Van hedenmorgen BUITENLAND BINNENLAND BERICHTEN HOLLAND'S NOORDEN STADSNIEUWS 401de Staatsloterij. UIT DE ZAANSTREEK Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STERCKPROOT. Prijs 30 cents. Berichten in drie regels. HET TOENEMEN DER BROODKAARTEN. DE GRAANAANVOER VOOR ONS LAND. UIT ONZE V0RI0E OPLAAG N. V. HAARLEMSCHE SODAFABRIÉK. 197 512 792 991 3278 1559 3878 2473 2953 3451 3672 4024 4717 5122 5929 6015 6379 6771 7196 7613 8065 8485 8967 9307 9899 10315 10519 10835 11180 11409 12008 12299 1-2418 12736 12989 13348 13642 13893 14082 14215 14385 14734 1-4938 15138 15421 15550 16029 16168 16376 16612 17073 17215 17547 17824 18024 18205 18563 18716 19052 19313 19620 19957 20501 20716 20982 zaandam. DE OENTRALE RAAD VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. VERSCHENEN: V'erkrijgb. bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaarnesiad", te Haarlem. 6432 Bij rechtstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32% ct. in te zenden. een steunpunt voor zijn militaire operaties maakt; 2o. wat heeft de regeering, wanneer zij daarop niet onvoorwaardelijk met ja"kan antwoorden, bewogen .om in dezen een an dere meening te zijn toegedaan; go. boe beoordeelt de minister den toe- etand van Zweden met het oog op Aland en wat moet naar zijn meening geschieden om reeds .thans, gedurende den wereldoor log, Zweden de mogelijkheid te waarbor gen, dat het zijn werkelijke neutraliteit en zijn volkomen vrijheid van handelen op poli tiek terrein behoudt. DE GEVANGENNEMING VAN LIEBKNECHT. BERLIJN, 4 Mei. (Part.) De „Vorwarts" seklijft naar aanleiding van den arrestatie van Liebkneeht: De sociaal-democratische fractie -van den Rijksdag heeft Dinsdagavond met spoed het volgende voorstel ingediend: „De Rijksdag wordt verzocht te besluiten, den Rijkskanselier te verzoeken het tegen den afgevaardigde Dr. Liebkneeht begonnen proces tijdens den duur der zittingsperiode op te schorten en hem te ontslaan uit de hechtenis waarin hij rich be vindt." DE RIJKSDAG. BERLIJN, 4 Mei. (Part.) De a.s. zitting- van den Rijksdag zal 9 Mei des namiddags 3 uur plaats vinden. Op de agenda der te behandelen onderwer pen staat In de eerste plaats het voorstel van Albrecht en partijgenooten, het proces tegen den afgevaardigde Liebkneeht uit te stellen. Verder beraadslagingen over het wetsont werp betreffende oorlogsschade en ten derde de eerste beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging der veréenigingswet. DE DUITSCH-AMERIKAANSCHE CRISIS. WEER EEN DAG UITGESTELD? KEULEN, 4 Mei. (Part.) De correspondent te Berlijn van de „Kölnische Zeitung" meldt, dat het antwoord der Duitsche Regeering aan Ame rika in hoofdzaak is vastgesteld en de publi ceering a.s. Vrijdag kan worden verwacht. SPANJE. De economische toestand. De economische toestand van Spanje wordt Steeds kritieker. De vereeniging van metaalfa brikanten heeft verklaard dat het bedrijf ten gevolge van schaarschte aan en duurte van grondstoffen en brandmateriaal, tijdelijk zal moeten worden «top gezet. De overheid tracht den nood van de armen te leenigen door regee- ringsaankoopen van graan en voedingsmiddelen nite het buitenland die voor lage prijzen aan de bevolking kunnen worden verstrekt. Voorname lijk in de provincies Valencia, AndaluBië, Kasti- dië en Asturië ia de nood het grootst. Het ge meentebestuur van Madrid heeft dertien dui tend werkloozen geholpen, die door het sluiten der fabrieken hun werkkring hadden verloren. ENGELA N D. Het gouden jubileum van Mill Hill. Naar aanleiding van het jubileum der Con gregatie van Mill-Hill, wijdt de „Tablet" aan deze instelling een artikel, waaraan het volgen de ontleend is: Op 1 Maart 1866, begon in een klein