NIEUWE BURL COURRKT IE HLStlE UlStlUII BE OORLOG C. H. VOGELZANG pasvorm en afperking BUITENLAND Allerlei. BINNENLAND STATEN-GENERAAL RECHTSZAKEN. PINANCIEELE BERICHTEN FEUlLLETOl Vrijdag 5 Mei Tweede Blad f 4000 bij levensl. ongeschiktheid tot werken - 508 bij overlijden 300 bij veriies van een hand of voet iso bij verlies van een oog - 10® bij verlies van een duim De vóór l October 1911 uitgegeven polissen zi]n niet geldig. VERSPREIDE BERICHTEN OORLOGSALLERLEI Onze BLOUSES en ROHKEU munten uit door goeden GROOTE HOUTSTRAAT 29, 41) Zij sprak niet, verder. Zij scheen een weinl* driegen, wat zij verder zou zeggen. wcmg Na een kleine pauze begon zij: >)Nog. i ^ere zaak wilde ik met u besprekenU gaat de Wereld in met een ledigen geldbuidel. is dat ,°°dzakelijk? Wanneer vader nog in leven was *°u hij het niet toestaan. U moet een paar dui- pond sterling meenemen, om eigens op- 'euvv een zaak te beginnen. Ja, u moet kan u niet zeggen, hoezeer uw edelmoe- aanbod mij ontroert. Maar heuscli ik er niet aan denken het aan te nemen. Ik. DENEMARKEN. Berichten in drie regels. een r. k. vacantiekolonie. Wordt vervolgd Aüa betalende «feonnês op dit Blad, die In het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeuCtegen ongelukken verzekerd voor: 75 bij breuk van een arm of been BO bij verlies van een wijsvinger 23 bii veriies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Kcilandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. AMERIKA'S WEERBAAR HEID. De totale sterkte van het leger der Vereenig- de Staten is wettelijk vastgesteld op 100.000 ingeschreven tegelijk, volgens het beginsel van vrijwillige verbintenis. Volgens de tegenwoordige regeling lieeft men 15 regimenten cavalerie, zes veldartillerie, een corps kustartillerie, drie mataljona genietroepen en 80 regimenten infanterie. De „militia" beeft 0142 officieren en 112.710 manschappen. Evenals het leger wordt ook de marine aange vuld door vrijwilligers. Verleden jaar waren er aanwezig 66.488 man marinepersoneel. In-Octo ber van het vorige jaar werd door president Wilson het ontwerp-Danicls (secxetans der marine) bekrachtigd,volgens hetwelk gedurende vijf jaar oorlogsschepen zullen worden aange maakt, zoodat de vloot na afloop van dien tijd zal verrijkt zijn met tien slagschepen en zes slagkruisers, met een evenredig aantal onder zeebooten, verkenningsvaartuigen, torpedover- nielers enz., het geheel tot een bedrag van B00.000.000 dollar. Voor het eerste jaar staan twee Dreadnoughts en twee slagkruisers op het programma. In October 1.1. was de vlootsterkte in aan wezige schepen, schepen in aanbouw en gepro- joteerd als volgt Slagschepen 40, kust-verdedigingsvaartuigen 0, pantserkruisers 14, pantserdekkruisers 18, kruisers 3, verkenningsvaartuigen (geprojec teerd) 3, torpedovaartuigen 2, torpedojagers 68, torpedobooten 21, onderzeebooten 53, kanon neerboten 34. Van de 85 yoltooide slagschepen beliooren er 12 tot het Dreadnoughts-type. De Fransche ministerieele missie in Rusland. De Fransche ministers Viviani en Thomas zijn, gelijk wij dezer dagen reeds hebhen ge meld, naar St. Petersburg vertrokken. Minister Thomas heeft'tot taak de geheele Russische wapenindustrie onder Fransch beheer te bren gen, daar de muitieproductie in Rusland tot een minmum is beperkt, tengevolge van het ge brek aan geschoolde arbeiders en grondstoffen, waardoor de voorziening voor het leger gevaar hegint te loopen. Minister Thomas zal uitvoe ring geven aan een geheel nieuw plan van reor ganisatie en Fransche directeuren en arbeiders z*4}en voor Russische munitiefabrieken werken. Een nieuw Grieksch protest. De Grieksche regeering heeft bij de Entente- Ulo gendh eden