luin iiiil miiir sm bij overlijden see bij veriies van een hand of voet 150- bij veriies van een oog RIJWIELBANDEN FINANCIEELE BERICHTEN De Prov.-Staten-verkseiingen. W. C. J. Passtoors. f STATER-GENERAAL Schagchelstraat 7-9 tijde jSnegaae Woensdag 10 Wei Tweede Blad Aü« befaferde «bonnës op dit Blad, die 'n he! bezii zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: 4033 bij taveasJ. ongeschiktheid tot werken 103 bij verlies van een duim Êtf bij verlies van een wijsvinger 25 bij veriies van een anderen vinger De uitkeerirtg dezer bedragen wordt gega randeerd docr de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" lo Schiedam. De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldia. Vanwege den Provincialen Bond van R.-K. Kiesvei eenigingen in Noord-Holland is aan de aangesloten Kiesvereenigingen de navolgende circulaire verzonden: B<ï Provinciale Bond van R.-K. Kies- u''eenigingen in Noord-Holland Vau corded dat het wetischeiijk is dat de kiezers worden gelicht omtrent de beteekenis van de in Juni aanstaande Ie houden Statenverkiezingen in Noord-Holland; Overwegende: dat, nu de Godsvrede is verbroken en het poli tiek bestand heeft opgehouden te bestaan, de Verkiezingsstrijd wederom moet worden aan- vaar cl dat d'ie strijd bij de aanstaande Statenverkie zingen in Nederland kan leiden tot omzetting 'der lc Kamer van rechts naar links, dat vooral die omzetting gevreesd wordt door de verkie zingen in de provincies Zuid-Holland en Over- ijsel, dat alzoo in die provincies door de rechtsche par tijen krachtig moet worden gestreden ten einde die omzetting te voorkomen, dat de beteekenis der aanstaande Statenverkie zingen'in onze provincies van eenigszins anderen doch eveneens gewrehtigen aard is en deze ver kiezingen voor ons beoogen: le. Versterking der leden van de rechterzijde en 2e. Voorberei ding tot de 2e Kamerverkiezingen in 1917; Wijst alzoo met allen ernst: H. Op de versterking der leden van de rechter- 2'jde in onze Provinciale Staten, en 2e. Op de voorbereidingen der» 2e Kamerverkiezingen in l9l7i Pk; werkzaamheden der Provinciale Staten zijn geregeld bij de Grondwet en bij de Wet, rege lende de samenstelling en de macht van Provin ciale Staten van 6 Juli 1850. Zij behelzen hoofdzakelijk: le. het verkiezen van leden der le Kamer; 2e. het verkiezen van leden van Gedeputeerde Staten; 3e. het toezicht hebben In het algemeen moet worden gewezen op de noodzakelijkheid dat immer worden gekozen bekwame en goed onderlegde Statenleden. In de Provinciale Staten van Noord-Holland zijn slechts 23 van de 77 leden rechts, "terwijl van de 23 rechtsche leden er slechts 8 Katho liek zijn. In het'College van Gedeputeerde Staten, bestaan de uit 6 leden, is één lid rechts (onlangs geko zen); aan de vertegenwoordiging van rechtsche Wlen in het College van Gedeputeerde Staten Vn niet genoeg beteekenis worden gehecht. A'oodig is alzoo dat de rechterzijde, hoog noodig (iat het aantal Katholieke leden in onze provin ce worde versterkt. let behoeft geene verklaring dat de aanstaande Statenverkiezing in onze provincie van groote beteekenis kan zijn voor de in 1917 plaats heb bende 2e Kamerverkiezingen. Voldoende zij het te wijzen op het district Beverwijk; er moet in öat district worden getracht den Kath. zetel in •917 wederom door een Katholiek te doen be zetten. 