UIT DE ZAANSTREEK NAGEKOMEN BERICHTE» MARKTNIEUWS STADSNIEUWS Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STERCK— PROOT. Prijs 30 cents. Verkrijgb. bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaarnesiad", te Haarlem. 6432 Bij rechtstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32V2 ci. in te zenden iNG£ZOND£r£ Voor den inhoud dezer rubriek de Re factie zich njet «nnsprake'ük. M. de Hoei'dridïieteur. Omlergeteekenoe \iizoekt beleefd plaat- sinji' v'.-or 't volgende. Bij voorbaat vrieiide- tijken dank. W ij heiiotenaren, die in eeu of ander be stuur Ho:, zijn op 't oogenblik met een v. eikj /.ig, wat me van zooveel belang lijkt de plaatsen oin ons been, dat ik g. lool, liet noodig is dit in wat ruimer kring bcKeiiii te maKen. Vooral voor de arbeiders in de bollenstreek ie lit t ue moeite waard hier kennis van te uemeu niet alleen, maar onverwijld stappen te doen, om dezelfde zaak op touw te zetten. Ir 't kort is de zaak de volgende: Het Steuncomité alhier kreeg van het Na tionaal Comité eeu schrijven, bevattende een uiinoodiging om, na te gaan of er in de gemeente ook menschen zijn, die ofschoon niet hehooi ende tot de hehoefligen in direc ter. zin, dus arbeiders met wel gewone regel matige inkometen van b.v. 13, J 14J 15, iniiar die tengevolge van de tijdsomstandig heden niet in staal zijn 0111 kieederen, schoei sel, ondergoed, dekens enz. enz. te koopen, oio die dan van regeeriugswege te verstrek ken. Nu blijkt uit alles, dat dit schrijven wat breed opgevat moet worden. Het is dus niet direct te do on om de'behoeftigen te helpen, neen. veeleer die arbeiders die of door hun outoereikoud ioou, of wel dat zij een groot gezin hebben, te steunen met artikelen als bovengenoemde, die ze nu moeilijk uit eigeu middelen kunnen bekostigen. Het werkje waar wij nu aan bezig zijn is, iedere vereeuiging afzonderlijk, bij de eigen leden na te gaan, in hoeverre of steun ge- wensclit is, en waaruit die steun zou moeten bestaan. Hebben we die gegevens, dan worden die zoo gauw mogelijk opgezonden naar Den Haag, want bet Nat. Steuncomité verlangt uitdrukkelijk, dat deze steun verstrekt zal werden vóór Pinksteren. Nu stel ik mij voor,'dat er menig dorp In den omtrek is, dat beel wat inwoners heeft, die in aanmerking komen voor deze buitengewone steun en ik vraag me zelf af waarom ook die niet, is het voor die arbei ders nu ook niet de tijd te zorgen, dat wat van deze ministerieele vrijgevigheid bij liun terecht komt? Welnu dan, voorzitters van vakorganisa ties e.a., slaat de banden aan den ploeg en zergt dat uw-leden dié er voor in aanmer king komen, ook in dezen bedaeht worden, 't Is geen bedeeling en 't kost.... alleen wat moeite. Waarom wij Schotenaren wèl en gij niet? Eén ding echter: doe het direct. Laat ge veel tijd verloopen, clan is het te laat. Ge kunt vast beginnen met lijsten aan te leggen van uw leden en misschien in vereeniging met anderen bij die leden tbuiebezoek doen en vernemen, of, en wat er gewenscht wordt. Inmiddels kan uwen secretaris het Nationaal Steuncomité aanschrijven om nadere gege vens. Gij kunt er van op aan, dat uw leden deze actie zeer op prijs zullen stellen en ge zult er zelf pleizier van hebben! J. A. HOEBEN. Schoten, Mei 1916. ZAANDAM. Do propaganda'. - .'..r, voor de prov. Statenverkiezingen. Gisterenavond liad voor oen goed bezette zaal van het Bondsgebouw do groote pro- pagandavergadering plaats, uitgeschreven door de K.K. Ivies v.