DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. I NASSAULAÜN 49, HAARLEM DE OORLOG telegrammen buitenland mm SORTEERIKG BLAUWE STOFFEN. LUXE EN OASELU SCHOEISEL. P. W. TWEEHUIJSEN, Beverwijk rechts! Van hedenmorgen THEOD. G. v. DUSSELDORP 5 Barteljorisstraat 5. - Icleloon 2144. BINNENLAND Dinsdag 16 Mei 1916 41st® Jaargang Intercomm» Telefoonnummers 1426 en 2141 Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE ELIIO, HAARLEMSCHE ALLEOAËJES H°- i9i9 KORTE BERICHTEN EEN JAPANSCH PROTEST TEGEN ENGELAND. RUilftE SORTEERING Barteljorisstraat 27. MM. NUULEM» CMOT Per ABONNEMENTSPRIJS i a maanden voor Haarlem en da agentschappen (kom e'ener gemeente)/1.60| m i„„.J f r» voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en de agentschappen 0,12S| afzonderlijke nummers 0,05. -i PRIJS DER ADVERTENTIËN i Van I5 regels/0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20| advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—4 regel» 0,40, elk» regel meer 0,10. VLEESCHNOOD? i\Vij Uebbeu eens geïnformeerd, waarom de prijs van het rundvleeseh alwéér is om hoog gegaan. Wat hemel, waar gaat dat naar toe op den duur? Het bleek ons, dat het odium van die verhoQging niet do slagers treft. Die moeten wel: de koeien zélf worden al maar duur der. Maar hoe komt dat dan toch, vroegen wij?..... En het antwoord was: de uitvoer! ilTitvoer naar Oostenrijk. iüityoer naar Duitschland. .Uitvoer naar Engeland u»:- Nu mag er slechts melkvee drachtig veo worden uitgevoerd, maar"''nder Jen beweren dat er ook ander v naam van melkvee t land uitgaat. Deze bewering wöjrdt- echter nu weer van- we„e net Ministerie van Landbouw tegen gesproken: er is duchtige controle. En tevens zint men op 'beperking va5) tien uitvoer, zoo wordt erbij gemeld. Als dit zoo is, mag worden verwacht dat de al te liooge prijzen die nu door de spe culatie voor vee worden betaald, spoedig wat zullen dalen. Hopen we, dat dan ook de prijs van het vleesch naar beneden zal gaanl AGENDA. 17 MEI. GebouwSt. Bavo ömedestraat 23 Bestuursraad 8V» uur. Bijzondere Onder is ijzers 8 uur. Schouwburg Jansweg Bioscoop ex ploitatie Herman Smits en Oo. 8H uur Voorstelling. Bisictvpp olijk Museum Janiwtraat 79 geopend eiken dag van 106 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Lokaal Stads Doelen Herijk van 8j»—.12 uur voor: Brouwersstraat en Zuid- Brouwersstraat. Laat u niet ontmoedigen, vrienden van Bever wijk' De slag die u getroffen heeft is groot, kiezers van ons 26ste district, maar, wat ik u bidden mag, geen warihoöp, neen, wanhopig stoere arbeid liever, om in den tijü die ons rest ons verlies te herstellen, God en Kerk tei eer, ons vaderland ten goede. Zwaar is ons verlies, zeer zwaar. Buiten de vele malen in ons dagblad noem den wij den naam Passtoors ook driemaal, te Beverwijk, Sclioten en Heemskerk, in zijn dis trict, en driemaal getuigde het machtig appiaus ons van zijn populariteit en driemaal getuigde Uroot-Bëverwijk de onwrikbare waarheid dat het Passtoors wilde, den ouden Passtoors, den man van vele verkiezingen in glorietijd, en driémaal werd ons de onverwoestbare overtuiging opge drongen dat te Ginneken de man woonde van Beverwijk en dat wij zijn district met hem, voor hein en door hem, rechts hadden gewend. On- twijfelbaar. God heaft genomen, maar liij heeft ook ge geven. De Alwijze nam hem tot Zich, onzen Pas- stoors? in wil zij geprezen, wij morren niet, deAIbeh°ecter heeft ook-gegeven: een j P"if v®°' °ns, Bevervvijkscbe werkers, want dit staat bij mij vast, zonder Gods wei- gevallen geen victorie en geen Gods welbehagen zonder gebed en voorspraak, en deze voorspraak hebben wij gewonnen door een plotseling ver lies: Passtoors' dood beteekent Passtoors hulp bij den Almachtige. Deswegen, geen wanhoop, Beverwqksche vrienden