ONDERWIJS UIT BEVERWIJK SCHAGEH EN OMSTREKEN LETTEREN EN KUNST NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE 'Wat er pieit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STERCKPROOT. Prijs 30 cents. Verkrijgb, bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaarnestad", te Haarlem. 6432 Bij recti tstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve inen postwissel van 32 Vi ct. in te zenden. door de Duitschers over de grenzen was gezet. Gedurende enkele dagen genoot D. gastvrijheid bij W., door wiens tussciienkomt hij ook werk kreeg op het landgoed Ter Worm. Den Sen Maart vermiste W. evenwel uit de gang zijner woning zijn rijwiel: het vermoeden viel op D., daar hij ook den dienst bij zijn pa troon R. had verlaten. Sinds was D. spoorloos verdwenen, tot vernomen werd, dat hij werkzaam was bij een landbouwer te Wyaandsrade. De hoofdagent-rechercheur Sprong en de heer W. begaven zich naar Wynandsrade; doch nauwe lijks had D. beiden gezien, of hij zette het op een ioopen dooi de velden, achtervolgd door de politie en den bestolene. Maar D. wist te ontko men en verhuurde zich bij een burgemeester in de buurt van Valkenburg. Toen de politie ging om hem te arresteeren, was D. weer gevlogen. Doch dezer dagen werd iiij aangehouden door de maréchaussée te Amby, in welke gemeente hij weer bij een landbouwer werkzaam was. Dinsdagmiddag werd hij, zwaar geboeid, naar Heerlen overgebracht, en aan de politie aldaar overgegeven. Hij beweert het rij wiel aan een onbekende voor de som van acht gulden te hebben verkocht; dit zal nader onder zocht worden. D. wordt door de maréchaussée te Slenaken gezocht wegens verduistering. Ontspanning voor de R. K. militairen. Het plaatselijk comité der K. S, A. heeft de goe de gedachte gehad, nu zoovele militairen hier ter plaatse verblijven, den katholieken onder hen een geschikte ontspanningsgelegeuheid te verschaffen. Van de zijde der militaire overheidontving men reeds en met de groot ste bereidwilligheid de daartoe benoodigde medewerking, als opgeven van het aantal katholieken enz. Het ligt. in de bedoeling der K. S. A. dezer dagen het R. K. Vereeni- gingsgebouw in de Peperstraat dispouibel te stellen voor de soldaten,, die daar verpoozing willen zoeken. Er zal gezorgd worden voor eon flinke leestafel, de noodige spellen enz. Zooals bijna vanzelf spreekt, heeft men ech ter nog gebrek aan een en ander, als dam- en schaakborden, terwijl toezending van dag bladen als de Maasbode enz. op hoogen prijs zal gesteld worden. De concierge van het R. K. Vereenigingsgebouw zal hetgeen de katholieken van Beverwijk daartoe af willen staan, zeer gaarne in ontvangst nemen. Intueschen overweegt onze geestelijkheid het plan om des Zondags een afzonderlijke H. Mis uitsluitend voor de soldaten op te iragen. SCHOTEN. Gemeenteraadsverkiezing. De S. D. A. P. afdeeling candideerde in de vacature-Schuur - mann, den heer W, F. Ie Fèbre. HOOFDDORP. Father van Tongeren over den Mongoneger. Een advertentie in onze courant vertelt goed nieuws voor de Haarlemmermeerders! Zon- adg 21 Mei a.s. zal de weleerw. heer C. J. van Tongeren, missionaris in Bassankusu (Congo Beige) des avonds te half f in de St Jozef6school alhier een lezing honden over den Mongo-neger. Wie gejezen en ge hoord heeft van father Yan Tongeren's suc ces te Heemstede en Haarlem, en zijn mooie conferentie iets heeft vernomen, zal zeker niet willen nalaten, de voordracht te