Landbouw en Visscherlj UIT DE PROVINCIE SCHAGEN EN OMSTREKEN UIT DE ZAANSTREEK KËRKNiÊU LEGER EN VLOOT - RECHTSZAKEN. SOCIALE BERICHTEN FINANCIEELE BERICHTEN MARKTNIEUWS Wetenschappelijke Berichten, alkmaar. woiimerveer. I eeihe meerderheid in dB Eerste Kamer te I verdrijven. Het is niet de vraag aan welke mannen tot omzetting der Eerste Kamer huishouding der provincie het best kan wor den toevertrouwd, het is de vraag welke mannen tot voortzetting der Eerste Ivamer kunnen medewerken. Om deze reden hebben do naderende Statenverkiezingen voor de geschiedenis van het land eeue meer dan ge wone beteekenis. Onze tegenstanders hebben dit reeds lang begrepen. Sociaal-democraten en vrijzinnigen hebben elkander voor de komende Statenver kiezingen reeds gevonden. Zonder vooraf gaande vrijage is de verbintenis reeds geslo. ten. Tot nu toe stemde de S. D. A. P. princi pieel en stelde een eigen candidaat, ook al was succes uitgesloten. Thans zijn de prole tariërs voorbereid op een samengaan met de vrijzinnigen reeds bij eerste stemming. Van den tegenstander moet men leeren om zicli met kracht voor te bereiden op de na il i rende verkiezingen teneinde te behouden wat verkregen is, en te hernemen wat ver loren werd. In de geschiedenis van 1913 is de verkla ring gegeven voor het optreden van het Ka binet Cort v. d. Linden. De toeleg der con centratie en socialisten was gelukt, de rech terzijde was in de minderheid gebracht, het Ministerie Heemskerk moest aftreden. De rechterzijde werd minderheid, maar de con centratie geen meerderheid. Op het concen tratie-manifest was de overwinning bevoch ten. Dit eoncentratiemanifest was bij uitstek positief als requisitoir tegen de rechterzijde. De consequenties durfde men nietaan. Cort van der Linden trad thans op als curator der linkerzijde, die wegens zwakheid vaii politiek vermogen onder curateele moest worden ge steld. Dr. Bos kon immers de gegeven opdracht, niet aanvaarden. In dit verhand moest een woord van oprechte en weemoedige hulde worden gebracht aan de nagedachtenis van dezen pas ontslapen staatsman, die met zijn groote gaven land en volk beefVgedienid. Onzerzijds past niet alleen, maar wordt van ga.nscher harte een wicord van waardeering gebracht aan den man, die een sieraad was van de partij, waarbij hij behoorde en daar een ledige plaats zal achterlaten, en die ook door den tegenstander werd geëerd als een bekwaam en eerlijk strijder. Het Kabinet Cort van der Linden trad op als extra-parlementair Kabinet, dat niet gebonden was aan den stembusuitslag van 1913. Over het Parlement heen zou de Re geering bij het volk de bron vinden van de beginselen, welke het zouden leideil. Het Kabinet ontleende zijn program aan den volkswil. De partijen zelf leefden scherp tegenover elkander. Het kon moeielijk an ders De rechterzijde zag in de Kamer te genover zich de ipeerderheid, die haar tot minderheid bracht en die zelf geen zitting wilde nemen in het Kabinet. lti Augustus 1914 brak de geweldige we reldoorlog uit. Het extra parlementaire Ka binet had thans tot taak handhaving der neu traliteit, verdediging der zelfstandigheid van ons volksbestaan. De Regeering had thans tegenover het buitenland behoefte aan een heid op politiek terrein, om haar prestige tegenover het buitenland te handhaven. Aan do roepstem der Regeering werd cloor rechts gevolg gegeven. Meer dan eene wet beréiktó het Staatsblad met steun van rechts. Bij gebrek aan