DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. HASSAULAAÜ 49, HAARLEM DE 06RL0S MIIME SORTEERING BLAUWE STOFFEN. LUXE EN OAGELIIXSOH SCHOEISEL P. W. TWEEHUIJSEN, korte berichten TELEGRAMMEN Geschetter. THEOiX 6. v. DUSSELDORP 5 Earieljorissiraai 5. - Telefoon 2144. BINNENLAND Si Batavier V op een mijn selaopen. Donderdag 18 Mei 1916 41ste Jaargang Isuiercomm. Telefoonnummers 8426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BtAD. HAARLkHSCHL ALLEuAËJES N° S92I RUIME SORTEERING Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 1080 HET „INTERVIEW" MET BARON GEVER ABONNEMENTSPRIJS i Pm t maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60i voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,-; per week voor Haarlem «n de agentschappen 0,12»j afzonderlijke nummers 0,05. -i PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 15 regels 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20| adverlentiön in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regels 0.40, elk» regel meer 0,10. 4 MEER LUISTER. Een „opmerker" heeft in „liet Centrum" een ingezonden stukje gelezen en verzoekt ons deze plaatsruimte oni eenzelfde opmerking te maken. De inzender in genoemd dagblad noemt de Volksbondfeesten van verleden Zondag te Am sterdam mooi en de optocht indrukwekkend langs Amstel's grachten, paden en in de straten, 1 maar, zoo schrijtt hij, wat had het aanzien daar van nog verhoogd kunnen worden, indien de bewoners van hunne belangstelling hadden döen blijken door het uitsteken van Nederland's drie kleur met den pauselijken wimpel. Laten wij hopen dat bij een volgende gelegenheid zulks geschiede. „Zie, geachte redactie, dat is mij uit ^et hait gestolen. Ook de Haarlemsche katholieken hulde aan hen, die het wèl deden! hadden door grooter vlagvertoon nog meer luister kun nen bijzetten aan het ook nu reeds zoo mooi geslaagde feest. Laat ons wenschen dat dit een volgende maal beter zij. En dat wij, door ruimere burgemeesters-opvattingen, dan ook den optocht rijk worden, als wij dat wenschen, waarvan we nu gespeend bleven (AGENDA 19 MEI. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Bederijkers 9 uur Bouwvereeuiging „St. Jozef" 8Yt uur. S c li o u w bu r g Jansweg - 8 uur Tournee de la Oomédie Franeaise „La Demoiselle de Magasin". Paleis van Justitie Jansstraat balf twee Bureau van consultatie. Meisjespatronaat St. Rosa Nasanulaan 50 714—8uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jansetraat 79 goopond eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cent». Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Van de vergaderingen van de Liberale Unie was steeds het moment de rede van den voor zitter. Jarenlang fungeerde als zoodanig de heer Goeman Borgesius, een man, volleerd in politieke slimmigheden, die bij uitstek de kunst verstond het huikje naar den politieken wind te hangen, al naar gelang dat noodig was om bij verkie zingen stemmetjes te winnen. Al moest dan wei eens overboord worden geworpen, wat eerst was gepropageerd, wat kwam er dat op aan? En een enkelen keer gaf hij zelfs wel eens een religieus tintje aan zijne redevoering als dat gewenscht was om stemmen te vangen. Sinds hij echter werd geroepen om als Kamer president op te treden, kwam 't presidium der Unie in andere handen. De oraties van Bor gesius iu de Unie-vergaderingen hadden een einde! Mr. Fock, 't kamerlid voor Haarlem, nam zijne taak over. Een heel ander type dan Bor gesius. Iemand, die ook wel tracht slim te zijn, maar die zich toch te veel bloot geeft. Het viel waar te nemen In de rede, die hij Zaterdag hield. Eene rede, agressief tegenover rechts, waarin het zittend Kabinet werd gemaakt tot inzet van den komenden strijd bij de a.s. Statenstembus, en waarin werd betoogd, dat de rechtsche meerder heid in de Eerste Kamer weg moet men raad het niet in drieën inet 't oog.... pos?