agent agent BERICHTEN Ilmuldesn. Egmond-Pirmen. UIT DE PROVINCIE0 STADSNIEUWS 1 VERSCHENEN: Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STERCKPROOT. Prijs 30 cents. DIT ONZE VORIGE OPLAAS HET ENCYCLIEKFEEST VAN ZONDAG. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR VAN ONZE RECHTBANK EEN REDE VAN KONING LUDWTG OVER VREDE. Terstond gevraagd voor de Nieuwe Üaari. Crt. voor Terstond gevraagd voor de Nieuwe tiaari. Crt. voor BURGERLIJKE STAND Vcrkrijgb. bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaamestad", te Haarlem. 6432 Bij reclitstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32V£ ct. in te zenden. en de leer van het Vagevuur. Thans ben ik tot de overtuiging gekomen, dat ik altijd katholiek ben geweest. Vóór alles stel ik de consequentie. Men moet consequent kunnen zijn. Daardoor komt men tot het inzicht van de dwaasheid van een in te nemen standpunt. De individualistische lijn moet uitlóopen op de erkenning, dat wij geen Christenen zijn en ik heb dit dan ook uitgesproken. Het Protestantisme openbaart zich in ver schillende vormingen. De een zegt dit, de ander dat. Neem als voorbeeld het Avond maal. V aar moeten do mensehen zich aan houden? Zij hebben hun vastheid in den bijbel, maar die moet worden verklaard, en waar is degeen die de verklaring geeft? Dit is hij het Protestantisme niet conse quent. Ik zie dan "ook, aldus ging Ds. Vethake voort, geen kans om op het individualisme een consequente wereldbeschouwing te hou wen. Het gezag van Christus over mijn ziele- leven werd mij steefis duidelijker en daar buigt men tenslotte voor. Steeds werd mij de heerlijkheid van het Christendom op ver schillend gebied meer en meer verhelderd. Het werd mij klaar, dat men zich had te buigen voor de autoriteit eenmaal door Christus in de wereld gegeven en dat is de Paus van Rome. De Katholieke Kerk is in den grond der zaak de eenige Christelijke Kerk en nik. ik mij daar voor gebogen heb, gevoel ik mij rustig. Hij het Protestantisme gevoelt ieder zich zijn eigen Paus je. Waar moest het in dezen oorlog op uitloo- pen indien men geen leiding aanvaardde'? Christus heeft ons dc leiders gegeven in den Paus en in de Bisschoppen. liet eenige lichtpunt in deze donkere tij den, aldus giug Ds. Vethake voort, viud ik datgene wat van Rome uitgaat. Het eenige, dat men in deze omstandig heden kan doen, is de mensehen verzoenen met hun lot en dat kan alleen de Katholieke Kerk. Toen in 1914 bij liet uitbreken van den oorlog de Nederlandeclie Synode vergaderde, wist deze niets beters te doen dan naar huis te loopen. De Paus is van het begin tot het einde bezig om de volkereu tot elkander te brengen en het oorlogsleed te verzachten. Ik geloof dan ook, dat wij aan het begin staan vau een gvoote Katholieke beweging. Wat het neerleggen van mijn ambt be treft, ik beb mijn besluit daartoe reeds aan den Kerkeraad medegedeeld en mijn ontslag brief gaat in zee, zoodra ik kamers in Utrecht heb. Graag wensehte ik priester te worden, doch dit gaat niet in eens. Het is beter, dat ik in de kerk eerst cenigen tijd als leek vertoef. Ik begin daarom met in Utrecht in de rechten te studeeren, omdat dit mij het meeste aantrekt. Utrecht verkies ik boven Leiden, omdat- ik in Leiden studeerde en niet meer gaarne op dezelfde schoolbanken plaats neem. Ook zijn de omstreken van Utrecht mooier en ik houd veel van de na tuur. Lag Bergen een half jiur van Am sterdam, dan zou ik zeker in Amsterdam gaan studeeren en