i Mantels, Mantelcostuums, Wollen lapon- en Blouse-stoffen, Eerste Roomsch Katholieke I0HI mhhm C. ILEEKEI Lz. Smakelijk Brood BINNENLAND SOCIALE BERICHTEN STATEN-GENERAAL. LETTEREN EN KUNST WETENSWAARDIGHEDEN UIT DB PROVIMCIB RECHTSZAKEN. Allerlei. Electrische Luxe-Broodfabriek A. VAN EMMERIK, Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. Door J. M. STERCK—PROOT. Prijs 30. cents. Verkrijgb. bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V. „Drukkerij De Spaarnestad", te Haarlem. 6432 Bij recbtstreeksclie bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32j£ ct. in te zenden. in ruime keuze in BLEEKER'S Manufacturen- en Mode-Magazijn BREESTRAAT 156 - BEVERWIJK. 1405 B.-K. WEB-KGEVERSVEBEENiaiKG. Te Utrecht had onder leiding van den heer J. B. van Dijk van Amsterdam de jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van de Algemeene R. K. Werkgeverevereeniging in Nederland. Mededeeling werd allereerst gedaan van "t inkomen van .«en schrijven van Z.Ern. Kar- KATHOLIEKEN Cl sluit uiue uerzekering bi} de f Levensverzekering Haaisciiappii te NUiHEg£«. 1024 ffp EP Heeren-, Jenfjeheeren- en ECinder-Cssstuums NIEUWE MODELLEN. LAGE PRIJZEN. Prachtige Engelsche Petten Hoecffen en Dassen. Aanbevelend, Beverwijk, Breestraat 156. GEWISSELDE STUKKEN. voor rekening vaa bijzondere personen 738,476 10-guldenslukkeu en 246,560 gouden dukaten vervaardigd en aan '«Rijks Munt afgeleverd. INGEZONDEN. bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dor pen. HENRI J. OABELS. 1004 BET ZONDAGSBLAD van deze week bevat de volgende PLATEN: H. M. de Koningm en deHaag- sche Winkelweek Drie foto's van de poppen- tentoonstelling bij de firma Kleijkamp in den Haag W. C. J. Passtoors, burgemeester van Ginneken Van de herdenking der 25-jarige uitvaardiging der Encycliek „Rerttm Novarum" te Amsterdam Een Fransch zwaar kanon op het moment van het schot Het vervoer van een reusachtig wijnvat door de Duitschers in een stadje in Champagne De droevig geschonden kerk van Monte Santo te Görz, door de Italiaan- sche granaten bijna geheel verwoest Een zeld zame kiek yen het springen en inslaap eener Duitsche granaat vlak voor Briische loopgraven De feestelijkheden in liet door de Duitschers bezette Warschau, bij de herdenking van het 150 jaar geleden afkondigen der Poolsche grond wet Een militaire auto omgeslagen door een ongeval bij een tocht in Noord-Holland Het nieuwe Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar D. Meijue van Assendeift P. v. d. Hoek te lilburg W. Assendelft te Hillegom Hoofd bestuur van den R. K, Voetbalbond in het bisdom 's-hertogenbosch A. Koermans en C. v. d. Ploeg te Noordwijk De eerste electrische SCheepselevator in ons land. 1EKS1Lijden Het Dagboek des Levens Het offer voor het vaderland Margarefha van Vlaanderen. Zand voort. BURGERLIJKE STAND Kweekarij „ERIC*," - Dood-e. SCHOTEN bij HAARLEÜ. Telefoon Mo. 2688. Ui aal zoo groot. Dit is echter voor vele men sehen te veel. Als normale verrichtingen op mar sell moet men beschouwen de snelheid van één K.Min 11.5 minuten. Als men andere bere keningen ten grondslag legt, die van de presta tie- bij het bergklimmeu, dan komt men tot het zelfde resultaat, een bewijs, dat het werkelijk liet gemiddelde prestatievermogen is. Verder behandelt Putter nog de normale prestaties van een soldaat in stijgend terrein. De grens van de stijging, die de compleet uitge ruste soldaat bij lange marsclien