üe! onaffian'<elpheid en onze internationale Hp rede'naur om eens na te gaan hoe de redenaar kans zag, dót zij» hoorders diets te maken. Een waar kunststukje! Dat moet toch wel ceil allergewiekste bol zijn, die dat kan Fock echter draait, daar zijn hand niet voor om Hij schettert er maar wat op los ai spreekt dan als iemand, die waant: daar is nu eens niets tus- schen in te brengen, niet éénige zwakke plek in heel mijne redeneering is aan te duiden. Liberale verwatenheid is het kenmerkende ook van deze rede, gelijk van zoo menig liberaal kopstuk! Bij die allen is nog iets blijven beklijven van dat befaamde: „nul n'aura esprit que nous et nos amis", dat, vooral in vroegere jaren, den onzen van vrijzinnigen kant zoo menigmaal legen- klonk Hij bracht hulde en dank aan de Regeering, in het bijzonder aan de ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaken, voor de beleidvolle wijze waarop zij ons land buiten den oorlog hebben weten te houden en onze neutraliteit hebben weten te handhaven. En daaraan voegde hij toe: „Wij ..weten het, in alle kringen, onverschillig van ..welke politieke richting, acht men het een groot '.geluk, dat het mannen als Cort van der Linden ..en Loudon zijn, die ui dezen tijd het schip van ..slaat hebben te sturen, tiet belong van ons land „en van ons volk ivordt dus 't meest gediend, wanneer men alles in het werk stelt om de „leiding der zaken nog lang in handen van „diezelfde mannen te doen blijven en om de posi- „tie van het ministerie zooveel mogelijk te ver- „sterken." Daarop volgt dan een breede lofzang op het zittend Kabinet, dat zoo „eerlijk en loyaaj het vrijzinnig concentraiieprogram uitvoert, dat deed wat het kon om te bevorderen, dat de hoofd punten van het concentratieprogram in deze periode verwezenlijkt worden" en eene opwekking aan de vrijzinnigen om „te zorgen, dat de Eerste Kamer de uitvoering van 't program niet zal *unnen beletten." Daarom, besloot de redenaar en t Kl nk als eene fanfare: „Daarom roep ik u nogmaals toe: doet uw plicht. Een goede uitslag der verkiezingen in juni a.s. zal ons met ie meer opgewektheid het volgend jaar de Kamerverkiezingen doen voor bereiden. Men lioude daarbij in het oog ik leg daarop nogmaals den nadruk dat een voor rinks gunstfgen uitslag der statenverkiezingen de positie van het ministerie zeer zal versterken en dal het ook voor de internationale positie van Nederland in dezen lijd van zeer groote waarde is, dat onze Regeering in alle opzichten zoo sterk mogelijk staat. *j De Regeering zal, hoezeer het haar ook moeilijk zal vallen, haar taak niet aan stonds nederlcggen, wegens een echec op het ter rein van haar binnenlandsche politiek. Maar de Regeering wordt toch ongetwijfeld zeer verzwakt door conflicten met de volksvertegenwoordiging en door conflicten tussciien de beide takken oei volksvertegenwoordiging. Zulke conflicten moeten dus worden voorkomen. Daarom flink partij ge kozen voor onze regeering; aan het werk voor de Statenverkiezingen Alzoo: mr. Fock ontzag zich niet ter wille van paiiij-oogmerken van de vrijzinnigen en hun bondgenooten, de soc.