopig tot den landstorm blijven belmoren. Gemis van deze groep geoefende personen uit bet militair verband toch zou nadeelige gevolgen voor 's lands verdediging kunnen hebben. Nadere uitbreiding- van den landstorm. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 31 Juli 1915 (Slbl. no. 345) tot nadere uitbreiding van den landstorm, enz. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De beweegredenen van de wet van 31 Juli 1915 heeft tijdens de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer een zoodanige lezing verkregen, dat de oproeping van land- stormplichtigen voor zoover zij met die wet verhand houdt, slechts kan dienen om land weermannen met verlof te zenden. i Naar de regeering hoopt, zal het gaandeweg naar huiszenden van landweermannen kun nen worden uitgestrekt tot de gelieole land weer, ook tot de manschappen, die hij het tot stand komen van die wet nog tot de militie behoorden, maar op 1 Jan. tot de landweer zijn overgegaan of in den loop van dit jaar naar de landweer zullen overgaan. Alsdan zal zich echter de wenschelijkheid doen gevoelen om de manschappen, die tot de militie zijn blijven behooren als deel uit makende van een bereden korps van 't korps pautserfortartillerie of van bet korps torpe disten, eveneens met verlof te laten gaan voor zoover zij van dezelfde militielichting zijn, waarvan de voor verlof in aanmerking komende landweerplichtigen afkomstig zijn. Voor zooveel de oudste militielichting (1906) betreft, zijn de tot die korpsen behoo- rende dienstplichtigen reeds met verlof ge zonden. De volgende lichtingen zullen ech ter indien haar aflossing slechts kan ge schieden door jongere militieplichtigen eerst met zeer lange tusschenruimte voor verlof aan de beurt van aftreding kunnen komen. Teneinde voor zooveel doenlijk, dit naar huis zenden te versnellen, is het noodig, ook bij deze korpsen landstormpliohtigen in te deelen en voor bedoelde aflossing te bestem men. Daartoe gelegenheid open te stellen is het doel van het ontwerp. Tevens zal nader kunnen worden overwo gen, wordt het ontwerp aangenomen, door voortgezette indienststelliiig van landstorm- plichtigen voor zoover de in art, 1 der wet van 31 Juli 1915 gestelde leeftijdsgrens het toelaat ook een of meer nog niet voor overgang naar de landweer in aanmerking komende militieplichtigen, zoomede dienst- plichtingen van die- lichtingen, belioorende tot de zeemilitie en tot de korpsen, waarbij geen overgang naar de landweer plaats heeft, af te lossen. Echter zal dan de regeering het tot'dusver gevolgde stelsel in zoover moeten verlaten, dat de onder de wapenen zijnde dienstplich tigen niet steeds door jongereif, maar ook door landstormpliohtigen van gelijken of an deren leeftijd worden vervangen. De lange duur van het verblijf onder de wapenen van ben, die reeds bij de algemeene mobilisatie -zijn opgekomen, vergeleken bij den vrijdom van dienstplicht, die zoo vele anderen vrij gestelden en vrijgcloten tot nog toe hebben genoten, maakt het raadzaam, de aflossing verder voort te zetten dan te vorigen jare in de bedoeling lag. TENU .VOOR MILITAIREN. De minister van Oorlog heeft}, naar de „Avp." meldt, ter kennis van den opoerbeyelhebber van land- en zeemacht gebracht, «dat het 3e aan dacht van het Hoog Militair Gerechtshof heeft getrokken dat herhaaldelijk beklaagden naar de terechtzitting van dat Hof worden gezonden in slordige kleeding. Het komt zelfs voor dat militairen gekleed zijn in vuile, gescheurde uniformen, waaraan vaak knoopen ontbreken. De commandanten worden erop gewezen dat goede zorg voor de tenu, hoezeer steeds in acht, te nemen, in het bijzonder behoort te worden betracht bij het verschijnen van militairen vóór hun meerderen en voor rechtscolleges en andere officieele lichamen. BINNENLAND. NEKKRAMP. Uit Nieuwkoop wordt ons geseind, dat iu het gezin van den arbeider J. drie kinderen nek kramp hebben gekregen. Reeds zijn twee kin deren overieden. Ook in Numausdovp is een kind aan nek kramp