is;!' C. BLEEKER Lz. 8 Eerste Roomsch Katholieke naakelijk Brood GELOOFS VERDEDIGING. BINNENLAND LETTEREN EN KUNST Eiectrische Luxe-Broodfabriek Landbouw en VlsscheriJ BOEKBEOORDEELING VRAGBNBUS v RECHTSZAKEN. KAÜPETTEÜ 1. «AH ESËUÏEfftSE, Herschenen: Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STERCKPROOT. Prijs 30 cents. Verkrijgt», bij den Boekhandel en bij de Uit- fevers N .V. „Drukkerij De Spaarnesiad". te laarlem. 6432 Bij rechtstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32% ct. in te zenden. Rood met zwa^t, gebloemd era Katurel in diverse quaSsiei en maten, zsiaaang de voe^asd «streks tegen Fabrieksprijzen. KATHOLIEKEN sluit' uwe uerzekering bij de Levensverzekering iaatsohippij te HIJMESEll. 1024 door den aannemer Louis Jennekens voor rekening van „Valkenburg Omhoog", zal het nieuwe Openlucht-theater reeds hij den aan vang van het zomerseizoen geiteed zijn, om een schouwluetige menigte van minstens duizend personen ruimschoots gelegenheid te bieden tot veredeld kunstgenot. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Op den landweg tusschen Best en Oirschot Mgr. J. O. H. Menten Lenteweel- de in de Betuwe Het nieuwe gebouw der Ne derlandsche groote stoomvaartlijnen te Amster dam De nieuwe houten huisjes voor de geïn terneerde Belgen te Amersfoort Een zeven- tiend'eeuwsche boerderij uit Haren Negen fo to's van Buitenzorg en omgeving 's Middags op den IJsel Oostenrijksche transporten over den Donau bij Belgrado De Duitschers koo- pen Paaschlammetjes in Albanië Vijf oorlogs foto's van Oost en West Morgendauw op een spinneweb Oostenrijksche soldaten trekken een vlot over den Weichsel Twee kiekjes van het vermaarde kasteel van Stapelen, te Boxtel Een Britsch vliegtuig geïnterneerd te 's-Hage H. Versantvoort te Eindhoven Clementina Asse- ler uit Nieuwkoop J. Gudden uit Eindhoven W. Pecters uit Eindhoven Een zilveren Bis schopsbeker. TEKSTToch een door Mathilde Veni Creator door Amanda Wolf Een oud lied door fr. Berthold Westerveld door Agatha De Haan Mobilisatieschets door Damasus Het adellijk slot van Stapelen en het mirakel van het H. Bloed te Boxtel. Bezorging op ieder> gewenschf tijdstip in alle omliggende dor pen. HEMRi J. CAMELS. V r. Ik geniet vergoeding, omdat mijn man bij den landstorm is. Wanneer ik nu ga verhui zen naar een andere plaats, krijg ik daar dan ook vergoeding? Mijn man is van de landstorm 1912, zou hij, v. aimeer hij geoefend is, kans hebben naar huis ie gaan of moeten ze nog lan ger dienen? A n t w. Waóneer u voor vergoeding in aan merking komt, krijgt u dat ook wanneer u zich in een andere plaats vestigt. Ook nadat uw man afgericht is, blijft hij onder de wapenen, zooals de toestand nu is Wanneer hij weder vrij zal kunnen zijn? Wie kan daarop een antwoord geven Vr. vac S. j. S. te A. An t w. Wendt u tot een internationaal adver tentiebureau. Waar u inlichtingen omtrent solidi teit kunt verkrijgen, zouden wij niet kunnen zeg gen. Misschien bij den secretaris van Bloem bollencultuur. V t. Wanneer kan een dienstbode haar betrek king opzeggen om recht te hebben den gods penning te behouden. Zij is 3 Mei in betrekking gegaan en ontvangt haar loon per maand. A n t w. Dë godspenning wordtgeacht ver diend te zijn, wanneer de dienstbode langer dan drie maanden in dienst is geweest V-r. Mijn dochter is drie maanden in haar dienst geweest en heeft haar betrekking zelf op gezegd. Heeft mevr. recht om de 5 gld. gods penning af te houden? Antw. Zie antwoord op voorgaande vraag. V r. Ik heb nog een oude zilverbon van één gulden