Landbouw en Visscheril tin BE PROVINCIE UIT BEVERWIJK UIT DE ZAANSTREEK HOLLAND'S NOORDEN UIT LISSE E.a BERICHTEN LAATSTE NIEUWS LEGER EN VLOOT MARKTNIEUWS UIT ONZE V0RS6E 0PLAA3 burgerlijke stand. I3URGEKLÏ7KE s i> AMSTERDAM. Veemarkt van heden. (Pet telegraaf). Aangevoerd 168 vette kalveren, le kw f 1.30, 2e kw. f 1.20, 3e kw 1.10 per K.G.; 170 nuchtere kalveren f 0—13 per 230 vette varkens, geen Jiandel. BOVENKARSPEL, 2 Mei. Aardappelen, blauwe, f 1.50 per y2 H.L. Aanvoer 2 zakken* Rabarber f 5.60 k 9.20 per 100 bos. Aanvonj 38,145 bossen. ,T LEIDEN, 2 Meiè Vette Varkensmarkt. Aan-\ gevoerd 32 stuks, licht soort. Geen noteering. fcEN VLIEGMACHINE OVER DE STAD. Gieterenmiddag is boven de stad eene vliegmachine gezien. Later ie gebleken, dat het een Nederiandscke wae, die in den na middag landde voor het badpaviljoen op het strand te IJmuiden en waarin waren geze ten de vliegers luitenant ter zee 2e klasse Nieuwenhuizen en de 2e luitenant der infan terie Van Oosten. Zij waren van Soeeterberg gekomen om bet s.s. „Koningin der Neder landen" uitgeleide te deen, aan boord waar van zieb bun kapitein-instructeur bevond op reis naar Indië. - SCHOTEN Gemeenteraadsverkiezing. Dc afdeeling van den Yrijz.-Dem. Bond candideerde de beer P. G. Wezel. BLOEMEN DAAL. Het Witte Kruis. Gisteravond vierde de af deeling Blocmendaal van het Y:itte Kruis haar 4lj-jarjg bestaan in hotel „W elgelegen." Niet aiieen dat jubileum, ook dat van den tegen- woordigen voorzitter werd liierin herdacht. Om half negen heetto de voorz. de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzourer Lr Barnouw, lid van het hoofdbestuur. Na voorlezing der notulen bield de secr. Lr. Bornwater een lezing over „Leven en stre ven der afdeeling. In 1875, aldus spr. ontvingen alle gemeenten in N.-Holland een oproeping, om door samen werking epidemische ziekten beter te kunnen bestrijden. Die oproeping vond weerklank by den toenmaligen burgemeester Lombard Petri: In 1870 werd, na voorloopigc vergadering, de afdeeling opgericht, waarvan Lr. Bakker, secre taris werd. Het was den 2den Mei van datzelfde jaar '76, dat de afdeeling door het hoofdbestuur werd aangenomen. Ziehier nu baar werkzaamheid, haar leven en groei. In Oct. 18S1 werd de barak gebouwd, en jvel zóó degelijk ingericht, dat zij destijds als een model kon gelden. Later werd een ontsmet tingsoven aangeschaft waarbij Jac. Preenen desinfecteur werd. Deze oven werkte echter niet met het resultaat dat men er van verwachtte. Den 1 Nov. 1902 werd eindelijk, na telkens verijdelde pogingen een wijkverpleegster aange steld, zuster Wolbers. En zie, het allereerste doel, bestrijding van besmettelijke ziekten, werd langzamerhand op den achtergrond gedrongen, vooral doordat het Rijk die zorg op zich nam. De wijkverpleging trad meer en meer op den voorgrond. En thans zou niemand onze goede zuster Dijkstra, sinds 1910 de opvolgster van zuster Wolbers willen, en het Witte Kruis haar niet kunnen missen. De barak, die mot den voortgang der weten- sohap, al sinds eenigen tijd niet meer aan de eischen voldeed, en een kostbaar blok aan bet been was, werd in 1913 afgebroken. Daarvoor in de plaats bezit de gemeente thans een uit- neembare bouten barak, echter alleen voor pok- kenljjders. In April 1914 hield onze tegenwoordige pen ningmeester, de heer van