2>f?neer ^ie' nu m°eht gelukken den rechtschen etel van (jen jjeer Venneulen te Veisen voor de madhHC*a*e ^'a'en te behouden, zou dit een herwin Kunstigen invloed uitoefenen op de district"1"8 Van c'en katholieken zetel in dat dit a"es: '|e, Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland alle in Noord-Holland bestaan- K"K- Centrale Kiesvereenigingen in het algemeen en alle R.-K. locale Kiesvereenigingen in het bijzonder aan tot eene buitengewone activiteit ten opzichte van de voorbereidende werkzaamheden voor de aanstaande Juni-verkie- zingen. Het Bestuur van genoemden Bond: Mr. J. N. J E. Heerkens Thijssen, Haarlem, voorzitter. Mr. A. Dorbeck, Alkmaar, penningm. C, J. L. Alders, Hilversum. J. J. Bisschop, Beverwijk, C G. J. Maas, Zwaagdijk. P. L. Rijnierse, Sloten. P. Bos, Hoorn, secretaris. 6too!cheel de katholieke pers wordt de heer Pas- darht ln,2eer waardeerende bewoordingen her- V, ea in den breede zijne beteekenis ontvouwd, et Dagblad van N.-Brabant teèkent hem als w *?ie is gedreven door het geloof zijner Vaderen, het geloof in den God, Die hem™ '!eelt geoordeeld. Heel zijn leven en streven voor be openbare zaak het moge doorwerkt ziin boor duizend kleine daden, ingegeven door ziin goed hart en zijn algemeene hulpvaardigheid boel zijn levensarbeid is in zijn groote lijnen |'s;Uwd geworden door liefde tot de heilige Cn (jflgj0!1 Q^holie ^ei"k en tot haar Oorsprong Sj„^aar 09k a's een man. met een van nature ontwikkeld rechtvaardigheidsgevoel en een Van*11 voor zen evenmensch, due in den tijd reache tegen het liberale stelsel van uitbui- 111 zag, dat de toen opkomende arbeiders beweging dreigde een verkeerde richting uit te gaan; eene die werd gedragen door het meest plompe ongeloof en dat indien de wetten van katholieke rechtvaardigheid en liefde maar wer den nageleefd, als de strikte rechtvaardigheid, verlevendigd door de christelijke liefde, slechts toegang kregen tot de maatschappij, het liberale systeem zou zijn 'verdelgd 'en de nood der wer kers opgeheven. Dat heeft merkt het op de heer Pas stoors minstens in vage lijnen gevoeld, toen hij, aangespoord door wat hij in de bladen had gelezen van katholieke volksbewegingen in het buitenland, zijn Roomsch-Katholie- ken Volksbond stichtte te Amsterdam en het „mindere volkje", de arbeiders en de kleine luyden bijeen zamelde, opdat zij samen zou den, uitdrukken, wat zij in werkelijkheid be- teekenden. Het is een historische daad geweest, deze stichting van den Ned. R.-K. Volksbond De heer Passtoors is een goede Burgemees ter geweest, een invloedrijk Kamerlid, maar op de eerste plaats oprichter van den R.-K. Volksbond. Zoo zal hij blijven leven voor de geschiedenis. Die de historie onzer dagen later zal bestudeeren om te weten, hoe de maatschappelijke beweging zich in dezen tijd heeft ontwikkeld zal de naam Passtoors ont moeten als de oorsprong der katholieke - volksbeweging. O, deze beweging is nog lang met aan haar eind. Zij heeft zich. later vertakt en hervormd, op dit oogenblik achten wij de door Passtoors begonnen beweging overgenomen door de vakaktie, door deze verbeterd, verscherpt, maar doelbewust gemaakt. Maar de oorsprong is Passtoors. 