LETTEREN EN KUNST Landbouw en Visscherii ONDERWIJS FINANCIEELE BERICHTEN nr. De geschiedenis van kleinen Muck, Raadsels. Ons Ruil- en Verzamelhoekje» Alianei. STATEN-OENERAAL U'J SlADSNItSUffS KUNST. INGEZONDEN. 5.2H 217— 161.% 161% 161% 102% 69.50 86% 78% X X X X X X X X X X X X grond had dezen braak gel^d ter voorberei ding voor den nieuwen oogst, doch de3 nachts kwam zijn vijand en zaaide over ieder perceel ongeveer 21/» liter herikzaad, een zeer kwaad onkruid, dat zicli in vele jaren, wellicht nooit weer uit het land laat verwijderen. De eigenaar van dat land diende een klacht in, doch de rechtbank te ïiei weigerde aanvankelijk daaromtrent een vervolging te gelasten. Daarop voorzag de officier van justitie zich tegen die weigerng in hooger beroep cn. thans heeft het Ge rechtshof te Arnhem alsnog een vervolging be\ oien en do zaak naar de openbare te rechtzitting der Tielsche rechtbank verwe zen. NOOIT VERTOOND. Alen schrijft uit Zevenaar aan „De Tijd": Zaterdag was ér hier Tooneel „uitvoer", a aarvan het „laatste bedrijf" door het Elber- felder Stadttlieater, speelde in de openlucht, op het Sta ions perron. N Hoewel de artisten reeds waren vertrokken naar hunne „Heimat" moest da tooneel-„uit- voernog"plaats hebben en kwam deze zending hedenmiddag per S.S. alhier aan. De douane beambten bekend om hunne nieuwsgierigheid voor al wat ons land inkomt, maar tegenwoor dig nog meer naar 't geen er uitgaat, konden ook deze toneel-„uitvoer" niet laten doorgaan alvorens te hebben gezien en genoten van al dat sehoone decoratief en de fraaie kleedij. Even uitladen dus. Nu weet een ieder wel, dat dergelijke zaken alleen 's avonds bij kunstlicht op een grooten afstand het gewenschte effect maken. Bij dag licht en op den keper beschouwd is het heel anders, vooral als men daarbij nog achter de schermen ziet. Tot deze ontdékking kwamen dan ook de heeren van de douane. Afaar dat tooneel schermen gelijkend uitgehol de boomstammen, voetstukken, trap ballustra- den en dergelijke opgevuld worden met zijden 3pek, koloniale en grutterswaren, geconserveer de visch, sigaren enz. enz. wie zou dat vermoe den. Een twee meter lange tootieeldraak (oogen- schijnlijk van beschilderde lappen linnen ge maakt) had zich danig te goed gedaan aan. ia, na een kleine operatie van kop tot staart bleek zulks..,, aan Klappa-margarine. Na le diging scheen het beest merkbaar aan verval >an krachten te lijden. Ook hadden de dames en heerencomedianten na de laatste uitvoering elders vergeten de zak ken der costumes te ledigen. Want uif de klater schitterende kleedingen van vorsten, graven, edelen van vervlogen eeuwen kwamen groote hoeveelheden bak- en brandoliën, bukvet, spiri tualiën en andere lekkernijen te voorschijn. Om N. O. T. bekende redenen werden al deze artikelen door de douanen aangehouden. De telegrafist teruggeroepen, directeur van het gezelschap kon nog juist bijtijds do Apo theose bijwonen, voordat 't scherm viel, Niemals dagewesenl EEN DUUR BETAALDE HOED. Het volgende geval deed zich dezer dagen, volgens de „'s-Hert. Ct." op de markt te Den Bosch voor: Aan een kraam met dames-zomerhoeden was het een drukte en gedrang van je welste. Ieder soe'.it voor ziek den» inooisten hoed uit. Onder de kooplustige dames was er echter één, die blijkbaar meende dat de hoeden voor niets gingen. /Aij zoelit er een uit en,... ging oen. Zender te betalen en zonder dat do koop man er iets van bemerkte. Twee vrouwen hadden echter do handeling der dame