geprotesteerd tegen de arresta tie van den Duitschen consul te Drama, die, Zooals wij mededeelden, in Serres door de En- gelschen werd gevangen genomen en naar Sa- loniki gebroeht, waar hij aan boord van een oorlogsschip werd overgebracht. Fransche bladen melden, dat deze consul aan boord van het schip naar Malta ia gevoerd, waar hij als gevangene wordt behandeld. IN EEN U-BOOT. Kapitein Norberg heeft in het Ghi'istiaansehe 1021 »Ik wilde u nog iets zeggen," zei zij zacht, Ï®1 voor0® bm 'k hief- U hebt tr0t8 fllleS firma oPi,ehfr>i>rf1di!an- Onder uwe leiding is de wilt u hem niet k^?der hield zooveel van u over uw eigen aSgS^.ce,r bewiJ.zen? 'K™1 begrafenis afgeloopV fa bedSn zwijgen tot de met onze kennissen zoudt-kunntn1 u onbeN;'fn^n Ik dank u," antwoordde hiï ®m£aan" heTgS kómen.» Jk al Morgenblad een beschrijving gegeven van zijn verblijf in een Duitsche duikboot. Toen zijn schip, de Dindfield tot zinken was gebracht, be loofde de Duitsche gezagvoerder de Noorsche bemanning, bestaande uit 24 koppen, in 2 boo ten, zoover naar de Iersche kust te sleepen als hem mogelijk was. Na 3 uur sloeg echter, door de hooge zee, het sleeptouw de reeling stuk en de Duitsche commandant beval, dat alle Nooren in de duikboot zouden gaan. Kapitein Norberg werd de commandans-kajuit toegewezen, welke zeer practisch met drie kooien was ingericht. Aan boord, bevonden zich ook 2 Britsche matro zen van een getorpedeerd Engelsck schip. Deze werden even behoorlijk als de Noorsche zeelie den behandeld. Allen kregen hetzelfde eten als de Duitsche bemanning. Hij geeft dan een lijst van de gepoten maaltijden gedurende de drie en een halven dag die, hij aan boord verbleef. Zij maken den indruk, dat men zich aan boord van een Duitsche duikboot niet te kort doet. Meestal voer men aan de oppervlakte der zee maar den tweeden dag werd een Britsche tor pedojager gesignaleerd. Het signaal om te dui ken klonk en in 50 seconden tijds zonk men tot op 30 meter. Later ging men naar boven, maar bleef gedurende 5 uren nog 7 meter onder wa ter varen. Gedurende die 5 uren bleef de atmos feer zuiver en had men geen enkele beklem ming op de borst. Wanneer het duiksignaal klonk werd men altijd een beetje zenuwachtig daar men nooit de oorzaak wist en elk oogen- blik verwachtte beschoten te worden. "Op een diepte van 20 Meter gevoelde men niet meer de minste deining en alleen het trillen dei machines was te merken. Den derden dag be gon de duikboot met zijn boeg- en steven-machi nes te werken en kreeg kaptein Norberg den indruk dat men bezig was met een ander schip signalen uit te wisselen. De Nooren kregen be vel aan dek te komen en mochten, tezamen met de twee Britsche matrozen aan boord gaan van de langszij liggende bark „Silas" uit Grunstad. AMERIKA. De straf-expeditio in Mexico. Een Reuterbericht uit El Paso meldt: Het heet, dat een voorloopig verdrag is tot stand gekomen te Juarez (aan de Amerikaansche grens) tusschen generaal Scott en den chef van den Amerikaanschen staf en den Mexicaanschen generaal Obregon. De strekking van dit verdrag is naar het heet dat de Amerikaansohe troepen voor loopig Mexieaansch territoir mogen blijven be zetten. Bevolkings-statistiek. Aangaande de volkstelling in Denemarken op 1 Februari heeft het Deensche statistische Bureau eenige getallen meegedeeld. Het geheele aantal inwoners Ï9 bijna drie millioen, n.l. 2,921,362, waarvan ongeveer 606,00 in Groot-Kopenhagen (Kopenhagen Frederiksberg), 604,000 in provinciesteden en 1,711,000 op het land. In 1911 telde de bevolking 2,757,076. In vijf jaar is zij dus met nagenoeg: 6 pet. vooruitge gaan, d. i. gemiddeld 1.16 pet. in het jaar tegen 1.27 pet. in het voorafgaande