overwinnen kan, bedraagt 115.2. Bedraagt de stijging- slechts één procent, dan is bij gelijkblijvend prestatievermogen een snelheid van 4.7 Iv.M. in het uur bereikbaar. Bij 2 procent wordt deze 4.3 Iv.M., bij 4 proeent 3.65 en bij een stijging- van 1: 15.2 moet de snelheid in het uur tot 3 K.M. dalen. Ten slotte onderzoekt Putter of liet van veel voordeel is den soldaat zijn bagage met uitzon dering van wapens, ammunitie en graafwerk- tuigen af te nemen en op wagens te laden. Bij warm weer is dit ongetwijfeld zeer gemakkelijk, maar grootere snelheid zal men er niet mee b$- reiken in de praktijk. Bij een marsch in de vlakto van 20 K.M. zou men een half uur win nen, maar tegenover dit voordeel staat het na deel van de belasting van de marseheolonne met den bagagewagen. Voor den marsch in de ber gen daarentegen is het vervoer van de bagage een aanzienlijk voordeel, want ze stelt den troep in staat stijgingen van ongeveer 10 pCt. te overwinnen, wat met de volle bagage niet meer mogelijk is. EEN YLAMMENG 011 DIJ N IN DE LOOPGRAAF. In den „Petit Journal" geeft een Fransch officier een beschrijving van een vlammengo- vceht jn Irani rijk: Hij en zijn manschappen legen in de loopgraven waar te nemen, hoe die van dea Duitseher door de 75 mm. kunennen der F lantohe batterijen onder vuur gommen werden. De granaten vielen zoo dicht bij de Fransche stellingen, dat zij in het rond vlogen. Tegen het vallen van den avond werden hand granaten uitgedeeld en toen het signaal werd gegeven stormden de mannen over de honderd meters grond, die de beide stellingen scheid den en drongen tot in de loopgraven van de Duitschers door. Daar aangekomen wierpen zij hun granaten en aanvankelijk werd hun aanval niet beantwoord en leken er in de loopgraven slechts dooden te zijn. Plotseling openden dc Duitsehirs echter het geweervuur. De Fransehen wierpen rog meer handgranaten en deden toen een bajouetaan- val.,Zij stietten niet op weerstand tot zij de ver bindingsloopgraaf bereikten en toen ontstond er een gevecht mot bnndgranaïea. Het leek alsof twee troepjes kinderen een sneeuw-ballen gevecht hielden. Terwijl deze strijd bezig was, riep een van mijn korporaals mij. Hij had een zeer belangwekkende ontdek king gedaan, waardoor het mogelijk werd de bordjes te verhangen. Hij nam mij mede naar een soort bus, die hij vóór de borstwering van de Duitsche loopgraaf had gevonden .Ik herken de het als een apparaat, dat de Duitschers ge bruiken om brandende vloeistoffen mede te spuiten en bestudeerde het mechanisme inder haast bij het licht van een zaklantaarn. Het was zeer eenvoudig. Men behoefde slechts een pomp tc bewegen en het toestel was gereed om ons te ontvangen, natuurlijk. Snel droegen wij het helsche apparaat naar den mond van de loopgraaf, waarin onze kameraden streden. Sommigen van hen waren reeds gevallen en baadden in hun bloed. De duisternis kwam ons te hulp) en wij stel den het toestel op zonder gezien te worden. Een vork, en toen welk een schouwspel! Sissend spcot een groene en roode vlam als ecu vurige siang naar voren en verspreidde zich tot een cnoimen waaier van vlammen, die de geheele loopgraaf vulden. Ik zal nooit die snerpende kreten en dat heeseli gegil vergeten. Het klonk sis de kreten der verdoemden. Eet vlammen- gordijn verraste de dertig Duitschers, die dek king hadden gezocht achter een slagboom van Spaansche ruiters én van daaruit op ons schoten. Jfij werden door het