UIT DE PROVINCIE NAGEKOMEN BERICHTEN MARKTNIËUWS STADSNIEUWS Daarna sprak de heer FLESKENS, als voorzitter van de RegeeringBcommiade in zake de levensmiddelen voorziening in Bel gië, die schetste hoezeer de leden dier com- ïnieeie den overledene hadden leeren waar- deeren en hoogachten. Wij mochten hem zoo gaarne, zeide spr., overtuigd als wij waren van zijn eerlijk ge moed, van zijn warm hart, dat zoo innig gevoelde voor onze zuidelijke naburen Hij genoot ons aller onverdeelde hoogachting, omdat wij hem hebben leeren kennen alö iemand, die zichzelf vergat als het er op aan kwam om leed van anderen te verzach ten, als iemand die er een eer in stelde om de plichten der christelijke naastenliefde op voorbeeldige wijze te vervullen, die er voort durend naar streefde, om de belangen, die hem waren toevertrouwd, strikt eerlijk en nauwgezet met al zijn kunnen en naar zijn best vermogen te dienen; die immer en al tijd gereed stond, om"met de meeste bereid willigheid zijn bulp en bijstand te verleenen, wanneer die werden ingeroepen; omdat wij hem hebben leeren kennen als iemand, die werkte en arbeidde vau den vroegen mor gen tot den laten avond, altijd door, voor het liefli zoo dierbare ravitailleeringswerk. Na woorden vau vertroosting tot de fa milie, eindigde spr.; En nu, trouwe vriend, rest zacht, rust in vrede. Wij zullen U niet vergeten, U die een monument van oprechte vriendschap en trouwe gehechtheid in ouze harten hebt opgericht. Wij zullen U geden ken en blijven gedenken, als den goeden trouwen vriend, in wiens gezelschap wij eenmaal hopen te zijn hierboven in den Hemel. Na den beer Fleskens werd nog een woord namens de Belgische autoriteiten en bevol king gesproken door den beer dr. Frans vau C o u w e 1 a e r t, lid van de Belgische Tweede Kamer, die met den beer V. Dierckx, secretaris van Z.Ex. minister Poullet, offi cieel bij de plechtigheid aanwezig was. Spreker herdacht bet vele goede, dat de heer Passtoors in deze oorlogsmaanden als burgemeester van Ginneken en als lid van de Commissie tot bevoorrading van 'Belgi sche grensgemeenten voor de Belgische be volking bad gedaan. „Als Belgen verliezen wij in hem," zeide spreker, „een onvergetelijken en zoo bemin- nelijken weldoener. Indien de grensversper- ring bet niet verhinderde, zouden tientallen van onze burgemeesters liier aanwezig zijn ten getuigen van hun diepe erkentelijkheid voor den bewonderenswaardigen man, dien !wij mv betreuren. In de zorgen van den heer IPasstoors tijdens de laatste maanden, in de (toewijding van zijn laatste levenskrachten, toebbeu onze noodlijdenden een ruim aandeel gehad en wij betreuren, dat wij dat niet naar behooren kunnen erkennen. Maar ik houd mij overtuigd, dat ouder öe vele blijken van oprechte deelneming, iwelke de zwaar beproefde familie Passtoors (ontvangen zal, deze van de Belgische bevol king niet de minst aangename zijn zal. Wij Weten in deze zware dagen wat lijden is, ten kunnen daarom ook zoo geheel meevoe len, hoe smartelijk de beklagenswaardige weduwe en kinderen van den dierbaren af gestorvene getroffen zijn. Maar wij hebben ook in onzen rouw den troost van het gebed ondervonden en onze (dankbare gevoelens zullen aan God vragen, idat Hij aan de zwaar beproefden de sterkte geve van Zijn genade en de hulp van Zijn Begen. Moge mevrouw Passtoors in hare kin- vieren het schoono beeld van haren man naar tart en geest terugvinden; moge hare zonen, (de lessen van hunnen vader en zijn voor beeld steeds indachtig, hem door hun schoo- •ne toekomst een monument oprichten, dat fcem zelf welgevalliger