DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM Aan HH. Adverteerders. 4 DE OOfiLoT" binnenland LUXE Elf DAëELIJKSCH SCHOEISEL. P. W. TWEEHUIJSEN, advertentiën des Vrijdagsavonds BUITENLAND vrijdag 19 Mei 1916 -****« jaargang Infercomm* Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladan. - EERSTE BLAD. de administratie. HAARUJ8SCHE ALLEÜA6JES H° 1922 Jammer! overzicht. KORTE BERICHTEN duitschland. Serichten in drie regels. RUIME SORTEERING Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 1080 IDIE HUHLEKHE CWRMT ABONNEMENTSPRIJS i Per 9 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60t voor de overige plaatsen In Nederland per post f 2r-; per week voor Haarlem en de agentschappen 0,12s! afzonderlijke nummer» 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 5 regels 0,75, iedere regel meer 0,15| buitenland per regel 0,201 advertenfiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van tregela 0,40, elke regel meer 0,10. 4 Met liet oog op de negen-uurs-sluiting ver zoeken wjj onzen Adverteerders ten drin gendste, de advertentiën voor liet Zaterdag- aummer V r i.j d a g reeds in den loop van den dag in te zenden of voor onze reizigers ge leed te leggen. In ieder geval moeten wü verzoeken, de vóór negen uur ter onzer beschikking te stel len, opdat niet de orders pas Zaterdagmorgen in onze handen komen. HAARLEM VOORUIT! Voortdurend duiken er berichten op dat fabri kanten voor hun groot-industrieën een begeerig oog werpen op de uitstekende bouwterreinen in de nabijheid van onze stad aan groot vaarwater gelegen. Een plaatselijk blad weet te melden dat alle nog beschikbare terreinen langs den Spaarndam- merweg voor indusfriëele doeleinden verkocht zijn ea nog steeds zoekt men naar ander terrein. Na dec* oorlog zullen hier verschillende fabrie ken worden opgericht. Maar hiermede hangt nauw samen de kwestie van een haver-. Een oplossing van deze kwestie is alleszins van urgenten aard met het oog op Haariem's toekomst. Doch ook de uitbreiding der gemeente-grenzen hangt hier nauw mede samen. Ziedaar twee groote vraagstukken, die het levens belang van onze gemeente bijzonder nauw be treffen. Nu weten wij dat aan beide vraagstukken aan dacht wordt geschonken, dat er aan „gewerkt" wordt Doch is het nu geen zaak, daarmede spoed te maken, de gemeentenaren-zèlf er coor te inte resseeren? Men houdt op dit stuk liefst alles 'aaar onder de roos, de „autoriteiten" handelen die zaakjes liefst zélf afdoch wil Haarlem werkelijk vooruit, dan moet er belangstelling zijn eu medewerking van het volk en de burgerij. En daarom vragen wij eens wat méérdere inlichtin gen, wat méér publicatie. Wil niet een der raads leden het publiek, dat van niets weet, door eenige zorgvuldig gestelde vragen pogen, inlichting te bezorgen? AGENDA. 20 MEI. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Arbeid Adelt zaal 6 boven. Spaarbank zaal 7 boven. Spaarkas zaal 4 beneden. Con tributie betalen zaal 3 beneden. Allerlei Zaken zaal 2 beneden. Het komt bij de a.s. Statenverkiezingen nu eens zéér duidelijk uit, hoe jammer het is, dat bij hit begin van de oorlogscrisis de Rechterzijde niet met aiie kracht heeft aangedrongen op de vorming van een „nationaal ministerie," waarin alle partijen van orde zouden zijn opgenomen. Wij hebben liet gisteren in ons hoofdartikel al laten uitkomen: de tactiek van links is nu, stem men voor de liberalen te winnen onder voorwend sel men toch dit kabinet-Cort, dat zoo voortreffe nde voor onze neutraliteit en onze waardigheid uïïirt™ maa doen heengaan.... i 1 i eer* »natiönaal kabinet'' xrehad dan was die sluwe tactiek niet mogehjk gfweest Inmiddels is het nu onze plicht? van pens en propagandisten,, om op de meest ernstige en na drukkelijke wijze de kiezers erop te wijzen, dat door hets verbreken van den „godsvrede" en het