-democraten., de internatio nale positie van Nederland in 't geding te bren gen, wat aantoont welk 'n hoog spel links bij de naderende Statenverkiezingen speelt. Iets wat in hooge mate ongepast is! Wat aangaat de woor den van lof aan de Regeering voor de hand- havign onzer neutraliteit, ook rechts zal niet weigeren haar deswege te. eeren en door daden heeft rechts dat getoond. Echter.men moet niet meenen, dat aan mannen van links 't alleen kan worden toever trouwd. Heel het geschetter: dus 't belang van land en volk wordt 't meest gediend, wanneer dit Kabinet zoo lang mogelijk aanblijft, is niets dan liberale zelfverheffing, pedanterie en verme telheid, een lokmiddel om niet ter zake kundige kiezers in de fuik te vangen Ook dit is volkverlakkerij en volkbedotterij, in den trant van Borgesius. Wij voor ons houden ons overtuigd, clat bijv. een man als Colijn, in dien deze nu minister was, een vrij wat beter figuur zou maken dan de. huidige minister van Oorlog, die eens in de Kamerdebatten zich liet ontvallen, dat'hij alleen op zijn zenuwen leeft! Een Colijn, die ons de legerorganisatie gaf welke wel voornamelijk dit ministerie in staat stelt de neutraliteit te handhaven! Het is heel aardig om een ministerie, dat de neutraliteit handhaaft, lof toe te zwaaien Doch.... één ding- vergete men niet: Indien men met een leger den vijand buiien de lands palen houden kan, dan moet men in vredestijd zorgen dit leger iu goeden staat te brengen. Anders loopt de vijand 't omver en is 't hand haven der neutraliteit geen duit waard! Endat 't leger in een goeden staat kwam is niet te danken aan de liberalen, maar aan rechts. Al wat in de laatste jaren is gedaan èn onder het ministerie Knijper èn onder het minis terie Heemskerk, tot versterking der landsverde diging kwam tot stand ondanks verzet van velen der linkerzijde en van de soc.-dem., die op alle legeruitgaven zochten te beknibbelen. Terecht maakte Colijn in de Kamerzitting van 30 April 1913 de linkerzijde er een grief van, dat zij, ook als er een eigen Kabinet is, niet de Regeering in zaken van defensie steunt. Aan de organisatie onzer weermacht is het voornamelijk te danken, dat tot heden ons land buiten den oorlog bleef en Colijn was de man, die de plannen ontwierp om haar in een goeden staat te brengen. Bij de behandeling zijner voor stellen in 't parlement 't is niet kwaad dit eens in herinnering te brengen stelde Colijn op den voorgrond, dat in onze weermacht tot uiting moet komen onze wil om eene schending onzer neutraliteit te weerstaan, 't zij dat die schending bestaat in niet-eerbiediging onzer neutraliteit, 't zij in vermeestering van ons grondgebied of in een gedeelte daarvan en dat in beide gevallen het leger gereed moest zij tot onmiddellijk afwe rend optreden. Dit is vooral, zeide hij, noodig inzake de neutraliteitssehending, want 't dadelijk aanwezig vcrw^L et !e?er °P die Punten, waar het wordt komen F„zai 1 ®chend'ng waarschijnlijk voor- Kotnen. h.n gebeurt ze dan toch dan kómt het vèeMen Waarop Nederland'sehe leger moet vechten, waarop men niet kan volstaan'met een pi0test, maar den vijand moet aangrijpen en terugwerpen. Daarom moet ons leger zijn een paraat leger en mag niet op de daarvoor noodige kosten worden beknibbeld, omdat een dergelijk optreden op verschillende plaatsen tegelijkertijd noodig kan wezen. Eu daaraan voegde de minister toe. dat aan dien eisch van paraatheid toenmaals 't leger niet voldeed ten opzichte van organisatie en uitrus ting. De onmiddellijke paraatheid was niet ver zekerd en de uitrusting was daarop niet bere- kend.^ Vandaar des ministers plannen. In aan merking nemende nu, dat èn vrijzinnigen en soc.