zijn zal dan elke buide in steen." De oudste zoon van den overledene dankte daarop voor de betoonde belangstelling, Waarop allen diep geroerd het kerkhof ver lieten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang vau 1 Mei benoemd bij do directie van de Rijks postspaarbank, tot bnreelambtenaar, G. I. T. vau Weely, thans tijdelijk ambtenaar. De gewone audiënties van de ministers vau Buitenlandsche Zaken, van Justitie en van Binueulandsche Zaken hebben deze week niet plaats. WEDER MAILS AANGEHOUDEN. De 6 dezer onderscheidenlijk uit Zuid-Amer- rika en Nederl.-Indië te Amsterdam aange komen stoomschepen „Frisia" en „J. P. Coen", alsmede "bet eerstdaags te Rotterdam uit ladië te verwachten stoomschip „Goeu- 'toer', hebben op last van de Engelsche auto riteiten de mail te Falmouth moeten lossen. PROV. STATEN-VERKIEZINGEN. ENKHUIZEN. De Centrale Liberale Kies- veroeniging voor bet district Enkbuizen heeft candidaat gesteld de keeren J. Zijp Kz. te Venhuizen en H. J. Avis te Mid woud. Mr. TROELSTRA. De beer Troelstra deelt over zijn gezond heidstoestand aan „Het Volk" het volgende inede: „Mijne geneesheeren zijn over de resulta ten van mijn rustkuur zeer tevreden. Zij staan mij reeds dadelijk lichten arbeid toe, maar eisehen, dat ik mij de eerste maanden buiten elke agitatie zal houden. Vau optre-, den in openbare vergaderingen kan dus voorloopig geeu sprake ziju. Mijn plaats in het Int. Soc. Bureau kan ik weer innemen. In de Kamer hoop ik nu en dan, met name bij belangrijke stemmingen, te verschijnen. Door mij aKlus te beperken, is er alle kans, dat ik tegen den tijd der aanstaande be- grootingsdebatten klaar ben, om daarbij mijn taak te vervullen. HEEMSTEDE. Voetbal. Op, het Berkenrode-terrein speel de Berkenrode Ut tegen Heemstede n. Het was een forsch-gespeelde wedstrijd, zóó zelfs, dat de H.-speler J, van Leeuwen het veld werd uitgewezen. Voorderhake maakte nu rust met een mooi schot de eenige goal voor Berkenrode, .dat alzoo met 1—0 won. Brandje. Zondagmiddag ongeveer' uur is brand ontstaan iu een rietschelf achter in den tuin van den heer R., wonende Koe- diefslaan. De brandspuit rukte uit om te blusschen en verdere uitbreiding te voorkomen. De schelf is geheel verbrand. Volgens de alwe tende „men", zou het door jongens aange stoken zijn, doch met zekerheid is hiervan niets bekend. Doodgedrukt. Gisteren is te Bergen-op- •Zoom een 46-jarige machinist tussohen de 'buffers van een ti-amwagen eu locomotief geraakt, waardoor de man werd doodgedrukt. Een geweldenaar. Te Rotterdam ver stoorde een 18-jarig jongmensch in beschon ken toestand de goede orde, waarom hij zou Worden gearresteerd en naar 't politiebureau 'overgebracht. Dit geschiedde door een aantal agenten fnet assistentie van vier burgers onder hevig (verzet. Tijdens de overbrenging werd de helm Van een der agenten vernield, alsook diens feebelschecde, terwijl de arrestant met de sa- hel van een anderen agent een der politie mannen aan de bovenlip verwondde en diens regenmantel stuk trok. Ook do bracelet van 'dezen politiebeambte ging verloren. BUITENLAND. DE „SUSSEX" WEL, DE „TUBANTIA" NIET DOOR DE DU1TSCHEBS GETORPE DEERD. BERLIJN, 10 Mei. Van bevoegde zijde verneemt het Wolff bureau Üat er nadere ge gevens beken! zijn geworden van He kwestie „Sussex". Blijkens het resultaat van het thans beëindigde onderzoek kan de uit het vroeger ter beschikking staande feitenma teriaal verkregen meening, jdat (de onder gang van de „Sussex" .te wijten zou zijn aan een andere oorzaak dan een aanval van een Duitsche duikboot niet worden volge