in Bergen wonen. Het in een stad wonen is mij een gruwel, doch het moet, ik ben dit aan mij zelve verplicht en daarom zal ik reeds met September aanvan gen de colleges te Utrecht te volgen. Lachende merkte Ds. Vethake tenslotte op, nooit zoo gelukkig geweest te zijn, als thans. - Weer ceu smokkelaar doodgeschoten. Men meldt ons uit Enschede: De jeugdigo smokke laar P. is te Glanerburg door een soldaat-com mies aangeschoten. Hij werd in het Ziekenhuis te Gronau opgenomen, alwaar hij aan de beko men wonden is overleden. Een algcmeene maagkwaal? In de ge meente De Rijp (N.-H.) eene gemeente met ongeveer 1500 inwoners (hierbij zijn dus ook de kleine kinderen gerekend) zijn door de ge- neesheeren reeds meer dan honderd verkla ringen afgegeven aan mensehen, wier maag geen bruinbrood kan verdragen. Naar de Tel. verneemt, zal n uop aanwijzing van den mi nister van Landbouw door de Gezondheids commissie een onderzoek naar de daar blqik- baar zoo algemeen voorkomende maagkaal worden ingesteld. HAARLEM. Mr. DE HAAN HUGENHOLTZ t Woensdag overleed alhier in den ouderdom van 72 jaren Mr. Tb. de Haan Hugenholtz, oud-deken der Orde van Advocaten, alhier, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, die in verschillende betrekkingen en functies zich jaren lang voor de gemeente en de ge meentenaren heeft nuttig gemaakt. Zaterdag a.s. heeft de begrafenis plaats op de algemeene begraafplaats. EEN NIEUWE VEUEENIGING. Woensdag werd hier een vergadering ge houden, waar is opgericht een „Vereeniging tot 'Demccratiseering van het Internationaal Gees tesverkeer". Een voorloopige commissie was hier toe ingesteld door een op initiatief van het N. iO. O. gehouden bijeenkomst en deze commissie, ,die de werkzaamheden voorbereidde, bestond uit ,dc heeren: C. H .van-Daalen, D. Andréa, Adr. N Eken, M. H. Groenendaal en J. A. Tomassen. Ter vergadering, die door eerstgenoemden heer geleid en door 22 personen bijgewoond werd, bleek, dat het doel der Vereeniging was, het Internationale Geestesverkeer te democratiseeren, door middel van het Esperanto. Het Internatio nale verkeer der diplomatie op het gebied van handel en nijverheid, op dat der wetenschap, godsdienst, kunst, geheelonthouding en nog zoo veel meer, is, zooals de president betoogde, „vol komen aristocratisch". Dat kwam, meende hij, omdat de personen uit die hoogere kringen veel tijd en geld hadden, om zich in het gebruik van een aantal vreemde talen te bekwamen, die bij dit internationaal verkeer onmisbaar zijn. Voor de mindere standen was dit verkeer zoodoende on bereikbaar. En dat moet niet langer zoo blijven, meent men. ledereenonafhankelijk van rang of stand, moetzeljstandig aan het Internationaal Geestesverkeer kunnen deelnemen. En omdat het aanleeren van meer talen voor iedereen, onbe reikbaar is, en het proclamec-ren van één der bestaande landstalen als internationale taal om velerlei redenen onmogelijk, daarom is er een kunsttaal noodig, en de nieuwe vereeniging acht het Esperanto daarvoo, de aangewezene. Zij wil het verbreiden van die taal dan ook in die mate bevorderen, dat ze haar doel bereikt: de demo cratiseering van het Internationalisme. Hoe mooi dit middel ook zij, het doel van deze vereeniging kan ten slotte door ons, katholieken, niet worden gedeeld, zeker niet op den grond slag, welken deze vergadering (voor 20/22 socialistisch!) er voor gelegd heeft, en die tot niets anders leiden zal, dan tot verbreiding van de socialistische idee