vlammengordijn overvallen zonder te kunnen vluchten. Zij trachtten uit hun schuilplaats te kruipen, maar hwn ledematen waren met brandwonden over dekt, zoodat zij die niet gebruiken konden, en hun oogen waren verblind. Na een vergeefsche poging vielen zij neer om niet w-eer op te staan. De strijd was nfgeloopen, de vijand met zijn eigen wapen verslagen. De loopgraaf was in Fransch bezit en in den loop van den nacht versterkten wij de nieuwe stelling. DE STATENVERKIEZINGEN IN ZUID-HOLLAND. Op de jaarvergadering van den Provincia len Bond van R. K. Kieevereenigingen in jSuid-Holland komt in behandeling een ad- Vies inzake de Staten-verkiezingen. Het luidt De prov. Bond van de B. K. Kiesvereeni- gipgcu in Zuid-Holland, in jaarvergadering bijeen: overwegende dat bet voornaamste be lang bij do a.8. Staten-Verkiezing is, het be houd van de meerderheid der Rechterzijde in de Eerste Kamer der Staten Generaal.; dat daarnaast ook het Provinciaal belang eieckt, behioud eener Anti-Liberale meerder heid in de Provinciale Staten, waardoor een vertegenwoordiging der verschillende par tijen in 't College van Gedeputeerde' Staten blijft bestendigd; adviseert den aangesloten Kieevereenigiu- g'eu het daarheen te leiden dat tnssehen de partijen der Rechterzijde overeenstemming worde verkregen in dien zin, dat in alle steiudistricten bij eerste stemming gemeen schappelijke candidaten worden gesteld. Een houten kinderspeen. Nu de gummi zoo peperduur is en er vooreerst geen ldjk op is, dat dit artikel spoedig goedkooper zal worden, is de heer C. Uiterwijk, te Botter dam op het denkbeeld gekomen zoo deelt het „R. Nwbld." mede een houten speen te fabrieeeren, welke voor de gezondheid der kinderen wordt aanbevolen boven de caout- chouc-speen. De uitvinder heeft zich niet laten leiden door de gedachte van bijna iedereen, dat een kind liever een zachte dan een harde speen in den mond heeft. Schadelijke bestanddeelen als in gummi voorkomen als ziuk-oxyd, zwavel of antimo nium zijn in 't hout derspeen niet aanwezig. De houten .speen is bovendien duurzaam en is gemakkelijk te reinigen dioor uitkoken, waardoor alle bacteriën verwijderd worden. Dat de heer Uiterwijk goed heeft gezien zijn uitvinding op de Nijverheidstentoonstelling in gebouw De Vereeniging te demonstreeren, blijkt uit de belangstelling, welke zijn ge- zondheidsspeeu eiken dag ten deel valt. De fraaie stand bevat voorts een attest van het Laboratorium voor chemisch en micros copisch onderzoek van de heeren dr. Van Hamel Roos Harmens, betreffende het on derzoek van de houten speen. SCHADELIJKE HAAR KLEURMIDDELEN. De meducus, die den, aan stoornis in de been zenuwen lijdenden zieke behandelde, stuurde een „flesclije met inhoud" ter onderzoek naar den directeur van den Gezondheidsdienst te Amsterdam. De dokter kon de verschijnselen van dit geval van zenuwlijden niet thuisbren gen. De inhoud van het flescbje, dat geregeld en in den laatsten tijd zelfs zeer sterk door den zieke werd gebruikt, was „Seegers haarkleur- sel voor bruin", dat na onderzoek bleek te be staan uit en mengsel van pyrogalluszuur en een koperzout. De dokter liet zijn patiënt ophou den met het gebruik van dit kleursel, en toen hiold ook het zenuwlijden van den zieke op. Dit ve; telde ons aldus het „Hbld." de directeur van den Gemeentelijken Gezondheids dienst en dr. Ringeling voegde er bij, dat het genoemde haarkloiw.