De onverwoestbare glimlach van onzen leiaei zal hierboven voor ons verblijdende hulp ver overen. Met deze gedachte dan: aan den arbeid; K- Aan den arbeid. Gij arbeidet reeds en liadt u voorgenomen te blijven werken en zwoegen? Aan dubbelen arbeid dan. Het zal noodig zijn, H*t wordt thans een der zwaarste kampen, welke pditiek Nederland beleefde, maar winnen moe- Kil wij, winnen zullen wij, en in 1917 zal héél vithohek Nederland juichen bij de mare: Bever wijk rechts, zooals heel katholiek Nederland in 91 i treurde bij het oiigeloofelijk bericht: Bever wijk links. Wij gaan in Christus herstellen De fundamenten uwer actie zijn gelegd. Uw «eu rrale Bond van Propagandadubs is er. Haakt er gebruik van. Ten eerste door zooveel nogelijk propagandadubs te.vormen in uw uit gebreid district, opdat de Bond zooveel mogelijk leden hebbe, opdat ook overal een kem is waar omheen zich de vrijwilligers straks kunnen groe- péerai. Want re zal geestdrift komen over Beverwijk! Vervolgens: maakt gebruik van uwen Bond als Centrale uwer actie, als aangewezen lichaam om leiding ie geven aan uw gesproken en geschre ven propaganda, als aangewezen organisator ®f voorbereider uwer plaatselijke actie, als bron van advies, als hulp in nood en onmin. .Onmin? Laat de geest der vervloekte critiek met vaardig worden over u, kiezers van Bevér- rV neein 1 hierin dan nog eens uw Passtoors V .voorbeeld, die geen machtige eenheid be staanbaar achtte haast smalende critiek. Zooals hij zullen wij met Roomsche blijheid strijden. Strijden onder het beproefde leiderschap uwer kiesvereeniging-veteranen, strijden onder de geestdriftige aanvoering uwer propaganda-jon- geren: het zal gaan, het moet gaan, als nie mand, niemand achterblijft. Zal het gaan, kiezers van Beverwijk, zal het gaan uw dierbaar district om te werken voor den katholiek? Deze vraag mag niet beantwoord met wpor- Deze vraag moet beantwoord met daden. Uw aller daad zal de vraag geen vraag meer laten. Uw aller forsche daad zal de zekerheid scheppen, de vreugde en triomf onzer actie. Beverwijk rechts! Dat geve God. Mr. BOMANS. OVERZICHT. Van de gevechtsterreinen geen bijzonder belangrijke berichten; alleen de Russen mel den eenig noemenswaardig succes van liun front in Mesopotamia waar zij nog' altijd trachten verbinding te krijgen met de £n- gelsche troepen aan den Tiger. De Russen hebben namelijk, in de richting van Mosoel, de streek van Revandoes bezet en daar drie stukken geschut en een hoeveelheid muni tie buitgemaakt. Gevangenen werden er blijkbaar niet gemaakt; althans daaromtrent meldt het communiqué niets. Volgens Zwitsersche bladen zou een nieuw Italiaansch offensief ophanden zijn; hetgeen zij hieruit afleiden, dat er groote troepen verplaatsingen in den laatsten tijd voorko men en sterke contingenten naar het front zijn gebracht, terwijl in Venetië talrijke troepen in reserve-worden gehouden. Ook vernamen deze bladen, dat ,weer nieuwe lichtingen eerlang in Italië zuilen worden opgeroepen. De Engelsche en Eransche pers heeft het natuurlijk bijzonder druk over de vredea- boschouwinyen van president Poiucaré. en Sir Edward Grey; en brengt hulde aan deze woordvoerders, die naar do bladen opmerken de juiste opvatting van de ge allieerden hebben verkondigd. De „Repu- blique Franchise" is o.m. van oordeel dat men nooit genoeg kan herhalen dat de ge allieerden oorlog voeren om der wille van den vrede, een grooten oorlog om een groo- ten vrede. „Slechts één vrede is mogelijk aldus do „Écho de Paris" die, volgens Poincaré, Duitschland de gelegenheid zal ontnemen opnieuw een oorlog te beginnen." De verzoenende redevoering van den Du.it- scliqu rijkskanselier heeft ten minste dit uitgewerkt, dat men nu toch overal over vrede begint te spreken en dat niet meer zonder eenigen vorm