REIIEIUIL nililT Zandvoort tegen Rome. U ma bij levensl, ongeschiktheid tot werken z oo bij veriies van een hand of voet É5CD bij verlies van een oog bij verlies van een duim Bloemendaaisctie Brieven. c. H. VOGELZANG DE OORLOG BUITENLAND BINNENLAND Allerlei. Vrijdag 12 Mei Tweede Blad SO© bij overlijden Onsë~BL©USES en ROéCiCËfi munten uit door goeden pasvorm en afwerking GROOTE HOUTSTRAAT 29, OORLOGSALLERLEI Berichten in drie regels. VAN EEN WITTEBROOD, DAT GEEN WITTEBROOD WAS. Aïle betalende «bonnës op dit Blad, die *n het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, lijn, volgens de bepalingen op de polissen Vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: 75 bij breuk van een arm of been m bij verlies van een wijsvinger 25 bij verlies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór l October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig. 't Is met verkiezingen als met 't weerje kunt er geen staat op maken. Dat is de vorige «laand in onze gemeente weer eens duidelijk ge bleken. Bij eerste stemming had de rectitsche ^uididaat best gekozen kunnen worden, maar. h hebben nog rechtsche mannen op den candi- daat der S. D. A. P. gestemd. Men vraagt ■Zich af, wat zulke menseden toch bezielt. Wat verwachten zij dan toch van het socialisme? Hoeveel keer is 't nu al gebleken, hoe miniem klein de roode liefde voor den arbeider is. Dat 2ij in onze gemeente betere huisvesting willen Voor den ai-beidermaar dat wil ik en Jan en Piet en Klaas ook; dat verlangt iedereen. En als de roode heeren, in hun aanbeveling van den vrijzinnigen candidaat, durven beweren dat door hun invloed, het wonm^raagstuk nader bij dé oplossing wordt gebracht, dan is dat een voudig humbug en bedriegerij. Als de arbeiders hun woningen van de S. D. A. P. moesten krijgen, dan was er nu nog geen sprake van. Want de S. D. A. P. heeft er eenvoudig niets aan gedaan, zooals hun op een desbetreffende vergadering duidelijk onder den neus is geduwd. En toch, de cijfers wijzen 't uit, er hebben bij de eerste stemming rechtschen op rood ge stemd. Ze waren zeker ingepalmd door de rede, die de socialistische candidaat kort te voren gehouden had te Overveen en Bloemendaal. Daar werd, nota bene, verwezen naar Zaandam en Schoten, om te kunnen zien en begrijpen, hoe toed rood kan regeeren. Nou, nou! Als wij, 'bloemendalers, alleen maar letten op Schoten, onzen buurman, dan hebben we al meer dan genoeg. Niettegenstaande dat alles, is de rechtsche kandidaat er gekomen. Dat is voor ons een feli citatie waard. Het bewijst dat er nog genoeg Wenschen te vinden zijn (zelfs vrijzinnigen), die ten eerste, van een S, D. A. P.'er in den Raad fiets willen weten en ten tweede, iets voelden Voor het argument!, dat de R. K. Kiesvereeniging terecht in haar circulaire plaatste. Dat 't nl. niet feer dan billijk is, dat er voor Vogelenzang minstens 2 leden in den Raad zitting hebben, Nu we toch over politiek praten, kan ik met een nog wel eens wijzen op één zinnetje in de aanbevelings-circulaire der vrijzinnigen. Daar staat letterlijk: „Wij zijn van oordeel, dat nog altijd ons land mét zijne in elk opzicht gemengde bevolking, het best wordt bestuurd door personen van vrijzinnige beginselen, Dai geldt ook van onze gemeente, welke immers in het klein een afspiegeling is van ons geheele land en volk." Wablief? Dus ons land, waar- I Van ongeveer een derde tot de Katholieke Kérk