Twisk, een lezing over woningtoestanden en arbeiderswoningen. Uit deze lezing en besprekingen naar aanlei ding daarvan gehouden ontstond de Woning- bouwvereeniging, die binnen afzienbaren tijd resultaat van baar werk hoopt te zien. Ten laatste herdacht de historicus den jubi leerenden voorzitter, Dr. Bakker. Spr zal niet uitwijden over de verdiensten van hem, die van af de oprichting der afdeeling, bare vreugde en smart gedeeld heeft, ven wel met volle toewij ding aan baar belangen. Spr. zal er niets van zeggen, want dan zou hij ingaan tegen 'a voor zitters wenseh en bescheidenheid. Toch hoopt spr. den voorzitter nog lange jaren in het be stuur te zien. Dr. Barnouw, hierna het woord krijgend, is verheugd te kunnen meededen, dat het Hoofd bestuur Dr. Bakker tot eerelid heeft benoemd, welke tijding met hartelijk applaus werd ont vangen. De penningmeester maakt bekend, dat de 300 oirculaires, die verzonden zijn, om te komen tot een pensioenfonds voor de wijkzuster, nog lang niet alle zijn terugontvangen. Hij vertrouwt eohter, gezien de ontvangen inteeken-biljetten, dat het pensioenfonds er wel komen zal. Bij de rondvraag wenscht de heer IJzerman, den voorzitter geluk met de vereerende onder scheiding. Dr. Bakker daDkte voor deze harte lijke woorden. Bedankte ook den secretaris voor zijn uitvoerig en keurig overzicht, alsmede den penningmeester voor zijn accuraat beheer, en zijn tactvol optreden in moeilijke omstandig heden. Spr. hoopt naar vermogen den bloei der afd. te kunnen blijven bevorderen. Na alsnog de aan wezigen, vooral de talrijke dames, bedankt te hebben voor hunne belangstelling, sloot de voor zitter. de gezellige vergadering. HAARLEMMERMEEER. De Statenverkiezing. De lib. kicsvereeniging „De Grondwet" beeft besloten, bij de komende verkiezing voor de Prov. Staten" tegenover bet aftredend lid, Mr. Teding van Berkbout (C. H.) geen candidaat te stellen. SANDVOORT. Voor de aanbesteding van de 87 arbeiders woningen, waarvan we gisteren reeds de laagste inschrijvers konden melden, waren 11 inschrijvingen ingekomen. De volledige uitslag is: W. J. H. van Bergbem, Amers foort, 78,8001 J- C. Blum, te Hilversum, 78,800; P. Rozenhart, Heemstede, jf 82,999; J. Seysener, Hillegom, 83,340; J. L. van Houwedinigem, Amsterdam, 85,740; firma Verwoest en Lafèber, Amsterdam, 86,968; B. de Bruin, Weesp, 88,888; A. Lnytcn, Am sterdam, 90,100; L. ten Broèke, 93,600; Nibbelik en Guiteyn, Amsterdam, 94,349; H. M. Foekens, Heemstede, 102,200. NOORD WIJ KERHOUT. Oefening baart Kunst. Donderdagavond vergadert de tooueelvereeniging „Oefening baart Kunst", onderaf deeling van den R. K. Volksbond, alhier, in café „de Zwaan". Al ler opkomst wordt verzocht, j A oor de aanbesteding van den kerk- en sehoolbouvv, gisteren gehouden, en waarvan we gisteren reeds de laagste inschrijving meldden, waren 5 biljetten ingekomen. De volledige uitslag luidt: firma van der Pluim 6 Gielen, Rotterdam, massa perc. I en II 156,000; G. F. dc Bruin, Amsterdam, alleen pere. II 76,840; F. H. Haring, Schipluiden, massa I en II 170,933; J. Vlaming, Selia- gen, massa I en II 196,560; H. Schouten, Utrecht, massa I en II 198,000. De gunning heeft nog niet plaats gehad. UITGEEST. Jubileum O. A. A. Eeltink. Maandag herdacht de heer G. A. -A. Eeltink, hoofd der R. K. School, den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn carrière aanving als onderwijzer bij het Bijz. Onderwijs, waaraan hij steeds verbonden bleef. De feestdag werd begonnen met een plechtige gezongen 11. Mis, waarbij alle kinderen tegen woordig waren, alsmede het personeel, jubilaris en familie niet uitgsloten. Te half twee begon voor de schooljeugd de eigenlijke feestdag. Van het schoolplein werd in de rij gemarcheerd naar het hotel „De Ooievaar", alwaar het feest gehou den werd. Te 2 ure, het tijdstip waarop de jubi laris met zijne familie, de Z.Eerw. Heer pastoor, de WelEerw. Heer Kapelaan, de heer Beeke laar en cchtgenoote binnenkwamen, zongen de kinderen den jubilaris een aardig welkomstlied toe. Ook de andere wenschjes, versjes en de voor dracht „Hans en zijn Grootje", werden goed uitgevoerd. De heèr J. C. MtTz bood namens personeel, leerlingen en oud-leerlingen het cadeau aan, bestaande uit zes keurige notenhouten stoe ien. Onderwijl gaf de heer Hamers van Amster dam, daartoe uitgenoodigd, tal van fraaie films met zijn bioscoop ten beste. Te vijf uur was het feest, dat uitstekend geslaagd mag heeten, af- geloopen. R. K. Volksbond. In de laatste vergadering werden tot afgevaardigde en plaatsvervanger naar den Centralen Raad, respectievelijk aange wezen de heeren N. Mul en P. Twaalfhoven. De voorzitter deelde vervolgens mede dat het Encycliekfeest voor deze afdeeling gehouden wordt op 14 Mei ie Beverwijk, en spoort allen aan, daar zooveel mogelijk heen te gaan; doch tevens wijst de voorzitter er op, dat de Zondags rust zooveel mogelijk dient in acht genomen te worden, om onnoodige drukte en last aan ande ren te besparen, vooral op wenseh van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. De meeting aldaar vangt aan te 2 uur en zal te ongeveer half 5 geëindigd zijn. HOUTRAKPOLDER.^ Land- en Tuinbouworganisatie. A. s. Zonda» 7 Mei, des avonds ten 7 ure, zal de heer Loerate ker een lezing houden ten huize van den heer van Stein in den Houtrakpolder, met het onder werp: Het nut en de noodzakelijkheid der vak organisatie. Wij vertrouwen dat alle land- en tuinbouwers, alsook de veenarbeiders, bij deze voor hen zoo belangrijke bespreking tegenwoordig zullen zijn. Verkooping. Het perceel aan de Bree- straat, tijdelijk als postkantoor gebezigd-, werd aangekocht door den heer S. Water drinker voor de som van 1160. Met de afbraak is men reeds begonnen. Een nuttig werk. Gisterenmiddag bield bet bestuur van den R. K. Vrouwenibond', in tegenwoordigheid van baren geestelijken adviseur, eene conferentie met de dames van het „Liefdewerk van den Catechismus" Een bestuur werd gekozen met mej. Sterk als presidente, rnefj. C oppen® ^1® secretaresse. Behalve voorlichting op geestelijk gebied, wordt ook steun in den vorm van kleederen enz. verstrekt, waar zulks noodig is. Voorzeker een nuttig werk, dat aller sym pathie en steun erlangt. ZAANDAM. Verkiezing Prov. Staten. De beer O. Th. Kamphuijs, wien, naar gemeld werd, door de Kath. Kiesvereeniging een candidatuur zou worden aangeboden, moet te kennen hebben ge geven geen candidatuur voor de Prov. Staten te kunnen aanvaarden. Goede vangst. De politie beeft de hand ge legd op P. N. van hier en H. de O. van Koog a. d. Zaan, als de vermoedelijke daders van dief stal eener aanzienlijke partij suiker en meel, opgeslagen in bet pakhuis „'t Kleine