houden. Het kan niet meer worden betwij feld, dat het .door een Duitsche duikboot op 24 Maart j.l. getorpedeerde vermoede lijke oorlogsschip inderdaad identiek is met bet stoomschip, „Sussex". De Duitsche regee ring gaf hiervan üe Regeering van de Ver. Staten kennis en deelde haar mede, dat zij in den geest van de nota van 4 Mei hieruit de consequentie zou trekken. Het Wolff bureau meldt voorts: de Neder- laudsche dagbladen bevatten het bericht, dat de schade veroorzaakt .door het vergaan van de „Tubantia" door Duitschland ver goed zal worden .door een Duitsch schip van ongeveer dezelfde waarde af te staam De bedoeling van dit bericht is klaarblijke lijk om in Nederland ,de verdenking te wek ken, dat Duitsche strijdmachten niettegen staande de vaststelling van .de Duitsche re geering in tegenovergcstelden zin de „Tu bantia" vernield hebben. Aangezien de „Tu bantia" niet tengevolge van een Duitschen aanval is verloren gegaan, kan van een vergoeding door een Duitsch schip geen sprake zijn. BINNENLAND. DEKEN SMEULDEIIS. HAARLEM, 10 Mei. Veemarkt. N. Kal veren aangev. en verk. 25 stuks, f 14—8; Schapen aangev. en verk. stuks, f 4630; Lammeren aangev. en verk. 5 stuks, f 20 16; Biggen aangev. en verk. 9 stuks, f 15. PERSONALIA. Geslaagd is voor onderwijzeres mej. Chris tina Campfens, die hare opleiding genoten heeft aan de R. K. Kweekschool St. Lucia te Rotterdam. Bij K. B. zijn benoemd bij het reserve- personeel der landmacht tot reserve tweede luitenant bij bun tegenwoordig korps bij het wapen der infanterie de Vaandrigs H. A. J. M. Kuste its, J. J. Wobeke en H. J. Druyff, van het 10e reg. Benoemd is voor het tijdvak van 16 Mei tot en met 31 Augustus tot assistent voor* de microscopische anatomie aan de Technische Hoogesohool te Delft, A. L. van Scherpenfoerg, alhier. ftiiUZILK. TOONKUNST-UITVOERING. Deze uitvoering vau twee Fransche werken, Le Déluge van Saint-Saëns en L'an mil van Pierné, waarvan vooral 't laatste mag gelden als een meesterwerk, was zeer belangwekkend. Dat Brahm's Requiem op het eerste concert vlot ter van stapel liep, en dat er gisteravond onzeker heden en vergissingen waren bij 't koor, ligt zeker aan het verschil van rythme tn contrapunc- tiek tusschen Brahms' muziek cn deze Fransche kunst. Ieder Duitsch werk, waarbij altijd 't ryth me iu de metriek is opgelost, schijnt vooralsnog ook hier de zangers eu zangeressen beter te treffen dan de declameerende stijl der Franschen En wij kunnen begrijpen hoe Louis Robert, voor wiens directie wij het grootste respect hebben, moeite heeft gehad met het koor! En toch heb ben wij deze uitvoering belangrijker gevonden dan de eerste. Want dit en nu denken we vooral aan Piemé's werk is de kunst waarin wij nog altijd méér toekomst zien, wijl zij op dieper-geestelijke gronden rust dan die absolute muzikaliteit, waar bijv. Brahms niet boven uit gaat. Deze moderne Fransche muziek, die ge heel doortrokken is vau Romaansche schoon heid, die de kleur der Roomsche middeleeuwen heeft en een gevoelsstemming, die allerfijnst is, verwarmt ons, omdat zij vol adoratie uitgaat tot het Allerhoogste Wezen. Wij weten heel- best dat degelijke Germanisten deze kunst niet muzikaal, niet knap vinden. Zij missen er de alleen-Duitsche theorie in en ze vinden 't vree- selijk dat die Franschen zoo eigenaardig met metriek en ook met contrapunct omspringen. En toch is het standpunt dat de muzikale wetten zich moeten vormen naar liooger-geestelijke wet ten, véél zuiverder, dan de afschuwelijke tradi- tiën over absolute muzikaliteit, die in Duitsch land blijven heerschen. Voor