gezien cn waarschuwden den koop- an, waarop deze de dame naliep. Juffrouw, zei hij, u heeft vergeten dien hoed te betalen. Neen mijnheer, was het antwoord, u vroeg er 1.75 voor, doch hebt hem tnjj voor 1.50 gelaten en die heb ik u betaald. Neen juffrouw, u heeft niet betaald cn als u niet spoedig mij het geld geeft, waarschuw ik de politie. Daar scheen de dame niet erg op gesteld te zijn, i-n daar zij inzag ontdekt te' zijn, betaalde zij met hoogroode kleur 1.50. Dan u wel juffrouw, zei de koopman, u heeft daar een hoed die.... negen stuivers kosten moest I Hij ging terug naar zijn kraam, gaf beide vrouwen die hem waarschuwden ieder een kwartje en maakte zelf toen nog een mooie winst I De dame verdween met haar te duur betaal den hoed PROV. BOND VAN R. K. KIESVEREENI- GINGEN IN NOORD-HOLLAND. (Slot). De voorzitter bracht aan den lieer Eeymer een woord van dank voor de duidelijke en klare wijze, waarop hij over den politieleen toestand had gesproken. Hij drukte den wensoh uit, dat de afgevaardigden in hunne Kiesvereenigingen ook eens zouden doen uit eenzetten wat hier is gezegd en dat het nu gvhoorde voor hen een spoorslag zou zijn om nu bij de Staten-verkiezingen met ijver aan den arbeid te gaan en een volgend jaar bij de Kamer-verkiezingen met verdubbelde kracht en dat men-daarbij gebruik zal maken van de bij uitstek dankbare wapens, die links ons nu in handen heeft gegeven. En verder stelde spr. nog eens in 't licht de tegenstelling tuasehen de Statsbedeeling en de Invaliditeitswet-Talma, die kant en klaar ter uitvoering ligt en die velen arbei ders tot een zegen zou zijn, maar die links niet wil uitvoeren. In mooie bewoordingen schetste spr. het bitter weinige en op zichzelf teleurstellende aan velen, dat links daarte genover aanbiedt. Hij gaf den raad om niet de wet-Talma te doen voorlezen, maar den zin, den inhoud en het karakter ervan te doen ontvouwen om zoo 't mooie er van te doen uitkomen. Na verder allen veel succes bij de Staten-ver kiezingen te hebben toegewenseht, sloot spr., na nog te hebben opgemerkt dat door de ac tiviteit van do Nieuwe Haarl. Ct. allen het gesprokene mede naar huis konden nemen (applaus) de vergadering met den Chr. Groet DE ONAFHANKELIJKEN. De kunstenaarsvereeuiging de „Onafhankelij- ken houdt gedurende de maanden Mei en Juni hare 7e Jury-vrije tentoonstelling in het eigen rebouw aan den A instel veen schewcg te Amster dam. De opening had Zaterdagmiddag onder groote belangstelling plaats en werd o.a. bijge woond door de Generaal Ophorst. Ook thans komt duidelijk aan liet licht dat het ontbreken van een beoordeel in gs-commis- aie, het exposeeren van minderwaardig werk ten gevolge heeft. De goede zijde er van is dat aan kunstenaars mot nieuwe, dikwijls nog onbegre pen opvattingen, de gelegenheid wordt geboden aan hun werk meer bekendheid te geven. De scherpe tegenstelling tusschen goed en zwak werk doet daarenboven vaak de gunstige kwa liteiten van het eerste nog beter uitkomen. Verschillende bekende kunstenaars zijn ver tegenwoordig. Toorop met bekend werk o.a. de Mijnwerker.Yeldheer(Laren)met houtsneden waaronder eenigo gekleurde, waarvan: de Storm misschien wel de belangrijkste is. Van Martin Monmckendain zien we wederom de knappe, reeds vele malen geexposeerde theater- scènes: het Amphitheater, bij Prot, in Flora eu werden twee andere doeken. Mevr. Therese van Duyl Swartze zond het groote schilderij: Dc Vrouw van den Leviet, hetwelk reeds in 1912 op de vier-jaarlijksehe