DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ft NASSAULAAN 49, HAARLEM j WC. 1. Passtoors. f j rDËÖÖRLOG IÜXÊ EH DAGELIJKSCH SCHOEISEL P. W. TWEEHUIJSEN, TELEGRAMMEN HAAGSCHE BRIEVEN. iaandag 8 Mei 1916 4iste jaargang Telefoonnummers 1426 en 2741 lntercommr Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. HAARLEMSCHE ALLEDAGJES N° 1912 KORTE BERICHTEN RUIME SORTEERING Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. NA DEN OPSTAND IN IERLAND. OORLOGSALLERLEI 4 BUK MUIEN» CM ABONNEMENTSPRIJS Pm t maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige plaatsen In Nederland per post f 2,—j per week voor Haarlem •n de agentschappen 0,128; afzonderlijke nummers 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËNt Van 5 regels/0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20; adverfentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van It regels f 0.40, elka regel meer 0,10. OUDE KLACHTEN. Mot de warme dagen komen ook weer tal van fietsbandengruwel, oftewel het fijne glas, dat fietsbanden gruwel, aftewei bet fijne glas, dut *net mooi weer extra gestrooid schijnt op de fietspaden enz. Op één klacht willen wij echter nadrukkelijk de aandacht vestigen. Dat is de indecente manier van zwemmen door jongens, waaronder zelfs ouderen en Voel ouderen waarvan men getuige kan zijn aan de oevers onzer openbare wateren in de on middellijke nabijheid der stad. Het is bijna ondoenlijk, na warme dagen, ïu de avond uren in fatsoenlijk gezelschap b.v. te genieten van de mooie plekjes waaraan ons Spaarne - Noord en Zuid - zoo bijzonder rijk is. Ons dunkt dat een flink razzia zoo nu en dan door eenige veldwachters gehouden en wat tcezieht al heel wat zou helpen. Zooals nu is het wol wat heel erg! AGENDA. 9 MEI. Gebouw St. Davo Smedestraat 23 Particulier. Leden Spoor en Tram 8H uur. Leden Haven en Tran&port 9 uür. Leden Timmerlieden 8 uur. Stadhuis 8 uur vergadering Ka ntor van Koophandel en Fabrieken. Concertzaal Vereeniging 8 uur 1 'veede Toonkunstuitvoering „Le Deluge' »L'au Mil". n f /er rein hij de nieuwe St. Bavo-keiK Circus Carré Avondvoorstelling 8/ uur. Qroote Kerk 1—2'uur - Orgelbespe ling door den beer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws), Gebouw St. Mart ha ver een. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 31 uur. Bisschoppelijk Museum Jansetraat Ti geopend eiken dag van ld—5 uur tegen betaling vau 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen on U-K feest da KMi. Lokaal Stads Doelen Herijk van g^—12 uur voor: (Madestraat, Jan Steen stra at, Velserstraat, Wouwermari&trSaut- ptertersiraat, Tetterodestraat en Klever- parkweg'. Van 1—4 uur voor: Aollfertsberg- straat, Stuveistraat, Ooltemanstraat, Dm venvóordeistraat, Roosveldi&traat, Galtraat, Spoorwegstraat, Delftstraat en Delft-kade. Als een dreunenden donderslag kwam op den '!e'dtren Zondagmiddag daar plotseling het ufaadbericht, dat Passtoors, oud-afgevaardigde v°or Beverwijk, burgemeester van üirmeken, Za terdagavond plotseling was overleden Onze vriend Passtoors dood! Op den vooravond van hét Encyeliekfeest, juist een week vóórdat liet katholiek Nederland, en zijn Katholieke Voiksbonders op de eerste plaats, zich gereed maken om het 25-jarig herdenkings- teest te vieren van de beroemde Encycliek, die jn 1891 op zoo scherpe, duidelijke, éclatante wijze bevestigde wat Passtoors in 1888 metterdaad V !?ad gepredikt bij de stichting van den R. K. y°jksibond, op den vooravond van dat feest