Kaar" aan het Kalf, van de frma B. te Koog a. d. Zaan. zijn ter beschikking van de justitie te Haar lem gesteld. KOOG a.d. ZAAN. Verdronken. Het lijkje van het sedert verle den week Donderdag vermiste knaapje der Bel gische familie is eergisteren uit de Zaan opge haald. - GROOTEBROEK. Boerenleenbank. Op de jaarvergadering is door den kassier eenige uiteenzetting gegeven van de Rekening en Balans over 1915, alsmede werd aangetoond, hoe de winst bepaald kon worden: Uitstaand spaargeld op 1 Jan 1915 107,214,99, ingebracht in 1915 213,520,93, teruggehaald 118,910,17, alzoo op 31 Dec. aan spaargeld 201,825,75. Uitgegeven aan de Centrale Bank en aan leden in Rek. Court, 214,039,97, ontvangen 119,299,9614, alzoo goed 94,740,00y2, aan uitstaande voorschotten op 31 Doe. 99.175, aan kasgeld nag aanwezig 8,022,94y2, der halve totaal te goed 201,937,95. Na aftrek der spaargelden blijft hiervan over 112,20, hierbij gevoegd de loopende intresten van voorschotten 827,32, geeft een winst van 439,52. De heer N. Winter, president van den Raad van Toezicht herinnert in zijn jaarverslag aan de vie ring van het 12Djarig bestaan, do vernieuwing van alle boekjes en kan den toestand oii7.gr Bank goed noemen, terwijl boeken enz. bij de e ontrole in orde waren bevonden. Het aantal leden steeg van 182 tot 184, terwijl in omloop zijn 416 spaar boekjes. Opnieuw werd bepaald het salaris van den kassier, terwijl de heer D. Broersen Jz., zich met nagenoeg algemeene stemmen zag, herkozen als Jid van den Raad van Toezicht. Na een dank woord aan den Raad van Toezicht, Bestuur, se cretaris, kassier en leden volgde sluiting met dén Katholieken groet. ENKHUIZEN. Onze gasfabriek. Ondanks de hoogere steen koolprijzen, waarvoor 5000 meer werd uitge geven, gaf de exploitatie der gemeentegasfabriek zeer bevredigende resultaten. Volgens het ge meenteverslag ligt de oorzaak in liet betere tech nisch resultaat, dat de nieuwe fabriek afwerpt. Hoe komt het dan, dat te Bovenkarspel, waar ook een nieuwe fabriek is. gezet, met groote schade is gewerkt? Te Enkhuizen is een bruto-winst van even f 39,152.341/2 gemaakt, en te Bovenkarspel (is) een (schade) van ruim f 2000! Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding was onze scheepstimmerwerf „Vooruit" de laag ste inschrijver voor den bouw van een stalen loodsschoener voor liet Departement van Marine. (Voetbal. Zondag a.s. (7 Mei) herdenkt onze voetbalvereeniging „Lisse" op feestelijke wijze haar 5-jarig bestaan. Om één uur wordt begon nen met dc finale v. d. serie-wedstrijden, welke finale moet worden gespeeld tusschen L. F. C. Leiden en H. S. V. Haarlem. Gedurende de pauze zullen eenige nummers atliletiek ten beste gegeven worden. Na de finale houden de heer J. J. Petrie, als mede de H. 8. V. van Haarlem een demonstra tie in speer- eu discuswerpen. Daar de heer Petrie kampioen speerwerpen en hoogspringen (zonder aanloop) is, zal deze demonstratie zeer zeker wel in den smaak vallen van het Lisser publiek. Vervolgens worden de athletiselie wed strijden verder afgewerkt (400 en 800 M. hard- loopen, hoog- eu vér-springen). Voor ieder nummer zijn 2 medailles beschikbaar gesteld. De alkletiek-wedsti'ijden hebben plaats onder goedkeuring v. d. Ned. Athletiek-Unie. Ten slotte speelt „Lisse" I nog een fi-ienly- gume tegen „Hillegom" I om een zilveren me daille. 