komen hooren. En»die er nog niet van hoorden, kan nen we een leerzamen, nuttigen, mooien avond waarborgen! JAN GIJZENVAART. Fropagandavergadering. Dinsdagavond a.s. zal, blijkens een in dit nummer voorkomende adver tentie, in het Bondsgebouw van Schoten en omstreken een vergadering worden gehouden voor de rechtsche kiezers van Jan Gij zen vaart en Oud-Schoten, waar door cien voorzitter van de Propaganda-dub een lezing zal worden ge houden met het onderwerp„Het is niet waar Wij wekken de katholieke kiezers van hier dringend op om deze vergader mg wei bij te .wonen. De korte spanne tijds, welke ons nog voor de periodieke Provinciale Staten-verkie- zingen rest, dringt er toe alle gunstige gele genheden ter bevordering onzer verkiezings wet.'e zoo goed mogelijk te benutten. HEEMSTEDE. Kruisverbond. Woensdagavond hield het Kruisverbond zijne tweemaandelijksche vergade ring. Er werden 3 nieuwe leden geïnstalleerd, 1 geheelonthouder en 2 afschaffers, 3 leden werden overgeschreven van-afschaffers tot geheelonthou ders. Hierna werd lied No. 16 gezongen, waarna door den heer Koopen verslag werd uitgebracht van de vergadering der reddingsbrigade, welke de vorige maand te Haarlem gehouden is. De voorzitter bedankte den afgevaardigde voor zijn verslag. Voor de vergadering van den Diocesa- nen Bond, welke 5 Juni a.s. te Leiden gehouden zal worden, werd gekozen de heer G. de Kok, voor plaatsvervanger de heer H. G. van Hout. Er werd verzocht den afgevaardigde op te dra gen te bespreken het verplichtend stellen van het dragen van het insigne. Ten slotte werd bekend gemaakt dat 2 de Pink sterdag een drankbestrijdersdag te Beverwijk zal worden gehouden en verzocht of al de leden daarheen willen gaan. Na nog eenige besprekingen van onderling belang sloot de voorz. op gebruikelijke wijze. Broeder de Haan. Heden viert de algemeen bekende broeder L. H. de Haan, diacoon bij de inrichlrng „Meer en Bosch" alhier, don dag, aatjij; hij 25 jaar geiedun als zoodanig aan dtzj inlichting werd verbonden. Het bestuur der inrichting laat dezen lag voer den jubilaris een war» feestdag worden, gelijk voor geheel de inrichting. Hedenmorgen 10l/a uur. had er een gewijde samenkomst plaats in Irene, het kJeine .kerkgebouw der inrichting;. Door de patiënten het bestuur der inrichting eu ook door do broe ders werden aan broeder de Haan stoffelijke blijken van sympathie aangeboden. In den na middag werden de patiënten bezig gehouden met volksspelen. Hedennamiddag was er receptie in het hoofd gebouw, de oude directeurswoning, terwijl hedenavond het feest zal worden voortgezet in de zaal van het hoofdgebouw. De muziekver- eeniging „Eensgezindheid" zal den jubilaris een serenade brengen. Wel alles sprekende be wijzen, dat men op „Meer en Bosch" het moei lijke werk van dezen broeder, die hoofdzakelijk belast is mat de verpleging van de tuinpatien- ten, weet te waardeeren. Broeder de Haan, die in het bezit is van acte godsdienstonderwijzer en aete ziekenverpleging, is bovendien een be kwaam tuinman. Het ga hem nog lange jaren wel 1 De distributie van levensmiddelen beeft ook voor deze gemeente gedurende de mobilisatie een belangrijken omvang aangenomen. In Mei 1915 werd begonnen met de distributie van regeeringsvarkens en alleen in het jaar 1915 werden door de varkensslagers in deze gemeen te regeeringsvarkens betrokken tot eene geza menlijke waarde van 23068.01. Verder wer den door bemiddeling van het