binnenhalen van den partijstrijd, dien Rechts heeft willen mijden in deze ernstige tijden, dit Ministerie-Cort een zuiver partijministerie is ge worden. Hoe goed Cort van der Linden ook 'slands waardigheid beschut.... dat kan een hoogstaand man van Rechts evengoed. Van Swinderen is de evenknie van Loudon, zoo zegt iecier die onze diplomaten kent. En wie stelt Talma b.v. niet hooger dan Lely, wie -denkt er nog om Bosboom, ais hij van Colijn hoort?. Neen, met alle respect voor de tegenwoordige ministers, behoeft niemand te meenen, dat het vaderland in gevaar zal komen als Rechts in 1917 bij de Kamerverkiezingen het winnen zal.en evenmin, als 't Links niet zal geluk ken, de Provinciale Staten om te zetten!. Het moge dan jammer zijn, dat al deze strijd Met voorkómen is'door een „nationaal kabinet", nu de strijd er is, aanvaarden wij dien, en we zullen hem winnen óók! Van het Jfaliaansche front ook nu weer eenige belangrijke berichten. De Oostenrijksche troepen hebben namelijk, 'naar in hun legerbericht wordt gemeld, in Zuid-Tirol weer nieuwe vorderingen gemaakt en tusschen Astack en Lafnladi (As- tico-Leno-dal) den grensrug Maggio bezet en ?a bet Lain-dal overgetrokken te zijn, ten Zuid- Casten van Platzen (Piazza) den Costa Bella genome-i, Nog 900 gevangenen werden gemaakt, onder wie 12 officieren; terwijl de buit 18 kanonnen en 18 machinegeweren bedraagt. Op verscheidene punten echter schijnt het Oos tenrijksche offensief thans op een krachtigen tegenstand te zijn gestuit en hebben de Italianen zelfs kans gezien tegenaanvallen te ondernemen, welke evenwel de Italiaansche posities niet kon den herstellen. Zoo werden ten Zuid-Oosten van Monfalcone, bij Basni en in het gebied van den Col-di-Lana verscheidene Italiaansche tegenaan vallen afgeslagen; terwijl de Oostenrijkers ver der nog erover klagen, dat op het front in de kuststreek en in Karinthië de werkzaamheid dei artillerie meestentijds door nevel wordt belem merd. De gebeurtenissen op de overige fronten geven geen aanleiding tot nadere beschouwing, wel daarentegen de jongste gebeurtenissen ter zee. Want, behalve dat dezer dagen weer een Nederlandsch stoomschip, de „Batavier V", op een mijn is geioopen, waarbij zooals men weet vier menschenlevens zijn te betreuren, zijn er ook weer vijf stoomschepen, van andere nationaliteit, in den grond geboord. En dit is daarom juist zoo opmerkenswaardig, omdat drie dezer schepen tot de Duitsche koopvaardijvloot behoorden, die in de Oostzee varende, daar door Russische duikbooten zijn getorpedeerd. Van het torpedeeren van Duitsche schepen had men tot nogtoe niet veel gehoord. Het ontstellend bericht van gisteren over de samenzwering tegen koning Gustaaf van Zwe den is tot heden in geen enkel officiéél bericht bevestigd geworden en zal dus vermoedelijk niet in alle opzichten ernstig genomen kunnen wor den. Een zonderling bericht.. De „Lokalanz." ver- ueeemt uit Genève, dat de „Temps" de in de aan Duitschland grenzende staten geuite vredesverlangens, ontijdig vindt. Het blad be treurt in hei ujjzqnder het feit, dat Holland de wenken in de Tubantia-aangolegenheid, door de En eu te g-eg-even, in den wind heeft g-eslag-en, en betoogi ngen ten gunste van den wereld vrede duldt. Bctoogingen?.... Waar?.... Wanneer?!.... Het Vaticaan en de vrede. In het Lagerhuis heeft Grey verklaard, dat de pauselijke gezant in Engeland heeft medegedeeld, dat het Vati caan mot geen enkele mogendheid in verbin ding is getreden om de mogelijkheid van een vrede te bespreken, maar dat het Vaticaan wel stappen bij Duitschland had gedaan, om het zijn duikboctpolitiek te doen verlaten. Do duikboot- en mjjnoorlog. De Duitsche stoomschepen „Hera", „Kolga" en „Bianca," het 'Engelscho s.s. „Mac Research" en het Fransche s.s. „Mira" zijn getorpedeerd. Het onderwijs en de oorlog. Tot einde 1915 zijn