- fiiging „Recht en Plicht" alhier. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat blijkens de goede opkomst van de toehoorders de gedachte om een propaganda-avond to houden een gelukkige is geweest, doch het aantal be zoekers had nog grooter kunnen zijn. Het woord werd eerst gevoerd door den .heer R. P. F. Hulselmans, den eigen can- didaat, met het onderwerp „Geen lijn". Spr. toonde aan dat men een gebouw niet kan optrekken zonder lijn. Een architect, een metselaar, een timmerman zal bi, zijn werk ste.eds gebruiken een waterpas, om de lijn in het gebouw te houden. Zoo ook moet het gaan met het groote gebouw van den Staat, dit moet gebouwd zijn met rechte fundamen ten, Spr. constateert dat de lijn bij alle regeeringen die niet rechts zijn ontbreekt. Er zijn bij de linkschè regeerders wel han dige vaklui, doch aileeu do Katholieken be zitten de zuivere lijn. De geheele dwaze f 2 geschiedenis bewijst dat het huidige parlement zonder lijn werkt, geheel anders was dit bij het vorige ministerie, daar had men beginsel. Na reusa -biti ve voorbereiding was mén gereed voor de behandeling van de ouderdomspensioneering, ziekteverzeke ring enz. De geschiedenis met het eedswetje getuigt evenmin van lijn, trouwens wat heeft de linksehe regeering gedaan waar pit of lijn in zit. Neen alleen bij" rechts, bij de Katho lieken kan men lijn vinden, en waarom? Omdat- zij ar Hen krachtens hun begin sel, neergelegd in 3 encyclieken. In „Zaandam vrijzinnig" komt deze week een artikel voor „Ook tegen Rechts". Wat leest.men in dit artikel? Dat. de vrijzinnigen niet tegen rechts zijn omdat zij hen niet vrij willen laten in üe uitoefening van hun godsdienst, neen hoor, het is juist vrijzinnig om ieders overtuiging te eerbiedigen, maar ze zeggen er bij dat do kerkdijken niet zoo erg vervelend moeten zijn en niet pre'- cies de kantjes moeten afloop-en, je moet niet al te fijn wezen. i .Wat de cv. ang\ civ.ekering aangaat een grootscli woord kan spreker als arbeider verklaren dat iijj tegen staatspensioen is. (Wat heeft hij voor den .staat gedaan om, door hem te w«rjden gepensioneerd? Niets/, jbov.endien hij is cr niet voor den staat. doch de staat voor liem. Een arbeider ver dient zijn geld bij zijn patrbon, hij levert goeden arbeid en heeft dan recht een goed loon te verdienen en de Rerum Novarum zegt dat ir. dat loon moet begrepen zijn ouder domspensioen, ziekteverzekering enz. Ten slotte zegt spreker dat de strijd van de vrijzinnigen on de socialisten een strijd is uitsluitend tegen rechts. Verbeeldt je maar niet zegt spreker, dat al ben ik arbeider bij een eventueete herstemming de social! on op mij zullen stemmen, neen zij stemmen 'dan liever den man van het ka pitaal, den heer Dekker uit Wormerveer. Zoo 'ook de vrijzinnigen, zij steunen-liever o voo 1(5 broeders, dan rechts, alles alleen uit go dsdiensthaat. Spreker wekt allen op die nog geen iid zijn van Ia K.K. Kiesvereeniging, om dit /.oe s, jig mogelijk te worden, om samen den goeden strijd te strijden. (Applaus). Hierna was het woord aan den heer Mr. J. B. Romans, gemeenteraadslid te Haar lem en eaniiiaas voor do Provinciale Sta ten aldaar. Spreker begint met een v.