DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOG LUIE EN DASELIJKSCH SCHOEISEL P. W. TWEEHUIJSEN, BUITENLAND BINNENLAND LETTEREN EN KUNST KERKNIEUWS Woensdag 17 Mei 1916 jaargang liilepcomnii Telefoonnummers 1426 en 274i Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HAARUMSCHE ALLE0A6JES No 1920 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN ONGEREGELDHEDEN VAN SCHEPE LINGEN TE SOERABAJA. RUIME SORTEERING Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 1080 4I5™ ■NE HUwLEMSCHE MAT Pw voor en ftaONNÉMENTSPRIJS t maanden voor Haarlem en do agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; ,r de overige plaatsen in Nederland per post 2,-per week voor Haarlem de agentschappen 0,125t afzonderlijke nummers 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van t5 regels 0,75, iedere regel meer f 0,15 5 buitenland per regel 0,20| advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van l5 regel» f 0,40, elk» regel meer 0,10. m VERDACHTE „HANDEL". Wij lezen in de „Veldbode" een verhaal, dat wij onder bovenstaanden titel hebben opgeno men onder onze „gemengde berichten". Hier ter plaatse wenschen wij daar de aan dacht op te vestigen, omdat wij,uit onzen om trek berichten ontvingen., die van dergelijke pogingen om winkeliers ten plattelande erin te laten vliegen, óók gewagen. Althans, te Heemstede moet zich onlangs ook zoo iets hebben voorgedaan, zij het ook niet met geneesmiddelen voor vee, zooals in het verhaal van de Veldbode. Het schijnt nl. dat sommige reizigers zich niet ontzien, argelooze winkeliers of winkelier sters koopcontractjes te laten teekenen, terwijl ze hen wijsmaken dat dit formulieren zijn voo heel wat anders. Ofschoon wij waarlijk niet behoeven aan te raden te weten wat men teekent, hebben wij deze waarschuwing toch niet achterwege willen laten. Er zijn altijd nog onvoorzichtigen die zich door mooie praatjes laten vangen. AGENDA. 18 MEI. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Volkszang 8 uur. Schouwburg Janaweg Bioscoop ex ploitatie Herman Sinits en öo. 814 uur Voorstelling. Schouwburg De Kroon 8 uur Lie- derenavond Jean Louis Pisuisse. Groote Kerk 2—3 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St. Martbavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 89 uur *6 avonds. St. Elisabeths-Gobouw Jansshr. 49 van 1—2 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elisabeths-V ereeniging. Bisschopp elfjk Museum Juuetraat ft geopend eiken dag van 13—ft uur tegen betaling van 23 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-EL. feestdagen. BLOBMENDAAXi nam. 2 uur gemeente rend. OVERZICHT. De Oostenrijkers zijn blijkbaar het offensief der Italianen, dat naar wij gisteren juist op merkten door de Zwitsersche bladen werd ver wacht, vóór geweest en hebben op verschillende punten van het Italiaansche front met succes krachtige aanvallen gedaan. Want behalve dat zij op de hoogvlakte van Doberdo ten oosten van Moufalcone in de Italiaansche loopgraven drongen, waar zij 5 officieren en 30 man gevan gen namen en ten Oosten van San Martino een Italiaansche stelling bezetten, waar 3 officieren en 140 man gevangen werden genomen, hebben zij nog een grooten slag geslagen in Zuid-Tirol. Daar hebben de Oostenrijksche troepen namelijk, ondersteund door een overweldigende bewerking door de artillerie, de eerste Italiaansche stellin gen op den Armenterra-rug, ten O. van het ^a"dal' ,°p de koogvlakte van Vielgereuth, ten N „e, Terragaöla-dal m ten Z. van Royeretoyvemieesterd Bij tee „vechten werden niet minder dan 63 officieren, onder wie 1 kolo nel, en meer dan 2500 man gevangen genomen. Overigens neemt over het geheele front de artilleriebedrijvigheid toe en werden op het brug genhoofd van