Allerlei. uit ©n provincie UIT DE ZAANSTREEK SCHA6EN EN OMSTREKEN KERKNIEUWS HOLLAND'S NOORDEN iPORT EN WEDSTRIJDEN RECHTSZAKEN, Landbouw en Visscberii De geschiedenis van kiemen Muck, Raadsels. Ons Ruil- en Verzamelhoekje. Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STERCKPROOT. Prijs 30 cents. Verkrijgt», bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaarnestad", te Haarlem. 6432 Bij rechtstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32V2 ct. in te zenden. HOORN. Personalia. Tot inspecteur van politie te Rot terdam is benoemd de heer P. de Jongh, van hier. IJMUIDEN, 15 Mei. Van de trawlende log gers kwamen heden aan den afslag: Wilhelmi- na VII 140 met f 351, Comelis Mar:nus KW 48, met f 427, Wilhelmina I KW 25 met 431. Neptunus KW 45 met f 307, Nicolaas KW 55 met f 156, Neerlandia KW 107 met 140, Dirk KW 19 met f 88, Prinses Juliana KW 17 met 121, 'Wilhelmina III KW 147 met f 238, Hugo en Greta KW 129 f 87, Wilhelmina. II KW 138 met f 248, Willem en Leendert KW 170 met f 178, Gijsbert Karei v. Hogendorp KW 110 met f 191, Noordzee IV KW 161 met f 23, Jacob KW 142 met f 32, Wilhelmina II KW 34 met f 179, Maria Johanna KW 125 met f. 83, Mercurius KW 46 met f 181, Noord zee VI KW 168 met f 235, Vriendschap KW 137 met f 312, Katwijk a.d. Rijn II KW 145 met f 170, Annie KW 54 met f 120, Stella IJM 237 met f 424, Catharine IJM 252 met ƒ210, Johanna SCH 388, met 378, Maria SGH 235, met f 447 en de logger SCH 315 met fSSi üfl zakelijk wordt geacht, -waarbij als maximum moet worden aangenomen 3 hectogram brood voor volwassenen en VA hectogram witte brood voor kinderen beneden 14 jaar per hoofd en per dag. Bij de berekening van de hoeveelheid bloem, welke de bakkers mogen verbakken, moet dan de opgave van de geneeëheeren als maatstaf worden aangenomen. DE PAPIERPK IJZEN AL WEDER GESTEGEN. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Doordien de Duitsche regeering met 1 de zer den uitvoer van papier verboden heeft en zelfs de pogingen, om daarvoor t m zelfs de pogingen, om doorvoer te krijgen can papier, dat vóór dien datum besteld en ;er verzending gereed was, geen resultaat hebben opgeleverd, is de prijs van het pa pier in ons land weer aanmerkelijk gestegen. Zoo bedraagt o.a. blijkens de zooeven ont vangen prijsnoteeriugen, thans de verboo ging voor: het gewone houtvrij post- en schrijfpapier 100—180 pet-; Holl. geschept papier 50 a 60 pet.; courantpapier 120 pet.; kunstdruk 4080 pet.; couverture 100 pet.; wit carton 6070 pet.; gekleurd carton 100 pet.; stroobord 110 pet.; zijdepapier 150 pet.; vetdicht perkamentpapier lOO pet.; pakpa pier 100 pet.; enveloppen 50 pet. het gommen van enveloppen 100 pet. Hierbij komt dat onderscheidene papier soorten en enveloppen tijdelijk, sommige zelfs door het ontbreken van grondstof fen in 't geheel niet meer verkrijgbaar waren, terwijl, mede door gebrek aan be paalde grondstoffen, r.oodig voor de goede bereiding, de meeste papiersoorten, die nog gefabriceerd worden, in kwaliteit verre bij vroeger achterstaan. Waar de drukkers vroeger bij afneming van groote partijen ieductie op den prijs kon den bedingen, doet zich thans het zeldzame- verschijnsel voor, dat de door hen te betalen prijs hoogor wordt/naarmate zij meer ge lijktijdig afnemen, hetgeen