1 lij heeft ingegrepen op het juiste oogenblik. Hij is de man van de daad geweest, de duiver en de doener. En als zoodanig, als beteekenis voor de geschiedenis onzer dagen, wenschen wij den vereerden doode op de allereerste plaats gehuldigd te zien. Toen hij optrad was het hoofd van Haar lem's Bisschop, Mgr Bottemanne, vol zor gen wat zou er worden 'van het katholieke volk te midden der nieuwe stroomingen, welke in de groote steden van het Diocees zoo breed om zich heengrepen? Daar was Passtoorsde Bisschop breidde zijn armen uit en-begroette hem als 'de man van het juiste oogenblik. En waar Passtoors ging, droeg hij den zegen des Bisschops mee; en waar Pas stoors groote gebeurtenissen voorzat, daar was de Bisschop; in 1890 de tentoonstelling van veiligheidsmiddelen te Amsterdam; in 1895 het tweede vakcongres te Amsterdam, in 1900 het katholiek Sociaal Congres, en- zoovoort. Ook Dr. Schaepman en Alberdingk Thijm Schaarden zich dadelijk aan de zijde van den jongen Passtoors. Hij werd door de yer- derzienden van zijn tijd erkend als de man van-de-daad op-het-historische-opgenblik; hij zal ook in de geschiedenis van katholiek Ne derland als zoodanig te boek staan. Het betoogt verder, dat de heer Passtoors als Kamerlid grooten invioed had, ondanks het.feit, dat hij de wetenschappelijke opleiding, noodig voor de techniek van het wetten-maken miste. Hij was, doet het uitkomen, een man van de practijk, een stuk van het levende volk, een ver tegenwoordiger overigens van een groote massa, welke in hem haar afgevaardigde zag;en In" de Kamer dankte hij zijn invloed bovenal aan zijn eerlijk, opgewekt en joviaal karakter. Hij had vrienden onder alle partijen en was een man, die wat gedaan kon krijgen en veel gedaan heeft gekregen voor duizenden, een die aan zich zelf te weinig heeft gedacht, en zijn eigen krach ten zijn in den arbeid voor anderen en voor de algemeene zaak, gesloopt. Hij Iaat zoo eindigt het blad zijn gezin in overweldigende droefheid achter, want ondanks al zijn werken buitenshuis is hij toch altijd het middelpunt gebleven van zijn gezin, welks leven zoo innig samenhing met het zijne. God en ons H. Geloof mogen zijne echt- genoote en kinderen troosten. En verder de wetenschap, dat heel het katholieke Nederland bij de doodsbaar van dezen echtgenoot en vader eerbiedig het hoofd ontbloot, dankbaar herdenkend wat hij heeft tot stand gebracht voor de alge meene katholieke zaak van het vaderland, terwijl honderden zijner vrienden hem zul len gedenken in hunne gebeden. Hij ruste in vrede. De Maasbode zegt, dat in Passtoors is heen gegaan een voorbeeldig katholiek, een katholiek van de daad van den voomaamsten stijl, die zich reeds op kostschool als een godvruchtigen jongen van degely'ken en ernstigen aard deed kennen en die door zijn voorbeeldig leven eer aan de katholieke partij heeft gebracht. T°en aldus het blad niemand nog aan Roomsche organisatie van werklieden aaent, toten alle bezwaren tegen dergelijke noviteiten nog moesten overwonnen wor den, is Passtoors de pionier en paladijn ge weest. s Hij heeft gewerkt dag en nacht om tot zijn doel te geraken. Hij was er ook de aan- fewezen man voor Met zijn gezonde Bra- antsche jovialiteit, zijn innemende ver schijning, zijn gulle manieren, was hij de man om het vertrouwen der werklieden te winnen. Maar het was bij hem niet alleen uiter lijkheid, doch een diepe innerlijke.overtui ging dreef hem tot onvermoeide actie. De arbeiders voelden hier te doen te heb ben met een groote, eerlijke kracht, een die was opgestaan uit den drang van zijn be- finscl, en niet door drijfveeren van eigen- elang. Passtoors is een model geweest van een democratisch man. De liefde van zijn werklieden, maar ook de sympathie en hoogachting had hij' van allen. Twintig jaren lang heeft hij den Volks bond geleid, toen heeft hij om zijn parlemen taire bezigheden, zijn arbeid als burgemees ter van een groote gemeente, om zijn ge schokte krachten vooral, zijn directe be stuurstaak moeten neerleggen, maar tot