Dat schemerde ter verga- cering al gcregeid door! Het spreekt bovendien vanzelf, dat katholieken, tot democratiseering van wat den ook, in één vereeniging nooit kunnen samenwerken met uitgesproken sociaal-democra ten, die op het stuk van democratie natuurlijk ganscli andere opvattingen huldigen dan de katholieken. De conclusie is aldus: het is niets voor ons.' VOORWAARDELIJKE VEROORDEELING GEVRAAGD. Men seint ons uit Amsterdam: Voor het Hof te Amsterdam stond in Hooger Beroep terecht een behanger van liier, thans mi litair, door de Amsterdamsche Rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen, we gens diefstal van een horloge met ketting en een portemonnaie met inhoud. Bekl.'zeide in Hooger Beroep te zijn gegaan, daar hij hoopte, voorwaar delijk ie zullen worden veroordeeld. De Adv. Gen. mr. van Geuns, vroeg bevestiging van het vonnis, met dien verstande, echter, dat de veroor deeling voorwaardelijk zal zijn Door het Bureau van Consultatie was mr. A. Zeldenrust als verdediger toegevoegd. Pleiter deelde mede, dat beklaagde bezig was met de constructie van een vliegmachine, waarmede hij aanvankelijk succes had. Door brand, die zijn machine vernielde, werd hij teleurgesteld. Toen pleegde hij den diefstal, in de war als hij was ge komen door de omstandigheden. Hij wilde on derdeden koopen voor een nieuwe machine. De verd. sloot zich aan bij den eisch, en bepleitte voorwaardelijke veroordeeling. Wij ontvangen een aantal stukken van in zenders, die vol geestdrift erop aandringen dot niemand a.s. Zondag van het Encycliekfeest in T Brongebouw zal wegblijven, dat dit feest door heel Roouisch Haarlem blij zal worden her dacht, enz. Tot ons leedwezen kunnen wij bij onze beperkte plaatsruimte daaraan geen plants geven; wij volstaan dus met het bovenstaande, dat wij voor ons ook van harte en met aandrang steunen DE BROINBROODREGELING. De Minister van Landbouw heeft afwijzend beschikt op het request van eenige Haarlemsche bakkerpatroons, om liet witte meel met toevoe ging van aardappelmeel te mogen verbakken. Nu doet zich het eigenaardige geval voor, dat een aantal bakkers hier een voorraad hebben, die voldoende is voor twee maanden. Sommigen hunner moeten nu het wittemeel verkoopen, om het ongebuilde te kunnen betalen 1 BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeeling Haarlem van deze vereeni ging houdt een vergadering op Woensdag 24 Mei, des avonds ten 8 ure, in de boven zaal van Café Neuf. De punten van behan deling zijn o.m.: Mededeelingen en ingeko men stukken. Rekening en verantwoording van den penningmeester over het jaar 1915 en verslag der commissie. Bespreking van den. beschrijvingsbrief voor de a.e. algemeene vergadering. Zitting van gisteren). De rechtbank alhier deed heden uitspraak in de volgende strafzaken: L. H., schilder te Haarlem, beleediging, 1' 20 boete of 20 dagen hechtenis; M. R., wed. C. L., werkvrouw te Edam, diefstal, 0 maanden gev^traf; W. J., timmerman en C. S., metselaar," beiden te Volendam, diefstal, de le 14 dagen gev.stral, de 2e 14 dagen gev.straf met 1 jaar proeftijd; L. H., vischrooker te Monnikendam, dief stal, 3 weken gev.straf; W. van der H., zee man te IJmtiiden. diefstal, vrijgesproken; II. P., loopjongen te Haarlem, verduistering, 3 maanden tuchtschool; G. H. H., loodgieter te Haarlem, diefstal, 6 maanden gev-straf met aftrek prev. hechtenis; H. K., monteur- te Meppel, diefstal, 8 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis; H. H., werkman, zwervende, diefstal, 