waarde. Nu heb ik gehoord dat die inge wisseld kunnen worden. Hoe en waar moet ik dat doen? A n t w. Zend uw zilverbon op naar het z.g. Oost-Indisch Huis, Damstraat, te Amsterdam. Zend de bon op per brief en doe er tevens een postwissel in met uw adres V r. Welke is de kortste fietsweg van Lisse naar Deventer, en hoeveel kilometer is het? Aniw. Lisse, Leimuiden, Mijdrecht, Ter Aa, Loosdrecht, Lage Vuursche, Soest Amersfoort, Voorthuizen, Apeldoorn, Deventer, afstand ruim 12b K.M. V r. Zijn de boeken van Hervey, in het Hol- lanclsch vertaald, van Roomsch en oorsprong? A n t w. U bedoelt waarschijnlijk Harvey, de Engelsche physioloog. Of deze katholiek was, weten we niet zeker. Weet een onzer lezers het wellicht? V r. Weet u ook een dokter tegen het uitval len der haren? Zoo ja, waar en wie? A n t w. Dergelijke adressen kunnen in deze rubriek niet opgegeven worden. Vr. Ik heb gehoord, dat als men nu geld van de spaarbank wil halen, geld wordt afge houden, nl. als men 100 gulden wil hebben, krijg? men maar" f 70 Het overige is vooi de regee ring. Nu zou ik gaarne willen weten of "dat waar is. A n t w. Natuurlijk niet, V r. Kunt u mij een middel opgeven, tot het verdrijven van luis uit mijne rozenstruiken zon der de rozen te beschadigen? Antw. Eerst de struiken natgieten, daarna besprenkelen met tabaksstof, vóórdat de knoppen Kwreekenij,, Erica". Doodweg, SCHOTEN bi] HAARLEM Telefoon No. 2686. T O I N-A RGHETECTUUR, Omgang met andersdenkenden. ten om de huren te verdubbelen. De verschrik kelijke hongersnood, welke van 1840 tot 1849 heerschte, had vermeden kunnen worden als de landlords niet zulke hooge huren hadden ge- eiseht. Engeland gaf toen aan de arme Ieren geen broodneen, men verschafte werk aan de menschen, die tot werken nauwelijks meer in staat waren. Het is verder genoegzaam bekend hoe van 1849 tot 1800 de Ieren bij massa's van dc velden en uit bun woningen werden verdre ven, omdat de Engelsche grondbezitters groo- ter verdiensten meenden te kunnen maken door hunne gronden in vetweiden om te zetten. Ue „Dictionary of statistics" geeft aan, dat in dien tijd 375.(JOU gezinnen dakloos weiden. Dit alles dient wel te worden overwogen, als wij de En gelsehen met minachting hooren verzekeren, dut Ieren voor geen beschaving vatbaar zijn. Maar hoe is het mogelijk, dat een volk op hoo- ger peil komt te staan, wanneer de levenskracht van dat volk op dusdanige wijzo wordt lam ge slagen en alle gezonde energie onmogelijk wordt gemaakt? Van alle „kleine" staten heeft Ier land wel het meeste recht, om proefondervinde lijk over Engeland een woordje mee te spreken. 1407 HET ENGELSCHE SCHRIKBEWIND OVER ONZEN HANDEL. Wij hebben al vroeger verscheidene staal tjes medegedeeld van de wijze waarop de Engelschen onzen neutralen handel contro leeren, bemoeilijken en er een waar schrik bewind over uitoefenen. Die staaltjes zijn met hondertien andere te vermeerderen: juist dezer dagen verna men wij wederom van eenige handelingen die wel waard zijn om vermeld te worden. De gevallen, dat door de Engplsche lega tie in 's Gravenhage bij een Nederlandschen handelaar een accountant wordt thuis ge zonden, die de boeken van dien handelaar komt nazien, er afschriften en uittreksels uit neemt,'eu op die wijze aan het Engelsch gezantschap een volledig dossier vormt, van de handelsrelaties enz. onzer Neder- landsche kooplieden, zijn legio. Die deelen ,we niet eens meer mede. Maar karakteristiek is toch wel, en voor meaedeeling niet ongeschikt, het merkwaar dige antwoord, dat de Engelschman die