lustrum. Er zijn 1,416,000 mannen tegen 1,506,000 vt on wen j op de duizend inwoners 48o mannen en 515 vrouwen. Bij vroeger vergeleken neemt het aantal vrouwen in verhouding toe, hetgeen voornamelijk aan de landverhuizing wordt toe geschreven. Het verschil is het grootst in Ko penhagen, n.l. 451—549;'in de provinciesteden is liet 470530, op het land 501499. ENGELAND. Z. H. de Paus en de opstand in Ierland. Uit Lugano wordt gemeld, dat de „Osserva- tore Romano" het bericht bevestigd, dat Z. H. de Paus er veel toe heeft bijgedragen om een einde te maken aan den Iersclien opstand. De Paus heeft een telegram gezonden aan kardi naal Logue, waarin hij dezen verzocht, al zijn invloed aan te wenden om den opstand te dem pen. Hierop antwoordde Z.Em. Logue telegra fisch, dat de opstandelingen zich onvoorwaar delijk overgaven, waarmede de revolutionaire beweging was gèëindigd en de rust hersteld. Wilson heetf 145,000 telegrammen van Amerikaansche burgers ontvangen,die wensehen dat 't geschil met Duitschland wordt bijgelegd. In Frankrijk is het den soldaten geoorloofd streepen te dragen, waaraan men kan zien hoe veel wonden zij opliepen en hoelang zij dienen. Mióesjkowits, de Montenegrinasche minis ter-president, heeft volgens de Petit Parision" ontslag gevraagd. De Whiskey-branderijen in Engeland, zul len volgens het plan van het munitie ministerie ook voor munitie-aanmaak worden ingericht. De berechting der zaak van Sir Roger Casement zal, naar Asquith heeft meegedeeld, „met den meestèn spoed" geschieden. - Naar de „Daily- Telegraph" uit Stockholm verneemt zal Zweden, evenals Denemarken en Noorwegen 15 dezer den zomertijd invoeren. In Nantes zijn eenige pakhuizen met hen nep door brand vernield, in Villancourt een rub berfabriek en te Belleville een cellulcid-fabriek. In de laatste 30 jaar zijn in de Ver. Staten 4000 lynok-partijen voorgekomen. Waarvan 90 pet. voor rekening van de Zuidelijke Staten. Een staking van 175.000 Amerikaansche mijnwerkers is nog op het laatste oogenblik door invoering; van den 8-urendag voorkomen. Te Moskou hebben revolutionairen de elec- trische centrale en verschillende petroleum- en benzine tanks in de lucht laten vliegen. van den Geneeskundigen Kring, met het verzoek, om aan bovenbedoelde aanvragen niet te voldoen anders dan op streng-medische indicatie. Woensdagmiddag had op de Geitenberg te Dieren de feestelijke opening plaats van liet nieu we Vacantie- en Koloniehuis van de Amsterdam- sche Vereeniging voor R K. Vacantiekolonies. Nadat door eenige autoriteiten het woord was gevoerd, o. a. door den heer H. J- Damen, arts te Amsterdam en voorzitter der Vereeniging, den ZeerEerw. Heer Dr. Haanenbrink, pastoor der- parochie Dieren, den burgemeester van Rheden, enz., werd de rondgang door bet gebouw ge maakt, dat door zijn degelijke nette inrichting o.a. eigen gasverlichting, inrichting voor koud en warm water enz., een' zeer gunstigen indruk maakt. De twee slaapzalen die aan de buitenzijde voorzien zijn van brandtrappen, kunnen ieder 25 kleine gasten herbergen. HET ZINKEN VAN DE „BERKEL- STROOM". (Officiéél.) Het onderzoek vanwege het departement van marine ingesteld in zake het tot zinken brengen Van het Nedeilandscue stoom schip „Berkelstroom", van de Holiandsche Stoomboot-Maatschappij, op 24 April in de Noordzee, heeft uitgemaakt: dat genoemd stoomschip h°or onderzeebooten, waarvan een gemerkt u. ff. 18, des morgens te 4 u. 45 min. 