medewerking van links, moest rechts in vele gevallen het Kabinet steunen, anders was het eerste lecningsontwerp ge vallen, en zou het vraagstuk der landsver dediging niet zijn aangenomen als door de regecring voorgesteld. Ju September 1915 herinnert het minis terie zich, dat het in 1913 is opgetreden om steunende op den z.g. volkswil, het program der vrijzinnige concentratie tot verwezen lijking te brengen, en ziet thans blijkbaar in de •internationale toestanden geen be zwaar meer, zijne oorspronkelijke roeping te volgen. Waar tot nu toe alles werd ge daan, om de bevolking eendrachtig zich te doen scharen om de Regcering tot verster king van de nationale kracht en zelfstan digheid naar buiten, angstvallig werd ver meden, wat tot verdeeldheid en tot ver zwakking van 's lands bestuur zou kunnen leiden, wordt thans door de Regeering zelve de politieke strijd openlijk met de groote. klok ingeluid. Door de Regeering werd het bestand ten grave gedragen. Sinds dit ontijdig verbreken Van het be^ stand verkeert het Kabinet in cene half slachtige positie. De toestand is nog steeds zoo ingewikkeld, dat aan eene verminde ring der weermacht niet wordt gedacht. Toch wordt de binnenlandsche strijd her opend. Ten wiens bate het bestand is opgeheven is gebleken uit de ingediende voorstellen. Ten bate der linkerzijde. Grondwetsherzie ning. ouderdomsrente, directe belastingen, ioofdpunten van het cöncentratieprogram zullen worden uitgevoerd. De volkswil blijkt in overeenstemming te zijn met de wen- schen "-der S.D.A.P. Het extra-parlementaire kabinet is niets anders geworden dau de zaakwaarnemer van de concentratie. De lin kerzijde mag tevreden zijn. Een concentra tie-ministerie vóór den oorlog zo uimmers geen andere voorstellen hebben gedaan dan dit extra-parlementaire kabinet, dat wil steu nen op den volkswil, midden in den oorlog aan de volksvertegenwoordiging voorlegt. Thans wordt in de Tweede Kamer behan deld het ontwerp Staatsbedeeling, dat den 71-jarige weder met een aalmoes van twee gulden afscheept. De vroeg ouden ou de invalieden kunnen wachten. De Invali diteitsverzekering is stop. gezet. Het hui dige ministerie heeft eenvoudig geweigerd de wetten Talma in te voeren. De invalido arbeiders, die op 3 December 1916 hunne rente moesten ontvangen, kunnen het thans stellen met de goede voornemens der lte- geering. In 1913 heette een rijksdaalder op vijf en zestigjarigen leeftijd een pensioen voor het kerkhof, thans worden alleen de u-jarigen een urmenpensioen van twee gul den waardig gekeurd. Do strijd onzerzijd» te voeren gaat niet tegen links, het eene positieve strijd voor rechts. De toekomst zal zijn eene toekomst van strijd. Uit eigen beweging heeft het Ka binet den byinenlandschen strijd geopend, en die strijd is door de geheele Rechterzijde aanvaard. Niemand make zich langer illusies omtrent het extra-parlementaire van het Ka binet. Hel is een gewoon linksch Kabinet, dat steunt op de vrijzinnigen en socialisten' LWannecr de Eerste Kamer rechts blijft, is dit eene welverdiende hulde aan Taltma, die mot zijne sociale verzekeringswetgeving geheel het volk aan zich lieeft verplicht. De verdere ontwikkeling der sociale wet geving mag niet geschieden met vernieti ging van den wetgevenden arbeid van Mi nister Talma. Onmiddellijke aanneming der wetten Talma zal strekken tot zegen en steun van den gelieelen arbeidersstand. Aan het gansche volk moet .worden aan getoond wat 's lands belang is en wat ge schied is in de laatste jaren. Niet onder negatieve leuzen mag de strijd worden aan gebonden, maar onder de positieve leuzen rechts, zoo eindigde spr. 