hierin zijn ver klaring vindt, dat de fabrikanten en gros siers overtuigd zijn, binnenkort, wegens pa- piernood, nog hbogere prijzen van hun voor raad te kunnen maken. ONREGELMATIGHEDEN BIJ EENE VERKIEZING. Naar „De Tijd" verneemt, zal naar aan leiding van eenige onregelmatigheden eeD onderzoek worden ingesteld naar de geldig heid van de 1.1. Woensdag gehouden her stemming voor een lid van den Delftschen gemeenteraad. Zoo zouden een paar kiezers kans hebben gezien ook nog een kaart van de stemming te gebruiken, en heeft een ge mobiliseerd onderwijzer te Roekanje, in po litieke kleeding, onrechtmatig aan de her- ■itèmrhing deelgenomen; liij moet dan ook Jen volgenden morgen door militairen in arrest zijn gesteld! Bij deze verkiezing won de candidaat der sociaal-democraten het van den katholiek met één stem meerderheid, zoodat de geringste onregelmatigheid in vloed op den uitslag had. Ben goed vruehtenjaar? Men schrijft uit len Gelderschen Achterhoek aan het „Hbld.": De drie gevreesde IJsheiligen (van 11 tot 13 Mei) zijn gelukkig zonder nachtvorst voorbij gegaan. Dit geeft boop op een goed vruchten- aar, want alle boomen hebben overvloedig ge bloeid, vooral perziken, kersen en pruimen, ter- wij] ook appel- en pereboomen alhoewel niet in die mate van verleden jaar rijkelijk bloesem ge lragen bebben.Indien we nu maar nictbe teleur stelling van bet vorig jaar krijgen toen de naand Juni ons, tegen de gewoonte in, met mnige dagen nachtvorst verraste, waardoor veel aevroor. Toch nog gered. In den vroegen ochtend •.eiide de botter U. K. 26 de Urkerhaven uit om t>ij Terschelling de kustvisseherij te gaan uit oefenen. üp zee bleek aan een zeilblok iet3 on klaar te zijn, wat 'dé Bclnppër H. Romkea mét een haak trachtte te verhelpen. Door een mie- greep verloor R. het evenwicht, viel over boord en verdween in de diepte, voorat oog van zijn nog jongen zoon, die met een knecht aan boord was. Toen R. weer boven water kwam en een hem toegestoken haak niet kon bereiken, riep hij den knecht toe, den botter „door den wind" te gooien, doch dit lukte niet, en hoe R. ook zwom, hij kon den door wind en stroom afdrij- venden botter niet naderen. Na bijna een uur in t oenemend gevaar verkeerd te hebben, kwam uit de verte hulp opdagen. De haringvisscher Lamert Post van de „U. K. 207", bemerkende dat g nds ;ets niet in orde was, kwam schielijk mei zijn vlet aanroeien, juist bijtijds om dea uit- geputten, reeds zinkenden Romkes vader van een groot gezin te redden en aan boord van „U. K. 26" terug te brengen. ITALIAANSCH-HOLLAND- SOHE SCHOORTEENVE- GERS. De weleerwaarde heer I. M. C. van Overbeek bracht, reizend in Zwitserland en Noord-Italië, een bezoek aan de schoonsteenvegers-kolonie van Bignascö. Hij deelt een en ander over zijn bezoek in „V. O. T." mede. Daaraan is bet vol gende ontleend: ....Ik ging op weg naar den sindaco, den burgemeester van Bignasco, die 40 jaar in Hol land moet gewoond hebben. Eenig zoeken in de smalle straatjes, met grijze, brokkelende woningen, naar het „mooi ste buis," zooals men ons zeide, voorzichtig heidshalve nog eens gevraagd aan een vrouw met Italinansche type, waar de sindaco woont, cn ik ben aan het goede adres, het is de vrouw van dan hoogsten bewindvoerder Bigna- co's zelve en zij laat mij