DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOG LUXE EN PASELÜiSCÜ SüiOEISEL. P. W. TWEEHUiJSEN, TELEGRAMMEN Van hedenmorgen Barteljorisstraat 27. BUITENLAND !~BINNÊNLAii0 Uitvaart W. C. J. Passtoors. Woensdag 10 Mei 1916 ïlste Jaargang Inter oom nt» T elefoon nummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee biaüen. EÊirÜSTE BLAKS. HAABLLfêsCBE ALLE.ilASJES Ho 1914 het amerikaansche KORTE BERICHTEN RU!K2E SORTERING TELEFOON 1770. Berichten in drie regels» KVK HUILEN» MOT ABONNEMENTSPRIJS t Pei s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeenfe)/1.60} voor de overige plaatsen-in Nederland per post f 2,—j per week voor Haarlem en de agentschappen 0.12»; afzonderlijke nummer» 0,05. - -t PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 15 regels 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel C,20| advertentiën In de rubriek „Vraag en Aanbod" van I5 regels 0.40, elk# regel meer 0,10. EEN AANBEVELENSWAARDIGE NIEUWIGHEID. Ons treft een berichtje in de „Nieuwe Schieilamsche Gt." waarin melding wordt Kemaakt van het feit, dat bij een bezoek, üoor Burg. en Wethouders van Schiedam gebracht aau de nieuwgebouwde woningen een bouwvereeniging, bet opviel, dat "ij deze woningen was gebouwd een bad huisje of badinrichting met douche- en zit baden. Dit is meenen wij bet eerste voor beeld van een woningbouw met gezamenlijke had-inrichting. En wij ajebten dit inderdaad een aanbeve lenswaardig voorbeeld. Te meer, omdat op deze wijze de bewoners- zelf voorzien in datgene wat andere zoo graag maar van Staat, Gemeente ot (rijke) particulieren wordt gevraagd. Het heet zoo dikwijle: cle gemeente moet zorgen voor dit, de gemeente of de Staat moet zorgen voor dat.Te Schiedam heb ben de arbeiders, die dezen coöperatieven woningbouw ondernamen, zélf de zaak ter hand genomen, en de oplossing lijkt ons waarlijk voortreffelijk! Is ze niet na te volgen, óók bij onsï.... AGENDA. 11 MEI. Ueoouw St. Bavo Smedestraat 23 Volkszang 8 uur. Schouwburg De Kroon half 9 Der de uitvoering der „Haarlemsche Tooneel- %b." Terrein bij de nieuwe St. Bavo-kerk Circus Carré 8>« uur avondvoorstelling. Groote Kerk £-3 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Uebouw SL Marthavereea. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 89 uur 's avonds. SL Elisabeths-Gebouw Jansstï. 49 van 1—2 uur aanvrage om verster kend» middelen voor arme zieken der St. Elisabeths-Vereoniging. iiisschoppeiijk Muaeum J au «straat 79 geopend eiken dag van 10—3 uur tegen betaling van 23 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Lokaal StadsDoelen Herijk van SL—12 uur voor: Westerstraat, Wester gracht, Gasthuislaan, Assendelverstr.. Rol- landtetraat exi Waldeck Pynnontstraat. Van X4 uur voor: Penclraclitstraat,» Zijl-sin»el, Voorzórgsstraat en Jan Nieuwenhuizenistraat. •ia De Sïaatsfeêdeeiïng. De komedie in de Tweede Kamer: een nèt-als- u-nstm-bedoelde-beraadslaging over een wetsont werp waarvan niemand van de 100 leden ook 'haar één oogenblik twijfelt dat het nooit wet worden zal, omdat de verwerping ervan door de le Kamer vaststaat, die komedie is nu geëindigd. Op ue eindstemming na, die een even groote komedie wezen zal. Onze lezers weten, hoe 't politieke spelletje der linkerzijde gespeeld wordt Naaat vroeger bij hoog en bij laag, bij kris eii bij kras den volke een „Staatspensioen" is eelootd ais Links de baas zou worden, nadat «geschreeuwd is van belang over hetgeen d «eenterzijde al gaf door Talma's voortreffelijke oorstellen, nadat over „een rijksdaalder" t week, die door Rechts als ouderdomsrente was voorgesteld, door Roodhuijzen, Duijs en con sorten scnande was geroepen, nadat dit alles jaren geleden gediend heeft om de Rechterzijde ten val te brengen, wordt nulach niet, iezerl.,s met