distributie bureau ter beschikking van de bevolking ge steld: 5175 kilogram rudvet, 5600 kilogram peulvruchten; bruine boonen en groene erwten, alsmede nog diverse soorten groenten, roode en gele kool, uien, grove peen, knolrapen en de noodige vatgroenten. De leiding, controle en administratie van deze levensmiddelenvoorzie- uing werd opgedragen aan den Inspecteur van politie alhier. Het doel is om ook in de toe komst zooveel mogelijk door de regeering ter beschikking gestelde levensmiddelen onder de bevolking te brengen. .li Kiezerslijst. Op de van kracht gebleven kiezers lijst 1014/15 komen voor 1215 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Gen. 1203 voor Prov. Staten en 1080 voor den Gemeenteraad. Op de Suppl. Jij3t 1915 /16 ter aanvulling van bo vengemelde lijst bleven 120 kiezers voor de Tweede Kamer 123 voor Prov. Staten en 158 voor den Gemeenteraad. Op de suppl. lijst 1916/ 1917 zijn geplaatst 202 kiezers voor de Tweede Kamer 205 voor Prov. Staten en 915 voor den Gemeenteraad. Het totaal aantal kiezers, dat aan de stemming voor de Tweede Kamer kan deelnemen bedraagt 1537 Provinciale Staten 1531 en Gemeenteraad 1433. Het aantal kiezers in District I (dorp) bedraagt 891 Tweede Ka mer; 886 Prov. Staten; 800 Gemeenteraad, idem in District II 646 Tweede Kamer; 645 Prov. Staten; 633 Gemeenteraad. G rasverpach tin g. Bij de gehouden grasver pachting in deze gemeente van verschillende bermen van gemeentewegen is als hoogste in schrijver pachter geworden R. de Jong te Heem stede. HILLEGOM. K. K. Spoor- en Tramwegpersoneel. Deze afdeeling hield Dinsdag haar gewone leden vergadering. Na de opening met den Cbr. groet gaf de afgetreden voorzitter C. W. v. Maria met eenige welgekozen woorden het voorzitterschap over aan den nieuw benoem den, den heer E. v. d. Water, die daarna een dankwoord uitbracht voor het vertrouwen in hem gesteld. Een nieuw lid werd geïnstal leerd. Tot 2den penningmeester werd be noemd de heer W. van Zoonen, die als het ware deze functie reeds waarnam als sub- penningmeester. Een tramman werd aangek- wezen voor het bijwonen der groote meeting te Utrecht op 28 Mei. Tot slot een aardige toespraak van den geestel. Adviseur, door kneed van vaktermen om zoowel den oud- voorzitter met zijn leiding, als den nieuwen voorzitter met zijn benoeming te felicitee- ren. Na een dankwoord aan heide werd de vergadering gesloten met den Chr. groet. De Hanze. Gisteravond hield de afd. Hille- gom en omstreken een zeer goed bezochte ledenvergadering. Onder de mededeelingen van het bestuur viel de negenurige winkel sluiting. Afkeuring werd uitgesproken over de houding van die R. K. raadsleden, welke tegen de 9-urige sluiting stemden. Door den afgevaardigde den heer A. Leliveld werd verslag uitgebracht van den Centralen Raad. De propaganda-commissie kon een batig sal do van 8.05 vermelden. Alsnu kwam in be spreking een voorstel, om den rechtskundi gen adviseur voor één jaar aan te nemen, om alle desbetreffende zaken te regelen voor de Hanze-leden. De contributie moest alzoo Verhoogd worden. De meerderheid was vóór contributieverhoogiag. Het Bestuur zal deze zaak verder regelen. NOORD WIJKERHOUT. Dat zal je gebeuren] Alhier zijn weder bij eenige personen de ruiten stuk gegooid. Het ergste was 't bij de Wed. H. v, Schie, waar de dader de brutaliteit gehad heeft, aan den achter kant der woning door het raam van een slaap kamer een steen te werpen, die een