behoort, wordt het best geregeerd door. I wiet heet terecht „de brutalen hebben de'halve Weid." Gelukkig, dat wij alvast weer een stuk Van de andere helft hebben gepakt. Dat onze l gemeente een afspiegeling is van 't heele land, T dat is zeker waar wat betreft de vrijzinnige trots èndat ook bij ons socialisten en andere linksche partijen samenwerken, als 't maar tegen Rome gaat. En ook bij ons hebben de rooden hun vrienden geholpen, met de belofte, jawel! dat ze in '17 een zetel zullen krijgen; de rooden wel te verstaan. Nu, wie dan 1021 leeft, wie dèn zorgt. Dat laatste doet onze Kies- verèeniging nü wel, die bij deze gelegenheid blijk heeft gegeven van haar goede organisatie. Moge die haar ook bij volgende verkiezingen de over winning bezorgen. Stappen we nu' van de politiek af en veiplaat- sen we ons in den geest naar de terreinen der Amsterdamsche Waterleiding te Vogelenzang. Wiil de gemeente Amsterdam daar een nieuw stuk grond voor haar bedrijf zal gaan exploitee- ren deed de bekende natuurliefhebber Jac. P. Thijsse, het voorstel aan de hand, van dat terrein tegelijk' een wandelplaats te maken. Het voorstel zelf getuigt van zijn groote liefde voor de natuur, en van zijn verlangen, ook anderen van die schoonheid te doen genieten. Maar!.... -Slaan we onze oogen eens rond in onze omgeving. Zien we dan 't verschil in de schoonheid tusschen wat tot nóg toe „vrij" was, en wat door prikkel draad „verboden wandeling" is geworden. Het laatste is mooi gebleven. Het eerste?? Waarom is 't noodig dat 's Zondags de schietbanen speciaal door soldaten bewaakt worden? Dat jachtopzieners dag in, dag uit surveilleeren? Dat de tot nu vrijgelaten wandelplaatsen meer en meer worden ingekrompen? 't ls de vernielzucht, neen sterker, de verniel woede- der jeugd, toege staan door de ouders, die van de „schoonheid" zoodanig misbruik maakt, dat de „vrijheid" er niet meer bestaan kan. Misschien klinkt het menig ouder hard in de ooren, dat ik die verniel- woede der jeugd op hun rekening schuif. Maar heb ik niet in Groenendaal gezien hoe acht Amsterdamsche kinderen heele jasmijn- boomen siuk trokken en daarna de afgeplukte takken triomfantelijk naar hun moeder en tante droegen? „Nu is 't genoeg, jongens!" klonk 't eindelijk uit den mond van één dier knappe dames, „schei nou maar uit, anders wor' je nog bekeurd Haar woorden geven de kern der zaak aan. Je moet niet het mooie mooi laten, omdat andere menschep het óók willen zien en er van wenschen te garietenook niet, omdat 't eigendom van een ander is; maar „omdat je bekeurd wordt, a!s ze je snappen." Waar nu het ongerept laten van al wat leeft en gi'oeit en bloeit, door velen afhankelijk wordt gesteld van politie-toezicht, geloof ik, dat het openstellen van een wandelplaats, den dood van dat stuk natuur ten gevolge zal hebben, tenzij een stevige prikkeldraad-afscheiding alle wanda den verhindert, want een zóódanig toezicht dat er niets meer vernield wordt, is niet uit te oefe nen. En ook afscheiding helpt niet altijd afdoende en neemt trouwens voor mij al veel van de be koorlijkheid weg. 't Lenige middel om vernieling te voorkomen lijkt mij toe, 't verkrijgbaar stellen van wandel- kaarten, bijv. tegen storting van een gulden of hooger, die na volbrachte wandeling weer te ruggegeven wordt. Dan toch bestaat de kans, dat tenminste de meest rumoerige en onverschil lige elementen verwijderd blijven, en alleen diè menschen op zoo'n plaats komen, die uitsluitend bewonderen, en hun bewondering niet omzetten in vernielende daden. Zou de heer Thijsse het op die manier in stand houden van ons natuurschoon ook niet toejui chen?