STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN UIT DE PROVINCIE Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. In den Schouwburg. Hetimei>ikaansnhe wederwoord I VERSCHENEN: Door J. M. STERCK^PROOT. Prijs 30 cents. Verkrijgb. bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaarnestad", te Haarlem. 6432 Bij reclitstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32^ ct. in te zenden. een winkel in de Gerard Doustraat. Bij on- derzoek bleek liet echter aan een recker- cheur, dat door den jongen een valsehe aangifte was gedaan en dat het rijwiel met medeweten van den aangever door een 17- jurigen knaap. Voor een bedrag van I 10 was verkocht. Beide jongens zijn, aange houden. Straatroof. Zondagnacht zijn te Botter dam aangehouden een keilner en een bank werker, die verdacht worden in dien nacht op het Staatsspoorwegterrein aan den Paral lelweg een koopman te hebben aangevallen, 1 mishandeld en beroofd van een portefeuille 1 met f 030 aau bankpapier. De ledige porte feuille is aan de Bijnkaven op de straat ge vonden. l)e beide aangehoudenen zijn door 1 den bestolene pertinent als de daders her- I kend Het geld was verdwenen. Eeue smokkelaarsbende betrapt. Mare- j chaussee's hebben in den nacht van Zater dag op Zondag aan de grens bij Hommer- sum een troep van ongeveer 25 smokke laars ontdekt. Het gelukte 11 smokkelaars to verbaliseeren en meer dan 1000 K.G. a vet, rubber en andere goederen in beslag to nemen. Er werden verscheidene schoten gelost en een der kogels drong door een zak vet, die een der smokkelaars op het hoofd droeg. PERSONALIA. Hij K. B. is benoemd tot tijdelijk buiten gewoon Hoogleeraar in de afdeeling der .werktuigbouwkunde, eciheepsbouwkunde en electrotechniek aan de Technische Hooge- sehool te Delft, om onderwijs to geven in de elcctro-teehniek, jhr. dr. G. J. Elias, van hier. AMSTERD. STUDENTEN-TOONEEL'- VEREENIGING. 60-jarig Tooneeljubileurn van L. B. J. Moor. grienden van ons". Comedie in 4 bedrij ven. van Victorien Sardou. De 79-jarige heer Moor, heeft gisterenavond zijn tooneelfeest ook te Haarlem gevierd, beschei den, maar met te eenvoudiger hartelijkheid. Bescheiden allereerst, omdat het ubpliek •lecht was opgekomen; d'r zullen wel redenen genoeg voor wezen, doch we willen ze maar niet opnoemen. Het feit is er, en 't is te betreuren. Want hier was ruime belangstelling nu weer eens verdiend en op haar plaats geweest. Deze comedie van Sardou toch blijft haar waarde houden, ook nog voor onzen modernen tijd. De degelijke les. die er in schuilt, de prach tige karakter-typeering van dat mooie stelletje „vrienden", naast de teekening van den Dr. Tho- losan, met zijn nobel karakter, die de ware „vriend" blijkt dat alles kwam uitstekend tot z'n recht in de wèl-verzorgde vertooning, die de Amsterdamsche Studenten man gaven onder de smaakvolle regie van den ouden heer Moor, die de rol van Dr. Tholosan met verrassende opge wektheid speelde; tot in de fijnste trekjes was zijn spel af! De dames- en heeren-leden der Amsterdam sche Studenten-tooneelvereeniging, die aan deze mooie comedie medewerkten, deden dit, op het voorbeeld van den in den tooneeldienst vergrijs den heer Moor, met prettige fleur en grooten lust; het samenspel was zeer goed. De heer Moor werd overvloedig gehuldigd. Eerst kwam er een krans namens tooneelvrien den; toen na het tweede bedrijf kwam de praeses der Leidsche Studentenvereniging, met een grooten krans en een aardige