3 maanden gev.straf; II. A., stoelenmaker te 's Gravenbage, niish. f10 boete of 10 dagen hechtenis; D. do J. en J, N. de J., landbouwers te Wijde Wornier, ver nieling en bedreiging, de le 14 dagen gev. straf, dc 2e f 25 boete of 25 dagen hechtenis; G. R., zeeman te Yreiseroord, beleediging en bedreiging, 10 dagen gev.straf; E. Z., werk man te IJmuiden, diefstal, 1 jaar plaatsing in een krankzinnigengesticht; P. M-, kok te Uitgeest, mish. en bedreiging, 14 dagen ge vangenisstraf; P. v. R., landbouwer te Alke made, overtreding rijksbelasting, 1' 10 boete of 10 dagen hechtenis; A. B., distillateur te Amsterdam, als voren, vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 11 Mei: C. C. De Meerleire en A. G. v. Blankensteijn P. Engelenberg en G. J. M. Hulsman D. v. Akkeren en A. A. Verha gen G. J. A. Wijdoogen en J. W. Akersloot R. C. Langeveld en S. v. d. Berg H. W. v, Berg en M. op de Kelder. Getrouwd 11 Mei: P. A. Verzijlberg met j. M. L. Goossens J. van Meurs met J. J. Huls man J. Drijfhout met H. J. Boller A. C. v. Eekhout met A. C. Timmers J. J. H. Bauer met J. R. v. Damme G. C. Köramann met M. C. G. v. Niel. Geboren 7 Meiz. van J. W. Spruit-de Vogels 10 Mei: z. en d. van H. Weidema-Vugths z. van J. Brinkman-Petersen z. van T. L. Beij- v. 'd. Putten 11 Mei: z. van P. 8. Deuiers-v. Veen. Overleden 10 Mei: E. Steenhoven-Hovenier 79 i. Botermarkt T. de Haan-Hugenholtz, 72 j. Spaarue C. J. de Braber 30 j. Hazepa- terslaan 11 Mei: J., 12 m., z. van J. v. Dijk, Tulpenstraat. BINNENLAND. NOODLOTTIG MOTOR-ONGEVAL. Men seint ons uit Naarden: Gisterennacht reden tweo milicien-sergeants op een mo torrijwiel van Amsterdam naar Naarden. Te ongeveer 1 uur kwamen zij in aanrijding met een vrachtwagen, waarop, een koe naar Muiden werd vervoerd. Het motorrijwiel werd geheel vernield en de wagen in elkaar gereden. De voerman werd van de bok ge slingerd en verloor zijn bewustzijn, evenals beide sergeants. Toen de voerman van de vrachtwagen zijn bewustzijn herkreeg, ging hij hulp lialen waarop de onderofficieren naar het hospitaal te Naaiden werden Ver voerd. De bestuurder van het motorrijwiel de heer Strumphler uit Hilversum, die ecu hersenschudding kreeg is nog niet tot be wustzijn teruggekeerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Dc andere sergeant, de keer Heslenfeld, yit Bus sum, bleek reeds over leden. STAKING VAN LOS PERSONEEL DER STAATSSPOOR. Men seint ons uit Amsterdam: Te 10 uur gistermorgen hebben alle losse rijtuigpoetsers bij de S.S. op het Centraal Station het werk neergelegd. Zij eisehen een miuimumloon van f 1.70 per dag in plaats van f 1.50 a f 1.60. De staking omvat 12 man. Het is te verwachten dat het zeor moeilijk zal vallen de poetsers door ande ren te vervangen. BUITENLAND. MUNCHEN, 11 Mei. Koning Ludwig ontving ter gelégenheid van de herdenking van het honderd-jarig bestaan der vereeniging van de Pfalz een deputatie dezer vereeniging. In een toespraak tot deze deputatie zeide hijWij staan midden in den oorlog. Wanneer hij zal eindigen weten wij niet, wat wij echter wel weten ia, dat wij niet overwonnen worden. Wij willen geenen vrede, die ons geen hetere positie ver schaft dan die, welke wij thans hebben. Onze vijanden loopen zich te pletter tegen het Duit- sciie rijk en tegen de kracht van zijn legers en die der trouwe bondgenooten. Wij brengen de zwaarste offers aan goed en bloed, maar wij brengen ook offers in het vaderland