-ei waarlijk niet het eenige is, dat fcehadeljjk werkt, Koterl, die-speciale studie maakte van haar ziekten, vertelt, dat het pyrogalluszuur geble ken is een bloedvergiit te zijn, als het door de huid in het lichaam dringt, waar het aan het bloed de kleurstof onttrekt, welke wij voor onze stofwisseling zoo noodig hebben. Zelfs kan het de bloedlichaampjes totaal vernietigen, als het op een groot gedeelte van de huid wordt aange wend. "Vergiftiging en dood zijn dan de gevol gen. Bekend is dat, eenige tientallen jaren ge leden, een dergelijke massa-vergiftiging zich heeft voorgedaan in Catania op Sicilië. De patiënt, bovenbedoeld, is dus blijkbaar het slachtoffer geworden van het gebruik van pyrogalluszuurbij hem openhaarden zich de schadelijke verschijnselen in de beenen; bij an deren kunnen evengoed der zenuwen van de maag of van een ander, hijzonder gevoelig, lichaamsdeel worden aangetast. Het pyrogalluszuur verleent den haren een bruinen tint, Maar er zijn nog een groot aan tal andere kleurmiddelen, welke parapenyleen diamine bevatten, nog andere schadelijke be standdeelen, welke de eigenschap hebben dat ze de haren bruin kleuren. En ook deze mid delen werken vergiftig, als ze in het lichaam worden opgenomen. In Duitsahland heeft men reeds verscheidene van die haarkleurmiddelen verboden. En dan, vervolgde dr. Ringeling, dan zijn er ook kleurmiddelen, die loodhoudend zijn; die loodsuiker bevatten en door aanraking met de huid, zwavellood vormen, waardoor de haren een zwarte kleur aannemen. Loodvergiftiging is het gevolg, als de schadelijke substantie in de huid wordt opgenomen en de dokter, die den patiënt behandelt, kan veelal in den aanvang niet (of soms heelemaal niet) anders consta- teeren dan malaria of zenuwachtigheid. Men begint immers den patiënt niet te vragen naar zijn haarkleurmiddelen. Dan noemde de directeur van den Gezond heidsdienst nog al» schadelijke haarwatertjes én -kleurmiddelen: Eeau de Zénebie; Ayer Hair -bi ge grMelroseNew London royal hair- restorer; dr. Salps Lotion; Rosetters bairree- torer; Royal Windsor Hairrestorer. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat er geen andere middelen ook nog worden aangewend, die niet even schadelijk, zoo niet nóg nadeeliger voor de gezondheid zijn. „Maar wat," vroegen wij dr. Ringeling, „wat zouden zij, die „het zout niet tussclien het peper kunnen zien groeien," wat zouden die lieden kunnen gebruiken om 't bruin en zwart te be houden i" ,|Zy moeten niets gebruiken. Haarkleurseltjes zijn uit den booze, omdat ik het betwijfel, of er wel onschuldige middeltjes bestaan." Welke waarschuwing wij, hier overbrengen. é- dinaal van Roesum, waarin Z.Em. mededeelt zijn bijzonderen zegen te schenken aan het werk der E.-K. Werkgevers vereeniging. Tot bestuursleden werden herkozen uo hee ren W. Fransen te Leeuwarden en B. T. C. Stroeter en H. F. J. Weyere,, heiden te Til burg'. Medegedeeld werd dat in eene in Septem ber te houden vergadering eene bespreking' zal worden gehouden over het Collectief Ar beidscontract. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te Nijmegen te houden. De Zeereerw. heer pastoor Meuleman deel de hierna mede, dat het do wensch is van het Doorluchtig Episcopaat de Zondagsrust zooveel mogelijk te bevorderen, en voor zoo ver de werkgevers winkels hebben, die op den Zondag te sluiten. In verband hiermede herinnerde spr. aan d© actie voor Zondagsrust voor het perso neel der posterijen en verzocht spr. den leden Zaterdagsmiddags geen poststukken te ver zenden, ten einde aldus mede te werken tot bevordering van de Zondagsrust voor ge noemd personeel. Na de pauze was het woord aan mr. L. G. Kortenkorst te Amsterdam tot 't houden eener lezing over: „Het ontwerp van wet tot regeling van het vakonderwijs." 