ons katholieken in 't bijzonder, ligt er in het verschil tusschen het „Deutsches Requiem" van Brahms en bijv. „L'an Mil" van Pierö'é dieper beteeken is, dan men zoo oppervlakkig zou denken. Het is per slot van rekening de vraag, waar wij in de toekomst voor de bevordering der kunst het meest van hebben te verwachten. Met de herstelling van 't Gregoriaansch is een be langrijke interesse ontstaan voor de oude Romaansche en Middeleeuwsche tonaliteit. En men heeft van de oude tijden geleerd hoe alle uitgezongen schoonheid in zichzelf rythme heeft. En bovenal is het de geestelijke verrukking der Romaansche muziek die onzen tijd moet gaan beheerschen. De leerlingen van César Franck doen in dit opzicht als idealistische volgelingen van hun genialen meester het beste werk. Tot hen behoort Pierné, en hij heeft dan ook de Fran sche en in 't algemeen de zuidelijke schoonheid nog zuiverder in zich dan de oudere Saint- Saëns, die niet onder den invloed van Franck's moderniteit heeft gestaan De heer Robert dirigeerde met blijkbare eer bied en de eerlijkste muzikaliteit. Hem zijn wij op de eerste plaats hartelijk dankbaar. Zalsman zong prachtig, vooral in Piemé's werk, waar zijn stem ideëel klonk. Mevr. Loman zong liefelijk en met mooien klank, Jac. van Kem pen met serieuze zorg voor de vocaliteit en Meta Reidel ook heel goed. Het Utrechtsche orkest „begeleidde" schitterend. H. F. A. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisterenavond heeft de Kamer vau Koop handel en Fabrieken in voltallige zitting baar Meivergadering gehouden, onder lei ding van den heer de Clercq, voorzitter. Medegedeeld werd, dat vau het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie een schrij ven was ingekomen, betreffende de afreke ning der Rijkstelegraaf. Daarin werd mede gedeeld, dat de maandelijksche opgave van den stand van het saldo der Rekeningcou rant steeds door denzelfden besteller wordt rondgebracht, terwijl niemand verder van het personeel er inzage van krijgt. De vorm van een enveloppe was gekozen voor deze afrekening, ter vergemakkelijking van de postadministratie. Er werden geen redenen gevonden om in deze wijze van verreke ning verandering te brengen. De Kamer had voort3 in een adres aan do Staten-Generaal aangedrongen op. de in voering van den zomertijd. De voorzitter herinnerde er onder algemeene voldoening van de Kamer aan, dat reeds een paar da gen later een zoodanig besluit in de Staats courant verscheenl Tenslotte werd medegedeeld, dat het ont vangen schrijven inzake fle passen voor Duitschland doorgezonden is aan üe lieeren mr. liibbius en jWentholt, in hunne kwali- teiteh" van leiders van bloembollenhandela- ren-organisaties, wier leden bij deze pas- senregeling veel belang hebben. Daarna zou de Kamer een geheime ver gadering houden om het jaarver-slag te be handelen. Dit was uit appreciatie tegenover de pers, die dan, zooals de voorzitter mede deelde, niet tegenwoordig behoefde te zijn bij de langdurige behandeling vqn dit ver slag, van welke debatten toch niets voor publicatie in aanmerking zou komen. Het verslag zelf zou spoedig .worden rondge zonden, en zal dan ook door ons worden openbaar gemaakt. Toen echter herinnerd was aan sub 2 van het raadsbesluit, waaruit bleek, dat de bruggen slechts een flóél van den Zondag dicht bleven, was de spreker tevreden en de Kamer voldaan. Daarna begon de vergadering met geslo ten deuren. EEN BUITENGEWOON CONCERT IN „DE KROON." In het belang van de .1 uberculosebestrijding moeten we andermaal een hartig woordje van opwekking schrijven. Vrijdagavond