DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOG LUKE EN DAGELIJKSCH SCHOEISEL. P. W. TWEEHUIiSEN, Nabij en vèraf. TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BINNENLAND Vrijdag 12 Mei 1916 41«« Jaargang Intercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HAARUMSCHE ALLEÜAGJES N° 1916 VERSPREIDËlöERïCHTEN KORTE BERICHTEN RUIME SORTEERING Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. I08C KIK HURLEKCIE COURMT ABONNEMENTSPRIJS Pm t maimden voor Haarlem en de agentschappen (kom e.ner gem.enfe) 160, vwr de overige plaatsen fn Nederland per post f 2,-5 per week voor Haarlem •n de agentschappen O.ia's .Wonderlijke nummer» 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van I5 regels/0,75, Iedere regel meer 0,15j buitenland per regel 0,70| advertentlën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van l—S regel» 0,40. elke regel meer 0,10. DE ENCYOLIEKFEESTEN .VAN A.S. ZONDAG. Het laat zicli aanzien, dat de groote En cycliekmeeting van a.s. Zondag een gewel dige ontplooiing van Roomsche kracht zal worden. Zoo goed en flink als de voorbereiding is en de opzet, zoo groot ia ook de geestdrift onder ons Roomsche volk.... Het zal daar in den tuin van liet Bron gebouw een gloriedag worden! Intusechen willen wij nog eén woordje zeggen: niet alléén voor de arbeiders is dit feest! De Encycliek is geschreven voor ieder, voor arbeiders zoowel als patroons, voor middenstanders evengoed als voor de werklieden! Het zou daarom niet ongeschikt geweest jjju wanneer men de kaarten van een dub beltje die tot de meeting toegang geven, ook elders dan in St. Bavo had verkrijgbaar ge steld. Nu echter alleen in St. Bavo die kaarten gehaald kunnen worden, wekken wij ook onze B. K.' middenstanders en anderen op, daar even aan te loepen. Heel Rooinsch Haarlem moet er Zondag, in bet Brongebouw, aanwezig zijn!.. AGENDA. 13 MEI. Uebouw St. Bavo Smedestraat 23 Arbeid'Adelt zaal 6 boven. Spaarbank zaal 7 boven. Spaarkas zaal 4 beneden. Contributie betalen zaal 3 beneden. Aller lei Zaken zaal 2 beneden. LVI. ROOMSCH MIDDENSTANDS-WERK IN HAARLEM. Vandaag is, in het gebouw Jansstraat 29, waar beneden het kantoor der tianzebank is gevestigd, een „Bureau voor Middenstands- zaken' geopend, stichting der R.-K. Midden- standsoiganisatie te dezer stede, waarvoor ik een oogenblik de aandacht der lezers van deze rubriek vragen, wil. C1 Het ïeit der opening vindt men onder „Stads nieuws" verslagen, niet dat is dus de bedoe ling van dit artikeltje. En een aanprijzing van het bureau, een opwekking om er gebruik van te maken, zal ik hier evenmin geven: dat ligt niet op den weg van onze redactie en een instel- lmg ais deze moet sympathie genoeg hebben om uit eigen kracht te bestaan, anders is het beter er niet meê te beginnen. i Wat ik dan wèl bedoel? Het feit der opening van het „Bureau voor Middenstandszaken" tot grondslag te nemen voor een korte beschouwing over den groei dei Roomsche Middenstands-actie in onze stad. Het is wouderbaarlijk haast, hoe geweldig de beweging onder de Roomsche middenstanders voor eigen, confessioneele organisatie, in luttel jaren is gegroeid. Toen in de jaren 1902 en 1903 de Middën- staudscongressen van Amsterdam en Rotter dam werden gehouden, die eigenlijk den grooten stoot hebben gegeven tot de „iniddenstandsbewe- girig" m den zin van een sfa/tós-be weging in ons vaderland, was er van Roomsch-confessio- neele organisatie m onze streken nog geen 'sprake- De Brabantsche „Hanze" die toen h Was opgenchv en een kleine Lim- öutgsehe diocesane vereeniging naar het voorbeeld der fcerate, waren de eigenlijk katholieke organisaties, maar in het Noorden, ill de gemengde provincies, waar de voornaam ste en eigenlijke middenstanders wonen, was et- van zóó iets uieD te vinden. Doch toen de „Bond van