volgens de „Comenius Bibliotliek" 8568 Duitsche onderwijzers gesneuveld, van wie al leen uit Pruisen 5158 en uit de provincie Han nover 537. lu beslag genomen. De Deensche stoomschepen „Pennsylnia" en „Holenblad", die met groote patrijen koffie naar Denemarken onderweg waren, hebben hu geheele lading te New-Castle moeten lossen. De lading is door de Engelschen in beslag genomen. Men vrefest, dat Engeland voortaan alle koffie, voor Denemarken bestemd, voor zich zal houden. EN GELAND. Sir Robert Badcu-Powell. Eenige weken geleden ging in Amerika het gerucht dat Sir Robert Baden-Powell, do stich ter van de Engelscho padvindersorganisatie, in den Tower te Londen gevangen zat wegens ver spieding. Teneinde zekerheid te verkrijgen, seinde de United Press te New-York naar zijn Londensch bureau, dat inlichtingen inwon en den volgenden brief ontving van de Boy Scouts' Association: Geachte Heer. Het spijt mij dat het bericht als zon ik in den Tower te Londen vertoeven wegens verspieding niet juist kan zijn daar ik er een maand geleden ben uitgehaald en doodgeschoten volgens een Ghicagosch blad. liet is mij niet duidelijk voor welk land ik spionueerde, maar op 't oogenblik ben ik vrij druk in do weer voor Engeland, (w. g.) Robert Baden-Powell. FBANKR IJ K. De plicht der Katholieken jegens de Pers. Bij gelegenheid van het jubileum van de „Croix de Saöne-et-Loire," heeft mgr. Bertlioin, bisschop van Autun, aan het blad een brief ge zonden, waaraan wij liet volgende ontleenon: 1 Het apostolaat van de Katholieke pers is eene noodzakelijkheid van de eerste orde, het is een Strenge plicht voor ieder onzer daaraan mede te werken, zooveel in zijn vermogen staat. Want kan men zich een ernstiger gevaar denken dan de da gelijkscha inwerking van dwalingen. waaraan de rvoreld is blootgesteld, en die des te sterker is, naarmate men die minder wan trouwt. Dit is een vergif, dat bij kleine hoeveel heden genomen, eindigt, met de algeheele ver woesting van het bovennatuurlijk leven. De ziel weerstaat evenmin aan deze dagelijksche vergiftiging door de dwaling als het lichaam aan de verwoesting van den alcohol. De slechte pers kan slechts onschadelijk wor den gemaakt door de verspreiding van de goede. Ik zeg aldus de bisschop door de goede pers en niet door de pers, die min. of meer neu traal is, die min of me'er ]iaar richting ver. bregt of huichelt, die de waarheid verzaakt uit menscheljjk opzicht. Do waarheid-alleen kan de zielen en de wereld redden, niet de verkorte waarheid, om het zoo eens uit te drukken, maar de openhartige, geheele waarheid, zuiver en krachtig verkondigd. Zonder twijfel moet men de naastenliefde be trachten. Maar, zoo zegt de H. Franeiscus van Sales, men doet de naastenliefde niet te kort als men roept: „de vvblf!" wanneer deze komt om de kudde te veraoheuren. Integendeel dit is de zielen beminnen en hen waarschuwen voor het gevaar, dat hen bedreigt. De leuze die men moet volgen is die van den H. Augustinus: „Verachten wij de dwalingen, maar laten wij de menschen beminnen." Men moet dan, zonder aanzien des persoons, de dwalingen vervolgen onder welk mom zij zich ook voordoen, en de waarheid moedig verdedigen. Een 17-jarige moordenaar. Den 16en September van het vorig jaar, be ging een nauwelijks de school ontwassen jon gen, de 17-jarigè slijpersleerling Walter Balter- mann te Remscheid in koelen bloede een gruw- zamen moord, ten gevolge van het voortdurend lezen van roovergeschiedenissen en detective romans. Zijn ouders hadden hem te Remscheid bij den slijperbaas Wiegand in de leer gedaan. Op den bovengenoemden dag even vóór 9 uur 's avonds trad Ballermann den winkel van den koopman Adolf Schmidt binnen, kocht eenige sigaretten en vroeg om eenige pijpen te zien. Toen de alleen aanwezige 19-jarige dochter des huizes, Anny Schmidt, aan zy'n wenseh gevolg