DAGBL AD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND.^^^H RUU STEER! STIFFEN NASSAULAAN 49, HAARLEM L-E éeiiLtagi mi EN IMEira SCHOEISEL P. W. TWEEHUIJSEN, korte"~ïürichten TELEGRAMMEN BUITENLAND BINNENLAND Dinsdag 2 Mei 1916 THEQD. v. ÜUSSELD0RP 5. TeSslöön 2144. Jaargang Intercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. HAARLEMbCHE ALLEüAGJES N° 1907 HET EVANGELIE VAN VAN HOUTEN. Leger-uïtbreiding VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels» RUIME S8RTEERIN& B art e I j orisstraat 27. TELEFOON 1770. ;ste put HIMfflSBE CfflBMiï *-ABONNEMENTSPRIJS I P« maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) l.60| voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,—j per week voor Haarlem en de agentschappen 0.125; afzonderlijke nummer» 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËN t Van 15 regels 0,75, Iedere regel meer ƒ0,15; buitenland per regel 0,20| adverfentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regels f 0,40. elke regel meer 0,10. In onze liberale bladen komt een. adver tentie voor van twee Haarlemeehe menschen, die bekend maken te zijn „Getrouwd (in vrijen eeht: lees Staatk .Brieven van Mr. S. van Houten, Serie 1910 no. i, bij Ijeenik Willink en Zoon te Haarlem)...." Of de oude Van Houten ooit gedacht zou hebben, dat zijn goddeloos geschrijf over de -vrije liefde" en tegen bet huwelijk zou wor den aangehaald of 't een tekst van St. Pau- lus was?.... 't Is dx-oevig. 1 Droevig voor deze twee jonge niensclien, die in aanstellerige dwaasheid niet a'„®n- godsdienstige, maar ook maatschappelijke wetten, - niet alleen de instituten yan maateehappelijke orde, maar ook die va het gewone fatsoen, van wat behoort en met behoort, met voeten treden, en dat nog open lijk in de krant zetten. Droeviger is het evenwel om de verwor ding en achteruitgang die uit zulk optreden spreekt, en die aantoont dat het evangelie der verontcliristelijking van de maatschappij, dat Sam van Houten en de zijnen prediken, onder de zonder God of godsdienst levende jongeren zijn doel niet heeft gemist! En dan vraagt men nog, terwijl God en Zijn geboden worden miskend, tiorwijl orde en deugd eu fatsoen worden in een hoek ge schopt, hoe het komt dat de maatschappij zoo rot is1 AGENDA, 3 MEI. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Algemeeue vorgadering Volkéb. 8'A uur Finantieele Commissie 3 uur. Tconeelzaal „De Kroon". 8 uur H. T. V. Jacob van Lennep Voorstelling; Het Zangersfeest. Statenzaal Prinsenhof 1H uur Ge meenteraad. bisschoppelijk Museum Jansetraat 79geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en K- K.. feestdagen- Lokaal Ged. Voldersgrach t 22 (Vroegere llijksleersehool) Herijk van $y2en 14 uur voor Spaarnwouderstraat (Oude- en Nieuwe-). De door ons aangekondigde wetsvoorstel len der Begeering offi nader nog den land storm uit te breiden en wederom militie, 'aitdweer en landstorm tot einde dezes jaars °nder de wapenen te houden, zullen, mee- üen wij, niet zonder verzet ontvangen wor den. Want, zooals al „Het Huisgezin" terecht opmerkte: zulke wetsvoorstellen bewijzen dat de JRegeering den toestand in verband met den oorlog donker inziet, dat zij voorshands niet gelooft aan een beëindiging van den jnenschouteerendeu krijg, dat zij er bij blijft ons leger op de allerhoogste sterkte te moeten houden... Maar dit klopt niet met de ergerlijke wijs waarop in 's Lands Vertegenwoordiging de zaken worden behandeld met instemming der regeering; óf het een, óf het ander: ói de toestand is ernstig en blijft ernstig, biaur dan strekt het de Regeering en der Linkerzijde tot een eeuwige schande dat zij beide op zulk een oogenblik om wille