overleden. NA DEN WATERSNOOD. Te Buiksloot en Nieuwendam zijn thans weer alle voor het Water gevluchte bewoners in hun huizen, voorzoover deze althans zijn staan gebleven, teruggekeerd. De huizen in de Buikslotermeer zijn nog niet bewoond, daar deze allen zwaar beschadigd of gedeel telijk uit elkaar zijn geslagen. Het zal nog- geruimen tijd duren, alvorens deze huizen beirokken kunnen \vorden. Het dorp Zuider- woude (gem. Broek in Waterland), waar alle bewoners gevlucht waren, is thans weer ge heel bevolkt. Met ingang van hedenmorgen is ook de tramwegdienst der Noorcl-Ho 1 iandsclie Tram weg Mij. opnieuw uitgebreid. Thans is ook op de lijn^MonnikendamEdam de dienst hervat, in aansluiting op de bootverbinding A nu t erdamMonnik end am. ACTE EXAMENS L. O. Zaterdag zijn alhier 8 candidaten geëx. Ge slaagd zijn de dames: H. J. J. May, O. M. M. Te kenbroek, E. Th. J. Hendrikse, M. v. d. Sluis, O. J. v. Heerssen, W. L. E. Duy vis en H. C. D. Daams, allen te Haarlem. EEN GASONTPLOFFING. Zaterdagmiddag 6 uuï heeft bij het zoeken naar een lek door een gasfitter een gasontplof fing plaats gehad in 't perceel Kenaupark 12, pas bewoond door den heer J. Het bleek later, dat de vorige bewoner in de keuken een gasfornuis had gehad en de leiding daarvan in een gesloten bordenkastje had afge broken, maar daar niet een stop op had gezet. Daardoor was gas ontsnapt, dat zich door de zoldering van het kastje tusschen het keuken plafond had verzameld. Toen nu de fitter met een lucifer bezig was met naar het lek te zoeken, ontstond de ont ploffing. Het keukenplafond stortte als een gevolg der ontploffing naar beneden en ook éeii gedeelte van dat der bijkeuken. .Verder werden op de le verdieping en in het sousterrain eenige glasruiten stugeslagen. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE. Op de Zaterdag alhier onder leiding van Jhr. Mr. D. E. van Lennep gehouden algemeene ver gadering van de Noord-Hollandsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose werd medegedeeld dat Jhr. mr. dr, A. Röell, commissaris der Ko ningin het eere-voofzitterschap der vereeniging heeft aanvaard. Uit het jaarverslag over 1915, door dr. L. C. Kersbergen uitgebracht, bleek dat het provin ciaal huisbezoek in verschillende gemeenten was geschied om na te gaan of het huisbezoek in die gemeenten voldoet en zij aldus aanspraak kun nen maken op een provinciale subsidie. De kos ten voor dit huisbezoek, voor ontsmetting en andere uitgaven, zijn zeer hoog geweest. In de afdeelingen werd te weinig propaganda gemaakt voor de tuberculose-bestrijding, De opleiding voor huisbezoek werd voortgezet de cursus te Alkmaar ten einde gebracht. Aan 11 zusters werd het diploma uitgereikt. Wan neer er nieuwe aanvragen komen, zal opening van een nieuwen cursus in een of andere plaats overwogen worden. Medegedeeld werd dat de heer Mr. J. N. J. E. Heerkeus Thfjesen alhier door het be stuur was aangewezen als afgevaardigde van de provinciale vereeniging in de Centrale VereenigiDg tot Tuberculosebestrijding. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 14,822.37 y2. Het batig saldo bedraagt 185.83a/^' afdeelingen Edam, Egmond aan Zee en Graft werden aan gewezen voor het nazien der rekening. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren PA. van Wijngaarden en W. Spuijman (beiden niet her kiesbaar) aan wie de voorzitter woorden van hulde bracht, werden gekozen de heeren dr. F. G. van Asperen te Wormerveer en dr. G. Straver te Alkmaar. Dr. Barnouw van Heemstede wenschte ten slotte jhr. van lennep geluk met zijn benoeming tot lid van Ged. Staten, hetgeen voor deze ver eeniging ook van groot belang is. DE VERDWENEN f 1124 TE SCHOTEN. Do heer [Visser, boekhouder-kassier aan de gemeente gasfabriek te Schoten, die vol gens raadsbesluit piet ingang van heden ont slagen zou zijn als zoodanig in verband met de meermalen gememoreerde kwestie van de verdwenen f 1124, nam Zaterdag afscheid. Bij die gelegenheid sprak de Burgemeester hem in .waardeerende