Vereenigtngen van den industriëelen en li ancle ld rij venden midden stand", kortweg de „Middenstandsbondgehee- ten, méér en meer toonde, voor katholieken niet het aangewezen vertegenwoordigend lichaam naar buiten te kunnen zijn, kwam er spoedig roering onder de vele katholieken die eigen organisatie niet alleen eisch, maar ook plicht achtten. En in ons Haarlemsche Diocees groeide moedig een krachtige vereeniging, die onder de energieke leiding van den heer Verbeek zoowel jp confessioneel als op maatschappelijk gebied net ernst en nadruk optrad. De Haarlemsche afdeeling ervan is nimmer de minste geweest! Ik herinner mij den tijd, hoe er jchande over gesproken werd, dat die Rooinschen 'et noodig vonuen naast de immers zoo goed erkende „Handelsvereeniging" met een eigen 'oomsche vereeniging te komenwaaróm •tan toch I>e tijd heell het echter uitgewezen en do ten hebben het aangetoond, dat in het alge- ueeu zoowei als plaatselijk, voor katholieke rnid- -löistanders zoo goed als voor katholieke werk loden een eigen Rohmsdie organisatie niet alleen Uiltig, maar zelfs noodzakelijk is! Ik herinner hier slechts even aan de beruchte foti-Tariefwet-bewegiug, waarmee op handige ■;jjze de „neutrale" Midcienstaudsactie in 'ictist werd gesteld van den politieken strijd der 'betalen en socialisten tegen liet Rechtsche Ministerie-Heemskerk! P'aatae'iik behoeft slechts genoemd te wor- ^°n,dagsheiliging, noodzakelijke bevordej- dneri p !t;ni'°Lcke pers, om aan'te toónen dat •omsc'te organisatie beter is dan de gemengde, om van het al- of niet-geoorloofde der laatste nog te zwijgen. De katholieke middenstandsorganisatie in Haarlem is met de jaren gegroeid, niet zoozeer in ongewonen aanwas van leden, want het getal dezer was al van den beginne af flink, maar vooral ia beteekenis. Onder het rustig, maar wèloverwogen en beslist bestuur van den eersten voorzitter, die zooveel jaren de actie heeft geleid en gestuwd tesamen, den heer A. Bosse, is de R, K. Midden- standsvereeniging groot en invloedrijk gewor den. Ze heeft zich opgewerkt naast de „Han delsvereeniging", en 't flinke besluit van tal van Katholieken-met-der-daad, die nog lid waren van de „Handelsvereeniging", om zich daarvan, los te maken en dus ook werkelijk te komen tot twéé naast elkaar staande, organisaties; een katholieke en een niet-katholieke, is de feitelijke bezegeling geweest van wat reeds door den was- senden groei der R. K. Vereeniging bereikt was. De stichting van het „Bureau voor Midden standszaken" is nu een andere stap vooruit. Dit bureau beoogt te worden niet alleen het „vereenigings-middenpunt" voor de Hanzeleden, maar ook een centraal orgaan voor vóórlichting, voor sociale actie, voor maatschappelijke verrich tingen, óók voor handelszaken. De werkkring van het bureau is dus zoo uit gebreid mogelijk, dat het een schepping is van de organisatie, door deze gedragen en ge steund en gefinanciëerd wordt, is mij vooral het verheugende ervan, omdat nu niet aan de energie en de werklust van den een of anderen voorman, maar aan de medewerking van de ver- eenigingsleden, aan het Roomsch-sóciaal bewust zijn dus, het bestaan van zulk een, in vele geval len zeker heilzaam werkende inrichting, hangen zal. Dat zal het vereenigings-bewustzijn, het ge voel van de noodzakelijkheid van Roomsche organisatie, op niet geringe wijze ten goede komen voor de toekomst. En daarom begroet ik de oprichting van dit nieuwe werk van katholiek vereenigingsleven met vreugde en voldoening, en spreek ik er mijn beste wenschen voor uit! F. S. O V ER ZICHT. Van de gevechtsterreinen weinig of geen nieuws. In een nabeschouwing over de jongste gevechten bij Verdun om heuvel 304 meldt het Duitsche legerbericht, dat het aantal van de in die gevechten sedert 4 Mei gevangen gemaakte niet gekwetste Franschen