medewerking van Duijs-zelf een staatsbedeelmg georganiseerd vantwee gulden per week! lwee guldens.,., als je 70 jaar bent, want Duijs trok z'n amendement, om er dan toch 05 jaren van te maken, onder de grootste hilariteit der Rechterzijde vrijwillig ui twee guldens als je 70 bent-en dan nog alleen aan de behoeftigen Ziedaar wat het volk van de partijen van i-inks, als resultaat van al die gouden bergen die beloofd zijn, te genieten krijgt. Neen, nog niet eens! Want Links wéét, dat 'et tóch maar komedie is geweest. Ook al is de toestand van ons vaderland in deze dagen boogst-ernstig, ook al zijn de levensmiddelen te duur en al wacht iedereen op voorziening, ook hangt de zoo vurig verlangde duurtetoeslag velen nog altijd te wachten.... de linker- ./Jc!e zou en moest de „staatsbedeeling" door- rh'Nen, niet om het volk, of de 70-jarigen, te f ipen, och neen, maai'.voor de Staten-stem- ousi Want Linies wéét, dat de bedeelingswet uoor Rechts, dat aan het volk wat beters geven wl, niet kan en mkg worden aanvaard, dat dus Ie Kamer dit prul van wetgeving moet af stemmen, en nu wacht men, na koortsachtig de komedie in de lie Kamer te hebben doorge jaagd, op zoo gauw mogelijke afstemming in de Eersteen dan begint het gebrul! - Van hier kan men al hooren, wat een mond de socialen zullen opzetten! En de liberale pers roept dan tegen wil en dank! wel mede! - Maar dat spelletje is door ons nuchtere volk 01 te voren doorzien. Als straks de apotheose van de komedie komt, gelooft letterlijk niemand in den lande toch, die eze onverkwikkelijke politieke truc doorschouw- dat „de Eerste Kamer het struikelblok is voor een gezonde democratie" of zulke groote woorden meer, die al klaar liggen bij „Het Volk" en de liberale pers Het komediespel, door Borgesius, Duijs en dergelijke politieke slimmelingen van links uit gedacht, zal precies aan den verkeerden kant z'n uitwerking hebben,7— en althans in onzen omtrek, daar zijn we zeker van, zal geen enkele kiezer uit het volk, dat nadenkt, zich straks bij de Statenstembus laten vangen door het anti- Eerste Kamer-geschreeuw, dat nu is voorbe reid, en waartoe heel deze behandeling in de He Kamer door links in scène is gezet! OVERZICHT. Ten aanzien van de Duitsche nota hebben wij opgemerkt, dat het een handig diplomatiek stuk was; hetzelfde dient thans ook gezegd van het Amerikaansche wederwoord, waarvan wij in een gedeelte onzer oplage van gisteren den korten inhoud konden médedeelen en dat wij nu volle digheidshalve textueel hieronder hebben opgeno- mëh. In hoofdzaak komt de zaak hierop neer, dat de jongste Duitsche nota haar uitwerking niet heeft gemist. Immers in de Amerikaansche nota wordt nu uitdrukkelijk verklaard, dat de nieuwe Duit sche duikbootpolitiek het voornaamste gevaar voor de verbreking van de goede betrekkingen uit den weg heeft genomen. Dat heeft Duitschland als eerste en voornaam ste doel willen bereiken: de bestendiging van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide regeeringen. Ten opzichte van de Duitsche voorwaarde, dat Engeland nu ook zijn handelsoorlog binnen de grenzen van het volkenrecht zou terugbrengen, is bij velen misverstand gerezen, wijl men meende, dat Duitschland van Wilson eischte, dat de Ame rikaansche regeering Engeland tot die concessie jegens de onzijdigen zou dwingen, daar Duitschland anders de duikbootoorlog zou voort zetten. De Duitsche regeering heeft echter dezen eisch geenszins gesteld en" slechts te kennen ge geven, dat zij van Amerika verwacht, dat het nu bij Engeland ook zal weten door te zetten, wat het vroeger reeds in ettelijke-nota's heeft geëischt. Dit is ook de opvatting van de Ameri kaansche regeering, die daarop met nadruk de aandacht vestigt. Wordt deze verwachting niet vervuld, dan staat de Duitsche