DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND.' HASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOG LUIE EU DAGELiJKSCH SCHOEISEL. P. W. TWEEHUIJSEN, BUITENLAND BINNENLAND Barteijorisstraat 27. Maandag 15 Mei 1916 4ls*e Jaargang abonnementsprijs Iniercomm* Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HAARUMSCHE ALLEüAGJES N° 1918 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN OORLOGSALLERLEI Berichten in drie regels. RUIME SORTEERING TELEFOON 1770. 1080 ■HE HUSLENSCUE MUI r 1 maanden voor Haarlem en do agentschappen (kom eener gemeente)/l.SOi ór de overige plaatsen In Nederland per post f 2,~ per week voor Haarlem de agentschappen 0.125; afzonderlijke nummers 0,05. i PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 15 regels 0,75, Iedere regel meer /o,15; buitenland per regel 0,20} adverfenflën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van Is regels 0,40. elk» regel meer 0,10. ÏÏ.OOGEB EN MIDDELBAAR BIZONDER ONDERWIJS. Wij hebben nu te dezer stede-— einde lijk onze M.U.L.O. school voor jongens ep eenigo instituten voor dezelfde soort voor meisjes. Is dat genoeg? Het antwoord op die vraag ligt besloten in de aanvragen, die wij van buitenaf nogj al eens ontvangen, wanneer er katholieken zijn uit het zuiden die zich in onze stadl willen vestigen: bestaat er te Haarlem een R. K. Hoogere Burgerschool? Daar zijn daarenboven verschillende ka tholieke jongens van hier óf te Amsterdam op de Bijzondere H. ,B. 8. en het R. Kt Gymnasium, ófwelze gaan ter e</0 0 aan de openbare inrichtingen te dezer s Alles bijeengenomen, dunkt fret dat het „materiaal" van leerlingen voor een katholieke H. B. S. - misschien zelfs voor een Lyceum, zooals dat nu ook weer te 's Hertogenbosch zal worden opgericht, wel bijeen is te krijgen. Rest dé vraag, in hoeverre wetenschappe lijk en financieel de oprichting van zulk een instelling mogelijk zou zijn, waarbij vanzelf ook de gedachte opkomt aan. reli gieuze leerkrachten. Wij stellen deze vraag aan de orde, en houden ons gaarne bereid voor mededee- lingen, terwijl wij in ons blad de gelegen heid gaarne geven, op. deze kwestie dieper in te gaan. AGENDA. 16 MEI. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Particulier Zaal 3, 4 en 5. Bestuur Prov. Bond. Bestuur Kalk en Steen 8B uur. Bestuur Metaalbewerkers 814 uur. tiroote Kerk 1—2 uur Orgelbespe ling door den heer LouLi Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 34 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat jg geopend eiken dag van 10S nar tegen betaling van 2b cent*. Uitgezonderd Zater dagen en H.-K. feestdagen. Lokaal Stads Doelen Herijk van Hp—12 uur voor: Leidscheetraat. Van 1—4 uur voor: Leidscheplein, Leidsdhe Vaart, Oost-Ind. Kade, Klarenibeeketraat, Lourens (.'«sterstraat en de nieuwe straten om de St. Bavokerk. OVERZICHT. Geen enkel bericht van beteekenis van den militairen toestand in den wereldoor log. De Engelache minister Sir Edward Grey heeft zich laten interviewen door een me dewerker van de „Daily News" en in dit persgesprok ts het eigenlijke antwoord op de jongste redevoering gegeven van den I)uit- schea rijkskanselier, gehouden op. 5 April j-l. in den Rijksdag. Grey geeft daarin te verstaan, dat Engeiand en de overige ge allieerden vooralsnog van geen vrede willen weten. ut />ruisi8ch» overheersching van ■RrU t hp 'urot'u en daaronder gerekend het Bntsehe cnauuennjk betreft, zcide hij, dat het, Lugelsclio volk den strijd niet zon op geven, voor en aleer de bevrijding vau Bel gis en Servië, waarvoor Asquith al3 pleit bezorger optrad, verwezenlijkt zoude zijn. Er kan van goön vrede sprake zijn, afwij kend van het gesloten verbond; alleen .in overeenstemming met de geallieerden en na het doel te hebben bereikt zal aan den