wilde geven, en zich bukte, sneed hij met een scheermes haar den hals door. Eenige weken later werd hij wegens verschil lende diefstallen met inbraak aangehouden. Volgent! zijne bewering had zijn mede-leerling Ernst Weber het plan uitgedacht en hem tot liet bedrijven van de daad aangezet. Beiden stonden nu dezer dagen wegens moord on roof, Ballermann bovendien wegens verschillende diefstallen voor de strafkamer te Elberfeld te recht. Do Strafkamer veroordeelde Ballermann tot 15 jaar gevangenisstraf. Weber werd vrijgespro ken bij gebrek aan bewijs. Een bedevaart naar Altötting. Gelijk bekend is, heeft op verzoek van koning Lodewijk III Z. H. de Paus hij decreet de Moe der Gods tot patrones van Beieren verheven en voor geheel Beieren 14 Mei als blijvende feest dag bestemd. In verband hiermee organiseert de Beiersche Boerenbond, onder leiding van dr. Heim, van 13 tot 16 Mei een boerenpelgrimstocht naar liet oude Beiersche nationale heiligdom van Altöt ting, waar sedert me® dan duizend jaren een oud eerbiedwaardig genade-beeld van de Moe der Gods in de pelgrimskapel vereerd en ieder jaar door honderdduizenden geloovigen bezocht wordt. In tien extra-trein® kwamen (Zaterdag onge veer 12000 boeren uit gelieel Beieren, met uit zondering van de boeren in boven-Beieren, die Maandag ten getale van 8000 man verwacht werden, te Altötting aan, waar zij ter H. Com munie gingen. Zaterdagavond ha<! een algemeenc bijeen komst plaats onder den Moeten liemel op het plein van de kapel, waar o.a. de directeur dv. Heim, uit Regensburg, en de afgevaardigde dr. Sehlitenbaun geestdriftige toespraken hielden. 's Zondags droog bisschop dr. Von Ow van Passau eveneens onder den blooten hemel een pontificale II. Mis °P' wees in eene toespraak op de beteekenis van den. boefenstand voor volk en staat en wekte allen op tot trouw in het, ge loof en tot volharding in de dagen der beproe vingen. Daarna.zegende Z. D. II. de deelnemers aan den pelgrimstocht. Aan kardinaal dr. I riihwirth, koning Bode wijk III en keizer Wilhelm werden telegram men van huldiging gezonden waarop antwoor den inkwamen. Vo'gens bericht uit Stockholm tan de „Lokalanz." is koning Peter van Servië Bergen gepasseerd, op zijn doorreis naar St. Petersburg. Duitsche soismografen hebben een aard beving aangewezen. ITet centrum wordt geschat in boven-Italiö of in het Karst-platcau. Te Berlijn alleen zijn binnen den tijd van 14 dagen IV2 millioen pond oud papier door de schooljeugdverzameld. Uit een brief in de „Times" blijkt, dat duizenden Engelsclie vrijwilligers onder de 19 jaar zijn, voor een deel zelfs pas 16. De New-Yorksehe advocaat Elkus is tot gezant der Ver. Staten te Konstantinopel be noemd, ter vervanging van Morgenthau. In Pruisen zijn 2000 centrales, waar men oud papier kan afleveren, dat weer kan dienen voor de vervaardiging van nieuw papier. De Fransche minister van oorlog heeft voor dl; krijgsgevangenen en geïnterneerden een broodrantsoen van 600 gram vastgesteld. Gen. Mlarchand, „de held van Fasjoda," is gesneuveld. Hij "was de man, die in 1898 Enge land enFraukrijk op den rand van oorlog bracht. Een staking bij de Londenscbo taxïcabs, naar aanleiding van verhoogde petroleum-prij- zen, is. ten gunste van de stakers beslist. Te Parijs is de suiker schaarsch eu duur. Men betaalt er en in den omtrek der stad van 1.30 fr. tot 2 frank het kilo. De onveiligheid nabij Vera Cruz neemt toe. De Zapatistische benden opereeren in den om trek van de stad Mexico. Het Ministerie van Landbouw in Rusland heeft verklaard, dat de toestand van het win terkoren buitgenwoon goed is. In Rusland, op den weg van, Baku naar Kilew, zijn 18 waggons petroleum spoorloos ver dwenen. Verschillende bedrijven staan stop. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Bimieiilandeche Zaken, is: lo. met ingang van 1 Juni aan C. Over- weel, te Delft, op verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor de -werktuigbouw kunde aan de Technische Hoogesohool te Delft; 2o. voor het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 Augustus a.s. als zoodanig benoemd J. H, Dresselhuis, te 's Gravenbage. H.M. DE KONINGIN BIJ DE MILITAIREN H. M. de Koningin is tijdens Haar bezoek in Oosterhout des avonds tegenwoordig ge weest in den tuin van do sociëteit „Do Een dracht", waar een concert werd gegeven dooi de staf muziek van het 7e reg. infanterie. Tot den tuin hadden alle militairen vrijen toe gang; de geheele tuin was nagenoeg gevuld. H. M. gebruikte de thee, en liet de offi cieren, kapelmeester van den staf en de korporaal-kapelmeester van het mobilisatie- korps aan zich voorstellen. Zij begaf zich daarna in den tuin, waar zij zich letterlijk een weg moest hanen door de vele militai ren, waarvan zij vorscheidenen toesprak. Op de mooie wegen, die van alle richtin gen naar de Molenheide voeren, bewoog zich gisteren een tallooze menigte, die getuigen wilde zijn van het bezoek van H. M. de Ko ningin aan do troepen van het veldleger. Bij de „Vijf Eiken" te paard gestegen, kwam H. M. om ongeveer lialftien op de Molen heide nabij Gilze aan. Eerst werden door de huzaren, vervolgens door de infanterie en wielrijders en daarna door de veldartillerie enkele manoeuvres en verschillende evolutiën verricht. Alvorens na het manoeuvre oren de verschillende wapens het terrein verlieten^ werd door H. M. een inspectie gehouden over die troepen en werd voor II. M. gedefileerd. De cavalerie defileerde in galop, de infan terie met gesloten bataljons en de artillerie in draf mot batterijen. Onder luid gejuich verliet H. M. de Molenheid om via Geer- truidenibergweer naar Den Haag terug te keeren. MINISTER POSTHUMA ONGESTELD. Naar de „Ned." verneemt, heeft minister Posthuma aan H. M. de Koningin een ver lof aangevraagd om gezondheidsredenen. De Minister heeft in het ,iaar 390;> ver schijnselen gehad, welke wezen op een hart- aandoening. Hij heeft toen een kuur door gestaan onder toezicht van een medicus te Den Haag. Na dien tijd deden zich deze ver schijnselen nooit weder voor tot ongeveer voor «en week of zes. De Minister heelt zich toen onder behan deling gesteld van denzei f den medicus en getracht aan een eventueel verlof te ontko men, doch j.l. Zondag verklaarde de docter, dat hij de verantwoordelijkheid niet langgr wilde dragen, wanneer de Minister niet een verlof nam van ongeveer 6 tot 8 weken. De Minister zal nu morgen zijn departe ment verlaten en 'eerst een kuur doormaken van 14 dagen in Den Haag, om zich daarna naar buiten te hegeven. Tijdens zijn kuur zal de Minister in zoover het verhand met zijn departement aanhou den, dat het niet noodig is, Hat een andere minister tijdelijk met do waarneming van zijn ambt wordt belast. EEN CONVOOI VAN 7 SCHEPEN. Als een bijzonderheid meldt de „N. R. Ct.," dat er hedenavond niet minder dan zeven groote schepen, 5 van de Rotterdamscho Lloyd en 2 van de Holland-Amerika-lijn, bijna gelijktijdig van hier zullen vertrekken. Hot zijn de „Kawi", een mailboot, de „Ter- nate," ten vrachtboot, waarop zich een deta chement gouvernementstroepen en marine- schepelingeii zal inschepen naar Java; de „Madioen" en de „Soerakarta", heide vracht schepen, in hallast, onderscheidenlijk naar New-York en Norfolk, om daar voor Java te laden; de „Merauke," die in ballast naar Noord-Amerika gaat en gerequireerd is dooi de Nederlandsche regeering 0111 graan voor mehsch en dier te halen; verder de „Zaan dijk" en do „Christian Michelsen," van de Holland-Amerika-lijn, die naar Baltimore gaan om voor Rotterdam te laden. Wanneer dit.coavooi zich vóór IJmuiden bevindt, zal de vrachtboot „Roepat," van de Maatschappij Nederland, bestemd voor Java zich daarbij aansluiten. Het