- OPMERKER. BE ACTIE IN IERLAND EN DE ENGELSCIIE OORLOGSKANSEN. Men schrijft ons De opstand in Ierland heet alweer zoo goed als bedwongen te zijn. Maar wie zal willen beweren, dat de actie in Ierland ge heel zonder beteekenis is en eindigt met het zoogenaamd herstellen van de rust? Voorzeker niemand. Omtrent do muiterijen in het Engelsch-Indisclie leger is tot nu toe niet bijzonder veel uitgelekt. Engeland had dit geheel in zijn macht; wat niet be kend mocht worden, wercl eenvoudig ook niet bekend. De „rebellie" in Ierland is 'nu reeds de tweede opstand in het uitgestrekte Engelsehe rijk. Vcorloopig zal liet met Ier land wel gaan zooals het met do Boeren is gegaan. En eerst na den oorlog. zal blijken wat eigenlijk tot den opstand heeft geleid. De berichten, welke ons tot op' heden kun nen bereiken, zijn Langs Engelsehe censuur gegaan en dus als eenzijdig te beschouwen. Toch blijkt hoe langer hoe meer, dat het met Engelanis macht niet zoo schitterend gesteld, moet wezen, als men liet wel wil doen voorkomen. Engeland, ,dat de grootste bondgenoot lieet in dezen oorlog, heeft nog het minste gepresteerd, terwijl voor Enge land toch verre van de geringste belangen op het spel staan. Herhaaldelijk is er op gewezen, dat deze oorlog voor de Engelsehe macht wel eens een beslissende kon wezen. Het is waar, dat het onderdrukken van den Ierschen opstand materieel niet vee) kosten zal. .Maar liet móreele nadeel, dat de Engelschen er van zullen ondervinden, mag niet worden onderschat. De verhouding van Engeland en Ierland is uit de geschiedenis te over bekend, dan dat do gebeurtenissen van de laatste w,eken niet zeer setherp in herinnering zouden brengen, wat een pas kwil het is Engeland nog beschermer van kleine staten Je noemen. Van veel grooter belang moet het echter worden geacht, dat de kans op een oorlog tusschen Amerika en Duitsehland, wat Engeland zeer aangenaam zou wezen, thans uitgesloten is. De 15.000.000 Amerikaansche Duitschers worden door [Wil son ponder twijfel niet over het hoofd ge zien,'maar nog minder zal hij het thans de millioencn Ieren doen, die met groote span ning de gebeurtenissen op het groene eiland volgen, en allesbehalve in een stemming verkeeren om bondgenooten te worden van het door hen zoo gehate Engeland. Voorts moet in den Ierschen opstand niet worden gezien een heethoofdig optreden van het oogenblik. Veeleer is het een daad van wanhoop, waarvan de bijzonderheden eerst later aan het licht zullen komen. Het op treden van Engeland bij de aanwerving der soldaten heeft de Ieren geprikkeld. In plaats van aanwerving mag veeleer van een soort dwang worden gesproken. Het begrip vrij heid wordt tegenover .de Ieren al sinds eeu wen op zeer vreemde wijze toegepast. En of de Ieren veel lust kunnen hebben om voor hun-eeuwenoude verdrukkers te gaan vechten'? En juist nu, nu de Engelsehe macht wel eens een gevoeligen knak zou kun nen krijgen? De vraag stellen, is ze beant woorden. Materieel moge Engeland dus zeer weinig nadeel -van dezen opstand ondervinden, di rect en voorloopig althans, moreel is de schade des te grooter, daar ook de bond genooten van Engeland zullen gaan inzien, dat Engeland niet is degene, die het uiter