tot 53 officieren en 1515 man is gestegen. Hieruit blijkt dus, dat de strijd om hoogte 304 van aanmerkelijk grooten omvang is geweest en naar het schijnt, niet evenredig aan de behaalde, slechts plaatselijke successen. In Engeland wordt de politiek op heden be- heerscht door de kritieken op het regeeringsbe- leid in Ierland. Iti liet Lagerhuis, waar men al eerder de regeering te lijf had willen gaan over het tekort schieten in haar plicht jegens de be scherming van vreedzame burgers in Ierland, niettegenstaande het bekend was, dat de Sinn Feiners gewapend waren, dat zij in het open baar parades hielden en spiegelgevechten orga niseerden ter voorbereiding van den echten strijd, heeft men zich ingebonden eu de regeering de eigenlijke kritieken gespaard. Maar hiertegen over staat, dat in het Hoogerhuis, tegen het uit gesproken verlangen der regeering in, vrijuit kri tiek is uitgeoefend op de -zaken in Ierland. liet ging er warm toe en vele Lagerhuisleden woonden dan ook Woensdag de zitting van het Hoogerhuis bij en ook verscheidene Russische Doemaleden zijn in het Huis der Lords een lesje in parlementaire kritiek komen nemen. Wel zijn in liet Lagerhuis al eenige malen stem men opgegaan tegen de veelvuldige doodstraf fen, welke op de opstandelingen wordën toege past, doch de regeering heeft zich er blijkbaar nog niet veel van aangetrokken en daarom heeft Dr. Dillon gisteren in het Lagerhuis aan de regeering verzocht de terechtstellingen in Ierland nu eens te staken en openbare rechtzittingen te houden, ten einde de veronriistende geruchten over het optreden der militaire overheid den kop in te drukken. In antwoord hierop deed minister Asquith op merken, dat de rebellen ook geen eerbied hadden betoond voor het leven van militairen en bur- geis, van wie er 1315 werden getroffen en 304 zijn gedood. Hij gaf verder te kennen, dat nog twee leiders, die de revolutionaire proclamatie hebben onderteekend, zuilen worden doodgescho ten, doch dat geen verdere terechtstellingen zul len plaats vinden, Asquith zal nu zelf naar Ierland gaan, ten einde met de burgerlijke en militaire overheden overleg te plegen tot liet treffen van een schik king voor de toekomst. Of hij daarin slagen zai? Een noodkreet uit Rusland. De Duitsche bladen bevatten een bericht uit Stockholm, dat de Liga der vreemde volken in Rusland Dinsdag oen uitvoerig telegram aan den president "der Vereenigde Staten heeft go- zonden, waarin de verschillende nationaliteiten do Russische regeering ten aanhoore van do ge- heele beschaafde wereld aanklagen eu hulp en bescherming tegen vernietigingen inroepen. Achtereenvólgens sommen Finnen, Baltan, Letten, Littauers, Polen, Joden, Ukrainers, Mo- hamedanen en Georgiërs hunne grieven op tegen Rusland, dat zoo misdadig optreedt tegen de niet-Russische onderdanen. Vooral beklagen zij zich over de verwoestingen van hun have en goed, niet door den oorlog, maar enkel uit zucht tot roof en moord op direct bevel, en over het gevangen zetten, wegvoeren- van duizenden en over de ellende waaraan duizenden onsohuldi- gen worden Prijsgegeven. De Lx-minister Soeeliomliuof. De correspondent aan de Russische grens van de „Nat. Ztg." weet te vertellen, dat de arres tatie van den oud-minister Soechomlinof bij den Czaar misnoegen heeft gewekt en ook ont stemming veroorzaakt in hofkringen. Het ge volg hiervan zon zijn geweest, dat Soechomlinof uit de hechtenis is ontslagen. Maar zij zou nog een ander merkwaardig gevolg hebben gehad. De senator Sogoredahy, die vooral de krachtige leider was van het onderzoek tegen den oud minister, zou nu op z.iju beurt in hechtenis zijn genomen wegens ambtsmisbruik en onder ver denking van hoogverraad. De bedoeling zou zijn aldus het schandaal in den doofpot te stop pen. Intussclien heeft de linkerzijde der