zelf, waar aan het volk harde ontberingen worden opge legd. Dat het in het vervolg daarvan verschoond zal blijven is en blijft het doel, dat wij bij het sluiten van den vrede moeten bereiken. DU1TSCHE VKEDES-VOOltW AARDEN LONDEN, 11 Mei. Uit New-York wordt aan de „DaiJy News" geseind dat de „New-York Tribune" een telegram openbaar maakt uit Washington, meldende dat de vredesvoorwaar den welke door Duitsekland zouden worden ge teld zoudenbevatten,voorwaarden die afkomstig zouden zijn van het hoogste gezag. Deze voor waarden zyn: De teruggave van de bezette ge deelten van België en Frankrijk; de instelling van bufferstaten bij Polen en den Balkan; vrij van Russisehen invloed, doch niet noodzakelijk onder Duitsch toezicht. De gekeele teruggave aan Duitsekland van zijn koloniën; de Darda- nellen in „bevriende handen." GEEN' VERANDERING IN DE DUITSCSHE j RIJKERE aEEiONG. BERLIJN, 11 Mei. (Officieel). De Rijks kanselier heeft een bezoek ontvangen van den Beierscken minister-president Graal' Hertling, om over de algcmeene vraagstuk ken te confcreeren, zooals nu en dan tus- sckeu de leidende ministers en den Rijks kanselier pleegt te geschieden. Het is on juist om het bezoek van Graaf Hertling; in verband te brengen mét veranuermgou in do Rijksregeering of met speciale orga- nisatiekwesties op liet gebied van de lcvens- middelenvoorzicnmg. (Dit bericht behelst dus een officieele te genspraak van de geruchten in Berlijn, waaromtrent een particulier telegram, dat onze lezers gisteren op de 3de pagina von den, melding maakt. Red.) Persoonlijke of schriftelijke aanbieding aan het bureau der N. Haarl. Ct., Naesau- laan 49, Haarlem. Persoonlijke of schriftelijke aanbieding aan het bureau der N. Haarl. Ct., Naeeau- laan 49, Haarlem. SCHOTEN. Getrouwd: D. Blous en A. de Waard P. Eckart en A. Hasen F, W. J. Kuyken en A. de Fraaf. Geboren: d. van H. J. Beenders-Heiligers - z. van P. Oosten-Koper d. van A. Cousent- Warnaas d. van M. Molenaar-de Reus. Overleden: J. v. Baardwijk vr. 15 jaar. BLOEMENDAAL. Geboren Z. en d. van G. van Stekelenburg-Kramer. _Z. van II. J. Kops-Hubbers. Ondertrouwd: V. J„ Heije en M. A. van Dal- surn. Overleden: J. van der Vliet, 30 j. L. van Dort, 38 j. A. Jans, 65 j. J. Th. G. Platte, 66 j. \V. Mul, 80 j. Ch. J. Douwes, 76 j. J. Kors, 76 j. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van H. Janssens en A. van Knik d. van D. Korthals e» O. O. A. Eerhart z. yan C. Weij, en D. Bok horst; z. van L. 'Verstoep en G. Verwaal d. van J. P. van Dalen en G. H. Kriesz d. van H. Hogeveen en J. Brons Levenlooze zoon van J. Ket en A. J. van Essen - d. van Iv. Kamp en P. Kolle d. van C. van Vliet en J. M. Buijs. Overleden: D., 5 mnd., z. van A. Polderman en G. Holstijn; M., Ruiter 31 j., ongeh. dooliter van E. Ruiter en M. de Waal; T., van lperen, 5-7 j., geh. met O. de Koning A. 13 m. d. van O. Eveleen8 en J. de Graaf A. D. J., 23 mud., z. van W. H. Paans en M. Marbus; G. van Leeu wen 09 j., goh. niet J. Droog; Ckr., 11 j., z. van P. Hobo en G. Verhoeven, overl. C. 4 w., z. van J. van dor Spruit en J. Dekker J. M. O. 6 nuid., d. van J. F. A. Jongelieden en M. Loog- man. ZAANDAM. Geboren: d. van J. Zeldenrust en A. Hoekstra z. van G. van der Woud© en H. van Manen z. van J. Zwart en O. jiwart z. van W. M. J. Drion en P. H. van Twist d. van A. O. van Vliet en M. Ravensbergcn d. van A. Evers en C. J. Selij z. van O. Baart en T. Plekker z, van H. Kok, overleden en N. Eggersman d. van J. de