aan zijn dood, die hem midden in zijn werk ver- ïaslc' ,.'s. k*' een der hoofdfiguren in de Katholieke arbeidersbeweging gebleven Het besluit: In de geschiedenis der Kathoiiek- sociale actie zal Passtoors een der nobelste en voornaamste figuren blijven» Het Centrum getuigt, dat de overledene voor en boven alles de stichter was van den Ned. R. K. Volksbond en dat wat hij daarvoor heeft gedaan hem eene blijvende plaats verschaft in de geschie denis van dien Bond niet alleen, maar ook in de geschiedenis van geheel ons katholiek ver- eenigingsleven en de daarmede verband houden de sociale beweging van dezen tijd. Het was gaat het voort inaerdaad een kloek initiatief, dat Passtoors in 1888 nam. - Hij had het besef van het nieuwe, dat komen moest, de intuitie van wat uit den drang der tijden spruiten g'n£- Zijn eerste oproep tot stichting van den Bond, welke hem teen zeker nog niet in alle trekken scherp voor oogen stond, had een ongekende uitwerking, 01 al sjioedig ontwikkelde zich tot een boom, wat hij zich aanvankelijk misschien slechts als een plant, ais een struik had voorgesteld. Hooge eischen werden daarbij gesteld aan zijn ijver, zijn uithoudings-vermogeii, zijn, beleid Een nieuwe organisatie bracht ook van zelf nieuwe -quaesiies nieuwe moeilijkheden met zich en die kwamen niet altijd van den kant der principiëele tegenstanders. Hevige aanvallen had: de Bond, en niet in de laatste plaats zijn oprichter en eerste president, te doorstaan van de zijde dei- socialisten, die toen juist in hun meest rumoerige periode zich bevonden, maar ook in eigen kring waren hinderpalen te over winnen, ofuit den weg te gaan. En de positie, waarin Passtoors zich be vond, werd er niet makkelijker op, toen in de katholieke partij zekere tegenstellingen tot uiting kwamen, welke op verschillende politieke strooiningen wezen. In zijn hart was hij Schaepmaniaan, maar niet altijd kon hij als zoodanig naar buiten optreden en veel behendigheid was noodig, om sommige klippen eil klipjes te ontzeilen. En, nadat het nog heeft opgemerkt, dat Pas stoors van zijn kerkelijke Overheid vele bewijzen van steun en ook van waardeering mocht ontvan gen, verklaart het ten slotte dat met zijn ver scheiden aan de katholieke partij een man ont nomen is, „wiens naam en arbeid door duizenden en duizenden steeds met dankbaarheid zal wor den herdacht." Het Huisgezin laat zich als volgt uit: Passtoors overleden! 'n onze ar'3e'" derskringen het eerst en het meest, maar ook daarbuiten zal de tijding oprechte deel neming wekken. In de latere jaren zij'n uit de kringen onzer arbeiders een aantal mannen opge staan, die op het terrein der werkliedenbe weging met groote kennis en groote vrucht werkzaam zijn, maar Passtoors is een der eersten, een der baanbrekers geweest. Dit blijft zijn groote verdienste en zijn groote roem. Een staatsman in den vollen zin van het woord was Passtoors niet en eerlijk zelf- kenner als hij was, had hij ook niet de pre sentie het te zijn maar in de Kamer deed hij goed werk en vertegenwoordigde, niet enghartig Intusschen, op uitstekende wijze ■de belangen van den werkmansstand. Hij deed het zóó goed, dat heel katho liek Nederland als het ware in de weer is geweest om in 1913 zijn zetel te Beverwijk te behouden, en dat de tijding van zijn po- litieken val overal met grood leedwezen werd ontvangen. Was de algemeene achting en genegen heid, die hij genoot, gerechtvaardigd door zijn toewijding aan de zaak des volks, gul en van harte werd ze hem geschonken om zijn joviaal en prettig karakter, 0111 zijn toe gankelijkheid voor allen en zijn spreekwoor delijke bereidvaardigheid om iedereen van dienst te zijn. Passtoors was een volksman in den goe den zin, een die geen populariteit zocht, maar ze ongemerkt en in ruime mate ver wierf Een medewerker van het Dbld. van N.