eonvooi zal tot 58o N.B. en 3o O.L. door de groote Nederlandsche zeesleepboot „Witte Zee" worden begeleid. DE M1DDEN-NOOUDHOLLANDSCHE WATERLEIDING. De commissie voor de Midden-Noordho]- Ituidsc-be waterleiding (vocLzitter de heer H. J. Calkoen te Edam, secretaris de heer D. Kooiman te Wormer) heeft van den minister vn binnenlandsche zaken bericht ontvangen, dat de minister in beginsel bereid is te bevor deren, dat onder nader te bepalen voorwaar den aan een onderneming, opgericht op de technische en finaueieeie grondslagen, ver meldt in het rapport betreffende een centrale drinkwatervoorziening in Middem-Noojrd- Holland, een risico-garantie worde verleend, bestaande in het uit 's rijks kas beschikbaar stellen van rentelooze voorschotten, die be stemd zijn tot het dekken van logen de ver wachting in optredende tekorten, indien het voor bestrijding van de te verwachten te korten bestemde reservekapitaal der onder neming is verbruikt, onder voorwarde, dat liet provinciaal bestuur van Noord-Holland zich bereid verklaart van deze rentelooze voorschotten 1/3 voor rekening der provincie te nemen. Daar in de onlangs te Purmerend gehouden vergadering van de betrokken ge meentebesturen de deelneming aan de onder neming alleen van deze toezegging van risico- garantie afhankelijk werd gesteld, mag thans de totstandkoming der onderneming verze kerd worden geacht. HET VERGAAN DER „TUBANTIA". Nog geen opheldering. (Officieel). Het departement van marine cl eelt ons mede: De besprekingen van den kapitein-luite nant ter zee Canters te Berlijn betreffende de oorzaak van „den ondergang van bet Ne derlandsche stoomschip „Tubantia" hebben niet tot een afdoend resultaat geleid. Na onderzoek van eenige metaalstukken, welke in de sloepen van de „Tubantia" wa ren gevonden, heeft de Duitsche admiraliteit erkend, dat deze afkomstig waren van een Duitsche torpedo, welke tot de bewapening van een Duitsche onderzeeboot behoorde. De commandant dier boot heeft verklaard, dat deze torpedo niet op 16 Maart tegen de „Tubantia", maar reeds op 6 Maart tegen een Britseh oorlogsvaartuig is gelanceerd, doch baar doel heeft gemist. De Nedorlandsehe regecfing zal stappen doen om op eon dieper gaand onderzoek aan te dringen, ten einde volledig klaarheid in het gebeurde met de „Tubantia" te brengen. GOEDKOOPE SIGAREN. Men deelt mede, dat in opdracht der Ne- derlandeehe Overzee Trustmaatschappij eene commissie is ingesteld ter voorziening in do behoefte aan materiaal ter vervaardiging der goedkoopste sigaren voor binnenlandsch verbruik. De commissie zal nader publicee- ren tot welk adres de Nederlandsche sigaren fabrikanten zich hebben te wenden, PROV. STATEN-VERK1EZINGEN. SCHADEN. In de vergadering van de vrij zinnige kiesvereenigiug werden candidaat gesteld de aftredende leden, de liecren K. Breebaart Jzn. te Winkel en J. Zijp Hzn. te Wieringmvaard. Deze lieeren werden ook gesteld door dc Vrijzinnige Kiesvereenigiug te Anna Paulowna en Barsingerhoru—Ha ringhuizen. HELDER. De vrijzinnige kiesvereeniging Helder heeft candidaat gesteld de aftredende leden, de lieeren E. J. Bok en G. J. O. D. Dikkers. ALPHEN. De R.-K. centrale kiesvereeni ging heeft candidaat gesteld het aftredende lid den heer F. II. van Wichen (R.-K.), bur gemeester van Alkemade, en besloten den candidaat der Christelijk-Historisehen, den heer W. Los, over te nemen. 'jn Ondankbare. Men herinnert zich, dat de heer W. te Heerlen eenige maanden geleden door de Duitschers te Aken werd „eingespertt" en naar de gevangenis aldaar werd overgebracht. Daar leerde hij kennen zekeren Renier D. uit Bergen (L.) afkomstig; zij deelden hun leed en het brood, en op zekeren dag toen W. reeds enkele weken weer bij zijne familie was terugge keerd, kreeg hij bezoek van D„ die inmiddels

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1