-einig medelij den in te roepan voor zijn stem, omdat deze op het heerlijk encycliekfeest, waar hij ruim een uur in ue open lucht gesproken heeft, iets guleden beeft. Tot onderwerp had spr. gekozen: „De droeve geschiedenis vanf2". In den breede gaat spreker de lijdens geschiedenis na van de invaliditeitswet en liet staatspensioen. Ruim 31 jaar heeft men er over gedaan om bedoeling van f 2 te verkrijgen. Nog nooit heel't Nederland zco'n lang en zwaar ziekbed gehad dan om de f 2 ouderdomsrente ter wereld te brengen. Er werd gekonkeld en gesproken, door ba kers en heelmeesters, doch bij gebrek aan de geborene en om toch iets te probeeren werd de arbeiders in de luren gelegd, met de bedeeling van f 2. Nooit heeft Neder land een ellendiger geval gezien, dan mis schien a>leen bij de verkiezingen in 1913. Bij liet optreden van minister Talma werd een mijlpaal gezet in üe lijdensgeschiede nis. Welk een prachtige ontwerpen van wet werden door Talma ingediend, doch ze wer den versmaad; Eindelijk gingen de liberalen aan liet d.raa'en Dó heer Frans Netscher zo uden boer opgaan met als propaganda de Staatspensioneering, en hoewel de libe ralen er tegen waren, werd hem dit indivi dueel toegestaan, de voorzitter der liberale partij had hiertegen geen bezwaar. In 1915 waren de liberalen nog voor de verplichte verzekering en zeide Goeman Borgesius dat 't verstandig is niet te veel in uitzicht te stellen. In 1915 zegt hij dat een rijkssteun vau 7 miilioen te veel is en in 1915 doet hij als voorzitter van de Twee de Kamer al zijn best om den staat een last van 14 miilioen op. den hals te schuiven. Spreker verwijt de linksehe meerderheid dat het haar te doen is om de ouderdoins- pensionneering verworpen te zien door de Eerste Kamer. Zij weet dat dé Eerste Ka mer de ouderdomswet nooit zal aannemen en was daar zelfs bang voor toen het bleek dat rechts wel te vinden was voor het amendement-Duys om de 65-jarigen reeds in aanmerking voor ouderdomsrente te doen komen. Duys trok daarom zijn aihendement in. Men was bang dat de wet eens in de Eer ste, Kamer aangenomen zou worden. Spr. laai de waardeering van zulk een geknoei over aan de arbeiders zeiven. Spreker kent de arbeiders en vertrouwt op hen, zij zul len zich niet in de luren laten leggen. De rechtsche arbeiders zullen er voor zorgen, dat er voor goed een einde aan die comedie komt. Vervolgens behandelt spreker het ver schil tusschen staatspensioen en verzeke ring. De verzekering loopt tot f 6 per week en van 50 pCt. op den 60-jarigen leeftijd. Het staatspensioen geeft f 2 aan oude men schen van 70 jaar, terwijl dan nog moet blijken dat zij behoeftig zijn en behoeftig blijven. Wanneer dus de 70-jarige om z'n pensioen(l) van 2.1) komt, zegt hem de ambtenaar toe, dat hij de zaak zal onderzoeken; terwijl volgens de wet-Talma de arbeider niet behoefde te ver zoeken, hij zou tegen den ambtenaar zeggen: geef mij de 6.waarop ik „reclit" heb. Hier is mijn polis. Spreker behandelt vervolgens de vraag, wat ia voordeeliger voor den arbeider de wet Talma of Treub. Wel bezat het ontwerp-Treub een betere techniek dan de wet Talma en daarvoor brengt spr. den politiek overleden Treub nog gaarne zijn buide. Maar wat heeft de arbeider aan de techniek als de wet zelf niet deugt? Een minderwaardiger regeling, dan van Treub kon door Talma nooit worden voorge steld. Een ouderdomsrente van zegge 2. per week aan den 70-jarigen arbeider. En bier bij sloot zich aan de S. D. A. P. Dit is voor zeker een lauwerkrans door de S. D. A. P. ge legd op het politieke graf van Treub. De wet van Treub verhoogt Talma's premie en verlaagt de ouderdomsrente, hetgeen spr. uitvoerig met de cijfers aantoont. Spr. is er van overtuigd dat de christelijke