van proces elke vre- desgedachte „wordt afgewezen. Opmerkelijk is ook dat de vrede,«geruchten ditmaal zoo luug aanhouden. In het tweede blad komen wij in een af zonderlijk artikel nader terug op de uitla tingen van Sir Edward Grey. De iluur van den oorlog niet voorzien. Vol gens de „ltoeskoje Slowo" is Soeckomliaof, de gewezen Russische minister van oorlog, aan een .verdedigingsgeschrift bezig, waarin hij zegt, dat hij niet heeft ingezien, dat de oorlog zoo lang zou duren en dat hij zulk een uitbrei- ding zou aannemen. Dit hebben, zegt hij, ook de ministers van buitenlandscbo zaken in an dere lauden niet tijdig ingezien. Een Frausche persstem over Koning Alfonso. Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Genève dat de „Gaulo'is" niet groote instemming van koning Alfonso, om te gelegener tijd een werk zaam aandeel te nomen aan de vredesprélimi- nairen, begroet. Niemand is daartoe een meer aangewezen persoon dan do ridderlijke figuur van den Spaansohon koning die aan alle oorlog voerenden sympathiek is. Een Eugelseh watervliegtuig verongelukt. Naar de „Lokalauz.uit Kopenhagen verneemt, is door het teruggekeerde atoomschip J,Phoenix" bij aankomst te Esfoberg (Denemarken) be- 1 loht, dat het in de Noordzee een verongelukt EngeHch watervliegtuig heeft ontmoet; on danks alle nasporingen is de bemanning niet gevonden. Een Amerikoaiisch protest. Oud-president iaft, voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, heeft het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken verzocht te protesteeren tegen Engeland's weigering om hospitaalbenoo- digdheden door te laten naar Duitschland. Taft acht dit een schending van het verdrag, van Genève in 1908. Het is waarschijnlijk, meldt de „Times' dat het ministerie van Buitenland sche zaken aan, het verzoek gehoor zal geven. De Italaansclie oorlog. Op' de vraag, in het Lagerhuis door King gesteld, of er onderhan delingen met Italië waren gevoerd om het te brengen tot een oorlogsverklaring aan Duitschland, antwoordde Sir Edward Grey ont kennend. Z. H. DE PAUS EN DE VREDE. GENEVE, 15 Mei. (Part.) Uit Rome wordt aan de „Stampa" geseind dat het Vatikaan druk onderhandelt met den Spaanschen gezant ten einde Koning Alfonso er toe te krijgen het initiatief te nemen tot het aanknoopen van vredesonderhandelingen. Tegelijk zou het Va tikaan pogingen doen om president Wilson daartoe over te halen. DIPLOMATIE. HAMBURG, 15 Mei. (Part.) Naar het „Ham burger Fremdenblatt" meldt, is de Braziliaan- sclm gezant 1 effvon Hoonholz van zijn post te Berlijn teruggeroepen en tot zijn opvolger benoemd de heer Von Gurgel da Amsral, die tot nu too gezant was in Den Haag. KOPENHAGEN, 16 Mei. (H. N.) Naar de Japansche .Weekly-Mail" meldt, heeft het be stuur van den nation^len diplomatieken bond te lokio een vergadering gehouden, waarin de vraag over het onrechtmatig aanhouden van Ja- panaöhe schepen door <de Britselie vloot is be handeld. Er werd een motie aangenomen, die, hoewel in vriendelijke be woordi ngen ges le id, ecu energiek protest tegen deze handelwijze bevat. DE U- EN MIJN OORLOG. GENEVE, 10 Mei. (Part.) Men verneemt dat bij Durazzo een Oostenrijksch schip, dat van C'attaro kwam, op een drijvende mijn is ge- stooten en gezonken. ENGKI/ANa Het hoogverraiad-pi'bces tegein Sir Rqgér Casement. Onder beschuldiging van hoogverraad is Sir Roger Casement gisteren voor den Lon- denschen politié-rechter verschonen. Casement zag er bleek en afgevallen, uit. Een groot gedeelte van de kleine rechtszaal werd door journalisten ingenomen. Er wa ren bijzondere zitplaatsen ingeruimd voor de vertegenwoordigers van d(e pers der onzij dige landen. Éen ander gevangene, een soldaat, Bailey genaamd, die nu Zondag juist nog in de Londensche wijk .Wandsworth werd gear resteerd, zat