op deze wijze onzen Nederlandsche handelsman terroriseert, gaf aan een Haarlemsch inge zetene op de vraag: „Met welk recht hij onderzoek van diens koopmansboeken eisch- te?" De Engelschman gaf glimlachend ten antwoord: „Met het.recht van de sterkste 1".. Dit typeert de heele zaakl Even typeereni voor deze Engelsche ma nieren is het voLgende. Een groote handelsfirma in Amsterdam en in Oost-Indië gevestigd, die daar verschil lende agenturen heeft (w.o. van de Nord- deutsche Lloyd, maar natuurlijk ook vele Engelsche) is geplaatst op de „zwarte lijst," die volgens „De Tijd" zoo on schuldig is eu waarvan men totaal geen last behoeft te hebben. Jawel! Het gevolg van die plaatsing op de En gelsche „zwarte lijst" is dat bedoelde firma in Indië géén zaken meer kan doen, dat hare telegrammen van Amsterdam of naar Amsterdam eenvoudig door dc Engelschen worden aangehouden, dat hare correspon dentie door de Engelschen wordt vernie tigd. 4* Maar het fraaiste van al is dit: de groote concurrent van de firma op de plaats in Oost-Indië, waar zij is gevestigd, is.de Engelsche consul, die dan ook wel -gezorgd heeft voor de plaatsing op de „zwarte lijst") En deze concurrent, die op die manier han dig zich van een mededinger heeft ontsla gen, pikt nu gemoedelijk alle agenturen in, welke de bewuste firma heeft, en zendt aan de klanten van de firma mededeeling, dat voortaan hij als agent van de verschillende huizen optreedt, nu de betreffende firma bij den handel is bemoeilijktl Dit staaltje van Engelsch optreden, waar aan géén klacht bij de Engelsche regeering iets blijkt te veranderen, is wel het sterkste dat we nog hoorden! HOE ZIT DAT? De „Telegraaf" brengt de vrijzinnige leden der Tweede Kamer leelijk in opspraak. Zij heeft nu al tot vier Kamerleden, van ver schillende linksche fracties, gezegd, dat minis ter Bosboom ongeschikt is .en weg moet. Geen der vier he'eren heeft het voor minister Bosboom opgenomen. Nu, een ideaal minister is deze man, die in dertijd de onhandigheid beging, bij wijze van verontschuldiging te zeggen, dat hij enkel meer op z'n zenuwen leefde, niet Maar over ideaal minister of niet ideaal mi nister hadden de heeren het niet. ,Ze wisten niets anders te zeggen alle vier danvalt Bosboom dan krijgen we Colijn. Dus om Colijn te weren houden ze Bosboom. Bosboom achten ze ongeschikt, Colijn den man van het oogenblik, maar Colijn is een man van rechts. Daarom verdragen ze Bosboom met zijn on geschiktheid en wagen er de landsdefensie in zoo hachelijke omstandigheden aan. Het is eenvoudig ellendig, aldus „Het Hzgn." terecht-. Moeten we nu waeliten tot de „Telegraaf" een vijfde, een zesde vrijzinnig Kamerlid ont meet en van hen hetzelfde bescheid ontvangt: ge hebt gelijk, Bosboom is de man niet, maar valt Bosboom, dan krijgen we Colijn, of zul len de vrijzinnige Kamerfracties, na ingesteld onderzoek, het volk komen geruststellen met de verklaring, dat de mededeelingen van de „Tele graaf" fantasieën zijn? Dient hier geen klaarder, zelfs heel klare wijn geschonken te worden? EEN ROMEINSCH OPENLUCHT-THEA TER TE VALKENBURG. Wederom zal dit aantrekkelijk Limburgsch plekje met een nieuwe bezienswaardigheid verrijkt worden. In het schilderachtig Rotspark, recht te genover de natuurlijke mergelgrot, de zoo genaamde „Heksenkeuken", is men bezig de grondslagen te leggen voor een Openlucht theater naar Romeinsch model, zooals het in Vitruvins' „Bouwkunst" uitvoerig wordt be schreven. In den tonigen zandsteen van het Geul dal worden concentrisch boven elkander, een vier-en-twintigtal