bewoordingen toe. Even daarna men meldde ons dat Zater dag na het afdrukken der qourant kwam van uit Pen Haag een telegram van den minister van Binnenlandsche-Zaken, dat het raadsbesluit in geding is geschorst. Als een gevolg daarvan is, de heer .Visser dus nog niet uit den gemeentedienst ontslagen. Dit kan een eigenaardig geval worden. P. B. J. FERF f Te Doorn, waar hij reeds geruimen tijd tot herstel van gezondheid vertoefde, is Zaterdag in den ouderdom van 62 jaar overleden onze stad genoot de heer P. B. Ferf. De overledene, die te Bergum was geboren, was van 18791886 burgemeester van West- zaan en van 1880—1888 tevens van Koog aan de Zaan, waarna de Provinciale Staten, waarin hij sinds 1886 zitting had, hem tot lid van Ged. Staten kozen als een gevolg waarvan hij het burgemeesterschap moest neerleggen. Van 18911912 was hij lid der Tweede Kamer voor 't district Hoorn. In de Kamer werd door hem vooral over landbouwzaken 'f woord gevoerd. In laatstgetioemr jaar kozen de Pro vinciale Staten van Noord-Holland hem tot lid der Eerste Kamer. Als lid van Ged. Staten zijn door den lieer Ferf met de hem geschonken gaven en krachten en met zijne kennis van het gewest' belangrijke diensten aan de Provincie bewezen, o. m. door de waarneming van 't commissariaat tijdens de ziekte van mr. G. van Tienhoven eenige jaren geleden. Hij was eene algemeen geziene ersoonlijkheid, sympathiek in den omgang. Daarvan gaven blijk de redevoeringen, gehouden door den Voorzitter der Eerste Kamer en door den Commissaris dei- Koningin in onze provincie, in de Staten-zitting van 1 Februari 1.1., toen de heer Ferf om redenen van gezondheid ontslag als lid der Eerste Kamer meende te moeten nemen. In verschillende bestuurscolleges waarin de overledene zitting had, zal veel in bera worden verloren. De overledene was commandeur iu de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Do teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 3 Mei a.s. te 3 uur, op. de be graafplaats te Koog aan de Zaan. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Nader is bepaald, dat de algemeene vergade ring der Maatschappij van Nijverheid alhier zal worden gehouden op 29 en 30 Juni en 1 Juli. ONZE STAALWATERBRONNEN. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot Exploi tatie van Staal waterbronnen te Haarlem zijn de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd en is besloten de vacature, ontstaan door het overlijden van den commissaris, den heer A. Rinkema, niet te vervullen. HET LIEFDES-DRAMA. F. W. A,, stuurman van de HollandAme- rika-lijn, die Vrijdagavond op zijn gewezen ver loofde in de Tettenrodestraat een revolverschot trachtte te lossen, is Zaterdag te Rotterdam aan gehouden en naar hier overgebracht. A. heeft bekend en is aan de justitie overge leverd. DE REGEERINGSVISCHVOORZIENING TE SCHOTEN. Met Haarlem is overeengekomen, dat de voor ziening van de ingezetenen van Schoten van regeeringsvisch voortaan door tusschenkómst van het gemeentebestuur van Haarlem zal plaats hebben. Van morgen af zal aan geen tusschenhande- laars voor de gemeente Schoten meer regeerings visch worden verstrekt. Ieder, die aldaar regeeringsvisch koopen wil, moet tevoren een vischkaart aanvragen op het Levensmiddelenkantoor in de Jacobijnestraat te Haarlem. DE VERBOUWING DER JL B. S. Uit de stukken aangaande de verbouwing der H. J3. S. met ö-jarigen cursus blijkt, dat met i.lie verbouwing ook de Handels avondschool zai zijn gebaat, daar dan de detachebring van klassen dier school naar de M.U.L.O. no. 1 kan vervallen. Volgens het plan zullen drie localen boven de afdeeling scheikunde gebouwd worden, waardoor cle school in het bezit van 16 ge wone leslocalen zal komen, 't maximum aantal klassen, (lat naar de meening van den Directeur der H. B. S. aan zulk eene school mag .worden verbonden. Daarmede zal, naar zijne meening, indien eventueel ook nog .eene overplaatsing naar de H.B.S. met driejarigen cursus kan geschieden, voor jaren in het