ouder gelijke beschuldiging met Casement in de bank der beklaagden. De procureur-generaal zelf gaf aanstonds een toelichting tot •de aanklacht en schetste Casement's loopbaan in consulairen dienst. Hij gewaagde van Casement's pogingen om de lersche krijgsgevangenen ever te ha len zich aan te fluiten bij een ïersclie bri gade, tl ie hij verklaarde in Duitschland te willen vormen ter bestrijding van de Engel- schen. De procureur-generaal zeido er trotsch op te zijn te kunnen meedeelen dat de overgroote meerderheid der lersche krijgsgevangenen het aanbod van Casement afwees. Hij deed vervolgens voorlezing van een verklaring, door Dailey afgelegd om trent Casement's pogingen tot het ovcrha.len van"krijgsgevangenen. Bailey trad tot Case ment's brigade toe, ten einde op deze wijze te trachten uit Duitschland weg te komen. Na een bezoek op hm Duitsche ministerie van oorlog, v.crd li ai Dy naar Wilhelmshafen gebracht, vanwaar hij en Casement op een duikboot naar de lersche kust werden over gevoerd. Zij werden in een samendrukbare boot naar land gebracht; ia (je branding sloeg de boot om 611 Zii waadden naar de kust, doch keerden terug om hun wapenen te halen en zooals het verhaal dan ver der luidt. Kort daarna kwamen Bailey en Casement to Traleo aan, waar Casement werd gearresteerd. Aan boord van de duikboot, bad Bailey vernomen dat een klem vaartuig 20.000 ge weren, esuige rnillioencn patronen, 10 ma chinegeweren en een hoeveelheid bommen bevatte. Dit alios werd naar een plaats dicht bij Tralee gebracht. De procureur-generaal verhaalde hoe dit vaartuig, dat den naam Aude opgaf, door een patroeljcboot werd gepraaid, die het last gaf haar naar Queen- stown te volgen. Kort daarna heosöh de Aude de Duitsche vlag, blies ziehtzelf op en zonk, terwijl do bemanning zich redde in de sloepen. Duikers hebben sindsdien be vonden dat do Aude geladen was met Rus sische geweren, model 1905. Alsnu werden als getuigen gehoord do teruggekeerde krijgsgevangenen, waarna do zitting tot heden werd verdaagd'. 1040 UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is aan den heer A. N. Noppen, op verzoek, eervol ontslag- verleend uit zijne betrekking van chef-mon teur (1ste onderwijzer) bij de opleiding van monteurs der Koninklijke marine te Amster dam. met ingang van 1G Mei aan den heer P. Bouwmeester, op verzoek, eervol ontslag- verleend als expert bij de Scheepvaartin spectie in het 2e district te Rotterdam; met ingang van 1 Juni benoemd tot ex port bij de Scheepvaartinspectie in het 2de district te Rotterdam, de lieer J. den Hol lander, thans expert bij de Scheepvaartin spectie in het 4e district te 's Gravenhago. ALG. BOND VAN R. K. KIES VEREEN. IN NEDERLAND. Aan de agenda der jaarvergadering van den A'ig. Bond van R. K. Kiesverenigingen in Ne derland is nog als punt van behandeling toege voegd Bespreking van liet Stemplicht-rapport. Do R.K. Kiesvereeniging in het district Tilburg heeft aangenomen het voorstel van het bestuur om zich aan te sluiten bij den Bond. i PROV. STATENVERKIEZINGEN. HAARLEMMERMEER. Door de Christel. Hist. Kiesvereeniging te Heemstede is als candidaat voor de Provincial© Staten, in 't kiesdistrict Haarlemmermeer gesteld de heer Jlir. Mr. P. Teding van Berkhout Boeken rode te Aerdenhout, aftredend lid, die deze candidate ui- heeft aanvaard. DE KONINGIN IN NOORD-BRABANT. Naar „Het Huisgezin" verneemt, zal H.M. de Koningin morgen in Den Bosch aanko men, om van daar ,uit te paard eu por auto een tocht te omturnemen tor inspectie van in do provincie Noord-Brabant gelegerde troepen: DE UTRECHTSCHE LUSTRUMFEESTEN. In tegenspraak met loopende geruchten kan worden medegedeeld, dat de studentenfeesten te Utrecht, ook al mochten dan geen militaire ver loven verleend worden, toch zullen doorgaan. GEEN