treden of „grading" ge bouwd elk één meter diep- en veertig centimeter hoog die evenzoovele rijen zit plaatsen zullen bieden aan een belangstel lend publiek. Links en reelits van deze zitplaatsen géven vlakoploopende trappen een gemakkelijken toegang tot elk der treden van het cirkel- segment, terwijl in het midden een derde ruime trap zoowel de bruikbaarheid als de sierlijkheid van het Kunstwerk verhoogt. Ontworpen door den steeds jeugdigen „Altmeister" Dr. P. J. Cuypers en uitgevoerd 1004 EEN NUTTIGE EN VOORDEELIGE ZOMERVRUCHT. Als men een erg vervuild perceel grond heeft, kan het. wel eens noodig zijn in het voorjaar te braken. In vroeger jaren was het op onze zand gronden haast regel, dat een gedeelte van het bouwland gebraakt werd, wijl men algemeen te weinig mest had. Maar tegenwoordig ver gunt het gebruik .van kunstmest ons van al onze gronden een voldoenden oogst te halen. Als dan overmaat van onkruid eens tot een voorjaarsbraak dwingt, dan kan op zulk een perceel nog een heerlijk gewas koolrapen wor den verbouwd.Deze vrucht eisckt een diep losge- werkten, bezakten, doorlatenden, voehthouden- den bodem, die goed van mest ia voorzien. Kool rapen zijn hoogst dankbaar voor een Kalkbe- mesting, wanneer die aan de voorvruckt is ge geven.. Daarbij kan ook de noodige hoeveelheid Kali en phosporzuur worden verstrekt. Maar aange zien koolrapen nog al veel kali verlangen, zul len de boeren over het algemeen liever eerst in het voorjaar 1500 K.G. kainiet en 800 K. G. su- perphosphaat per H. A. uitstrooien en onder werken. Als dit niet te laat gebeurt, kan tevens nog 1000 K. G. kalk mede ondergeploegd wor den. In den zoo toebereiden grond kan men half Mei do koolrapen zaaien an daarbij 100 K. G. chilisalpeter per H. A. ineggen. Drie of vier weken later strooit men nog 200 K. G. chilisal peter als overbemesting. Wil men ze verplanten» en gaat heel goed, dan worlt in de eerste helft van Mei op een zeer vruchtbaar kweekbed gezaaiden van half Juni tot Augustus uitgeplant. Zoodra dc plantjes op het vrije veld weder recht staan, wordt overbemest met 300 K. G. obilisalpeter per H. A., liefst in één keer. De koolrapen groeien dan snel en de wortel of knol, die wei nig gevoelig is voor een weinig nachtvorst, groeit nog tot laat in den herfst door. Dit gewas kan uitmuntend dienst doen als veevoeder, maar is ook voor mensoheüjk gebruik geschikt. In tijden van schaarsohto, zooals tijdens den tegenwoordigen oorlog, kan men de koolrapen soms tot goeden prijs verkocht. DE VOLKSMISSIONARIS JEG. ,37. De Mei-aflevering van dit maandschrift boeit door echt degelijke godsdienstige lec tuur. In een eerste artikel „Oorlogsbeschou wing" getiteld, wordt gewezen op Chris tus, den Vorst des vredes, den hoeksteen, door modern ongeloof bij den bouw van den tempel der beschaving zonder God ver worpen. Een fijne schets, „De Keven Maag den" en het stukje „Ter eere vau O. L. Vrouw in 't Zand" wijzen qp de „Hulp der Christenen" en de „Behoudenis der Kran- ken," die te Roermond in haar wonderbeeld zoo vurig vereerd wordt en zoo rijkelijk baar gunsten uitdeelt. Ook op Sint Jozef, den patroon van een goeden dood, wordt terecht in dezen tijd van ontzettend bloed vergieten gewezen. In het tiende hoofdstuk van „Stille Krach ten" gunt ons de Z.E. Pater Kronenburg een bLik in de ziel van den IIoogEerw. i'ater üomen. Wat heerlijkheden mogen wij daar aanschouwen. De meeste bijzonaerheden zijn ontleend aan mededeelingen van Zijne Emi nentie Kardinaal van Rossum. De boeiende voortzetting der apostolische- reisbeschrijving