gebrek aan plaatsruimte op de school worden voorzien. Mocht evenwel in de toekomst noodig zijn nog ,een aanzienlijk aantal leerlingen meer te plaatsen, dan zal z.i; de bouw van een nieuwe school niet meer achterwege kunnen blijven. REGEERINGSVISCH AFGEKEURD. Er is Zaterdag een partijtje regeerings visch als ondeugdelijk voor hot gebruik af gekeurd. Het .was viseh, die nog vg.n den vorigen dag was overgebleven! In verband daarmede vernemen ,wij, dat Zaterdagavond de dien dag niet verkochte visclx aan ver schillende gestichten is weggegeven. De aanvraag naar regeeringsvisch is niet bijzonder groot, door de concurrentie, die particuliere vischverkoopers pp de visch- markt' den verkoop, van regeeringsvisch aan doen. Door lien wordt nu mooie Hsch tegen minderen prijs dan de regeeringsvisch verkocht. Op die manier wordt evenwel 't doel: ld»e visch onder het volk tegen een redelijken prijs ,te brengen bereikt!... Men zal misschien goed doen met voor taan een kleinere hoeveelheid regeerings visch te bestellen, nadat de ondervinding' 'heelt geleerd, hoeveel er iederen dag on geveer noodig is. OPLICHTING. Gisteren is de rijwielhandelaar V. opgelicht voor een rijwiel dat hij had verhuurd aan iemand die opgaf H. te heetcn en die later bleek aan 't door hem opgegeven adres niet bekend te zijn. PAARDENMARKT. Op de paardenmarkt waren vandaag 158 paar den, grootendeels bestaande uit werk- en slachtpaarden en hitten. Handel matig. CIIR. GEMEENTEWERKLIEDEN. De afd. Haarlem van den Christelijken Bond van Gemeentewerklieden houdt [Woens dagavond haar jaarvergadering. VEREENIGING VOOR HUISVLIJT. Gisteren-had plaats eene tentoonstelling van voorwerpen .vervaardigd door de kin deren, die (len cursus vanwege de HaarL vereeniging voor huisvlijt hebben medege maakt. Er was weder eene mooie collectie van allerlei: carton- en houtarbeid, teeke- ningen, haakwerk ,enz. dat deed zien, dat de leerlingen goede .vorderingen maakten. Een woord van dank komt Joe aan de dames en dc heeren, cjie zich aan dezen ar beid geven, die ten doel heeft de kindu ren van 'de straat te houden en hun op. hun vrije middagen aangenaam werk te ver schaffen. De kinderen amuseeren zich er best en 't gaat liuh wat aan 't hart wanneer de cursus wordt gesloten! Dit werk bevelen wij in aller finantiee- len steun »!an. R. K. POL. PROP. CLUB TE SCHOTEN. Morgen, 2 Mei, rci gadert do R. K. Pol. Prop. Club in het patronaat, Tugelastraat, Schoten. Begin precies half negen. De agenda bevat vele belangrijke punten, medo iu verband met het vertrek van den voorzitter. VAN ONZE RECHTBANK (Zitting van heden). Een geheime branderij! In de maand Februari vau het vorige jaar had aan het Zuider Buiteiepaarne in eene schuur een brandje plaats. Kort daarna wer den eenige toestellen op 't terrein gevonden, die deden vermoeden, dut er eeue geheime distilleerderij was g-evefctigd geweest. En zoo had zich heden te verantwoorden een zekere M. H. B. uit Amsterdam, die was beschuldigd van in 't bezit te zijn geweeet van werktuigen, geschikt om te kunnen dis- tilleeren, zonder daarvan aangifte te hebben gedaan. De zaak had reeds eerder gediend. Maar etsu verder getuigenverhoor was tot vandaag uitgesteld, om een paar getuigeu-doskundi- gen te kunnen hooien over de kwestie of een koperen koelvat, dat later op 't terrein nog was gevonden, met den ketel kon woruen ge bruikt om een distilleertoestel te vormen. De deskundigen beantwoorden dio vraag in be vestigenden zin. De rijksadvocaat, mr. Asscher, vorderde wegens overtreding van art. 133 paragraaf 2 van de wel op 't gedistilleerd, op welke overtreding staat eene geldboete van f 400 tot f 1000 eeu boete van f 600, welko boete, naar 't O AI. requireerde bij eeue niet- betaling zal worden vervangen door eeno heehtenkstrat' vau 80 dagen. De verdediger mr. Toulon van der Koog, pleitte, dat bekl. geen bezitter van het koeL- vat wes geweest en niet wist hoe dat daar was gekomen, dat schijnt een raadsel te zijnl en dat bekl. in de schuur