door den frïssclien voor tuin in bare witgepleisterde woning binnen. Na eenige minuten drukte de forscho liand van een rijzigen vijftiger de mijne; de geestige oogen schitteren blij onder zijne grauw-zwarte haren uit, met gullen lach en in 't fijnste „Leeuwardensch" wordt ik verwelkomd. Aan wederzijdscbe vrag-en en nog eens vragen geen gebrek, een Hollandsclie sigaar is hem natuurlijk meer dan welkom, en wij zitten dra in het Ticineesclie bergdorp te praten als op het echtste boerenerf in Nederland. „Ja, jk beb mijn zaakje in Leeuwarden maar verhuurd; van mijn elfde jaar af bob ik ginds bard gewerkt, totdat ik voor vier jaren voor goed thuis gebleven ben. Veertig jaar is ge noeg, mijn vader was ook juist veertig jaar in Holland geweest." „F*u is dus sinds vier jaar burgemeester?" „Neen, reeds 18 jaar lang! Terwijl ik ginds in Holland de schouw veegde, was ik bier al lang de eerste man van het dorp. De burgemees- tor van Leeuwarden beeft mij eens voorgesteld, teen ik bij hem op karwei was, dat ik een tijd lang zijn zaakje zou waarnemen, dan zou bij ïn dien tusschentijd bier mijne plaats wel innemen. Ik had in Bignasco een goeden eersten wet houder, en kwam alle twee jaar toch 'n maand of zeven naar huis. liet is daar in Holland niet slecht voor ons, wij, verdienen er goed, maar 't is er op den duur te koud cn te vochtig, en niet tegenstaande baai en flanel al te jichtig, daar om moeten wij nu en dan eens terug. Wij leven weer op, als wij in onze bergen zijn, daar is 't andere lucht, friseh en gezond; 't is hier alles kleur en altijd nieuwe schakeeringen; cr ver gaat geen dag, dat ik niet in de bergen ben," En als hij nu over zijne bergen begint te spreken, blinken zijne oogen nog meer, krijgt 7-ijne stem den warmen toon der begeestering; en alsof bet zijne eerste, zijne eenige liefde gold, komt uit zijn lfart gezongen bet lied van zijn klein en arme land, voor hem het liefste, liet schoonste land ter wereld. ..Holland, ja de mensehen zijn er goed. Wij leven op als wij weer eens Hollanders zien en spreken, maar onze bosscben, onze rotsen, onze watervallen, onze groene alp, dat alles blijft ons trekken, daarheen komt een ieder van ons weer terug. Voor enkele jaren, als liij nog maar 'tachtig was, ging onze vrederechter, een oude Hollander, eiken da# nog dé bergen in." „De vred recht er?" „Ja, de judice van ons 'district, hij liad vroeger eene paraphiienfabriek in Schiedam. Hij woont maar enkele huizen verder, willen wij er niet even heen gaan? Het zal hem werkelijk goed doen nog eens met een Hollander te prak ten." En samen gingen wij druk redeneerend weer verder het bochtige straatje door. „Kom, hier moeten we eerst even onzen koster begroeten; bij heeft jaren lang in Delft gewoond, en heeft een Delfscbe vrouw en een tiental dito kinderen meegebracht. Ziet u, mijnheer, onze Hollanders, die terugkomen, zijn de beschaafde lui in de streek, en zij zijn er zeker van een of ander baantje te krijgen, de een natuurlijk 'n beter dan de andere, dat hangt af van de manier, waarop zij zich „gemaakt" hebben, en hoe ze hun gezond verstand hebben ontwikkeld." Wij klauteren over de kaduke steenen trap het huis binnen, en niet alleen bet ratelend gesnap uit groote en kleine monden, maar ook de vaderlandsche kleuren aan de