ROGGEBROOD. De minister van Landbouw enz. heeft in eene circulaire aan de Burgemeester medegedeeld, dat in vele gemeenten het verbakken van rogge bloem tot brood leidt tot ontduiking van witte brood bakken, doordat groote hoeveelheden tar webloem worden toegevoegd. Daarnu de con trole hierop uiterst moeilijk is, komt liet hem noodzakelijk voor, het verbakken van rogge bloem tot brood te verbieden. Tegen het "ver bakken van roggebloem tot koek bestaat uit den aard der zaak geen bezwaar. Wij zullen dus voortaan voorloopig ook geen roggebrood meer kunnen eten! MENINGITIS EN INSUBORDINATIE. De vader van een gestraft landweerman schrijft in „Het Volk" o.a. het volgende: Den len Mei werd in een der loodsen te Vreeswijk bij een aldaar gehuisvest militair, een vermoedelijk geval van nekkramp ge constateerd en op last van een militairen geneeskundige werd de patiënt per auto naar Utrecht overgebracht en opgenomen in een daar gevestigd ziekenhuis. De patiënt was gestraft met provoost en was daardoor in aanraking geweest met tal van andere militairen en toen ,de patiënt overgebracht werd naar Utrecht, moesten Üe m'cnsclien die met hem in aanraking waren geweest de coinpagnieskamer op, om daar de besmet ting over te brengen. Toen des avonds de overige militairen huiswaarts kwamen en hoorden wat was voorgevallen, hadden diezen geen trek om zich aan besmetting bloot to stellen en ble ven buiten de chambree staan. Zij vertrok ken naar terecht en meldden zich den vol genden dag weer aam. Zij werden toen on dergebracht in een voor hen in orde ge bracht lokaal boven de keuken (dus niet in het besmette gedeelte), waar zij een dag en een nacht hebben'doorgebracht, waarop, zij weder naar de loods terug moestén!. Volgens den zegsman zijn zij echtef ge straft: een met 21, twee met 12 en vier met 10 dagen politiekamer. VIERDE LUSTRUM VAN „SANCTUS THOMAS AQUINAS". (Eigen correspondentie). Gisterenmiddag 2 uur werd in de Aula van de Universiteit te Amsterdam ter gele genheid van het vierde lustrum de feestver- gadering gehouden. Onder de talrijke aan wezigen bevonden -ziek de Rector Magnificus prof. dr. E. Verstaffelt, Mgr. L. E. Jansen, deken van Amsterdam, Generaal-majoor A. Op horst, afgevaardigden van do Vrije Uni versiteit, afgevaardigden van zustervereeni- gingen. Dr. N. van Spanje, namens de Katli. We teusckappolijke VeresnLging, pater B. Mol- komboer, O.P., prof. dr. A. Steger, Mr. F. Reekers, lid der. Ie Kamer, prof. R. Kranen- TELEFOON 1770. 1080 burg, Mr. R. Romine, dr. Andr. Jansen, dr. C. C. Delprat, prof. J. V. de Groot, pater A. Gielen, pater W. de Veer, dr. A. Barge, verschillende hoogleerareu van de Univer siteit, afgevaardigden van Geloof en We tenschap en Violier. Nadat prof. J. V. de Groot de vergadering met gebed geopend had, nam de voorzitter, de heer Fr. Teulings, het woord en heette in enthousiaste bewoordingen de aanwezigen welkom bij deze bijeenkomst, dii de kern is van het lustrum. De feestvergadering is de basis voor de toekomst, welke veel hoopvols in haar schoot bergt. Spr. deelde mede, dat ruim een 40 man, actieve studenten, bij de vergadering niet konden tegenwoordig zijn door de repetitie vail Judith". De heer Teulings wees breedvoerig op den aard van het studentenleven en op den weg, dien de studenten hebben te gaan in het katholieke levenssysteem. Dat studenten leven doet zien een groote toename .van stu deerenden eu een steeds groeiend aantal af gestudeerden. In herinnering werd ge bracht hoe onder Van den Eerenbeemt on- deral'deelingen van S. Thomas werden op gericht: muziek, tooneel, Kath. Sociale Ac tie, dispuut-gezelschappen, en daardoor werd voortgezet wat onder praeses Hengst was begonnen. En ook nu wordt in S. Thomas met ernst gestreefd naar het goede. Een zuiyer-godsdienstige steun wordt gegeven .door do oprichting der Congregaties, waar mee Amsterdam begon. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck sprak daarna de feestrede uit. De staatkundige en godsdienstige beroeringen van de l6e eeuw gaven niet het minst aanleiding tot de vor ming van nieuwe toestanden. Tien jaren ua de Spaansche overheersching beleed in onze gewesten de groote meerderheid den katho lieken godsdienst. Dit veranderde meer en meer, nok wat betreft de invloed van het katholieke deel. De opstand tegen Spanje deed de noordelijke Nederlanders samengaan, maar daarna' kwam gedurende meer dan drie ecuwen een kloof tusschen twee deelen, waardoor niet begrepen werd datgene, waar in zii moesten samengaan, het zielenheil. Om die toestanden te begrijpen, moeten wij ons weten in te denken in het leven van onze voorouders. De levensregels zullen dan beter worden gekend. Voor de leden van „Thomas" geldt op de eerste plaats als ideaal dat zij, wat zij In zich voelen, aan anderen meedeelen. Getracht ook moet wor den aan geheel Nederland te brengen de goederen, die meer van deze aarde zijn. En daarnaast moet daarom staan zelfverecle- ling, of adel des harten, trouw in het huwe lijksleven en werkzaamheid in het sociale leven. Het woord: „Gaat en qpderwijst alle volke ren", geldt immers niet enkel voor onze pries ters en bisschoppen. De hoogere beginselen meer en meer bekend maken is een groot ideaal, en moet in groote mate door den katholieken Universiteits-student worden nagestreefd. Voor al omdat de geestelijken niet altijd daar con tact kunnen krijgen, waar leeken dit wel kun nen, en vooral de katholieke studenten. Spr. be handelde hierbij hoe langs wetenschap, kunst, sociale actie, godsdienst, de wegen naar Rome leiden. Was het niet voor menig andersden kende een openbaring te vernemen wat in deze vier opzichten door katholieken werd gedaan. Het zijn hoofdlijnen, waarlangs ook het studen tenleven zich beweegt. Maar toch inoet ook weer niet enkel door het intellect worden gewerkt, ook het hart dient een voornaam woord mee te spreken: het gelooven, het werk van het hart en het werk van den wil. Spr. ontwikkelde ten slotte hoe niet enkel voor de intellectueelen, en voor anderdenkenden dient te worden gewerkt, maar ook voor de niet-intellectueelen en voor katholieken-zelf. Het hoofdmotief voor dit alles moet zijn de liefde en het voorbeeld. De verede ling van het eigen godsdienstig leven is de beste waarborg voor het welzijn van ons volk. Spr. behandelde het actieve sociale leven der studenten, en noemde van de vele vereenigingen, waarvan zij lid dienen te zijn: „Petrus Cani- sius". Vóór alles dient dit werken georganiseerd te zijn. Het zal krachtiger zijn als eendrachtig, door studenten en oud-studenten wordt saam- gewerkt. Daarbij moet de katholieke student lee- ren zich voor anderen op te offeren.. De rijken onder hen mogen geen kaste vormen, en dienen als studenten den grond te leggen voor een later rijk charitatief leven. Spr. sloot met den wénsch, dat de Kath. Kerk door den katli. stu dent beter moge worden gekend door geloofs- genooten en andersdenkenden. (Applaus.) De heer F. Teulings deelde mede, dat tele grammen waren verzonden aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin, waarop antwoorden wa ren binnengekomen, die met applaus werden be groet. Voorts was een telegram ingekomen van Mgr. Callier. Vervolgens werd het woord gevoerd door Dr. A. H. M. J. van Rooij, voorzitter van het Reu- nistencomité, die een terugblik wierp op het ver- eenigingsleven in Thomas, en opwekte tot voortgaan op den weg en samengaan ook later van oud-stuaenten. (Applaus.) De heer F. Teulings sprak daarna een slot- en dankwoord, en deelde daarbij mede hoe op initia-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1