lijk vóór en in het'begin van den oorlog voorgaf te zijn. De Ieren zullen daar in de toekomst partij van weten te trekken 'en wie zegt, dat andere staten, die van Enge land afhankelijk zijn dat voorbeeld niet an dermaal zullen volgen'? GEZELSCHAP in HET TELEFOON-BUREAU 'AAN HET FRONT. „Er is niets meer. te zien," zegt de luitenant, die aan den schaar verrekijker staat. Hij komt de trap af. Het is avond geworden. De Eranschen hadden ditmaal een gasaanval geprobeerd op den Dooden Man.Bij do hoogte 304 trachtten zij, na zwaar artillerievuur, ons een loopgraaf te ontnemen, \ergeefsehe moeite. Nu is liet rust. Venus straalt aan den verbleekenden liemel. „Wij willen gaan slapen-" De télefoonwacht wordt verdeeld. Informa ties worden gegeven omtrent lichtsignalen. Dan worden de stroozakken neergelegd. Alleen aan de telefoontafel blijft het licht branden. Daar zit de wacht. Het horloge tikt. Ik lees een boek. Boven sissen en kraken de granaten. De balken trillen. Een kraken en fluiten. Dat zijn de ratten. Door de reet tusschen de muurplanken gluurt een spitse, grijze kop. Kleine, zwarte oogen fon kelen mij aan. De neus beeft snuffelend. Dat is Anna. Een groote rat, zoo groot als een Bolog- neezer hondje. Zoodra er rust is onder den grond en men niets hoort d.an liet suurken en ademen van de slapende kameraden, komt Anna mij bezoeken. Zij steekt den kop door de reet en kijkt me onbewegelijk aan. Een granaat kraakt boven ons. Het onderaardscho hol sid dert. De heldere rattenoogen kijken mij rustig aan. De telefoon toetert. „Melding aan den ar tillerie-commandant. -Vijandelijke batterij A en C beschiet Béthinoourt en naburige toenade- ringsloopg'raven." Een oogenblik rust. Granaten kraken. De telefoon toetert. „Batterij Gustaaf en bat terij Emil moeten de vijandelijke batterijen on middellijk onder vuur nemen. „Adieu Anna, ik heb nu geen tijd meer." Ik stéék met het zakmes naar het dier. Het trekt zich terug. Commando's klinken m de telefoon. Onze houwitserprojectielen sissen als slangen, zoodra ze over ons hoen vliegen- Het vijandelijk vuur wordt zwakker. Ik neem een boek. Driemaal heb ik het al gelezen. Men moet den tijd ver drijven. Met den tijd strijden wij een veel har deren strijd dan met onze vijanden. Dikwijls, bij het slapengaan, denken wijmor gen is er vrede. Morgen ia alles uit en wij wan delen weer in lichte schoenen en zonder sporen over het Berlijnscke asphalt. En wij gaan weer, de een naar zijn zaak, de ander naar zijn redac tie. Dan draaien wij onrustig 0p onze stroozak. En als de morgen aanbreekt, jaagt het com mando ons weer in den strijd. Er krabbelt iets achter den muur. Anna is er weer. Zij kijkt me met- haar heldere oogen aan. (Zij, die door de menschen opgejaagd werd. Menige boer nit Béthinoourt heeft wel getracht haar in een val te vangen of schoot zijn buks op baar af zij is onze eenige vriendin ir. dit leven, op de brug naar den dood. Wanneer de vrienden slapen, wanneer er één eenzaam zit onder het kraken en sissen en huilen van de projectielen, dan zegt hom Laar krabbelen, dat er nog leven om hem is. Zij geeft hoop, spant den boog, waarop de gedachten naar liet vader land vliegen. Zij vroolijkt ons op. Water, dat van de zoldering druppelt, is ons horloge. Een honderd en vier en zestig drup pels vallen in drie uur. Mijn wacht is afgoloopen. Gapend staat mijn vriend naast me. „Wat nieuws?" „Neen. Anna is er." „Zoo, dan