«til gym courant IETS UIT BLOEMENDAAL. DE OORLOG BUITENLAND KERKBERICHTEN Zaterdag 20 Mei Tweede Blad f 4009 bij levensl. ongeschiktheid tot werken mm bij overlijden 75 bij breuk van een arm of been £0 bij verlies van een wijsvinger VERSPREIDE BERICHTEN duitschland. Berichten in drie regels. Alle betalende abonnês op dit Blad, die In het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: bij veriies van een hand of voet bij verlies van een oog - fi 013 bij verlies van een duim bij verlies van een anderen vin ger De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór i October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig. Vreemde geruchten van den kant van Bloe- mendaal, en de gisteren door ons vermelde droe vige historie van het verzuim van B. en W. om hel advies te vragen van de Gezondheidscom missie inzake den Woningbouw deze twee gebeurtenissen gaven ons aanleiding, om in het Bloemendaalsche" eens op informatie uit te gaan, en eens nader te vernemen, wat er aan de hand is. En het resultaat van dit eerste nadere onder zoek is, jammer genoeg, niet gelukkig voor onze mooie naburige gemeente: 't gaat slecht in Bloe- mendaal Hoe en waarom, dat hopen we in het kort nier te kunnen vertellen. Het is niet van heden of gisteren, dat onder de gemeentenaren een zeer slechte stemming heerscht ten opzichte van het gemeentelijk beheer en bestuur. Van alle standen onder de bevolking zijn er die klagen, vooral echter onder de arbei dende bevolking, de werklieden. Dat is al gedu rende heel langen tijd, mahr het is de laatste jaren heel erg geworden; d'r heerscht een zekere ontevredenheid over de gemeentelijke politiek en dit niet alleen onder de aanhangers van de Groote Partij der Ontevredenen, de S. D. A. P., maar ook onder de mannen, die prijs stellen op orde en gezag. Zij zien zich in hun rechten als burger der gemeente gekort en voelen zich ach teruitgezet bij een groot gedeelte* van de Bloe- mendaalsche bevolking. Ja, d'r is ontevredenheid. Dat merken wij het best aan de bedenkelijke verhooging van het stemmen-aantal, dat de laatste malen werd uit gebracht op den sociaal-democratischen candi- daat, den kampioen der ontevredenen Is er grond voor klachten en malcontentie? We zullen dat eens nagaan. Bemerken we dan eerst, hoe vreemde tactiek B. en W. volgen bij het houden van raadsver gaderingen De voorlaatste was precies drie maanden geleden gehouden; het gevolg was, dat de agenda van de zitting van Donderdag natuurlijk overladen werd met punten van meer en minder belangrijken aard, en wie wil beweren dat een Raad, als hij om twee uur aan een agenda van 26 punten begint, en eerst om half zes eindigt, al die drie-en-half uur met evenveel lust én animo de onderwerpen behandelt en af werkt, vooral als hij dergelijke langdurige zit tingen niet gewoon is? En zou, bij zoo'n massa agenda, bij zoo'n schoonmaak, overal evenveel aandacht aan geschonken kunnen worden als ieder punt verdient? Wie zal het zeggen? Hij, die de Bloemendaalsche Raad kent, allicht niet... D'r komen soms zoo vreemde dingen aan het licht. Aan een invalide gemeente-beambte had de Raad f 300 toegekend; in de laatste vergade ring, toen er over dit besluit gesproken werd, vertelde de burgemeester, dat B. en W. het raadsbesluit hadden ingètrokkenEn in het aotulen-boek was het raadsbesluit niet te vinden! De Bloemendaalsche burgemeester vloeit nooit over van duidelijkheid, maar wat hij met boven staande mededeeling