regeering voor een nieuwen toestand, voor welken zij zich vrij heid van besluiten moet voorbehouden, Dat is derhalve een zaak van de toekomst. Wat Amerika zal doen tegenover Engeland, moet nog worden afgewacht. Een merkwaardige uitlating vinden wij in de „Times", dus van Engelsche zijde, over de zin snede in de Duitsche nota ten opzichte van de Amerikaansche vredesbemiddeling, welke men nog altijd verhoopt. Het is de „Times"-corres- pondent te Washington, die namelijk opmerkt, dat men „vol vertrouwen kan zeggen dat wel de eenige voorwaarde, waarop de Duitsche zet ten behoeve van den vrede te Washington gehoor zou vinden, zou zijn, dat de pogingen van de Engel- schen om dezen zomer aan den stilstand op het gevechtsterrein een einde fe maken, mochten falen." Met andere woorden: mislukken de pogingen der Engelschen om dezen zomer de Duitschers uit België en Frankrijk te verdrijven, dan zou Amerika wel wat voor een vredesbemiddeling voelen. - Dan zou oud-minister Treub, die in een pers- gesprek zich over de vredeskansen uitliet (zie: hieronder), door de gebeurtenissen vrijwel in het gelijk worden gesteld en wij zouden korter aan den vrede toe zijn, dan ons nog kort geleden in het Engelsche Lagerhuis en in de Entente pers werd voorspeld. De nieuwe hevige gevechten bij Verdun duren voort en bezorgden den Duitschers, in aanslui ting van de op hoogte 304 behaalde successen, nog eenige voordeden ten zuiden van den Ter mietenheuvel, waardoor zij hun frontlinie nog weer konden verbeteren. Het schijnt dan ook nog slechts het doel van deze gevechten te zijn om frontverbeteringen aan te brengen en niet zoozeer om een beslissenden slag te slaan. Of de Duit schers die verbeteringen wel zullen kunnen hand haven, zal echter nog moeten blijken, want de strijd is hier nog in vollen gang en volgens de Fransche berichten zijn de Duitsche succes sen hier volstrekt nog niet bevestigd. De Russen melden, dat zij in Perzië nog steeds vorderingen maken en in de richting van Bagdad de Turken uit eenige hunner versterkte stellingen hebben verdreven en hen over een aanzienlijken afstand naar het Westen hebben teruggeslagen. Welke plaatsen of stellingen de Russen daarbij bezetten, melden zij aiet; alleen zeggen zjj één kanon te hebben vermeesterd. Het Turksche legerbericht maakt niet eens melding van het geval, zoodat wij geneigd zijn te veronderstel len, dat de gebeurtenis niet van zoo groot be lang is. Het Engelsche Lagerhuis is bezig met de artikelsgewijze behandeling van het dienstplicht- ontwerp, waarna de stemming over de derde lezing, dus de beslissing, zal plaats hebben. Een voorstel van Lonsdale, dat reeds door verschillende parlementsleden' werd gesteund, om ook Ierland in de wet op te nemen, is verworpen. WEDERWOORD. Onder de nagekomen berichten hebben wij in een gedeelte onzer oplage van gitseren in 't kort den inhoud van de Amerikaansche nota kunnen opnemen, waarvan wij hier den geheel en tekst laten volgen: In den aanhef van het Amerikaansche diplo matieke stuk wordt verzekerd, dat de nota van de keizerlijke regeering van 4 Mei door de re geering der Vereenigde Staten zorgvuldig is overwogen. „In het bijzonder is er kennis van genomen, dat zij toont hoe het doel van de keizerlijke re geering is om in de toekomst al hot mogelijke te doen om de oorlogsoperatie zoolang de oorlog duurt tot de strijdkrachten van de oorlogvoe renden tc beperken on dat de keizerlijke regee ring heeft besloten aan al haar commandanten ter zee de beperkingen op te leggen, die voort vloeien uit de bepalingen van bet volkenrecht, waarop de regeering van de Vereenigde Staten heeft aangedrongen al de maanden sedert de keizerlijke regeering op 4 Februari 1915 haar duikbootenpolitiek aankondigde, die nu geluk kig is opgegeven. De