gebouw te Mill-Hill pater Hubert Vaughan met één student, onder bescherming van deu H. Joseph, rijn college. Onder Gods zegen gedijde de jonge stichting zoodanig, dat 29 Juni 18G9 reeds de eerste steen van 't St. Joseph-College te Mill- Hill gelegd werd door aartsbisschop Manning, en het gebouw 1 Maart 1871 geopend werd. Dit was het nederige begin van de thans al- jgemeen bekende „St. Joseph's Toreign Missio nary Sooiety te Mill-Hill." In 1871 werden de eerste vier missionarissen naar Amerika uitge zonden. Sinsdien bloeide de inrichting, op bui tengewone wjjze en de missionarissen van Mill- Hill werden over de geheele wereld uitgezon den- Talrijk waren de moeilijkheden, die overwon nen moesten nog moeten worden. Maar onder Goda zegen gaat men gestadig verder. In 1886 vertrok een kleine groep missiona rissen naar Nieuw-Zeeland, om zich te belasten met het missie-werk onder de Maori's. Het mis sie-werk aan den Roven-Nijl volgde en omvatte mede Oeganda en Britsch Oost-Afrika. Bis- sohop Hanlon en vier metgezellen legden de 800 mijlen van de kust naar de binnenlanden af in 1895. Hoe groot het werk is, dat hier volbracht werd, blijkt uit de volgende cijfers: twee jaren geleden waren er 26000 Katholieken in het vi cariaat, en nog 25.000 personen werden onder wezen, onder leiding van Mgr. Biermans en aoht-en-vijftig patere. In 1905 werden zeven pdters gezonden naar Belgisch Congo. Hier leed de missie geweldig 'door sterfgevallen en de moeilijkheden van den huidigen oorlog. Zoo groot werd het aantal aspirant-missiona rissen, dat de inrichting weldra te klein bloek, 'en in 1880 een apostolische school geopend werd om studenten op te leiden en deze school in ,1884 een blijvend tehuis vond te Treshield, in het St. Peters' College. i In 1890 werd het bekende missie-huis te Roosendaal in one land geopend. Een jaar later werd er een missiehuis geopend te Brixen- in fTLrol. Mill-Hill werd uitsluitend bestemd voor de theologische studies. In 1912 werd een stu diehuis geopend te Tilburg. De tegenwoordige superieur-generaal der Congregatie is pater Henry, die in 1904 geko zen werd. De missie van Mill-Hill telt thans 216 paters in de verschillende missie-landen en het aantal doopelingen bedraagt jaarlijks 20.000. CHINA. Een nieuw ministerie. Volgens een telegram uit Peking omtrent de samenstelling van de nieuwe Chineesche regee ring heeft president Joean-Sji-Kai het verzoek om ontslag van Hsoe-Sits-Jang, den staatssecre taris, aangenomen en in zijn plaats Toenau-Tsji Joei tot minister-president benoemd, die tevens met de portefeuille van minister van oorlog be last is. Van de afgetreden ministers zijn be noemd: Loetsentsjang, buitenlandsche zaken; Ljoekwangsoeng, marine; Hsang-Tsoong-Sjang/ justitie. Tsao Joeling, die iot dusver ouder staatssecretaris van buitenlandsche zaken was, is tot minister voor het verkeerswezen benoemd. Sja Jiting wordt plaatsvervangend onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken. Verder is Wong Jitang tot minister van binnenlainlsche zaken; Soenpas Tsji tot minister van finan ciën; Jsjang Koeakan tot minister van onder wijs en King Pang Ping tot minister van land bouw benoemd. BELGIE. De Belgische plaatsnamen. In België werd steeds veel ongemak onder vonden van de verschillende benamingen, welke in Vlaamsch en Fransoh aan dezelfde plaatsen werden gegeven. Naar wij vernemen, is thans door de Duitsche overheid een eenvormige spelling voor de Bel gische plaatsnamen vastgesteld en ambtelijk aan alle besturen en ambtenaren voorgeschre ven. Een direct gevolg hiervan is, dat de Vlaam- sche gemeenten voortaan alleen met de Vlaam- sclie benaming zullen worden aangeduid. Zoo zal dus officieel Tienen