wand, en 'Wil lem Drie en Wilhelmien en Juliaantje, die ons uit bunnen lijsten tegenblikken, verplaatsen ons naar „de plek waar onze wieg eens stond'." Met trots toont Luige, de koster, on3 zijne meube len, oud Hollandsch burgerlijk, de pboto'a zijner schietvereeniging, tot den barometer toe, dien bij „geschoten" had. Omgeven van de gebeele corona Nederlander schap nemen wij dra afscheid, wat jammer,, dat moeder de vrouw niet thuis is, maar een weinig verder komt ze stralend aangewakkeld, de goedige Delftsche burgervrouw, bij wie de tranen in de oogen bet verraden, dat de hooge bergen voor baar lang niet zulke bekoring hebben, als de Delftsche grachten, welke die Hollandsche mijnheer haar weder voor den geest roept. Sehijver verhaalt dan van zijn onderhoud met den vrederechter. Hij deelt mede, dat daar in Zwitserland het schoorsteenvegersvak niet meer algemeen is dan in Holland. Al degenen, die naar Holland togen, waren en blijven land bouwers in hart en ziel. AI3 zij hunne schaapjes op het droge hebben, en meestal in de kracht van liun leven hier terugkeeren, kan men ben telken dage vinden in veld of bosch of stal en zij werken, of bun leven daarvan afhangt. Om die reden drijven allen hunne zaken in Holland met een compagnon, zoodat ieder op zijn beurt zes maanden in de twee jaren bier terugkeert. Terwijl de eene ginds de zalccn waarneemt, bezorgt do andere bier zijne kleine boerderij, en laat zijne longen in de frissche lucht eene reinigingakuur ondergaan, die ze ontlast van de onhygiënische materie, waarmede hun roete rige arbeid ze volgepopt heeft. nunne gezonde energie cn de diepe aanhan kelijkheid aan hun harden grond hebben wel vaart gebracht over de gelieele streek HEEMSTEDE. Voetbal. (Zondag 1.1. speelde Berkerode II tegen oen Xl-tal der Haarlem Boy3. H. B. maak ten de Ie goal door een fout vap den B.-keeper, die anders goed voldeed. B. maakte voor rust nog gelijk. Na rust had B. bet spel bijna alleen in handen, vooral door liet reusachtig werken van den B.-crack Piet van 't Hof, zoodat B. kon eindigen met een 4—1 overwinning. Linksuiterst en rechtsbinnen maakten de doelpunten. Gevonden voorwerpen. Terug to bekomen bij aan bet Raadhuis Heemstede een grijze en een witte wollen kindermuts; Th. van Itooij, Bin nenweg 5, een bril in etui; J. Duivenvoorden, Edisonstraat 8, een witte linnen lap; H. Mulder Heerenweg 20, een halskettinkje; J. van Leeu wen, Binnenweg 52, een zilveren armband; Dienstgebouw, Boekenr odestra at 9, een sleutel; Welters, Res Novaplein 14 alln'er een rozen krans in etui; Van Staveren Camplaan 3 een parapluie; Raadhuis Heemstede een huissleutel; Raadhuis Heemstede een motorrijwielketting: II. Arnoldus Eikenlaan 64 een grijze wollen- paardendeken J. J. v. d. Vossen, Heerenweg 89, een zwarte kanten das; Wildschut Binnen weg, een zwarte kinder-portemonnaie met in houd. W. Kokkelkoren, Zandvoortschelaan 42, een krans met kruis van een lijkwagen. J. Tork, Linschoterstraat 12, Haarlem, een doekspeld' Diefstal. Aangifte is gedaan van diefstal van eenige pakkisten en dekens ten nadeele van een expediteur te Purmerend. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. J. O. Abarbanel, A'dam, Zeestraat 12, 5 pers. P. Risseladen, Haarlem, Haarl.straat 38, 5 pers. J. T. Petrus, A dam, Ostadestr. 