gewicht had van 8 K.G., de steen lag op eht oofhdkussen Gelukkig lag er nog niemand te bed- Diefstallen] Alhier is hij eenige personen inge broken en goederen ontvreemd. Bij den landbou- wet Pennings een zak meel, bij den landbouwer Kors een ton boter, en bij den bloemkweekef Lan- geveld een vloerkleed 1 SASSENHEIM. Het gestolen rijwiel. Het bij den heer S. eenige dagen geleden gestolen rijwiel, is te Oos terbeek opgespoord. De dief is naar hier over gebracht en vervolgens naar Den Haag getrans porteerd. WARMOND. De R. K. KiesvcreenigSng „Kiesrecht is Kiesplicht" houdt een buitengewone vergade ring op Zondag 21 Mei aju des avonds ten half negen, in lokaal „De Zon", alhier. Als spreker treedt op de heer J. H. M. Balvers, van Hillegom. Deze vergadering is ook toegankelijk voor alle katholieke mannen boven de 18 jaren, ZANDVOOBT. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is be noemd de heer G. Bax, thans als zoodanig werkzaam te Putten (Geld.) De levering van 62K ton brickcokes is door B. en W. opgedragen aan den Steenkolen handel v.h. 8. J. Kleman en J. D. W. Berg huis au Ca Jfi Aiaftterdam* Aft -v*a KI» geklopte cokes aan den heer J. Fermer, al hier; van 6500 lange turven aan de firma Wed. J. Kapteyn alhier en van 2500 vuur makers aan den heer A. Schuiten, alhier. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Op Donderdag 25 Mei a.s. des namiddags ten 12)4 uur is er een ver gadering van den Raad dezer gemeente. In deze vergadering zullen belangrijke zaken worden behandeld, mede in verhand met in gekomen adressen van de alhier bestaande afdeeling van den Bond voor Vrouwenkies recht. Het advies van B. en W. luidt om er afwijzend op te beschikken, welk advies zeer grondig is geargumenteerd. De gietenmarkt, die georganiseerd is dooi de geitenfokvereeniging te Hoofddorp, kan ala uitstekend geslaagd beschouwd worden. Er was voldoende aanvoer en kooplieden wa ren er genoeg. De handel ging dan ook zeer vuig en de vraag naar le soort geiten was veel grooter als er dieren waren aangevoed. Voor le soort geiten werd besteed 69—70, waarhij dan volledige afstammingsbewijzen werden gegeven. In het geheel werden ei- aangevoerd 57 geiten en lammeren. De prij zen van de geiten (de gewone) zonder af stammingsbewijzen, varieerden van .2045. De prijs van de lammeren van 7.5018. Voorts waren er nog aangevoerd 41 schaap- lammeren, waarvan de prijs varieerde van 17—18.50. VELSEROORD. Doodelijk ongeval. Gisteren werd bericht ont vangen dat op de de vorige week te Waterhuizen (Gr.) te water gelaten logger voor de heeren Rienstra en de Jong te IJmuiden, de schipper H. Oostveen, wonende alhier, bij het inzetten van den donkey daaronder is geraakt en aan de gevolgen overleden is. SCHAGKN. Onze R. K. School. Met den nieuwen cur sus werden aan de R. ]£- 6chool alhier toe gelaten 18 leerlingen, terwijl 25 de school verlieten. Het aantal leerlingen bedraagt thans 123. De Fransche lessen begonnen met 1. leerlingen. Van onze markt. Schagen, 18 Mei. 6 Paarden 250 4 600. 6 Stieren 200 450. 97 öelde- koeien (mag.) 250 4 825. 92 Idem (vette) 260 a 680. 141 Kalfkoeien 270 4 550. 60 Pinken 160 5 180. 93 Nuchtere Kalveren 12 4 26. 563 Overhouders 32 4 55. 1330 Lamme ren 10 4 26. 25 Varkens (mag.) 25 4 56. 5 Idem (vette) p. K. G. 0.72 4 0.80. 255 Biggen 18 a 20. 25 Konijnen 0,40 4 2. 1 Kip, ƒ1.76. 483 K.G, Boter 1-40 4 1,00. 00 K.G. Kaas 0.90. 63298 Kipeieren 5.75 4 6^5. 