speech. Na. het vierde bedrijf was de beurt aan de groote huldi ging. De heer van Gasteren bood den jubilaris een bloemstuk aan namens de K. L. V. J. J. Cremer, en het eerelidmaatschap van die vereni ging; namens de Haarlemsche huldigingscom missie hield de heer Mr. P. Tideman een geestige toespraak, waarin hij in hartelijke bewoordingen herinnerde aan de jongheid van den heer Moor, ondanks diens vele jaren en vooral opmerkte, hoe spontaan deze huldiging was voorbereid en uitgevoerd. Hij boód hem, namens Haarlemsche vereerders, een prachtigen krans aan, en „een brief met een aangename herinnering aan Haar lem". De heer Moor dankte in een hartelijk speechje voor deze huldiging, en voor de belangstelling. Ook den Amsterdamschen studenten was hij dankbaar; op hun aandringen, van de dames vooral, had hij er in toegestemd in dit stuk nog eens op te treden. Met gedurig applaus en her haalde fanfares wérden deze hulde- en dankbe tuigingen onderbroken. De Haarlemsche „Har monie" luister de de tussch en pauzes met genoeg lijke marschmuziek op. Onder de aanwezigen waren verschillende tooneelcollega's, die oprecht mee genoten van Moor's fijne creatie. GEMEENTEZAKEN. De lantaarnopstekers en de duurtetoeslag. De lantaarnopstekers richtten een adres aan den Baad, verzoekende hou een duurte toeslag te willen verleeuen, dat in handen van B. en W. om ad vie; werd gesteld. In dit thans verschenen advies deelen B. en W. den Baad mede, van meening te zijn, dat aan de toekenning van den duurtetoe slag-, waartoe besloten werd in de raads vergadering van 27 October, ten grondslag l'igt de gedachte, dat hü ten goede moet ko men enkel aan hen, die door hun werkzaam- zijn in dienst der gemeente hun bestaan vin den, en wier dienst-verhouding tot de ge meente dus niet als een nevenbetrekking is te beschouwen. Van dat standpunt uitgaande, komt het B. en W. voor, dat adressanten niet in den duurtetoeslag kunnen deelen. Hunne werkzaamheid toch in dienst der gemeente bepaalt zich tot slechts enkele uren in een etmaal; over de overige uren kunnen zij naar goedvinden beschikken en in dienst van particulieren werkzaam zijn. Op dien grond advieeeren zij op het ver- zoeksehiift afwijzend te beschikken. Het Witte Kruis. B. en W. stellen den raad voor goed te keuren de rekening en verantwoording over 1915 en de begrooting voor 1916 van het 2e en het 3e douche-badhuis, ingediend door de afd. „Haarlem" der Noord-Hollandsohe Vereeniging „Het Witte Kruis". EEN ONTROUWE DIENSTBODE. Door de politie is opgespoord de 16-jarige C. F. V., die, toen zij in dienst was bij me vrouw M. B.S., wonende in de Jorden- straat, zich liad schuldig gemaakt aan dief stal ten nadeele van hare meesteres van zij de, zijden lint, een tafellooper, dameskregen, een zilveieu armband en een schaar. Het meisje bekende. Al het gestolene, behalve het zijden lint, is in hare woning in beslag genomen. ONDER EEN WAGEN GERAAKT. Gisterenmiddag geraakte de 11-jarige P. F., wonende in de Romolenstraat, die op den Heerensingel aan het spelen was, onder een wagen met militaire stroozakkèn, die hij, daar liij doof is, niet had hoeren aankomen. De wielen kwamen hem over het linkerheen en de rechterhand. Het knaapje werd in het Gasthuis verbonden, waar alleen een paar wonden werden geconstateerd. DE VACATUBE-SLINGENBEBG. Ter voorziening in de vacature Mr. Slin- genherg, die in den Baad voor het derde district zitting had, zal de candidaatstelling plaats hebben op