's aangehouden dat de scheepspapieren uitwijzen, dat de laaing van ongeveer 600 ton, behoudens enkele afzon derlijke colli, bestond uit: n ongeveer 450 ton stroocarton, 1000 balen cacao en 300 manden versche visch (te zanten minder dan 100 ton gewicht) en 4 uianzakken. De bestemming van het schip was Londen. Het schip werd op ongeveer 4 zeemijlen af stand door een der onderzeebooten door 3 scher pe schoten gewaarschuwd. Nadat gestopt was, werd op sein van de onderzeeboot een sloep ge streken om de scheepspapieren te toonen. Na het onderzoek besloot de onderzeeboot de „Berkelstroom" tot zinken te brengen en seinde: „Verlaat zoo spoedig mogelijk liet schip." Daar op zijn de overige sloepen gestreken, waarin de geheele bemanning en de gezagvoerder het schip verlieten. De gezagvoerder is naar een der onderzeeboo- (en geroeid en heeft nog getracht den Duilscheii commandant te bewegen, het schip te sparen, om dat het grootste deel der lading „vrije goederen" waren. Hij bood aan zoo noodig -de cacao en de versche visch overboord te zetten, hetgeen door den Duitschen commandant niet werd aangeno men. Deze bleef bij zijn meening, dat liet schip vernietigd moest worden, waarna de twee onder zeeër het schip tot zinken ging brengen. Wegens het lekken van een der sloepen en het opkomen van onstuimigen zee, heeft de gezagvoer der nogmaals getracht voor de veiligheid van de bemanning een beroep te doen op den Duitschen commandant om liet schip te sparen. Deze heeft toen aangeboden de sloepen naar het Noord-Hin der lichtschip te slepen, doch na een kwartier varen, naderde een vijandelijk vliegtuig, dat de stoepende onderzeeboot 'aanviel, die daarop on derdook. De sleeptros werd losgegooid, doch bleef haken in het tuig van de onderzeeboot; door het snijden van de sleeptrossen voorkwam men in de sloepen, dat deze onder water getrokken werden. Daarop is in de sloepen zeil gezet naar de Britsche kust en werden de inzittenden te 10 u 15 min. door den Britschen kruiser Penelope opge pikt en naar Harwich gooi acht. JACHT OP WITTEBROOD. De geneeskundigen van stad en land worden dezer dagen zeer verontrust door talrijke aan vragen om formulieren in te vullen ter verkrij ging van wittebrood. Naar aanleiding daarvan is, naar de „Maasbode meldt, de vorige week een buitengewone vergadering gehouden van de afdeeling Rotterdam en omstreken der Neder- landsche Mij. tot Bevordering der Geneeskunst; waarna haar bestuur een rondschrijven gericht heeft tot de -Rotterdamsche geneeskundigen, leden EEN MERKWAARDIG TESTAMENT. Wij lezen in „Sobriëtas" Bij uiterste wilsbeschikking van Christiaan Frederik Evers is de gemeente Nijmegen erfge naam geworden van een groot kapitaal. Uit de opbrengst hiervan moet een fonds worden ge sticht, waarvan de rente uitsluitend zal wor den gebruikt, om aan onvermogende en behoef tige personen, die den leeftijd van zestig jaren bereikt hebben en die zich onderscheiden heb ben door goed gedrag, een meor rustigen ouden dag te verzekeren En dat zich onderscheiden door goed gedrag moet blijken uit het niet gebruiken of zeer ma tig gebruiken van sterken drank 1 Aan ieder moet tweehonderd gulden elk jaar worden uitgekeerd 1 Het fonds, waarvan de bezittingen zoo zeker mogelijk belegd moesten worden en daarom o-p het grootboek zijn geplaatst, is zóó rijk, dat het bijna 6000 per jaar opbrengt; zoodat. 28 a 30 oudjes, die zich door buitengewone matigheid enderscheiden, er van profiteeren kunnen! 