14, 3 pers. J. Boer, Haarlem, Haarl. straat 64, 7 pers. A. Gosschalk, A'dam, Br. Engelbertsstr. 12, 2 pers. Mevr. Heij, Haar lem, Kerkpad 8, 5 pers. Bruijn, A'dam Bakker straat 3, 3 pers. Mevr. Ileers, R'dam, Boulev. Barnaart 15, 6 pers. C. A. Vaillant, A'dam, Zee straat 66, 3 pers. J. Huvers, Haarlem, Hooge- weg 66, 2 pers. D. J. Da Silva, A'dam, Hooge- weg 68, 3 pers. J. Sickenga, Schiedam, Zuider straat 16, 2 pers. Hoekstra, A'dam, Heemskerk straat 18, 4 pers. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Schipper, Haltestraat 9, een damestasch met inhoud. ZANDVOORT. Ondertrouwd: K. M. G. Diemmel en M. de Wit. Getrouwd: J. H. van Keulen met A de Roode. Geborenz. van G. M. Keuning-van Ingen d. van A. Keesman-Paap z. van J. Wingen- der-Kruik. IJMTTIDEN. Belangrijke aanhouding. Zaterdag is de doch ter van den schipper G., die haar ouders voor 700 gulden bestal, in een hotel te Vlieland aan gehouden. Zij vertoefde daar onder den naam van Mej. Charlottenburg. Het gestolen geld was omgezet in kleeren en snuisterijen. In het hotel liet zij nog een schuld van 7 gulden achter. Het meisje is door de po litie naar Haarlem overgebracht. SASSENHEIM. Een rijwiel gestolen. Maandag tusschen 12 uur en iy2 uur is ten huize van den heer J. M. J. L. A. Speelman een rijwiel ontvreemd. Van den dader geen spoor. WIJK-AAN-ZEE. Verdronken. De nachtpatrouille der alhier ge detacheerde soldaten vond een drenkeling op het strand. Het bleek een manspersoon te zijn, ge- deed, geen zeeman. Blijkbaar had hij nog maar zeer kort in het water gelegen. „Men" be weerde, dat men hem Zondag als dagjesmensch in 't dorp gezien had. Het lijk is Maandagmor gen door de strandvonderij in beslag genomen. ZAANDAM. Propagamlavergadering. Hedenavond te half negen precies wordt in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond alhier, vanwege de R. K. Kies- vereeniging „Recht een Plicht" een groote pro- pagandavergadering gehouden ter bevordering van de eandidatuur van den heer Hulselmans, van Worfiierveer. Als sprekers zullen optreden de lieeren Mr. J. B. Bomana, gemeenteraadslid te Ilaarlom, met het onderwerp „De droeve ge- sohienis van 2.en R. P. F. Hulselmans, de candidaat der Kath. Centrale Kiesvereen. in liet district .Zaandam, met het onderwerp „Geen lijn." De vergadering is toegankelijk voor alle Ka tholieken; dus vertrouwt het bestuur der Kies- vereeniging dat niemand zal verzuimen heden avond deze belangrijke vergadering te bezoeken. SCIIAGEN. Encyclickfeest. Do agenda van do vergade ring, die de Volksbondsafdeeling Dondedag- avond houdt ter lierd^jtking van de uitvaardi ging der Encycliek, „Rerum Novarum" luidt: 1 Opening, 2 Bondslied, 3 Rade van den Zeor- Eerw. lieer van Kelckhoven, 4 Zang, 5 sluiting. PATER SERAPHICUS DANIëLS O. F. M. t In het klooster der eerw. paters-Minderbroe- ders te Maastricht is op 35-jarigen leeftijd, na een langdurige ziekte overleden, de welecrw. pater Seraphicus Damëls, te Nijmegen geboren en voor eenige jaren professor te Venray. VOETBAL. UITSLAGEN. Zondag hadden de volgende wedstrijden de daar achter geplaatste resultaten: Bekercompetitie, (demi-finale). Utrecht: Enseh. Boys— H. B. S. 1—4 (4e ronde.) Haag: QuickN. A. C 3- Westelijke nMeeling. Tweede klasse. A Rotterdam: NeptunusDordrecht, 21 Oostelijke afdeeling. Eerste klasse. Deventer: U. D.Vitesse. 