bedoelde, is allesbehalve glashelder Wanneer we spreken van, en schrijven over den burgemeester van het mooie Bloemendaal, dan dringt zich bij ons vanzelf de vergelijking op met den burgemeester nu oud-burgemeester, van het niet minder mooie Heemstede. Die ver gelijking is zeker gerechtvaardigd, want Bloe mendaal en Heemstede mogen uit den aard van hun ligging en hun omgeving zuster-gemeenten heeten. Onze vergelijking valt sleeds duidelijk uit ten gunste van den Heemsteedschen oud burgervader, die voor zijn gemeente en al zijn gemeentenaren een burgervader was in den ech ten zin van het woord! Een, die een open oog had voor aller standenbelang, en dit, ia het algemeen en in het bijzonder, steeds toonde. Het hoofd van de gemeente Bloemendaal staat in menig opzicht bij zijn oud-collega achter! Onder de leiding van den Bloemendaalschen burgemeester ging de in meerderheid liberaal- vrijzinnige Raad met de uitsluitend liberale ambtenarij tot heden voornamelijk één richting uit, en de arbeidersstand kreeg niet, wat hem toekwam. Bovendien, de liberale" burgemeester vergeet zich wel eens; hij verloochent soms de hoog geroemde liberale verdraagzaamheid en het anti-clericale duiveltje speelt hem nu en dan geducht parten. Dat alles had tot gevolg, dat een belangrijk deel, van de'6 burgers soms erg gegriefd werd, of eèn ander gedeelte der bevol king zijn belangen onvoldoende vond behartigd. Waarom mogen we het niet sterker zeggen: dat een ander gedeelte der bevolking zijn belangen zag verwaarloosd Groote bedragen worden gevoteerd voor weg- laan- en plantsoenverbetering, een dure begraaf plaats wordt er aangelegd, en de bedragen wor den zonder of met weinig moeite toegestaan. Vraagt een werkliedenorganisatie om het lut tele bedrag van f 10.voor een medaille voor een tuinbouwcursus, dan wordt het geweigerd! Wil men sprekender bewijs? De lijdensge schiedenis van den Woningbouw, waar we juist Donderdag een van de nieuwste en ergste fol teringen van beleefden! We weten het wel: men wil geen arbeiders woningen. B. en W. willen ze, in meerderheid, ook niet. Jammer, dat ze het maar niet zeggen 2e houden de belanghebbenden altijd maar aan het lijntje, laten de arbeiders in hope leven, maar als dfe hoop som3 weer I» opgevlamd, (Toon ze des te sneller weer bedenkelijk tilt! Burgemeester Immink heeft het indertijd ten minste ronduit gezegd: „ik wil geen arbeiders woningen." Het tegenwoordige gemeentebestuur schijnt ook dien kant uit te willen, maar het durft 't niet erkennen. Waarom traineert deze belang- riike, hoognoodige en gewichtige zaak, die een levenskwestie is voor de arbeiders in de Bloe mendaalsche gemeente, dan zou lang? Waarom zoekt men dan telkens een kapstok, om heel deze historie aan op te hangen, om liefst te vergeten? We hoorden weer van een plan van den burge meester, om met een politiek-diplomatieken draai eenigen vooruitgang in het woningplan te voor komen, en er zal t. z. t. wel gelegenheid zijn, om daar op terug te komen. Alles dooreen genomen, en nu slechts vluch tig bezien, gaat het in het Bloemendaalsche allesbehalve goed! Zelfs de politieke vrienden van de meerderheid schaterlachen om de enor miteiten, die worden begaan Wel erg steekt Bloemendaal af bij de geluk kige en tevreden gemeente Heemstede, die onder het bestuur van den nu afgetreden burgemees ter een zonnigen tijd van bloeiende welvaart voor goed begon Gaat Bloemendaal's Raad, tot heden in meerderheid liberaal, vrijuit? Neen! De