van de allerminste partijpolitiek den godsvrede verbraken en om kiesbus-propaganda de staatsbedeelingskomcdie wilden spelen; óf wel de .toestand is niet zóó ernstig, dat de partijpolitiek erom rusten moet, maar waarom dan .deze legeruitbr'eiding weer?... Opheldering is noodzakelijk. Doch. hoe die opheldering1 ook uitvalle: van dubbelhartigheid vrijpleiten kan de Re- geering zich niet meêrt Tot zoover Je politieke kant van de kwes tie. Practisch kun or nog 'deze vraag aan verbonden worden, of die nieuwe lbgeruit- breiding dan inderdaad noodig is. Niet, dat wij ongevoelig zouden zijn voor het ar gument, dat het noodig is om verschillende militieplichtigen die al bijna twee jaar die nen, nu .eens af te lossen. Maar wij vragen wei: i* het noodzak»lij k, dat ons leger op die alleruiterste sterkte moet blijven?... ma«men wij waarlijk niet met wat minder i oonUtóe?miuaer Losten, minder militair ver- O V E ic z j c H T. n Vreemde en drukkende stilte lieer®c,ht er' 'a Dui(sellland inzake het Amerikaansoh- Lutsejj geschil. Nog steeds is men in apau- tehde afwachting, wat de Keizerlijke regee- op de nota van President Wilson zul 'ntwoorden. Het ecnige wat men te wtjten is °ekomen, is, dat'in het groote hoofdkwartier her^C'Zer 110beraadslaagt, met zijn kanee- vau' ](!eU IVI'nister van marine en den chef en admiralen staf en dat de Amerikaan- sche gezant, Gerard, met den Keizer en den kanselier in het groote hoofdkwartier een onderhoud heeft gehad. 'Gisteren is Gerard weer in Berlijn terug gekomen, waarna druk telegrammen werden gewisseld tusschen hem en zijn regeering te Washington en tusschen Berustorff en de re- geex'ing te Berlijn. Voorts is thans hekend, dat de beginselen van het antwoord aan Amerika zijn vastge steld en dat de nota zelf in de eerste helft van deze week verwacht wordt;zoodat wij verder kunn enafwachten de dingen die van daag of morgen nog komen zullen. De Portugeesche regeerixig heeft nu ook het eeixige Ooetenrijiksche stoomschip dat op de Taag voor anker lag, in beslag genomen. Hierdoor zal Portugal dus ook met Oostem- rijik in conflict komen en is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat weer 'n nieuwe oorlogs verklaring aan Portugal zal volgen. Van het w er eld oor logstoo neel geen nieuws. De opstand in Ierland is, naar Beuter seint, geheel onderdrukt, alle opstandelin- gen-eomando's te Dublin heibben zich over gegeven en de opstandelingen in de lande lijke districten geven zich aan de mobiele colonnes over. Dit bedrijf is voor Engeland dus weer zoo goed als afgeloopen; maar nu komt de kritiek weer los naar aanleiding van de in Mesopotamia geleden nederlaag. In verschillende kringen eieeht men al kox*t- weg een wijziging in het ministerie, ook naar aanleiding van het nog onopgeloste dienstplicht-vraagstuk, dat vandaag opnieuw in het parlement zal worden besproken. Delgen in Rusland. Haar aanleiding van een opmerking, dat het zenden van Russisch© soldaten xxaax* 1 rankrijk wel een tegenbeleefdheid kon zijn, ter beant woording van het zenden van IranSche officie ren naar Rusland, die daar de leiding van het nieuwer wetsclie J'ofXolvuur moeten bobben, schrijft men aan de „N, R. Ut." o.m. het vol gende: „Het komt mij voor, dat het niet van alge- xneene bekendheid is, dat ér ook vole Belgische soldaten in Rusland zijn. Ik was daar in Januari—-Februari van dit jaar en er waren er zoovelen, dat men ze dagelijks in de tiams, op straat en in do theehuizen ontmeette. Ik ben ook meermalen met hen in gesprek gé woest, ook al omdat ze wel eens hulp met de taal van noodo hadden en in hoofdzaak omdat we sympa thie voor hen gevoelden. Het schenen meeren- deols (of uitsluitend) monteurs