BUITENLAND AAN DE STAMTAFEL KERKBERICHTEN. Berichten in drie regeSs. AMERIKA. Ue aanstaaudo verkiezingscampagne. In de Yereenigde Staten, zijn, naar men weet, do prcsidents-verkiezingen weer ophanden, hetgeen den correspondent van de „Times" te Washington al aanleiding heeft gegeven, een beschouwing te wijden aan die te wachten cam pagne en aan de kansen oer vermoedelijke can didates Hoe meer de tijd nadert voor de ver gaderingen van de partij afgevaardigden tot be noeming van 8e eandida.en vcor het presidents schap, des te verwarder wordt de toestand. De republikeinen, wier vergadering den Ten Juni te Chicago geopend wordt, schrijft hij, wet.en nog heelemaal niet wien zij tot candidaat voor het presidentschap zuilen kiezen. De demo craten weten dat zij op hun vergadering te Si. Louis, 14 dagen later,Woodrow Wilson herbe noemen zullen, maar de onzekerheid omtrent de plannen van hun tegenstanders, om niet te spreken van de onzekerheid van den buitenland- schen toestand, maakt dat zij zich niet leer op hun gemak gevoelen. De meeste kans om door de republikeinen tot candidaat benoemd te worden, hebben Roo sevelt, Hughes, verbonden aan het hoogge rechtshof der Yer. Staten en Root, Wat Roose velt betreft de republikeinen zijn omtrent hem verdeeld en velen zijn nog evenzeer tegen hem gekant als vier jaar geleden. Bovendien is Ted dy feitelijk geenjid van de republikcinsohe par tij meer maar van zijn eigen „progressieve" f „Buil Moose" partij. De republikeinen be- rijpen echter wel dat zij Wilson moeilijk zullen unnen verslaan zonder de hulp van Roosevelt, ij zouden het liefst zien dat Roosevelt zoo on- aatzuohtig was, om als spreker tegen Wilson e velde te trekken en toch zelf niet als candi- laat op te treden, zij willen in de allereerste laats Wilson weg hebben en nemen Roosevelt an maar in 's hemelsnaam, als het niet anders |can. In de candidatimr van mr. Root stelt men ever hot algemeen weinig vertrouwen. Men acht, Jhem te conservatief en vooral te oud om het Imet succes te kunnen opnemen tegen zulk een |sterken tegenstander als Wilson. De candidatimr van mr. Hughes is nog niet I meer dan een gerucht. Er worden nog vele an- dere candidaten genoemd, doch hun kansen zijn nog zeer twijfelachtig. DTJITSCHLAND. De Jezuietenwet. Bij de behandeling van de vereenigingswet- geving in den Duitschen rijksdag verklaarde de centrums-afgevaardigde Becker, dat hij tot zijn grooté spijt moest constateeren, dat men de Jezuietenwet nog niet opgeheven had, ofschoon zij in broede kringen der bevolking ernstige ont stemming verwekte. Aan dezen uitwas van vroegere tijden moet nu eens een einde komen. Toen men daarop van links riep, dat hij een voorstel in dien geest moest indienen, ant woordde Becker, dat het nu de tijd niet was om een dergelijk voorstel te doen. Ook in andere fracties van het huis, ging spreker dan voort, deelt men mijn opvatting. Het Duitsehe volk wil in broederlijke eendracht samenwerken. Ik richt tot de verbonden regee ringen den dringenden oproep om eindelijk eens ernstig te denken aan het afschaffen van alle bepalingen, welke het Duitsehe volk slechts ergeren of kwetsen. De „Köln. Volksztg.", het leidende centrums orgaan in West-Duitsohland, bespreekt in een uitvoerig hoofdartikel de nieuwe vereenigings- wetgevng. Nadat het de houding der afzonder lijke partijen aan een onderzoek onderworpen en de kansen van het wetsontwerp besproken heeft, heeft het blad het ook ovér de Jezuieten wet en zegt dan: '„Niettegenstaande den tegenstand der rech terzijde, is er geen twijfel aan, dat de rijksdag de nieuwe vereenigingswetgeving zal aanne men. Daardoor zal deze te kennen geven, dat de Godsvrede geen rede kan zijn om wetswijzing 1 vooral wanneer 't gaat om oud onrecht in bestrij- dings- em uitzonderingswetten te herstellen, tot na den oorlog uit te stellen. Het voortbestaan van zulke wetten wie denkt hier niet aan de Jezuietenwet wordt door het grootste gedeel te van ons volk zelfs als onvereenigbaar met den geest van den Godsvrede beschouwd. Het is dan ook Volkomen logisch om zoo spoedig mo gelijk de overblijfselen van de tijden, toen de Godsvrede niet bestond, radicaal op te ruimen." Uit bovenstaande blijkt volkomen, dat de con servatieven en de bond van groot-boeren voort aan alleen zullen staan in hun protest tegen ge noemde wetgeving. ENGELAND. De ZuidpooLexpeditie van Shackleton. De eerste stuurman van de „Aurora", Sten- house, zal