Raad treedt niet op, de Raad handelt niet, enkele gunstige uitzonderingen, die gemakkelijk te tellen zijn, dan niet te na gesproken. Het is meestal een laks-conservatieve boel in de Vroedschap, een zoetsappig gedoe. Hoort men ooit van een frisch debat, een opgewekte discus sie? Hoeveel maal is er sprake van loyale oppo sitie, van opbouwende critiek Allemaal dingen, die alleen tot een gezonden toestand kunnen voeren Met de intrede van het katholieke Raadslid Verdegaal is dc Raad in meerderheid rechts g°We ^wenschen voor de gemeente en de bewo ners, dat er een nieuwe tijd mag aanbreken, on der de zorgen van het rechtsche bewind. Moge, als straks de heer Verdegaal zitting neemt, met hem een nieuw geluid komen in den Raad, dat we nog lang en vaak zullen hooren! DE STRIJD IN HET EURO PEESCHE ZUIDEN- Uit het Oostenrljksch oorlogsperskwartier wordt d.d. 19 Mei nog geseind: 'Tengevolge van de verdere successen aan de grenzen van Zuid-TiroL is de frontlijn van hetEtsch- dal tot aan liet dal van dc Astico nog meer naar voren gebracht.- Aan Ren westelijken vleugel, oostelijk van het Etsch-dal, heb ben sterke Italiaansche infanterie-afdeelin- gen getracht de Oostenrijk-Hongaarsche troepen uit de op 16 Mei veroverde stellin gen op de Zugna Eorta tot het Lain-dal te rug te werpen. Deze tegenaanvallen werden center volkomen afgeslagen. Het gedeelte van liet front dat aan liet Lain-dal oostelijk aansluit, en dat eergisteren nog liep over Val duga, Biazza en Monte Maronia werd gisteren door een succesvollen aanval op den bergrug van de Costabella en op don 1857 meter hoogen berg Monte Maggio die juist op de grens ligt verder vooruitge- braclit. Dientengevolge hebben de Oosten rijk-Hongaarsche troepen op dit gedeelte van het front, dat loopt van de rivier Astico tot aan. liet gebied van Terragnolo do Italiaansche grens bereikt. Zij hebben-daar thans uitstekende bergsteilingen ingenomen en hebben op sommige plaatsen zooals op de Soglio d'Aspio en op de Costa d'Agra de vijandelijke hoofdstellingen der Italianen kunnen nemen. De beteekenis van deze ter reinwinst blijkt nog meer uit het op een ge sneuvelden Italiaanschen overste gevonden bevel waarin de stellingen op de Monte Maronia op do Pra di Bertolde en bij Soglio d'Aspio en de Monte Costone zeer belangrijk werden genoemd. Bevel was ge geven om deze stellingen tot eiken prijs te behouden. Ook op het zuid-westelijk front bleven de Italiaansche tegenaanvallen zonder succes. Tengevolge van de geweldi ge artillerie die door de Oostenrijkers in het vuur word gebracht., bleven de verlie zen door de Oostenrijk-Hongaarsche troe pen geleden, beneden de normale. DE TOESTAND BIJ VERDUN. Door de on verzoen lijk-oorlogszuchtigen wordt, tegenover de ietwat naar matiging neigende rede van lord Grey, eene rede van den Fran- schen president uitgespeeld. Poincaré zong het bekende oorlogslied. „De Duitschers en Oostenrijkers bieden ons noch indirect noch direct vrede aan, wij willen ook niet. dat zij ons vrede aanbieden. Wij wil len, dat zij er om vragen. Wij willen van hen geen voorwaarden ontvangen, wij willen hun de onzen opleggen." Poincaré droomt er dus nog van, dat hij de Duitschers verslaan zal zóó tot zij om vrede zullen smeeken. Het is mogelijk, dat 't gebeurt, wij zullen dat niet uitmaken. Maar het duurt geweldig lang, vóór de Verbondenen aan de verplette ring van de Duitsche legers beginnen, en een groot deel van de wereld begint te gelooven, dat de