'Bevolkingsstatistiek. Blijkens eene mededeeling in de St. Gt. be stond op 1 Januari «de bevolking der gemeente Bennebroek uit 58-1 mannen en 669 vrouwen, Beverwijk uit 3609 mannen en 3501 vrouwen, Bloemendaal 38139 mannen en 5260 vrouwen, Ilaarlemmerliede en Spaarnwoude 2225 man nen en 2087 vrouwen, Haarlemmermeer 11210 mannen en 10588 vrouwen, Heemskerk 1705 mannen en 1627 vrouwen, Heemstede 4107 man- men en 5027 vrouwen, Schoten 6177 mannen en 6120 vrouwen, Spaarndam 491 mannen en 431 vrouwen, Velsen 11961 mannen en 11649 vrou wen, Zandvoort >1238 mannen en 2201 vrouwen. HAARLEMMEKLIEDE c.a. Personalia. De heer J. A. Kaub, te Halfweg, heeft ontslag gevraagd als lid van het college van zetters van deze gemeente. BENNEHKOEK. Bloembollencultuur. In de Vrijdagavond gehouden vergadering yan de afd. Benne broek-Vogelenzang van „Bloembollencul tuur" "in het hotel de Geleerde Mau werd verslag uitgebracht door den penningmees ter waaruit bleek dat de ontvangsten be droegen f 203.89 en de uitgaven f 128.55, zoodat een batig saldo overbleef van f 75.34'. Hierna had de ballotage plaats van 2 leden de heeren N. Th. Blans en L. P. Roozen, die met aigemeene stemmen werden aange nomen. Bij de bespreking over het tuinbouw- verlof zal deze afdeeling advies geven voor allo aanvragen voor tuinbouwverlof onder deze afdeeling. Bij de rondvraag werd door den heer G. A. Dijt inlichtte" gevraagd omtrent de eischen die gesteld werdea voor de rooimachine, waarop ver wezen werd na den algemeenen secretaris van het hoofdbestuur, waarna deze vergade ring werd gesloten. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. W. J. L. Weyns, Luers, Kerkplein 6, 4 pers.; Wolf, Brussel, Zeestraat, 5 pers.; Corneillie, Mer- xem, W|i llernstraat 12. 4 pers,; Achtmaal, Merxem, Willemstraat 19, 4 pers.; K. F. Katz, Amsterdam, Dr. Mezgerstraat, 3 pel's.; P. Marehand, Amsterdam, Tramstraat 13, 4 p.; Huybrechts, Antwerpen, Willemstr. 8, 3 p.; Dekker, Amsterdam, Jan Heemstiaat 8a, 4 pers.; wed. J. V its, Amsterdam, Tramstraat 11, 4 pers.; L. Anderson, Amsterdam, Kost- verlorer.straat 42, 2 pers.; Mr. J. Andreae, Haarlem, Hoogeweg 19, 3 p.; Mevr. Dhoudt, Amsterdam, Zand'v.laau 1, 3 pens.; Mej. A. Voogt, Amsterdam, Zeestraat 20—22, 1 pers.; H. J. Arons, Antwerpen, KostverLsfraat 4, 3 pers,; Eijesink, Amersfoort, Pakveldstraat I, 6 personen. Aangekomen vreemdelingen. A. Gondemit, Amsterdam, Villa Agatha Suzanna, 4 pers.; mej. P. J. Mennes, Amsterdam, idem, 1 pers.; K. Meijer, Amsterdam, Zeestraat 24, 4 pers,; 11. Gembug, Amsterdam, idem, 3 pens.; fam. vas Es, Rotterdam, Brederodestraat 38, 7 p.; L. Wertheimer, Mannheim, Pension Charma, 1 p.; Witmond, Amsterdam, Kerkstraat 16, 1 p.; Pulndan Muller, Amsterdam, idem, 4 p.; J. Graanboom, Amsterdam, Pension Keur, 2 p.; G. van Biene, Amsterdam, idem, 2 p.; A. van Boer, Antwerpen, Van Ostadestraat 20, 1 p.; fam. Teeuwen, Watergraafsmeer, Rietstraat 5, 3 p.; Jarens, Amsterdam, Oos- terstraat 18, 3 p.; J. Dircken, Vlissingen, Steenweg 34, 3 p.; J, J. Joubert, Amsterdam, Hoogeweg 94, 1 p.; B. de Villiers, idem idem, 1 p.; fam. H. Schutte, Haarlem, Haltestraat 12, 5 pers.; F. Norden, Amsterdam, Halte- straat, 1 p.; G. T. M. vau Klaveren, Amster dam, Hekstraat 1 p.; M. Jongbloed, Amster dam, Nieuwstraat 25,1 p.; fam. Tasman, Am. sterdam, Parallelweg 85, 5 p.; L. L. Jacobs, Amsterdam, Kcstverlorenstraat 8, 4 pers. VELSEN. Gemeenteraad. In de Vrijdagmiddag ge houden raadszitting waren de heeren Ger ritsen, Sant, de Boer, Vermeulen, Polder man eu Huyg afwezig. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat het subsidie voor de Visscherij- school met 1000 is verhoogd en gébracht op 3100. Aan J. Stolp wordt1 eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan school B met in gang van 15 Juli a.s. Rapporten van den keuringsdienst. De heer Van Tuyll vraagt hierbij of het juist is dat het brood vau sommige hakkers niet aan de eischen voldoet. De voorzitter beaamt zulks. De heer Netsclier klaagt hier ook over en zegt de namen der bakkers te weten. Spre ker wil het nu nog niet doen, doch zal een volgende maal, als 't weer voorkomt, de nqmen bekend maken. Ingekomen is een aanvraag tot het leggen vun een weg naar de Visscherijschool. Naar B. en W. om prae-advies. De Vereeniging tot bescherming van Zui gelingen vraagt 100 subsidie; het Bestuur der aid. Kenhemerland Bond van Ned. On derwijzers om beschikbaarstelling van gel den voor schoolbibliotheken en schoolreis jes; het bestuur der afd. IJmuiden Vereen. Volksonderwijs uitbreiding van het instituut schoolartsen. De raad besluit adhaesie te verleenen aan het adres Kamer van Koophandel aan den Directeur-Generaal der P. en T. inzake het tel e f eonverkeer. Goedgekeurd worden de wijziging der over eenkomst met de gemeente Haarlem inzake de gaslevering en aanwijzing onderwijzers bepaalde leervakken. Het voorstel tot stichting van een dienst gebouw met veldwacbterswoning en brand spuithuis te Wijkeroog wordt met 87 stem men verworpen. Vóór stemden ffe fieeren Hoogland, Van der Steen en Landeweerd. Aangebeden werden d'e verslagen over 1915 omtrent de schc.olvoeding en -kleeding; van de Visscherijeehool, van de Haarlem- sohe Huishoud- en Industrieschool en van de Ambachtsschool te Haarlem. Bij de benoeming van 5 leden der schat- tingseoinmissie voor liet grondbedrijf vraagt de heer van Tuyll een geheime zitting. Na horopening worden benoemd de heeren D. Bos, W. K. Nieborg, W. A. C. Dolleman, J. van Splunter en A. J. Veltkamp. Als leden der scliou weo m 111 kei e worden over 1916 aangewezen de heeren P. J. Huyg en J. E. Sluiters, W. Baron van Tuylll en R. Brink, M. Uytendaal en J. v. Veon, J. Hoog land en H. Sant. Tot verloskundige te Wijkeroog wordt be noemd Mr. J. Reitsma-Veenema te Tijnje. Na de rondvraag gaat de raad in comité- generaal ter behandeling van belastingza ken. HEILOO. Onze bevolking. Blijkens eene mededeeling in de St.et. bestond op 1 Januari 1916 onze bevolking uit 1363 mannen en 1405 vrouwen of totaal 2768 zielen. EGMOND. Onze bevolking. Volgens een mededeeling in de St.ct. bestond op 1 Januari 1916 de be volking der gemeente Egmond aan Zee uit 3009 en die van Egmond-binnen uit 1939 zielen. Onze bevolking. Blijkens mededeeling in de St.ct. bestond onze bevolking op 1 Jan. 1916 uit 10,766 mannen en 11,473 vrouwen of totaal 22,239 zielen. Personalia. Tot onderwijzers aan de R. K. Jongensschool C. alhier zijn benoemd de heeren J. A. Haakman en J- O. F. Pieter3 van Bever- wijk. SCHAGEN. Onze bevolking. Blijkens eene mededeeling in de St.ct. bestond onze bevolking op 1 Jan. 1916 uit 1594 mannen en 1684 vrouwen of to taal 3278 zielen. ■eoïxssz •-usry.rarr.T-.i. irrn«« ZAANDAM. Bevolkings-cijfers* Blijkens