-Bra bant schetst wat de heer Passtoors als Burge meester van Ginneken en Bavel is geweest. Hij schrijft: Een burgervader was hij 111 den volsten zin des woords. Ten allen tijde, bij dag en nacht, op straat en tehuis zoowel als ten gemeéntehuize was hij voor ieder toeganke lijk en steeds was hij de hartelijke, bemoe digende raadsman, In alle omstandigheden nam men zijne toe vlucht tot hem. z09w<:' met persoonlijke en private aangelegenheden als met die, welke behoorden tot ziin ambtelijke taak. Niet steeds kon hij de hulp verleenen, welke van hem gevraagd weradoch zelden of nooit zal iemand onvoldaan van hem zijn weg- Door een natuurlijken aanleg bezat hij de ave zich 'bij 9en. r-f1' 9cm'nd te maken. .Tij was een vriendelijke, innemende en be schaafde verschijning, een aangenaam en vlot spreker en hij °ezat eene opmerkelijke menschenkennis, waai door hij een ieder on middellijk naar zijne juiste waarde wist te beoordeelen en- °P de meest juiste wijze wist te treffen. Steeds wist m]- zictl te beheerschen en onder alle omstandigheden, ook wanneer het levenslot hem ondienstig was, wist hij eene benijdenswaardige npgewektheid te bewaren. Moeilijkheden bezag hij nooit van hare don kerste zijden. Wars van alle theoretische be spiegelingen en geieerdcoenerij was hij im mer man van de praktijk en toegerust met een uitnemend organisatie-vermogen en een juisten blik op Pers,°f?K ,en toestanden. Zijn eindeloos geduld stelde hem in staat steeds het juiste oogenblik voor handelend optreden af te waditen. Is het wonder, dat deze man aller harten wist teveroveren en a.s het ware voorbe stemd was om op te rieden als leider van het volk? Hij leefde voor zijne gemeente en 2ijn schoone Ginneken had hij innig lief. Steecis eendrachtig met het gemeentebestuur was hij tamer in'.de weer de belangen der gemeente en van hare ingezetenen, zonder aanzien van persoon, rang of stand, te behartigen. Vooral de economische zwakkeren, de middenstand en de werklieden, trokken zijne bizondere be langstelling. Het is om die bizondere begaafdheden en hoedanigheden, dat zijn verscheiden door zijne gemeentenaren diep zal worden be treurd. Bij de dankbare herinnering zijner nage dachtenis blijft echter nog één troost. Zon der uiterlijk vertoon bewaarde de overledene in zijn edel hart een groot geloof. Hij was een oprecht katholiek. Dit vooral schenkt de zoele hoop, dat hij het loon voor zijne werken hierboven zal genieten TWEEDE KAMER. Dr. Bos berdadit. Bij bet begin der Kamerzitting herdacht de VOORZITTER in zeer waardeerende be woordingen het verscheiden van dr. Bos. Hij getuigde, dat de overledene met zijn gemalen aanleg, wetenschappelijke vorming en veelzijdige 'ontwikkeling in en buiten de Kamer zich een eereplaats beeft veroverd; dat hij van kleine kwesties afkeerig was en dat hij slechts die eerzucht had, die groote mannen past; waarna*hij voortging: Als wij straks de oorlogswinstibelasiting en de heffing-in-eens zullen behandelen, als later de basis wordt gelegd voor het Mid- denstandiscredief, voor liet Vakonderwijs, 't Handelsonderwijs, ook voor het iiooger zal ten worden gelegd, zullen wij hem allen missen. Evenzeer zal dit hef geval ziin, als art. 192 