strijd een einde worden gemaakt. Vertrouwen in de bemiddeling der neu trale staten, gaf minister Grey te kennen, heeft Engeland niet. Wanneer er menschen met vredelievende raadgevingen naar ons toekomen, zoo zeide hij, dan moéten zij ons vertellen wat soort van vrede hun voor den geest staat, kij behoorden te laten we- - ten aan ivelkw zijd© zij «taan, want da te- elkaar oorlogvoerende partijen zijn het "iet eens. Do neutra tem zuiden dus, volgens het'denk- •»eeld van Grey, partij moeten kiezen om werkelijk invloed te kunnen uitoefenen met hun vredesberapeiingen. Maar dan zijn het geen onpartijdige bemiddelaars meer. Waar zij aldus de partij zouden kiezen der geallieerden en dit zal toch zeker Grey's wensch zijn zouden zij zich tegenover de belangen van Duitschland en diens bondge- "ooten stellen en'vermoedelijk niet anders eWerken dan een uitbreiding van den oor- °S, waarin de vredestichters dan zelf zou- en worden betrokken; terwijl zij, de zijde cr Afidden-Piirnrieg'sche mogendheden kie zend, in conflict zouden komen met de ge allieerden zelf, die van ,de onzijdige vre- desvrienden tlians zelf verlangen partij te kiezen. In ons nummer van morgen zullen wij een uitvoerig uittreksel geven .van het gesprek en dan komen wij hierop nader terug. Voors hands luidt evenwel de conclusie, dat het uiterst moeilijk zal zijn de strijdende par tijen 'die het niet eens zij nil zegt Greyl tot. elkander te brengen en dat dus nog weinig hoop. op vréde bestaat. Een lucht-ministerie in Engeland. Er wordt veel gepraat schrijft de „I imes over de aanstaande oprichting van een lucht- ministerie met Lord Gurzon aan het hoofd. Zeker is, dat oen hervorming van den luclit- dienst op groote schaal kan worden verwacht. Het vraagstuk dor luchtpolitiek zal deze week omstandig door loet parlement worden behan deld. Dinsdag komt Joynson-Hiok's motie in het Lagerhuis aan de orde, Donderdag Lord Mon tagu's motie in het Hoogerhuis. De regeering zal in die zittingen volledige inlichtingen over haar plannen geven. De „Daily Mail" wijdt een hoofdartikel aan het algemeen gerucht, dat Lord Curzon tot minister van het luchtwezen zal worden be noemd onder het opschrift„De verkeerde man. Wat weet Lord Curzon van luchtvaart?" Vrees voor zeppelins. In het Lagerhuis heeft de liberaal King ge vraagd of de regeering niet een prijs van even tjes 10,000 pd. st. zou uitloven voor de uitvin ding van een granaat, klein genoeg om in een vliegtuigkanon gebruikt te worden, die binnen in een zeppelin zou ontploffen en brand ver oorzaken. Van regearingswege werd geantwoord, dat er voortdurend werd gewerkt aan de verbetring van projectielen tegen zeppelins en het legerbe stuur tienduizenden denkbeelden daaromtrent ter beschikking kreeg. Een prijs er voor uit te loven leek het legerbestuur overbodig. D« Russen in Trebizond». De oorlogscorrespondent van do bladen to St. Petersburg meldde, dat Treblzonde nog steeds zijn normaal aanzien niet herkregen heeft. De schade, binnen de stadsmuren aangericht, is betrekkelijk gering; de rijke kunstwerken en de tallooze kerken hebben bijna in het geheel geen schade geleden. In Trebizonde zijn niet minder dan 70 kelken, 30 Christelijke en 40 Mahomedaansclie. Het normale aantal inwoners, 60.000, is sterk gedaald. Op het oogeubiik zijn' nog hoogstens 14.000 inwoners in de stad. De Turksche bewo ners hebben bijna allen met het Turksche leger de stad verlaten, evenals het grootste gedeelte der Grieken. Daarentegen zijn de achtergebleven Armeniërs zeer talrijk; zij bewijzen het Russi sche legerbestuur gewichtigo diensten en heb ben zich tot franc-tireurs-eorpsen vereenigd om de Koerden on de Turken te bestrijden. Niet ver van Trebizonde worden hevige en zeer bloedige gevechten geleverd. Het ontzet tende