1406 Ons Muntwezen. Uit het verslag, .opgemaakt door de com missie voor het Muntwezen betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1914 blijkt, dat in dat jaar wei-den aangemuut 15.785.000 guldens; 1,400,000 25-cenfs-stukken; ƒ900,000 10-ceutsstukken; 290,000 5-eeutes tukken; 90,000 l-centsstukken; 25,000 M-eentsstuk- ken; 2,500,000 k*-gnlden«stukken; Ned.-Indië; 250,000 yi-cents®tukken "N.-l. "Voort» werden Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Re dactie zich uiet aansprakelijk. M. de Redacteur 1 Verzoek beleefd plaatsing voor het nevens gaande. Door het bestuur der R. K- Kiesvoreeniging is dit jafcr met het oog op den. slechten stauci der kas een gedrukt jaarverslag aan de leden en alle R. K. van Haarlem gezonden, in ver trouwen dat na lezing van hetzelve velen zich zouden voelen opgewekt in dezo te steunen. In dit verslag is toch zoo duidelijk aangetoond hoe nuttig het werk is door de Kiesvereeniging niet alleen in het belang der veieeniging maar van de goheele katholieke zaak gedaan. Onder- geteekende belastte zich met het terughalen der inschrijvingsbilletten en mag met groote dank baarheid getuigen dat er. nog steeds milde gevers onder de Katholieken woiden gevonden, maar moet tevens met leedwezen constateeren dat de giften nog bijlangena niet voldoende zijn om het groote tekort te dekken. Reden waarom hij door deze nogmaals een beroep doet op de offervaardigheid der katho lieken 'en hoopt dat velen hem nog zullen ver blijden met het zenden van een gjf't hem uit- noodigen die te komen halen, vooial ook met het oog op de verkiezingen die aanstaande zijn. H. S. VAN FINXTEREN, Jansweg 48. MAItOONI'S NIEUWSTE UITVINDING. In een interview met een vertegenwoordiger van de „Daily Express,heeft de beroemde uit vinder Mareoni een korte beschrijving gegeven van de verbeterugen in zijn systeem, waardoor vliegmachines draadlooze berichten zullen kun nen ontvangen. „Daar Engeland zoovele vliegmachines niet to verwarren met luchtschepen heeft," zeide hij, „moet eene uitvinding, waardoor een vliegmachine wordt in staat gesteld om in de lucht draadlooze berichten te ontvangen, de waarde dier machines voor verkenningsdoelein- den belangrijk vermeerderen. Door de nieuwe verbetering- zal draadlooze verbinding mot meer succes kunnen toegepast worden dan tot dusverre en zal het den vijand mpeilijker vak. a om berichten op te vangen en er zoo achter te komen, wat wij doen. Wat de draadlooze ver binding betreft, stondep vliegmachines tot nog toe verre bij luchtschepen achter, omdat de eerstén wel berichten konden verzenden, maar niet ontvangen. De reden hiervan was, dat het ontvaDgsignaal tc zwak was om gehoord te worden, daar het door het geluid van den motor overstemd werd. Die moeilijkheid hebben wij nu echter kunnen overwinnen." „Naar mijne meening," verklaarde Marconi verder, „zijn wij' Duitsehland wat de draad- lr.oze teleg'rafie betreft, wetenschappelijk ver vooruit, maar niet ten opzichte van organi satie. Wij zullen onze draadlooze organisatie moeten verbeteren. l)c geallieerden hebben ech- tei\in deze richting, als die tussclien de leger» en vloten van de