Dinsdag 6 Juni, de stem ming eventueel op Vrijdag 16 Juni en zoo ncodig de herstemming op Vrijdag 23 Juni e.k. DE ,WASCH VERDWENEN. Gisterenmiddag meldde zich bij iemand wonende op het Spaarne een man aan om de wasch te halen, die hem in goed ver trouwen werd medegegeven. Later, toen de bleekersknecht hetzelfde kwam doen, bleek dat de eerste zich voor een bleekersknècht uitgegevene, eenvoudig een oplichter was geweest. De politie spoorde hem op. Het was de bekende pakjesdrager Th. T. die ontkpndc, maar die herkend werd als den persoon aan wien men de wasch had mede gegeven. Daar T. beschonken was, werd hij op het politiebureau in bewaring gehouden om daar zijn roes uit te slapen. Nu is men doende te onderzoeken waar de wasch is gebleven. NOODHULPRRUGWACHTERS. Gelijk bekend is, bestaan te Haarlem ruim een 20-tal noodhulpbrugwachters, wel ke dienst doen om de brugwachters om de 14 dagen een vrijen Zondag van des Za terdags 1 uur namiddags, tot 's Maandags morgens 7 uur (pl.m. 8i uur) te verschaf fen, welke noodhulpen des Zaterdagsnachts en Zondagmiddag optreden; ook nog een 3-tal, welke voor ziekte en verlof optreden. Deze allen zijn op 1 Mei plotseling door den havenmeester per brief ontslagen, we gens een nieuwe dienstregelingl Wij vragen in gemoede, kan de Raad dit toestaan, en behooren analoog aan de be staande arbeidscontracten bij particulieren deze menschen niet met 6 weken loon of althans eenige schadevergoeding aan- den dijk te worden gezet, of ook wel te worden gepensioneerd? Er zijn noodhulpen bij, welke 10, 15 en zelfs meer dan 20 dienstjaren hebbenl [Wij weten, dat er groote ontevredenheid onder de ontslagenen heerscht. ONZE AMBACHTSCHOOL. Gisterenavond vergaderde voor het eerst het met 7 leden uitgebreide en thans volledige be stuur der vereeniging „de Ambachtsschool". In deze bijeenkomst, had plaats de installatie van de nieuwe bestuursleden. Dat geschiedde door den fungeerenden voorzitter, den heer Qeijl met eene korte, toespraak. Na den heeren van harte welkom te hebben geheeten, eindigde spreker „Belangrijke zaken zijn of worden voorbereid die wachten op Uwe en onze werkkracht en toe wijding om tot uitvoering te kunnen komen. Veel zal van uwen tijd en Uwe kennis worden gevorderd om onze inrichtingen van onderwijs de A. S., de A. Y. T. S., en de M. T. S. voor de bouwvakkeu, te doen beantwoorden aan de hooge eischen die aan de nieuwste inrichtingen op dat gebied zullen worden gesteld. Moge onderlinge samenwerking en een vriendschappelijke geest, zooals tot heden steeds in ons Bestuur heeft bestaan, daartoe medewerken. Mijnheeren ik meen daartoe op u allen te mogen rekenen. Ten slotte zij het mij vergund u voor te stel len onzen Directeur den heer Groote Haar met wien wij zullen samenwerken en vau wien de voorstellen zoowel wat betreft den bouw als de inrichting en het beheer van onze scholen, zullen uitgaan en van wiens kennis, werkkracht en toewijding het welslagen van onze onderne mingen voor een groot deel afhankelijk." De heer Schreuders dankte den heer Geij.l voor zijn vriendelijke woorden, den wensch uitspre kend dat onder diens beproefde leiding de be stuursvergaderingen steeds het aangenaam, en gezellig cachet zouden mogen behouden, dat haar tot dusverre kenmerkte en verzekerde ten slotte, dat de voorzitter op aller medewerking kon rekenen. Men bleef daarna nog geruimen tjjd, gezellig ter nadere kennismaking bijeen. EEN VREEMDE HISTORIE. Zaterdagmiddag