arbeider zich door deze droeve geschiedenis niet zal laten beetnemen, trouwens de christe lijke arbeiders hebben reeds gesproken in hun reuzen-adres aan de Tweede Kamer. Fier wij zen zij de bedeeling van Treub van de hand en verklaren zich voor de wet-Talma. Treubs oplossing zal niet worden geslikt, reth-s Nedeiland zal zijn stem tegen links ver heffen en zal zijn woorden door daden doen volgen. Wij hebben geleerd dat alles wat rechts doet al is het nog zoo goed, verzwolgen wordt in een zee van haat, in de zee van het anti-cle- ricalisme. Spreker eindigt zijn meermalen door luid applaus onderbroken rede met een opwek king aan de Zaandamsche kiezers, om Zaandam rechts te maken. Op Zaandam is ieders oog gevestigd. Op Zaandam is de Öoop geves tigd. Zaandam zal nog eens geheel rechts worden. Rijst op, katholieken mannén van Zaandam zoo eindigt spreker tot heil van Neder land en tot Christus eer. Heel Holland ziet naar U. (Luid applaus). Na dankbetuiging aan de sprekers wordt de goed-geslaagde vergadering door den voorzit ter gesloten. BINNENLAND. DE KONINGÏN IN NOORD-BRABANT. Men seint ons uit Den Bosch: Hedenmorgen te 9.25 u. arriveerde H. M. de Koningin aan het station te 's Hertogenbosch. Op het per ron werd H. M. ontvangen door den comman dan van het veldleger Generaal-Majoor Ter- wisga, de stations-overste Macpherson, Kolonel Schoenmakers majoor Lecocq Damardville en kapitein Eekhout van de marechaussee, de Com missaris der Koningin, den Inspecteur der S.S., Gorissen en eenige officieren. H. M. werd het eerst begroet door den com mandant van het veldleger en vervolgens door den Commissaris der Koningin met wien zij zich eenigen tijd onderhield. Vervolgens werden door den commandant van het veldleger de verdere officieren aan H. M. voorgesteld. Op het perron stapte H. M. de Koningin, toe gejuicht door een talrijk publiek, in een auto. Het gevolg nam plaats in een tweede auto. Ge reden werd tot de Vuchtschenweg waar H .M. te paard verder dé hei in reed. Op de .Vuchterhei had een troepenrevue plaats. H. M. was gekleed in een zwart amazone- costuum met grijzen hoed. NOG DUURDER VLEESCH. Men meldt ons heden uit Amsterdam: De vleeschprijzen zijn heden met dertig cent per K.G. gestegen. De oorzaak daarvan is te zoeken in de enorm hooge marktprijzen van de laatste dagen. De uitvoer van slachtvee is verboden, maar melkvee en drachtig vee mag uitgevoerd worden. Nu schijnt de grens tusschen melkvee en slachtvee niet zoo heel gemakkelijk te trek ken te zijn, zoodat koeien,die nog maar een drop peltje melk geven en in normale tijden zouden gerangschikt worden onder slachtvee thans als melkvee worden opgefokt en over de grenzen gaan. Op sommige plaatsen was in de laatste dagen in het geheel geen slachtvee te koop, ter wijl op andere 35 en 40 cent per K.G. hooger moest betaald worden. Het is de meeningt van: een deskundige dat deze hooge prijzen wel eenige weken zpllen gehandhaafd blijven. De slagers wor den er toe gedwongen door de marktprijzen. Zonder buitengewone noodzakelijkheid gaan ze niet over tot verhooging vanden vleesch- prijs, want elke cent, die ze meer moeten vragen, beteekent voor hun geen winst maar verlies, omdat het debiet steeds kleiner wordt. 1 Heel rooskleurig schijnt Eet er in' Se naaste-toekomst niet uit te zien, wan naar men ons mededeelde, is een deel van het vee, dat nu in de weide wordt gestuurd en in het najaar is bestemd voor slachtvee reeds verkocht tegen hooge prijzen. Intusschen gaat daardoor heel wat' vee dat voor binnenlandsche consumptie be stemd was naar elders. SCHBÖDER VOÖTt WIT GERECHTSHOF. Men meldt ons uit Amsterdam": De adv.