is het niet zoo vervelend. Waar zit ze?" M „Rechts van het telefoontoestel, in dé reet. Ik leg me op den stroozak. Ik hen doodmoe, maar kan toch niet slapen. Mijn vriend studeert de kranten. Nu hoor ik hoe hij met de rat spreekt. Het water druppelt, Een, twee, drie, vier.... AMERIKA. De Mexicaanscho kwestie. Uit Washington wordt aan de „Times" ge- meldt, dat de toestand in Mexico wederom zeer dreigend is, Carranza heeft zijn verzoek her haald, dat de Amerikaansche troepeh onmid dellijk teuggeroepen worden en__Wilson heeft dit opnieuw geweigerd en zijn antwoord kracht bijgezet door de militie van Texas, Arizona en Nieuw-Mexico, tusschen de vier- en vijfduizend man sterk, op te roepen en nog vierduizend man geregelde troepen naar de grens te zenden. De toestand is verergerd door een nieuwen bloedi- gen inval over de Amerikaansche grens dit maal, zoo meent men, door aanhangers van Car ranza en niet dóór aanhangers van Villa. De Engelsehe regeering, heeft het heele vraagstuk der inrichting van het onderwijs na den oorlog in studie doen nemen. De voorzitter van den raad yan stale in Turkije Ibrahim-bey is tot waarnemend minister van eeredienst benoemd. Engeland heeft weer grondstoffen ver leend aan de Deensche sodafabrieken, die sedert begin Mei haar werk hadden gestaakt. De lewêstie of de Wetgevende Raad var» Nieuw Zuid-Wales zal worden opgeheven, zal in 't najaar bij referendum worden uitgemaakt. De directie der Britsebe posterijen maakt bekend, dat wegens liet brandgevaar geen luci- vers meer per post verzonden mogen worden. De Deensche boerenbonden hebben den mi nister van landbouw verzocht, landibouwconsu- lenten in Duitsehland aan te stellen. De crisis in het Italiaansclie transportbe drijf neemt, wegens gebrek aan kolen en wag gons, steeds grooteren omvang aan. Uit Sardinië in Sieilie worden hevige wer velstormen gemeld, die groote schade hebben aangericht. Tot nader order zullen de vuurtorens van Raseltin, Alexandria ,Rosetta, Damiate en Port Said worden gedoofd. Bij het oproer in Dublin is ook pater Wat- ters, pres. der R.-K. universiteit aldaar, terwijl hij aan zijn deur stond, doodelijk getroffen. Het Fransche s.s. „Meinian" is met cholera aan boord naar Saigon teruggekeerd. Het was 1 Mei uit Haiphong naar Golomoo vertrokken. Het Rijksdaglid, Dr. Werner, dringt et in Duitsehland op aan, dat men ernstig zal optre den tegen vertooningen van onzedelijke films. De arbeidersconferenties in Victoria en in Nieuw-Zuid-Wales hebben ieder een anti-dienst- plioht-motio aangenomen van gelijke strekking. Volgens bericht uit Boekarest is ie St. Pe tersburg de hof-pope Raspoetin, die aan 't hof zooveel invloed had, vermoord 11-!li W. C. J. PASSBOOKS t De Standaard schrijf) Ditmaal bereikte ons het doodsbericht van het oud-Kamerlid Passtoors, die Beverwijk voof Rechts wist te .veroveren, en onder de Roomsch- Katholieke Kamerleden ook op onze mannen zoo sympathieken indruk maakte. Passtoors tocii had dit met vele van onze Kamerleden gemeen, dat ook hij warm voor het belang der „kleine luyden" gevoelde, en nooit den moed miste om voor hen op te komen. Er klopte iets in zijn hart, en er sprak steeds iets in zijn woord, dat daarom ook bij ons in breeden kring weerklank vond. - Met hem kon men een district veroveren, dat voor geen ander man var. Rechts de poorte ont sloot. Ook zijn heengaan op zoo betrekkelijk nog krachtigen leeftijd, is daarom een