vervoegde zich aan de wo ning van mej. A. L. geb. P., de heer v. d. L. van den Kruisweg, bij wien hare zuster als werkster in dienst was geweest, met verzoek, daar zij van oneerlijkheid werd verdacht, eens in hare kast een onderzoek té mogen instellen Haar hare zuster afwezig was stond mej. L. het toe. De heer v. d. L. nam daarop een bedrag van 94 mede. Later, toen de bedoelde zuster J. M. P. thuis kwam, deed zij aanstonds van het gebeurde bij de politie aangifte. Ze beweerde, dat zij wel eens geld uit de toonbank van den lieer v. d. L. had weggenomen, ten bedrage van 3'.en van 2.50 maar zjj kwam zich nu beklagen, dat de heer v. d. L», uit haar kast 94 had .wegge nomen De politie nam het geld in beslag en stelt naar de zaak een onderzoek in. ZITTING .VAN DEN KEÜRINGSRAAD. De zitting van den keuringsraad yoor de in geschrevenen voor de militie, lichting 1917, dezer gemeente, zal plaats hebben in den Doelen alhier op 31 Mei 1916 voor hen wier, namen op het Alphabetisch Register voorkomen onder de nummers 1 tot en met 73; 2 Juni 1916 als voren 74 tot en 146; 3 Juni 1916 als voren 147 tot en met 219; 5 Juni 1916 als voren 220 tot en met 292; 6 Juni 1916 aas voren 293 tot en met 365; 7 Juni 1916 als voren 366 tot en met 438; 8 Juni 1916 als voren 439 tot en met 511; 9 Juni 1916 als voren 512 tot en met 584; 10 Juni 1916 als voren 585 tot en met 657 13 Juni 1916 als voren 658 tot en met 730; 14 Juni 1916 ais voren 731 tot en met 766; tel kens beginnende des morgens ten 9 ure. ÈEN RECORD IN DISCUS-WERPEN. Bij gelegenheid van de athletische wedstrijden te Lisse op Zondag 7 Mei, is door den Heer J. J. Petri alhier het Nederlandsch record discus werpen verbeterd met een worp van 36.30 M. Dit record zal echter, door 't ontbreken van de officieele personen, niet worden erkend. TEYLER'S STICHTING. In het Teyler's Museum alhier wordt deze maand een buitengewone tentoonstelling ge houden van de kunstwerken, berustende in de verzameling van het Museum, behelzende de Engelsche prentkunst van de 17de en 18de eeuw en moderne teekeningen. INLIJVING VAN MILICIENS II BATALJ. LICHTING 1916. Op 17 Mei a.s. zullen in „den Doelen" de dienstplichtigen der II Bataljons van de lich ting 1916 worden ingelijfd en wel te 10 uur v.m. pl.m. 300, en te 1 uur n.m. pl.m. 200 allen be stemd voor Depot X alhier. De ingelijfden zul len in de kazerne worden gelegerd. KANTOORBEDIENDEN-VEREENIGING. Gisteravond is alhier opgericht een vereeni ging van kantoor- en handelsbedienden, ge naamd: „Door organisatie sterk". In het be stuur werden gekozen: J. A. Boogaard, voor zitter^. J. Abspoel Jr., secretaris; C'. J. J- Westera, penningmeester; J. Kramer, commis saris; F. Dekker, commissaris. OPGEHEVEN. Door de Arr. Rechtbank alhier, is bij vonnis van heden opgeheven het faillissement van Pie ter Wies, timmerman en aannemer, wonende te Aalsmeer. Dit faillissement is 20 Mei -1913 door de Rechtbank uitgesproken. FAILLIET VERKLAARD. Door de Arr. Rechtbank alhier zij bij vonnis sen van heden in staat van faillissement ver klaard: Th.Schouten, schoen winkelier, wonen de te Hillegom. W. H. Sernó, winkelier in siga ren wonende te Haarlem. In beide Rechter commissaris Mr. J. D. Pasteur-. Curator Jhr. Mr. T. W. van Styrum. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij P. J. Bon, Oosterstr. 57, kindertaschje. B. v. Lier, Julianaweg 51, Bloemendaal, armband. J. v, Zeist, Teding v. Berkhoutstr. 8, muts. Chr. Wijkhuizen, Jacobijnestr. 