-gen. bij het Amsterdamsch'e Ge rechtshof eischte heden tegen J. O. Schro der, één jaar gevangenisstraf, ter zake van het in gevaar brengen van onze onzij digheid, door een artikel in üe Telegraaf van 27 Nov. 1915. Op 28 Maart had de Amsterdamsche Rechtbank hem vrijgespro ken, doch de ambtenaar van het O. M. die gevangenisstraf had gevraagd, was in Hoo ger Beroep gekomen. „DE BATAVIER V". Men seint ons uit Den Haag: Naar wij vernemen, is het reddingsschïp „Atlas" van zijn standplaats vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de „Bata vier V", welk schip over tijd is, en dat gisterenmiddag 12 uur voor het laatst is gezien in den omtrek van den Outer Gab- bard-boei. LONDEN, 17 Mei. (De „Batavier V" is bjj Kirkwall in de lucht gevlogen. Vier der opvarenden züu verdronken. BUITENLAND. DE ITALIAANSCHE LEZING OVER DE OOSTENRIJKSCIIE AANVALLEN. ROME, 17 Mei. (Offi/ee1)- Aan de grens van Trentino deed de vijand gisteren op de hevige beschieting van d®n lAen Mei een aan val volgen van groote massa a infanterie op een gedeelte van het Italiaansehe front tus schen de Etsch-vallei en de Boven-Astion. De verst vooruitgeschoven Italiaansehe troepen trokken terug naar hun hoofdverdedigingslinie, na eenigen tegenstand, waarbij den vijand zeer ernstige verliezen werden toegebacht. Over het geheele overig® front infanterie-ac- tie en krachtig artillerievuur o.a. in het Suga- na-dal, tusschen den Mont® Collo en Santa An ne, in Boven-Seebaeh, op de hoogten ten noord westen van Cörz en op de noordelijke hellingen van den Monte San Michele. De vijjyM werd echter overal teruggeslagen- In de Monfalcone-zone hardnekkige gevech ten. Ten slotte werd daar, na een gevecht met wisselend succes, een goedgeslaagde tegenaan val op den vijand gedaan. 254 gevangenen, waaronder eenige offici®ren> vielen in onze handen. DE IEREN EN DUITSCHERS OP HET OORLOGSVELD. LONDEN, 17 Mei. Reuter se>nt: Acht en veertig uren na het uitbreken van de onlusten te Dublin staken de Duitsche troepen in de loop graven tegenover Iersche bataljons gelegen pla- katen in de hoogte, waarop werd gezegd dat de vrouwen en zusters van de Ieren thans in de stra ten van Dublin worden neergeschoten door En- gelsche troepen. De Iersche soldaten beantwoord den dat door het zingen van Iersche liederen en van Rule Britannia. I iét Iersche regiment waartegenover deze pla- katen werden opgericht was het regiment Mun- ster-fusiliers. Een afdeeling van 25 man en twee officieren kreeg last de plakaten te vermeesteren. Hij Het invallen van den nacht knipten de man nen hun eigen draadversperringen door en kro pen ze voort naar het tusschen de wederzijdsche loopgraven gelegen terrein. Maar halverwege werden ze hier door de Duitsche zoeklichten ont dekt en onmiddellijk openden twee mitrailleurs het vuur op hen. Enkelen werden ernstig ge wond, maar niemand verroerde zich en allen ble ven daar uren lang liggen. Maar geleidelijk kroop men daarop verder tot de Duitsche draad versperringen werden bereikt. Nadat deze waren doorgeknipt sprongen de mannen op en char geerden m de loopgraaf. De Duitsche soldaten cue blijkbaar dachten dat de aanvallers vernie tigd warerKof althans afgeslagen door de mi trailleurs, waren zoo verrast, dat ze de vlucht namen uit de