opgave in de Staatsct. van heden, bestond op 1 Januari 1916 de bevolking te Zaandam not 13604 mannen en 13582 vrouwen, totaal 27186 personen. Deze cijfers zijn respectievelijk voor: Assen delft: 20301952 en 3982; Koog aan de Zaan: 17691738 en 3507; Krommenie: 21352171 eu 4306; Oostzaan: 2025--1952 en 3977; West- zaam: 1252—1267 en 2519; Wormer 1605—1485 en 3090; Wormerveer; 3795—3037 en 7432; Wijde Wormer: 143371 en 784; en,Zaandijk: 1425—1412 en 2837. OOSTZAAN. Personalia. Tot assistent-chef bij de Holl. Spoor alhier is benoemd de lieer J. Njjhoff te Eijssen. Diefstallen. AU,Ier nebben gisterennacht twee inbraken plaats gehad, t. w. een in het pakhuis „De Veenboer" waaruit een flinke hoe veelheid tarwe en gerst verdwenen is en een in het kantoortje van den Javaansche rijstpellerij, waar uit een gesloten kast, 4 drijfriemen van 20 M. lengte vermist worden. Beide perceelen liggen tamelijk geïsoleerd. EEN GROOTSCHE BLOEMENHULDE AAN DE jZOETE LIEV2, VROUW VAN DEN BOSCH. Men schrijft ons uit 's-Hertogenbosch Binnenkort gaat de Hertogstad een groot en grootseh godsdienstig feest vieren, een feest waaraan heel Katholiek Ren Bosch mee zal doen. Het geldt een jubilé ter eere der Zoete Lieve Vrouw, die door de Bosschenaars zoo in het bijzonder vereerd wordt en wier gonade- kapel jn de Kathedraal geen minuut zonder be zoekers is. Op 9 Juli a.s. is het 50 jaren geleden, dat de „Stille Omgang" in eere werd hersteld. De Her vorming had in 1629 voor goed een einde ge maakt aan de eeuwenoude devotie, dat het Ma riabeeld door eenige der voornaamste straten werd gedragen, omringd door de geheele geeste lijkheid der stad en tal van geestelijke hoog waardigheidsbekleders uit den vreemde en voorafgegaan en gevolgd door de stadsbestuur deren, de schutterijen, de gilden, de speellieden, boetelingen en burgers, 't Was een schitterende stoet, waarin zelfs praalwagens meegingen met voorstellingen uit het Lijden Onzes Heeren. In 1629 moest het Maria-beeld in veiligheid worden gebracht naar Antwerpen en later naar Brussel, waar het tot 1853 bleef. In dat jaar verkreeg Mgr. Zwysen den terugkeer van liet beeld. Eerst het cholerajaar 1866 echter bracht de herleving van de oude devotie van den om gang. Tot dien tijd zag uien alleen 's avonds laat of 's nachts vrouwen in fallen of kapman tels gehuld, biddende langs de bekende straten gaan, doch op 9 Juli I860 toonde een prefect van de H. Familie in de kerk der Paters Re demptoristen, de heer J. Dh'ks, moed genoeg te bezitten om met zijn. vriend Jansen de eerste mannen te zijn, die den omgang deden. Hun voorbeeld vond direct navolging cn ondanks alle moeilijkheden en tegenwerking in den beginne werd de deelneming van jaar tot jaar grooter, zoodat op den dag van beden bijna geen Katho lieke man of vrouw nalaat om in de dagen van den omgang biddende den weg te volgen, dien eertijds de schitterende Lieve Vrouweprocessie nam. In de laatste jaren kwamen er zelfs vaan dels en lampions bij, versierden sommige bewo ners hunne huizen, brandden zij licht bij hel Maria-beeld voor hunnen vensters en zongen de kerkzangers in de openlucht sehoone liederen ter eere van de Zoete Moeder. Dit jaar zal de Omgang luisterrijker zijn dan ooit tevoren sinds 1866. Het gouden jubilé van het herstel van den omgang zal op schitterende wijze gevierd worden. Teneinde daartoe de plan nen definitief vast te stellen, was deze week eene vergadering belegd