s «ij opgeroepen dat* nu Zal hij naar wij hopen en bidden a«t leest mede vieren in de volheid van God's leW'lijkheid, in den hemel! Passtoors was wij mogen liet hier zeggen de man van óns district, van ónze streek in het bizonder. Héél Nederland zag tegen hem op en vereerde hem, om zijn werkzaam Kamerlidmaatschap, héél het Haarlemsche Bisdom eerde hem als den stichter van den Haarlemscheu Katholieken Volksbond, maar Roomsch Kennemerland, streek waar de „Nieuwe Haarlemsche" het ka- p°lieke orgaan is, had nog engere banden met ö^teors, voelde zich nauwer met hein verbon- onAhad ook bij hem een voorkeur, die hij niet Lq stoelen of banken stak. Bev0.°r.,zijn veeljarig Kamerlidmaatschap voor Cr^fi ^'jk, dat hij vervulde op waarlijk-demo- die h w'is (met raad en daad stond hij allen h'cui'111 kwamen vragen om hulp, zoowel par- deliiieren- als vercenigingen, op de meest-vrien- -teïzijkende-hij- de katholiciteit van Kiuo'en op en d'opt onze Roomsche man dat hij ;n ju??.1" Passtoors door het vuur, en gevoeld als een S,!0s' vallen in Beverwijk, is laag door een iedei-drtelii|<e> persoonlijke neder- Het ,stond dan ook vast verkiezing zou Passtoors w .J de eerstvolgende in Kennemerland, en.eei candidaat zijn wordenuj zou gekozen Het heeft niet zóó mogen zijn. God heeft hem geroepen midden uit want werken deed Passtoors tot aa" we?' laatste oogenblikken. Wat hij gedaan heeft voor de arme bevolking der Belgische grensdorpen, js Slechts weinigen bekend: wij die ervan we'fen mogen gerust zeggen, dat de geweldige inspan- Clenh die hij zich getroostte, zijn medeleven met 1 ""gelukkigen, het medelijden van zijn groot twjj vo°r de armen, dit vruchtbaar leven onge- d «og hebben vèrkort. Lidd1 des te grooter zal de belooning zijn. ei1 wij, de vele vrienden in Kennemer land, in onze hartelijke dankbaarheid, dat God dezen trouwen en arbeidzamen dienaar, die ge werkt heeft in den wijngaard van het begin van den dag tot aan het elfde uur, die de talenten welke God hem geschonken had, verdubbeld heeft ter eere van God en Zijn Kerk, spoedig moge geven de eeuwige rust, dat spoedig het eeuwige licht hem verlichte en hij ruste van den arbeid hierbeneden in den eeuwigen vrede dei- zaligen en der heerlijke glorie Gods, ter Wiens eere dit werkzame leven geheel is geweest! Dit gebed moge voor de treurende weduwe en de bedroefde kinderen aan wie wij onze in nige deelneming betuigen, een troost zijn, naast de zekerheid die zij zullen hebben dat hun man en vader vóór hen een voorbidder zal zijn in den Hemel, zooals hij hun een steun en voorbeeld was in zijn leven'! LXXXV, Het was waarlijk niet mijn voornemen, om in dezen brief te handelen over politieke per sonen en zaken, want er gebeurt hier in het Haagje op katholiek gebied "een en ander, dat de aandacht in een Haagschen Brief verdient, maar de omstandigheden zijn soms sterker dan wij. Gisteren stierf hier in het Hotel„De Witte Burg", waar hij logeerde, Dr. D. Bos, en zoo juist word ik opgeschrikt door een bericht uit Ginueken, dat daai plotseling is overleden de heer W. C. J. Passtoors. God hebbe hunne zielen Zoo lang als het eerste sterfgeval ie ver wachten viel, zoo plotseling komt de dood van den laatste. Het is alweer eenigen tijd geleden, dat we Dr. Bos het laatst zagen in de vergadering van de Tweede Kamer. Diepe deernis beving een ieder, die den knappen man kende en van hem hield. Twee dingen, die samen gingen, want ais gij Dr. Bos kêndet, dan hielclt gij ook vail hern. 