in het stedelijk museum te zien was. Verder: De eerste H. Communie, Schaakmat cn twee pastels waarvan vooral een expressievolle Pierrotfiguur de aandacht trekt. Conrad Kickcrt (Parijs), Tlioru Prikker (Cie- fcld) Lizzy Ansingh en Kees van Dongen Ik hoeren oveneens tot de inzenders. Do Haarlemsche schildersbent is vertegen woordigd door Kruijder, Boot en van Steenwijk. Kruyder o. a. met: Ilct Paradijs, hetwelk hier echter niet dien indruk maakt als op de tentoon stelling in het atelier van den schilder. Boot laat hier zien welk een veelzijdig kunstenaar hij is en zond: Portret, Bloemen en Naaktstudie (schilderijen) en twee krijtteekeningen. Van Steenwijk laat eenige schetsen en teeke- ningen, meest onderwerpen uit liet visschers- leven, zien. De Haarlemsche beeldhouwer H. A. van den Eynde heeft een kapitale inzending met de fragmenten van het scheepvaarthuis. Verder be- hooren tot dc sculpturale inzendingen de wer ken van Mej.Gcorgina Swartze, Jules Yermeie- ren en anderen. Handwerken zond Mej. Dekker, Mevr. Wege- rif Gravestein exposeert batiks. Van de grafische inzendingen dienen de etsen van Corn, Brandenburg gememoreerd te wor den. Met bovenstaande is slechts een greep gedaan uit de zeven-honderd-zeventien (717) nummers, waaronder verder nog voel schoons, doch ook werk dat moeielijk met liet etiket kunst bestem peld kan worden. Sommigo inzendingen zouden zelfs den lachlust opwekken, ware hot niet zoo treurig, dat men dergelijke uitingen voor ern stig streven wil laten doorgaan. M. v>d. W. VOLKSKUNST. Ter bevordering van de door de Noord-Hol- landsche Vereeniging tot Bevordering van Volks kunst uitgeschreven prijsvraag voor het beste stuk speelgoed en voor het beste ontwerp en teekening geschikt voor de uitvoering kwam Vrij dag 5 Mei de jury te Haarlem bijeen. De jury bestond uit de volgende leden van bestuur: de heeren von Saher en Baard mevrouw van Wa- veren en Mejuffr. van Hasselt; behalve deze bestuursleden maakten nog deel uit van de jury de heer Simons, directeur der Sepelgoederen-a- briek „Olanda" te Amsterdam en de heer Smink, directeur der Hollandsche Speelgoed-industrie te Haarlem. De inzendingen hebben niet geheel beantwoord aan de verwachtingen, zoodat de jury gemeend heeft geen eersten en tweeden prijs te mogen uitreiken voor het beste ontwerp. Slechts 2 onderscheidingen zijn verleend van f 5.n.l, aan Teekeningen van soldaten, motto „Kakelbont" en aan uitknipsels, motto „Moeder de Gans." De inzendingen speelgoed leverden meer op, maar waren ook niet van dien aard, dat de eerste prijs werd uitgereikt in plaats daarvan zijn 2 prijzen van f 10 verleend. Het eerst kwam hiervoor in aanmerking het speelgoed dorp, motto „Perzik" als tweede een Hobbel paard, motto „Kindervreugd" Voorts zijn nog een paar onderscheidingen a f 5.toegekend n.l. Rutchbaanspelen en Heimachine, motto „Heigraag". Enkele inzendingen vielen op door haar uit stekende constructie zonder echter zeer origineel te zijn; daar dit echter een factor is die bij het vervaardigen van speelgoed zeer aangemoedigd moet worden, heeft de jury gemeend deze inzen dingen ook een kleine onderscheiding te moeten verleen en en heeft daartoe 2 prijzen a f 2.50 beschikbaar gesteld, welke zijn toegekend aan een automobiel, motto „Arbeid Adelt" en aan een tafel met stoelen, motto „Gaan zitten". Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. BELGISCHE ROODE KRUIS IN NEDERLAND. Sub-Comité van Amsterdam 617 Heeren g racht. De zoo edelmoedige ontvangst .door de Hol landsche bevolking bereid aan onze ongelukkige medeburgers, die naar Nederland zijn gevlucht, blijft in onze harten weerklank vinden. Wij be- twigon Ivfcrvoor aan ónze andaoiie vrien- den ónze groot©' érT^feTykheid. Hun hulp in alle werken van liefdadigheid, ten gunste van.qnze ongelukkige families is ge- ldêkeu door talrijke gaven, die veel leed hebben helpen verzachten. Onder deze werken behoort liet Belgische lioode Kruis. Het Hoofd-Comité van dit Roode Kruis, te Calais, schrijft ons, dat het'suib-comité van Amsterdam een eerste plaats inneemt onder de andere sub-comité's iu Hol land, door de in 1915 ingezamelde giften. De bevolking van Amsterdam en Omstreken heeft, voor liet grootste gedeelte tot dit zeer be vredigend resultaat bijgedragen. Aan haar on zen dank. Ongelukkig blijft de oorlog voortduren cn daarmede alle ellenden, die Lij na zich sleept. Niets voorspelt ons wanneer deze ten einde zal zijn. Onze troepen aan het front lijden er bij voort during onder en de bronnen waaruit liun hulp kan worden'verschaft, raken rasch uitgeput. Wij doen derhalve een hernieuwd en drin gend beroep op onze Hollan<^scLe vrienden, zelfs do meeste bescheiden gifteu zullen dankbaar worden aanvaard. Behalve de lijsten, die wij ter^ beschikking stellen van diegenen die bij inschrijving giften voor ons willen inzamelen, hebben wij twee soor ten bonboekjes. De boekjes van de eene soort houden elk 50 dubbele bons in van 25 cent (Fis. 25 per boekje). De opbrengst van den verkoop dezer boekjes is bestemd voor den aankoop van ambulance auto mobielen, voor het vlugge vervoer van de ge wonden aan het front naar do plaatsen waar dc wonden verbonden kunnen worden en van daar naar de hospitalen verder van het front gelegen. De boekjes van de tweede soort bevatten 75 bons van Fis. 1 Door den verkoop van een boekje van Fis. 75 worden wij in staat ge steld een bod te verkrijgen in het Belgisch hos pitaal te VUval-Calais, welk li. spitaal gci'ient is van in Holland ingezamelde geilen. Voor irder koojer van zulk een boekje wordt le naam gegraveerd op .een plaatje aan het hoofd runde van het bed en de photograph ie van hel bed zal hem worden toegezonden. Inschrijvingslijsten en boekjes zijn -verkrijg baar aan het secretariaat van het sub-Comité van het Belgische Roode Kruis, 617 Heeren gracht, te Amsterdam, op eiken weekdag van 10 tot 12 uur. Het Comité belast zich met de. beantwoording van eiken aanvraag die haar schriftelijk zal worden gedaan. Helpt ons, Hollandsche kameraden! Uw edel moedige hulp zal weerklank vinden in de harten van hen die familiebetrekkingen aan het front hebben en de vriendschapsbetrekkingen die ons aan u hinden, zullen hierdoor nog hechter wor den Voor liet Comité van Amsterdam de President, Gep. Generaal Warnant. PRIJSVRAAG KONINGINNELIED. Het algemeen vieren van nationale feestdagen en verjaardagen van leden van het Vorstelijk Huis met eigen nationale liederen laat nog veel, zeer veel te wenschen over. Wel is hierin sinds het werken der volkszang- vereenigingen, zeker niet het minst der katho lieke vereenigingen, die zich de verbetering van den Volkszang ten doel stellen, in de laatste jaren door openbare uitvoeringen en propagan- datochten veel verbetering gekomen. Maarde ideale toestand, dat in plaats van met een* of andere banale operette-deun, het feestvierend Nederland zijn liefde voor Vorstin en land uitzingt met een pittig en frisch nationaal of toepasselijk lied, is nog verre. De