of met het macliinevak bekenden, instructeurs voor artil lerie en automobiel wezen. In St. Petersburg vertelde men dat er 400 waren, maar mij kwam het voor, dat er veel meer waren. Misschien staat liet- ook nog in verband met het navolgende: Vóór (kort vóór) het uitbreken van den oor log leverde de Mij. Conrad" te Haarlem oen zeer groote .drijvende electriscbe kraan aan den staat Uruguay (Montevideo). Door de koers schommeling, die men destijds vooral met de dollars der Zuid-Am. staten had, kon dat land niet betalen. De waarde bedraagt pl. m. een half millioen gulden. Conrad kwam toen overeen,waarschijnlijk on der conditie later een idem voor Uruguay te bouwen, om liet schip terug te nemen, en ver kocht dit aan Rusland. Toen is dat gevaarte, ik meen na een reis van 5060 dagen, in Archangel aangekomen. Bij aflevering van dergelijke monstermachi- nes (het had een hefvermogen van 200 ton) is altijd een garantiemachinist, die een termijn, in dit geval 3 maanden, de machine moet bedienen om het personeel van den nieuwen eigenaar met de werking bekend te maken. Deze heeft in die 3 maanden dag of nacht geen rust of vrij gehad, alleen als 't hoog noodig was eenige uren ge slapen, als er, zonder hem, toch doorgelost.kon korden. Ilij vertelde mij meer dan 1000 automo bielen gelost te hebben; verder monsterkanon nen enz.; voorts, dat hij een schip met op zijn minst 1000 Fransclxe soldaten had zien aanko men. Toen wij later de Belgen ontmoetten, dachteu wij dat deze Belgen door den machinist zouden zijn gezien, dia hen voor Fransehen had gehouden." Engelsclio-persstemmen over de overgave van Koet-el-Amara. De omstandigheid, dat generaal Townshend zich met al zijn troepen, waarmee hij in Koet-el- Amara zat opgesloten, aan do Turken heeft moeten overgeven, is een leelijke slag voor het Engelsche prestige tegenover het volk. Begrij pelijkerwijze wijden de Engelsche bladen uit voerige beschouwingen aan deze geleden neder laag en worden weer soherpe aanvallen gedaan op het kabinet. De „Daily Mail" stelt in een hoofdartikel de vraag: Waarom werd Townshend opgeofferd? en beantwoordt haar aldus; Da Engolacha re geering moet aansprakelijk gesteld worden voor de dwaasheid van den opmarsolx naar Bagdad. De „Daily News," ofschoon zij op het gevolg de beleid kritiek oefent, zegt, dat de voorwaart- sehe beweging naar Bagdad duidelijk een risico was en wel een van die risico's, die ruim schoots gerechtvaardigd zijn, tenzij men allo initiatief in een oorlog wil opgeven. Er zijn echter in de geschiedenis van de expeditie tot ontzet dingen, die te gelegener tijd' onderzocht moeten worden. De „Morning Post" zegt: Een groep men- schen in Engeland tracht onveranderlijk de blaam voor elke nederlaag op de soldaten of matrozen te leggen. Men moet echter geen po gingen dulden, oxn de verantwoordelijkheid tc ontwijken. De „Times" verklaart: Wij hebben niet lang behoeven te wachten op een nieuw en treffend bewijs van de ongelukkige uitkomsten van onze tegenwoordige leiding van den oorlog. Het be richt van Koet-el-Amara is door de natie met 't grootste leadwezen", maar ook met 't vaste be sluit ontvangen, dat dergelijke onbekookte en niet te- rechtvaardigen avonturen met een vol komen onvoldoende troepenmacht eens voor al uit moeten zijn. Algenxeen is de bewondering voor het langdurige en schitterende standhou den van de belegerde troepen tégen een wan hopige overmacht. Het blad noemt het geval een ellendig en onnoodig -hoofdstuk van den «orlog. Er moet iets niet in orde zijn mot do regeering. De U- en mynoorlog, Het Noorscke stoom schip „Mod" en het Zweedsclie stoomschip „Niola" zijn gezonken. Het laatste was met een lading