'Hoe vaak hebben wij zijn rijzige gestalte daar zien slaan in de groene bankjes. Nooit maakte hij gebruik van het kathcdertje naast den presi- dentszetel, altijd bleef hij op zijn plaats. Die gewoonte had hij gemeen met enkele andere par lementaire veteranen, b.v. Goeman Borgesius, die ook altijd tusschen de bankjes bleef. Van dezen laatste verschilde hij overigens in alle opzichten. Kan l'iorgesius doorgaan voor de in carnatie van politieke slimheid en berekening, de heer Bos met zijn open en eerlijk karakter, is eigenlijk altijd een naïef kind in dc politiek geble ven. Dit is geen kleinachting, eer het tegendeel. Dr. Bos was werkelijk te goed voor de heden- daagsche politiek, die in het beruchte concentra tie-manifest haar bekroning en program vond. Het zal den oprechten man moeite genoeg gekost hebben, cm dit program mee te helpen tot stand brengen. Dat hij er aan geholpen heeft, dat hij er iets van verwachtte voor de toekomst, moet alleen worden toegeschreven juist aan dat kinderlijk karaker. Hij doorzag het geïntrigeer niet, zooals b.v Treub het onmiddellijk zag, ja rook, Treub kon er niet invliegen, Bos met zijn aard moest er invliegen. En het zal hem oprecht verdriet gedaan heoben, dat Treub niet mee wilde, liever de heele politiek en zijn partij ver liet, zijn kamerzetel er aaii gaf. Dit is de oorzaak der verwijdering tusschen deze twee groote man nen geworden. Dat die verwijdering er geweest is, 'Zal geen ingewijde tegenspreken en dat zij aan Bos' laatste levenskracht geknaagd heeft, ook dit staat vast. Sinds 1913 is Dr. Bos eigenlijk de oude niet meer geweest. Zijn hooge rechte gestalte behield hij wel, maar zijn haar was vergrijsd, zijn kleur vervaald, zijn kaken vielen in. En als wij hem zagen, dan zeiden wij tot elkaar: Jongens, wat zie Dr. Bos er uit! Zoo heeft hij dan de staatspensionneerings- wet al niet eens meer tot stand mogen zien komen, die 'wet, waarvan hij in zijn hart even afkeerig moet zijn geweest als Treub, waarvan hij door tal van amendementen nog iets gehoopt had te maken. Het amendement om de uitsluiting der- bedeelden op te heffen, was door hem het eerst onderteekend. Dr. Bos kon niet met het staatspensioen sym- pathiseeren, omdat hij er het opvoedend element niet in kon voelen, dat zoo duidelijk in liet verzekerings-systeem naar voren trad.' En opvoeden was toch zijn leuze. Het volk opvoeden was hem ideaal. De arbeiders door goed lager- en vakonderwijs, de middenstanders door organisatie,, handelsonderwijs en crediet- verbetering. Op dit gebied heeft de onislapéne enorm veel gedaan. Hij promoveerde in 1888 als docior in de wis- en natuurkunde, hij was ie Winschoten leeraar, journalist, la'ter schoolopziener. Hij werd een vraagbaak voor ieder, die zich met onderwijszaken bezig hield; hij werd een baan breker op het gebied van ambachts-, vak- en handelsonderwijs. Hem bezielde geen zucht tot politiek gewin, hij verlangde slechts goed onderwijs en dege lijke volksopvoeding. Dat kon ieder ondervinden, die hem in zijn publiek leven naging, maar dat mocht vooral ervaren hij, die, als ik, hem in kleinen kring mochten bewonderen om zijn groote liefde voor liet volksonderwijs, om zijn heider inzicht, zijn niet te breken werkkracht. Hij was president van de z. g. Be redigings- commissie en zonder hem had die commissie mis schien nooit haar taak voltooid, Bos wilde de Alzaemng oprecht, want hij zag in, dat alleen aarcioor een algemeene verheffing van liet volksonderwijs mogelijk was. Dit