-dem. tegen die plannen in oppositie kwamen, past toch waarlijk aan een redenaar der vrijzin nigen't zingen van een toontje lager als dat de heef Fock deed, past 't hem niet 't voor te stellen alsof met 't oog op onze onafhankelijkheid, dit ministerie van links persé zoo lang mogelijk moet aanblijven en uit de Eerste Kamer de rechtsche meerderheid moet verdwijnen. J?90d ziJ is onder Gods Voorzienig- heden onze onafhankelijkheid bewaard g even, doch aan rechts, en niet aan links is 't te danken dat inderdaad, zij 't dan door een links Kabinet, onze neutraliteit ts kunnen worden ge handhaafd, naar wij deden uitkomen. Wat links verwaarloosde bracht rechts in orde' Heel de redeneering van den heer Fock gaat daarom in geenendeele op. Bescheidenheid is een deugd, die Wij cursiveeren. Red. N. H. Ct. men bij de vrijzinnigen maar zelden aantreft, die in zelfverheffing Je pretentie voeren van het „denkend deel der natie'' te zijn. Doch wat nu Fock ondernam iu zijne rede, gaat te dien op zichte alle paal en jierk van gevoegelijkheid te buiten! - Het betoog: zendt de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer naar huis met 't oog op onze onafhankelijkheid en internationale positie, is ook daarom verregaand vermetel en getuigt van zeld zame brutaliteit/omdat nr dè militaire zaken dit ministerie van recht g(en tegenstand kreeg, maar wel van de soc.-ucm cn de vrijz.-dem. en-van eenigeh dér-Unië-Iibëraleft. Rechts steunde ten aanzien van bet handhaven van de neutraliteit zelfs in c'4e mate het Kabinet, dat nie mand minder dan de .hóefijzcrcorrespoudent van het 1 Ibld. verklaarde, dat in dezen de sympathie van rechts veel guller was dan die van links. Desondanks den kiezers te adviseeren de Eerste Kamer cm tc zetten op dien grond als de heer Fock dat deed, is belachelijk, is 't voeren van een pleidooi, dat in hooge male onbillijk en door niet één feit gerechtvaardigd ;Sj jet3 dat geen hout snijdt. Dat is, zooals wij het qualificeercener maar op los schetteren,, kiezersbedottcrij. Wie in deze fuik vliegt moet wel ziende blind zijn. Het getuigt niet van een hoogen dunk van 't intellec tueel peil van de kiezers van links, bij een heer Fock, om te veronderstellen. dat zij, wat hij hun op de mouw spelde, voor «mede munt en waar heid zullen aanvaarden. Waarheid, ook in de politiek, is eene leuze, die, blijkens zijne rede, de heer Fock niet huldigt. De aai tergrond der dingen is deze, dat het Kabinet moet aanblijven, dat zijn positie moet worden versterkt ter. wille van de linksche con centratie cue met graag uit het regeeringskasteeL wil verdreven worden. Maar is 't dan niet in- laam, om daarvoor, de internationale positie van Necerlanci in 't geding te brengen? Aan rechts de taak om voor 't oog der kiezers den heer Fock te ontmaskeren O V E K Z I C H T. Aan het Oosienrijksch-ltaiiaansche front brei den de gevechten zich uit. Op verschillende pun ten hebben de Oostenrijkers opnieuw voordeden behaald of reeds veroverde stellingen bevestigd tegen eventueelc tegenaanvallen. Het resultaat van deze laatsle bedrijvigheid heeft hen reeds in staat gesteld eenige Italiaansche tegenaanvallen op de hoogvlakte van Poberdo. ten vesten van San Martino en in de Dolomieten af te slaan De meest belangrijke gebeurtenis in cc nieuwe offensieve beweging der Oostenrijkers, waarom trent gisteren al een en ander werd ge mei d, is, dat de Oostenrij'ksche troepen in Zuid-Tiroi op den Armen terra-bergrug hun stellingen verder hebben uitgebreid en op de hoogvlakte van Viel- gereuth de Ilaliaansche stellingen van Soglio d'Aspio, Costa d'Agra en Maronio