6, rozenkrans. 3. Olooa, Brouwersvaart 134, collier. G. Groene- veld, Zylstraat 34, manchetknoop. C. Lijnzaad, Leidsehestraat 150, stroohoed. P, v. d. Beek, Smedestraat 28rood, broche. O. Bakker, J. F. Helmerstr. 2, omslagdoek. A. Oostwald, Gast- huisvest 138, broche. J. H. Bruigom, Leidsche- vaart 28e, armbandje. J. J. v. Waveren, Kolk- straat 3, kinderportemonnaie. P. v. Vliet, Schreveliusstr. 10 rood, medaillon, O. Kraans- berg, Wijde Geldeloozepad 2 rood, dameshorloge. M. Steenke, 2e Hoogewoerddwarsstr. 13, Scho ten, wandelstok. A. v. d. Vliet, Maerten van Heemskerkstr. 41, Rijksdaalder. G. Snoek, Turfmakt 21, zwarte doek. L. Otter, Turfmarkt 8 rood, hazewindhond. H. v- d. Wal, Smedestr. 38, rijksdaalder. H. Bartel, Spaanschevaartstr. 57, Sohoten, Schrijf garnituur. Pli. Spoor, Gen. de Wetstr. 10r;, armbandje. Fr. Born, Leidsche Plein 40 rood, portemonnaie met inhoud. W. Goedhart, Zomerstr. 14, portemonnaie m. inh. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 9 Mei: J- Schoetnaker en M. C. v. Buren H. Engelman en K. D. v. Konijnenburg. T. Getrouwd 9 Mei: H. F- ^"'pers met H. Zijl stra H. J. Busé met A. U Winnubst. Geboren 7 Mei: d. van P. v. dEijkhof-Keet- laer 8 Mei d. van M- ^„Y-.?- "erg-v, Duyn z. van A. E. Allart-Jkvr. Sickmgke 9' Mei: d. van J. Rose-v. Woensel Overleden 7 Mei: H. J- v- °e"der€" 22 jr., Maerten van Heemskerkstr. 8 Mei: Q, Pruis, 43 jr., Schoterweg J- Woudenberg, 64 jr., Twijnaerslaan A. Mien's 50 jr., Kerkhofstr. - F. Kerkhoff 67 jr., Esschildersiraat. BUITENLAND. WASHINGTON, 9 Mei- De antwoord-nota van Amerika aan Duitscbland zegt het vol gende: „De Amerikaansche re£eeiin& beeft zorg vuldig de nota der Dnit6^6 regeering van 4 Mei overwogen. De Duitsche nota wordt in het bijzonder beschouwd als te kennen ge vend bet voornemen der Duitsche regeering om in het vervolg al het mogelijke te doen om den strijd te beperken tot de strijdmach ten den oorlogvoerende mogendheden en als een bewijs dat de Duiteohe rejfeering beslo ten heeft aan al haar commandanten van zeestrijdmachten de beperkingen op te leg gen overeenkomstig de internationale wet ten, waarop de Amerikaansche regecriug beeft aangedrongen sedert de aankondiging van de Duitsche duikbootpolitiek op 4 Fe bruari 1915, welke politiek thans gelukkig is opgegeven." Verder deelt Reutei' mede dat de Ameri- kaansche regeering geeü oogenblik het denk beeld kan overwegen en dus nog- veel min der bespreken dat de nieuwe duikbootpoli tiek in eenigen samenhang zou rvorden gu- I bracht met de houding van eenige andere regeering ten opzichte van de rechten der neutralen en non-combattanten. BINNENLAND. STAKING BIJ DE SCHEEPSBOUW MIJ Men meldt ons uit Amsterdam: Het werk bij de Ned. Scheepsbouw Mij. is thans geheel stil gelegd. Er zijn bij deze staking 1300 werklieden betrokken. EEN GEVAARLIJKE DIJK. Nabij Durgerdam is in den morgen van 14 Januari, over een lengte van 60 meters de binnenhéïft van den Waterlandscheii dijk 6poorloos verdwenen en ontstond ter plaatse een diepe put. Nu bet 0A-ers<roemende water weg is, kan men eonstateeren op welke Avijze het ongeval plaats had. Tussch eu den dijk en het Kinselmèer strekt zich een berm of grasveld uit van ongeveev 15 M. Dit veld was ondermijnd, de aard- massa is er onderdoor geschoven in bet meer en heeft het grasveld 80 d.M. opgelicht. Ook de aanliggende bodem van het meel is 80 cM. boo gei- geworden. Het veld blijkt eveneens ondermijnd te zijn, zoodat deze