loopgraven. De plakkaten werden daarop tnomfaiueiijk naar de Iersche loopgra ven gebracht. Zij zijn thans te Londen en er zul len officieel photo's van genomen worden die gepubliceerd zullen worden. EEN WAARSCHUWING VOOR NEU TRALE K0OPVAA ROEISCHEPEN. WASHINGTON, 17 Mei. Bernstorff over handigde aan miuieder Lansing een mede deeling van Duitschland, wTelke de waar schuwing behelst, dat elke neutrale koop vaarder, die, door een duikboot aangeroe pen zich beweegt in de richting van die duikboot, gevaar loopt. De nota wijst op het geval van het Nederlamfeche stoomschip ..Bandopng" dat de duikboot naderde „om de yisitatiefoï-maliteiten te bespoedigen," zooals een der scheepsofficieren van 't schip later zeide. In de Duitsche mededeeling wordt dan verder gezegd: de commandant van de duik boot acht blijkbaar dat de „Bandoeng" vij- delijke bedoelingen had. Ten slotte verklaart het memorandum, dat, indien een neutraal echip zich beweegt in de richting van duikbooten, de verant woordelijkheid voor de gevolgen uitsluitend voor de neutralen blijft. EEN NIEUWE ONDERSTAATSSECRE TARIS VAN BUITENLANÜSCHE ZAKEN IN ENGELAND. LONDEN, 17 Mei. De „Morning Post" verneemt, dat lord Hardinge, Sir Arthur Nicholson, die om gezondheidsredenen- af treedt, als onderstaatssecretaris van buiten- landscbe zaken, opvolgt. HAARLEM, 17 Mei. Veemarkt. N. Kalve ren aangev. en verk. '48 stuks, f 16—8; Scha pen aangev. en verk. 16 stuks, f 45—40; Lafiimeren aangev. 64 verk. 24 st., f 22 16; Biggen aangev. eu verk. 6 st., f 17. EEN ROOKVERBOD VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Zooals reeds voorloopig vermeld is, heeft de afdeeling Haarlem van den „Nederlandschen Kinderbond" het initiatief genomen tot een' actie ter verkrijging van een rookverbod aan kinderen en jeugdige personen. Daartoe heeft zij aan verscheidene Vereenigingen hier ter vergadering die de Kinderbond voor dit doel wilde beleggen. Gisterenavond heeft deze ver gadering plaats gehad en uit het groote aantal afgevaardigden bleek al dadelijk, de sympathie voor het streven van den Kinderbond. De volgende vereenigingen waren vertegen woordigd of hadden hare adheasie betuigd: De Tueht-LTnie, Het Kruisverbond, De Toyn- bey-Vereeniging, De Gezondheidscommissie, De Geneeskundige Kring, De Tuberculose-Ver eeniging, Het Nederlandsoh Onderwijzers Ge nootschap, De Vereeniging van Hoofden van Scholen, De Bond van Onderwijzers, Be Ver eeniging van R. K. Onderwijzers, De Unie van Christelijke Onderwijzers, De Haarlemsehe Jon- gelingsvereeniging, De Nationale Christelijke Geheel Onthoudersbond, De Nederlandsche Ge heel Onthoudersbond, De Nederlandsche Ver eeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, De Orde der Goede Tempelieren, Het Centraal Comité van Drankbestrijding, De Ver eeniging der Besturen van Doopsgezinde Scho len en de Protestantenbond, terwijl als persoon lijk belangstellende de tegenwoordigheid van mevrouw.dr. Op 't Eynde-Stolp op prijs werd gesteld. Besloten werd uit de vergadering eene Com missie te benoemen die tot Burgemeester en Wethouders het verzoek zal richten tot het houden van eene enquête naar het rooken van kinderen op de scholen, om na afloop daarvan een rapport op te stellen, dat met een begelei dend request aan Burgemeester en Wethouders zal worden toegezonden. Tot leden van deze öommsisie werden benoemd: Mevrouw Mae Donald-Reynvaan, de presidente van den Kin derbond, mevrouw dr. Op 't Eynde-Stolp, de heer Van der Voort, afgevaardigde van de Tueht-Unie en de heeren Speller en Peereboon), respectievelijk afgevaardigden van de R. K. Onderwijzersvereeniging en van den Bond van Onderwijzers. Met algeméene stemmen wer'd 'do heer Van der Voort tot voorzitter .van doze Commissie benoemd, die zoo spoedig, mogelijk hare werk zaamheden zal beginnen. R.