niet licht te achten verlies. Een man als Passtoors is zoo moeilijk te ver vangen! VERSTREKKING VAN LEVENSMID DELEN. Naar men verneemt, wordt een dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, waarbij 20 miljoen gulden worden aangevraagd, als bijdrage in de kosten voor de gemeenten voor de verstrekking van levensmiddelen, daaronder begrepen brood en melk. De bedoeling is, dat, voorzoover de gen: enten deze mochten wenschen te verstrekken tegen -".age ren prijs dan waarvoor deze van regerings wege oi vanwege de verschilier.de prodmrnten- vereenigingen beschikbaar worden gesteld, het Rijk van de daaruit spruitende kosten voor de' gemeenten voor zijn rekening zou nemen, terwijl de gemeenten het overblijvende 14 zelf zouden moeien dragen. In de wijze van distributie zouden de gemeen ten volkomen vrij worden gelaten. Plotseling overleden. Op het Sportterrein Houtrust te Den Haag is gisterenocht md de 27-jarige grenadier N., afkomstig uit Amster dam, plotseling overleden na het deelnemen aan een wedloop bij vóór-oefeningen voor het Sport- feest van Grenadiers en Jagers. Geknipt. Te Delft is door de reehei die J. Schilt uit Amsterdam aangehouden, die ver schillende door hem gekochte goederen, gouden- én zilveren voorwerpen, boeken, manui nuturen enz. op een door hem gehuurde kamer liet be- zoTgen. Toen hij bij een rijwielbandelaar een nieuw" rijwiel mede zou- nemen, werd hu ge arresteerd. Het bleek, dat de man nog een reke ning met de justitie te vereffenen had, waartoe hij in de gelegenheid is gesteld door zijn over brenging naar het huis van bewaring te s-Gra- venhage. Een schelmstukje. Een bewoner der Trin- ses Julianalaan te Rotterdam heeft een bezoek gehad van twee Israëlietisehe kooplieden, die vertelden Belgen te zijn en het voornemen had den zich naar Engeland te begeven. Daarvoor ontbrak hun reisgeld en nu boden zij voor 125 een Perzisch tapijt te koop. De lieer, wien dit bod gedaan werd, had er wel zin in, doch ver langde eerst taxatie door een deskundige. Ter wijl men hierover van gedachten wisselde, ver telden beide kooplieden ook, dat zij aan «het Maasstation een partij manufacturen hadden staan, doch dat z(j over deze partij, die te koop was, eerst de bechikking konden krijgen, als zij 78 aan invoerrechten hadden betaald. Beide mannen wisten door hun gepraat en het zich voordoen als hulpbehoevende Belgen, den heer ten laatste te-bewegen deze 78 voor te schie ten, waarvoor zij liet Perzisch tapijt als onder pand in zijn bezit lieten. Zij vertrokken en heb ben sedert niets meer van zich doen hooren. Het Perzisch tapijt, dat zij achterlieten, blijkt nau welijks 25 waard en het verhaal van de partij manufacturen aan het Maasstation is een ver dichtsel. Met een van genoegen glimmend gezicht kwa.m.-ie vanmorgen aldus het „Leeuw. Nwebld." ons bureu binnen. Hij was een van die onmisbare menschen, die 's morgen» in de vroegte al de stad in alle richtingen doorkrui sen en de menschheid van brood voorzien. 