kippenvoeder bereidde, alsmede, dat men met de gevonden toestellen evenmin kon distilleeren als „de wijzers van eeu torenklok met een zakuur werk in beweging brengen!".... Hij concludeerde tot ontslag van rechtsver volging- of vrijspraak. n ----- Een schandelijk vergrijp. Toen trad een weduwvrouw het beklaag denbankje binnen. Een moeder van drie kin deren, die zich schandelijk aan eens anders uiiju en dijn had vergrepen! llij een oude dame te Edam, waar zij in dienst was geweest als werkster, had zij niet alleen in den loop der tijden een aantal klei nigheden ontvreemd, maar bovendien in do maand Augustus f 500 en in de maand No vember i' 800 uit een geldzak nit de linnen kast genomen. Daarvan had zij oude schuld afgedaan, haar geheele huishodiiig opgeknapt, kleeren voor haar kinderen gekocht en de rest met uitgaaai te Amsterdam er doorgejaagd. In waarheid een schandelijk misdrijf! Het O. M. meende, dat wegens den aard van het misdrijf een gestrenge straf moest volgen en requireerde 3 maanden gevange- werd nu bewogen. „Ik verzoek", zeide ze op een meewaardigen toon, „mij een lichte straf op te leggen, niet voor mij, maar voor mijne kinderen".... De president: „Je bent ander» een mooi voorbeeld voor je kinderen." Medelijden moet men inderdaad met de kinderen van 15, 13 en 10 jaar hebben, aan wie de moeder zulk een voorbeeld geeff. Maardaarom mag 't gepleegde kwaad niet minder zwaar worden gestraftl Bekl. had waarlijk wel wat eerder aan baat kinderen mogen denken en niet dingen moe ten doen, die hnn geen geluk kunnen aan brengen. Nu is 't te laat.... Beleediging. L. H„ gewezen marktmeester alhier, stond terecht ter zake van eenvoudige beleed-iging van den agent van politie Van Zomeren. Het bleek, dat, nadat tegen bekl. wegens niet-ge- oorloofde handelingen proces-verbaal was opgemaakt, bekl. op alle manieren den agent Van Zomeren tracht te zoeken, omdat naar zijne mceiiing hem onrecht is aangedaan. Het OM. deed een minder mooi boekje van bekl. open die ook nn ter terechtzitting weder Van Zomeren trachtte te beleMigen en uifEc zich bijzonder scherp tegen bekl. Het keurde de gedragslijn van bekl. ten zeer ste af en requireerde tegen hem 2 maanden gevangenisstraf. Diefstallen. Ten slotte dienden nog een paar zaken van kleine diefstallen. O.in. werd tegen.iemand, die te Edam kaas had gestolen, één maand gevangenisstraf geëischt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Paardebek, Begijnhof 3, een kinderportemonnaie met inhoud; D, van. Bragt, Leidschezijstraat 7, een damesceintuur; G. v. Riemsdijk, Leidschezijstraat. llrood, een kinderschortje; W. Roelof, Tulpenstraat 17, een koperen gewicht; Spaanschevaartstraat 16, Schoten, een paar overschoenen; J. Koster, Kennemerstraat 4 rood, een rijwiellautaarn W. Groenendaal, KI. Heiligland 29 rood, een handtaschje; G. Weijcrs, Olieslagerslaan 18, eeu geldbeursje met inhoud; B. de Vries, Smede- straat 27, een rozekrans in étui; G. Breems, Kinderhuisstraat 3, een hondenhalsband? BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 1 Mei. H. R. Dorré en I. J. J. Vring. Getrouwd: A. F. L. Mex en A. E. M. "Vint- ges. J. L. Sanders en J. Sanders. Geboren: 28 April. z. van K. Ruitenbeek Vernhout. 29 April. d. ran C> M- Meifcrs van Norden. z. van E. v. d. Pieterman —Roeland. z.' van A. M. van Nimwegon— Reijer. d. van H. S. de Ruiter—Koning». d. van W. C. Lemmersv. h. Nederemi. d. van A. SikkemaJonker. 30 April, z, van L. van WolferenKlooster. Overleden: 28 April. K. Janneman, 71 jaar, Roosveldistraat. 30 April. M. J. Kruseman, v., 69 jaar, Badhuiestraat. H. C. tei^ Oatd —Dekker, 52 jaar, Wilhelminapark. H. v. Wavereu, 64 jaar, Kleine Hout weg. A. M. Nijman—Dingerdis, 41 jaar, Kamperlaan. 1 Mei. W. Dubbe—Alink, 71 jaar, Delftstraat. DE MELKVOORZIENING TE SCHOTEN, De ontworpen controle-regeling voor de melk fftTSX..f.'.üfgl .'frfl, ..Tl'Ji.' l iWIJ Tf'H'i riH'-L' H I' IllH nis&traf. Belli, die zioli kalm bad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2