Doema een ernstig protest hij devegeeriug ingediend. Voorzorgsmaatregelen legen onwettige arres- tie. Naar uit Athene aan de Indépendancê Itou- maine wordt geseind, hebben de consuls van Oostenrijlc-Hongaryo en Bulgarije met hun per soneel én hun archief Athene verlaten. Zij zijn naar Leukos gegaan. De beweegreden hiervan ia te zooken in de vrees, dat de Entente wellicht zal trachten in de hoofdstad van Griekenland zelf troepen te landen. Liebkneclit. De Rijksdag heeft het advies van de commissie-vergadering- aanvaard en met 229 tegen 111 stemmen en 2 onthoudingen de voor stellen der soc.-dem. groep en t]er soc.-dem. ar beidsgemeenschap om de strafrechtelijke vervol ging tegen Liebknecht op te schorten en hem uit de voorloopige hechtenis te ontslaan, ver worpen. Liebknecht is dus voorloopig van de haan. EEN ITALIAANSCKÉ EXPEDITIE IN NöOBD-AFRIKA. ROME, 11 Mei. Na de noodige Voorbereiding hebben de Italiaansche troepen op de kust van Cyrenaika (Tripoli) bij do Egyptische grens op 4 Mei van zee uit Marsa Moresa en daarna, op 5 Mei over land oprukkende, do haven Bardia bezet, twee centra van bevoorrading voor vijan delijke duikbooten en van contrabande voor het binnenland. De bezetting \an beide plaatsen en de met mijnen bezaaide wateren, werd zonder slag of stoot volbracht. SPANJE'S NEUTRALITEIT, LONDEN, 11 Meh (Part.) „Central News" meldt uit Madrid: BÜ de opening van hot par lement, welke gisteren plaats had, verklaarde Koning Alfonso, dat Spanje zijne neutraliteit zou blijven handhaven en zou trachten mede te werken om den vrede tot stand te brengen. DE OPSTAND IN IERLAND. LONDEN, 12 Mei- (1 art.) De lersche Natio nalistische partij heeft op den 9en én lOen j.l. gehouden vergaderingen de volgende resolution aangenomen. 1. Dat het. voortduren dor militaire execution, in Ierland ondanks aanhoudend protest; uitge voerd, steeds meer verbittering heeft teweeg gebracht onder de meerderliold van het Icradio volk, die tegen den opstand was eu het in liet belang van het Rijk zou zÜn als geen execution meer plaats hadden en de krijgswet werd op geheven. 2. Dat elk onderzoek naar den toestand in Ierland aan twee vereischten meest voldoen: A. ITet volk moest overtuigd zijn van de onpar tijdigheid en geschiktheid der commissieleden. B. Er moet een volledig onderzoek plaats heb ben naar de omstandigheden, die tot den 3«at- sten opstand hebben geleid cn diens aard en uit breiding evenals naar de maatregelen door de lersche Regeering genomen ten opzichte van genoemde omstandigheden en dan opstand, toen deze was uitgebroken. 3. Dat in Dublin veel eigendom is vernield, welke schade de betrokken personen onmoge lijk kunnen dragen, zoodat de schadeloosstelling moeten worden gedragen door de Regeering en onverwijld uitbetaald. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Maastricht, mr. K. ,W. H. van Lidth de Jeude, thans in gelijke betrekking te Tiel; te ,Tiel, mr. J. W. E. van Hareiv carspel, thans substituut-officier vair justitie bij de arrondissements-reehtbank te Arn hem; te Winschoten, mr. C. M. 's Jacob, than3 substituut-officier van justitie bij de arrondissements-reehtbank te Eutphen. „VRIJ!" „De Tijd", mededeelend de ergerlijke ken nisgeving van den Nederlandschen heer Vriesendorp, Engelsch vice-consul te Dord recht, dat hij firma's die herstellingen doen aan schepen van Duitschers die te Dordrecht liggen, op de „zwarte lijst" zal plaatsen, zegt van die „zwarte lijst" heel gemoe delijk: „Nederlandsche firma's behoeven zich van een plaatsing op die lijst niets aan te, trekken en blijven vrij om te doen en te laten wat zij willen." Inderdaad schijnt men aan „de Tijd" een bijzonder begrip van „vrijheid" te hebben! Uw brieven worden achtergehouden, uw aan voer van materialen over zee wordt stop gezet, uw vervoer van afgewerkte fabri katen naar andere landen wordt eenvou dig verboden, uw handelsverkeer met liet buitenland wordt zoo goed als onmogelijk gemaaktmaar daar „behoeft gij u niets van aan te trekken," want gij zijt „vrij!"