30 Kampioenschap van Nederland. Rotterdam: SpartaWillem II. 40 Promotie West. 2e klasse. AAmsterdam Blauw witD. V. S. 21, nri verlenging en onder protest van D. V. S. Vriendschappelijk spel. Alkmaar: SpartaanStormvogels 21 W. F. C.Alcm. Vietrix 91 E. D. O.—Z. V. V. 1—2 Dordrecht: D. F. C.Mach. Voetbalv. 20 WIELRIJDEN. SCHEVENINGSCHE WIELERBAAN. Programma voor Zondag 21 Mei a.s. Uitdagings-mateh achter groote motoren: Jan v. GentFr. Hoecks. Match A trois: Moeskops, Schilling, K van Nek. Tandem wedstrijd. Premie- en Handicap-wedstrijden voor Ama teurs. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Mei, in Nederland uitge- sproken 21 faillissementen tegen 24 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot.en met bovengenoemden datum 410 faillissementen tegenover 534 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar 367 besomming. Van de beugvischerij kwamen heden bin nen de stoombeugersStella Matutina VL 171 met f 6900, Voorbode VL 103 met f 6300 en Prins Hendrik der Nederlanden VL 195 met f 1830 besomming. Van de IJslandsche visscherij keerden he den terug de stoomtreilers Eendracht I IJM 130 en Eveline IJM 15 met ruime aanvoeren versche visch. DE KINDERCOURANT De koning was een vroolijk heer; het beviel hem dus goed, dat de opzichter der slaven den kleinen Muck voor do grap had doen blijven, üüj gebood hem, in een groote weide, achter l:et siot, toebereidselen te maken, opdat de wed loop door geheel zijne hofhouding zou kunnen oijgewoond worden en beval hem nogmaals goede zorg .e dragen voot den dwerg.... De koning vertelde aan zijne prinses en prinsessen wat voor een schouwspel ze dezen avond zouden te zien krijgen. Dezen vertelden het voort aan de dienaar», eu toen het avond werd, was men in gespannen verwachting, en alles wat beenen had stroomde buiten, naar de weide, waar stel lingen opgetimmerd waren, om den snoevenden dwerg te zien loopen. Toen de kuning, zijne zonen en dochler op de estrades hadden plaats genomen, stapte de kleine Muck naar de weide en maakte voor de hooge heerschappen eene buitengewoon sierlijke buiging. Een algemeen vreugdegeschreeuw weerklouk toen tnen den kleine bemerkte; zoo'u postuur liad men nog nooit gezien. Dat lichaampje met den machtigen kop, het man- leitje en de breede broek, de iange dolk in den breeden gordel, die kleine voetjes in de wijde pantoffels neen, het was te grappig om te tien, om niet in eencu luiden lach te schieten. Maar de kleine Muck liet zich niet in de war brengen door al dat gelach. Hij ging daar fier staan, geleund op zijn stokje en hij wachtte zijn tegenstrever af. De slavenopzieuer liad, naar den wensch van Muck, den besten looper uitge zocht. Deze trad nu ook te voorschijn, ging naast den kleine staan en ze wachtten beiden op liet teeken. Toen deed de prinses Amarza, zooals het beslist was, teeken met haren sluier, en .gelijk twee pijlen, op hetzelfde doel afscho ten vlogen beide wedloopers over de weide. In het begin had Muck's tegenstrever een be duidenden voorsprong, maar Muck joeg hem met zijn pantoffelvoerluig achterna, haalde hem in, schoot hem voorbij en stond reeds lang aan het doel, toen de andere, hijgend naar zijn adem, nog aan het loopen