regeering van de Vereenigde Staten heeft zich steeds laten 'eiden door overwegin gen van vriendschap bij haar geduldige pogin gen om de moeilijke quaestiès, welke voortkwa men uit die politiek, dio zoo ernstig do goede betrekkingen tuseehen beide landen bedreigde, tot een vriendschappelijke oplossing te brengen. De Vereenigde Staten vertrouwen, er op, dat vorder aan de verklaring nauwgezet de hand zal worden gehouden. De thans gewijzigde poli tiek van de keizerlijke regeering is zoodanig, dat hierdoor het grootste gevaar voor afbreking- der goede betrekkingen tusschen Amerika en Duitschland is weggenomen. De Amerikaansche -regeering acht liet noodig te verklaren, dat zij het voor uitgemaakt houdt,, dat Duitschland niet bedoelt to verstaan te geven, dat de handhaving van die nieuwaange- kondigde politiek op eenige wijze samenhangt met den loop of het resultaat van diplomatieke onderhandelingen tusschen de regeering van Amerika en eenige andero oorlogvoerende re geering, ofschoon zekere gedeelten van de Duit sche nota van 4 Mei een dergelijke uitlegging mogelijk schijnen te maken. Ten einde elk misverstand te voorkomen ver klaart de Amerikaansche regeoring echter aan de keizerlijke regeering. dat zij geen oogenblik het denkbeeld kan aannemen, veel minder dus bespreken, dat de eerbiediging door de Duitsche marine-autoriteiten van do rechten der Ameri kaansche burgers in volle zee op eenige wijze of in eenige mate in samenhang zou worden ge bracht met do houding van eenige andere re geering. Ten aanzien van de rechten yan neu- tralen en van non-combattanten staat de ver antwoordelijkheid in dergelijke aangelegen heden geheel op zichzelf, i8 volstrekt en niet betrekkelijk." het EINDE VAN DEN OORLOG NABIJ? Een persgesprtk met 0"^-minister Treub. De „Neue Zürchor Ztg." publiceert een pers- gesprek tusschen den oud-minster Treub en een Hongaarschen journalist. Uit den inhoud blijkt, dat Treub de meening is toegedaan, dat het einde van den oorlog veel sneller nadert dan velen verwachten. Men vei wacht nog één groot offensief van 'de geallieerden en dit op zijn laatst tegen het midden van den zomer. Een werkeloosheid van de legers van beide partijen, welke tot den herfst zou voortduren, en welke zich weerspiegelt in telrijko kleine gevochten van locale beteekeni» acht men buitengesloten. Ook van een derden vvinterveldtocht spreken slechts weinig personen. Minister Treub gelooft niet aan een zóó krachtig succes van het offensief der Entente, dat daarvan een bevrijding Van Noord-Frank rijk en van België het gevolg zou kunnen zijn. Aan het herstel van België's onafhankelijkheid en de ontruiming van het in Noord-Frankrijk bezette gebied twijfelt Treub niet, doch eerst bij het sluiten van den vrede, nadat Duit-sohland de zekerheid verkregen za,l hebben, dat het al zijn kolonies terug val krijgen, zal de oplossing van deze vraagstukken verkregen kunnen wor- ^Een verandering van de Europeesclie land kaart zal uitsluitend in hot Oosten en op den Balkan plaats hebben. Een en ander zal binnen maanden zoo duidelijk tp Oguata toeren zijn. dat niemand meer de hoop koesteren kan, dat er nog een verschuiving van den toestand ten zijnen gunste kan plaats hebben. Dan zal ook het psychologische moment gekomen ziju voor alle strijdende partijen, om de wapenen neer te leggen. Juist omdat het einde van den oorlog zoo nabij schijnt, is Treub overtuigd, dat Nederland niet in den oorlog betrokken zal worden en in staat zal zijn om zijn neutraliteit tot het einde toe te bewaren. De Paus en president Wilson. Reuter is offi cieel gemachtigd te melden, dat het Vaticaan verklaarde, dat het bericht, als zou de Paus aan den Duitsehen keizer en den president der Vereenigde Staten geseind hebben, om aan te dringen op eeno verzoening, geheel ongegrond is. Het Vaticaan meldt, dat de Paus zulke stap pen niet gedaan heeft. Do U- cn mjjnoorlog. Het Fransche zeilschip „Marie Molinos" is getorpedeerd. De beman ning had een kwartier tijd gekregen om zich in veiligheid te brengen. Daarop werd liet schip getorpedeerd. Achttien uur later werden de Franscheu door een Spaanseh schip opge nomen. Eeu oude vogel. De oudste Fransche vlieger is een man van bijna 00 jaar, Jean Faure, wet houder van Lyon. Volgens de „Matin" heeft deze bij het uitbreken van den oorlog dienst ge nomen; hij was toen acht.