hout op weg naai- Duudoe en is getorpe deerd. Ook zijn 't Engelsche s.s. City of Lucsnow en het Engelsche visschersvaartuig „Blessink" tot zinken gebracht en is het Engelsche s.s. „Hendonhall" op een myn geloopen en gezon ken. En verder zijn het gewapende Engelsche jacht „Aegusa" en de mijnenveger „Nastur tium" ih de MiddellanJsehe Zee op een mijn geloopen en gezonken. Tegen cl uik froo te n gevaa r. Om de Fransche kust beter tegen aanvallen van duikbooten te beschermen worden naast de te Havre, Nazairo en Marseille bestaande marine-oommando's ook dergelijke commando's opgericht onder bevel van hoof <1-0 ff Dier en te Calais, Boulogne, Diep pe, Roebelle en Bordeaux. Donker Londen. In 1915 zijn er in Londen door overrijden 867 mensolien gedood en 26,809 „„a ai 48 en 37 pot. meer dan in 1914. gewond, d. i. «o Yan de vermeerdering is het donker laten van de straten bij anvond natuurlijk de oorzaak. VAN DE DARDANELLES, VIA EGYPTE NAAR MARSEILLE. ATHENE 1 Mei. (H. N,) Eed Gxiekselie mail boot met Grieken aan boord, dio uit Egypte waren gevlucht is in den Piraeus aangekomen. Reizigers aan boord vertollen, dat de Entente met koortsaehtigen Üvcr arbeidt, om do troepen, dio aan de Dardanellen hebben gevochten en thans voor het grootste gedeelte in Egypte zijn, naar Marseille over to brengen. Er zijn ruim 150 stoomschepen ia "Egyptische havens bijeen gebracht. Tot dusverre zijn reeds 100.000 man naar Marseille overgebracht. DUITSCHL AND. Een massn-bergstox-ting-. Op de spoorlijn Koburg-Eisenach is een groote bergstorting voorgekomen. Even nadat des avonds de trein van 8 uur was gepas seerd, stortten geweldige rotsblokken op de spoorlijn, vele ter groote van spoorwagens. Over een lengte van meer dan 100 M. is de spoorbaan onder een rotsmassa van meer dan 20 M. hoogte bedolven. Het verkeer is gestremd. Men is be gonnen de rotsblokken met dynamiet te laten springen. Van alle zijlen is hulp gevraagd, om het ontruimingswerk, dat zeer zeker vele dagen zal duren, te beginnen. Volgens de „Times" i3 des zes-stuiver-dure melk te Londen ook veel slechter; ze is vuiler en moer aangelengd dan ooit te voren. Te Wesel in Duitschland heeft een water- doorbraak in een mijnschacht plaats gehad, waarbij 8 personen om het leven kwamen. Servië heeft als eerste oorlogsschip den torpedojager „Velicia Serbia" gekocht om in de Egeische zee te kruisen. Aan het hoofd der. oproerige benden in Ierland stond James Connolly, 'n vriend van Jim Larkin. Larkin zou zich. iu Amerika bovinden. Volgens geruchten uit diplomatieke bron, bezit Duitschland thans 220 nieuwe groote duik- büotcn, gedurende den oorlog gebouwd. 1040 Naar „Politiken" meldt, is de koopman Olxristoffêr Hage, thans benoemd tot minister van Handel in Denemarken. Lloyd George is naar uit Londen ge meld wordt sedert eenige dagen reeds onge steld en lijdende aanzenuwpijnen. Sir Roger Casement's zixster, Mrs. Agnes Newman, poogt voor haar broer Lansing's voor spraak bij de Engelsche regeering te krijgen. In Denemarken moet men ophouden met het maken van soda, wegens gebrek aan grond stoffen. Do gemeenteraad van Kopenhagen heeft twee milioen kroneix bestemd als dnurtetoelage voor de gemeentelijke ambtenaren. De Zwitsersohe Bondsraad heeft in begin sel besloten tot het invoeren van een belasting op oorlogswinsten. Marconi heeft zijxx villa te Fonlaecbio ter beschikking gesteld van het Roode kruis en 10.000 lire geschonken. Te Brooklyn heeft II. G. Hwaken het hoofd-record geslagen door met een vecht-vlieg- tuig, type Sopwith, 7200 meter te stijgen. DIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, niet ingang vhn 1 Mei: lor aan den districts veearts dr. D. L. Bakker, te