eeno mogrendlieid en dio van de ander, reeds belangrijke verbeteringen, aan gebracht." Het gesprek liep verder over draadlooze tele phone, waaromtrent Mareoni verklaarde dat het thans reeds mogelijk is van luchtvaartuigen uit met de aarde te spreken en dat verschillen de zeer bekwame mannen zich bezighouden mot het vraagstuk der draadlooze telefonische ver binding in en onder water. „Op het oogenblik kunnen onderzeeërs reeds draadlooze verbin ding bewerkstelligen, terwijl zij onder de opper vlakte varen," zeide hij rustig. wordt door 21.000 artsen erkend els het be3teaversterkmgsmiodal voor Zenuwen en Lichaam. Aangekomen vreemdelingen. G. Pren, Am sterdam, Schoolplein 4, 3 pers.; A. Hci'ken- ratb, idem, Parkstraat 5, 5 p.; M. W. Bran ders, idem idem, 8 p.; F. Quintes, Haarlem, Van Ostadestraat 9, 8 p.; J. Pappcnheim, Amsterdam, Boulev. Fauvage 6, 5 p.; M. J. Stark, idem, Halteetraat 31, 3 p.; M. Vaz Diae, Amsterdam, Kanaalweg 95, 8 p.; B. G. J. Bredims, Amsterdam, Bredevodestraat 70, 5 p.; L. G. Keuth, idem, Villa Willy (Peters) 4 p.; W. Dooseman, idem .Parallelweg 41, 3 p.; D. Ailion, idem, Dr. Joh. Mezgerstraat 64, 4 p.; F. Hartogs, idem, idem 39, 4 pere.; J. Leenhouwer, idem, Heemekerkstraat 7, 4 p.; E. Broekman, idem idem, 8 p.; fam. Bies, idem, Haarlemmerstraat 1, 7 p.; J. Cuypers, idem, Brederodestraat 40, 3 p.; J. D. v. d. Crab, idem idem, 2 p.; M. Schatte, Antwer pen, Splendede, 1 p.; J. C. Bredsehneyder, Amsterdam, Bennotum, 4 p.; P. Harm, idem idem, 4 p.; K. F. Faber, idem idem, 8 pers.; J. C. Colijn, id. idem, 3 p.; J. F- Reusekamp, idem idem, 5 p.; L. J. Wijcliere, idem idem, 5 p.; W. Bredsehneyder, idem idem, 3 per».; Mevr. M. H. Mas, idem idem, 2 p.; W. Voogd, idem, Jan Steenstraat 8, 8 p.; H. Tak, idem idem, 4 p. ENKHUIZEN. Overleden. In het gesticht „Vrederust Te Bergen-op-Zoom is overleden de heer G'. Morien, gemeentehode» alhier, thans d.d. officier der artillerie. De overledene stond als een bekwaam en achtenswaardig burger dezer gemeente be kend. .*,1 BOVENKARSPEL. Op hol. Donderdagavond geraakte een paard, bespanuon voor een wagen, dia wachtte op bruilofsgangere bij den heer A. alhier, op hol, en werd eerst bij de Tramremise gegrepen. De twee inzittende kinderen vielen er uit-, doch bleven gelukkig ongedeerd. BEVERWIJK. Ondertrouwd: G. van dor Wal en E. Maks. Getrouwd: E. Lubeberse en M. Kos. Geboren: z. van Th. H. Stratmann-Esseling. z. van W. Tocter-de Lange. z. van C. Bak- kum-Nieman. z. van J. M. Maters-de Ruiter. d. van G. Brufjns-Bergbuis. Overleden: J. II. Albrecht 69 j. WIJK AAX ZEE EN DUIN. Getrouwd: F. Scliellevis en O. H. W. Brand. J. L. Henne- man en A. Appel. Geboren: z. van N. Dekker-Oorthuis. z. van J. Aardenburg-Knapen. d. van C'. Aar denburg-Jansen. z. van K. Duin-Sehellevis. VELSEN. Geboren: z. van A. van der Steen- Engelhart. d. van A. Rechsteiner-Broek. z. van H. Alders-Noom. d. van Jkvr. A. C. ver Loren v. Themaat-Lamnn Trip. z. van A. M. Brninzeels-Meese. z. van J. van Croonen- borg-v. d. Flas. d. van M. Vendel-Zwanen burg. z, van E. Grendel-Du inker. d. vod M. Iskes-Engelhart. z. van J. Korf-de Vries. d. van G. Ham-Metzelaar. z. van M. Wil- jouw-Gouda. z. van E. Goes-Pruis. d. van J. Dunnebier-Vi^rstra. z. van E. G. Kramers- Oojjevaar. OndertrouwdT. Mantje 57 j. en J. Mars 25 j. J. Schouten 23 j. en J. F. van der Mejjs 22 j. C. Bremerkamp 37 j. en H. Kortje 37 j. H. van der Wiele 31 j. en J. Kroon 28 j. F. Clots 