was Bos in het groote. Wilt gij hem leeren Kennen in het betrekkelijk kleine? Hij was hier president van de Ambachtsschool en van de Academie voor Beeldende Kunsten beide. Beide hadden evenzeer zjjne belangstelling. De onder linge concurrentie, die niet altijd tot gelukkige resultaten leidde, deed hem echter verdriet. En hij rustte niet voordat hij een reorganisatie van beide had tot stand gebracht, die tot een har monische samenwerking heeft gevoerd. Zoo was Dr. Bos.' De middenstand had na en naast de arbei dende klasse zijn sympathie. Waar hij kon, moe digde hij het handelsonderwijs aan en bekend is, wat hij voor het middenstandscrediet heeft tot stand gebracht. Zijn beminnelijke persoonlijkheid en zijn op rechte, eenvoudige overtuiging overwonnen alle moeilijkheid. Het is ons, al was hij onder onze politieke tegenstanders, een behoefte om hem de volle maat onzer waardeering uit'te meten. Politieke tegenstander was hij en een gevaar lijke. Niet omdat hij zoo heftig aanviel of in geslepenheid lagen legde Eer het tegendeel deed hij. Maar hij was gevaarlijk juist door zijn ge matigdheid, door zijn welwillendheid, zijn inne mendheid. Gij kwaamt ongemerkt onder de beko ring van zijn goede' trouw en zijn verzoenende overredingskracht en, zonder dat gij het wist, waart gij de politieke beginsellijn al verder gena derd, dan gij vermoedde! Toch was hij voor het politieke strijdperk van vandaag minder geschikt. Tusschen Borgesius en Troelstra kwam hij in de verdrukking. Dat heeft 1913 bewezen. Vol enthousiasme, vast over tuigd nu eens de kroon op het werk te kunnen zetten, aanvaardde hij uit de handen van H. M. de Koningin de kabinetsformatie/Wat treurige ontgoocheling is hem daarvan geworden! Men herleze nog maar eens de correspondentie, tus schen hem en Mr. Troelstra toen gevoerd. Tegen den laatste was hij niet opgewassen, zonder den laatste kon hij zijn denkbeelden niet belichamen. En hij legde zijn taak neer. Gedisillusioneerd, toch niet geheel ontmoedigd. Was hij zijn tijd vooruit? Wachtte hij nog veel van de toekomst? Dr. Bos is niet meer en 'van de verwezen lijking van het concentratieprogram heeft hij niets mogen zien. De vrijzinnige democratie zal in hem veel verliezen. Zij kan dezen derden slag Drucker en Treub ontvielen haar reeds nauwelijks te boven komen. Als Roodenburg en Koster aan zich zeiven overgelaten -/den, doen zij allicht beter, om maar weer onder de schutse van de gehaaide politici van de Liberale Gnie terug te keeren. En nu Passtoors. Hij zou, leefde hij nog, ons niet kwalijk nemen dat wij over hem op de tweede plaats spraken. Hij zocht in heel zijn werkzaam en braaf leven de eerste plaats niet. Maar zelfs zijn bescheiden plaats in het tweede gebied werd hem niet ge- o-uiid en mocht hij niet tot het laatst behouden. Bij een geopend graf mag men niet bitter zijn, maar wij zouden het kunnen wezen, omdat wij van zoo nabij weten, hoeveel droefenis of Wil lem Passtoors heeft gehad, toen hij, door het politiek onfortuin getroffen, zijn plaats in de volksvertegenwoordiging heeft moeten vaarwel zeggen. Hij had zoo gaarne op zijn post gebleven tot het laatste toe. Voor de arbeidende klasse en voor zijn geliefd district Beverwijk, dat hij met heeler harte aanhing. Als men gewild luul, dan had men Passtoors Gemakkelijk 'n anderen zetel kunnen inruimen. Èn als men dat gedaan had, dan had men blijk gegeven van ren runnen politieken blik. Maar men wilde niet. wij hebben daarover vroe ger scherpe dingen