Görz door het Oostenrijksche ge schut bij Plava en Tolmino de Italiaansche dek kingen onder krachtig vuur gehouden. Verschil lende malen kwam hier ook de infanterie tot actie, bij welke ondernemingen der infanterie 1 officier en 116 man werden gevangen genomen. De strijd woedt thans op bijna het geheele Italiaansche front, zoodat wij weldra van hier nog meer nieuws te wachten hebben. Naast het nieuw begonnen offensief in het Zuiden, wordt ook een nieuw offensief der Duit- schers in het Oosten verwacht. Te Wilna moeten namelijk verscheidene batterijen 30 cM. geschut vele troepen zijn aangekomen. E>e generaals Eichhora en von Gallwitz zijn in de stad aan gekomen, nadat zij de troepen op het front bij llluxt en de stellingen aldaar geïnspecteerd had den. Men verwacht nu dat de Duitschers bij llluxt een krachtig offensief zullen beginnen, teneinde Dwinsk te veroveren. De geallieerden, die aanvankelijk hun pogin gen hadden opgegeven om van Griekenland ge daan te krijgen, dat de Servische troepen van Korfoe over Grieksch gebied naar Saloniki zou den mogen worden overgebracht, zijn thans met Griekenland weer nieuwe onderhandelingen be gonnen over het vervoer der Servische troepen door Macedonië. Grieksch grondgebied zal niet borden geschonden, zeggen zij nu. De Duitsche bladen bespreken de uitlatingen van sir Edward Grey en vallen hem, naar aan leiding van zijn woorden, heftig aan. Zoo schrijft de „Frankf. Ztg." 0. a.: „In een oogenblik, waarop Iersch bloed in stroomen te Dublin wordt vergoten, moest de heer Grey eigenlijk niet spre ken over de vrijheid der volkeren, en ook niet in de 20ste maand van een oorlog waarin alle onzijdigen onder de meest meedogenlooze over weldiging door Engeland lijden. Terwijl de „Köln. Ztg." uit Grey's woorden leest, dat de Duitsche democratie, naar Grey hoopt, een soort revolutie op touw zal zetten. Volgens het blad heeft echter niets een grooter bankroet geslagen in dezen oorlog, dan de democratie naar den smaak van Asquith, Grey en Poincaré, Het einde van het drama nabjj? Het te Kopenhagen verschijnende blad „Sozial-Deinokraten" schrijft, dat de toestand thans zoodanig schijnt te zijn, dat er kans is op het sluiten van een vrede in den loop van den zomer. Gebeurt dit niet, dan kan de oorlog nog jaren duren, zonder dat iemand mot zeker heid iets kaü voorspellen omtrent den uitslag. Dit laatste zou een verbloeding van Europa be- teekenen, waarvan andere werelddeelen voor deel zouden trekken. Voor Engeland beteekent een al te langdurige oorlog een dubbel gevaar, deels wegens de verplaatsing van de geldmarkt naar gene zijde van den Atlantischen Oceaan, deels wegens de verlegging van het zwaarte punt van den ganschen wereldhandel, naar elders, wat onmiddellijk met het verplaatsen van de geldmarkt samenhangt. Daarom is het mogelijk, dat, indien Wilson thans driest het initiatief neemt, zijn pogingen met goeden uitslag zullen worden bekroond. Vele teekenen wijzen er op, dat de aanstaande zomer van 1916 mogelijk het einde van het ver schrikkelijke werelddrama zal brengen. Ellen Key over den oorlog. De „Daily Chronicle" schrijft: In een on lange te Gothenburg gehouden lezing illu streerde de beroemde Zweedsohe schrijfster Ellen Key de móórdende wreedheid ran den oorlog door de volgende oude Poolsche geschie denis te vertellen: Een rabhyn die een diep medegevoel had met het lijden van al wat leeft, vroeg nachtverblijf in een hut van een hoer.. Toen hij 's morgens ontwaakte, telde hij Ik heb vannacht kwade droomen gehad, want uw hut ia uitsluitend uit jong gevelde boomen gebouwd. Gij hebt gezondigd, want een jongen boom vellen beteekent: een ziel dooden. De moraal van dit verhaal i* duidelijk. Europa bouwt het huis van zijn toekomst op •door