viering van de laatste onafhankelijkheids- feesten vooral toen Janus door heel Neder land werd gehuldigd is er een spiekend be wijs van. - En waar de R. K. Federatie al eenige jaren met alle kracht werkt om ons Nederlandsche volk te brengen en te leeren het eigen, nationale lied, daar wil ze trachten als nieuw propa gandamiddel om op Koninginneverjaardag 31 Aug., voor heel ons land een nieuw lied te verkrijgen, een Koninginnelied, als hulde en dank aan onze beminde landsvrouwe en ook ter versterking van ons eigen-nationaal bewustzijn en kracht. De R. K. Federatie is van meening, dat als dit lied door heel ons land op Koninginnedag zou gezongen worden, nadat het van te voren was aangeleerd op scholen en zangverenigin gen en door allen, die voelen voor de verbete ring van den Volkszang, dit een machtig pro pagandamiddel zou zijn niet alleen, maar dat daardoor tevens het doorslaande bewijs zou wor den geleverd, dat met een eigen nationaal lied onze nationale feestdagen zeer goed te vieren zijn, en de nationale feestvreugde enthousiast tot uiting kan komen. Ter verkrijging van een dergelijk lied, dat het karakter moet hebben van een volkslied, eenvou dig, bevattelijk en overeenstemmend met den volksgeest en het volkskarakter, daarbij pittig en feestelijk, schrijft de R. K. Fededatie een prijsvraag uit, tot welker deelname zij ieder Nederlandsch dichter en componist uitnoodigt. Het bekroonde gedicht zal in de dagbladen worden bekend gemaakt, zoodat onze compo nisten ervan kunnen kennis nemen. De prijsvraag zal onder de volgende voor waarden plaats hebben. le. De' teksten moeten onder motto worden ingezonden, met gesloten begeleidend schrijven, waarin naain en adres van den dichter. 2e. De inzending moet geschieden vóór 1 Juni aan den secretaris der Federatie, den heer Willem Galesloot, Mulderstraat 2, Utrecht. 3e. Als prijs wordt uitgeloofd een som van. f 50.—. 4e. Het bekroonde lied wordt het eigendom der Federatie. 5e. De niet bekroonde liederen worden te ruggegeven. (l„5eeJU1LzaI bestaan uit mevrouw Alb. Steen- en A BUarom Dr' H' ^PP^rg Namens de Federatie van R-K den Volkszang AI 1A I WILLEM GALESLOOT Secr Mulderstraat 2, Utrecht. Hef vJ!ET VOLKSZANGORG£L. Het Volkszangorgel der Federatie van R-K begonnen" en1 V°°r Voflkszan£ is ZI'N tocht weer gramma. em geheeI nieuw. Pro' De route is voorloopig als volgt vastgesteld te beginnen 8 Mei: Loon op Zand - Kaak'i heuvel en Sprang Waalwijk Baardwijk s Bosch nen Nieuwkuik Vlijmen da?LVlZ°0k neS!^ea Wij er de aandacht op, dat liet dooi allerlei omstandigheden onmogelijk JE? te Z£ve? de" jriisten datum, SS P, orgeD°p eenjiepaalde plaats komt Tr. ,T Oorlogswinstbelasting, .i20, .van wrjzrg-mg- wordt voorgesteld, artikel 9ibis van het wetsontwerp tot hef ting eener oorlogswinstbelasting te lezen als volgt: Vóór X Januari 1917 wordt een voorstel van Avet ingediend tot regeling der uitkce- nngen uit de opbrengst der oorlogswiust- belasting aan de koloniën of bezittingen van liet Rijk in verband met de vermindering of ontheffing, die op de aldaar in eenigen te. heffen oorlogswinstbelasting wordt lo'5wiusl aJakea? het «edeelte der oor- loe-SAvin VlJÏn f™ te Iancle aa>l OOr- logsAA netbelasting is onderwonen IJ AH JIJEN, 8 Mei. Van de JJsland-Vis- seherij kwamen terug de_ stoom treiters Bal der IJ AI 143 en Plutos IJAI 184 met versclie en gezouten visch. Heden werden de vang sten versche visch aan de markt gebracht. Van de treilende loggers kwamen he den aan den