8000 Eendeieren 0,30. De vapkensmarkt waa tamelijk leeg. Een goed ex. gold 46 cent. Biggen, ruim 50 korven, met oirca 800 knorrende bewoners, golden van 1.80 tot 2.50 per week, dat wordt 10 4 24 gld. per stuk. Oude hanen, willig, 1.75, gr bote eieren 6.75. UNIE VAN E.-K. STUDENTEN VEREEN. Op verzoek van de Unie der R. K. Studenten- Vereenigingen in Nederland heeft het Z. D. H. Mgr. Gallier behaagd prof. P. G. Groenen, hoog leeraar yan het Seminarium Warmond, tot Unie-moderator te benoemen. De Unie is het Nederlandsche Episcopaat dankbaar voor da inwilliging barer wensohen en gaat met dazen persona grata, met dezen grooten atudentenvriend zonder twijfel oen nieuwe periode vol frisschen geest tegemoet. NETTIE HUFFSTADT. Naar wij uit Amsterdam vernemen, is Nettlè Huffstadt, die in Van den Eerenbeemfg „Judith" de rol van Judith vervulde, thans verbonden aan iet gezelschap van Berghegge, dat te Valken burg „Saul en David" za* opvoeren. Alleen reeds om de goede dictie van Nettie Huffstadt een goede aanwinst. DE CANADEESCÏIE HULPTROEPEN VOOR DE GEALLIEERDEN. OTTAWA, 19 Mei. De zitting van het Parlement is gesloten. In de troonrede werd gewezen op het feit dat op het oogenblik ongeveer 170.000 man over zee gezonden zijn, terwijl meer dan 140 duizend man in Canada geoefend worden om te .worden uit gezonden. DE OPVOLGER VOOR DR. DELBRüCK. BERLIJN, 19 Mei. (Part.) Het besluit aan gaande de opvolging ran minister Delbrfick en de keus van den a.s. leider van het nieuwe Centraal bureau voor voedingsmiddeltn wordt wellicht nog in deze week genomen. Met zeker heid kan echter niet worden bepaald, wanneer de nieuwe benoemingen zullen plaats hebben. BINNENLAND. NED. BOND VAN YEREENIG1NGEN VAN DEN HANDELDRIJVENDEN EN VAN DEN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Men meldt ons: Gisteren vergaderde het bestuur van den Middenstandsbond onder leiding van den heer H. Koppel Jr. te Utrecht. Bij de ope ning herdacht de voorzitter den helaas te vroeg ontslapen middenstandsvriend Dr. D. Bos, die steeds, waar het de belangen van den Bond cn de middenstand in het alge meen betrof, zijn kraehtdadigen steun ver leende. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de distributie van levensmiddelen en den middenstand, die op vele plaatsen eens deels door eigen schuld, anderdeels door het onoordeelkundig optreden van sommige bur gemeesters in het gedrang komt. In verhand met het bedrag van 20 millioen, dat door Z.Exc. den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid zal worden aangevraagd, ter beschikking van de gemeenten te stellen, is het besluit genomen om zeer spoedig eene buitengewone Bondsvergadering te houden te Utrecht, waarop deze zaak zal worden be sproken doer de daarbij betrokken belang hebbenden. Op deze vergadering zullen ook alle Middenstandsvereenigingen worden uit- genoodigd, die niet bij den Bond zijn aange sloten. De voorzitter spoorde de bestuursleden aan, vooral actief te blijven, opdat de gemeenten niet bet terrein betreden van den Midden stand, waardoor een onheil zal ontstaan dat in zijne gevolgen niet te overzien is. Er werd nog medegedeeld, dat stappen zijn gedaan om den voorlichtingsdienst, die thans meer dan ooit noodzakelijk ie, weder te doen instellen, terwijl bij de betrokken autoritei ten zal aangedrongen worden op invoering van een handelsregister, waarvan in dezen crisistijd voorzeker het groote nut gebleken is. Na afdoening van huishoudelijke