namen, Ver der drongen Qostenrijksch-Hongaarsclie troepen bij Terragnola in Piazza en Valduga binnen en verdreven de Italianen uit Moscheri en bestorm den 's nachts den Zugna Torta, ten zuiden van Rovercto. I11 deze gevechten is 't aantal Iialiaan- sche gevangenen tot 141 officieren, en 0200 man, de buit tot 17 machinegeweren en 13 vtyirmon- den gestegen. Overigens heeft een sterk eskader van Oosten- rijksche land- en zeevliegtuigen eergisiernacht en gistermorgen vroeg eert groot aantal bommen ge worpen op stations en andere inrichtingen te Venetië, Mestrc, Connons, Cividale, Udine, Feria Ernia en Treviso. Na een jaar oorlog, waarbij beide partijen zich bijna voortdurend bepaalc.ea tot den gewonen positie-oorlog, zooals wij die van tijd tot tijd ook op de andere fronten hebben ontmoet, en die dan ook nóch aan de eene of andere zijde noemens waardig voordeel heeft bezorgd, schijnen de Oos tenrijkers thans den eigenlijken strijd te willen ondernemen om de lialianen, die aanvankelijk Oostenrijk binnendrongen over de grers terug te werpen. De strijd cp de overige fronten geeft op het oogenblik geen aanleiding tot nadere beschou wingen. Wat nog wel onze aandacht verdient is, dat sedert-er weer vredesgeruehten in omloop zijn de Italiaansclie vrijmetselaars pers weer druk doende is over de vraag of Z. H. de Paus al of niet aan het aanstaande vredescongres zal kunnen of mogen deelnemen. Gelukkig, ciat het in de gegeven omstandigheden zeker niet uit sluitend aan Italië of Frankrijk zal zijn om daarover te oorrieelea. Er zijn ook naties, als Oostenrijk, België, Duitschland en misschien ook wel Engeland en zeker ook Amerika, Nederland en Spanje en anderen, die er anders over denken. De Paus en het vredescongres. De reeks ar tikelen, door Chispolti in Ue Italiaansche „Trustbladen" aan de bijwoning van het vredes congres door den I'au3 gewijd, vinden natuur lijk een antwoord in het bekende vrijmetselaar»- orgaan, de „Secoio", waarin de Pauselijke ueu- 1040 tfalitei't wordt aangevallen en het toelaten van een Pauselijk vertegenwoordiger op het vredes congres reeds bij voorbaat als een „zwakheid" der Italiaansche regeering wordt gebrand merkt. Grickcnland's vrijheid? Volgens het blad „La Defence" heeft de Engelscho gezant te Athene van minister-president Skoeloedis ver- Athene van minister-president Bkoelosi'is ver langd, dat do oefeningen van Griekseha duik- booten in de Aegeische Zee gestaakt zu'len wor den, omdat daardoor de actie van de vloot der Entente in deze wateren belemmerd zou kun nen worden. Skoeloedis heeft geantwoord, dat hij do zaak eerst aan den ministerraad moest voorleggen. EEN SAMENZWERING TEGEN KONING GF STA AF ONTDEKT? BERLIJN, 17 Mei. (Part.) De bladen ont- léeneu aaii de .GiistTower Courant" liet vol gende: In deu laateten tijd was eeu moord aanslag beraamd op deu koning van Zweden. Deze was voornemens een wedren bij te wo nen, die in het circus in den dierentuin te Stockholm zou worden gehouden. Eenige, dagen geleden waren zoowel de koning ale de minister van politie gewaarschuwd ge worden, dat het den koning niet geraden was, deu wedren bij te wonen, daar er een aanslag op zijn leven was beraamd, die als dan zou worden ten uitvoer gebracht. Men slaagde erin den koning van zijn voornemen te doen afzien. De overheden, aan wie de zaak werd op gedragen, ontdekten werkelijk eene samen- zweting ,die zooals tót heden kon worden vastgesteld, door Engelsclie en Russische agenten was voorbereid. Verscheidene per sonen zijn in hechtenis genomen. Zij die in de samenzwering izijn betrokken, trachten thans de schuld van liet moordplan op de anarchisten te werpen. De Zweedsclie pens mag over dit voorval niets puiblieee'ren en alleen „Affenbladet" maakt met weinige woorden van de zaak gewag, zoadat verdere onderzoekingen konden worden ingesteld. II FT PRÖCES-CASEMENT. LCXNI)I i\17 Mei. De zaak van Sir Roger Casement'en zfiii medebeklaagde Bailey is naar bet hof van gezworenen verwezen. WEER EEN GR1EK8CI1PROTEST.