Verbondenen, als zij ooit zullen probeeren de Duitsche legers te verpletteren, het niet ver der zullen brengen dan de Duitschers, die met al hun pogingen hen tot heden niet konden slaan. De veldslag bij Verdun is aan het luwen, zegt Havas. „De Duitschers zijn zichtbaar uitgeput en blazen nu uit; ongetwijfeld trekken zij van dit respijt partij om hun eenheden te herstellen, andere strijdkrachten aan te voeren, hun ge schut te verplaatsen en hun schietvoorraden aan te vullen." Natuurlijk doen zij dat, schrijft de militaire medewerker der N. Crt. Doch, te drommel, weet Havas dit zoo goed, dan zal het Fransche opperbevel daarvan nog wel beter op de hoogte wezen. Waarom laat net dan altijd weer aan de Duitschers de gelegenheid om na „hun zichtbare uitputting uit te blazen en zich te herstéllen?" Waarom dan niet eindelijk dien uitgeputten vijand, juist wanneer hij daarvan „zichtbaar" de verschijnselen vertoont, met een flink en breed opgezet algemeen offensief van de wankele beenen geloopen? Waarom dan maar steeds zich zeiven met tallooze plaatselijke tegenaanvallen meer en meer afgemat en de reserves verbruikt in de .©vare ygrliezen. wglke daarvan even onaisriiei- deiïp: zijn att van at stormsfoofen der uun- schers? Wanneer rolt dan toch eindelijk de donderen de lawine van het groote overweldigend offers sief der Entente verpletterend heen over de Duitsche liniën in Frankrijk? Men wacht er op; men ziet er verlangend naar uit als naar de verlossing uit een toover- kring, doch nog steeds te vergeefs. Dezer dagen zeide het Journal des Débats, „dat het in het belang van alle landen der Entente is, zoowel van Staat als van burger beide, dat de oorlog spoedig eindigt. Het erkent, dat Duitschland met den uitputtings- oorlog daarvan is o. a. de strijd om Verdun een uitnemend voorbeeld niet klein Is te krijgen. „Het oogenbjik is dus voor de Entente geko men zegt het blad om alle krachten voor groote slagen te vereenigen op punten, waar met de meeste waarschijnlijkheid op de over winning kan worden gerekend. Deze kan alleen worden behaald, indien alle beschikbare krachten tegelijk worden aange wend." Waarom handelt men niet naar die woorden, als Duitschland op een van zijn voornaamste gevechtsfronten zichtbare teekenen van uitput ting vertoont? Zooals deze militaire .deskundige, oordeelt ook het onbevooroordeeld publiek. Reeds in 1906 heeft de Italiaansche artillerie officier Nagliati een boek doen verschijnen, waarin hij betoogde, dat een eventueele oorlog niet te winnen zou zijn. Deze scherpzinnige Italiaan heeft voorspeld, dat de tijd van vestin gen voorbij was, omdat men van heel de vecht- Ujn één groote vesting bouwen zou met een open terrein in den rug, dat langs vele wegen steeds reserves aan vuur en manschappen in voldoende hoeveelheid zou kunnen aanvoeren. Een moderne oorlog kan slechts eindigen door uitputting, schreef hij. Maar hij achtte die uit putting vrijwel onmogelijk, als heel het land achter het front aan den arbeid bleef voor het leger. De gebeurtenissen hebben zijne opvatting ten volle bewaarheid. In de Fortnightly Review tapt de bekende Engelsche berichtgever van de „Daily Tele graph", dr. Dillon, uit hetzelfde vat. Deze dag bladschrijver maakte zich vooral daardoor naam, dat hij maanden te voren de aansluiting van Bulgarije bij de Centralen aankondigde. Volgens Dillon wil Duitschland bij Verdun het gebeurde met Warschau opnieuw doen plaats grijpen. „Het voorjaarsoffensief der Entente