Boorder eu N. de Graaf z. van J. de Groot en T. Windhouwer d. van H. Huisman en LI. Zandbergen d. van P. de Boer en N. van der Meer d. van P. van der Meulen en J. A. Koot d. vacn F. A. Wülenborg en G. M. Steevers z. van A. C. Hulst en M. J. van Prooijeu z. van P. Jong en G. Duijvis. OndertrouwdJ. T. Romein en 1. J. van den Ing- L. F. A. Wij de veld en M. Dekker A. M. Rentenaar en G. Bakker H. F. Laros en O. J. van der Beek J .J. Groenestein A. van der Voort en J. van Zaane J. B. de Haas en II. Meijer P. Vos, wedn. vau M. Swaab en G. Koekoek H. Gompes en S. Park I- Scliarlewie en G. Hoepelmnn. Gehuwd: J. Duits met G. Wolf H. J. Boek drukker met It. Bleekrode J. van Buur en met G. Benjamins W. J. Eshuq's met J. M. de Jong O. Hader wedn. van M. Kraak met T. Bönker wed. van G. Zaane lt. Stam met J. de Graaf J. Schoen met E. Bergers. OverledenG. Baars, oud 22 jaar en 9 m., gek. met P. Doot K. Joor, oud 61 jaar en 1 m. gehuwd met A.. Zeemail J. II. Eilmann, oud 75 jaar'en 8 mnd., gehuwd met H. M., E. Böttgev E. vau Heijningen, oud 64 jaar en .10 m., on-- goliuwd. EUje Bergliouwer, oud 59 jaar en 9 ma'anden, wed. van G. Kerkhoven Cornells Bakker, oud 59 jaar en 1 maand, ongehuwd E. Wagtman, oud 52 jaar en 5 mnd., gehuwd met F. van Ginkel E. A. M., oud 3 maanden, d. van L. J. van Eijek en M. J. Thuijs, wonende te Borgerhout België N ASSENDEFT. Geboren: d. van S. Koopman en E. Bos z. van Jb. Jongojangs eu A. Booij E. eu M.,zoons van O. Kroon en A. de Jong. Ondertrouwd: Th.»de Wit, van Wijk aan Zee en Duin en M. M. Nagel. Gehuwd: G. Njiman en A. Huismans A. Jak en G. Grandiek G. A. Pli. Augspurg van Amsterdam en N. E. Mantel O. Tuijn en 0. vaii 't Voer. Overleden: Pioter Boet, oud 53 jaar, onge huwd. KROMMENIE. Gehuwd: H. J. de Koning en O. M. van Straten N. Wortel en C. A. van Bergen. Overleden: Petronella'de Wit oud 0 maanden. BOVENKARSPEL. Ondertrouwd: Abraham Mol en Zijntje Kwist. H. C. Wesseling en T. Abbekerk. J. Suiker en G. Smits. Getrouwd: J. Blank en M. v. d, Gulik. J. Dekker en J. Koning. T. Koolhaas en A. Hauwert. J. Koolhaas en J. 'Hauwert. J. Boekweit, wednr. van Gr, v. Westen, en A. Ohte- man, wed. van P. de Boer. Geboren: Z. van J. Schoutsen en A. Oud. Z. van J. Schoutsen en A. Oud. D. van H. Dadink en D. Oud. Z. van P. Deen en G. Langendijk. OverledenDoede, z. van A. v.' d. Pol en M. Deen, 7 jaar. ENKHUIZEN. Ondertrouwd: J. Bleeker en A. Qoos. J. Boutier en C. de Jong. Geboren: D. van E. Tyma en L. Sijm, R.-K. CENTRALE KIES VEREENIGING „KATWIJK-LEIDERDORP". Deze Centrale houdt eene algemééno_ ver gadering op Donderdag 18 Mei, in Café Zo- merzorg te Leiden, 's avonds 7 uur. De agen da luidt o.m.: Mededeelingen. Voorloopige agenda van den I'rov, Bond. Verkiezing af gevaardigde Prov. Bond. Beschrijvingsbrief van den Ned. Bond. Verkiezing afgevaardig den Ned. Bond. Rondvraag en sluiting. IJMUIDEN. Een flinke belooning. Een schipper van een IJslandschen stoomtreiler had alhier een portefeuille verloren met f 2935, .welk be drag h ijdes morgens op liet kantoor der reederij. gebeurd had. Een jongen, vond de portefeuille en bracht ze den eigenaar, die een belooning schonk van honderd gulden! Ijsfabriek. In de gehouden vergadering van de ijsfabriek voor de vischliandelveree- nigiiig werd het verslag goedgekeurd, en het dividend bepaald op 7 pCt. Examens. "Voor liet examen van bouw kundig opzichter zijn nog geslaagd de hee ren J. Kooij en P. C. Pietersc van hier. Visscherijniaatschappüen. De