niet meeiTirlemont hee- ten, en Kortrijk niet meer Courtrai. De Vla mingen zijn natuurlijk met dezen nieuwen maat regel zeer tevreden. In Parijs zullen ook militaire muziekkorp sen van het Viervoudig Verbond samenkomen en concerten geven. Te Londen mogen slechts die bioscoopver- tooningen worden gegeven, welke voor de mora liteit der menigte ongevaarlijk zijn. De Zweedsche regeering vraagt een nieuwe belasting ineens voor de landverdediging, welke belasting wordt berekend op 54.000.000 kronen. Een bericht, dat de nieuwe groote kazerne te Nicolajew door brand vernield zou rijn, wordt door de Russische regeering tegengesproken. In Zwitserland staan reeds 7000 weefstoe len stop. wegens gebrek aan grondstoffen. Men dringt nu aan op maatregelen tegen Engieland. De Duitsche staalopbrengst is in Maart 1.361.502 ton geweest tegen 1.236.845 ton in *Febr. of per werkdag 60.428 ton tegen 49.474. Alle staassteholen in Zuid. en /Zuid-Weste- lijk Rusland blijven tot Oct. gesloten, opdat de kinderen kunnen helpen in den veldarbeid. De Fransche oud-minister-president Vi- viani en de minister van munitie Thomas zijn via Stockholm op weg naar St. Petersburg. Volgens de Engelsche bladen zal ook de Ëngelscbe regeering spoedig een wetsontwerp indienen voor de invoering van den zomertijd. Het Russische transportschip „Roeszk", dat munitie aan boord had, is bij Reni op. een zandbank geloopen. Door 'den Tsjechischen schrijver-Petti (pastoor Kondelka) is een bundel van, door, hem uit 17 talen vertaalde vertellingen uitgegeven. De tooneelschrijver, Paul Schleuter, voor malig direoteur, van het Weensche Burgtheater, is na een darmoperatie overleden. Te Rouaan in Frankrijk is een munitiedo- pot in de lucht gesprongen. £even arbeiders zijn daarbij om het leven gekomen. Volgens de „Djen" heeft Ruslan 1 in Ame rika 1000 looomotieven en 82000 goederenwa gens besteld. Te Moskou zijn groote opslagplaatsen van brandstoffen verbrand. O. a. is 25000 pond naphta in den brand verloren gegaan. Volgens de „Zürcher Ztg." onderhandelt Italië te Londen over het verkrijgen van een b&nkcrediet van 20 millioen pond. UIT DE STAATSCOURANT. BÜ Koninklijk besluit is, met ingang, van 1 Augustus, aan den hoofdcommies der tele- graphie D. Keuzenkamp, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. DUITSCHE GEÏNTERNEERDE DESERTEURS. Naar aanleiding van een tot hem uit Bergen gekomen verzoek heoft de minister van Oorlog bericht gezonden, dat van eenige geïnterneer den, van wie is het bewijs geleverd, dat rij als deserteurs moeten worden beschouwd, de vrij lating zal volgen. Naar anderen wordt het on derzoek voortgezet. Alleen zij, wier desertie, ook na dit voortgezet onderzoek niet bewezen ban worden en die dus niet als deserteurs kun nen worden beschouwd, moeten geïnterneerd blijven tot na den oorlog. De minister van landbouw heeft tot de bur gemeesters een oirculaire gericht, waarin hij te kennnen geeft, .dat hem gebleken ia dat in vele gemeenten het aantal broodkaarten met een derde is toegenomen, terwij) verdubbeling van het aantal niet zeldzaam is, en dat reeds nu kan worden geconstateerd, dat de hoeveelheid ongebuil meel, welke het Rijk voori de goed- koope broodvoorziening beschikbaar, stelt, wekelijks met 2 millioen kilogram zou moeten worden vermeerderd, hetgeen een verhopging der onkosten met 140.000 per week met rich zou brengen. De minister verzoekt den burge meesters daarom vn het vervolg slechts brood kaarten af te geven of opnieuw af te geven aan diegenen, van wie bij onderzoek is gebleken dat zij den gewonen broodprijs niet zouden kuuncn betalen. DE KAMERVERKIEZING TE WEERT. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de Tweede Kamer in het district Weert, zijn ter voorziening in de vacature-de Stuers 5904 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan ver kreeg mi-, dr. H. van Groenendael 2969 en mr. Kolkman 2935 stemmen, zoodat gekozen is de heer van Groenendael, thans griffier van de Provinsiale Staten van Overijssel. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE ROTTERDAM. Bij de gisteren te Rotterdam in district II gehouden stemming voor een lid van den Ge meenteraad werden uitgebracht op de hoeren F. H. Breukelman (S. D. A. P.)'2097, W. A. van der Kolf (lib.) 1476 en J. Schouten (a.-r.) 2557 stemmen. Mitsdien is er herstemming tusselien de heeren Breukelman en Schouten. DE „KONINGIN DER NEDERLANDEN" EN DE „GROTIUS." Gezagvoerders van de stoomschepen „Konin gin der Nederlanden" en „Grotius" seinden gis termiddag 1 uur 15 draadloos van de hoogde van Terschelling:- alles wel. Des morgens met dag licht zijn de schepen van IJmuiden vertrokken. Naar het persbureau Vaz Dias uit goede bron verneemt, zijn in deze dagen in Noord-Ameri- kaansche havens voor onze regccring een groot aantal schepen in graanlading. De Engelsche regeering heeft de verzeke ring gegeven, dat ze onze graanladingen spoe dig zal doorlaten, zoodat, wat de vermeerdering van onzen graanvoorraad betreft, behoudens buitengewone omstandigheden geen vrees be hoeft te bestaan. H. M. DE KONINGIN NAAR HET OVER STROOMDE GEBIED. H. M. de Koningin heeft gisteren aan den Anna Paulowna-polder een bezoek gebracht. Na Hare aankomst aan de halte Oude Sluis ging H. M. te paard door het dorp Oude Sluis, hield bij de kerk, die indertijd vluchtelingen herbergde, een oogenblik stil, en ging vervol gens langs den kistdam naar het oude veer tot aan den Grasweg. Van daar bezocht H. M. den zoogenaamden „Leeuwenkuil," waar zij een wo ning bezichtigde, om langs Molenvaart naar Kleine Sluis terug te keeren. Hier lag een stoombarkas van de Kon. Ma rine gereed, en nadat het gezelschap zich aan boord begeven had, stoomde men naar Van Ewijksluis, Van daar begaf H. M. zich te voet langs den zeedijk en zoo naar den weg, waar de auto's gereed stonden, die haar naar den Oost polder brachten, van waar H. M. weer naar Oude Sluis of Sehagen terugkeerde om van daar te -veTti'ekken. H. M. die bij velen belangstellend naar hun toestand informeerde, werd overal hartelijk toegejuicht. Een moedige zuster. Nabij het militair hospitaal te Arnhem rukte een paard, voor een ploeg gespannen, zich Ids en sloeg op hol. Een Eerw. Zus ter-Onderwijzer, die met hare pupil len op de wandeling zijnde, in de nabijheid ver toefde, duchtte gevaar voor de aan hare hoede toevertrouwde kinderen en had den moed en de tegenwoordigheid 'van geest het paard te grij pen en vast te houden tot de landbouwer was toegesneld. HAARLEM. KIESVEREENIGING „HAARLEM'S WELVAART Wij ontvingen onderstaand verslag: Bovengenoemde vereenrgmg vergaderde Dinsdagavond in het gebouw „Zang en Vriendschap", onder voorzitterschap van Dr. G. E. A. Broese van Groenau. Ter kennis van de leden werd gebracht dat voorloopige besprekingen met de bestu ren van alle bestaande kieevereenigingen waren gehouden over de a,s* verkiezing van een gemeenteraadslid in de plaats van Mr. Slingenberg. Het bestuur vermeent een candidaat te hebben, die de algemeene goedkeuring kan wegdragen van alle kiesvereenigingen O Red.) De besprekingen gehouden met de verschil lende besturen geven hoop dat de rechtsche- en liberale kieevereenigingen uen candidaat van de kieevereeniffing „Haarlem's Wel vaart" zullen ondersteunen. Het bestuur van de S. D. A. P. berichtte reeds dat het niet met het voorstel mede "kon gaan en dat de S. D. A. P- derhalve met een eigen candidaat zal komen, tenzij de alge meene vergadering anders besluit. De Vrijz.