heeft het in elk geval daardoor gebroken, schrijft hij. De vijand pakt ons nog heftig aan. De Geallieer den bepalen zich als steeds tot het defensief, waarbij hun vrome wenschen, mannen en muni tie rijkelijk ter beschikking staan. En altijd wordt de krijg nog op gebied der Geallieerden gevoerd. Wat de middenrijken ook van de blok kade te lijden mogen hebben, het beteekent niets in vergelijking met wat hun strijdmacht tot stand bracht. Zelfs verliezen wij voortdurend meer terrein. Deze oorlog wordt niet met toespraken gewonnen. De Centralen maken dagelijks 460,000 granaten. Wij winnen zoo dezen oorlog niet. Wij moeten onze leiding grondig herzien. Het is niet waar, dat de tijd te onzen gunste werkt. De Duitschers hebben nog zeven tot acht millioen man achter de hand. Zelfs houden ze nog 2,000,000 man hunner beste troepen voor den genadeslag terug. De poging om den vijand door uithongering onder de knie te krijgen, schijnt ijdel. Ter zee zijn wij gelukkiger, maar ook daar verschuift de toestand zich te onzen nadeele. Wanneer de Duitsche duikbooten ons ongeveer van de buitenwereld weten af te snij den, breekt het ernstigste over ons los. Sedert het begin van den krijg ging voor ons zoo wat drie millioen ton aan schepen naar den kelder, en onze verliezen nemen eer toe dan af. Kan lijdzaamheid hopen krachtdadigheid te ver slaan? Kan verwarring zegevieren over orga nisatie?" Mochten de Staatslieden der Europeesche mo gendheden inzien, dat er een eind moet komen aan dit gemartel van het afgetobde Europa, nu toch duidelijk genoeg is gebleken, dat de eene partij aan de andere toch niet den hiel op den nek plaatsen kan! Z. H. de Paus en de vrede. De „Corriere d'Italia" bevat een artikel van den leider der katholieke fractie in de Kamer, markies Fillippo Chrispolti, over het vredes werk des Pausen. Hij zegt in dit artikel, diat de Paus in zijn rondschrijven en brieven, die hij gedurende den oorlog heeft doen verschijnen de beide voornaamste redenen heeft neergelegd, die een spoedige oplossing van het Europeesche conflict in den weg staan. Deze zijn: Het ver bergen van de oorzaken en de doeleinden van den oorlog, door alle partijen. Chrispolti maakt een uitzondering voor Italië, daar dit land zijn doel nauwkeurig heeft omschreven. Evenals alle oorlogvoerende staten, heeft ook Italië tegen een hinkenden vrede bezwaren, doch in de geschiedenis is er nauwelijks één vrede geslo ten, die niet hinkend was. Bismarok heeft door den hinkenden vrede van Nikolsburg een der duurzaamste staatsverbonden, n.l. het bondge nootschap tusschen Oostenrijk-Hongarije en Duitschland, tot stand gebracht. Het is echter in ieder geval gewenscht, dat da Paus zal kun nen verhinderen, dat na dien oorlog nog ergens de neiging opkomt, om de wereld voor de tweede maal in een 9troom van bloed te dompe len. Met zijn diepen rin voor de werkelijkheid begrijpt de Paus, dat het voor alle partijen een zeer kostbare les zal zün, dat zij tot de overtui ging moet zijn gekomen hoe gering de veran deringen zijn, die men met bloedvergieten kan bereiken. v Vcrlangan' nri&r vrede. Ceorg Brandes schrijft in; „Politiken" een artikel waarin hij om vrede roept. Allen, zji'rt hij, strijden voor de bescha ving. De eerste vrucht der beschaving was dat de Russische censuur die de waarheid verstikt zich over da aarde heeft uitge breid; da volgende' dat wij zijn terugge keerd naar den tijd der raenschenof'fers, met dit verschil, dat men in het tijdperk