waarschijnlijk een bezoek aan Enge land brengen. Hij zal daarna naar Australië terugkeeren, om in November weer met de „Aurora" mee te gaan, daar hij dan naar het ,Zuidpool-gobied zal gaan in verhand met het verlossen van Ernest Shackleton en diens ge zellen, Do Russische spoorweg, die den Ka.ukasus met de Perzische provincie Aserbeidsjan ver bindt, zal binnenkort worden geopend. Een Russsich-Porzische maatschappen is concessie verleend voor den aanleg van een elee- trische tram voor Teheran en omstreken. Volgens de „Rjetsj" hehben de arbeiders in het Donsehe kolenbakken (Paisland) een eisch tot. loonsverhooging ingediend. Wegens de weigering der Ohineesche ree- tiers, om den nieuwen bond van scheepsperso- neel te erkennen, staken de scheepsbemanningen De. Deeusche kotters Viking en Yera wor den te Cuxhnven vastgehouden en zijn veroor deeld tot het betalen van een boete. De Est ontvangt uit Granada draadloos be richt, dat in Lissabon een revolutie is uitgebro ken. De troepen zijn aan het muiten geslagen. ïn April is Berlijn door 88,559 vreemdelin gen bezocht, tegen 71,290 in 't vorig jaar. 't Meest door Zweden, Noren en Hollanders. i" De beweging voor het gebruik van zuiveïl Nedcrlandseh beeft, naar het schijnt, in AmJ sterdam al aardig ingaug gevonden. Wij hadden bet er juist over, dat er weer, naar aanleiding van die Utrechhebe circu laire, zoo druk over die beweging wordt ge* schreven en gespreken, toen een'der gasten, zoo juist van zijn reis in de stad komend, een „Telegraaf" ontvouwde, welke bij in deu trein bad gevonden en waaruit hij bet vol- rende als gegarandeerd-echt voorlas. E t moet geboord zijn op een onlangs te Am sterdam gehouden vergadering: En alles is er botertje tot het boompje.. Principieel kan bet mij nii/: schelen, maar uit beginsel ben ik er tegen. Zoolang alsdat we hier zitten te klos sen, schieten we niks op. We motten een moossie aannemen en die in do krant pu- bliceeren en bekend maken. We kennen wel, as we maar willen, en as we eenmaal op de staart zitten, bennen we ook over de bond. Maar, vergadering, ik had me blij ge maakt met een half ei en liet was een leege ■dop. Vergadering, ik kan voor zoo'n gemeene streek geen woorden vinden en ik heb de directeur dan ook eens precies gezegd, waar bet op staat. Wij motten vooral oppassen om geen kwaad bloed te zaaien. De melk, omgezet in boter en kaas, heeft een hooge vlucht genomen. De minister zal geïnterfiefd worden. De rede, die onze voorzitter zooevea aan de vergadering heeft blootgesteld. Meneer de voorzitter, die cent krijgen za er niet meer af, met geen dommekracht niet en ook niet met een olifant. Ik was natuurlijk stuipefeit.... Nu, ik ookl Dat zijn geheimen van het Nederlandscli. Of de beweging voor zuiver Nederlandscbt ook noodig is! De moeder van Mackcnsen, den bekenden veldmaarschalk, is te Geg'lcnfelde in den ouder dom van 90 jaar overleden. De bekende Belgische Jesuiet, de Weleerw. pater Gustaaf Steyaert, is op een-en-tachtig jarigen leeftijd overleden. In Duitschland gaat men het loof van wor telen, als spinazie bereid, voor groente gebrui ken. Het moet zeer smakelijk en voedzaam zijn. Auteursrecht voorbehouden. Kathedrale kerk ST. BAVO. (Leidsclie vaart.) ZONDAG, de H.H. Missen om B, 8 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Geen Cate ohismus. Half 7 Lof-mat Rozenhoedje. WOENSDAG, van 6half 8 gelegenheid om to biechten. DONDERDAG, 8 uur plechtige II. Mis, waaronder de kinderen hun eerste plechtige H. Communie zullen doen. Vóór de H. Mis de Ge'oofsbelijdenis. 's Avonds half 7 plechtig Lof, waaronder de Doopbeloften en de op dracht aan Maria. Maandag en Zaterdag 7 uur oefeningen van de Meimaand. Parochiekerk van don H. Joseph. ZONDAG, heden feest van St. Joseph De stille H.H. Missen te 7 uur en half 9; te half 11 plechtige Hoogmis. Te 1 uur plechtig Lof met feestpredikatie door den WelEerw. heer Th. Winkelman. MAANDAG, en volgende dagen 's avonds te half 8 Meimaandoefening.