was. Verwondering en ook verbazing hielden de toeschouwers eenige oogenblikken als vastgenageld, maar toen de koning de eerste in zijne handen klapte, juichten de aanwezigen en allen riepen: „Lang leve den kleinen Muck, de winnaar in den wedloop." Intiissehen had men den kleinen Muck naar voren gebracht; hij liet ziph voor den koning op de knieën vallen en sprak: „Machtige koning, ik heb u hier slechts eene kleine proef mijner kunst gegeven, gedoog nu dat men mij eene plaats geve onder uwe liard- loopers." Maar de koning antwoordde hem: „Neen, ge zült mijn lijflooper wezen, en altijd aan mijn persoon gehecht blijven, lieve Muck; jaarlijks zult ge honderd goudstukken als loon ontvangen en gij zult eten c'e tafel mijner oudsto dienaars." Nu geloofde Muck eindelijk het geluk gevon den te hebben, dat hij zoolnng had gezocht en luj was welgemoed en vroolijk van hart. Ook verheugde hij zich in de bij^odere :tunst des kenings, want deze bediende zich van hem voor zijne snelste en geheime zendingen, die hij dan met de grootste nauwkeurigheid en met eene onbegrijpelijke snelheid uitvoerde. Maar de overige dienaars des konings waren hem volstrekt niet genegen, daar zij zich on gaarne door een dwerg, die niets anders kende dan snel loopen, in de gunst van hunnen mees ter zagen achteruit gedrongen. Ze beraamden verschillende middelen om hem te doen vallen, maar ze sloegen allemaal af °P het groote ver trouwen dat de koning stelde in zijnen opper- lijflooper, want tot deze waardigheid had hij bot in zoo korten tijd gebracht. Muck, wien al deze sluiksche handelingen niet ontgingen, zon niet op wraak, daarvoor liad hij een te groot hart; neen, hij dacht na op midde len om zich bij zijne vijanden noodzakelijk en bemind te maken. Toen viel hem ziju stokje te binnen dat in zijn geluk uit zijn lioofd was ge gaan; als liij schatten vond zouden de heeren hen) wel meer genegen worden, dacht liij. (Wordt vervolgd.) Beste vriendjes en vriendinneljes! Hieronder volgen weer eenige raadsels, waar van we de volgende week de oplossingen zullen bekend maken. 1. Vul de liierbovenstaande figuur zóó in, dat op de eerste en laatste horizontale rij hokjes zoowel als in de eerste en laatste verticale rij hokjes de naam van een vrucht te lezen komt. Voorts moet op den tweeden regel te lézen komen een Portugeesclie havenstad; op den derden regel een gebouw waarin veel beziens waardigs bijeen is gebracht; bp den vierden regel een groote vloot en op den vijfden regel een werelddeel. 2. Ik ben een vogel; geef mij een anderen staart, dan word ik een muziekinstrument; geef mij nog een anderen staart, dan word ik een jongensnaam. 8. De schilder gebruikt mij, maar vervang je mijn laatste twee letters door één andere let ter, dan word ik een boom. 4. Welke vogel wordt een scherp voorwerp wanneer je de tweede letter laat vallen? OPLOSSINGEN. 1. j a 'ons zadel a n d ij v i e wever pit e 2. Kapper appel. 3. Schar laken, scharlaken. 4. mu s ch IV vl i er hi n de gr a at Fr a ns bo s ch si a ng lea p el ko p er gr e in ro 1 de Ons ruil- en verzamelhoekje is bestemd voor hen onder onze lezers en lezeressen, die door ruilhandel hun verzamelingen van postzegels, briefkaarten, munten enz. wcnschen aan te vul len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6