... Wij hebben nog een paar staaltjes van de Engelsche tyrannie over onzen handel in petto, die wij morgen zullen pufeliceeren, ter kenschetsing van de „vrijheid" waarin onze hande' zich, dank zij Engeland, mag verheu gen! PROV. STATENVERKIEZINGEN. KATWIJK. Men meldt ons uit Katwijk a. d. Rijn: De heer J. H. de Waal Malefijt, burgemeester van Katwijk, werd gisteren voor het district Katwijk door de Centrale Anti-Rev. Kies vereeniging officieel candi- daat gesteld. WITTEBROOD VOOR DE ZEELIEDEN, De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gunstig beschikt op een mondeling verzoek van den voorzitter van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Zee mansbond en den voorzitter van de afdee ling IJmuiden van dien bond, dat aan de opvarenden van stoomtreilers wittebrood mag worden verstrekt, volgens een door bet hoofdbestuur van den bond te ontwer pen regeling. DE ZOMERTIJD EN DE BOEREN STAND. Bij de zetboeren in Noord-Holland's Zui derkwartier op in de omstreken van Am sterdam vindt de invoering van den zomer tijd slechts matig instemming. Het vee is er niet aan te wennen en voor do boeren gaat een Truttig deel van den dag verloren. Als in den gewonen tijd te zes uur 's avonds de boerenknechts nog een uur kon den hooien, gaan deze thans te zeven uur naar huis zonder dat den anderen morgen het uur kan worden ingehaald, want van hooien kan in de vroegte geen sprake zijn. Do boeren gaan niet vroeger dan gewoon lijk tor ruste, met dit gevolg dat de boeren niet vroeger dan gewoonlijk, d. i. thans kwartier voor vieren, opstaan om te molken. Vele melkinrichtingen krijgen daardoor de melk volgens den zomertijd een uur té laat, en bedienen een groot deol barer klanten met uitgekoeldo melk. Vandaar tal van klachten bij do Amster- damscho huismoeders. Zij weten niet dat deze op rekening moet worden geschoven van don 1 Mei j.l. ingevoerden zomertijd. 1)E „MARTELARES". Men herinnert zich, dat de agitatorische dame, welke naar den naam Enka luistert en allerlei dwaze socialistische ideeën met Christendom wil verzoenen, blijkbaar wat reclame noodig had en.... als martelares ging rimgeeren. Ze was tot een geldboete veroordeeld, ze betaalde echter niet en moest alzoo de „doos", in. Onder begeleiding van heel haar aanhang te Rotterdam werd ze vastgezet. Het „Volk" is wijzer geworden en ziet dijkbaar in, dat, dergelijke „martelaars" zich zelf iet of wat blameoren. We deelden moe, dat het blad Enka over haar gedrag kapittelde. Desalniettemin en evénwel nochtans zoo zegt de Itcs.b, zal men te Rotterdam gaan orperén en proiesteejeu, natuurlijk te gen do „klussejustitic" der kapitalistische maatschappij...' In de advertentie, waarin tol; bijwoning van die „pro-cstmecting" wordt opgeroe pen, wordt zonder-blikken of blozen de on waardigheid n< afgeschreven, dat. Enka ver oordeeld is tot lö dagen hechtenis. Zoo wórden de rncnschon bedot. Zal het „Volk" nu.voet bij stuk houden en hct-,,marte!aar.s"-krochfjö van het hoofd der dame afrukken? OM TE ONTHOUDEN, Dat het bij een verkiezing op een of on- kele stemmen kan aankomen, is weer een? te Delft gebleken. Tot lid van den gemeenteraad werd daar gekozen de heer I'. J. Krijgsman (soc.- dem.) met 507 stemmen. Op den heer W. B. C. Lammers (R.