van alle Katholieke mannen- en jongelings-vereenigingen ia de stad. We willen het resultaat der besprekingen hier in het kort samenvatten. Z. D. H. Mgr. Van de Ven, Bisschop van Den Bosch, heeft zijne hooge goedkeuring gehecht aan de viering van dit jubilé op voorwaarde dat het eene werkelijk grootsehe manifestatie zou worden ter eere der Zoete Lieve Vrouw. Die voorwaarde heeft het feestcomité gerust durven aanvaarden, waar haar reeds tallooze particulieren alle medewerking en. steun had den toegezegd en niet minder dan 70 a 80 ver mannen- en jongelinge-vereenigingen in de eenigingen, die alle ter vergadering vertegen- wooidigd waren, zich bereid verklaarden aan de feestviering mede te werken. Zondag 9 Juli zal de feestviering plaats heb ben, die begonnen wordt met eene plechtige Hoogmis in dd Kathedraal, 's Middags heeft een optocht plaats die zoo schitterend en karakteris tiek belooft te zijn, dat wij een verrassend resul taat durven voorspellen. Heel Den Bosch zal dien 9en Juli één bloemenlusthof worden, want het is vooral door bloemen dat men de Lieve rouw wil huldigen. Men wil haar danken voot al de zegeningen aan onze stad bewezen en voor de gunst dat ons land tot heden van den oorlog gevrijwaard bleef. De hoofdgroep van den stoet zal bestaan uit een Maria-beeld, eenigszins gelijkende op bet wonderbeeld, dat onder den titel „oorzaak onzer blijdschap" op een prachtigen troon door acht engelen zal worden gedragen en voorafgegaan en gevolgd zal worden door een zestigtal enge len, met allerlei muziekinstrumenten in de han den en met kransen en bogen van groen en levende bloemen. Daartusschen zullen vier meis jes in liedendaagsche costume loopen met schil den en het tsadswapen, terwijl een harer de zil veren kronen op een kussen zal dragen, die aan Maria en Kindje Jesus zullen worden aange boden. Dank en hulde: die gedachte wordt 111 den gelieelen stoet doorgevoerd. Zooals gezegd zul len er ongeveer 80 vereenigingen aan deelne men. Aan deze allen wordt gevraagd eene bloe menhulde in de stoet mede te brengen, die het karakter van de vereeniging symbolisch voor stelt. Er zullen allerlei attributen worden ge dragen, omgeven van bloemen, die den aard der vereeniging duidelijk uitdrukken, bloemenkor ven met bepaalde soorten bloemen, die op zich zelf reeds de beteekenis der vereeniging aan geven, emblemen, schilden enz. Tal van voor beelden van voorstellingen werden door het be stuur reeds aan de hand gedaan. Het lijdt geen twijfel of alle vereenigingen zullen zioli beijve ren om werkelijk iets moois tot stand te bren gen, zoodat men een groote verscheidenheid van symbolische voorstellingen kan verwachten. Koorknapen zullen den stoet aanvullen, waarin de vereenigingen ook alle hare banieren zullen meevoeren. Langs den weg, dien de stoet zal volgen, zullen aan weerskanten 5000 schoolkin deren staan geschaard, met bloemen in de han- denvZij sluiten zich bij den stoet aan, om, in de Kathedraal teruggekeerd, hunnen bloemen als eene hulde Bossche jeugd aan de voeten van Maria neer te leggen. Dat zal een onvergetelijk oogenbllk zijn 1 De ingezetenen zullen worden uitgenoodigd om hunnen woningen toepasselijk te versieren met bloemen en liefst ook met Maria-beeld, en wie de Bosschenaars kent, weet ook dat dit be roep niet vergeesch zal zijn. Wanneer rle stoet rondtrekt, waarin drie muziekkorpsen meegaan om koraalmuziek te spelen, zullen alle kerkklok ken luiden en wanneer men op de groote Markt zal zijn gekomen, zal 's-Hertogonbosch' Mannen koor daar eene uitvoering geven van oud-Hol- landsche Maria-liederen. Wanneer de processie in de Kathedraal terugkeert worden daar eenige liederen gezongen en de zilveren krouen als ge schenk de stad aangeboden, 's Avonds zullen, alle corporaties gezamenlijk den Stillen Omgang doen als een waardig slot aan dit veelbelovende feest. ik-ji.' w. DE BAASCH-DESERTEURS. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald: le. dat alle militairen, die zich zonder verlof van hun standplaats hebben verwijderd met de Paaschdagen, boven de reeds opgelegde straffen, als politiekamer en provoost, een week moeten strafexercceren, d. i. 7 dagen lang, eiken dag van 5j4 6 nam. gewapend een terrein in ver schillende richtingen doorloopen, afgewisseld door looppassen; 2e. dat de gestraften, indien de periodieke verloven weer doorgaan, daarvan verstoken zullen z\jn tot een door den opperbevelhebber nader te bepalen tijdstip; 3e. dat zij, die van 624 uur gemankeerd hebben, een maand verstoken zijn, van alle gun sten als: op Zondag van 7IOV2 uur verlof, avondpermissie, enz.: Zij, die 48 uur of langer gemankeerd bobben, blijven hiervan 6 tot 8 weken verstoken; 4e.'dat van hen, die extra- of landbouwvorlof genieten, dit verlof geschorst wordt en dit ver lof aan hen, die er voor in aanmerking zouden komen, niet mag worden verleend. Het vergaan van de „Lodewjjk van Nassau." De Raad voor de Scheepvaart Beeft uitspraak gedaan betreffende het vergaan van het s.s. „Bodewijk van Nassau." De Raad is van oordeel, dat het vergaan van de „Lodewijk van Nassau" moet worden toege schreven aan het stooten op een ontplofbaar voorwerp, vermoedelijk een onder water drij vende mijn, ten gevolge waarvan een gat in het schip is geslagen en het achterschip vol water geloopen. Het zal, naar 's Raads meening, aanbeveling verdienen, dat, zoolang men in de gevaarlijke zóne verkeert, alle schepelingen, dia voor den dienst niet onmibsaar zijn, zich in de mid scheeps rereenigen bij de sloepen en dat allen voorzien zijn van een reddinggordel. Door dezen maatregel kan een paniek worden voorkomen, althans beperkt en is de kans grooter, dat bij een ramp, als welke de „Lodewijk van Nassau" heeft getroffen, allo opvarenden gered worden. AARDBEIEN ALS GENEESMIDDEL. De „Vox. Med." meldt: Het volk beschouwde reeds eeuweulang da aardbei als een onfeilbaar geneesmiddel tegen jicht en rheumatiek. De geneesheeren, die oor spronkelijk niet veel vertrouwen in de genees kracht van het middel hadden, zijn eerst tot dat volksgeloof bekeerd nadat men in de aard bei de aanwezigheid van salieylzuur had vast gesteld. Dit salicyl is toevallig gevonden door een chemicus, die in een bus aardbeienconser- ven salicyl ontdekte en den fabrikant wegens ervalsching aanklaagde. Deze protesteerde tegen die beschuldiging en liet den chemicus het bereidingsproces zien. Bij onderzoek werd de aanwezigheid van salcyl geconstateerd, dat dus uit de vrucht zelf gekomen moest zijn. De geneeskrachtige werking van aardbeien op jicht en rheumatiek was hiermee volkomen verklaard, evenals het voorkomen van uitslag en de koorts die dikwijls het gevolg zijn van aardbeien eten. Het zij bovendien nog opgemerkt, dat de door de natuur bereide geneesmiddelen een veel krachtiger weking hebben dan dezelfde dosis van een chemisch preparaat. EEN R. K. AMBACHTSSCHOOL. Op initiatief van den R. K. Volksbond