kanongebulder is in de stad duidelijk hoorbaar. Trebizonde wordt door de Russen geweldig versterkt, vooral de hoogte ten Noorden en ten Oosten worden sterk uitgebouwd. Naar het Zui den wordt een ring van fort-stellingen aange legd. In do haven van Trebizonde zijn reeds Rus sische oorlogsschepen aangekomen en do ma rine-autoriteiten maken van de stad een basis voor operaties ter zee. Bijna dagelij ka verschij nen Duitsche onderzeeërs voor de haven, terwijl vliegtuigen boven de stad vliegen. Ook het mijnengevaar w zeer groot. De Turken hebben voor hun aftocht in de haven en op de reede van Trebizonde zeer verborgen mijnveiden ge legd, welke het grootste gevaar voor de Rus sische scheepvaart opleveren. Verleden week hebben grootvorst .Nicolaas, generaal Janusclikevitsj en generaal Judenits'j een bezoek aan de stad gebracht. ,Zij bezichtig den de stad en de verdedigingswerken en in specteerden de troepen en een gedeelte der Rus sische vloot. De Armeensche bevolking ondersteund zoo wel de militaire als de burgerlijke autoriteiten en is deze behulpzaam om orde en rust te be waren en zot> noodig te herstellen. Onder Eugelsclien druk. De Deensche poste rijen heben bekend gemaakt, dat geen postpa- ketten meer ter verzending naar Duitsohland worden aangenomen, tenzij de afzender een ver arm# teekent, dat de inhoud, voor zoover uit het buitenland afkomstig, uit een neutraal land •tarnt. De Duitsche pers en de oorlog. Van de in de Duitsche taal uitgegeven couranten en tijd schriften hebben sedert het begin van den oor log tot nu 1067 definitief de uitgave gestaakt, daaronder 221 politieke dagbladen. Tijdelijk hebben 1226 de uitgave gestaakt, daaronder 287 politieke dagbladen. Tegenover dezen ach teruitgang staat de verschijning van 942 nieuwe bladen, waaronder 210 politieke dag bladen. De Ü- en mqiioorlog. Naar Lloyds meldt, is het Engelsche stoomschip „Eretria" tot zinken gebracht. In den loop van April, zoo meldt het Berlijn- sche Wolffs-bureau, zijn 90 vijandelijke handels schepen,tarnen vertegenwoordigend 220000 bruto registerton door Duitsche en Oostenrijk-Hon- gaarsche duikbooten ia den grond geboord 'of wel door mijnen ten onder gegaan. DE HEL VAN VERDUN. Ferri Pesani, een Italiaaiisch oorlogscorres pondent, schrijft in de Turijn verschijnende „Stampa" De soldaten hebben er recht op, dat hunne heldendaden in alle bijzonderheden worden me degedeeld. Alleen de naam van de plaats waar zij strijden, verschilt- d6 hol is overal hetzelfde. Voor de afdeelingén, die zich naar de voorste loopgraven moesten begeven, komt het er in de eerste plaats op aan, deze te bereiken. Zij moe ten 5 K.M. of meor afleggen, welke geheele strook door de Duitsche artillerie bestreken wordt. Dit duurt vaak vier uren en kost steeds 10 pCt. der manschappen. Wanneer zij eindelijk zyn aangekomen, moe ten de soldaten 'n week lang in hunne stellingen verblijven, waarbij zij van de geheele wereld zijn afgesneden. Zij kunnen niet van levensmiddelen en patronen voorzien worden en moeten dus me devoeren zooveel zij kunnen dragen. Zelfs op versterking kunnen zij niet rekenen, maar moe ten alleen weerstand bieden, hoe klein hun aan tal ook is. Wie zich eenmaal daar bevindt, moet er op rekenen een week lang bijna niet to slapen, te eten en te drinken: Ook het telefonisch verkeer is afgesneden, daar het bombardement alle dra den zoodanig beeft vernield, dat geen verbin ding meer mogelijk is. Zeven dagen lang regent het zonder ophouden granaten-over lien heen, die dikwijls op cenige passen van lien in den grond slaan. Ilun ccuigo steun daarbij is hun heldhaftigheid. Wanneer slechts de helft van hen overblijft, dan is dit reeds een gunstig resultaat, dat ech ter slechts kan bereikt woi*den, wanneer zij ge durende een dag niot meer dan drie Duitsche aanvallen moeten afslaan. In dezon sector wordt gestreden en gestorven, zooals dit nog nooit op de wereld het geval is geweest. ENGELAND. De slachtoffers van den Ierschcn opstand. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat tot 9 Mei aangifte was gedaan dat 180 burgers waren gedood en 014 gewond. En volgens Tennant, de onder-minister van oorlog, in het Lagerhuis, mededeelde, waren er in Ierland 14 rebellen terechtgesteld, 2 ter dood veroordeeld maar niet terechtgesteld, 79 tot gevangenisstraf veroordeeld en 1706 gedepor teerd. DUITSCHLAND. Het aftreden van minister Delbrttck. Het verzoek om ontslag van dr, Delbrück, den Duitschen minister van binnenlandsche zaken, komt niet onverwacht, schrijft de „Voss. Ztg." Toen hij in 't begin van April een kuur ging doen te Baden-Baden, was het reeds twijfelach tig, of'hij weder in staat zou zijn den in den oorlog zoó zwaar geworden last van zijn ambt te torsen. Dr.-Clemens Delbrück, in 1858 ge-boren, is zijn loopbaan begonnen Ms landraad in West-Prui sen; hij werd daarna benoemd tot regeerings- raad bij het opperPresl<lium in West-Pruisen en vervolgens tot opperburgemeester van Dant- v-ig- In 1902 trad hij als opper'president van West-Pruisen, in 190p als minister van handel en in 1909 volgde hij von Bethmann Hollweg, die tot rijkskanselier was benoemd, als minister van binnenlandsche zaken op. De „Berl. Ztg. am- Mittag" zegü dat behalve staatssecretaris, graaf Von Rödern ook staats secretaris Helfferieh als Opvolger van Delbrück wordt gepoemd. De keuze hangt nauw samen met het voornemen tot splitsing, van het minis terie van binnenlandsche zaken waarmee, zoo als bekend/ voor alles de centralisatie en de strengere uitvoering der maatregelen voor de voorziening met levensmiddelen bedoeld wordt. De Zwitsersche metaalhandelaren hebben geen vrije beschikking meer over hunne metaal- voorwaarden; ze zijn on beslag gienomen. Het Russische ijzersyndicaat Prodameta heeft in'het eerste kwartaal 1916 aan bestellin gen 22.70 (v. j. 36,9.1) naillioen poed geboekt. Uit Madrid wordt geseind, dat de staking dor spoorwegarbeiders in Spanje ia opgelost in bet voordeel der werklieden - Het mijn werkers verbond in Engeland heeft zich met 583,000 tegen 135,000 stemmen op nieuw 'tegen den dienstplicht uitgesproken. Te Manchester dreigt een staking in de ka toennijverheid. De spinners en kaarders bobben besloten tot 'n actie voorlOprc. loonsverliooging. Het lijk van den in Arabië overleden veld maarschalk, von der Goltz pasja, is, na te zijn gebalsemd, voorloopig te Bagdad bijgezet. Te St. Tropez, bij Toulon, heeft een groote brand een fabriek vernield en een scheepswerf geteisterd. 3 motorschepen zijn verbrand. In £weden zijn vele rivieren zoodanig ge zwollen, dat er op velé punten overstroomingen zijn. Er zijn vele wegen, bruggen, enz. vernield. Ook in Duitschland heeft men koude Mei dagen gehad. Vrijdag is te Berlijn de neerslag zelfs met sneeuw vermengd geweest. Naar gemeld wordt, ligt Professor Metsclx- nikoff van het „Instituut Pasteur", op sterven. De beroemde bacterioloog is 71 jaar oud. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit i3 benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden, mr. A. E. van Eldik Thieme, thans in gelijke betrekking te Winschoten; is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's-Gravenhage, ter standplaats de ge meente Zoeterwoude, S. J. Ruizeveld, candi- daat-notaris te Boskoop; is benoemd tot notaris binnen bet arrondisse ment Ptrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, W. A. Th. Warren, candidaat-notaris aldaar. De gewone audiëntian der ministers van Bui- tenlandsche Zaken, van Finantian en van Oor log hebben deze week niet plaats. D EEEESTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn tot ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 23 dezer, des avonds te half negen. GEEN ONDERHANDELINGEN OVER UITVOER VAN VLEESCH NAAR ENGELAND. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij uit de beste bron vernemen, is het door Reuter overgeseinde gerucht, als zouden er tusschen de Nederlandschen en de Britsche regeering onderhandelingen plaats vinden over den uitvoer van vleesch uit Nederland naar Engeland, van allen grond ontbloot. DE LIBERALE UNIE. De Liberale Unie heeft te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden. Het lid der Tweede Kamer, mr. Fock, sprak eene openingsrede uit, die eene loftuiting op het Ministerie bevatte, omdat'het uitvoert het con centratieprogram en waarin den linkschen werd voorgehouden bij de Staten-verkiezingen, om stemmetjes te winnen, met de quaestie van het tarief te gaan werken. Onze menschen zijn dus gewaarschuwd en kunnen zich alvast voorbereiden op wat te wach ten staat! Als bestuursleden werden herkozen mri. P. Rink en mr. H. Smcenge. Medegedeeld werd dat de Unie thans telt 138 kiesvereenigingen met bijna 15000 leden. KATHOLIEKE WEST-FRIESCHE LAND DAG. Wij ontvingen het programma van den Ka tholiek-en West-Frieschen landdag op Maandag 22 Mei op een terrein tegenover de R.-K. Kerk te Wognum te hourden. O. m. zal eene rede worden uitgesproken door den ZeerEerw. Heer rector Stroomer en het lid der Tweede Kamer, baron van Wijnbergen. Na afloop van den dag zal in de kerk van den H. Hieronymu3 te Wognum een Lof tot dank zegging worden gehouden. AANVRAGEN OM PASSEN. Mededeeling van het Keizerlijk Duitsch gezantschap te 's Gravenliage Daar zich bij de tot dusver geldende in deeling van de bevoegdheid der verschillen de Keizeriijke consulaten met betrekking tot Pas-aangelegenheden voor de bewoners van eenige deelen van Nederland moeilijk heden hebben voorgedaan, wordt van 16 Mei a.s. af de volgende nieuwe indeeling der consulaatdistricten van kracht. Passen, verlofbewijzen om te passeeren en pas-visa aan personen, op een bepaalde plaats gevestigd of er verblijfhoudend, wor den verstrekt: le. door het Keizerlijk Duitsche consulaat- generaal te Amsterdam voor do provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland (noordelijk van den spoorweg Den HaagGouda—Woerden met inbegrip dezer steden) en de provincie Utrecht; 2e. door het Keizerlijk Duitsche consulaat- te Rotterdam voor de provinciën Zuid-Hol land (zuidelijk van den spoorweg Den Haag —Gouda—Woerden) voor de provincie N. Brabant in de districten ÏBergen-op-Zoom, Heusden, Breda; 3e. door het Keizerlijk Duitsche consulaat te Maastricht voor de provincie Limburg; 4e. door het Keizerlijk Duitsche consulaat te Vlissingen voor de provincie Zeeland; öe. door het onder het Keizerlijk consu laat-generaal te Amsterdam ressorteerende (Passenburegu te Arnhem (De [Wetstraat no. 1) voor de provincie Gelderland, Overijsel, Drente, Groningen, Friesland en voor Noord- Brabant- in de districten 's Hertogenbosch, Grave, Helmond, Eindhoven. Deze nieuwe indeeling der consulaat-ge bieden heeft alleen betrekking op aangele genheden, passen betreffende; voor alle an dere consulaatzaken blijven ook de hier niet genoemde Duitsche consulaten in Ne derland als tot dusver bevoegd. ACTIE VAN VISCHHANDELAARS. Op een te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot het stichten van een landelij- ken Bond.van vischhandelaren enz., om eene gezamenlijke actie te voeren tegen het han deldrijven in visch door rijk en gemeente. Een commissie werd benoemd, welke als voorloopig bestuur verder het noodige zal doen ter defitieve oprichting der nieuwe or ganisatie. Tot leden dier commissie werden aangewe zen de heeren J. Visser, reeder, en Th. van der Klaauw, heiden te IJmuiden; A. de Jong en J. Kienstra, heiden te Amsterdam; L. Sim mers te 's Gravenhage; C. Koops, te Arnhem; en A. L. Engelman, P. J. Oostveen en A van Briekhuyzeu, allen te Utrecht. De heer En gelman te Utrecht zal als secretarie van het voorlo-opig bestuur optreden. VIERDE LUSTRUM VAN DE R.