gezegd in deze zelfde rubriek.'Wij herinneren er aan, niet om er op nieuw'bitter door gestemd te raken, maar om er de grootheid van ziel van Passtoors aan te demonstreeren. Want wat deed hij, toen zijn arbeiders-vrienden, teleurgesteld over de gestie der politieke leiders, zich »fl ticm beklaagden? Zette hij beu op? bpoorde hij aan tot tegen werking? Dat deed hij met. 1 lij preekte verzoe ning, afwachting en oerusling. A-bar als in den laatsten tijd in R-R- a >ei<,erskringen heftiger is geworden het verlangen naar meer rechtstreek- sche arbeidersvertegenwooKiigcrs in dc Tweede Kamer, dan is dat voor ren deel ook de reactie op hetgeen Passtoors en ui hein den R K. geor- ganiseerden arbeiders is aangedaan. De R. K. arbeiders piganiseemi, dat was Passtoorslevenstaak en ïceaal. Hij is er mede begonnen, vóór Leo's bazuinen in „Rerum no varum" over het weieldrond weerklonken. Straks wordt „Rerum nova rum's" zilveren jubi leum gevierd en Passtoors zal er niet bij zijn. Zijn laatste levenswerk is echter, aan die mach tige encycliek gewijd geweest, hij heeft de luister rijke viering van het jubeltij mee helpen voor bereiden. Er zal in dit blad over Passtoors zeker nog heel wat geschreven woide-n. Aan mij nog cfe taak over zijn pariemen aire loopbaan iets te schrijven. Een voorname rol m ue gewone beteekenis van het woord-heeft h'j in de Tweede Kamer niet-vervuld; Dat vroeg ook geen verstandig en weldenkend mensch van hem, den eenvoudige. Maar als het er op aankwam om het echte arbeidersgevoel re laten spreken' op zijn tijd binnen de muren der zaal van de volksvertegen woordiging, dan was hij er bij. Naast een parlementaire figuur als Schaper kon Passtoors niet geplaatst worden, maar wel naast Helsdingcn (S. D.), NoUing (V. D.), De Klerk (U. L.) en Van Vliet (A. R.) In al deze mannen was de oude arbeidersbeweging waar dig vertegenwoordigd. En als er in de laatste tien jaren langzaam en geleidelijk andere denk beelden der arbeidende klasse zich baan zijn gaan breken, dan is het aan het eenvoudig en oprecht woord dezer mannen te danken geweest. Passtoorsroeping was niet, om in liet parie men een leider te zijn, zooals hij het er zeker een was in de arbeidersorganisatie, maar hij had wel tot taak, om tot trait-d'union te dienen tusschen de hoogere klassen en de zijne. Die verdienstelijke taak heeft hij waardig vervuld. Wat de arbeidende klasse geworden is, dankt zij voor een groot deel aan Passtoors. Zij mag dezen echten volksman naar Paus Leo's hart nooit vergeten. Ons allen was hij een oprecht en goed vriend. Veel zullen wij voor zijn zielerust bidden! 's-Gravenhage, 7 Mei 1916. OVERZICHT. Alles hangt nu van Wilson's houding af, de geheele verantwoordelijkheid tegenover de wereld over het verloop van het Duitsch- Amcrikaansch geschil, rust nu op zijn schou ders; zoo is liet oordeel van het Zwitsensche „IntelligenzbJatt." En in" bijna 'de geheele pers komt men tot deze conclusie: Met spanning wordt nu dan ook uitgezien naar betrouwbare berichten uit Washington, waaruit eenigermate blijken zal welke de bonding van Wilson zal zijn len aanzien van de Duitsche nota; nj. of bij de daarin toe gestane concessies zal willen aanvaarden en liet voorstel zal aannemen om nu ook En geland te dwingen af te zien van de onrecht matige uitbongeringsoorlog of dat hij de di plomatieke betrekkingen nu zal afbreken, zocals werd gedreigd. Toen Amerika den 20sten van de vorige maand zijn „laatste" nota aan de Duitsche regeering zond, beeft