naar de Boven-Marowijne, eenige pittige stukjes ouder de rubriek „Neem en lees," .en drie fraaie reproducties van kunstplaten sluiten jdeze leerzame af levering. A. F, Vr. Mijn dochter had tegen Mei haar be trekking opgezegd, doch mevrouw heeft haar weer gehuurd tot Augustus, eu nn den dient-1 met C weken opgezegd. Heeft zij daar recht op? Kan zij tot Augustus haai- loon verlangen? Antw.: Mevr. kan alleeu tegen Augustus deu dienst opzeggen. U kunt dus loon ver- langen tot Augustus. V r. Ik heb een zoon, die bij een hoer is gehuurd met de week. Maar nu kwam hij Maandagmorgen een uur te iaat. Hij had zich verslapen en nu werd bij op ëtaanden voet ontslagen. Heeft hij nu nog reebt op een weck huur? Zoo ja, lot wien moet ik mij dan wenden? Antw. A.1 b dit het eenig misdrijf i» van uw zoon, dan is o.i. nog een loon ver schuldigd. Wanneer de patroon onwillig blijft te betalen, dan moet u zich maar met 'n bbriefje van onvermogen wenden tot 't con sultatiebureau, dat eiken Vrijdagmiddag om half twee zitting houdt in het Daleis van Justitie aan de Jansstraat, alhier. Vr.Kunt u mij ook een adres opgeven voor ten automaat-chocolade? Antw.: Uw vraag behoort tehuis onder de advertentierubriek. We kunnen ze hier niet beantwoorden. Vr. Kunt u mij den kortstee weg opgeven om vau Krommenie naar Amsterdam te gaan, naar de meeting op Tolhuis; liefst zon der overzetting? Antw. Van Krommenie naar Zaandam; vandaar langs den Zuiddijk (langs zijkanaal G.) en verdei- langs het IJ. V r. Welke is de kortste weg per fiets van Notordwijk naar IJinuiden? Antw.: Noordwijk, Noordwijkerhout. Rui- genhoek, Vogelenzang, Overveen, Bloemen- daal, langs Meeremberg, de ruïne van Bre- derode, Driehuis, IJmuiden. V r. Kan men schadevergoeding eischen, wanneer het electrisch licht weigert en al dus de winkel den gebcelen Zaterdagavond (een drukken verkoopavond) in volslagen duisternis gehuld is? Ik woon iu Kromme nie. Antw. In den regel staat iu de voor waarden vermeld, dat de Centrale zich niet aansprakelijk fctelt voor schade uit derge lijke stoornissen ontstaan. Dat zal zeer waar schijnlijk ook bij u wel het geval zijn. In- tusschen moet elk geval op zich beoordeeld worden. ONZE TUINBOUWVRAGENBUS, beantwoord door deu heer W. A. IJzerdraat. opengaan. Speciaal adres voor 1049 FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 9 Mei, de nalatenschap J. de Rijke, landbouwer, Staveniese. 10 Mei. A. Jansen, landbouwer en groente- bouwer te Zwolle. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeeliugslijst de faillissementen: A. E. Querido en J. Ivuyt, wed- Querido, leden der firma E. A. Querido J Zoon, Amsterdam. L. van Heest, kantoorbediende, laatst wo nende te Heemstede. W. Schipper, koop man en winkelier, Wijk aan Zee. W. Glan- dorf, winkelier in sigaren te Purmerend. Opgeheven de faillissementen G. J. vau Doorn, smid en gasfitter, 's Gravenhage; J, A. Bouma, filiaalhouder, v/h. wonende to Utrecht, thans te Rotterdam. Wij óók weten wel, dat zaken "Zaken zijn, en men noch op de markt, noch op de beurs, noch op 't kantoor, iemand eerst naar zijn ge loof behoeft te vragen. Wij óók weten wel, dat de kwestie van den omgang met andersdenkenden op den preek stoel, of liever nog in de Katechiamuskamer thuis behoort. Wjj óók weten echter even goed, dat er nog andere plaatsen zijn, behalve markt en beurs en kantoor, bijvoorbeeld: spoorwegcoupé, itudentenkroeg en cantine, waar het contact met andersdenkenden, als zoodanig, zich voelen laat, reeds vóór men iemand naar zijn geloof ge vraagd