- BERLIJN, 17 Mei. (Part.) Uit Boedapest yvodt gemold: „De Pester Lloyd" verneemt uit Athene, dat de Gricksche ltcgeering bij liet V'e.'voitdig Verbond uitdrukkelijk hoeft gepro- töst eid tegen de gcwcldadige bezetting van het belangrijk punt. Dcwetepe aan de Griok- sciic grens door du Franschen cn daarbij gewe zen heeft op deu pijnlijken indruk, door dezen maal regel bij de Grieksclie bevolking teweeg gebracht. De „Batavier V" is, naar wij nog in een deel -der oplage van ons vorig nummer konden melden, ter hoogte van de Gobbard op een'mijn geloopen en gezonken. Er kwa men vier man bij het ongeluk om. De andere leden der bemanning en de passagiers wer den gered en naar Londen vervoerd. De Lo mimische correspondent van het „iibld." seint van gisteren: De-bemanning eu do passagiers van de „Ba ton ier V." zijn hedenmiddag hier aangeko men. De meestou vertrekken morgenochtend •met de „Batavier IV" weder naar Rotter dam. Het scliip met een bemanning van 28 kop pen en acht passagiers aan boord (drie Ame rikanen, twee Russen eu drie Nederlanders), v\ua Dinsdagochtend vertrokken. Omstreeks 11 uur 30 stiet liet aan bakboordzijde op een mijn. Onmiddellijk daarna volgde een zware ontploffing en het schip helde over naar stuurboord. Het was getroffen bij de machi nekamer. l)o Nederlaudsche passagiers waren J. de Joug van Gouda, Jacobus Cohen van Nijme gen en Alfred Schram van Delft. Do ontploffing was buitengewoon lievig, een groote massa water vloog op liet dek, èen gedeelte van liet dek werd verbrijzeld en eveneens een paar booten on de hut van den Marconist. Deze had nog juist den tijd om het dek te bereiken. De jiassngiers, die allen op hét dek stonden, begaven zich in de booten. Sommigen gelukte dit onmiddellijk, maar eenigeh van hen eu van de bemanning kwamen in het water terecht. De zee was echter kalm. Sommigen bereikten zwemmende de booten, anderen werden opgepikt, o.a. de stewardess, de eeni- g'o vrouw, die aan boord was. De Nederlandei's vertelden mij, dat één hunner met den Amerikaaneèhen passagiei Mancini, een ingenieur uit New-York, een lijn hadden vastgehouden, toen de achter steven van het schip reeds onder water was geweest en het voorste gedeelte omhoog stak uit het water. De Nederlander liet de lijn los en zwom naar de boot, maar de Ameri kaan bleef de lijn vasthouden en ging naar beneden met het schip, dat ongeveer 25 mi nuten nadat het schip op de mijn gestooten was, was verdwenen. De kapitein was ook in liet water geval len, maar weder opgepikt. Door de ontploffing waren de tweede en do derde machinist in de machinekamer ge dood en eveneens een hofmeester. De eerste machinist werd gewond aan de lippen. Een stoker had wonden aan het hoofd en een been. Toen hij te Londen aankwam, werd hij aan het station verbonden en in een taxi naar het bureau van de Batavier gereden. Nadat de menseheu ongeveer een uur in drie booten hadden rondgedreven, werden allen opgepikt door eeu Engelsfehen trawler en te Yarmouth geland. Twee der booten van de Batavier wei-den naar Yarmouth gesleept. Een der Russische passagiers was geduren de den oorlog eenmaal op een schip