a.s. wordt n.l. een concert ge geven in de schouwburgje8! van „De Kroon", op welk concert de in deze maand te verloten Piano zal bespeeld worden, en waar hunne medewerking zullen verleenen de Dames Mevr. Baronnesse v. Tuyll van Serooskerke, Mej. Mia Peltenburg, de Heeren Philip Loots, Bram van der Velden en het Mannenkwartet van den beer H. Pielage. Dit concert is buitengewoon om verschillende redenen. Ten eerste om bet dool» waarvoor het wordt gehouden, eu waarmee alle redenen van de bui tengewoonheid verband houdende weldadig heid. De vereeniging voor Tuberculosebestrij ding heeft geld noodig. Verschillende omstan digheden waren ooi-zaak van buitengewone on kosten, en die kan de vereeniging onmogelijk dragen, tenzij de arme Tuborculose-lijders. er onder lijden! En dit mag natuurlijk niet. Er moet dus iets flinks gedaan worden, om weer eens een ruim bedrag in de lubcrculoso-kas te doen vloeien. Dat geschiedt nu op een uitne mende wijze. Op dat concert immers zullen ze ker niet onbelangrijke kunstpraestaties. worden uitgevoerd; daar staan de namen van de ver schillende kunstenaressen en musici voldoende borg voor. Dit alleen is dus reeds een aanleiding, om het concert van Vrijdag hij te wonen. Daar komt ten overvloede nog iöt® 'J'j- Do bezoekers ent vangen voor hun entreé-gcid zooveel loten in do piano-loterij, als hup entreó-biljet halve guldens kost. De concertbezoeker, die een plaats van een gulden neemt, krijgt dius niets meer of minder dan twee loten c a d e a u I Dit wordt alzoo een zeldzaartL-goedkoope gelegenheid, om degelijke muziekkunst,te genieten en er wordt zoodoende op uitstekende wijze geholpen in een almaar heersellenden nood. Nu prate men niet van het afgeloopen seizoen en den.... zomertijd, die vóór avondconcerten niet meer geschikt is! 't M eer is nu zoo, dat het wintergoed weer voor den dag moet komen, om togen een snerpende koude te beschutten, een temperatuur, die Mei en Lente beschaamd maakt. Er zijn dus legio redenen, die Vrijdagavond in do Kroon een volle zaal mogen doen ver wachten BIJ ALBERT CARRé. De voorstellingen van het Circus Albert Carré aan de Leidsche Vaart trekken avond aan avond een enthousiast publiek. En zeer terechr. Wat ons het meeste aantrekt in deze voorstellingen is de voortreffelijke paardendressuur. Prachtig paardenmateriaal heeft Carré, en hij is een dres seur vau de bovenste plank. Z'n „hoogeschool" is een lust om te zien, en wat hij aan vrije dressuur tem beste geeft, zal menig paardenliefhebber nooit zóó voortreffelijk hebben gezien 1 Zoo'n circus heeft z'n tradities en z'n gebrui ken, die nooit veranderen. De springende paard- rijderes, in de traditioneele danseresserokjes, ue „entree" van den heer directeur tusschen de haie van stalknechts, de onberispelijke snit van s heeren director's rok, versierd met „ver scheidene ridderorden", de te paard balancee- rende jongleur...onze grootouders hebben dat alles precies zoo gezien, en al het ceremonieel aIk eea- "e circus hoort, is gebleven Albert Carre, correct als zijn vader, houdt eraan Maa™1 Is hli ietwat moderner, ietwat minder stijfdeftig, dan die oude circusdirecteuren-, z'n kunststukjes met buks en pistool, en die „militaire evoluties" bewijzen dat.' Zulke dingen zou Oscar Carré b.v. nooit in z'n circus zélf' hebben gedaan! Overigensze verhoogen de attractie der voor stelling, die daarenboven door al die reeds in onze courant genoemde „variété-nummers" en door de wel grappige clowneriën een zeer onder- nkter-draagl:- Vanavond en morgen avond geeft Carre nog z'n „reuzenprogram" dat is het inderdaad te zien, met nieuwe nummers, naar wij vernemen, nog verrijkt. NOORD-HOLLANDSCHE SOHIETROND. vStand vau den schietwedstrijd op flobert buks, uitgeschreven door den N.