heeft. Wij óók weten even wél, dat velen, soms juist die er 't meest behoefte aan hebben, het Katheehismus-onderricht vergeten zijn, en, op den zeldzainen Zondag, dat die omgang in de vroegmis-onderrichting te sprake kwam, toeval lig alleen naar de Hoogmis gingen. En tooh ie er op 't oogenblik in Nederland geen enkele provincie meer, waar de Katholiek niet vaak dag in dag uit de Katholieke begin selen over den omgang met andersdenkenden in toepassing te brengen heeft. Neem het aan als ernstige Zondag-middag - lectuur, beschouw het als verdiende propaganda onzer mooie Katholieke beginselen, doe ge lijk ge wilt, maar lees eens wat hier volgt. De Katechisinus noemt onder de nummers 318 en 319 vier Katholieke plichten jegens niet- Katholieken Eerste plicht: „wij moeten de niet- Katholieken oprecht beminnen." Tweede plicht: „wij bekooren veel voor hen te bidden." Derde plicht: „wij moeten in den om gang met de niet-Katholieken een al te groote gemeenzaamheid vermijden." Vierde plicht: „wij mogen geen deel hebben aan hunne kerkelijke handelingen." De tweede en de vierde plicht zijn de moei lijkste niet. Dagelijks in het morgengebed zeg gen: „Zoet Hart van Jeeus, ontferm u over ons en onze dwalende broeders! Heilige Martelaren Van Gorciim, bidt voor ons en onze dwalende broeders," dikwijls een H. Communie en het Rozenkransgebed opdragen vooi' de d walenden en zondaars, nu en dan, te midden van wereldscb gewoel 't hart tot God verheffen en smeeken: „Mijn Jesus, barmhartigheid voor al isze dolen de broeders en zusters 1" dat is zoo moeilijk niet,.dat kan zelfs een sleur wordea! Geen deel nemen aan de kerkelijke handelin gen der Andersdenkenden, is ook zulk een zware plicht niet. We stellen ons tevreden met deze kleine herhaling: wie, zij 't dan ook uit nieuws gierigheid of lichtzinnigheid, Protestantsche of Joodsche of Jansenistische of andere niet- Katholieke godsdienstoefeningen bijwoont, laadt den schijn op zich vau instemming met de dwaling, geeft ergernis en stelt zich bloot aan het gevaar van geloofstwijfel. Aan den eersten plicht echter7,de niet- Katholieken oprecht beminnen," liggen begin selen ten grondslag, die in onzen tijd nimmer te veed overwogen worden. Om drie redenen moeten wij de niet-Katho- Meken oprecht beminnenomdat Christus zulks ook gedaan heeft en nog doet, ornaat wrj ronder oprechte liefde geen &üe<lo pogingen* kunnen aanwenden om hen te bekeereu, om- lat wij zonder oprechte liofde dikwijls gevaar zullen loopen hen te ontstichten. 1. Christus bemint oprecht de uiet-Katlio vieken. Niet alleen voor u en de andere Katho lieken, maar ook voor de andersdenkenden is de Tweede Persoon der Allerheiligste Drieëenheid mensch geworden, heeft HÜ geboren willen women in een stal en win en sterven op een kruis, stelde Hij Kerk en Sacramenten in. Verklaart Sint Paulus niet: „Eén God is er, één Middelaar ook tusschen God en de uien- schen, de mensch Christus Jesus, die zioh zeiven gegeven heeft tot losprijs voor allen." „Voor allen," staat er. Niemand ia dus uitgezonderd, noch de ellendigste zondaar, noch de hardnek kigste ketter, noch de lichtzinnigste heiden. Christus zoekt hen. allen en ieder, gelijk een herder een verloren schaap, een arme vrouw een' verloren geldstuk zoekt, gelijk deu ouden vader zijn verloren zoon, die terugkeert, in Lefde en genade aanneemt. En Hij wil ook, dat wij die oprechte liefde navolgen. Daar gaat een Jood van Jerusalem naar Jericho. Door roovers overvallen, van geld en kleed beroofd, met wonden overdekt, wordt hij halfdood langa den