der barbaren vier of vijf menschen offerde, thans vier of vijf millioen, aan den af god, dien men aanbidt; den strijd voor de vrijheid welker verkondigers thans scheepsladingen opbrengen, eiken brief ope nen, zelfs eiken particulieren brief tusschen twee neutralen. rn cTe" onzijdige' rahidën acht" 0Te openbare l»meening zich niet gerechtigd, om vre- 'de te roepen. De openbare meening houdt het met de eene of met de andere der strij dende jmrtijen en vergeet daardoor, haar gewicht in de schaal te werpen ten gunste van den vrede. Onder de onzijdige staten is er één, die meer beteekenis heeft dan alle andere bij elkaar. Verkiezen de Veree- nigde Staten aan den oorlog geld te verdie nen of -willen zij hun invloed aanwenden voor den vrede? Is er dan niemand voor vrede, dan alleen het gezonde verstand en het gezonde gevoel? Wij beleven, dat het blanke ras zelf de voorstelling van zijn meerderheid bij de zwarte, bruine en gele rassen te niet doet. Het heeft hun hulp gevraagd- heeft hen geprezen om het afmaken van blanken. Dat moet zich wreken. De aardappelenvoorziening in België. Men schrijft ons nit Brussel: De generaal-gouverneur in België heeft op nieuw den termijn van aangifte der aardap- pelenvoorraden verlengd. In de desbetreffende verordening wordt gezegd: „Naar ik verneem schijnt die kennisgeving (van 20 Febr.) in zekere deelen van het Gene raal Gouvernement niet alle belanghebbenden te hebben bereikt. Daarom heb ik besloten den bezitters van aardappelen nog een laatsten ter mijn tot 1 Juni 1916 te verleenen, om hen ge legenheid te geven de vereischte aangifte te doen. Ik meen nu echter ook te mogen ver wachten, dat de landbouwers hun plicht tegen over hun landgenooten, inzonderheid tegenover de arme volksklassen en de bevolking van de nijverheidstreken zullen indachtig zijn, en dat zij de mogelijk nog verborgen gehouden voorra den onverwijld op de vroeger aangegeven wijze •ter beschikking hunner medeburgers zullen stellen: Ieder, inzonderheid ieder landbouwer, en ieder koopman, die spijts de toegevendheid, waarvan ik herhaaldelijk heb blijk gegeven, aardappelenvoorraden niet aangeeft, zaïl over eenkomstig mijn verordening van 5 December 1915, met ten hoogste zes maanden gevangenis straf of met ten hoogste 10.000 mark boete worden gestraft. Ook zullen zoo mogelijk de niet aangegeven voorraden worden verbeurd verklaard." Vredesbemoeiingen in Zwitserlanl. In het oorlogs- en vredesmuseum te Luzern, is ter herdenking van den dag, waarop de eerste Haagsche vredesconferentie bijeenkwam, een vergadering gehouden, die door ruim 1000 per sonen werd bezocht. De bekende pacifist, natio- naalraad Scheller Fuellermann, bepleitte het denkbeeld van hemelideling door neutrale staten. Een desbetreffende motie, die met algemeene stemmen werd aangenomen, zal bij den bonds raad worden ingediend. Ook te Basel en te Zürieh zullen dergelijke bijeenkomsten plaats hebben. B]et rookverbod in Pruisen'. De commandeerende generaal van het 7de Pruisische legercorps heeft aan jongens be neden 17 jaar het rooken van sigaren en sigaretten op den openbaren weg en hot bezoeken van bioscopen verboden. Aan win keliers is het verboden, dergelijke jóngens tabak of sigaretten te verkoopen. Tot dus ver golden *3ze bepalingen voor jongens beneden 16 jaar. De Zwitsersche Bondsraad heeft zich uit gesproken voor Grondwetsherziening om een oorlogswinst-belasting mogelijk te maken. Uit Genua wordt een plotselinge, gewel dige