afslag: Van der Duyn v. Af aas v Maasdam KW 85 met f 96 en Dirk KW, U met f <4 besomming., Van de beugvissclierij kwamen neden binnen de sloepen Cornelia PR is met f 2570, Eibergen PR 20 met f 1740, en de stoom- beugers: Eendracht V VL 106 met f 9860 irhZTf wn19?i f 3770> Vooruit VL f anno u a 'i MartIla Maria VL 199 met hantm' fd L 192 met 3930' en Jo hanna Adnana AIA 55 met f 2700 besom- GEEN STEILSCHRIFT A1EER! Naar de „N. E. Ct." verneemt, hebben de hoofden van scholen voor gewoon lager on derwijs te Amsterdam het initatief genoemeu tot wijziging van het leerplan in dien ziu, dat voortaan in allo klassen uitsluitend het loopend schuinschrift zal worden beoefend. e t steile schrift zal het dus gedaan zijn! BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 8 Mei. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H IC Ned. AV.S. O. 100 5 10214 102% Ned. W.S. O.,200 5 101.15/16 102% Ned. W S. O. 500 5 102.3/16 102.3/16 Ned. W.S. O. 1000 5 101.13/16 101.13/16 101.15/16 4% 99% 99.15/16 4% 99% 99.1/16 4% 99% 99.9/16 99.11/16 3 72% 72% 73 3 72 72% 72% 2% 61.15/16 61% 62 Ned. TV.S. O. 100 Ned. W.S. O. 5Ö0 Ned. W.S. O. 1000 Ned. TV.S. Oblig. Ned. TV.S. Certif. Ned. TV.S. Certif. DUITSCHE WISSELKOERSEN. geb. New-York 5.21 Nederland 217 Denemarken 161% Zweden 161% Noorwegen 161% Zwitserland 102% Oostenr.-Hong. 69.50 Roemenië 86% Bulgarije 78% 8 Mei gel. 5.23 217% 162% 162% 162% ,103 69.60 86% 79% geb. Mei gel. 5.23 217% 162% 162% 162% 103— 69.06 86% 79% DE KINDERCOURANT Hij beproefde op allerlei wijzen stil te staan, maar liet wilde niet gelukken; toen, in lioog- sten uood, riep hij zichzelf toe: „Ho ho, halt, hoDe pantoffels stonden stil, en Muck liet zicli uitgeput op den grond vallen. Hij had buitengewoon plezier in zijn pantof fels. Zoo had hij ten minste iets verworven dat hem ia do wereld, op zijn weg op zoek naar geluii, voorthelpen kon. Niettegenstaande zijne vreugde, viel hij van vermoeidheid in slaap, want het lichaampje van kleinen Muok, dat een zoo zwaar hoofd te torsohen had, kon niet veel verdragen. In een droom versoheen hem het hondje, dat, hem.in het hui^ van vrouw Ahavzi aan de pantoffel» geholpen had, on zei hem: „Lierve Muck, gij verstaat het gebruik van de pantoffels nog niet heel goed; als ge u daav- mede driemaal op deu hak ronddraait, dan kunt ge vliegen waarheen ge wilt, eu met het stokje kunt ge schatten vinden, want waar goud be- giaven is, zal het driemaal op den groijd klop- 1 pen; voor zilver twéémaal." Zio droomde do kleine Muok. En toen hij wakker werd, dacht hij na over den wonderba ren droom, en besloot dadelijk een proef te nemen. Hij deed de pantoffel» aan, hief een voet omhoog, en begon zich op den hak rond te dr:- '-'aar wie ooit geprobeerd heeft dit kunststuk in buitengewoon wijde pantoffels driemaal achtereen uit voeren, dien zal het niet verwonderen dat het den kleinen Muck niet onmiddellijk gelukte; vooral ivanneer men be denkt dat zijn zwaar hoofd hem nu langs dezen, dan langs dien kant deed overhellen. De arme kleine viel eenige keeren duchtig op den neus; maar lvij liet zich niet afschrik ken, en eindelijk gelukte het. Als een rad draaide hij rond op zijn hak, wenschte zich in de naastbijgclegen groote stad, en de pan toffels roeiden nu de lucht in, vlogen zoo snel als de wind door de wolken, en vooraleer de kleine Muck zich bezinnen kon, wat er met hem gebeurde, bevond hij zich reeds op eene groote marktplaats, waar vele kramen opge slagen waren, cn ontelbare