Plaats nog steeds gevaarlijk voor de veilig heid van Waterland is. EEN TREINBOTSING. Uit Zaltbommel meldt men ons: Gisteren avond te half elf zijn bij Zalt-Bommel vier goederenwagens ontspoord, zoodat een uit da. richting Utrecht komende passagierstvein op de wagens liep. De materieele schade is aanzienlijk. Een stoker werd van de machine geslingerd, maar bleef ongedeerd. De baan is versperd en het treinverkeer ondervindt nog groote vertraging, doordat de reizigers bij de plaats van het ongeluk moeten, over stappen,. NA DEN WATERSNOOD. Van het drooggelegde land. Men meldt ons: De polder Oostzaan is thans van het over tollige water bevrijd. Het motorgemaal van den polder heeft Maandagmorgen den arbeid gestaakt, daar het normale peil was be reikt. Bij deze gelegenheid wapperde de vlag op het machinegebouw. De in den polder Oostzaan gelegen Braak- polder welke het particulier eigendom is van den heer Jb. de Boer wacht nog op üitma- ling, daar het motorgemaal van dezen pol der d'efect is. Het rij verkeer in de gemeente Oostzaan, dat verboden was, is thans weer openge steld. Do Wilmkebreek-polder te Landsmeer zal ook worden leeggemalen, doch door den wa termolen die hier staat. Men is reeds met malen begonnen. Te Buiksloot is men Maan- '•dag begonnen met den verkoop van den grooten voorraad wrakhout en andere aange spoelde voorwerpen. De hoeveelheid was echter zoo groot, dat alles niet op een dag geveild kon worden. De verkoop zal de volgende dagen worden voortgezet. Uit Anna Paulownapolder meldt men ons: De Oostpolder is nu ook drooggelegd. Met het .groote motorgemaal bij de Van Etvijck- sluis moest reeds eenigen tijcl geleden wor den stopgezet wegens te weinig toevoer van water; de kleine hulpgemalen zijn reeds ge borgen. Een treurigen aanblik levert Üit voor wei nige maanden nog zoo vruchtbare deel van den polder op. Een dikke laag slib met eon groot zoutgehalte bedekt de uitgestrekte vlakte, waarop nu zelfs het zeewier woekert. Van de boerderijen, die eenmaal de fraaiste en weelderigste in Noord-Holland waren, zijn nog slechts de geraamten of de bouw vallen over. De in het slib achtergebleven zoeddieren, veroorzaken een ondraaglijken reuk, die uit den drooggelegden bodem opstijgt en door den Oostenwind over den iWestpolder wordt gedreven, waar het den bewoners nog niet geheel gelukt is hun huizen van dienzelfden stank te bevrijden en menigeen de schade lijke gevolgen Ülier uitwaseming voor zijn gezondheid moest ondervinden. Het leven heeft in dit deel van den polder zijn gewone aanzien herkregen. Toch is men niet hoopvol gestemd voor do toekomst. Het zoutgehalte van liet ondergeloopen land is ook hier zeer belangrijk; vandaar dat de landbouwer geen groote verwachting koes tert van den oogst. De veehouders ondervin den de schade nu al. De weilanden, die z.ch in het voorjaar goed ontwikkelden, konden de, warmte der laatste dagen niet verdragen en zijn geheel verdord. Verschillende vee houders moesten daarom hun vee verkoopen. ZAK D VOORT. GEMEENTERAAD. In de zitting van den gemeenteraad van gieterenavond wetd medegedeeld dat Is in gekomen een adres van de Hotel- en Pen- sionkoudereveroeiiiging betuigende adhaeeie aan de plannen tot stichting een er gasfa briek. Met eenige andere ingekomen stukken werd dit adres voor kennisgeving aangeno men. B. en W. stelden voor aan het hoofd tler bewaarschool naar aanleiding van een inge komen adres over 1916 te \-erleenen een duurtetoeslag van