Si.et. behelst de statuten dor N. V. Stoomvisscherijmaate. „Sophie en Truus" en die der idem „De Unie", beiden van hier. Van de eerste, naar ze zijn gewijzigd, be draagt hun kapitaal vijftien duizend gulden, verdeeld in vijftien aandeelon vun duizend gulden elk, welke alle zijn geplaatst en ge- Jieel volgestort. Van de tweede bedraagt liet kapitaal twee honderd duizend gulden, verdeeld in vier honderd aaneelen, elk groot vijfhonderd gul den, in welk kapitaal bij het verlijden dei- akte ie deelgenomen voor honderd aandeelen, welke aandeel engekeel zijn volgestort. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Burgemeester deelde in de laatste raadsvergadering mee, dat van den Directeur der gasfabrieken te Leiden een schrijven is ingekomen, dat de gas- prijsveriiooging geldig is tot 01 Juli a.s. Door het rijk wordt aan de gemeente ver goed, 1 cent p.er. Liter, eonsumptiemelk, over. de afgeloopen maand is f 247.61 vergoed,! voor do administratie hiervan, moet door de gemeente de helft gedragen worden, zijn-1 de pl.m. f 10 per maand. Goedgekeurd. Van het bestuur der afdeeling Land- en Tunibouwknechts vandenR.K. Volksbond is een verzoek ingekomen om de bepaling bui ten werking testellen, dat munlgasverbrui- kers die per jaar minder dan 250 M3 gas- verbruiken, voor elke niet verbruikte M3 gas 1 cent moeten betalen, dit met het oog op den iugevoerden zomertijd. Op voorstel van den heet' Warnaar wordt besloten voorloopig hierop nog geen beslis sing te nemen. Ingekomen is een verzoek der caféhouders om JieL sluitingsuur tier café's gedim-nde deïi zomertijd des Zaterdags- en Zondags avonds to brengen van 10 op 11. uur. Na eenige discussie goedgevonden. Het kohier schoolgelden 2e kwartaal 101 c wordt vastgesteld op f 36.75. Goedgekeurd wordt do wijziging politie verordening, waarbij bepaald wordt, dat schepen met grooter inhoud dan 92 toq niet in de Nieuwe Iiaven en die mot gi poter in houd dart 60 ton niet-in de Oude Haveu mogen komen. Hierna ging de raad in geheime zitting. Na heropening wordt liet kohier Hooi'tl. Om slag vastgesteld op f 13.478. De voorzitter deelde mede dat fhnu b.. werkt wordt aan de voorbereiding tol drink watervoorziening. Op voorstel van den voor zitter is dit punt in geheime zitting behan deld evenals het punt instellen rechtsvorde ring tegen den heer J. v. d. Meer to Voge lenzang, inzake liet niet betaleu zijner toe gezegde vergoeding voor overname Bijdor: straat. Bloemkweekarsvereeniging. De Kt.i-t In- vat do Kou. bewilliging op de akten van up- riehting van de Naamlocze Vennoote-chMp; Bulbgrowers and Salesmen Association ftu- merly J. G. van der Weiden Czu. )Bloem- kweekers- en IJandelarenvereeniging viwir- lieen J. C. van der Weiden Czn.) alhier. Het kapitaal der vennootschap bedraagt honderd duizend gulden, verdeeld in twee honderd aandeelen, elk van vijfhonderd gl. Do heer J. C. van er Weiden Czn. is voor de eerste maal tot directeur benoemd en tot commissarissen de heeren L. van der Mey Jz. te Lisse en W. J. A. Bots te Heemsn- .e. ZANDYiMtii i Aangekomen vreemdelingen. E. vau Pr«»«. Amsterdam, Jan Steenstr. 1 i>crs- Wefers-Bet- tink, Haarlem, Paiadijsweg 12, 7 pers. J. Bou quet, Amsterdam, Zuidenstraat 1, 5 pers. Broekman, Amsterdam, Zandv.laan 16, 6 pers. L. E. Jansen, Amsterdam, Zuiderstraat 21, 3 pers. W. II. Schroder, Ylissingen, Gr. Krocht 23, 1 pers. J. Buy pers, Amsterdam, Brederodestr. 