der Grondwet aan de orde zal zijn. Hem zullen wij missen, van wie»- gezegd kan worden: quorum pars magna fuit. Zijn laatste en misschien grootste werk was zijn verzoenende taak in de pacil'icatie- Ciommiseie, waarvan hij niet alleen de voor zitter was, dooli ook de bezielende geest. Zonder Bos zou er niet veel van terecht gekomen zijn. En door zijn karakter èn door zijn zelfbcheeifcohiug en zijn geduld en zijn uitgebreide kennis der détails, en zijn on. wrikbaar vertrouwen, dat alle partijen be reid zouden zijn iets toe te naderen, ten ein de liet algemeene doel, de verhoogingvan het peil van bet volksonderwijs te bereiken, was hij de aangewezen man voor deze taak. Zijn ideaal, dat hem altijd voor oogen zweefde, was de verhooging van dit peil ten einde te geraken tot verheffing van het gees telijk en maatschappelijk leven yan het gan- sehe volk. Hoe jammer dat hij, die dit alles voorbe reidde, moest heengaan voor dat bij de vruch ten daarvan zelf kon aanschouwen. V ie pok zijn plaats zal innemen in de Kamer, er zal een leegte blijven, die niet kan worden aan gevuld. Nieit alleen zijn partijgenooten, niet alleen zijn geestverwanten, maar de gebeele Kamer zal liem missen. Als hij het woord voerde, dan wist hij bijna altijd het delbat tot een liooger peil op te voeren, nieuwe gezichts punten te openen, uiteenlobperdo meemn- gen nader tot elkander te brengen; inhoud en vorm zijner redevoeringen dongen daar- bij om den voorrang. Zelfs als hij geen tijd gehad bad zich voor te bereiden, dan nog was de vorm uitstekend verzorgd. Zijn groote kracht school in de soberheid der inkleeding, de keurige schikking der argumenten, do helderheid van voordracht. Primus inter pares was hij in kleinen en in grooten kring. I11 kleinen kring nog mis schien het meest gewaardeerd. Kooit was ik zoo doordrongen van de su perioriteit van zijn geest als in de dagen toen hij trachtte te voldoen aan de opdracht van H. M. de Koningin, om een ministerie te forme eren. Zij, die toen naast en om hem waren, bewonderden zijn tact en scherp in zicht. Mocht van het begin af aan aan het welslagen van die opdracht zijn getwijfeld, als slagen mogelijk ware geweest, dan was Bos de eenige, die slagen kon om aan die opdracht tc voldoen. Na die moeilijke crisisdagen begonnen zijn vrienden in te zien, dat er reden was tot ongerustheid, dat bij te veel work op zijn schouders liaid geladen en dat de in het po litieke leven nooft uitblijvende teleurstel lingen zijn krachten sloopten. Hij had te veel werk op zijn schouders genomen. Dat is de eenige grief die men hem maken kon. Rust was niet in zijn woordenboek te vin den. Toen hij eindelijk door zwakte gedron- drongen, met nam, was het te laat. Geen liefderijke verzorging was in staat hem ie redden voor zijn vrouw en kinderen, die hem vergoodden, voor zijn vrienden, wien hij een voorbeeld ter navolging was, voor zijn va derland, waarvoor hij gewerkt en gestreden heeft tot het droevig einde. Morgen zullen velen van alle richtingen, en partijen Bos, die democraat was, maar ook gezien hij zijn tegenstanders, do laatste eer bewijzen. Ik ben er zeker van, dat het Nederlandsebe volk zal zorgen, dat zijn naam in de ge schiedenis met eere zal blijven genoemd. De Minister van Binnenlandscbc Zaken, de heer COET VAN DER LINDEN, zedde het volgende: Ook de Regeering ie diep on der den indruk van het verlies dat wij leden, Want ook voor de Regeering ie Dr. Bos vaak een groote steun en een groote kracht geweest. Door den Voorzitter is in het bijzon