f 100. Wethouder Zwaan wilde aan de helpsters ook een duurtetoeslag geven. Maar de voorzitter vond dat de dames dan eerst een adres moesten inzen den. Nadat de heer v. d. Werf had gezegd dat hij het laatste reeds aan de dames had aangeraden, trok de heer Zwaan het voor stel in en werd dat van B. en W. aangeno men. Om aan bezwaren van Ged. Staten lege- moet te komen, Averd in de verordening in zake de heffing van opcenten op de perso- neele belasting een redactiewijziging aange bracht. Inzake den houw van arbeiderswoningen deelde de voorzitter mede, dat de aan besteding niet was medegevailen en .dat af gaande op die aanbesteding de woningen wel op i'2.50 huur per week zou komen. In verband daarmede wenschte spr. gaarne te vernemen of de raad onder die omstan digheden nog met den woningbouw wenscht voort te gaan. Nog deelde spr. mede dat de gezondheids commissie tegen de plannen bezwaren had. De heer Stom meende dat men met den woningbouw zoo spoedig mogelijk voortgang moet maken; bij Avelke meening- de heer Webber zich aansloot. De laatste achtte, dat indien de huur wat hoog is, de gemeente moet bijspringen en dat men dan den men schen moet vergunnen des zomers een deel van de woning te verhuren. De heer v. d. Plas wilde eerst met de gezondheidscommissie de zaak in het reine brengen en niet tot den bouw o\-ergaan voordat men zekerheid heeft, dat men van het Rijk de gelden zal terugontvangen. De voorzitter was 't met den lnatsten spreker geheel eens en zeide, dat B. on W. indertijd in den waan hadden verkeerd, dat de gezondheidscommissie zioh met de plan nen kon vereenigen. Anders hadden B. en W. niet voorgesteld tot do aanbesteding over te gaan. De lieer Koning kon er zich niet zoo aanstonds mede vereenigen den menschen te vergunnen 0111 een deel vau huu womugen to verhuren, al nam hij dan aim dal do soc.» dem. dat Avel gaarne willen, öp die manier doet men, met de gemeente al» geldschieter anderen kleinen Zandvoorters concurrentie aan. En dat gaat toch niet op. Daarom waarschuwt spr. in dezen niet te nemr-u con lichtzinnig en stap. De heer Stom bpleitte andermaal een tot den bouw der woningen over te gaan m het belang van de A'olksgezondheid en meen de dat dan althans in de eerste jaren de g'emeente er maar een duitje op moet toe- lgggeu. Men kan byv. de huur voorloopig voor den tijd van een paar jaar vaststellen. De voorzitter deed opmerken, dat naar zijne meening 13. eu W. niet kunnen gunnen, vóór dat men zekerheid heeft, dat men do gelden van het Rijk kan terugkrijgen. De heer Zwaan deed een voorstel om B. en W. op te dragen met de gezondheids- comn iesie te trachten tot o verens temming te komen en verder om dan bij het Rijk 00 spoed aan te dringen eu B. en W. toe tó staan indien men tot cene schikking komt, den bouw te gunneu voor f 79,000. De heer Koning stelde voor, om, indien men met de gezondheidscommissie tot over eenstemming kan geraken, tot den bouw van 20 woningen over te gaan onder voorwaarde dat de Raad nader de huur zal bespreken en vaststellen. Na nog eenige gedacbtenwisseling werd besloten, dat B. en W. met de gezondheid»' commissie zullen confereeren, daarna ee» onderhoud met de bevoegde autoriteiten IC Den Haag zullen hebbeu cn vervolgens verdere behandeling van de zaak co» swöeu- eitehande raadsvergadering zLlUon uitschrij ven. D'r Avas hieruig)0 aai dig wat tijd volge praat! Kon lange ciiscussio ontstond daarna over een adres van strandpachters inzake de