'n Merkwaardig testamentI De keuze der bevoorrechten geschiedt, door Burgemeester en Wethouders uit een voor dracht, opgemaakt door de vereeniging van den H. Vineentius, het R. K. Parochiaal Arm bestuur, het Armbestuur der voornaamste Pro- testantsche gemeente en het Stedelijk Armbe stuur. Deze vereeni gingen weten zeker, welke personen behoeftig en onvermogend zijn, ook weten ze wat „niet gebruiken van sterkedrank" is. Maa wat zouden zij verstaan onder „zeer ma tig gebruik van sterkedrank"? EEN TEGENVALLER. Men schrijft aan „De Necl.": De Hengelosche socialisten wilden den 1 Mei dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan, ze organiseerden een propagandaoptoclit. Daar ging het heen door Hengelo's straten met ont plooide vlaggen en banieren en een muziekcorps tor opluistering. Aan den stoet evenwel ging een stoet vooraf, 't waren jongens, geen klein beetje, blijkbaar zonder eenige afspraak. Pas zet de stoet zich in beweging of die jon gens, die voorop gaan zetten kelen op, zooals jongens dat alleen kunnen. Zingen uit volle borst, wat,,'t Socialistenlied? 't moelit wat: ze zongen Oranje boven, Oranje boven, leve Wilhelmien, en als refrein: weg met de soeea len. Hok-, hok, hok, volgens do propagandisten, wier muziek onhoorbaar was. Als de stoet ontbonden wordt zien ze elkan der aan, alsof ze zeggen willen zoo komen we van een koude kermis thuis. Zoo is 't waar, 't bloed kruipt waar 't niet gaan kan, de liefde voor !t huis Oranje zit ons volk in 't bloed, TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Staa tsb'ed cel ing. De gedachten-wisseling over art. 17 had tot resultaat, dat ie aangenomen met 45—17 stemmen eau amendement-Duys, dat door rechts is gesteund om vast te stellen dat niet iedere gemeen te jaarlijks ontvangt een „ver goeding", zooals de Regeering aanvankelijk had voorgesteld, „maar dat zij krijgt van het Rijk het door haar over het afgeLoopen ka lenderjaar aan ouderdomsrenten uitbetaald bedrag." Bij art. 20 is een amendement van dr. De Visser, om te bevorderen, dat zeveutigjari- gen, die geregeld ondersteund worden door een instelling van weldadigheid, 'en die daar na ouderdomsrente genieten, ook deze rente zooveel mogelijk ontvangen door tussohen- komst van de instelling' van weldadigheid, die hen ondersteunt, met 3819 stemmen verwoipen. Volgens 't artikel, zocals het daarna ie aangenomen, is in de wet vastgelegd, dat de- aanvrage der rente geschiedt bij het be stuur der gemeente, te wier laste de rente zal komen, door of ten behoeve van dengene die aanspraak maakt op rente en dat eene ctairviSETG om rento niet-oDtvankdijk ver- ld aard wordt, wanneer zij geschiedt meer dfcn 90 dagen vóór de aanvrager den jeeftijd van 70 jaar zal hereiken. Nadat nog eenige andere artikelen zijn af gehandeld, is de zitting tot des avonds ver daagd. GEWISSELDE STUKKEN. De broodkwesüe. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van de .Voort van Zijp, heeft de volgende vragen gericht tot den Minister ven Land bouw, Nijverheid en Handel: Is bet juist dat de Minister verklaard heeft dat regeeringsineel zal worden gewei gerd aan die bakkerspatroons welke ter zak# van het mindere werk en de mindere ver dienste bij het vervaardigen van uitsluitend bruinbrood personeel zonden moeten ont slaan? Indien het antwoord op deze vraag bevesti gend luidt, ligt het dan in de bedoeling van den Minister van die bakkerepatroons, welke arbeiders in dienst houden ook dan wanneer zij tengevolge van de bruinbroodmaatrege- len van den Minister geen arbeid voor hen hebben, nit 's Rijks kas een tegemoetkoming te verleenen in het uit te keieren loon, of heeft de Minister het voornemen uit 's Rijks kas een schadevergoeding uit te keeren aan die arbeiden» in het bakkersbedrijf, welke ten gevolge van de bruinbroodmaatregelen van den Minister werkloos zullen zijn geworden? Heeft de Minister bezwaar er tegen dat de werkelijk aanwezige voorraad" bloem ver werkt wordt tot klein brood, ook indien de regeering de regeling der distributie aan zieh houdt? Zoo neen, is de Minister bereid hiervoor alsnog toestemming te ve nen? Een treurig geval. Den 17en Januari ontving