zaken wordt het congres te Leiden bepaald op de eerste week in September. een soldaat.smokkelaar. Men meldt ons uit Enschede: Te Glanerbrug werd dezer dagen door soldaat-kommiezen van twee smokkelaars een partijtje vet in beslag ge nomen, dat voor uitvoer, waa bestemd. werd 't vet niet dadelijk naar de kommiezen- waoht gebracht, maar bij een landbouwer in huis geborgen. Toen rij eenige uren later bij den landbouwer terugkwamen, om de smokkel waar mede te nemen, vernamen zij, dat 't vet reeds door een soldaat was weggehaald. Waar later, bleek, dat geen soldaat-kommies dit had gedaan, heeft dus een handig smokkealar 't vet op deze wijze weer weten machtig te worden. Als verdacht hiervan is gisteren een zekere E. aangehouden een landweer-soldaat, die voor eenige weken in 't genot yan klein yerlof was gesteld. BUITENLAND. i- IN IERLAND IS T NOG NIET GEHEEL IN ORDE. LONDEN, 19 Mei (Part-) Naar de Daily Chronicle" belicht ia een© ©n po- Ltie bestaande afdeeling van 50 man, die Sinn Feiners opspoorden bü de kust van Cal way, ter nauwernood aan den dood ontsnapt. jZij onderzochten eenige grotten op een eiland hetwelk eenige mijlen van het vaste land is ver- wjjderdj, en gedurende dien tjjd werden de booten door eenige personen die men niet be merkt bad, weggevoerd. Met den opkomenden vloed worden dé grot ten langzamerhand overstroomd, maar een vis- scherssmak die de noodsigb8^611 bemerkt had, zond een boot af en redde de afdeeling, die verdronken zou zijn, wanneer, de hulp eenige minuten later was gekomen. De in beslag genomen wapenen waren alle verloren, maar eene hoeveelheid gevonden mu nitie kon wprden vernield. UIT DE FRANSCHE KAMER, PARUS, 19 Mei. Briand heeft in de Ka mer om .uitstel verzocht van jae behande ling van een ingediende interpellatie over dé censuur .waarbij hij hulde heelt gébracht aan den arbeid van het Parlement, dat sa men moet werken met de regeering, op een wijze welke aan den oorlogstoestand beant woordt. Briand heeft hieraan toegevoegd dat tusschen de regeering en de kamers een volkomen en werkelijk vertrouwen moet be staan om zoodoende dl© overwinning! voor ons te kunnen waarborgen. Het hangt van onzen eensgezlndea arbeid af of morgen onze vaandels da zege zullen behalen. De behandeling van de interpellatie werd PERSONALIA. De heer A. Zoon, besteller bij de H. IJ- S. M., die 25 jaar in dienst was bij deze Maat schappij, werd gecomplimenteerd door den m- spectrin* yan het Vervoer namens de directie, die den jubilaris het gebruikelijke geschenk en de oorkonde overhandigde. Namens het personeel sprak de stationschef ook den jubilaris toe. Deze bood hem een mooie leuningstoel en een karpet aa-n Den dag mocht de jubilaris verder in hui- selijken kring doorbrengen. Den 5en Juni herdenkt dr. G. E. A. Broese den dag, dat hij vóór 25 jaar tot arts is bev derd, en den 19ea Juni de heer C. Jonges. ANDRé Van den berg t- Gisteren is hier ter stede in den ouderdom van ruim 33 jaar overleden de heer André August van den Berg, een bekende figuur in de Haar- lemsche en Nederlandsche sportwereld. Heel lang is hij niet ziek geweestf al was hij sedert eenigen tijd al sukkelend en niet meer de „oude", die aan alle spel en sport nog kon mee doen, al trok z'n hart 'm er ook altijd weer naar toe. Maar een gevaarlijke ziekte, gevolgd door hersenvliesontsteking, heeft ten slotte z'n krach ten geheel ondermijnd, zoodat zelfs de zorgvul dige verpleging in St. Joh. de Deo hem niet meer redden kon. Zoo erg was de toestand al geworden, dat de troostrijke genademiddelen van de Heilige Kerk hem moesten worden toege diend: daarna hadden we gehoord van geringen vooruitgang en niet onmiddellijk gevaar, en zoo komt het doodsbericht yan André van den Berg nog onverwacht André v. d. Berg was sportsman m hart en nieren. Hij was de goedhartig-vriendelijk harte- lijk-joviale sport-kameraad. die veel <j€edQJ.