weg achtergelaten. Daar komt een Samaritaan voorbij. Joden en Samari tanen waren elkander vijandig gezind. Doch de Samaritaan heeft medelijden, springt van zijn lastdier af, verbindt de wonden van dien Jood, laadt hem op zijn lastdier, en betaalt al de on kosten, die in 't hótel voor dien Jood gemaakt worden. jZie, zegt Christus, zóó moet gij uw I evenmensch beminnen. Al is hjj uw grootste vijand, al is hij Jood, of Protestant, of Heiden, of wat dan ook, ge moet hem zoo oprecht bemin nen, dat ge hem helpt en bijstaat in zijn nood. In den zomer van het jaar 1847 reed Paus Pius IK in een der straten van Rome, toen hij van uit zijn rijtuig een oude man op den grond zag liggen. De Paus deed de paarden inhouden, en vroeg, wat er gaande was. 't Is maar een Jood, Heilige Vader," ontving hij ten ant woord. Verontwaardigd over zulk een minach ting, stapt Pius uit zijn rijtuig, helpt zelf mee den ongelukkige in 't rijtuig dragen, voert hem mee naar het Vaticaan, en zendt aanstonds zijn eigen lijfarte en de noodige verpleging. Pius dacht toen zeker aan de parabel van den barmliartigen Samaritaan, en aan het voorbeeld van Christus. 2. Zonder oprechte liefde kunnen wij ook geen goede pogingen aanwenden, om de met- katholieken te bekeeren. En 't is toch onze plicht, zoo niet altijd door woorden, dan ten minste door een goed voorbeeld de dwalenden tot bekeering aan te zetten. De gewone regel in deze orde, waarin wij leven, is, dat God niet onmiddellijk, maar door tusschen person en, een niet-katholiek katholiek maakt. Gelijk Hjj, om ons te voeden, te verwarmen, te verfrisschen, niet onmiddellijk op ons inwerkt, maar door middel van zon en stof verbranding ons ver warmt, door middel van water en wind ons ver- frischt, zoo gebruikt Hij, in den gewonen regel, den mensch, om den mensch te bekeeren. Wan neer'gij nu, zelf katholiek zijnde, zelf den schat des geloofs, zelf het onderpand van 't eeuwig geluk bezittend, niet brandt van verlangen dat geluk ook aan uw evenmensch te bezorgen, dan kan zulks alleen maar voortkomen uit een ge brek in onderhouding van dat tweede groote, gebod, dat naar Christus' .uitspraak, gelijk is aan het eerste: „Bemin uw evennaaste gelijk u zeiven." A 3. Daar komt nog bij, dat wij zonder op rechte liefde jegens de niet-katholieken, dik wijls gevaar zullen loopen, hen te ontstichten, ergernis te geven. Wanneer wij tegenover andersdenkenden niet beleefd en voorkomend, niet hulpvaardig en inschikkelijk zijn, dan be ginnen zij immers te denken: „Nu, die katho lieken onderhouden ook slecht het liefdegebod van hun Christus!" Wanneer wij hun ter gele gener tijd nooit eens blijk geven van ons mede lijden met hun dwaling, dan beginnen zij im mers te denken: ,,'t Schijnt, dat die katholieken zelf maar half golooven, dat hun Kerk de eenige ware isl" Wanneer wij ter gelegener tijd nooit eens door een woord, of een boek, of een courant, de niet-katholieken, waarmede wij om- gaan, tot kennismaking aanzetten van ons Ka tholiek Geloof, dan beginnen zij immers te den ken: „Die katholieken laten ook maar een ïedert aan z'n lot over; jjver voor 't geloof zit ei bij hen niet inl" Weest dus tegenover hen zoo eenvoudig aui duiven 1 In allen eenvoud nws harten laat gl) hen ter gepaster tijd merken, dat gi) hen offl Christus' liefde liefhebt, om Christus held verlangt hen voor tijd en eeuwigheid te zien, om Christus" liefde hun het Katholi cisme aanbeveelt. J Maar hier behoort noodzakelijk een „IV or vervolgd" bij. J. ZEU, S. J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10