's Avonds heeft in de „Witte Zwaan"- 'de prijsuitreiking plaats, waarna gezellig samen zijn van leden, donateurs en introducé's. HAARLEM. PERSONALIA Onze stadgenoot, de-, heer J. Schotman Jr., is benoemd tot ambtenaar ter Gemeen te-secretarie (afd. Financiën) alhier. Als lid van het Hoofdbestuur van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedien den „Mercuriüs" js herkozen de heer M. Ch. van Daalen van hier. De heer J. Gerritsz alhier is benoemd tot Redacteur van het orgaan van, den .Ne derlandsehen Werk loosheids raad'. HET ZANDER-INSTITUUT. In de jaarlijksche vergadering van aandeel houders van het Haarlemsch Medico-Mecha- nisch Zander-Instituut werd door den direc- leur verslag uitgebraclrt over deu toestand ge- durende het jaar Er bleek, dat de tijdsomstandigheden in den beginne een ongunstigen invloed hadden uitge oefend, welke invloed gedurende de tweede helft van het jaar van minder beteckenis werd. De balans winst- en verliesrekening» werd na uitbrengen van het rapport op voorstel van de finantieele commissie goedgekeurd en vastge steld. Het winstsaldo werd gedeeltelijk voor af schrijving bestemd, gedeeltelijk op de nieuwe rekening overgebracht. Daar de directeur te kennen had gegeven, dat hij wenschte af te treden, indien een voor ziening in zijne plaats getroffen kon worden, werd benoemd tot directrice Mej. dr. H. Robert Deze zal op een nader te bepalen tijdstip, de functie overnemen. Eene obligatie 2e hypotheek werd uitgeloot. GELOOF EN WETENSCHAP. Dat was Maandagavond weer eens een on derwerp, bij uitsték geschikt voor een ver gadering van G. en W.! Een lezing (de eerete van - een voorgenomen reeks) over „Altaer- geheimenissen", van „den prins onzer dich ters", Joost van den Vondel. Wel was er alle reden voor Geloof en Wetenschap, om de eerste verhandeling van dit groofeche werk haar leden aan te bieden. Zoo innig ver band houdend met bet dierste punt in one heilig katholiek geloof, de Eucharietie, en maakt door een zoo geleerd man als Von del was! t De Zereerw. Pater J. Zeu heeft een deel van dit sublieme Vondelwerk slechte tot ons kunnen brengen; hij heett één steen slechte kunnen laten zien uit eeQ kostelijke diamanten keten.... Want over dit was reeds zooveel te ver tellen uit historisch- en letterkundig oog punt, dat de avond gauw te gauw! was volgepraat. Maar dit kleine deeltje 384 versregels, en dit te pus eei1 15de deel van het heele werk, dat over de 5000 vers regels telt! dit kleine deeltje heeft ons reeds doen zien en begrijpen, hoe er schatten van geleerdheid, literaire schoonheid, gods vrucht en liefde ook moeten schuilen in dat andere grootsch-nitgebreide deel van „Al- taergelieimenissen," waarvan de schoonheid en het juiste begrip voor de meesten onzer nog verborgen blijven, dit gesloten blijft als een letterkundig geheim tot pater Zeij wéér terugkomt, om ons nader met dezen koetelijken schat bekend te maken. Pater Zeij behandelde de eerste 384 regels, uit het eerste boek „OffcrspÜze En de ma nier, waarop hij dit deed, was eigenlijk even zcnnehelder-origineel, ate eenvoudig: hij gaf eerst in eigen bewoordingen uitleg van den inhoud dezer verzen, verklaarde de beeld spraak, aan de band van de historische over leveringen uit het Oude en Nieuwe Testa ment, en lichtte zoo de verzen duidelijk-be- grijpelijk