-en-vijftig jaar oud. Achttien maanden heeft hij gestreden aan het Fransche front; daarop is hij naar Salonild ge zonden, waar hij is ingedeeld bij een eskader vliegtuigen. Vreemde hulp aau Fransche zijde. Behalve de gisteren in ons overzicht genoemde nationali teiten, geniet Frankrijk ook hulp van onderda nen van onzijdige Staten. Zoo zijn er bijv. acht duizend Spanjaarden in hot Fransche leger en is er, naar de Figaro meldt, ook een eskader vliegers, dat uitsluitend uit Amerikaneu be staat en onder bevel van een Amerikaansch of ficier. Voorts zijn er vele andere nationaliteiten nog opgenomen in het Vreemdelingenlegioen. „DE ZWARTE SCHRIK VAN NEW-YORK" GEDOOD. NEW-YORK, 9 Mei. (Part.) Carmine Tede- sehi, de koning van do bendo der „Zwarte Hand", óp wiens hoofd 1000 dollar gesteld wa ren, is bij eene poging den koopman Missimino 300 dollarai te persen, door dezen doodge schoten. Geheel New-York is verheugd, dat dit bendehoofd, die algemeen de „Zwarte schrik van New-York" genoemd werd, onschadelijk is gemaakt. r. DE STRIJD IN HET WESTEN. PARIJS, 10 Mei. (Part.) De dagbladen hier zijn de meening toegedaan dat het Duitsche legerbovel de bondgenooten wil verontrusten door partieele aanvallen op verschillende pun ten, teneinde in staat te worden gesteld de defensieve waarde van de linien der bondgenoo ten na te gaan vanaf de Vogezen tot do Noord zee. Men verwacht, dat de Duitsche Staf daarna een aanval zal beproeven in een anderen sec tor dan dien Van Verdun om bij verrassing eenig succes te behalen op de bondgenooten, hetwelk liet volk in Duitschland zou bemoedi gen. Maar de waakzaamheid der bondgenooten zal, zeggen de bladen, niet verschalkt worden. EEN TEGENSPRAAK. BERN, 10 Mei. (H. N.) Naar aanleiding van de berichten over een eventueel in Juni te Bern te houden congres van neutrale staten, zegt de „Borner Tagwacht" dat in Zwitserland althans officieel nog niets van een dergelijke confereu- tié bekend is. Volgens dit blad is hot bericht niet geloofwaardig. 1080 OIIINA. Nog steeds opstaud. Do „Morning Post" verneemt uit Tientsin, dat do toestand in Sjantoeng ernstig wordt. De rebellen bezetten Donderdag j.l. -Tsjoutsoen, terwijl gemeld wordt, dat in Tsinanfoe vele bom-ontploffingen voorkwamen. Iu oen ander bericht wordt gemeld, dat een Japanscho trein bij Weihsien werd beschoten. Alle hierboven genoemde plaatsen, zoo merkt bet „Hbl." hierbij op, zijn gelegen aan den spoorweg, die van Kiaotsjou naar Isinanfoe, de hoofdstad dor provincie Sjantoeng voert, in bet gebied dus dat Japan tot oorlogszone verklaarde om het Duitsche pachtgebied Kiaotsjou van de landzijde te kunnen aanvallen. Volgens Russische bladen zijn op bevel van Yoean-Sji-Kai alle documenten, betreffende het herstel der Ohineesche monarchie verbrand. De Duitsche Staats secretaris van binnenl. zaken, dr. Delbrüek, die lijdende is heeft op nieuw rust moeten nemen. Acht van de door Portugal in beslag geno men Duitsche schepen zijn tot oorlogssenepen verbouwd en zullen van Lissabon uitvaren. Volgens Fransche bladen zou Von Bülow in een persgesprek hebben gezegd, dat Duitsch land thans over 22Ü onderzeeërs beschikt. Door nog onbekende oorzaak is iu de Noordzee het Noorsehe