°°r zijn sport, en toch niet de sport vóór alles Hij was prettig-amicaal in den bereid om te helpen met woord en daad. riij was een voorbeeld en een steun voor de jongeren vooral, die hij graag vooruithielp en bijstond, die hij leidde. Onder hen vooral was André hooggeschat om zijn hartelijke en onbaatzuch tige hulp, door hen zal hij vaak, in het latere leven nog in dankbare herinnering herdacht worden. André v. d. Berg was in de sport van alle markten thuis. Enthousiast liefhebber en voetbalkenner eerst en dankbaar, leidend-critisch toeschouwer, ging hij later geheel mee met de hockey- en de cricket- sport, die hij hielp opleven. De hockeyclub „Bloemendaal" ging onder zijn 1 Aanvoer ins ymruituze bracht het tot het tweede klasse kampioenschap en juist toen „Bloemen- daal" tot eerste klasser was gepromoveerd, dank zij André v. d. Berg, moest hij om gezondheids redenen van verder spelen afzien. De cricketclub „Haarlem" zag hem als be stuurder en bekwaam speler; tot de oprichting van den Ned. Cricketbond droeg hij niet weinig bij. Ook de H. F. C. Haarlem had hem lang als ijverig bestuurslid, en de de Haarlemsche Voetbalbond maakte in verschillende functie9 van zijn belangstelling in de voetbalsport ge bruik. Ook de athletiek vond in hem een ijverig beoefenaar. Zoo zal André v. d. Berg bij taliooze sport vrienden lang in herinnering blijver Hij ruste in vrede. OVERLEDEN. Alhier is op 5S-jarigen leeftijd overiedoir Mgr. Prins, Jansenistisch bisschop van Haar lem. De overledene was o.m. gedursndo angeo lijd hoofdbestuurder van den Bond voor Staats- pensioneering. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gisterenmiddag 6(4 uur is in de Groote Houtstiaat bij de Paarlaarsteeg een 11-jang knaapje door eene auto aangeiéden De jongen viel en bekwam eenige onbeduidende verwon dingen. Door den heer Holzhaus werd hij voor-^ loopig' verbonden. Daarna werd hij per Atax naar het Gasthuis vervoerd, waar werd gecon stateerd dat de verwondingen niet van emstigen aard waren. Loopende kon hij naar huis gaan. OVER DEN WATERSNOOD. De lezing, die de heer Baart vde la Faille gisterenavond hield voor de afd. van het N. O. G. over „Watersnood en waterkeerin- gen sinds Floris V" is een waar succes ge worden. De lezing was uitvoeriger, dan die, onlangs voor de vereeniging ..Haerlem" ge houden, daar de heer Baart de la Faille op t_ archief onderzoekingen had gedaan en nieuwe vondsteu had ontdekt. Ook werden vele nieuwe lichtbeelden vertoond. Inzonder heid had de spreker het ditmaal over het inklinken en dal envan den bodem, waarover door hem vele wetenswaardige bijzonderhe den werden medegedeeld. Er was veel be langstelling voor de voordracht. Te 11 uur keerde men welvoldaan huiswaarts. DAMSIMULTA AN-SEANCE. Do heer H. iW. Zitman alhier, zal op 23 dezer een damsimultaanvoorstelling geven voor de piilitairen alhier in garnizoen f'.