men te "Washington gedacht, dat de verantwoording in haar volle zwaarte op Berlijn zou rusten en dat aan do Duitsche regeering nog slechts de keuze was: toe te geven of een oorlog ook met Amerika aan 'te gaan. Daarmee heeft men zich te Washington deerlijk vergist. Het antwoord is een diplomatiek stuk, dat de geheele kwestie handig verdraait en thans Wilson voor do eigenlijke beslissing- stelt. En liet schijnt, dat men in de Vereenigde Staten' Duitschland's antwoord ook in dien zin aanvaarden zal, want ia nog geèn enkel telegram wordt do ïheening verkondigd, dat de Tégeering nu onmiddellijk de diploma^ ticke betrekkingen met Berlijn moet verbre ken. In elk geval echter is het'op dit oogen- blik het waarschijnlijkste, dat president Wil son zich niet zal haasten met een antwoord, maar dat hij degelijk za,l overwegen langs welken weg hij zich uit de moeilijkheden redden zal die het Duitsche antwoord le voorschijn 'geroepen heeft. In het groote oorlogsbedrijf zelf lieerscht een vreemdsoortige rust. Een nieuw offen sief zal hier of daar weldra moeten worden aangevangen, maar waar zulks het geval zal zijn, is niet met zekerheid te zeggen; dan vermoedt men, dat zulks op het Russische front zal gebeuren en dan meent men weer aanwijzingen te bezitten, dat de strijd op nieuw in liet Westen zal ontbranden; terwijl weer andere omstandigheden doen veronder stellen, dat de actie zich meer naar den Bal kan of naar het Midden-Oosten zal ver plaatsen. Ecu beschuldiging. Volgens een Wol ff bericht uit Athene, is vastgesteld, dat de ïTanseheu en Engelsehen, onder schending van do I'oode- Kruisvlag-, de Servische trc-epen tot dusverre uitsluitend op liosp.itaalschepen hébben overge bracht teneinde torpedeering door ouzeeërs te vermijden. I)e geallieerden en Griekenland. Naar de „Allgemeine Ztg." te Weenen uit Athene ver neemt, is voor. Kreta een Fransche vloot ver schenen om troepen te landen. Ook voor de ha ven' van Corinthe moet zich oen groote En- gelsch-Fransclie vloot bevinden. Het stoomschip „Maleas" dat uit Amerika met'munitie, voor de Grieksche regeering bestemd, onder weg was, is door dc Engelsehen naar Malta" opgebracht, Liet zal naar Bizerta worden opgebracht. Terugroeping van den Grootvorst? Aan het blad „Minerva" wordt van de Russische grens geseind, dat in Bcssarabiö hardnekkig geruch ten loopen, volgens welke de Czaar besloten heeft, grootvorst Nikolejewitsj werd aan het Europeoscho front terug te roepen. Door c'en val van Erzeroem en Trebizoude is het aanzien vau deu grootvorst weer zeer gestegen. Een ernstige klacht uit Zweden. Ilot bestuur van do Ziveedscho posterijen heeft zioh bij de Engelsche overheid beklaagd over het ophouden van 15000 postwissels in April, die uit A.neri- e. naarweden waren verzonden. Do Russische ex-minister Soechomlinof ver volgd! Volgens het St. Petersburgsche Tel. Agentschap heeft senator Sogorodsky, d;c U- last is met bet onderzoek tegen den voegeren minister van oorlog Shoécliomlinof, beschul- d:gd van ambtsmisbruik en hoogverraad, dezen op 3 Mei in zijn woning verhoord. Hij verklaar de na dat verhoor dat het noodig was uit voor zorg Soechomlinof te arresteeren. De oud-mi nister is in dc Peter en Paul vesting geïnter neerd. Uit Egypte. Uit. Konstantinopel komt een 'Wolff-bericht, volgens hetwelk "dc Iman van Darfocr, Ali Dinar, den heiligen oorlog tegen Engeland zou hebben geproclameerd. Hij rukt met zijn troepen en 8000 kameelen naar noor delijk Soedan op cn drijft de Engelsche strijd krachten, die bij op zijn weg ontmoet, voor zich uit. Hij is van plan om met de Senoessie samen te werken. 