voor waarden van 6trandverpaohting. Ten slotte is met tegenstemming van de ïeeren Koning en Weblier besloten om art. 17, waarbij de pachters verplicht zijn om hun personeel een» om de 14 dagen 24 uur vrij moet geven met behoud van loon, aan te vullen in dien zin, dat de werklieden niet verplicht zijn om van van dat verlof ge bruik te maken. En verder, dat indien zij er niet gebruik van wenschen te maken, aan hen hoven hun weekloon voor dien dag 1/7 van het week loon zal worden uitbetaald. Nog werd besloten om art. 21 van de con tractvoorwaarden te laten vervallen. Tijdens de gedacbtenwisseling uitte meer dan één raadslid zich vxij heftig en liet de voorzitter zich een uitdrukking ontvallen^ die uit eens Burgemeesters mond aUcrmins/ pas geeft en die allesbehalve parlementair w as Ook over het volgende punt; bouw van een ziekenhuis vielen nog al wat woorden. B. en W. zullen advies inwinnen van de gezond heidscommissie en dan komt de zaak van den bouw van het ziekenhuis, aangeduid met den weidsohen naam van „izkenpaviljoen" nog wel eens in den raad. In antwoord op bemerkingen van den. heer Groen in de vorige raadszitting deelde de voorzitter mede, dat door hem dë zaak va» tiet verplichtend stellen van het drag-on van badcostum.ee voor personen boven 16^ja»-r was overwogen. jjoch hem was gebleken dat ook al 1U verband met den oorlog nu zoo slecht aan ba dcostinnes is komen. Hij stelde daaroi» voor de zaak voorloopig niet te regelen, Avaarbij de heer Groen zich neerlegde. Na de rondvraag werd de raadszitting t» 1014 uur gesloten. Onder 't publiek ware» oo-k een paar dames, die niet weinig pret hadden over het „zal ik maar' e reis zeggen, eventueel natuurlijk" dat. als altijd, ook nu weder herhaaldelijk door de raadszaal klonk! HAARLEMMERMEER. O, die nieuwe tijd. Doordien de meeste kerk gangers in de Herv. Kerk te Hoofddorp not£ met „den ouden tijd" rekening hielden, onder vond de dienst j.l. Zondagmorgen zeer veel ver traging en kon dominé eerst een uur later dau gewoonlijk zijn preek beginnen! Voortaan ^al de dienst een half uur later aanvangen; om beide partijen te gelieven moet men wat weten te geven en te nemen De Gezondheidscommissie. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft mevrouw, H. A. van Kiel—Smeenge op verzoek eervol ont slag verleend als lid der Gezondheidscommissie, gezeteld alhier, met ingang van 15 Mei a.s. HALFWEG. ij Pokken. Gebleken is, dat een der miliiairefl van hier, vertoefd had in een huis te Amster dam, waar pokken werden geconstateerd, on middellijk zijn daarop de noodige maatregelen genomen om ia de loods, waar de onvoorzien'1#4* militair verblijft, besmetting te voorkomai. HEEMSKERK. Ondeugdelijk vleesch. Alhier zijn enkele -.eu- schen waarschijnlijk door het nuttigen van o»"1 deugdelijk vlecsch ernstig ongesteld gewor den. De politie stelt een onderzoek in. De bflJ trokken slager liad voox- korten tijd eveneens, ondeugdelijk vleesch geleverd. HILLEGOM. Ouderwijs. De heer F. J. Gerritsen alhier iX in tijdelijke betrekking benoemd ais onderwijl zer aan de R. K. Par. Jongensschool alhier. Een Kamer vau Koophandel? B. en W. adv d seeren aan den Raad, om ii het belang van ka» dol en nijverheid de wenscheT|jkheid uit te sp»'0 keu van de vestiging van een Kamer vau Kook handel en Fabrieken in deze gemeente. J De guspr|js. Den raad bereikte een voor» tot verhoe ging der gasprijzen. Do gascomm»3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2