stijging der scheepsvrachten gemeld, wegens bjjna onmogelijkheid, kolen te krjjgon. De Australische Jam Company hoeft thans reeds 3,000,000 blikken met jam voor het Britsche leger moeten leveren. De Finsche senaat heeft een uitvoerverbod voor melk uitgevaardigd, daardoor zal de aan voer te St. Petersburg met 80 verminderen. De invoer van tabak in Engeland zal tot een derde verminderd worden in verhouding van de hoeveelheid, die in 1915 werd ingevoerd. De in het onzijdige buitenland steeds weer op duikende vredesgeruchten worden te Weenen volkomen ongegrond verklaard. Reichsgerichtsrat, dr .Hoinze uit Leipzig, de vroegere Rijksdag-afgevaardigde, wordt on derminister in 't Turksche min. van financiën. In Dresden is, naar van daar wordt ge meld, een .dienstbodenschool geopend met 8 onderwijzeressen en 30 leerlingen, Het Parijsohe blad „Le Bonnet Rouge", dat voor 4 dagen verboden is, eischt een schade vergoeding van 10.000 frs. van de censuur. Het bericht, dat kolonel Marchand, zou zijn gesneuveld, wordt thans door de Engelsche bla den weder tegengesproken. In Pruisen zal hot diagen van laarzen met hooge hakken en 9chachten wegens het gebrek aan ledor worden verboden. In Ancona en de Romaga (Italië) zijn verscheidene ernstige aardschokken waargeno men. Te Rimini zijn veel huizen beschadigd. In de Sajansk-bergketen, in Siberië, zijn rijke goud-, zilver- en koperlagen gevonden, 'n Amerk. syndicaat zal de exploitatie krijgen. Auteursrecht voorbehouden. Kathedrale kerk ST. BAVO. (Leidsche vaart.) ZONDAG, do p.H. Missen om B, 8 ett 9 uur en om half 11 da Hoogmis. Om 1 uur Catechismus In Je kerk. Half 7 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, half 10 plechtige Requiem voor Z. D. H. Mgr. ,0. J. M. Bottemanne en om Kalf Tl plecïïTIge Conventueele mis van het Hoogw. Kapittel. Maandag en Zaterdag .7 uur oefeningen van de Meiöiaand. A.s. Zondag na de Mis van half 7 eerste H. Communie der kinderen. Parochiekerk van dea If. Joseph. ZONDAG, heden de stille H.H. Missen te 7 en half 9; te half 11 de Hoogmis, li uur leering, 7 uur Lof met Maria-preckj daarna Congregatie. MA ANDAG, en volgende dag^n 's avonds te half 8 Meimaandoefening. DINSDAG, te 8 uur gezongen Requiem voor Maria Houtkamp als lid der Congr. v. d. AUerli. Maagd. ZATERDAG, te htilf 8 H. Mis voor do bekeering der zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld, 's Namiddags van 510 uur gelegenheid om te'biechten. Parochiekerk van den 11. Antonius van Padua. ZONDAG, te 5, 7 en half 9 uur de gele zen H.H. Missen; te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 Vespers en dozen- hoedje waarna Processie met het Allerh. MAANDAG, te had 8, 8 uur cn üaif 9 de gelezen H.H. Missen, en te half 10 da plechtige Requiem-Mis als uitvaart van deo Heer André van den Berg. Maandag en overige dagen dezer week, uitgezonderd Zaterdag, 's avonds half 8 Lof ter eero der Allerh. Maagd en Rozenhoedje. DINSDAG, 7de der 9 Dinsdagen ter eero van den H. Antonius; te 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds te half 8 Lof, Vergadering der Broederschap en gebeden der Novene. WOENSDAG, te 7 uur en half 8 de H.H. Missen voor den heer Jozef Simon van Op- zeeland, als Lid der Broederschap van dea H. Kruisweg. Te half 9 voor den heer Fran ciscus Stephanus Petrus van Buchem als lid der 3e Orde van den H. Franciscus. VRIJDAG, 8 uur gezongen H. Mis voor Mevr. Wed. Sophia Maria Cath. Grundemann geb. Schlatmann als Lid der 3e Orde van den H. Franciscus. 