menschen druk weg en weer Hepen. Hij wandelde tusschen de meu- sohen rond, niaar vond het geraadzamer zicli te hegeven naar eene eenzame straat, want nu eens trapte er iemand op zijne pantoffels, zoo dat hij bijna omviel, dan weer stiet hij met zijn vèruitstekenden dolk tegen de wandelaars, zoo dat hij met moeite slagen ontging. De kleine Muck bedacht nu ernstig wat hij wel kon aanvangen om een beetje geld te ver dienen. Hij had wel een stokje dat hem de ver borgen schatten aanwees, maar waar zou hij eigenlijk een plaats vinden waar goud en zilver begraven waren. Hij kon ook zijn geldnood gaan klagen, maar daarvoor was hij te trotsch. Eindelijk viel hem de snelheid zijner voeten te binnen. „Wellicht," daoht hij, „kunnen mij mijne pantoffels onderhoud bezorgen. Hij be sloot zich dus als hardloop©* t© verhuren. En daar hij hopen mocht dat de koning dezer stad zulke diensten het best betalen zou, vioeg hij waar het paiois was. Onder de poort van het paleis stond een wachter, c%° 10m "©eg wat hij hier "kwam zoeken. Op zdn anHvoord dat hij een betrekking zocht, wees men hem naar den opzichter der slaven. De opzichter mat hem met do oogen van het hoofd tot de voeten, cn sprak: „Hoe, met uwe voetjes, die nauwelijks een span lang zijn, Avilt go koninklijk hardlooper worden. Scheer u weg, ik hebgeen lust aan dezen nar mijn tijd to verspH©11- Maar de kleine Muek verzekerde hem, dat het hem \-0lkomen ernst wa8 me'' voorstel, en dat hij de proef op de som Avilde leveren. Dat vond de opzichter heel grappig. Hij beval hem, zich tegen den avond voor een wedloop ge reed te houden, leidde hem in de keuken en zorgde eiwoor dat hem behoorlijk spijs en drank werd opgediend. Hij ging dan naar den koning en vertelde hem van het kleine mannetje en zijn aanbod. (Wordt vervolgd.) Besto vriendjes en vriendinnetjes! Hieronder volgen weer eenige raadsels, waar van we de volgéhde week de oplossingen zullen bekend maken. 1. Vul de hierbovenstaande figuur zóó in, dat op den tweedon regel te lezen komt een ge wicht; op den derden regel iets dat de paard- lijder gebruikt; op den vijfden regel een am bachtsman; op den zesden regel iets dat je in een vrucht kunt vinden. Op de rij kruisjes moet dan zoowel van boven naar beneden als van links naar rechts do naam van een groente te lezen komen. 2. Kam en schaar zijn beide onmisbaar voor mijn dag'elijkseh werk; laat mijn eerste letter vallen en geef mij een anderen staart, dan krijg je een vrucht. 3. En wie kan een vischje en een stof waar van kleedingstukken vervaardigd worden, samenstellen tot een kleur Z 4. Schrijf onder elkaar: een vogel: een struik een viervoetig dier een deel van een visch; een jongensnaam een ,plaats waar veel hoornen staan; een kruipend dier; een gevleugeld diertje; een metaal een gewichtje; een dorp in Drente. Ieder woord moet uit vijf letters bestaan, enl de middelste letters moeten dan van boven naar' beneden gelezen den naam van een vrucht vor men. OPLOSSINGEN. Oplossingen van de raadsels der vorige week 1. Slak lak. 2. Mos os. 3. Oost West, thuis best. 4. Meeuw Zeeuw. 5. Slede Ede. Ons ruil- en verzamelhoekje is bestemd voor hen onder onze lezers en lezeressen, die door ruilhandel hun verzamelingen van postzegels, briefkaarten, munten enz. wenschen aan te vul len. Ik heb 73 plaatjes „Langs de Zuiderzee" over, die deze nog te kort komt mag ze b(j mij komen halen. Anni Luraey, Parklaan 89. Anni Lanrey, Parklaan 39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6