Alkmaar, eervol ontslag als zoodanig verleend; 2o. benoemd tot Rijks- veeteeltconsulent, do heer dr. D. L. Bakker, te Alkmaar. ALG. BOND VAN R.K. KIESVEREENI- GINGEN. De algemeeue Bond van R.K. Kiesveree- nigingen houdt zijn jaarvergadering op Za terdag 27 Mei des middags 12 uur in hefc Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. GEEN „REGEERINGSTIJD!" Men meldt uit Bleiswijk aan de „Rott."; Liet men zich tot nog toe hier alles wat van Regeeringswege werd verstrekt, goed smaken, (Regeeringsbrood, -erwten, -boo- neu, -spek, -vet enz.) op den „Regeerings- tijd" schijnt men minder gesteld te zijn. Naar aanleiding van teen adres der melk- veehoudersvereeniging heeft het Gemeent- bestuur besloten, dat van. 1 Mei1 Octo ber de torenklok geluid zal worden, om 1 uur (in plaats van 12 uur), de secretarie zal geopend zijn van 101 uur, in plaats van 912 uur. Ook de verscbillonde scliool- en kerkbe sturen in deze gemeente hebben een gelijk soortig besluit genomen. Het gemeentebe stuur wijzigde eveneens het leerplan van de openbare school in verband met den aan vang en het einde der lesuren. De boeren laten hunne arbeiders een uur later komen en zullen hunne melk ook een uur later .te Rotterdam leveren. Juist om dat deze .week het leveringscontract moest vernieuwd worden, kon deze voorwaarde worden bedongen. Het „verzet" is dus hier goed georganiseerd. HET GELEIDEN VAN KOOPVAARDIJ SCHEPEN GESTAAKT. (Officieel). Het departement van. Marino doelt friede, dat de op 1 April j.l. door do Regeering genomen maatregel, waarbij aan de Nederiandsche koopvaardijschepen gele genheid werd geboden om op het traject tusschen Noordhinder en de Galloper-Bank te worden voorafgegaan door 2 sleepbooten, ter beveiliging tegen verankerde mijnen, 30 April is gestaakt. Van dit convooi is slechts gebruik gemaakt: op de uitreis van 1 tot en met 18 April op 7 verschillende dagen door 18 schepen. Van 10 tot en met 29 April door 1 schip; op de thuisreis in liet geheel slechts door één schip; zoodat voortzetting van den maatregel onnoodig wordt geacht. DE „TUBANTIA". Er verluidt, dat vanwege de Duitsche Regeering met de Directie van den Kon. Hoil. Lloyd onderhandelingen worden aan geknoopt over ,eene schadevergoeding voor de torpedeering van de „Tubantia". Deze zou dan hierin bestaan, dat aan den Kon. Hoil. Lloyd oen stoomer van de Hamburg Amerika lijn in /eigendom zal overgaan, PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN We esp. De rechtsohe partijen te Wccsp stelden eandidaat de aftredende leden Mr. Verkouteren en Mr. Heerkeng Tlx fissen. Gouda. De R. K. Centrale Kiesvereni ging heeft eandidaat gesteld de heeren J. van Galen en P. J. Brunt Czn. (heiden af tredend) en C. van Willerosvaard, te Schoon hoven, in de plaats van mr. van Ids inga, die «iet nxeer in aanmerking wenscht te komen. 1080 PATER MATEO OVER HOLLAND. Een Zwitsersch correspondent van de „Maasbode" had iu den trein eenvonderhoud met Pater Mateo. Pater Mateo zilie tot hem o.a.: „U kunt u niet voorstellen het plezier, dat ik heb om hier een Hollander en nog wel een „Maasbode'Vcorrespondent aan te treffen. In de twee minuten, die ik u nog spreken kan, moet ik u zeggen, dat de indruk, dien ik van uw land gekregen heb, zoo machtig is, ilat ik geen woorden heb om dien uit te drukken. U hebt geen idee, wat voor een land u hebt. Holland is mijn tweede vader land geworden. Ik had gedacht, er een veertien dagen te vertoeven, maar het velé werk, dat ik er vooral doo do Mansbode" gekregen heb, heeft mé er twee maanden doen blijven. Zij, allen, Hollanders, priesters, heeren, dames en families hebben me ontvangen op zoo n onvergetelijke manier, als ik nergens