's Avonds te half 8 geen oefe ning van den H. Kruisweg, maar Lof ter ter eere der Allerh. Maagd en Rozenhoedje, ZATERDAG, het Rozenhoedje na de H. Mis van half 10. ZONDAG, 28 Mei te half 9 de H. Mis voor Mej. Alida Cath. v. Eeden als Lid der Broederschap van den H. Kruisweg, In het Gesticht „St. Joannes de Deo", na het Lof van half 3, predikatie voor de Doof stommen door den Eerw. Pater van den Boezem. Kerk van het Allerheiligste Hart ZONDAG, te uur de stille H. Mis, te half 11 de Hoogmis, onder de H.H. Missen'. Predikatie; half 1 Catechismus, 4 uur Lof en Meimaandoefeningen. MAANDAG, en volgende avonden dezei? week te half 8 Meimaandoefeningen. DINSDAG, 7de der negen Dinsdagen dio: het feest van den H. Antonius voorafgaan;1 half 8 gez. H. Mis, het H. Sacrament blijf if ter aanbidding uitgesteld tot na de H. Mis' van 9 uur; van half 8half 9 gelegenheid' tot het verkrijgen van Kath. lectuur. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. ZATERDAG, 'a avonds van 5half 10 ge legenheid om te biechten. In de week de H.H. Missen te half 8 eoi 9 uur. ParocMekerk Tan Onze Lieve Vrouw. ZONDAG, .de H.H. Missen te half 0, 7; en 9 uur, te half 11 de Hoogmis. Te 12, uur Catechismus voor de meisjes, te 1 uur' voor de jongens, 's Avonds 7 uur Lof. DINSDAG, te half 11 gezongen Huwelijks, mis. WOENSDAG, te 8 uur gezongen Requiem, voor de overledenen, die op St. Barbara en! St. Bavo begraven zijn. Door de week iederen avond, behalve Za terdag, te half 8 Meimaand-Lof. A.s. Zondag, do de Hoogmis zullen en kele open-gevallen kerkplaatseu verhuurd' worden. AiwSsoroeder.Hc/iup <«-r 1. i'amilie. De vergadering wordt iederen Zondag te half gehouden in de parochiekerk aan het; Spaarne. Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich op te geven als ltd der H, Familie en van „Voor Eer en Deugd." Parochiekerk van de ii.it. Elisabeth en Barbara (Scüoterkwortier). ZONDAG, de H.H. Missen te 6, kwart over 7, 9 en half 11 uur. Te 12 en 1 uur Catechismus, half 7 Lof met predikatie. DINSDAG, kwart over 8 en 9 uur H. Mis voor de overl. familie en tot intentie der- genen, die in de bus voor de geLoovige zielen geofferd hebben. WOENSDAG, 9 uur H. Mis voor den heer Simon Nijssen, als lid van de Broederschap van O. L. Vr. Altijdd. Bijstand. DONDERDAG, 9 uur H. Mis voor de le den der Broederschap van O. L. Vr. Alt. Bijstand. Dinsdag en Donderdag half 8 Lof. ZATERDAG, half 8—half 10 en 's middags van 4half 10 biechtgelegenheid. Parochiekerk St. Jan t j-.im. anislraat). ZONDAG, 7 uur en half 0 de stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis, 2 uur Cate chismus, 7 uur Lof met predikatie en Ro- zenhoedje. DINSDAG, 's avonds half 8 Lof ter eero van den H. Antonius. DONDERDAG, 's avonds half 8 Lof ter eero van het H. Sacrament. VRIJDAG, n.m. van half 5—half 6 gele genheid om te biechten voor de kinderen. ZATERDAG, n.m. van 4half 10 gel. om te biechten. Gedurende deze week do Gate-,' chismus volgens gewoonte. De H.H. Missen, te 7, half 8 en 9 uur. Woensdag- en Vrijdag morgen wordt do kerk om half 6 geopend; en kwart voor zes de H. Communie uitge reikt. Up do avonden dat er geen Lof is wordt' 's avonds half 8 het Rozenhoedje gebe den, met de Litanie v. d. Allerh. Maagd! Maria. HEEMSTEDE. ZONDAG, 7 uur en half 9 stille H.H. Mis* sen; 10 uur Hoogmis; P uur Vespers; 0 uutf Lof. f DINSDAG, Donderdag en Zaterdag, s av. half 8 Marialof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5