-K. KIESVEREENIGING. De algemeene ledenvergadering van de R. K. Kiesvereeniging zal plaats hebben op Woensdag 24 Mei a.s„ des avonds ten half negen, in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23. De agende bevat om Verslag Rekening en Verantwoording van den penningmeester; Be spreking Agenda van den Al gemeen en Bond van Roomsch Katholieke Kiesvereenigingen in Ne derland; Verkiezing Bestuurslid (vacature Lam bert) en Candidaatstelling Gemeenteraad (vaca ture Slingenberg.) „DE TIEN." Zooale wij reeds hebben gemeld, zal de Haarlemsehe brandblueschcrsvercen. „De Tien" op 20 Mei as. den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaren werd opgericht. Ter herdenking van dit feit zal op Zater dag a.6., des middags ten 4 uur in de hoven- voorzaal Tan Café-restaurant Brinkmann een tentoonstelling worden geopend van voorwerpen, fotografieën, enz,, welke be trekking hebben op de vereeniging „Dé Tien". Voorts zal Ier viering van dit 25-jurig bé« staan een feestavond plaat* hebben in de schouwburgzaal „de Kroon", op Zaterdag 27 Mui a.s. DE DEPOT-CO MP AG N IëN DER INFANTERIE. Daar onder de tegenwoordige buitenge wont omstandigheden de depot-compagniën een ^sterkte bezitten van '500 a 600 man is het niet te ver wonderen dat de sergeant-maioors-adminisfra- teur het bovenmate druk hebben. Daar het mot mogelijk is, in verband niet de voorschriften, bedoelden administrateurs een ver hooging van de bezoldiging toe te kennen wegens drukke werkzaamheden, heeft de inspecteur defi infanterie thans bepaald dat de corripagniën vanj een dergelijke sterkte, gespiilst moeten word er# teneinde de sterkte zoo mogelijk tot de normak oorlogsverhouding terug te brengen hetgeen ooi met het oog op de bevelvoering aanbeveling ver dient. EEN ONDERSCUEIDINO Den adjudant-onderofficier-vaandeldrager R van he< 10e regiment infanterie, (nu te velde), zal heden de zilveren medailh voor 24 jaar trouwen en eerlijken dienst worden uitgereikt. Groote luister wordt voor hem aan J dezen dag bijgezet, daar naar alle waarschijn-^ lijkheid H. M. de Koningin van deze plechtig-1 heid getuige zal zijn. Het zal den jubilaris op dezen voor hem zoo gewichtigen dag niet aan blijken van waardee-1 ring en hoogachting ontbreken. DOOD IN HET BAD GEVONDEN. Gisterenmfddag is de 80-jarige mej R. in het badhuis in de Badhuisstraat dood in het bad gevonden. Het lijk is naar het Gasthuis over gebracht. BALDADIGHEID. Tegen eenige jongens is wegens het baldadig klimmen in boomen in 't Prinsenbolwerk proces verbaal opgemaakt. IN.P® GROOTE HOUTSTRAAT. Eindelijk is hot, open stuk grond in de Groote Houtstraat No. 173, waar langen tjjd een kraam op stond die voor allerlei doeleinden werd gebruikt, en dat de belangstelling van iedereen trok, verkocht. Naar ons wordt medegedeeld zal er een win kelhuis verrijzen. DE ZWEMINRICHTING. De Zwem- en Badinrichting aan do Hout- vaart is vanmorgen om 0 uur opengesteld. INLIJVING VAN MILICIENS LICHTING 1916. Heden had plaats de 'inlijving van dienst-J plichtigen der II Bataljons vaD do lichtinyi 1916. De ingeljjfden, die' bestemd zijn voor De pot X alhier, worden in de kazerne gelegerd. PERSONALIA. De heer Mr. B. G. Wildervanck de Blë- court is op zijn verzoek geroieerd als ad vocaat en procureur bij de Arr.Rechtbank alhier. .PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote of Sint Bavokerk op Donderdag 18 Mei. des namid dags van23 uur door den heer Louis Ro bert: 1. Praeludium ot Fuga. G gr. t.. J. S- Bach. 2. Eerste Sonate, P. Mendelssohn Bar- tholdy: a. Allegro moderato e 6erioso; b. Adagio; Andante Recit; Allegro aseai vivace. 