-Dem. Kieevereenigmg vergader de eveneens ter behandeling van het voor stel van de kiesver. „Haarlems Welvaart". Besloten werd een propagandablad uit te geven; het dagelijksch bestuur, geassumeerd door twee leden, zal de commissie van re dactie uitmaken. Een propagandaeommissie werd benoemd voor district III. HET N. Z. H. T. M. PERSONEEL. .Vanwege den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël, is aan den Raad verzonden een adres verzoekende bij de hernieuwing van de concessievoor waarden van de N. Z. H. T. M. voor. het exploiteeren harer lijnen binnen de gemeente daarin te willen opnemen eenige nader om schreven bepalingen aangaande het perso neel. Eenige der bepalingen worden, naar adres sant uieenzet, nu reeds opgenomen in de con cessievoorwaarden ten behoeve van tramweg ondernemingen van Rijkswege verleend. 0.m. behelzen die de installing van scheidsgerech ten. Verdep wordt verzocht het volgende te bepalen; De Maatschappij zal aan de goedkeuring van het Gemeentebestuur moeten overleggen bepalingen omtrent de voorziening in de ge volgen van ouderdom en invaliditeit voor hare beambten en bedienden en omtrent pen sioen voor hunne nagelaten betrekkingen. De gemiddelde duur der arbeidsdagen van beambten en bedienden der Maatschappij zal bedragen 10 uren, het maximum-aantal diensturen per etmaal 12 en het totaal der diensturen in een week hoogstens 60. Van deze bepaling mag ten hoogste vier maal per jaar worden afgeweken, in welk geval de arbeidsdag hoogstens 14 uren mag bedragen. Ongeveer in het midden van den arbeids dag wordt een schafttijd toegestaan van minstens IhS uur voor het nuttigen van den hoofdmaaltijd, doch overigens heeft geen onderbreking van den arbeidsdag plaats. Tusseheu twee achtereenvolgende arbeids dagen zal een onafgebroken rusttijd worden gelaten van ten minste 10 uren, gedurende welken tijd de beambten en bedienden ge heel vrij zullen zijn van olken dienst en van elke bemoeienis met den Tramweg. Behalve de onder 2 en 3 genoemde rust tijden zal het personeel een dienstvrijen tijd genieten van ten minste 86 uren in de zeven etmalen. Achttien van deze dienstvrjje tijden moeten op een Zondag of een algemeen er kenden Lhristelijken feestdag vallen-. Jeu slotte deelt adressant mede, dat het personeel in t dienstreglement, dat aan de goedkeuring van 't Gemeentebestuur zal worden onderworpen, gaarne de volgende looneu zag bepaald: Wagenbestuurders van f 14 lot f 18 per week; conducteurs van f 12 tot f 16 per week; volwassen ambachtslieden van 27 tot 32 ets. per uur; wegwerkers van f 13 tot f 15 per week; poetsers van f 13 tot f 15 per week. En verder koestert het deze wenselien: De periodieke verboogingen zoodanig te regelen, dat het maximum in 8 dienstjaren wordt bereikt. Behalve de loonen bovengenoemd, gratis dienstkleeding voor wagenbestuurders, con ducteurs en wegwerkers. Omtrent de ondersteuning bii ziekte zag het personeel gaarne bepaald, dat gedurende de eerste 26 weken eener ziekte vol loon wordt genoten, daarna gedurende 13 weken 2/3 en vervolgens 13 weken 1/3. Voor elke drie dienstjaren wordt de ter mijn, gedurende welken vol loon wordt ge noten, met ééne maand verlengd. Voorts zag het personeel zich gaarne in het genot gesteld van geneeskundige behan deling en geneesmiddelen, waarvoor het be reid is 1 pet. van zijne bezoldiging te storten. Het aantal verlofdagen per jaar zag bet personeel gaarne gebracht op 7, welk aantal tegenwoordig reeds in zeer veel bedrijven wordt toegestaan en vooral in een tramweg- bedrijf niet te groot mag worden genoemd. Ten slotte vertrouwt het personeel om trent de diensten op Zondag