toe. Zoo bleef Vondel's taal voor ons geen klank, die we enkel maar opvingen, maar die we ook mochten verstaan. Dau werden er platen vertoond. Bijbelsche voorstellingen en schilderijen, die Vondel in spireerden en waarvan de groote dichter zoo sohoonen uit(eg gaf. Daarna ging de platen- rij opnieuw aan het oog der toeschouwers voorbij, terwijl pater Zeij de verzen reci teerde. Het was, als zagen we de handelin gen van een roman uitgebeeld op het doek, voorbijtrekken in filmbeelden, terwijl die roman werd voorgelezen en verklaard! Zoo ontleedde pater Zeij dit eerste deel van de „Geheimenissen" en zoo werd ons opnieuw bekend wat vroom en geleerd man Vondel toch was, en hoe geniaal bij gebeur tenissen en tafereelen uit den Bijbel, zinrijk als ze zijn, voor zijn schepping gebruikte, maar ook hoe hij die schepping dienstbaar maakte om zijn groote liefde te uiten voor Christus en Zijn Allerheiligst Sacrament, en om die liefde tot de Goddelijke Eucharis tie te verbreiden en te vergrooten onder de mênscheu. Pater Zeij sprak als scherpzinnig onderzoe ker, ate geleerde literator, als vurige Vondel vereerder, maar ook als predikend priester. Want telkens, waar Vondel's schitterend stuk er de gelegenheid toe bood, sprak bij ook in eigen bewoordingen van de groote schatten in de _H. Communie, die grooter liefde en vereering en meer diechgenooten verdient! Vooral toen hij wees op de vers regelen, waarin Vondel behandelt den droom van een van Gedeon's soldaten, ten tijde van den strijd tusschen Madianieten en Israëlie ten. Deze zag- een brood komen aanvallen over de bergen, waarvoor de vijand totaal op de vlucht sloeg. En hij vermeende in dit brood den sterken, zeker-overwinuendon. de gen van den Ieraëlitischen veldheer te zien. Vondel echter meent: „Wat grooters stoeekt in suleke garste kruimen". Ook in onze dagen geldt dit, zei pater Zeij. Geen degen, geen rijkdom, geen geleerdheid, maar de heiligheid brengt de overwin ning en de bereiking van ons einddoel: den gelukzaligen Hemel. En hoe zullen wij an ders die heiligheid verwerven dan in de ff. Communie'? De voorzitter van G. en W. bad, vooraf, pater Zeij in eenige hartelijke bewoordingen ingeleid en niet minder hartelijk bedankte bij den paler voor*zijn schooue lezing. De mededeeling, dat pater Zeij bad toege zegd in de Kerstvacantie a.s. weer te zullen komen om zijn belangwekkende verhande lingen voort te zetten, was inderdaad een blij-verrassend. Onder de aanwezigen een 80 'pl.m. in ge tal waren velen eerw. H.H. Geestelijken. DE BURENRUZIES IN DE „HOOGE WOERD." Door H. P. te Schoten is Hoogei bc-roep aan- geteekend tegen de vonissen der Arr. Recht bank alhier, waarbij bij is veroordeeld tot 10 dagen gev. straf ter zake van mishandeling en tot 10 dagen hechtenis ter zake van. eenvou dige beleedigiug. EEN ACTIE VOOR LOONSVERHOOGING. Door de heijersvereeniging „Broedertrouw", aangesloten bij de Land. Fed. van Bouwvakar beiders in Nederland, is aan alle"patroons in het grond- en hei werkers-bedrijf eeu schrijven verzonden voor verhooging van loon. EEN BANKBILJET VAN 10 GESTOLEN. Eenige dagen geleden had een juffrouw iu eene melkinrichting een bankbiljet van 10 op den grond laten vallen, dat niet meer was teruggevonden. Later bleek, dat een meisje het daar had opgeraapt.Giste ren viel zij iu handen der politie. Zij