-H. Sehiet- boncl: Korps 1. Generaal van Meiden, Haarlem, 21 visuels, 218 punten; 2. Generaal Joubert, Overveen, 20 visuels, 215 p.; 3. Claudius Ci- vilie, Haarlem, 20 visuels, 207 p.; 4. Sam'boo, Amsterdam, 19 visuels, 200 p. Personeel Ie klasse: P. H. Kluft, Zand- voort, 48 p.; J. A. Rijkene, Haarlem, 47 p.; J. R. Hoogkamer, Amsterdam, 46 p.; L, de Raad, Heemstede, 45 p.; H. F. Spoor, Scho ten, 44 p.; D. Teekens, Amsterdam, 44 p.; A. F. Bos, Ovef-veen. 43 p.; F. P. Hekker, Overveen, 43 p.; D. N. H. Twisterling, te Haarlem, 43 p.; C. van Zalen, Haarlem, 43 p.; Paul Roozen, Overveen, 42 p.; A. Janssen, Overveen, 41 p.; M. A. Hoeben, Schoten, 41 P. J. Hekker, Overveen, 41 p.; G. Luyckx, Amsterdam, 41 p.; J. W. L. Ivetjen, Amster dam, 40 p. Personeel He klasse: 1. J. J. Schouten, te Haarlem, 45 p.; E. Th. van Honsehooten, te Zandvoort, 41 p.; J. Holman, Haarilem, 41 p.; D. J, van Ellinckhuyzen, Haarlem, 40 p.; A. Stinis, Haarlem, 38 p.; C. H. Blansërt, Heem stede, 37 p.; J. L. van Dort, Haarlem, 85 p.; D. Tresken, Haarlem, 85 p. Vrije baan Ie klasse: J. A. Rij ekens, Haar lem, 50—48; L. de Raad, Heemstede, 48—48; Bos, Overveen, 47—47; J. Beeren, Over veen, 4747; J. van Keulen, Aerdenlhout, 4747; C. van Zalen, Haarlem, 48—46; J. M. VosknyL Haarlem, 48—46; F. P. Hekker, Overveen, 47—46; G. Luyckx, Amsterdam, 47—46; P. J. Hekker, Overveen, 47—46; J. R. 46: J. W. L. Ketjen, Amsterdam, 4945. Vrije baan, Üe klasse: J. Holman, Haar lem, 4544; J. Van Honsehooten Jr., Zand- voort, 4348; G. Janssen, Overveen, 4341; L. Jonckhloedt, Haarlem, 42—41; Ellmckhny- zen, Haarlem, 4840; Dort, Schoten, 4040; Fresken, Haarlem, 89—37; G. van Honsehoo ten, Zand voort, 3785. AFSCHUWELIJK. Gisterenmiddag kreeg de 16-jarige J. J. S. van zijn patroon opdracht om een kat naar de inrichting tot 't pijnloos afmaken van dieren op 't Phoenixterrein te brengen. In stede van dat te doen, beeft de jongen het dier op een afschuwelijke manier mishan deld. Hij Bloeg de kat, die in eene zak zat eenige keeren tegen den grond en wierp de zak daarna in een sloot. Daar werd het arme heest in. een erbarmelijken toestand door een paar jongens gevonden, die het naar het politiebureau brach ten, alwaar 't door een veearts is afgemaakt. De wreedaard zal zijn gerechte straf niet ontloo- pen, daar tegen S. proces-verbaal wegens die renmishandeling is opgemaakt. Inmiddels blijkt dat 't opschrift, dat men op de meeste scholen vindt „Behandel de dieren met zachtheid" nog niet algemeen een uitwer king ten goede heeft. GARNIZOENSBERICHT. In het gesticht „de Deo" alhier is op 7 Mei j.l. overleden de milicien-matroos der K. N. Marine, K. J. van Genderen. De begrafenis zal op Donderdag a.s11 Mei des voormiddags te 10^4 üur van uit het boven genoemd gesticht plaats vinden, terwijl een twaalftal militairen met geleider als dragers bij de plechtigheid zullen fungeeren. De familie heeft verzocht de begrafenis niet met militaire eer te doen geschieden. VAN ONS DEPOT-BATALJON. - Op 17 Mei a.s. zullen door deu Prov. Adjudant in Friesland te Leeuwarden, wor den ingelijfd pl.m. 100 dienstplichtigen be- hoorqnde tot liet II Bataljon 21 Reg. Inf., welke jongelieden zijn bestemd voor Depot X alhier. EEN VRIENDELIJKE ATTENTIE. Het echtpaar Verkerk in de Jansstraat, dat beden zijn 40-jarige eohtvereeniging herdenkt, gewerd van velerlei zijden een vriendelijke attentie. Voor den heer Verkerk, den