millioenen jonge boomen om te hakken en zjj die in dat huis zullen wonen, zullen door booze droomen gekweld worden. Ellen Key deed een borep op alle vrouwen ter wereld om er voor te zorgen, dat in de toekomst alle jonge stammen gespaard worden> „die im mers verreweg de grootste rijkdom van ieder land zijn." „Vrouwen," zeide zij, „mooten leeren den oorlog zoo te baten, dat die vonk van haat van geslacht op geslacht zal overgaan, tot zij te recht zullen kunnen zeggen„wij hebben den boozen geest overwonnen." Het Engelsche opperbevel ln Macedonië. Uit Athene wordt naar Weenen gemeld dat tot op perbevelhebber van de Engelsche troepen in Macodonië benoemd is generaal Milner. Het \ortrek van generaal Mahon naar Egypte is, naar men zegt, een gevolg van meeningsver- schillen met generaal Sarrail. De papiernood in Italië. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Lugano bericht, dat Donderdag te Milaan een samenkomst zal worden gehouden van de vertegenwoordigers der Italiaansche dagbladpers, tot bespreking van den papier- nood. De meeste bladen, die voor den oorlog 8 A 10 pagina's bevatten, zijn reeds ingekrompen tot 4 pagina's. Het is echter zeer de vraag, of dit formaat zal kunnen worden behouden en men overweegt reeds ernstig een plan, om de bladen slechts met 2 pagina's te doen ver schijnen. De geallieerden en arm Griekenland. Het Grieksche stoomschip „Heienes Stathatan" is gisteren in de Piraeus aangekomen, na 50 dagen door de Engelschen bij Gibraltar opge houden te zijn. Het schip kwam uit Amerika en had o.a. 160 machinegeweren voor de Grieksche legeering aan boord, die door de Engelscben in be.-ilag zjjn genomen. De Grieksche regeering heeft hiertegen geprotesteerd. De Duitsche vloot op weg naar Riga. Ia Zweedsche havens binnengeloojien koopvaardij schepen melden, dat zij een groote Duitsche vloot, waartoe vex'sclieidene gepanserde krui sers en het slagschip „Hindenburg" behoorden op weg naar Riga hebben gezien. Geen Japanschc schepen in de Middl. zee. Eonigen tijd geleden is gemeld, dat Japansche oorlogsschepen in do Middellandsche Zee kruis ten, om de handelswegen te helpen beschermen. Admiraal Kato, de Japansche minister van ma rine, heeft in de begrootingscommissie van het Hoogerhuis, in .antwoord op een vraag mecge deeld, dat zieh geen Japansch oorlogsschip in de Middellandsche Zee ophoudt. ENGELAND. Hét proces tegen sir Robert Casement. Gisteren werd het proces tegen sir Robert Casement voortgezet. Het gerechtshof hield zich bezig met getuigenissen over Casement's lan ding en zijn arrestatie; verder over het onder zoek van het gezonken Duitsche schip de „Aude". De getuigenissen bevestigden de verklaringen van den procureur-generaal bij de opening der zitting, maar brachten geen nieuwe belangrijke feiten aan het licht. De Amsterdamsche correspondent van de „Neue Züricher Ztg." vveet te vertellen, dat de Paus de Engelsche regeering heeft verzocht, sir Roger Casement, als hij ter dood mocht worden veroordeeld, te begenadigen. Dit heeft de corr., naar hij zegt, in katholieke kringen vêmomen! UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit: is benoemd tot vechïer in de arrondiese- in ent®-r ech tb a nk te Almelo, mr. A. J. Ellens, thane substituut-griffier bij de arrondisge- ments-rechtibank te 'e Gravenhage; ie benoemd tot recliter.in de arrondisse- 111 enta-r eeli tb ank te Breda, mr. W. J. Berger, thans substituut-griffier bij de arrondiese- ments-rechtbank te Rotterdam; ia met ingang van lé Juli benoemd tot directeur van het postkantoor te Breda, M. Zandee, thans in gelijke betrekking te Mid delburg. GEEN VEEU1TVOER MEERl Maandagmorgen ,he&ft die fcninnjter van Landbouw, Nijverheid _en Handel het afgeven van vee-consenten doen staken, zoo