s.s. „Speed" gezonken, 5 man onder wie de kapitein, worden vermist. Henryk Sienkiewicz, de bekende Poolseho schrijver van Quo Vadis, is den 5den Mei 70 jaar geworden. Onder de wevers te Vienne, b(j Grenoble in Frankrijk is, naar de „Temps" van daar meldt, een algemtene staking uitgebroken. Bij de tusschentijdsche verkiezingen voor de Grieksche Kamer is Venizelos Zondag op Mitylenen met groote meerderheid gekozen. In do parochiekerk van den H. Lauren- tius te Ginneken had gisteren plaats de plechtige uitvaartdienst voor den heer ,W. O. J. Passtoors. De deelname was algemeen en nauwelijks kon de kerk alle belangstellenden bevatten. Het hoogaltaar was met een eenvoudige rouwversiering omhangen en onder den hoo- gen koepel stönd de lijkbaar, door een dub bele rij kaarsen omgeven. I De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den HoogEerw. heer C. C. Rombouts, pastoor der parochie, geassis teerd door de kapelaans, de WelEerw. hee- ren Jos. Dierick en Verheyden. Onder tie aanwezigen 'werden o.m. opge merkt, de leden der Tweede Kamer Bo- gaard't, Aalberse on Fleskens, het Dag. Be stuur van den Ned. R.K. Volksbond, de leden van de regeeringscommissie inzake do levensmiddclenvoorzicning van België en eenige van do Belgische commissie, leden van den Raad, enz. Na het H. Office ging de stoet kerkhof - waarts. Nadat door den Hoogeerw. heer Rombouts de absoute was verricht, werd door den heer J. W. Smit, den opvolger van den heer Passtoors als. voorzitter van der. Ned. R. K. Volksbond liet eerst het woord gevoerd. Na 28 jaren, zoo sprak hij, te hebben samengewerkt met dezen man, die mijn vriend geworden was, 28 jaren van arbeid voor de eer van God en liet welzijn der. maatschappij valt het hard van hem te moeten scheiden. En toch, God heeft ge sproken, zijn heilige ,Wil geschiede. Ik wil echter niet van hier gaan, zonder eeu laatsten groet te hebben gesproken aan deze, groeve; want liet is mijn plicht, een plicht, mij opgelegd door 1.6.000 mannen, welko georganiseerd zijn in den Ned. U.K. Volksbond, door den heer Passtoors opge richt en aan welks lioofd hij twintig jaar lang heeft gestaan. Ik durf meer zeggen. Als waar is, wat hoe langer zoo meer wordt erkend, dat Passtoors den stoot heelt gegeven tot heel de katholieke organisatie, welke thans bestaat, dan spreek ik namens de 40.000 georganiseerden van het R. K. Vakbureau mede. Zij allen danken den vriend Passtoors eerstens voor de grooto weldaad, dat hij is geweest de wekker van het heerlijk werk, dat thans over heel Ne derland bloeit, terwijl duizenden hem dank zeggen voor persoonlijke diensten, hun door dezen hulpvaardigen man bewezen. Vriend Passtoors, gij Iicbt u een monu ment gesticht, een levend monument, do organisatie van den Ned. R.K. Volksbond; uwo geest zal erin blijven leven en uw woorcl zal er straks nog in weerklinken, als in liet feestnummer, dat de „Volksba nier" bij de herdenking .der verschijning yan do Uerum Novarum zal uitgeven, een artikel wordt opgenomen, uit uwe vrucht bare pen nog gevloeid. Moge God uw werk aanvaarden. Wij weten, dat het. schrikkelijk is te val len iu de handen van den levenden God en dat is Passtoors geschied, dio zoo uit hot leven plots is geplaatst voor het oordeel vau den eeuwigen Rechter; maar als wij bid den voor zijn zielerust, dan doen wij het met hoop en vertrouwen, omdat wij weten, dat de arbeid, voor God iu dit loven onder nomen, op. de reis naar eeuwigheid vooruit uit wordt godragen om to pleiten te onze gunste, Spr. vroeg het gebed van alle vrienden des overledenen voor diens zielerust; hij beloof de de gebeden der 1G0CH) georganiseerden van den R.K. Volksbond en bad ten slotte vijf maal het Ónze Vader en Wees Gegroet voor aan de open groeve.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1