eene zoodanige regeling te zullen verkrijgen, dat de gods dienstplichten zooveel mogelijk kunnen wen den vervuld. ZONDAGSRUST VOOR KAPPERS EN BARBIERS. Dinsdag bad een gecombineerde vergade ring plaats van de besturen der afd. Haar lem van den Ned. Barbiers- en Kapper&bond (patroons) en van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Kappers- en Barbiersbedïen- den, ter bespreking van de middelen welke het verkrijgen van de Zondagssluiting zou kunnen bevorderen. Op deze vergadering was mede aanwezig een door de heeren patroons benoemde commissie van bijstand. Na de actie in alle onderdeelen besproken te heb ben, werd als wenschelijk aangenomen om de Zondagssluiting met Augustus a.s. te doen aanvangen. DEKEN MGR. SMULDERS. Naar wij vernemen, is de HoogEerw. heer Mgr. N. J. Smulders, Deken en Pastoor te Warmond, alhier in de Mariastichting ter verpleging opgenomen. Z.H.E. is lijdende aan bronchitusaanvallen; zijn toestand is geluk kig niet ernstig. De algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. Haarlemsche Sodafabnek, Dinsdag gehouden, heeft de balans met winst en verliesrekening goedgekeurd. In de plaats-van den heer Seignette, vo rig jaar overleden, werd als commissaris gekozen de hefer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. De heer J. W. A. Beynes, periodiek als commissaris aftredend, werd als zoodanig herkozen. Voorts'werd besloten het vastgestelde di vidend betaalbaar te stellen van Maandag as. 8 Mei af. DE E. S. M. Met ingang van 11 Mei is aan F. Graf eervol ontslag verleend als assistent halte chef der E. S. M. te Amsterdam, en is de assistent haltechef P. van der Velde, thans te Haarlem, met ingang van dien datum als zoodanig naar Amsterdam overgeplaatst. Tot assistent te Haarlem is benoemd de heer C. J. van der Erf, thans hoofdconduc teur en met ingang van 11 Mei is bevorderd tot hoofdconducteur de asp.-chef G- Tromp. FAILLIET VERKLAARD. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnis van gisteren in staat van faillissement ver klaard: F. J. H. van Shie, landbouwer te Schoten. Rechter Commissaris Mr. J. D. Pasteurs. Curator Mr. J. H. Thiel. O. L. Bisschop, kruidenier, wonende te Hille- gom. Rechter Gommisasris Mr. J. D. Pasteur. Curator Mr. M. Slingenberg. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 8 Mei. H. Lambooij en H. Wesseling. W. P. O. Meijvis en E. Ver hagen. H. Roeland en H. A. G. Haar- brink. C. W. Bak en M. A. Drenth. G. Kraan en C. van der Reep. W. Hen driks en C. E. Lindeman. L. Deutschman en E. M. van Thiel. J. H. Franken en A. Looman. Getrouwd: J. de Vries en G. J. Schaap. P. de Boer en W. Schotanus. J. F. Pelsei- en O. Mooü. H. M. Koelemeijer en W. Schuchhard. G. van Ho rich en G. P. Jansr sen. J. M. Pigmans en A. v. d. Wouwer. A. M. Herman en J A. Drieesen. D. Vierde klasse. 3e lüst. HOOGE PRIJZEN. 5600: 2398. 1000: 2922. 400: 12321 17854. 200: 1593 5148 20362. 100: 9842-10318 16188 17076 19966. Prijzen va n85. 6 47 65 94 109 110 .156 229 244 298 343 344 857 889 613 654 665 6S6 696 735 787 830 897 900 941 945 952 987 1034 1040 1073 1098 1116 1169 126J 1356 1859 1425 1428 1446 1492 1505 1582 1595 1654 1663 1783 1805 1827 2003 2013 2062 2150 2260 2332 241-9 2549 2554 2583 2588 2691 2915 2925 3061 3154 3225 3273 3374 3413 3434 3471 3497 3525 8538 3561 3600 3645 3774 3790 3839 3875 3948 3957 3969 4372 4384 4456 4553 4582 4684 4710 4718 4827 4882 4892 4979 5012 5068 5204 5262 5277 5341 5427 5459 5-if.o 5537 5593 5626 5690 5758 5786 5S54 5946 5950 5953 5954 5957 5958 5990 6129 6166 6192 6248 6286 6321 0338 6432 6464 6530 6559 6591 6619 6760 6877 6921. 