der terecht erop gewezen dat de groote ar beid van de bevredigingscfmm. tot goed ro ta at leidde, dank zij liet geduld en de ver lichte leiding van Dr. Bos. De hoogheid van zijn karakter, het nimmer falende in zijn (plichtsbetrachting, dq breede '1/1ik, welke waardeering van andersdenkenden insluit, maken het verlies tot een verlies voor het gansche vaderland. Staatsbedeel 1 ng. En daarna werden de beraadslagingen in zake de Staatstoedeeling hervat. Met 37—21 st. is aangenomen een amen* dement van den heer KOOL,EN om den bur gemeester het redht te geven van allo be schikkingen van het gemeentebestuur, hou dende toekenning of herziening eener ouder domsrente in beroep te gaan. Bij art. 53 luidende: De wet kan worden aan gehaald onder den naam „ouderdomswet" stelde de heer DE S AVO RN IN LOHMAN voor het woord „ouderdomswet" te vervangen door „siaatsamienzorgwet"; welk amendement werd verdedigd op dezen grond, dat het precies zegt wat de wet is Het amendement werd met 42—22 stemmen (links tegen rechts) verworpen. De heer DUYS stelde voor om na artikel 53 een nieuw 53a in te voegen, luidende: „Binnen vijf jaren na het tijdstip van het in werking treden van artikel 1 wordt een voorstel van wet ingediend tot herziening van de bepa lingen betreffende den leeftijd, waarop de ouder domsrente ingaat, en liet 'bedrag dezer rente." De minister ontraadde het; de heeren NO- LENS en RUTGERS achtten, dat het. bedoelde verwachtingen op te wekken en de heer LOH MAN zei-de onder gelach, dat hij er voor zou stemmen, omdat hij dez"e wet zoo gauw mogelijk wil herzien. Daarna is 't amendement met 42 tegen 24 stemmen verworpen. Bij artikel 54 verdedigde de heer RUTGERS een amendement dat bedoelt te zijn eën nieuwe poging om te verzekeren dat de arbeiders de voor deden der Invaliditeitswet, welke hun wederrech telijk onthouden worden, zullen erlangen. Hij wil de wet niet vroeger dan de invaliditeitswet in werking doen treden. Dit amendement is met 4226 stemmen ver worpen. Daarmede was de behandeling van het „levendige lijk", om een uitdrukking van den hoefijzercorrespondent van het Hbld. te bezigen, ten einde. De eindstemming zal later plaats vin den. De vergadering werd daarop tot heden ver daagd. t?3edtsocpsS Azirss SI. J. v. d. SJEER, INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zieb niet uansprakelt.T HI.LLEGOM, 7 Mei 3916- M. de Red.! Vergun mij t.v.p. voor onderstaand eenige plaatsruimte; bij voorbaat mijn dank. Met mijn voorgaande stukje, in uw blad van 20 April j.l., heb ik bepaald niet alleen de aid. Hillegom van den modernen land- arbei'deisbonu, maar blijkbaar den Bond in zijn geheel- 111 zijn kaart geloerd. Althans, de heer Huis, van HiHegorn, komt in een lintworinenartikel in „Vereenigt U" tegen mij op voor zijn gdieelon Bond, 'en de ma nier waarop hij dat doet, bewijst meer dan voldoende, dat ik iets hekend maakte, wat de heer Huis liever in de doofpot had ge- honden. J-aloerschheid, lengen» laster, gooiep met modder en vuiligheid, enz. enz., dat zijn de argumenten tegen mij. Huis haalt er ook bij de staking te Loosduinen en zegt, dat hun leiders" valschelijik worden verdacht ge maakt. Pardon, Huis, ïiiet verdacht gemaakt, maar zwart op wit bewijzen, dat de leiders van uwen Boud de belangen der arbeiders daar hebben vertrapt! Wat nu het Werkloozeufonds betreft, wel meneer Huis, u draait om de zaak heen. Zwart op wit kan ik bewijzen dat er leden in uwe vereeniging zijn die geen uitkeeriug hebben ontvangen en daar toch recht op