meldt het „N. v. d. D." zoodat geen verdere uit voer zal plaats hebben. De uitgegeven con senten zullen natuurlijk worden afgewerkt. Totaal is er consent gegeven voor 10,500 stuks, die op de vrije markt en bij de vee houders zijn aangekocht. Van onzen geheelen veestapel is dit slechts A pet. Er was veel te veel vee, zoodat uitvoer wel noodig bleek. Inmiddels is door den uitvoer de markt enorm gestegen; volgens een mededeeling van den" Ned. Slagershond met 35 cents por K.G. In Rotterdam werd de prijs van bet vee reeds voorloopig mot 80 ets. per K.G. ver hoogd. Algemeen acht men, dat de fout ligt m de teugelloosheid van dozen uitvoer en niet in de uitvoer op zich zelf! Een geleidelijke en goed gecontroleerde export zou de handel niet op zulke wijze hebben beïnvloed. DE PAUSELIJKE NUNTIUS. Een particulier telegram uit Rome d.d. gisteren luidt: De „Tribuna" verneemt, dat Mgr. Tacci, de nuntius bij de Nederlandscbe Regeering, om gezondheidsredenen zal altreden. Mgr. Loca- telli, internuntius m Argentinië, zal hem opvolgen. EEN VAN GOEDER- De herstelling van de periodieke verloven geeft opluchting in het leger. Er blijft, zegt het ,,-tisgn. één schaduw, n.l. dat zij die zich naet de Paaechdagen uit hun garnizoen of ^ringsplaats liehhen verwijderd, van de verloven verstoken blij- Eén van de extra-straffen, hun door den opperbevelhebber opgelegd. Zou generaal SnU'jera nu niet een wijze daad verrichten, indien hij door de zwaar ste extra-straf een streep haalde en voor de schuldigen op dit punt een algemeen» am nestie afkondigde? De schuldigen zullen het- op prjjg stellen, de kameraden zullen het waardecren. Men zal opgewekter den last dragen en niet licht in een herhaling van de begane fout vervallen. Laat de generalismrnus door eC!I1 zonne straal van goedertierenheid de vreugde in liet leger en in veel gezinnen algemeen doen zijn. PROV. STATEN VERKIEZINGEN. Bussim. De vergadering der R. K. Kiesver- eeniging stelde voor de Prov. Staten met alge- meene stemmen candidaat het aftredend lid den heer mr. J. N. J. E. heerkens Thijssen, terwijl als tweede candidaat werd overgenomen de heer H. Verkouteren. aftredend Christ. Hist lid. Oouda. In eene bijeenkomst van afgevaardig den van de Vrijzinnige Kiesvereenigingen in het district Gouda zijn candidaat gesteld de heeren mr. M. M. Schim van der Loeff te Gouda, dr. T. Beekenkamp te Gouderak en J. Kortland te Schoonhoven. Hoorn. De heer J. Blauw, wethouder te Wester-Blokker, is door het Hoofdbestuur tier Centrale R.-K. Kiesvereeniging in het district Hoorn tot voorloopig candidaat voor de Pro vinciale Staten gesteld. GOEVERNEUK VAN SURINAME. Baron van Asbeck heeft ontslag aangevraagd als gouverneur van Suriname. ALLES WORDT DUURDER! Op eene vergadering van Kappers te Den Haag gehouden is besloten met ingang van 1 Juni de tariewn met 25 pCt. te verhoogen in verband met de stijging van de loonen van het personeel en de duurte der levensmiddelen. (Officieel.) Blijkens van den comman dant der zeemacht in Nederlandsch-Indië ont vangen bericht zijn er den 7den dezer te Soe- rabaja ongeregeldheden voorgevallen tijdens een ongeoorloofde demonstratie van marine-schepe lingen tegen het militair hospitaal aldaar; later deden zich ongeregeldheden aan boord van het pantserschip „De Zeven Provinciën" voor. De commandant der zeemacht heeft zich met het stoomschip „Aldebaran" naai" Soerabaja be geven en is thans* weer met dat stoomschip en vergezeld door „De Zeven Provinciën" naar Tandjong-Priok teruggekeerd. DE VRIJ Z. DEM. KAMERFRACTIE. Mr. H. P. Marchant is gekozen tot voor zitter van de Vrijzinnig-Democratische Kamer fractie, ter vervanging van wijlen Dr. Bos. GEBREK AAN SUIKER. Naar men aan de Maasbode mededeelt, bestaat in