ijverigen en welwillendeü concierge van ons Gerechts gebouw een ware verrassing. Namens de leden van de rechtbank werd hen een prach tige taart, een prachtwerk van lcoekenibak- lcerskunst toegezonden en namens de griffie en 't parket, de deurwaarders en namens de Jansstraatvereeniging werden ben fraaie bk>emistukken vereerd. De leden der recht bank en 't personeel der griffie kwamen hen persoonlijk eomplimeuteereu. Ook van vele andere zijden stuurde men 't echtpaar bloem stukken. Dat de beer Verkerk met dat alles in z'n nopjes was, behoeven wij wel niet te zeggen. Men maakte dus voor hem den dag tot een echt onvergetelijken. PROV. STATEN-VERKIEZINGEN. De afd. Haarlem van den Nat. Bond van Pro- testautsche kiezers, heeft eamiidaat voor de Prov. Staten gesteld den (lib.) beer Jbr. •L W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burge meester van Haarlem. NOTARISBENOEMING. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Haarlem, ter stand plaats de gemeente Haarlem, J. Wildschut, can- didaat-notaris te Zaandam. DE LEVERING VAN BRANDSTOFFEN ENZ. AAN DE GEMEENTE. Ve,n ,van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat hét leveren van petro I leum, ten behoeve van gemeente-gebouwen en in- richtingen, benoodigd in het tijdvak van den da? i der gunning tot cn met 30 April 1917, door hen f is gegund aan C. Emmer en dat de leverin» van I steenkolen en anthraciet niet is gegund. EEN KIJWEGLDIEF AANGEHOUDEN. 1 Jp verzoek van de Haagsche politie ii I giÊterei: alhier aangehouden eeu zekere S- I verdacht vau te Den Haag eeu rijwiel te I neuben gestolen. Hij is daarheen overge- I bracht. PROGRAMMA van de orgelbespeling iu de Groote- of Sini riavokerk op Donderdag 11 Mei, 's nam, van 1 2—3 uur door deu heer Louis Robert* 1. Prelude et Fuga d kl. t., E. MoLach. 2. I Kleines harmonisehles Labyrinth, J. S. I Bach: a. Introïtus; b. Centrum; c. Exitus. 3. I Ivegrets, C. F. Hendriks Jr. 4. Air with Va- I nations, E. Townshend Driffield. 5. Preg- I biera, M. E. Bossi. 6. Marche héroïque, C. I Saint-Saëns. Van ons Kantongerecht. (Zitting v an beden). isschen met den zegen, Een niet-oneigenaardige zaak vandaag..., I D r kwamen niet minder dan 5 beklaagden j npmi'ovisschers, geboren en wo- ende te Oegstgeeet, die waren beschuldigd van in den nacht van 29 op 30 Maart ondei de gemeente Haarlemmerliede in een ven* pacht vieclrwater eeu zegen in hot water ie I hebben gebracht en er uitgehaald zender dat men daartoe vergunning had. Een paar veldwachters hadden hen op heeterdaad betrapt. Doch.... hen te beken- ren ging niet zoo gemakkelijk. Toen de I veldwachters hen toeriepen aan wal te ko- I men, zette de hoofdman van de bende, eeff zekere G., de motor van zijn schuit in be weging, nam een kleiner vaartuig op aieop, i eu, in minder dan geen tijd, ging men ei van door full speed in de richting van Haar- I lem.... Ziezoo, dacht G., dat hebben wij 'm mooi gelaptl Laten ze nu maar zien dat ze ons krij" gen. Echter.... de veldwachters waren ook I met van gieteren.... Die traden flink op. Een van hen hield 1 toezicht op den zegen, dien men in beslag had genomen en de ander nam fluks zijn i rijwiel, waarmede hij iu de richting van Haarlem reed, 't oog op den motorschuit i houdende. Bij de Catharinabrug aan den Koudenhorn I alhier wist do dienaar der wet de mannen aan wal te doen komen en werd tegen hen proces-verbaal opgemaakt. G., de aanvoerder van de bende, was daar mede niets gesticht. Hij ontkende bruutweg mede ia naara van de anderen alles, en deed net voorkomen als was men j.