bekende eu deelde mede dat zij het geld met haar verloofde had gedeeld en verteerd. Tegen beiden is nu proces-verbaal opgemaakt^ R. K. VEREENIGING VAN POST- TELE GRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL. Door bovengenoemde vereeniging zal op Zondag 7 Mfci a.s., des middags ten 4 ure, esu vergadering worden gehouden, ter be spreking van de punten voor de algemeene jaarvergadering, welke plaats heeft te Bre da op 24 en 25 Juli. Op de opkomst van alle leden wordt gerekend. EENE AUTOBOTSING. Op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg eu Sloterdijk waren Zaterdag twee vracht auto's van de Amsterdamsche Autotrans- portmaatscbappij aan het proefrijden. Een luxe-auto kwam den beiden wagens achterop en reed daarbij tegen den voorste aan. Het gevolg was, dat de zware vrachtauto over de sloot langs den weg met het voorgedeelte in het weiland terecht kwam. De beide chauf feurs, die op deu wageu zaten, werden eraf geslingerd, doch kregen geen letsel. Met be hulp van personeel der E.S.M. werd het oertuig, dat beschadigd was, weer op deu weg gebracht. Getrouwd: 2 Mel. B. G. jWildervanck de Blécourt en A. L. Lieftinck. Geboren: 29 April, d. van B. SonSpan jaard. z. van M. S. Aukes—Hulsebosch. 1 Mei. d. van M. O. Kooij—Sleeman, van P. M. Kauling—Derks. Overleden: 1 Mei M» J. Kroese3Ven- sing, 58 j., Roosveldstraat. M, Boers- ma—Zeggels, 78 j., Tuchthuisstraat, BINNENLAND. HET KAMERLID TROELSTRA. Uit Den Haag wordt oiis gemeld: Het Tweede Kamerlid Mr. P. J. Troelstra is Maandagavond te 'eGravenhage terugge keerd. Naar wij vernemen is de lieer Troelstra voor nemens alvorens zijn gewone werkzaamheden te hervatten advies in te winnen van zijn ge neesheer dr. Heyermans. DE POKKENGEVALLEN IN AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Sedert de vorige opgave zijn uit de stad geen nieuwe lijders naar het Wilhélminagasthuis vervoerd, terwijl één vrouw van de in observatie gehou- denen in verpleging is genomen, zoodat het. aan tal verpleegden thans 9 mannen, 6 vrouwen en 6 kinderen bedraagt. Het aantal in observatie genomenen vermin derde met 5 en do overgeplaatste vrouw eu be draagt thans 43. In totaal bedraagt het aantal tot dusverre voorgekomen gevallen van pokken 69, waarvan 2 bij schepelingen op van elders aangekomen stoomschepen-, 8 uit Sloten en 13 onder de in ob servatie genomenqn. Overleden zjjn 7 lijders, waarvan twee uit Sloten. BUITENLAND. EEN ALGEMEENE .WERKSTAKING TB NEWrYORK. NEW.-YORK, 2 Mei (Part.) In de haren van New-York is een algemeene staking uitgebroken onder de machinisten der sleep- booten en lichters. De stakers eischen hoo- ger loon. Tengevolge hiervan kunnen de schepen de haven niet verlaten, waardoor ook het vervoer van. munitie voor de gealli eerden beiemmering ondervindt. ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCHE FABRIEK. TWINTIG LIJKEN GEVONDEN. PARIJS, 2 Mei. Gisteren ontstond brand, ge volgd door ontploffing in de chemische fabriek te La Roebelle; de gebouwen waarin de ont ploffing plaats had werden vernield. Eeu twin tigtal slachtoffers werd onder de puiuhoopon gevonden. Bovendien is er een aantal gewonden, die over het algemeen niet zeer ernstig gekwetst zijn. DE ACTIE IN MACEDONIA HERVAT. LONDEN, 2 Mei. (Part.) De „Time.