2-5 j. en B. Tijms 19j. Getrouwd: F. Voorburg 27 j. en S. Drop 24 jaar. Overleden: II. Mantje 8 uren. J. van Duijn 33 j. vr. van J. G. Mantje. K^Visser 45 j. man van O. Blok. KROMMENIE. Geboren: z. van J. K oom en en E. Koome. Overleden: P. de Wit, 6 maanden. T. Ver donk, 78 jaar, gehuwd met J. Jaapies. Ondertrouwd: P. C. "M. Janssen (wonende te Grave) en 0. Palmboom. BOVENKARSPEL. Ondertrouwd: A. Mol eu Z. Wwist. Getrouwd: H. C .Wesseling en T. Abbekerk. J. Suiker en G. Smits. Geboren: d. v. F. Hoffer en A. Kooi. z. van J. Deen cn O. v. Westing. z. van D. Dee» en G. Tak. GROOTEBROEÈ. Geboren: z. van B. Slag- ter en O. Kaag z. van W .Weel ën G. Groot z, van G. Visser en H. Groot d. van L. Tiet en M. v. Itten. Overleden: J. Sijm, oud 76 jaar. ZANDVOORT. Geboren: z, van D. van den Werff-Hollenberg d. van A. Molenaar-Paap. BENNEBROEK. Geboren: z. van G. Troost- v«n Dongen z. van II. O. Hulsbosch-Aart man. GetrouwdP. Lamboo en M. Louter. .- -.r.z-^'jxaasa Na bjjna zeven jaar desertie gearresteerd. Voor den Zeekrijssraad te Willemsoord stond fè'ieeht een matroos-kok, oud 20 3 nar, bMnkul- digd dat hij op 28 Juli 1909 van Hr. Ms. „Fries land" to Kopenhagen is gedeserteerd en voort durend afwezig 3» gebleven totdat hij op 21 April 1916 te Wormerveer door de politie is gearresteerd. Beid. bekent hij had tegenzin in den dienst gekregen en kon zich niet meer schikken in do discipline; daarom sprong hij op den 28en Juli 1909 toen Hr. Ms. „Friesland" te Kopenhagen reeds het anker had gelicht en alle sloepen wa ren geheschen, over boord en zwom naar den mal, tegelijk met een matroos 2e klasse, dien hjj later uit het oog heeft verloren. Zij gingen naar een paar kennissen, die zij te voren bij het pas sagieren hadden ontmoet, en deze hielpen hem aan geld. Daarop is hij naar Hamburg vertrok ken, waar hij wagenbestuurder op do electrische tram en later vleeechdrager op het abattoir i» geweest. Een bericht van de ongesteldheid van een zuster deed liem op 13 April j.l. in Wormer veer komen. Hij moet daar echter verraden zijn, want op 21 April werd hij door tweo agen ten van politie ten huize van zijn oudera gear resteerd. Het was zijn eerste bezoek aan Hol land en als hij niet gearresteerd was, zou hij eenige dagen later weer naar Duitsehland zyn vertrokken, waartoe zijn passen in orde waren, Hij weid niet gearresteerd op een builoft zoo- als de courantenberichten onlangs meldden,, maar zes dagen nadat zijn ouders 25 jaar ge-1, trouwd waren, waarbij echter geen bruiloft gevierd. Ei solivier maanden militaire gevangen)»» straf met aftrek. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 13 Mei. M. A. Boekhorst koopman, Terror#.* J, H, Engel, koopman, Nijmegen. j Geëindigd, door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement W. Meijer, antl-i quair, Woerden. Failliet verklaard 16 Mei; Coöp. Melkimv „Saiphati," Amsterdam, Govert Elincfestr. i69.i Geëindigd door het verbindend worden der, uitdeelingslijst de fail!.: P. A. is, Rotterdam* W. L. Struving, fouragehandelaar, Wijde W ort mer; nalatenschap J. B. Böhle, wed. O. E»; Harbord, zonder beroep, overleden to Haarlemj G. de Groot, vroeger wonende te Amsterdams 0. Riemslag, schoenmaker, Amsterdam; Jj Streutgers, meubelmaker, gewoond hebbende tt} Iloogeveen. J Opgeheven het 'falll. R. C'oppens, 'a-Hertogen» bosch. Speciaal adroo ¥°or' rt TIIIM-ARO H I T ECTllüjj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10