de uitgever van 't bla"d „De Zoonr', te Bergen-op-Zoom, een schrij ven, dat blijkens de onderteekoning en een in de enveloppe ingesloten visite-kaartje, afkom stig was van den pastoor te üverasselt. In dat schrijven werd verzocht in „De Zoom" een bede om hulp te willen plaatsen voor een zwaar ge troffen gezin. Daar de zaak volkomen in orde- leek de uitgever overtuigde zich eerst nog, dat de onderteekenaar van den brief inderdaau pastoor te Overasselt was werd de bede om hulp geplaatst. Spoedig kwamen hierop verschillende gelden in, in totaalruim 141. Een deel van dit geld, een bankbiljet van 25 en vijf van 10, zond de uitgever alvast naar den pastoor (per aan- geteekenden brief). Kort daarop kwam er als antwoord een quitantie, weer onderteekend door den pastoor, in één woord, alles leek in de meest volmaakte orde. Toch was het dit niet, integendeel, de pastoor van Overasselt wist van niets, had nimmer den uitgever geschreven, nimmer 75 per aangeteekend schrijven ont vangen of voor dat bedrag quitantie geteekend. Dat er iets niet in den haak was, begon de uitgever van „De Zoom" te vermoeden toen hij plotseling, terwijl de inzameling nog loopende was, een brief ontving alweer van den pa stoor dat hij er maar mee op moest houden. Wat bleek nu bij nader onderzoek. Dat de eerste brief, met de bede om hulp voor het zwaar beproefde gezin, geschreven was door den brievengaarder van Overasselt, zeke ren V. Door zijn positie kreeg deze man alle correspondentie van genoemd dorp in handen en dus viel het hem gemakkelijk later de hand te leggen op de aangeteekenden brief met 75 dio aan den pastoor was gericht. Dat na ont vangst van dit schrijven zoo prompt een qui tantie werd gezonden, zal thans ook wel duide lijk zijn. Het zwaarbeproefde gezin ten slotte was dat van V. zelf en in dit opzicht had hij geen bedrog gepleegd, want werkelijk verkeerde hij met zijn gezin van zeven, acht kinderen in zeer benarde omstandigheden. De pastoor, die voor de Arn- hemsche rechtbank in de zaak als getuige werd gehoord, wees daarop met nadruk. Het O. M., ofschoon medelijden gevoelend met dezen beklaagde, die thans zonder betrek king is, wees er toch op, dat het feit, door V. gepleegd, aanleiding zou kunnen geven tot al lerlei vervolgingen. Spreker had hem alleen verduistering ten laste gelegd en meende dat deze wettig en overtuigend was bewezen, waar om hij veroordeeling vroeg tot 3 maanden ge vangenisstraf. Bij het hooren van dezen eisck barstte be klaagde in tranen uit. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 4 Mei. Staatsleeningcn. NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K Ned. W.S. O. 100 5 102.15/16 10214 Ned. W.S. O. 200 5 102 102)4 Ned. WS. O. 500 5 102 101.15/16 Ned. Wis. O. 1000 5 101.11/16 1 01)4 Ned. W.S. O. 100 4% 99% 99% Ned. WS. O. 500 4% 99% 99% Ned. WS. O. 1000 4 99.3/16 99.5/16 99% Ned. W.S. Oblig. 8 72 72.3/16 72% Ned. WS. Cerlif. 3 71% 72% 72% Ned. W.S. Certif. 2% 61.11./16 61% heb er niet het minste recht op en zelfs ik hé) mijn trots!" „Maar u hebt hard voor ons gewerkt en de arbeider is zijn loon waard. Bezie de zaak uit dit oogpunt, dan heeft u geen enkele verplich ting aan mij." Hij schudde met het hoofd. „U is wel goed, maar ik kan op dit voorstel niet ingaan." „Ik vraag het van u als een gunst. Het zou mij leed doen, wanneer u met leege handen ver trok." „Zoo kwam ik ook,' 'antwoordde hij met een droevig glimlachje. „Laat u mij ten minste dezen trots, dat ik van hier niets mee neem." „Valsche trots!" zei Anny bitter. „Maar u kan natuurlijk handelen naar believen." Zichtbaar gekrenkt wendde zij zich om en ging heen. Maar thans welde eveneens een ge voel van bitterheid op in het hart van den jon gen man. Waarom was zij tem nog eenmaal in ■den weg getreden, terwijl hij reeds de hoop op een weerzi enhad opgegeven?. Het was wreed van haar. „Anny," nep hij, „laat mij u nog eenmaal de nancl drukken. Dit is de laatste maal. Moet dan zoo ons afscheid zijn?" het ga u goed," sprak hij ernstig. 