\. zoo onschul dig als een lam! Die man had durf om dat alles tegenover de pertinente verklaringen I der veldwachters te durven beweren! Met den zegen gevischt had men heele- maal niet, zeide hij. Dat kan men niet met een motorboot doen. Hij was op weg met de boot naar zijn zoon in de Provincie en was vastgevaren in 't Noorder6paarne. Een verbaal, waaraan natuurlijk 't O. M- geeu geloof sloeg! Het requireerde tegeu elk J der bekl. f 40 boete of 10 dagen hechtenis en 1 verbeurdverklaring van den zegen. Ook dal laatste is een geducht sohadepostje. Want de zegen beeft eene waarde van wel f 300:... G., de aanvoerder, en V., wiens schuit hij op sleeptouw bad gehad, hadden zich ver der te verantwoorden, omdat zjj hadden ge- vareu zonder voldoende liclit, of ültlian» der het vereiechte licht. Daar viel voor RëÜ niet veel aan te ontkennen. V., die in de vorige zaak had beweerd dat hij even voor Haarlem op z'n verzoek op sleep was genomen, hield dat ook nu vol. „Kende je den schipperI" vroeg de kan tonrechter hem. „Ik lag daar voor anker," zeide bekl., „en zag een motor, aankomen. Ik verzoeht mij op sleep te nemen en toen bemerkte ik, dat de schipper toevallig een bekende van mij was".... De kantonrechter: „Dat klinkt niet heel waarschijnlijk!" Het O.M. vroeg tegen G. f 25 boete of 25 dagen hechtenis en tegen Y. f 15 of 15 dagen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 10 Mei. A. Beekkuijs eu J. J. A. Maat. A. Scbeffor en M. Kok. J. P. Cronau en A. Wildeman. C. H. Ka- tee en J. B. Moerkerk. A. L. Lichtenveldt I en A. M. Roest. J. J. Geerlings en C. D. de Geus v. d. Heuvel. N. Groeneveld eni I J. Henseu. J. C. T. Melehers en E. Teeu- wen. J. Sell el lings en T. Witkamp. A. G. van der Graft en G. Boterblom. Gerouwd: G. C. Post en M. A. Boer. S. Stienstra en J. Boeree. H. D. Wijfjes en! W. M. Bek-ooij. A. F. Balkenend en G. E. Kruijd. L. J. J. B. Aarnink en J. H. van. der Erf A.de Vogel en A. A. Uvenhoven. J. Lasschiut en M. W. de Nieuwe. H. Teilegen en M. L. Quakkelaar. C. J. Ti&- j selex' en S. Engeler. J. B. Wensveen en H. Huisman. C. Nijssen on J. C. G. Ku'J- peröt j. Out en G. tJR M. Kok. Geboren: '8 Mei. van 0. Posthuma— Timminga. 9 Mei. z. van E. Kuipers-Swit- ser. d. van E. A. Snoeks—Touw. z. van A. LierSpeekhout. z. van E. Beseeling Ristig. d. vau E. Marchaudv. d. Wijk. 10 Mei. z. van P. H. Huibbersv. u. Engb» Overleden: 8 Mei. S. van Dam—Soinme* ling, 54 jaar, Westergraoht. 9 Mei. O Beeteman—de Ridder, 54 jaar, Da Costastr. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij D. Lugtenberg, Haarlemmerliedestr. 31, md* ziekboek. B. J. Timmerman, Kevzerstraat R I- riem, touw en moersleutel. P. A. Andries»®' Seheperstr. 62 te Schoten, passer. J. de Zaaye*' L. A. Dyserinckstr. 118, damesportemonnw met inhoud. H. Muis, Haarlemmerliedestr- pakje schrijfpapier. J. Moone, Wijde Ge Naar wij met leedweaen vernemen, zijn hedenmiddag aan den HoogEerw. Heer N. J. Smeulders, pastoor te Warmond en deken van Noord wijk, die in de Maria-Stichting hier ter stede is opgenomen, de H.H. Sacra menten der Stervenden toegediend. Voor dat de deureu gesloten werden, ont stond nog een korte- discussie naar aanlei ding van een opmerking van den heer H e e m s, die het betreurde, dat het advies van de Kamer van Koophandel niet was gevraagd inzake de brugsluiting op. Zondag. Hij vleesde dat het .Vreemdelingenverkeer er onder zou lijden; de motorboot- en plei- zierva-arders zouden Haarlem nu mijden. Hoogikamex-, Amsterdam, 4845; H. S. Spoor, Scihoten, 4845; P. H. Kluft, Zarndvoort, 47

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2