55 at liad-ie 'm fijn te pakken gehad I „5Vie?" vroegen we onnoozel genoeg. Dat was nog al klaar! Helder als je reinste! k Zooals gezegd, is er ook reëel verschil tusschen 'Vat Katholieken en Protestanten ten opzichte va.n Jezus' Moeder houden.. Ik meen, dat deze Huts ten haar in den regel voor niets meer dan ®en gewone vrouw beschouwen, een goede en Vrome en brave vrouw, daar niet van, maar in Mets onderscheiden of merkelijk superieur hoven de anderen. Ook van hun zijde, veronder- ®tel ik, wordt toegegeven, dat Zij in den hemel ls> maar van een bizondere plaats of verheven sending' iS geen sprake-. Waarschijnlijk vindt deze alleenstaande op vatting want ook de Grieken en alle Oos- lersclie Kerken denken er anders over hierin haar grond, d-at zij niet het,minste gewicht hechten aan wat niet met even zooveel woorden In een Bijbeltekst staat neergeschreven. Som tijds schijnt het zooals in het besproken voor beeld alle geslachten zullen mij talig keeten dat zfj een en ander in een Bijbeltekst over het hoofd zien, als niet in de kraam te gebruiken, maar in géén geval kaan ze daarbuiten. Op zich zelf is dit onrede lijk, zoo onredelijk als het zijn zou geen andere ketuigenis over de groote mannen van dezen "Oorlog aan te nemen, dan uit officieele com muniqués. Immers met buiten den Bijbel nog andere *ntuigeni s8en aajl *e ne ro on, bliikt zonneklaar. hoe reeds in de eerste tijden der Christenheid, I do H. Maagd in de idee der Kerk een van alle andere heiligen en zaligen geheel onderschei- den positie-innam. Dominee decreteert wel zoo leuk langs zijn neus weg: „in- de eerste drie .eeuwen is er geen spoor van Mar. ia-c nltus fe ontdekken. Die vertoont zich niet vroeger dan omstreeks het begin der vijfde eeuw." Maar al zal de goe-g.emeente ook dit dominees-klontje naar binnen spelen, aan den anderen kaut van de lijn ZandvoortHaarlem zijn we niet zoo goed van aannemen als de man nen. van bet „vrije onderzoek" en leert de Ge schiedenis ons wat anders. En dan vinden we sterke dingen over Maria gezegd, zoo spoedig de Kerk onder den druk der vervolging uitkwam en kans kreeg haar leer volledig uit te zeg-gen. Niet eerst in Ephese maar op Calvarie begint naar ons idee de „Maria-cultustoen Johannes als vertegenwoo- diger van de Kerk onder het kruis staande, „Haar van die ure aannam in zijn huis." (Sta tenbijbel: Joh. 10, 27.) In de Catacomben waar de eerste belijders van het Christendom onder den. stormwind der vervolging hun H. H. Geheimen vierden, vinden we op den wand der grafkamers afgebeeld wa-t toen reeds leefde en omging in hun gemoed. Een krant is geen vakblad en om in het bestek van een artikel te blijven, zullen we ons bepalen tot het signaleeren van maar een enkel beeld, ddt uit, de catacomben van BriseiHa. Daar staat Maria afgebeeld met het goddelijk Kind aan haar borst en vóór haar de profeest Isaias met de boekrolle. der profetie in de hand. En juist I van deze meestbekende beeltenis maken we bier I melding om de open reden, dat ze naar hot oor deel van vakkundigen een van de oudste is, tot het begin der tweede eeuw terug te brengen en alz-oo behoorend tot een geslaolit van menschen, die onmiddellijk onder den invloed der Aposte len stonden. 5\'at wil men meer! .Voorts spreken de apocryphe Evangeliën, welke ofschoon niet door do Kerk als geïnspi reerd erkend toch hun waarde hebben als his torische getuigen en als zoodanig door do oudste Christelijke schrijversOrigenes, Tertullianus en Clemens van Alexandrie worden aangehaald, van Maria in do meest devote en toegewijde termen. In dichterlijke taal en met pracht van ver beelding schildert het Evangelie van Sint Ja cobus het huwelijk van Joachim en Anna en het bitter leed van hunnen kinderloozen echt. Anna bidt en schreit en beklaagt zich in de bitterheid harer ziel bij God, dat terwijl de vogels in de lucht