beleefd heb of ooit beleven zal. Zeg aan de „Maas bode-redactie, dat ik tot nu toe geen oogeix- blik tijd gehad heb, om de conferentiën te schrijven over Frankrijk en Rome, maar dat ze er vast op kan rekenen. En weer begon bij te schilderen alles wat hij ondervonden had in Holland, terwijl het geraas der wielen het luisteren zeer bemoei lijkte. De trein verminderde zijn vaart en we na men afscheid, daar we den trein moesten verlaten. Nooit zullen we het enthousiasme vergeten, waarmee pater Mateo over ons dierbaar landje sprak. HOE MEN ZICH TOT „MARTELAAR" PROMOVEERT. Het socialistische „Volk" schrijft: „Onze partijgenoote Van der Vlies (Enka) heeft aan een o.L verkeerde ingeving ge hoor verleend toen zij, gelijk bericht werd, voor enkele dagen de gevangenis binnen ging, hoewel zij met het betalen van eene kleine boete had kunnen volstaan. Zoo on gebruikelijk het is zich door vlucht of gra tie vragen aan politieke vonnissen te ont trekken, even ongebruikelijk is het in onze kringen.de uitspraken van de klasse justitie opzettelijk te verzwaren. Want hiermee be reikt men precies het omgekeerde van wat er blijkbaar mee wordt bedoeld. Het ondex-- gaan van een strenge veroordceling kan zeer zeker een propagandistische uitwex'king hebben. Maar daarvoor móet het leed dat onze strijders zich op den hals balen, dan ook niet gezocht of gewild, en inderdaad onvermijdelijk zijn. Doch wie zich zelf een grocter ongerief toebrengt dan de justitie noodig had geoordeeld, geeft te kennen, dat hij, niet om het belang van de zaak, het lij den zich getroost, 'maar het lijden najaagt, dat geenszins zijn ijver voor de- zaak inaar enkel eigen vrije wil hem bezorgt. En wie om een andere reden lijden wil dan het be lang van de zaak, stelt zich bloot aan de veideniking dat hij het belang van zijn per soon beoogt. Zelfs heeft partijgenoote Van der Vlies door zonder noodzaak te gaan zit ten, hare en onze zaak benadeeld. Want nu valt de blaam in deze aangelegenheid uit sluitend op de dwaze beklaagde, die vrijwil lig, dus uit onwaardige beweegredenen, een leed op zich neemt, dat de verstandige rech ter haar had willen bospareu. Het verkiezen van hechtenis boven geldboete moge ggschied zijn in onverstand dat de gevolgen niet over ziet, of uit ijdelheid die de zelistreeliixg be geert waar het bij alle zelfkwelling om te doen is, het past kwalyk in onze arbeiders- beweginb die te veel te maken heeft met de onverdiende ellende vau de massa, om ge holpen te kunnen zijn door het onnooclige lijden van individuen." M Het kan geen kwaad, dat het „Volk eens zulk een strai'predicatie tegen dergelijke partijgenooten houdt, zegt de „Res. Ie reen Er zijn bij de S.D.A.P. wel meer van zulke helden geweest, die er groot op gaan „mar telaar" te spelen. Dr. KUYPER HEEFT HET GEDAAN.... Toen het Rapport der pacificatie-commissie nog niet was verschenen en reeds in de bladen verluidde dat overeenstemming was verkregen, doch dat één lid niet meeging en een afwijzend standpunt verdedigde, had „Het Volk" aanstonds zijn conclusie gereed. Dr. Kuyper, de stokebrand, wou van geen verzoening weten en dus moest wel de ccne hals starrige, die op zijn stuk bleef staan, een satel liet van'Kuyper wezen. Het was een anti-revolutionair; van der Moien of van der Voort van Zijp was het en Kuyper zat er achter. Het Rapport kwam, en zie, de eene, die met meeging wasMr. Tydeman. Waar blijft het excuus? De „Rotterdammer" die het „Volk" er op nakeek, vond, hoe ongelooflijk het ook schijnt, dat excuus nog steeds niet Of heeft Kuyper het toch gedaan? Dat zal het zijn. Dr. Kuyper zal den lieer Tydeman belezen hebben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1