1080 Z. H. DE PAUS EN HET ÜL1TSOH-AMERI- KAANSCH CONFLICT. WASHINTON, 6 Mei. Reuter seint: De apos- tolischo gedelegeerde heeft president Wilson een boodschap van den Paus overgebracht, waarvan de inhoud niet openbaar gemaakt is. Naar verluidt zou zij echter de bezorgdheid van den Paus over ecne breuk tusschen de Vereenig- de Staten en Duitscliland weerspiegelen. LONDEN, 7 Mei. (Part.) Tot dusver zijn te Dublin 112 lijken van burgers, tijdens den op stand gedood, begraven, o. w. 20 vrouwen. We gens gebrek aan arbeidskrachten zijn velen zon der lijkkist begraven. Gravin Markiewicz is tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Er z'ijn tal van doodvon nissen geveld, maar zij zijn in gevangenisstraf fen van verschillenden duur veranderd. Sir Mathew Nathan, onderminister van Ier land, is afgetreden. Sir Robert Chalmers, voor malig gouverneur van Ceylon, is tot zijn opvol- ker benoemd. Naar de Dublinsche bladen mel den is Harcourt, minister van openbare werken en voormalig minister van koloniën, lot minis ter van Ierland benoemd, ter vervanging van Birrell. WONDEREN DER OORLOGS- OHIRURGIE. In de „Morning Post" beschrijft Prevost Bat- ter sby het merkwaardige chirurgische werk, dat in Frankrijk op de in den oorlog gewonden wordt verricht. Hij zegt o.a. „Hier is vijv. een geval waar van het gezicht van een gewonde, van onder de oogen tot aan den hals niets anders dan een gapende wond te zien is. Neus, verhemelte, tong, tanden, kaak/ alles is weg. Niemand, die zichzelf zoo eens ge zien had, zou wenschen verder te leven. Het scheen zelfs twijfelachtig of hij van zijne won don zou kunnen genezen. Toch is er thans geen verschil te zien tusschen dezen man en zjjne medomenschen, een geweldig litteekcu uitge zonderd. Hij heeft opnieuw een nens gekregen,- die met huid uit zijn hals bedekt is; over een kunstmatig verhemelte met daaraan bevestigde tanden zijn de resten van de bovenlip met ander vleeseh aangevuld, ?oodat de geheele lip hersteld la. Aan een overgebleven stuk van de onderkaak zijn andere stukken been bevestigd, vlecsck van andere liehaamsdeelen daarover heen geplaatst en zoowel do huid als de lip in normalen vorm gebacht. Zoo heeft liij'weer een geheel en levend ge zicht van vleeseh enb een gekregen; hij kan zelfs scheepsbeschuit kauwen en is zelfs, vooral door zijn mooie oogen, weer een knappe man geworden, terwijl zijn nieuwe neus mooier is dan ziju oorspronkelijke was. Een ander geval is dat een man, die een „schampschot" van oen niet ontploften granaat gekregen heeft, tengevolge waarvan zijn beide lippen, zjjne tanden en het voorste gedeelte van zjjn onderkaak werden weggcscheuld. Thans zijn zijn kaak en zijn lippen weer hersteld, liij lieeft weer tanden; uit een gedeelte van de huid bo- von het oor werd een bekleeding voor de boven - lip gemaakt, zoodat hij thans een mooie snor heeft, die allexnadeu en litteekens bedekt. Een officier was uit het hospitaal ontslagen hersteld, doch zoo misvormd, dat liij zijn gezicht niet durfde laten zien en niet kauwen kon. Men had hem zestien maanden lang ziju voedsel door een buis in de maag gebracht. In dien tijd wae hij ontzettend vermagerd. Nu is lijj opnieuw „opgemaakt", hij ziet er weer knap uit cn kan zoo stevig eten, dat het noodig was gewórden, zijn rantsoenen te verminderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1