40, 3 pers. A. H. Fikkert, Haarlem; Zandv.laan 7, 4 pers. J. Janssen, Berlijn, Leestraat 1,1 pers. \V. Kapelmeijer, Amsterdam, D. Mezgerstraat 43, 4 pers. ,J. K. N. Holz, Amsterdam, Zeestraat 61, 5 peva. 1'. Westra, Amsterdam, Kerkplein 8, 1 pers. J. Lissaner, Amsterdam, Haarl.straat 21, 5 pers. C. J. II. Roodlieb, Amsterdam, Pakveld- straat 82, '2 pers. Wed. A. O. II. Paulus idem, Palcveldstraat. 32, 1 pers. H. Hijink, Amster dam, Hnlteetraut 43, 4 pers. Dames Albevs, Over- veen, Pension Kwant, 2 pers. Vermeulen, Am sterdam, idem, 2 pers. Jurgens, Amsterdam, Kostverl.str. 2, 1 pers. B. W. J. Güth, Amster dam, Kvuisbergenstr. 9, 2 pers. W. A. M. Lopp, Amsterdam, Hoogcweg 24, 5 pers. J. Broeze, Haarlem, Hoogeweg 39, 2 pers. Mr. Paré, Am sterdam, Brederodestr. 24, 6 pers. Mej. P. Steen, Nijmegen, Hoogeweg, 70, 1 pers. A. J. M. v. d. Heijden, Amsterdam, Parallelweg 78, pers. Mevr, Vinke Terbrack, Haarlem, v. Kinsbei-gen- straat 7, 7 pers. A. Yeclit, Amsterdam, van Os- tadestr. 18, 4 pers. Mevr. Zimmerman, Acrden- hout, Pension Seinpost, 3 pers. J. E Weber, Am sterdam, Haarl.straat 18, 5 pers. Dr. E. Ko ning, Amsterdam, Zeestraat 15, 4 pers. J. A. Looinans, Amsterdam, Haarl.straat 8, 5 pers. G. Luykx, Amsterdam, Zandv.laan 9, 4 per». VOORHOUT. R. K. Kiesvereeniging. Gisterenavond verga derde in 't Paironaatsgebouw aliiier de R.-K. Kiesvereeniging onlangs hier opgericht. Het door het bestuur samengestelde reglement werd goedgekeurd en de vereeniging zal den naam dragen van R.-K. Kiesvereeniging „Eensgezind heid". De voorloopige commissie, bestaande uit 5 leden, nl. de heeren W. v. d. Laan, H. Ver- meijs, J. Hendriks Langeveld, Th. C. Mees en Warmenhoven, werd bij acclamatie als bestuur aangewezen, terwijl bij stemming nog een 2-tal leden daaraan werd toegevoegd, de heeren P. van der Hulst G. Thzn., en F. M. Angevaare. Tot candidaat voor de Provinciale Staten werd gekozen de heer Balvers, Hillegom, en tot lid van het Centraal Beseuur de heer W. v. d. Laan, tot afgevaardigde ter centrale vergadering de heer F. M. Angevaare. Besloten werd tot aansluiting bij den Provin cialen Bond van R.-K. Kiesverenigingen. Nog werd giekozen tot afgevaardigde naar den Haag op 21 Mei a.s., de heer A. C. van der Zijden. De vergadering was door 23 personen be zocht. WARMOND. De Gemeenteraad heeft op voorstel van den heer van Stijn, een commissie benoemd, die on derzoeken zal, hoe een werkloosheidsfonds, tot welker oprichting de R.-K. Volksbond-afdeeling geadresseerd had, werkt. De commissie werd ge vormd door de heeren Heemskerk, van. Stijn en Heijl. Naar aanleiding van een schrijven van den directeur van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, dat met de uitvoering van het plan in het begin van 1918 begonnen kan wor den, terwijl in 1920 de aanleg voltooid kan zijn, werd besloten aan den directeur te berichten, dat de gemeente in beginsel bereid is aan de oprich ting en exploitatie van een centrale drinkwater leiding mede te werken en de gemeente het plan door het Rijk zou willen zien uitgevoerd worden. In de politie-verordening werd ten slotte een be paling opgenomen, waarbij het voetballen op den openbaren weg strafbaar wordt gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: iW. Leurs, Leid' sehe Plein 30, een. broche; J. G. LiefH zing, Schotenveg 208, Schoten, een kinder-» armband; Fr. Piccardt, Hasselaersplein RL een veiligheidsspeld; Wj. Roosloot, Begijne-4 hof 20, een duimstok; J. Rossen, Bloem4;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2