Rotterdam en in andere plaateen gebrek aan suiker bij sommige winkeliers, doordat de raffinadeure niete leveren kun nen. Op een in den loop der vorige week namens de-Rott. Vercenigin^ van winkeliers in koloniale waren aan den Minister van Landbouw verzouden telegram, vragende om in den euikernood te voorzien, is tot nu toe geen antwoord ingekomen. Vermoedelijk staat dit gebrek aan suiker biermede in verband, dat het percentage voor binnenlandsch gebruik door den minis ter vastgesteld te laag is geweest. Inzonder heid kleine winkeliers, die slechts een ge ringen voorraad hebben, ondervinden nadee- lige gevolgen van deu suikernood. Een kleinigheid! Volgens de „Tel." is uit het kruitmagazijn te Muiden een koperen ketel gestolen van 100 K.G. Een kleinigheid Een kras oudje. Maandag vierde de oudste inwoonster van Coevorden, de wed. F. Genegel haar lOln verjaardag. Behalve haar gezicht, dat slecht is, mag ze zich nog verheugen in goe den welstand. Verleden jaar hebben euiigo vrienden baar een autotochtje bereid; waarbij de auto.kantelde en zij over de straat werd geslingerd; wonder boven wonder liep 't goed af. Hot jaar daarvoor echter kwam ze op de winterdag te struikelen en brak eon been Spoe dig was ze biervan weer genezen. Geen brougas meer. Te Oudesluis (N.-H.) zijn sinds de overstrooming van den Anna Pau- lownapolder vele woningen verstoken van het brongas, dat voor verlichting en verwarming werd aangewend. De putten of wellen, die ter bekoming van dit gas aan den voet van den Zijpordijk waren geslagen, stonden in verbin ding met het polderwater van den Oostpolder. Nu deze zoolang onder, water heeft gestaan le veren de wfeUen wel veel zoutwater, maar geen gas meer op. Gevaarlijke lui. Te Breskens liepen Maan dagmiddag twee soldaten, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, met geladen ge weren door do dorpsstraat. Er klonken een paar schoten, maar niemand werd getroffen. Een luitenant wist de mannen in bedwang te hou den en riep om hulp, waarop de soldaten ont wapend werden en in arest gesteld. De luite nant had zich bij de ontwapening eenigszins verwond aan do hand. Van verduistering verdacht. In verhand met een tegen lie-in ingediende aanklacht wegens verduistering verkeert mr. D. A. E. te Hilversum, directeur van de te Amster dam gevestigde Amstel Hypotheekbank .in liquidatie, sinds enkele dagen in zijn wo ning onder politiebewaking. De verdachte zou ten nadeele van genoemde bank een aan zienlijk bedrag verduisterd hebben. Vast staat een tekort van 60,000, doch zeer waarschijnlijk is het vermiste bedrag veel grooter. De ernstige ziekte van den ver dachte laat niet toe, dat hem een geregeld verhoor wordt afgenomen. Verdachte „handel". Do „Veldbode" maakt melding van een geval, dat ruimer be kendheid verdient. „Het vorig jaar, zoo schrijft een lezer daar, vervoegde zich bij een winkelier in een klein dorpje een reiziger, dio het liet voorkomen, als of hij op iedero plaats een depot wilde vestigen van zijn fabriek. Hij wist alles zoo mooi voor te stellen, dat men er bepaald op verlekkerd moest worden. Men zou 40 winst genieten. Men behoefde niets te betalen, alvorens men be proefd had of het ging. Ging het niet, dan kon men alles zonder meer terugsturen. De aanbie dingen waren zoo verlokkelijk en hot risico was zoo gering, dat de vrouw des huizes (de baas zelf was niet thuis) er wel ooren naar had. De reiziger zeide, dat zij, als ze dan een depot van de fabriek wilde hebben, maar moest tee kenen in een boekje of zoo iets, dat hij haar voorlegde. De vrouw maakte bezwaren, maar de reiziger zeide, dat ze moest teekenen, an ders kon yp. geen dei>ot krijgen. Hij wilde zelfs nog hebben, da.t zij er bijvoegde, dat zij alleen Laas was (dit laatste heeft