*" er- neemt uit Salonki dat do actie aan het front weer is hervat met een hevige beschieting der wederzijdsche artillerie aan den rechtervleugel. Ook hadden gevechten plaats tusschen Etigej- sche en vijandelijke voorposten. SGHOTEN. Getrouwd: P. Meinders met W. Dijkstra G. J. Bluekens met W. Con sent. Geboren: d. van J. M. Yerhappen-Böhm d. van A. Rietman-van der Zee. Overleden: O .M. Zegwaart, vr. 1 jr., Th. M. Zonneveld m. 28 jr. NOORDWUK. Geboren: z. van A. Barn- hoorn en T. Barnhoorn. z. van A. Steen voorden en Th. V. d. Wiel. Ondertrouwd: G. Scholten, 33 jaar, te Noord- wijk en A. P. de Hoop Scheffer, 29 jaar, te Amsterdam. J. Lindaard, 34 jaar, te Lisse en P. van Wees, 27 jaar, te Lisse, onlangs te Noordwijk. A. J. A. J. Broeders, 2a jaar, te Tilburg en M. v. d. Putten, 22 jaar, te Noord- wijk. J. Warmenkoven, 36 jaar, wednr. van' M. Warmerdam, te Noordwijk en A. CL Schalk wijk, 25 jaar, te Stompwijk. J- x-ïndTidut, 25 jaar, .en W. v. d. Voet, 20 jaar. D. Th. t. d. Weyden, 34 jaar te Noordwijk en Th. C. Kie- bert, 32 jaar te HaarPmeer. J. van Duyn, 22 jaar, te Noordwijk en J. Kouwenlxoven, 22 jaar, te Maassluis. P. v. Vb'et, 34 jaar te Lisse en C. A. v. d. Meer, 23 jaar te Noordwijk, Overleden: N. van Bohemen, 1 jaar, zoon van W. van Bohemen en B. Duyndam. M. P. van Iïensbergen, 36 jaar, gehuwd met E. A. v. d. plas. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. Vermeij en H. Jansen. Getrouwd: A. P. Aangeenbrug en A. G. Kruijff. Geboren: d. van J. M. van der Wolff-Jansen. d. van H. Schipper-van Bemmelen. d. van M. J. H. Galjaard-van der Voet. Overleden P. ELusemeior 1 jaar. P. Duin. hoven 1 j. S. den Boer 39 j. MOORD. Zondagmorgen kreeg de slager B. in de her* berg van den landweerman V. te Nederweert (L.) twist met den slager J. De twist liep uit op een vechtpartij, waarin ook de zoons van B. en de eigenaar van het-café zich mengden. Hier bij kreeg B., die ondanks het vroege uur reeds onder invloed van sterken drank was, een slag op het hoofd, waardoor hij bewusteloos in een zonk. Gistermiddag is de verslagene, een man van ruim 60 jaar, overleden zonder *h"n bewustzijn te hebben hei-kregen- EEN STRENGE STRAF. Aan de korpsen van het leger is, naar dó „Avp." meldt, opgave gevraagd of zich ondeit de militairen, die zich met de Paaschdagen aan ongeoorloofde verwijdering van hun korps heb ben schuldig gemaakt, ook personen bevinden, aan wie een bijzonder verlof is verleend, b.v. voor landbouwzaken e.d. Aan den Minister van Oorlog zal worden voorgesteld om voor die mili tairen het reeds toegestane bijzonder verlof in te trekken. Ill M, IJMUIDEN, 2 Mei. Van de treilende loggers kwamen heden aan den afslag: Min. Cort. v. d. Linden SCH 141 met 361, Marian SOH 235 met 337, Adriana SCH 840 met 600, Truida SOH 407 met 395, Johanna SCH 338 met ƒ225, Prinses Juliana KW 17 met 309 en Stella IJM 237 met 303 besomming. Van de beugvissclierij kwam heden binnen dó stoombeuger Voorbode VL 103 met 3000 be somming. TELEQRAF1SCH WEERBERICHT Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildh Hoogste barometerstand: O os t-Du i tschla nu boven 765. Laagste barometerstand: Helder 754. Verwachting tot Donderdagavond: awa.kke tot matige zuidelijke tot westelijke wind,; meest zwaarbewolkt; waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer; aanvankelpk zachter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2