4u antvyoordde niet en hjj deed geen poging blonde hooff 001 te wend€n 8cbudde haar om haar tégen te houden, toen zij zich met langzame schreden verwijderde. Ten prooi aan de diepste smart keek hij haar na en in een wanhopig snikken kwam liet onwillekeurig van zijn lippen: „Anny, o Anny!" Wat was het, dat het jonge meisje plotseling stil deed 6taan? Had de klagende toon dier woorden weerklank gevonden bij de stem dei- liefde, die altijd nog sprak in haar hart? Zij wendde zich om en keek hem aan. En dan, door een onweerstaanbaren drang gedreven, liep ze snel op hem toe. „U riep mij Zooals ik iemand zou roepen, die buiten het bereik van mijn stem was." Buiten uw bereik is dat werkelijk zoo?" Er'was plotseling een geheele ommekeer geko men in haar geheele wijze van doen. In haar shoone oogen lag een uitdrukking van onbe schrijfelijke liefde, haar gezichtje gloeide en zij stak hem beide armen toe. „Erich, ik ben ook maar een zwakke mensch, net als jij." Vol begeestering staarde hij haar aan. „Erich! mijn ErichP» Anny, je vergeeft je houdt nog van mij?" Hn lag op de knieën voor haar en terwijl de tranen over zijn wangen vloeiden, bedekte hij haar hand met kussen. „Anny, Annyt" snikte hij. „Stij, stil Erich, je tranen doen mij wee je was erg ongelukkig, niet waar?" „Ik leed onbeschrijfelijk, maar ik verdiende het. Hoe kun je mij vergeven?" Je had er immers spijt van, je zei het zelf, vóór het te laat was. Had je eerst na ons huwe- yijk bekend, dan zou het voor altijd uit geweest zijn met de liefde tusschen ons. Maar dat je vrijwillig alles opofferde, dat was edel van je gehandeld 1" „Maar wat zullen de mensch en er wel van zeggen?" „Wat gaat mij het gepraat der memscben aan „Maar weet je stellig, dat je er later geen spijt van zult hebben?" „Ik geloof, dat ik reeds eenige uren na je bekentenis terug kwam van het besluit om je op te geven. Aanvankelijk was ik verontwaar digd, maar toen ik nadacht veranderde lang zamerhand alles en zoo kwam ik ten slotte hier om je te ontmoeten in de hoop. dat alles weer terecht zou komen. Ik ben hard tegen je geweest, Erich." „Hoe eigenaardig klinkt het mijn eigen naam door jou te hooren noemen! Als ik in de toe komst goed kan maken, wat ik in het verleden bedierf, dan, Anny, zullen wij gelukkig wor den." „Je hebt reeds genoeg geboet voor je misstap. Denk je, dat ik niet weet, wat je gedacht en geleden hebt? Arme, beste Erich!" Arm in arm wandelden zij nu terug, maar Erich was nog niet geheel gerustgesteld. „Wat zou je pleegvader wel van je besluit gezegd hebben, Anny?" „Hij zou het niet afkeuren. Hij hield veel van je en ik ben er van overtuigd, dat hij je vergiffe nis zou hebben geschonken." „Denk je? Dat is een troostrijke gedachte. „Ik ben er zeker van!" Ook ik hield veel van den goeden, ouden man," zei hij droevig. „Menigmaal vergat ïkj bijna dat er geen banden des bloeds tusschenl ons bestonden. Goddank, dat ik ten minste voot» wat zijn zaak betrof zijn vertrouwen niet be schaamde. Ik deed mijn best." „Ik weet het." „Wat zal Rymer zeggen? Vermoedelijk zal h| je besluit dwaas vinden." „Ik ben hem geen verantwoording schuldig," zei zij, haar kopje fier oprichtende. „Ik zal nie^ mand vragen wien ik tot echtgenoot kies." „En Mary Davenport?" „Als zij werkelijk mijn vriendin is, zal zi' ook de uwe worden,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5