hadden; was dus do automaat niet defect? Ik lasterde dus niet en er werd ook door mij niet geleuterd, toen ik sprak over de „Verkapte conijributieverhoogirig". Immens, toch de Bode van uwe afdeeling vertelde aan de vrouwen, dat. de contributie was ver laagd. U zal het wel jammer vinden, maar ook dit kan ik bewijzen. Nu de aanval tegen onzen Bond. Wat u daarvan schreef. Huis, is tegen heter weten in, en gij vonnist daarmede n zeiven en niet mij, noch onzen Bond! Dat de arbeiders te kort liebbeD aan een loon van 32 per week, behoeft u mij niet te vertellen. Maar liet te laten voorkomen of het. de schuld is van onzen Bond, dat liet loon niet h-ooger is, Huis, die opmerking is onwaardigi Maar wil u die stelling blijven handhaven» dan heeft u, erger dan wie ook, het vonnis over uwen modernen Bond uit gesproken, want er zijn neel wat plaatsen in Nederland, waar uw Bond wèl, en de onze niet is vertegenwoordigd; en waar de loonen beduidend lager staan dan 32 per week! Of wist u dat niet, meneer Huis? De Redactie van „Vereenigt U" had u dat an- uers zeker wel kunnen zeggen! Het laatste van uw ingezonden stuk is, zoo niet .bedoeld; dan toch leerzaam voor de arbeiders. „Schelden en liegen» de arbeiders aan kommer en gebrek overgeven" is niet erg christelijk, zegt Huis. l)ns wel onchristelijk! Dan is 't voor mij ook verklaarbaar, waarom daarmede door u een voorbeeld wordt gegeven! JAN! BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 9 Mei. Staatsleeningen. NEDERL. i>ct. V.K L.K. H.K. Ned. W.S. O. 100 5 102% 102% Ned. W.S. O,"/ 200 5 102% 102% Ned. W.S. O. 500 5 102.3/16 102% Ned. WH. O. 1000 5 101% 101.15/16 Ned. W.S. O. 100 4 99.15/16 99.15/16 Ned. W.S. O. 500 4% 99.11/16 99.15/16 Ned. W.S. O. 1000 4% 90% 99.13/16 99% Ned. W.S. Ohlig. 3 72% 72% 73% Ned. -W.S. Certif. 3 72% 72% 73 Ned. WH. Certif. VA 61.15/16 62% Voor Vrouwen. Het is volkomen waar, dat vele vrouwen lijden aan kwalen als rugpijn, zenuwach tigheid» prikkelbaarheid) hoofdpijn, eniz., doch mannen lijden er evengoed aan. Er is dus geen reden om dergelijke kwalen steeds als vrouwenkwalen te beschouwen. Een feit is, dat de nieren zoo nauw verbonden zijn niet de inwendige organen, dat wanneer da 'nieren ziek worden, alles er onder lijdt, Foster's Rugpijn Nieron Pillen helpen do nieren om, haar werk behoorlijk te verrich ten, helpen haar om de onzuiverheden uit het lichaam af te voeren, die do oorzaak van tal van kwalen vormen. Veel kommer zou voorkomen worden» in dien vrouwen op vastgestelde tijdperken Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten. Hun uitwerking op terneerdrukkende pijnen en zwakte is wonderlijk en zij zijn het beet-be- kende'geneesnriddol voor kwalen al® rugpijn, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen» wa- teistoornissen, pijn in de lendenen, de zijdén en beupen, rheumailiscihe pijnen enz. Te Haarlem verkrijgbaar bjj de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 1,47 a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel I 1,75 voor één, of f 10,— voor zea doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos dio niet voorzien ia van nevenstaand handelsmerk* 7g bij breuk van een arm of been Öp alie Waterstaatswerken en Waterschappen en 4e. het regelen en besturen van het provin ciale huishouden. vele amendementen op de sociale wetgeving zijn gesproten uit het brein van den heer Passtoors, ook al heeft een ander de redactie ervan ge smeed'. (Zitting van gisteren).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5