geweest, waarop geschoten was, later op een schip, dat in de Middeïlaudsche Zee getorpedeerd was en nu weder op een vaartuig, dat op een mijn was geloopen. Allen waren hij aankomst te Londen wel gemoed. Het schip had eeu groote lading levens middelen aan boord voor de Amerika an,sche Commissie voor ondersteuning van België, eu vooral veel rijst. Men meldt uit Rotterdam: De vier vermisten van de „Batavier V" zijn J. Mast, tweede-machinist, Rotterdam; C. de Bruyn, derde-machinist, Schiedam; C. de Ridder, hofmeesterbedieude, en een pas sagier, wiens naam nog onbekend is. De „Batavier V" bad als lading ca. 7.>00 balen rijst, een partij koffie en stukgoed, be nei ens 14 kisten goud, elke kist inhoudende voor een waarde van 5000 pdst. Het was een stalen echroefstoomschip, be boerende aan de Alg. Scheepvaart Maat schappij Win. H. Muller en Co. (Batavier- lijn). Het schip was groot 1569 ton bruto en 8ö!> ton netto en was in 1902 te Dundee ge bouwd. GOUVERNEUR VAN SURINAME. Volgens „Do- Tijd" wordt als opvolger van baron van Asbeck, gouverneur van Suriname, ge noemd jlir. mr. H. W. van Asch van Wijck, oud lid der Tweede Kamer, thans tijdelijk lid van het Hof van Justitie te Paramaribo. SCHRIJFWIJZE VAN DÈ NED: TAAL. De Staatscommissie van 1909, die in het begin van 1912 haar rapport uitbracht, heeft daarin o. m. aanbevolen dat, indien de meer algemeen in gebruik zijnde schrijfwijze van de Nederland- sclie taal onzekerheden overlaat of al9 afwijkin gen daarvan in breeden kring ingang hebben gevonden, de Regeering voor zichzelve heeft uit te maken, welke keuze zij ten deze te doen heeft en dat zij in dat geval het advies zou kunnen inwinnen van een door haar te benoemen com missie, samengesteld uit personen die geacht mo gen worden voor wat de schrijfwijze der Neder- landsche taal betreft, hiertoe genoegzaam gezag te bezitten. Naar de „N. Ct." verneemt, bereidt de Regeering de samenstelling van een Staats commissie van advies als hier bedoeld voor en is de benoeming weldra te verwachten. EEN JAPANSCHE HANDELS-COMMIS SIE IN INDIE. De W.-eorrespondent van de „Tel." meldt d.d. 16 Mei uit Weltevreden: Een Japansche handelscommissie, bstaande uit zestig bekende personen op handelsgebied in Japan kwatn heden te Makasser aan en vertrekt morgen naar Soerabaja, waar de delegatie fees telijk zal worden ontvangen. Het gemeentebestuur van Soerabaja zal de Japanners recipiecren. Wij hebben aldus de „Nieuwe Ct." van de gelegenheid, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn, baron Gevers, te den Haag vertoeft, gebruik gemaakt om inlichtingen in te winnen over het „interview" met hem door het Berlijnsche 8 Uhr Abendblatt" gepubliceerd en dat Wolff zich haastte naar Nederland te seinen. Onze twijfel aan de authenticiteit, waarvan wij reeds bij de publicatie van het Wolff-telegrani terstond deden blijken, bleek maar al te gerecht vaardigd. Er is geen interview gegeven. Onze ge zant heeft tegenover den journalist, die een aan tal vragen tot hem richtte: is er een spanning tusschen Nederland en. Duitschland in verband met het Wolff-bericht over de Tubantia? en staat uw reis daarmee in verband? ontkend, dat zijn reis voor iets anders dan voor particuliere zaken werd ondernomen. Uit die ontkenning heeft de betrokken journa list gehoord of willen hooren een absoluut ont kennend antwoord op de door hem geformuleerde en nog te formuleeren vragen en in dien zin is 't artikeltje gehouden geweest dat, verschenen in een blad van niet overdreven groote beteekenis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1