-' gende. DE TENTOONSTELLING VAN „DE TIEN" Onze burgemeester, Jonkh. Mr. W. B. Sandberg, zal te opening van de j tentoonstelling op het gebied van Haarlem- i sche brandweer, die in de Kroon bij gele genheid van het zilveren jubileum van de H. 'B. V. de Tien gehouden en morgenmid dag geopend wordt, met zijn tegenwoor digheid vereeren. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Aangewezen zijn als gecommitteerden onder, wier toezicht het examen zal worden afgeno men, bij het eindexamen van het gymnasium al hier (te houden op 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli) i dr. J. te Winkel, hoogleeraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, dr. R. H- té Amsterdam, en dr. A. A. Nijland, hoogleeraar, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. CONCERTEN IN „TROU." De concerten in de buitensociëteit „Trou Moet Blijcken" zullen Zondag 11 Juni a.s. beginnen. Er is thans een rooster opgemaakt van 18 con certen, waaronder twee matinée's (2 en 31 Augustus.) Ze zullen gegeven worden door Haarlemsch muziekkorps, Harmonie en strijk orkest Haarl. Muziekkorps. PISUISSE. Pisuisse heeft gisterenavond weer gezongen voor een dankbaar publiek zijn publiek, dat 'm in Haarlem altijd gaat hooren en 'm altijd enthousiast ontvangt. Weer heeft hij Fransch en Engelsch en Ehiitsch ------ yan de eerste den terende Fransche soldatenlied van Alph. Die- penbroek; Nederlandsche liedjes had hij er eenige van „eigen maaksel", zooals hij zei, eeni ge niet, andere wel nieuw, die bij de toehoor ders een denbaar onthaal vonden. Antoinette van Dijk zong oud-Nederlandsche liedjes, yooral weer keurig van voordracht, maar toch hoorde we haar het liefst met Pisuisse, ieder in Bretansch costuum de mooie liedjes van Bretagne zingen Jan Hemsing, de muzikale illustrator en ar* tistieke begeleider, deelde geregeld in de mina toejuichingen. GEVONDEN VOORWERPEN.' Terug te bekomen bij: A. Y, d. Baar, OoaW vest 24, een broche. P Geerlings, Zakstrnat 10 rood, een zweep. J. van Dorp, Gaelstraat 4, een portemonnaie met inhoud. A. van Oord, Barend- sestraat 1 een vulpenhouder. G. Smit, Rozen straat 61a, een bos sleutels. W. de Boer, Da Oostastraat 25, een tienrittenboekje H. IJ. S M. O. Bos, K. Houtstraat 18, een sehooltaseh met boeken. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 19 Mei. H. Kuveuer en A. J. Maereen. W. P. van Acker en T. B, Hofman. ,r T, Geboren: 17 Mei. d. van O. M. Polman- Kuiper. 18 Met. z. van T. de Korte—Wikko- van 'c. c. Dekker—Selraat. 19 Mei. z- ran j. J. L. Straathpf—Stanimeijer. Overleden: 17 Mei. E. van Twuijver, 39 jv Meesterlottelaan. 18 Mei. C. Viseer—Bot telier, 86 jaar, Amsterdamstraat. A. Prnia, 57 jaar, Bakeneseergraeht. J. Barend, 61 jaar, Baljuwslaan. A. A. v. d. Berg, 85 jaar, Groote Houtstraat. 7— K. Holer, 42 it Gasthnisvest. I. M., 1 mnd., d. van P. Geur' kers, Palmstraat. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De afdeeling Haarlem der S. D. A. P. dideerde in de vacature Slingenberg den heel M. H. Groenendaal, die zoolangzamorhand val dien kant de „eeuwige candidaat" wordt. Oudei de leuze: eindelijk zal 't wel een» lukken ste j men hem telkenmale candidaat. Zoo ging 't eenmaal ook met deu lus!.'^ keimisvierder Joosten, die echter, nadat lui tl leste een zetel ia den raad had veroverd, eï L. Kroonsherg—Ter Horst. Aangezien de bekeurdexa meenden, dat er nog meer Blnïkhandeda ar» in den omtrek waren, Woltjer, hoogleer aar aan de Vrij® Universiteit itvuuu. - uv> scha z vuil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2