ze er niet bijge voegd.) „Na eenige nlaaudeu niets gehoord te hebben, kwam, nu ruim een maand geleden, een heele mand artikelen, als varkensmestpoeder, middel tegen droes, enz. enz., te zamen voor ongeveer 140. In de mand bevond zich ook een reke ning, waar de 40% was afgetrokken en teven3 kon men er ook nog 2 aftrekken om te ad ver teeren. Nu had de reiziger gezegd, dat in alle groote bladen en in de couranten van den Boerenbond een groote advertentie zou ge plaatst worden; dit is niet geschied, in plaats daarvan kou men voor die 2 zelf een adver tentie plaatsen. „Dit wekte argwaan op en tevens ook de mededeeling op de rekening, dat binnen eeni- gen tijd per post over het bedrag, ongeveer 80, zou beschikt worden. De winkelier zond na een paar dagen de ljeele zending terug, on der mededeeling, dat men het zoo niet was overeengekomen, en ook, omdat hij met de heele zaak niets te maken wilde hebben. Nu zond Je firma hem een brief, dat op reclames, die niet binnen acht dagen waren ingekomen, volgens het koopcontract, geen acht zou geslagen wor den. Yan een koopcontract is genoemden win kelier niets hekend, en bovendien heeft hij wel degelijk binnen acht dagen gereclameerd, ja den lieelen boel binnen acht dagen terugge zonden. „Het teruggestuurde- goed werd door de fa briek geweigerd, onder mededeeling, dat zij van den terugzender niets gekocht had. Op den bepaalden' tijd kwam de wissel, die door den winkelier niet werd voldaan. Later kreeg hij van de fabriek de mededeeling, dat, als hij niet zorgde, dat hot geld vóór of op 29 April in handen was, zij hem gerechtelijk tot betaling zou dwingen." EEN SCHOUWBURG TE WASSENAAR. Naar het „Vad." meldt, heeft zich in den Haag een consortium gevormd tot het overwe gen van plannen betreffende de stichting van een groote schouwburg- en concertzaal te Wassenaar, uitsluitend voor de opvoering van klassieke en moderne werken, waarvoor onder handelingen zullen worden aangeknoopt met voorname, ook buitenlandsche kunstinstituten en impresario's. Een goedkoope nieuwe elec- trische verbinding met Den Haag wordt tevens overwogen, waarvan de kosten zullen opwegen tegen de belasting op openbare uitvoeringen. DE JOODSCHE WETSCHRIJVER. Dé bekende schilderij van Jozef Israels, „De Joodsche Wetschrijver", een 6tuk, groot van omvang en van psychologische beteeke- nis in het oeuvre van den meester, is, naar de N. R. Ct. meldt, op eene tentoonstelling in den Rotterdamschen kunsthandel Uiiger en Van Mens verkocht. Het werk bevond zich 6inds jaren in het bezit van de firma Boussod, Valadon Cie., en is thans eigen dom van een landgenoot. Het blijft dus in ons land en misschien zullen eenige vrijge vige kunstliefhebbers er in slagen het te ver werven voor het .Museum-Boymans. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den WelEerw. heer J. W. Pruijn op diens verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ont slag verleend als pastoor te Wijk-bü-Duurstede en heeft benoemd tot pastoor te \Y ijk-bij-Duur- stede den WelEerw. heer H. B. G. van Leer; tot pastoor te' Rencum den WelEerw. heer M. J. II. Woltors; tot pastoor te Ommen den Wel Eer w, heer Th. A. V. L. Abels. R.-K. KORISTENBOND. In West-Friesland (N.-H.), worden pogingen gedaan, om te komen tot do stichting van een Koristenbond, gevormd uit leden der R.-K. zangkoren. Doel is o.m. eenheid te brengen, iu de voordrachtswijze van het Gregoriaansch, be vordering van liturgische kennis, van gesloten reti'aiten en recollecties, het organiseeren van uitvoeringen van gewijde muziek. Wanneer do boud vóór het najaar is samengesteld, zal men nog dit jaar met de bijeenkomsten aanvangen. Priesters en lecken hebben medewerking toe gezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1