- VRIJDAG, van 6half 8 gelegenheid om te biechten, uitsluitend voor kinderen. ZATERDAG, te half 8 H. Mis voor de bekeering der zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld, 's Namiddags van 610 uur gelegenheid om te Biechten. Parochiekerk van den H. Antonins van Padua. ZONDAG, te 5, 7 en half 9 uur de gele zen H.H. Missen; te half 11 de Hoogmis voor de Leden der Broederschap van den H Kruisweg, 's Namiddags tejaalf 4 de Ves pers en Rozenhoedje. Heden, na de Hoogmis, verpachting van eenige mannen- en vrou- wenplaatsen. MAANDAG en overige dagen dezer week, uitgezonderd Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag, 's avonds te half 8 Lof ter eere der Allerh. Maagd en Rozenhoedje. DINSDAG, 6de der 9 Dinsdagen ter éere van den II. Antonius; te 8 uur gezongen H Mis, waarna het Rozenhoedje, 's Avonds to half 8 Lof, Predikatie en gebeden der Novene. VRIJDAG, te half 8 de II. Mis voor de levende en te 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden leden der 3e Orde, waarna het Rozenhoedje, 's Avonds te half 8 Lof, Predi katie en vergadering der Broederschap van den H. Kruisweg. ZATERDAG, te 7 uur, half 8 en 8 uur de H.H. Missen voor den heer Bernard Brinkman, als lid der (Broederschap „Haar 1. Proc. naar Kevelaer". Het Rozenhoedje na de H. Mis van half 10. ZONDAG, 21 Mei te half 9 da H. Mis voor Mei. Alida Margaretha van Eeden, ala lid der Broederschap, van den H. Kruisweg. Kerk van hei .'U li iri. ZONDAG, 7 uur H. Mis, waaronder alge- meene H. Communie voor de leden van den R.K. Volksbond; te 9 uur de stille H. Mis, half 11 de Hoogmis, onder de H.H. Mis sen Predikatie, half 1 Catechismus, ,4 uur Lof en Meimaandoefeningen. MAANDAG, en volgende avonden dezer week te half 8 Meimaandoefeningen. DINSDAG,' 6e der negen Dinsdagen dia het feest van den H. Antonius voorafgaan; half 8 gez. H. Mis, het II. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot na de H. Mi3 van 9 uur; van half 8—half 9 gelegenheid,1 tot het verkrijgen van K^th. lectuur. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. ZATERDAG, 's avonds van 5half 10 ge- Legenheid om te biechten. In de week de H.H. Missen te half 8 e» 9 uur. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw, ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, 7 en 9 uur, te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur Catechismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens, 's Avonds 7 uur Lof. DINSDAG, te 10 uur „Veni Creator" cö gezongen -Huwelijksmis. -WOENSDAG, te 9 uur gezongen H. Mia voor het Genootschap der H. Kindsheid, met predikatie en processie. Door de week iederen avond, behalve Za terdag, te half 8 Meimaand-Lof. AiarWwsfv i mu'Lis ZONDAG, Beschermfeest van den H. Jo seph,, te verdienen eene volle aflaat voor alle leden. Te half 11 II. Mis voor G. A. Porre, lid' der 12o Sectie. Heden geen vergadering. Parochiekerk san. ile H.H. Elisabeth cn Barbara (.olio terkwartier). ZONDAG, de H.H. Missen te 5 uur, kwart over 7, 9 uur en half 11. Onder de H. Mia van kwart over 7 le II. Communie der kin deren. 's Namiddags 3 uur Lof, waarin de kinderen, die hun 1ste H. Communie heden morgen gedaan hebben, zullen aanwezig zijn. DINSDAG, kwart over 8 en 9 uur H.'Mis voor de overl. familie en tot intentie der- genen, die in de bus voor de geloovige zie len geofferd hebben. VRIJDAG, 9 uur II. Mis voor de leden der Aartsbroederschap van O. L. Vr. Alt, Bijstand. ZATERDAG, gelegenheid tot "biechten de3 morgens van half 810 uur en 's middags van 4half 10. In de week de H.H. Missen te half 8, kwart over 8 en 9 uur. Dinsdag en Don derdag te half 8 Lof. Parochiekerk St. ,um» Aajsterda si raai). ZONDAG, onder de H. Mis van 7 uur aanneming der kinderen, half 9 de stille' H. Mis, half 11 de Hoogmis, 2 uur Catechis mus; 7 uur plechtig Lof met predikatie. DINSDAG, 's avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG, 's 'avonds half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, n.m. van half 5half 6 gele genheid om te biechten voor de kinderen. ZATERDAG, n.m. van 4half 10 gel. om te biechten. Gedurende deze week de Cate chismus volgens gewoonte. De H.H. Missen te 7, half 8 en 9 uur. Woensdag- en Vrijdag morgen wordt dc kerk om half 6 geopend en kwart voor zes de H. Communie uitge reikt. Cp de avonden dat er geen Lof is wordt 's avonds half 8 gebeden het Rozenhoedje, Litanie van O. L. Vr. en het gebed voor den vrede. HEEMSTEDE. ZONDAG te 7 uur en half 9 stille HH. Missen; 10 uur Hoogmis; 8 uur Vespers; 6 uur Lof. DINSDAG 's avonds 7 uur vergadering der H. Familie. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het Allerh. Sacrament des Altaars, 's Avonds te half 8 Lof. ZATERDAG 's avonds ta half 8 Marialof. 11IIV EEN- ZONDAG, de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur Hoogmis met Predikatie; 8 uur .Vespers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6