WOIN den te Den Haag pogingen aangewend om te' komen tot oprichting eener Ambachtsschool op katholieken grondslag. Bereids is een request gezonden met subsidie aanvrage aan de lands-regeering 15.000), aan de Pfov. Staten 3000) en aan de ge meente 's-Gravenhage (14800) tot een gezameu' lijk bedrag dus van 83.800. Mochten deze golden worden toeerestann en gezien de geschiedenis van het vakonderrickt-, dat hier te lande goeddeels aan het particulier initiatief is overgelaten, ]*jkt ons zulks niet onwaarschijnlijk dan zal Den Haag zioh binnenkort mogen verheugen in het bezit van de eerste Katholieke ambachtsschool. Den ondernemers van hot kloeke initiatief zij dit succes van harte toegeweuscht. IJMTJIDEN, 6 Mei. Van de treilende log gers kwamen heden aan den afslag: Wil- lielmina III KW 147 met f 42; Twee Gebroe ders KW 21 met f 145, Neerlandia KW 107 niet f 93, Maria Johanna KW 125 met f 118; Wilhelmina VI KW 101 met f 45; Cornells Mannus KW 48 met f 483; Jaeiolb KW 142 met f 54; Anne IvW 54 met f 21; Noordzee VI KW 168 met f 60; Wiltielmina n KW 34 met f 72; Gijisib. Karei van Hogendorp KW 110 met f 59; Wilhelmina I KW 25 met f 22; Vriendschap KW 137 met f 45; Jacoiba KW 172 met f 35; Neptumis KW 45 met f 87; Friesland KW 105 met f 61; Andrew Carne gie SCH 95 met f 320; Marian SCH 235 met f 82; Edam SCH 463 met f 137; Johanna SOH 388 met f 67; Stella IJM 237 met f 179; Catharina IJM 252 met f 225; Ada IJM 216 met f 75; Nelly IJM 76 me<t f 197; Johanna Saturna I VL 74 met f 261 Anna Johanna MA 140 met f 26; Prinses Juliana KW 17 met f 71; de Vrouw Cornelia KW 136 met f 200; Maria Cornelia KW 20 met f 43; Hugo en Greta KWr 129 met f 170; Willem KW 96 met f 301; Cornelia KW 175 met f 109; Adim. de Ruyter KW 73 met f 227; Jan KW 141 met f 179; Wilhelmina Vil K-W 140 met f Willem en Leeudert KW 170 met f 49; Wit- helmina II KW 138 met f 75; Katwijk a/d. Riin II KW 145 met f 58; Noordzee IV KW 161 met f 42; Me reu rins KW 46 met f 87 en Do Tinia en Kees KW 30 met f 84 besom ming. BEURS VAK AMSTERDAM. Nöteeringen van 6 Mei. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K. Ned. W.S. O. 100 5 102.15/16 10214 Ned. W.S. O. 200 5 101% 101.15/16 Ned. W.S. O. 500 5 102.3/16 102.3/16 - Ned. W.S. O. 1000 5 101.15/16 101.13/16 101% Ned. W.S. O. 100 4% 99.15/16 99% - Ned. W.S. O. 500 4% 99% 99% Ned. W.S. O. 1000 4% 99% 99.7/16 99.9/16 Ned. W.S. Oblig. 3 72.7/16 72.9/16 72.1116 Ned. W.S. Certif. 3 72.7/16 72.7/16 72.916 Ned. W8. Certif. 2% 61% 61% 62 LEIDEN, 5 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 65 stieren 80 h 415, 252 kalf- en melkkoeien 260 a 510.- 684 varekoeien 220 A 490, 293 vette osse en koeien 230 525, per kilo 0,85 4 1.05, 35 kalvéret (vette) 60 a 140, per kilo 0,95 a 1,30^ 263 kalveren (nuchtere) 5 a 11, 362 schapen (vette) 30 a 51, per kilo 0,72 4 ƒ0,80, 224 schapen (weide) 27 4 45, 343 varkens (ma gere), 25 a 65, 477 biggen 10 4 19, 11 bokken of geiten 4 a 10. Ter markt aangevoerd: 1564 Runderon; 398 Kalveren; 580 Schapen en 1 lam. Kaas. Aangevoerd: 143 partijen. Besteed werd voor: le soort Goudsclie kaas van 55 tot 58,40, 2e soort Goudsche kaas van 50 tot 54, le soort Leidsche kaas van 49 tot 52, 2e soort Leidsche kaas 45 tot 48. Alles pe< 50 K. G. Aan de stadswaag gewogen: 143 parlijen4 0300 stuks kaas, wegende 44104 K.G. Handel voor Goudsche kaas vlug. Handel voo^ Leidsche kaas matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6