hou nesten bouwen en het. wild dier zyn jong;en li ©oft ©u rivieren en zeëen niet on- vruchtbaar zijn en zelfs do aarde bloemen en vruchten voortbrengt, zij alléén van het voorrecht een kind te baren verstoken blijft. Daarop volgt de belofte van een engel en inge- volgo van dien wordt Maria geboren. Anna's blijdschap; is niet te beshcrijven en Joachim richt een ïecst aan waraop de H-ooge-priester tegenwoordig komt .en aldu.? spreekt.: God onzer Vaderen, geef aan dit kind een naam die door alle tijden gebenedijd zal zijn en een zegen, die geen grenzen kent. Heel de Zondagseditie der N. Haarlemsche krant zouden we moeten opvorderen om maar eenigszins volledig af te drukken wat onze eerste Kerkvaders over Maria te zeggen had- denj in eeuwen „to en geen spoor van 'Maria-cultus te ontdekken vie 1." Ze zijn letterlijk vol en overvol van lo'fbetoon voor Maria. En eigenaardig.hun. taal en zegsmanier is zoo sterk van uitdrukking dat ze vast voor overdreven zou getaxeerd worden, werd ze in deze dagen van kalm beredeneerd on geloof van Katholieke leerstoelen vernomen. In elk geval gaan zo de titels door de litanie van Loretó tot zoö ondraaglijke ergernis van Dominee aan de Moedermaagd gegeven, in zeggingskracht vér te boven. In zijn „Development of Christian Doctrine" geschreven vóór zijn bekeering tot do Katho lieke Kerk, onderstreept Kardinaal Newman eenige dier uitingen van geloof, liefde en ver trouwen. Vindiceerend dat de definitie van het Concilie vanEphese lang en breed was voorafge gaan door „the t r ad11 ion a 1 f e e 1 i n ga o f Christians" vervolgt hij m dezen zin „Alzoo was de titel van „Moeder Gods" on der het Christenvolk inheemsoh van do eerste tijden aï en is onder meer schrijvers gebvuikt geworden door: Origenes, Eusebius, St. Alexan der, St. Ambrosius, St. Gregorius van Nazianze, St. Gregorius van Nyssa en St. Nil us. Door weer anderen werd.zü ^altijd maagd" genaamd, zooals door St. EpiphanJus, St. Hieronyinus, en Didymus. 5Yeer anderen hecten haar „Moeder der levenden" in haar kwaliteit van antitype van Eva, gelijk St. Epiphanius opmerkt. Al len hebben gezondigd, zegt St. Augustinus, - uitgenomen de heilige Maagd, om reden van dó- eer des Heeren is er geen sprake van haar, waar wij het over zonde hebben. „Het gouden offeraltaar, de sckooné Bruid van het Hooglied," noemt haar St. Proclus en nag nog tientallen van dergelijke natuurlijk oratorische lofuitingen der Kerkvaders ge citeerd te hebben, besluit Newman in dezen zin „Zoodanig, was de denkwijze ten opzichte der gezegende Maagd welke do Ariaanzei)o, Nestoriaansche en Motiophysitische ketterijen in de Kerk aanwezig vonden." Wie met den Heiligen Athanasius belijdt, dat Jesus Christus God en Mensch is: God uit de zelfstandigheid der Vaders vóór de eeuwen geteeld, Mensch uit de zelfstandigheid der moe der in do wereld'geboren, moet al» natuurlijke en noodzakelijke consequentie aan de Maria- dovotio recht van bestaan geven. Het «tand punt van die het Ohristendom verwerpen, Arianen, Nestorianen, moderne Unitariërs is, ofschoon valsoh voel logleoheren eenmaal hun valsohê praemiasen als waar aangenomen, is elk hunner stellingen verdedigbaar. Dodh dat een Ohristen, die gelooft wat Athanasius geloofde, aan Maria: de eer durft weigeren, aan de Moeder van den grootcn Koning veraohuldigd,gaat mijlenver on» vorstand te boven. MAX*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5