-K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTA THOMAS AQUINAS". Het vierde lustrum van de R.-K. Studen- tenvereeniging „SanctusThomas Aquinas", te Amsterdam, is gistermorgen begonnen met een plechtige H. Hoogmis, waaronder algo- rneeue H. Communie, in de kapel van het St. Ignatiuscolle-ge aan do Hobbeinakade. De plechtige H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. Hooggel. Pater Prof. Mgr. Dr. J. V. de Groot O. P., eerevoorzitter der Ver- eeniging, met assistentie van de Veleerw. Paters Tuminers en Crolienberg. Onder de aanwezigen bevonden zich de volgend© leden van het Eere-Comité, dat voor dit lustrum werd gevormd: Mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, Prof. Dr. Alph. Steger, hoogleeraar te Delft, Prof. P. G. Groenen te Warmond, Pater M. A. van Everdingen S. J., rector van het R. K. Gymnasium te Amsterdam; Pater M. Sclimedding S.J. di recteur van de R.-K. H. B. S. te Amsterdam; ur. A. Barge t-e Amsterdam, oud-praeses der Vereeniging. Voorts dr. Hoffman te Gouda en pater B. Molkeniboer O. P. Door een koor van Thomas-leden werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd de ,3üsa in Honorem Sanctae Mathildis" van Hub. Cuijpers, onder leiding van den com ponist. Bij het begin der H. Mis werd ge zongen de Veni Creator van Witt. Onder de algemeene H. Communie werd een gedeelte van Cuijpers' Aiphonsus Oratorium tèn ge- hoore gebracht. Na de H. Mis was er gemeen&chappelijik ontbijt in American Hotel. Des namiddags was er van drie tot half zes in „American" gelegenheid het bestuur met dit vierde lustrum te eomplimenteereu. Het bestuur bestaat uit de volgende beeren: pater J. V. de Groot, eere-voorzitter; F. G. C. M. Teulings praeses; B. C. J. M. Ides, viee-praese; J. M. J. Vuylsteike, ab-acfls J, H. J. Ensink, quaestor; E. Q. van der Veen Zeppeu-feldt, ab-actis II. Deze receptie was buitengewoon druk bezocht. Opgemerkt wer den o.m.: voorzitter en secretaris van den Senaat, afgevaardigden van kath. Studen- tenvereenigingen, Mgr. L. E. Jansen, Deken van Amsterdam, rector Van Everdingen, pater Schmedddng, pater B. Mblkenboer, pa ter A. Gieleu, moderator, pater W. de Veer, oud-moderator, prof. Dr. A. Steger, afgevaar digden van het-Amsterdarnsche Studenten corps, prof. Groenen, verschil lende professo ren, waaronder prof. K. Kuiper en H. Boisse- vain; en afgevaardigden van tal van katho lieke vereenigingen. Gelukwenschen per telegraaf en anders zins kwamen o.m. in van den R. K. Volks bond, de St. Vincentiusvereonigingen, prof. J. Schrijnen, prof. Mendes da Costa, Dr. Mcu- leman, prof. Beysens, pater Vrijmoed, Mr. P. Aaiberse, van den Dekenalen Bond. De Sociale Cursus zond een bloemstuk. Te half 7 was er feestmaaltijd in Artis. Daarna samenkomst in Bellevue onder lei ding van den oud-praeses Dr. A. Barge. DE EEIHJ M NOVARUM-HERDENKING. Behalve in Haarlem is ook op een aantal andere plaatsen in hot land met grooten luister herdacht de uitvaardiging van de Encycliek „Rerum Novarum". Te Amsterdam had iii het Concertgebouw oen groote meeting plaat3. In optocht met ontplooido banieren was men daarheen ge togen van het Gildenhuis af. In den stoet bevond zich ook het muziekkorps van. den Votlksbond. Het was een geweldige en groot- sche manifestatie. Als spreker trad op de Z.Eerw. pater Borromaeus de Groeve. Tegelijk met de groote meeting in hei Concertgebouw had in het Tolhuis een bij-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1