6970 7022 7089 7138 7169 7286 7307 7456 7486 7487 7495 7569 7670 7715 7780 7843 7935 7940 8001 8196 8221 8255 8300 8331 8398 5411 8537 8561 8702 8743 8890 8911 8948 8976 9054 9129 9203 9218 9250 9287 9316 9405 9464 9634 9644 9691 9785 10004 10091 10117 10209 10271 10300 10327 10329 10354 10408 10121 10510 10589 10631 10700 1072L 10770 10802 10912 11014 11035 11084 11123 11178 11194 11265 11266 11305 11318 11391 11503 11779 11804 11826 11881 11969 12018 12022 12066 12084 12177 12249 12342 12353 12366 12370 12389 12407 12432 12544 12581 13613 12711 12723 12742 12814 12822 12830 12900 12911 13059 13062 13085 13148 13169 13293 13408 13443 13459 13479 13572 13579 13728 13733 13757 13785 i3844 13859 13901 13928 13961 13989 14001 14011 14116 14122 14130 14161 14171 14208 14249 14322 14324 14831 14337 14354 14422 14461 14503 14511 14uO 14733 14740 14824 14864 14869 14918 1492U 14939. 15004 15035 15069 lboaa iöt2Z 415141 15167 15244 15250 15342 1.5386 15433 15435 15445 15499 15540 15541 15682 156UO .15735 15876 15883 16017 16030 16065 16087 16132 16140 16158 16176 16179 16200 16223 16269 16297 16380 16415 16523 16540 16561 16573 16692 16739 16766 16866 16873 17020 17107 17110 17121 17151 17186 17212 17230 17384 17399 17460 17469 17517 17653 17655 17700 17764 17788 17796 17841 17859 17870 17909 17366 17990 18054 18055 18064 18089 18130 18190 18217 18231 18330 18331 18395 18421 18571 18637 18654 18681 18687 18699 18725 18912 18954 18964 19019 19U51 19062 19067 19187 19238 19240 19273 19329 19365 19370 19337 19427 19497 19640 19669 19678 19760 19780 19811 19998 20031 20132 20343 20348 20450 20524 20533 20586 20617 20685 20715 20778 20781 207S7 20848 20948 20958 Antonisse en M. Kopjes Niemann. H. Lan- fenneijer en G. Breek. J. van der Veldt Ren W. Snoek Pollé. Geboren: 80 April. z. van A. M. J. v. d. Pol—Freijer. Overleden: 2 Mei. W. Smit, 21 jaar, Eent- j espoor tetraat. BINNENLAND. Mr. P. J. TROELSTRA IN DE KAMEB. Uit den Haag seint men ons, dat Mr. Troelstra gistermorgen voo? het eerst weer. in de Tweede Kamer aanwezig was. Van •verschillende zijden werd hij met een hand druk begroet. Zondagsrust voor de slagers. De besturen der vereenigingeu vau patroons en gezellen in hel slagersbedrijf hebben aan het Zaandatnsche pu bliek bekend gemaakt, dat hunne winkels voor taan des Zondags zullen gesloten zijn. Zij doen een beroep op de burgerij om hiermede genoegen te willen nemen. Besmettelijke ziekten. Blijkens opgaaf in de St.ct. zijn tijdens de week van 26 April tot en met 2 Mei alhier één geval van dyph- theritis voorgekomen. Te Westzaan kwam één geval voor van typhus en te Zaandijk één geval van diphtheritis. KROMMENIE. Aanklacht wegens beleediging. Naar aanlei ding van de weigering van inkwartiering, waar omtrent einde Maart een bericht in de bladen verscheen, zou, onder het opschrift „Inkwartie ring" in „dé Zaanlander", (verschijnend te Koog-Zaandijk) van 29 April 1.1., een zooge naamde „Zaanlandsche Novelle" zijn opgeno men, door welks inhoud de heer J. r. J. Pour- quié alhier, zich beleedigd en in zijn eer en goe den naam aangerand en gekrenkt acht. De zaak is nu door hem bij de Jusütie aan hangig gemaakt en eene formeele aanklacht 16 ingediend. HOORN. Een West-Friesche tentoonstelling. De aide© ling Hoom van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, houdt dezen zomer eer huisvlijttentoonstelling, waarvoor ter mededin ging kunnen1 inzenden alleen personen, die in West-Friesland wonen. Daaraan verbonden wordt een tentoonstelling van West-Friesche kleederdrachten. De Algemeene Vergadering van den Centrë* len Raad van den Ned. R. K. Volksbond welke voorloopig was bepaald op 4 Juni a.s., is thans definitief vastgesteld op Zaterdagavond 17. erf,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2