3. La Nuit, Sigfrid Karg—Elext. 4. Choral II, César Fra nek. Van ons Kantongerecht. (Zitting van heden.) Melkvervalsching. Vanochtend stonden weder eens eenige perso nen wegens melkvervalsching terecht. Een vehouder uit Santpoort was beschuldigd; melk van te laag soortelijk gewicht te hebben; afgeleverd, een gevolg van toevoeging van water. Bekl. voerde aan dat hij op den dag waarop de overtreding had plaats gehad, niet aanwezig was geweest en dat hem later was gebleken, dat zijn zoon water bij de melk had gedaan. Het O. M. vorderde in deze zaak f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Een metkverkooper te Zandvoort had in zijd winkel melk van te laag vetgehalte gehad, ken nelijk een gevolg van ontrooming. Bekl. hield stokstijf vol, dat, indien 't met de melk niet in orde was, 't dan niet aan hem lag, maar aan defl leverancier van de melk! Dat klonk heel mooi! Maar de kantonrechter deelde mede dat bekl. al eens wegens een zelfde' feit is veroordeeld geworden tot f 6 boete. „Dat was te laag," zeide Z. E, A. „en heeft niet ge holpen, Wij zullen eens hooren wat nu de amb tenaar eischt!" Het O. M. hield rekening met de mededeeling van den kantonrechter en requreerde tegen bekl.! f 20 boete of 10 dagen rechtenis. Een volgende bekl. was er ingeloopen! Hij was bekeurd wegens het vervoer van karnemelk, ondeugdelijk van samenstelling. Echter bleek, dat de karnemelk met water was vervalscht door den leverancier te Schoten. Tegen den laatste is dan ook proces-verbaal opgemaakt. In verband met 't laatste vorderde het O. M.; tegen den bekl. in de zaak die heden diende, 3j boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding der Arbeidswet. Een paar meisjes in een kleerbleekerij waren in de maand Maart op 'n avond na 7 uur aan het stoeien geweest en hadden diensvolgens de kleerbleekerij eerst te 7Yz uur verlaten. Dit maakte dat hun patroon heden terecht stond wegens eene overtreding der Arbeidswet. Beide meisjes, als getuigen gehoord, verklaar den, dat zij na 7 uur niet meer hadden gew®fIft* Het O. M. releveerde, dat bekl. al een paal keer wegens overtreding der Arbeidswet was ver oordeeld en vorderde tegen hem f 30 boete o! 20 dagen hechtenis. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 17 Mei. G. Jausen eu C. J- Dirks. S. Joehemsz en W. Bijleveld. A. R,eeldman en E. Leeuelag. J. Wels en F, Cavé. A. G. A. Stakenburg en K. van der Vliet. G. G. Feije en A. M. de Regt. Getrouwd: H. Lambooij en H. W esse ling. H. Roeland en H. A. G. Haarbrink. ö- W. Bak en M. A. Drenth. G. Kraan enl C. van der Reep. W. Hendriks en L. 19-, Lindeman. J. H. Franken en A. Loomam BLOEMBOLLENCULTUUR. Aan het verslag van den toestand en van d® werkzaamheden der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur over 1915, ontleenen wij he volgende stede een. schrijven gericht, met het verzoek afgevaardigden tte willen zenden naar eene

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2