-K.) waren 505 stemmen uitgebracht. Een verschil van slechts twee stemmen dus op de meer dan duizend. Kiezers en propagandisten, houdt derge lijke gevallen in het geheugen! DE ZEEVAART. Naar de N. R. Ct. meldt, laat do directie van den Rotterdamschen Lloyd in den ver volge alle via Londen naar Java bestemde schepen om den Noord varen. Zij wil liever de reis een week langer laten duren dan het gevaar van het mijnenveld trotsceren. MASSA-DESERTIE IN INDIS. Dé correspondent van de „Tel." te Wel tevreden seint aan zijn blad: De bemanningen van de „Zeven Provin ciën", de „Koningin Regentes" en de „M. H. Tromp", hebben zich schuldig gemaakt aan desertie op groote schaal, omdat zij verschillende .grieven of vermeende grieven hadden. De ontevredenheid deed zich liet sterkst voor op. de „Zeven Provinciën". De eerste officier van dezen boot, A. ten Broeke Hoek stra, luitenant ter zee le klasse, heeft het gedeelte der bemanning, dat niet gedeser teerd was, toegesproken en tol kalmte aan gemaakt. Do commandanten der schepen weiger den met de deserteurs in onderhandeling te treden eu eischen onvoorwaardelijkeu te rugkeer. Een 300-tal deserteurs, die zich over de stad en in do omgeving verspreid heb ben, weigeren naar de schepen terug te keeren. Ze worden thans door patrouilleerende sol- skaten gezocht en naar de scliepea terugge bracht Van de gedeserteerdeu zjju er reeds een 60-tal gestraft. Alle verloven zijn ingetrokken, zoodat geen man aan wal kan komen. De vice-admiraal, F. Pincke, kwam hier reeds aan. TENTOONSTELLING OP GEMEENTELIJK FINANCIEEL GEBIED. Dezer dagen had ,de vergadering plaats van de commissie voor de te Arasterdam te houden tentoonstelling en het congres op gemeentelijk financieel gebied, waarin haar definitief programma werd vastgesteld. Omtrent do tentoonstelling, welke gedu rende drie weken in de maand September a.s. gehouden zal worden in de zalen vau het stedelijk museum, kunnen wij, nu de door de verschillende subcommissies uitge brachte rapporten een meer gedefinieerd beeld van de expositie mogelijk maken, hel volgende mededeelen: Deze zal omvatten stukken, modellen, mo delformulieren, grafieken, statistieken, ge drukte of andere stukken, alles betrekking hebbende op de finuneieele administratie iu verschillende gemeenten. Tal van grafieken zullen doen zien den toestand der financiën in de verschillende gemeenten, alsmede de verhouding der ge- meènte-financiën tot die van liet rijk. Voor onderlinge vergelijking zullen de gegevens worden verwerkt. O.a. zal een nieuw model begrooting, dat aan de bezwaren van te geringe overzichte lijkheid tegemoet komt, worden geëxposeerd Eveneens zullen de belastingen van ver schillende gemeenten worden toegelicht met modellen van beschrijving en aanslag, de wijze van invordering gedemonstreerd wor den en bovendien zal een vergelijking van oen en ander in de verschillende gemeenten mo gelijk gemaakt worden. Daarenboven zal nog bewerkt worden een reeks statistieken van belastingen in diverse gemeenten, verdeeld in qpn vijftal groepen. EEN PROTEST A NTS CHE DOMINé KATHOLIEK GEWORDEN, Wij maakten reeds melding van den over gang van ds. Vethake, een Ned. Herv. predi kant, tot. de Katholieke Kerk. De (niet-katho_ licke) „Alkm. Ct." liad met dezen predikant een onderhoud waaraan wij hét volgende ont- leenen: Ds. Vethake deelde mede, dat de bewering als zou hii tot de Vrijzinnige richting be hoord hebben, onjuist was. Toen liij destijds te Koedijk werd beroepen, verklaarde liij zich noch vrijzinnig noch orthodox en bo- loofde hij'naar zijn geweten te zullen pree- ken. De inensehcn die mij bobben beroepen, al dus Ds. Vethake, zijn zicii er allemaal sterk van bewust geweest, dat ik" hier als onaf hankelijk man kwam. Ik voelde destijds het meest voor de richting van Dr. do Hartog, hoewel die mij thans niet consequent voor komt, aangezien hij te weinig met zijn ortho doxe verleden breekt. Ik heb mij ontwikkeld tot wat ik altijd onbewust geweest ben. Steeds heb ik mij bijzonder aangetrokken gevoeld tot bepaal de geloofestukkoii van de Katholieke Kerk,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1